Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

hadis ve dua ezber derslerimiz (2 Kullanıcı)

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
Cennetin bedeli

Sual: Deylemi’de bildirilen bir hadiste, (Cennetin bedeli Lâ ilâhe illallah, nimetin bedeli de, Elhamdülillahtır) buyuruluyor. Gayrimüslim de olsa, Lâ ilâhe illallah diyen Cennetin bedelini ödeyip, onu satın almış olmaz mı?
CEVAP
Kur’an-ı kerimin bazı âyetleri, diğerlerini açıkladığı gibi, hadis-i şeriflerin bir kısmı da diğerlerini açıklar. (Şartsız bildirilen haberler, şartlı olarak anlaşılır) ifadesi dinimizde bir kuraldır. Müslüman olmayan kimse, kesinlikle Cennete giremez. Bir gayrimüslim, lâ ilâhe illallah dese de Cennete giremez. İmanın altı şartına inanma mecburiyeti vardır. İnanmak da yetmez, ayrıca beğenerek söylemesi gerekir. Dil ile söylemesi de yetmez, kalble tasdik etmesi de şarttır. İmanın alameti, farzları yapıp haramlardan sakınmaktır. Eğer haramdan sakınmaya önem vermiyorsa, yine iman sahibi olamaz. Bir hadis-i şerifte, (Ancak ihlâsla, Lâ ilâhe illallah diyen Cennete girer) buyuruluyor. Demek ki, ihlâssız söylenince değeri olmuyor. Peki, ihlâs nedir? Bunu da peygamber efendimiz açıklıyor, (İhlâs, haramlardan sizi men etmesidir) buyuruyor. (Bezzar, Hatib)

Şu halde, haramlardan kaçılmıyorsa, ihlâs yok demektir. Sadece ihlâs da yetmiyor, bir de, kalb ile tasdik de gerekiyor. Bir hadis-i şerif meali şöyledir:
(Kalb ile tasdik edip, ihlâsla kelime-i şehadeti söyleyen Cennete girer.) [Taberani]

Bir de bunları beğenmek şartı vardır. Bir hadis-i şerif meali şöyledir:
(İnanarak, beğenerek ihlâsla Lâ ilâhe illallah diyene Cennet vardır.) [İbni Hibban]

Kalble tasdik, ihlâs, haramlardan kaçmak ve beğenmek de yetmiyor. Cennete gitmek için başka şeyler de gerekiyor. Bir hadis-i şerif meali şöyledir:
(İhlâsla, “Rabbimin Allah, dinimin İslam ve Peygamberimin Muhammed aleyhisselam olduğuna razıyım” diyen Cennete girer.) [İ. Ahmed]

Demek ki gayrimüslim, İslamiyet’i kendi dini olarak kabul etmezse, Muhammed aleyhisselamı kendi peygamberi olarak kabul etmezse, Cennete giremez.

Cennete gitmek için bu kadar şartlar da yetmez. Amentü’de bildirilen imanın altı esasına da inanmak şarttır. Biri noksan olursa, ötekilerinin kıymeti kalmaz. Mesela Kitaplara iman, amentünün altı şartındandır ki, Kur’an-ı kerimi kabul etmeyenin imanı sahih olmaz. Yahut melekleri kız bilenin imanı sahih değildir. Onun için, İslam âlimlerinin açıklaması olmadan, hadis-i şeriflere mana vermek çok yanlış olur.

Sualde bildirilen hadis-i şerifte, (Nimetin bedeli Elhamdülillah) buyuruluyor. Peki, sadece Elhamdülillah demekle nimetin bedelini vermiş olur muyuz? Yani şükretmiş olur muyuz? Bir kimsenin eline bir miktar para geçse, onunla şarap alıp içse, (Elhamdülillah, elime para geçti şarabımı alabildim) dese, nimetin şükrünü eda etmiş olamaz. O nimeti dinin yasaklamadığı yerde, hatta emrettiği yerlerde kullanırsa ancak o zaman şükretmiş olur. Elhamdülillah demenin, yani şükrün kısa tarifi, İslamiyet’in emir ve yasaklarına uymaktır.

mehmetalidemirbaş.com alıntıdır.

Nur_u Secde

Kayıtlı Kullanıcı
5.cennetin bedeli la ilahe illallah(deylemi)

6.Sıdk-ı ihlas ile (Lâilâheillallah) diyen kimseden, bu kelime 99 belayı defeder. (Bu belaların en küçüğü gam, hüzün ve kederdir) (Ramuz Şehri C.4. S.735)

DUA EZBERİMİZ

3.ALLAHümme bismike emutu ve ahya.
ALLAHım senin ismini anarak uyur senin ismini anarak uyanırım. (tirmizi ve buhari)

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
1. DERSİMİZ

HADİS EZBERİMİZ

1.Ümmetimin din işlerinde faydalı kırk hadis ezberleyen, alimlerle haşr olur. (taberani)

2. ümmetimin fesada gittiği zamanda kim sünnetime sarılırsa ona yüz şehid sevabı vardır(Tabarani, (Ebu Hureyre’den); Ebu Nuaym, el-Hilye)

3.Hiç kimse, nasibinden fazla rızka kavuşamaz. Rızkına kavuşup yemedikçe de ölmez. İstemese de rızkı kendisine verilir. [Hakim]

4.her insan hata eder hata işleyenlerin en hayırlısı tövbe edenlerdir. (Sünen-i Tirmizî,Kıyâme,49)

5.cennetin bedeli la ilahe illallah

6.Sıdk-ı ihlas ile (Lâilâheillallah) diyen kimseden, bu kelime 99 belayı defeder. (Bu belaların en küçüğü gam, hüzün ve kederdir)

DUA EZBERİMİZ

1.Rabbi yessir vela tuassir Rabbi temmim bil hayr
Rabbim kolaylaştır Rabbim zorlaştırma Rabbim bu işimi hayırlısıyla tamamına erdir

2.ibni abbastan rivayetle peygamberimiz (sav) iki secde arasında: "Allhümmeğfir li verhamni vecbürni, vehdini verzukni. (ALLAHım bana mağfiret et, merhamet et, beni zengin kıl, bana hidayet ver, bana rızık ver)" derdi.

ALLAHım senin ismini anarak uyur senin ismini anarak uyanırım. (tirmizi ve buhari)

-Burcu-

Kayıtlı Kullanıcı
1. duamız :Rabbi yesir vela tuasir Rabbim temmin bilhayr (bir işe başlarken )
2. duamız : Allahümmeğfir li verhamni vecbürni vehdini verzukni (2 secde arasında)
3. duamız Allahumme bismike emutu ve ahya (yatarken okunacak )

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
dün iki secde arasında okumaya çalıştım duamızı alışkın olmadığımdan bazen aklıma geldi bazen gelmedi güzel dua ama. bir de iki secde arasında biraz oturmak iyi hemen arka arkaya yapıyoruz bu yüzden benim için iyi olacak inşallah.

NDYZLF

Kayıtlı Kullanıcı
Bismillahirrahmanirrahim
4.her insan hata eder hata işleyenlerin en hayırlısı tövbe edenlerdir. (Sünen-i Tirmizî,Kıyâme,49)

6.Sıdk-ı ihlas ile (Lâilâheillallah) diyen kimseden, bu kelime 99 belayı defeder. (Bu belaların en küçüğü gam, hüzün ve kederdir)

Dua2.ibni abbastan rivayetle peygamberimiz (sav) iki secde arasında: "Allhümmeğfir li verhamni vecbürni, vehdini verzukni. (ALLAHım bana mağfiret et, merhamet et, beni zengin kıl, bana hidayet ver, bana rızık ver)" derdi.

Sıla Ablacığım Allah razı olsun.

Çocuğunuz için de çok sevindim. Lütfen bana da dua edin.
Çocuğum Kuran okumayı öğrensin...
Allaha emanet olun...

-Burcu-

Kayıtlı Kullanıcı
Ümmetimin din işlerine faydalı 40 hadisi ezberleyen alimlerler haşr oluur
ümmettimin fesada girdiği zaman kim sünnetime sarılırsa ona 100 şehid sevabı vardır
hiç kimse nasibinden fazla rızka kavuşamaz . o rızka kavusup yemedikce ölmez . istemesede kendisine o rızık verilir
her insan hata işler hata işleyenlerin en hayırlısı tövde edendir
cennetin bedeli lailahe ilallah
sıddıkı ihlas ile (lailaheillallah) diyen kimseden bu söz 99 belayı def eder ( bu beların enküçüğü gam huzun kederdir)

-Burcu-

Kayıtlı Kullanıcı
canım okusak cok guzel olur Alıskanlık haline getirebilsek keske

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
canım okusak cok guzel olur Alıskanlık haline getirebilsek keske

Fasil:DUA BÖLÜMÜKonu:Rüku Ve Secdelerde Okunacak DualarRavi:İbnu AbbasHadis:Resulullah (sav) iki secde arasında: "Allhümme`ğfir li ve`rhamni ve`cbürni, ve`hdini ve`rzukni. (Allahım bana mağfiret et, merhamet et, beni zengin kıl, bana hidayet ver, bana rızık ver)" derdi.HadisNo:1807

bu aynı zamanda hadistir canım peygamberimiz okuyormuş duayı bir sünneti daha ihya etmiş olucaz inşallah. ben de öğleyi kılayım inşallah komşum gelecek elifba başladık dün hamd olsun. inşallah sonu gelir. sizlerle de yakın olsaydık yardımcı olmayı çok isterdim.

Hüzünlü

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm Sıla kardeşim. Yine ne güzel konu açmışşın. Allah binlerce kez razı olsun. Emek veriyorsun, bizi bilgilendiriyorsun Rabbim mükafatını kat kat versin inşallah. Öbür taraftan ezberlediğim dua ve hadislere ek olarak ne güzel yenilerini de ezberliyorum. Çok sağol.

Daha önce ezberlediğim dualardan özellikle yatarken, uyanınca ve yemek dualarını okuyunca sen aklıma geliyorsun. İnşallah seni hiç unutmayacağım. Allah kolaylık versin, yar ve yardımcın olsun. Eren'imede zihin açıklığı versin.
Hayırlı ve sağlık dolu günler dilerim.

-Burcu-

Kayıtlı Kullanıcı
sılacım Ayşe ranamın mesajını görünce öğrendim sılacım inan cok sevindim Aferim minik erenimize :)
sılacım bende azönce öğleni kıldım senin mesajını okudum bende uygulayaım dedim hem pekişir zorlandım unuttum söylemeyi bazı yerlerde İnşallah alıskanlık haline getiririm ne guzel hem hadis hem ssunet yerne giteceğiz inşallah

ayşe-rana

Kayıtlı Kullanıcı
aleyküm selam arkadaşlar iyiyim hamd olsun bugün kreşte beslenme sırası bendeydi kahvaltı yani. onu hallettim geldim hamd olsun. belki yarın Eren Kurana geçecek. ağlamak istiyorum(sevinçten)

canım çok sevindim eren için.seni çok iyi anlıyorum.için kıpır kıpırdır.Rabbim cümlesinin bir ömür okuyup yaşayanlardan eylesin.benim kızım ilk geçenlerdendi.kuran partisi oldu.taç taktılar,hediyeler verdiler.ben de elbise oyuncak almıştım.çok gururla onu duygulanarak izlemiştim.burdaki kreşi de bir kültür merkezinde program yapmıştı.beyaz hac kıyafeti ve beyaz namaz örtüsü takıp kabe maketinin çevresinde tavaf yapmışlardı.en sonunda kızım (eski kursunda mahrecli öğrendiği için)fatihayı okumuştu.eşim izlerken ağlamış.

ben de ilk kursuna zor göndermiştim.korkuyordu orda.hergün beşe kadardı.o zor günlerin ardından bu güzel lütuflar çok mutlu ediyor insanı.Rabbim cennet ehli eylesin onları ve cümlemizi.

ayşe-rana

Kayıtlı Kullanıcı
HADİS EZBERİMİZ

1.Ümmetimin din işlerinde faydalı kırk hadis ezberleyen, alimlerle haşr olur. (taberani)

2. ümmetimin fesada gittiği zamanda kim sünnetime sarılırsa ona yüz şehid sevabı vardır(Tabarani, (Ebu Hureyre’den); Ebu Nuaym, el-Hilye)

3.Hiç kimse, nasibinden fazla rızka kavuşamaz. Rızkına kavuşup yemedikçe de ölmez. İstemese de rızkı kendisine verilir. [Hakim]

DUA EZBERİMİZ

Rabbim kolaylaştır Rabbim zorlaştırma Rabbim bu işimi hayırlısıyla tamamına erdir

2.ibni abbastan rivayetle peygamberimiz (sav) iki secde arasında: "Allhümmeğfir li verhamni vecbürni, vehdini verzukni. (ALLAHım bana mağfiret et, merhamet et, beni zengin kıl, bana hidayet ver, bana rızık ver)" derdi.

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm Sıla kardeşim. Yine ne güzel konu açmışşın. Allah binlerce kez razı olsun. Emek veriyorsun, bizi bilgilendiriyorsun Rabbim mükafatını kat kat versin inşallah. Öbür taraftan ezberlediğim dua ve hadislere ek olarak ne güzel yenilerini de ezberliyorum. Çok sağol.

Daha önce ezberlediğim dualardan özellikle yatarken, uyanınca ve yemek dualarını okuyunca sen aklıma geliyorsun. İnşallah seni hiç unutmayacağım. Allah kolaylık versin, yar ve yardımcın olsun. Eren'imede zihin açıklığı versin.
Hayırlı ve sağlık dolu günler dilerim.

sılacım Ayşe ranamın mesajını görünce öğrendim sılacım inan cok sevindim Aferim minik erenimize :)
sılacım bende azönce öğleni kıldım senin mesajını okudum bende uygulayaım dedim hem pekişir zorlandım unuttum söylemeyi bazı yerlerde İnşallah alıskanlık haline getiririm ne guzel hem hadis hem ssunet yerne giteceğiz inşallah

canım çok sevindim eren için.seni çok iyi anlıyorum.için kıpır kıpırdır.Rabbim cümlesinin bir ömür okuyup yaşayanlardan eylesin.benim kızım ilk geçenlerdendi.kuran partisi oldu.taç taktılar,hediyeler verdiler.ben de elbise oyuncak almıştım.çok gururla onu duygulanarak izlemiştim.burdaki kreşi de bir kültür merkezinde program yapmıştı.beyaz hac kıyafeti ve beyaz namaz örtüsü takıp kabe maketinin çevresinde tavaf yapmışlardı.en sonunda kızım (eski kursunda mahrecli öğrendiği için)fatihayı okumuştu.eşim izlerken ağlamış.

ben de ilk kursuna zor göndermiştim.korkuyordu orda.hergün beşe kadardı.o zor günlerin ardından bu güzel lütuflar çok mutlu ediyor insanı.Rabbim cennet ehli eylesin onları ve cümlemizi.

aleyküm selam arkadaşlar. Rabbim sizlerden de razı olsun iştirak ediyorsunuz. güzel paylaşımlar yapıyoruz Allahın izniyle. bugün sınıftan bir çocuk geçti bizde de Kuran partisi yapılıyor. pastalar hediyeler. üç hafta sonrada müsamere var. orda da kıyafetler alınacak. hepside birer hadis ve dua söyleyecekler. sonra da bitecek. oğluma ben de mahreçli öğrettim harfleri. iki secde arası okunacak duayıda ben de bazen unutuyorum bazen söylüyorum alışırız inşallah. anlamı da çok güzel duanın. az öncede komşum gitti o da Kurana geçecek inşallah bugün baya çalıştık. hepsini bitirdik. Allah yardımcım olsun inşallah hakkıyla öğretebilirim ikisine de.

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
HADİS EZBERİMİZ

DUA EZBERİMİZ

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
4.GÜN

HADİS EZBERİMİZ

7."Duasının kabul edilmesini ve sıkıntısının giderilmesini isteyen, sıkıntıda olan borçluya yardım etsin."

İbn Ömer radıyallahu. Ahmed.

8.Ebû Hüreyre radıyallahu anh şöyle dedi:
Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem yemekte hiçbir zaman kusur aramazdı. İştahı varsa yer, canı çekmiyorsa yemezdi.
Buhârî, Menâkıb 23; Et`ime 21; Müslim, Eşribe 187, 188. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Et`ime 13; Tirmizî, Birr 84

DUA EZBERİMİZ

4.uyanınca okunacak dua

" Elhamdü lillahillezi ahyâna ba'de mâ emâtenâ ve ileyhinnûşur "

Bizi öldükten sonra dirilten ALLAH'a hamdolsun. Yeniden diriltip huzurunda toplayacak olan da O'dur
Müslim, Zikir 59; Ebû Dâvûd, Edeb 98; İbni Mâce, Duâ 17

ON PARMAK Q KLAVYE DERSİMİZ

[FONT=Arial, sans-serif]4.gün[/FONT][FONT=Arial, sans-serif]
eee eee eee 5 dk üst sıra sol el orta parmak kullanılacak
ddd ddd ddd 5 dk orta sıra sol el orta parmak kullanılacak
jjj jjj jjj 5 dk sağ el işaret parmağı kullanılacak

şal şak as asa kas kal las aşk asalak ala aka ak aş sasa sal kaş fas fal fak
eş el es ses esef ek kele kel lale leş şef keş sakal sakla ela dede keke
gibi anlamlı kelimeler en az 10 dk çalışalım.

yazarken klavyeye bakmayalım ekrana bakalım.biz ne elimize nede ekrana bakmadan öğrendik yanda bu kelimelerin olduğu kitap vardı.ona bakardık. uğraşabilecekseniz çıktısını alın bu kelimelerin biraz da büyütün koyun yana .defalarca yazın.kolay gelsin
[/FONT]

ya mucib

Kayıtlı Kullanıcı

ya mucib

Kayıtlı Kullanıcı
4.GÜN

HADİS EZBERİMİZ

7."Duasının kabul edilmesini ve sıkıntısının giderilmesini isteyen, sıkıntıda olan borçluya yardım etsin."

İbn Ömer radıyallahu. Ahmed.

8.Ebû Hüreyre radıyallahu anh şöyle dedi:
Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem yemekte hiçbir zaman kusur aramazdı. İştahı varsa yer, canı çekmiyorsa yemezdi.
Buhârî, Menâkıb 23; Et`ime 21; Müslim, Eşribe 187, 188. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Et`ime 13; Tirmizî, Birr 84

DUA EZBERİMİZ

4.uyanınca okunacak dua

" Elhamdü lillahillezi ahyâna ba'de mâ emâtenâ ve ileyhinnûşur "

Bizi öldükten sonra dirilten ALLAH'a hamdolsun. Yeniden diriltip huzurunda toplayacak olan da O'dur
Müslim, Zikir 59; Ebû Dâvûd, Edeb 98; İbni Mâce, Duâ 17

ON PARMAK Q KLAVYE DERSİMİZ

[FONT=Arial, sans-serif]4.gün[/FONT][FONT=Arial, sans-serif]
eee eee eee 5 dk üst sıra sol el orta parmak kullanılacak
ddd ddd ddd 5 dk orta sıra sol el orta parmak kullanılacak
jjj jjj jjj 5 dk sağ el işaret parmağı kullanılacak

şal şak as asa kas kal las aşk asalak ala aka ak aş sasa sal kaş fas fal fak
eş el es ses esef ek kele kel lale leş şef keş sakal sakla ela dede keke
gibi anlamlı kelimeler en az 10 dk çalışalım.

yazarken klavyeye bakmayalım ekrana bakalım.biz ne elimize nede ekrana bakmadan öğrendik yanda bu kelimelerin olduğu kitap vardı.ona bakardık. uğraşabilecekseniz çıktısını alın bu kelimelerin biraz da büyütün koyun yana .defalarca yazın.kolay gelsin
[/FONT]

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt