Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

hadis ve dua ezber derslerimiz (1 Kullanıcı)

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm sıla ablam bak ne güzel o kadar dert ediyordun..
benim biricik yeğenim eren gördünmü ben demiştim sıkma canını..
abla bende çok küçüktüm ilk kuranı kerime geçtiğim gün geldi aklıma
ne hediyeler alınmıştı gerçi şimdiki hediyeler gibi değil ama o zaman çok kıymetli idi ve en büyük hayalini kurduğumuz şeyde kuranı kerime geçtikten sonra herkesin kendisine ait bir kuranı oluyordu
en büyük hediye o kuranı kerimdi..bak o günlere gittim kabardı yüreğim...
Rabbim ebediyen kuran hikmetiyle ve nuruyla aydınlatsın güzel erenimizin yolunu..sen çabalıyorsun ablam Rabbim mükafatını verecektir inşallah..
bu ara bizden de hediye haketti inşallah nasip olur hediye veririz bizde yeğenimize..
Allah celle celalüh sizinle olsun...
aleyküm selam kardeşim KURAN ısmarladım diğer sınıf hocasına fakat kutlamanın cuma olacağını söylememiştim. hoca da getirtmemiş. haftaya gelecek inşallah. yeşil istiyordu yeşil ısmarladık. sen de baya erken öğrenmişsin. demek ailen bilinçliymiş. inşallah Rabbim cümlemizin mükafatını verir. düşünmeniz yeter en güzel hediye dua benim için. Allahım zihin açıklığı versin içinden gelsin dersini çalışmak istediğim bu. amin kardeşim. seninde akraban iyidir inşallah. sen de iyisindir. ben bile mesajını görünce şok oldum şaşırdım. birazdan da misafirim gelecek kahvaltıya. sonra da mevlüte gidicez. burda yapıyorlar öyle kapı önüne masalar sandalyeler keşkekli veya yemekli. siz dersi tekrar edin. Allaha emanet olun.

mir_erhan

Moderator
6.GÜN

HADİS EZBERİMİZ

11.Bir millete Allahü Teala azap göndermeyi hükmetti. Onların çocuklarından biri Fatihayı öğrenip okuyunca, Allahü Teala onların üzerinden kırk yıl azabı kaldırdı. (beyzavi)

12.eve girerken ihlas suresini okuyan yoksulluk yüzü görmez. (t.kurtubi)

DUA EZBERİMİZ

6. tuvaletten çıktıktan sonra okunacak dua: elhamdülillehillezi ezhebe annil eza ve afani min zelik
manası: Eziyet veren şeyleri benden giderip bana afiyet veren Allah’a hamdolsun! Tuvaletten çıktıktan sonra bu duanın okunması sünnettir.

ON PARMAK Q KLAVYE DERSİMİZ

6.gün
rrr rrr rrr sol elimizin işaret parmağı fyi kullanıyordu bir üst sırada r yide bu parmakla kullanıcaz.
mmm mmm mmm sağ elimizin işaret parmağı j yi kullanıyordu m yide bu parmakla kullanıcaz
şal şak as asa kas kal las aşk asalak ala aka ak aş sasa sal kaş fas fal fak
eş el es ses esef ek kele kel lale leş şef keş sakal sakla ela dede keke iş işlek kalleş eşi is sis gel elişi şiş has hak hal haşhaş ah jale jel jak ilgi masa emek mal makas mil imla kalem mil mal mali maslak sam kalem lam lamel lama ram rem aras ara kara kir şirk lara sara sir sille hara gar

kelimeleri 15dk kadar yazalım. kendinizde türetebilirsiniz.harfleride 5 er dakika çalışalım.kolay gelsin .

selamün aleyküm arkadaşlar bugünki dersimiz..
bilgilendirmek için güncelledim.
selam vedua ile

VaVeyla

Kayıtlı Kullanıcı
HADİS EZBERİMİZ

11.Bir millete Allahü Teala azap göndermeyi hükmetti. Onların çocuklarından biri Fatihayı öğrenip okuyunca, Allahü Teala onların üzerinden kırk yıl azabı kaldırdı. (beyzavi)

DUA EZBERİMİZ

6. tuvaletten çıktıktan sonra okunacak dua: elhamdülillehillezi ezhebe annil eza ve afani min zelik
manası: Eziyet veren şeyleri benden giderip bana afiyet veren Allah’a hamdolsun! Tuvaletten çıktıktan sonra bu duanın okunması sünnettir.

mir_erhan

Moderator
bende biraz gecikmiştim mine kardeşim
ama yetiştirmek için çalışyorum ..
allah celle celalüh yardımcınız olsun inşallah

mir_erhan

Moderator
HADİS

1-Ummetimin din işlerinde faydalı kırk hadis ezberleyen alimlerle haşr olur.
2-Ummetimin fesada gittiği zamanda kim sünnetime sarılırsa ona yüz şehid sevabı vardır.
3-Hiç kimse, nasibinden fazla rızka kavuşamaz. Rızkına kavuşup yemedikçe de ölmez. İstemese de rızkı kendisine verilir. [Hakim]
4-Her insan hata eder hata işleyenlerin en hayırlısı tövbe edenlerdir.
5-Cennetin bedeli la ilahe illallah(Deylemi)
6-Sıdk-ı ihlas ile (Lâilâheillallah) diyen kimseden, bu kelime 99 belayı defeder. (Bu belaların en küçüğü gam, hüzün ve kederdir) (Ramuz Şehri C.4. S.735)
7-"Duasının kabul edilmesini ve sıkıntısının giderilmesini isteyen, sıkıntıda olan borçluya yardım etsin." (İbn Ömer radıyallahu. Ahmed.)
8-Ebû Hüreyre radıyallahu anh şöyle dedi : Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem yemekte hiçbir zaman kusur aramazdı. İştahı varsa yer, canı çekmiyorsa yemezdi. (Buhârî, Menâkıb 23; Et`ime 21; Müslim, Eşribe 187, 188. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Et`ime 13; Tirmizî, Birr 84)
9-oruçlu iken ölen cennete gider (bezzar)
10-işçiye ücretini (alnının) teri soğumadan veriniz ..(tirmizi)

11-Bir millete Allahü Teala azap göndermeyi hükmetti.Onların çocuklarından biri fatihayı öğrenip okuyunca Allah ü Teala onların üzerinden kırk yıl azabı kaldırdı (beyzani)..

12-Eve girerken ihlas süresini okuyan yoksulluk yüzü görmez (t.kurtubi)..

DUA
1-Rabbi yessir vela tuassir rabbi temmim bil hayr.
(Rabbim kolaylaştır Rabbim zorlaştırma Rabbim bu işimi hayırlısıyla tamamına erdir)
2-Ibni Abbastan rivayetle peygamberimiz (sav) iki secde arasında : "Allhümmeğfir li verhamni vecbürni, vehdini verzukni.
(ALLAHım bana mağfiret et, merhamet et, beni zengin kıl, bana hidayet ver, bana rızık ver, derdi.)
3-ALLAHümme bismike emutu ve ahya.
(ALLAHım senin ismini anarak uyur senin ismini anarak uyanırım. (Tirmizi ve Buhari)
4-Uyanınca okunacak dua : " Elhamdü lillahillezi ahyâna ba'de mâ emâtenâ ve ileyhinnûşur "
(Bizi öldükten sonra dirilten ALLAH'a hamdolsun. Yeniden diriltip huzurunda toplayacak olan da O'dur) (Müslim, Zikir 59; Ebû Dâvûd, Edeb 98; İbni Mâce, Duâ 17)
5-Euzu Billehi minel hubsi vel habais (ey ALLAHım erkek ve dişi şeytanlardan sana sığınırım)

6. tuvaletten çıktıktan sonra okunacak dua: elhamdülillehillezi ezhebe annil eza ve afani min zelikmanası: Eziyet veren şeyleri benden giderip bana afiyet veren Allah’a hamdolsun! Tuvaletten çıktıktan sonra bu duanın okunması sünnettir.

-Burcu-

Kayıtlı Kullanıcı
bende cuma bugunu aksattım hafta sonu malum :( cogunu bildiğim için toparlanmam kolay olacak :)

NDYZLF

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün aleyküm,
Sıla Ablacım hayırlı günler,

Bismillahirrahmanirrahim
HADİS EZBERİMİZ

11.Bir millete ALLAHü Teala azap göndermeyi hükmetti. Onların çocuklarından biri Fatihayı öğrenip okuyunca, ALLAHü Teala onların üzerinden kırk yıl azabı kaldırdı. (beyzavi)

DUA EZBERİMİZ

manası: Eziyet veren şeyleri benden giderip bana afiyet veren ALLAH’a hamdolsun! Tuvaletten çıktıktan sonra bu duanın okunması sünnettir.

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
aleyküm selam ablacım hayırlı günler senin çocuk kaç yaşındaydı geçen gün yazmıştın da Kuran öğrenmesi için sormuştun yanlış hatırlamıyorsam

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
Fatiha suresinin fazileti
Sual: Namazlardan sonra Kur'an-ı kerim okunduktan sonra, Fatiha demek gerekir mi?
CEVAP
Namazlardan sonra Kur'an-ı kerim okumak da, okumamak da caizdir. Yani okunsa da olur, okunmasa da olur. Ancak Kur'an-ı kerim okumak çok sevap olduğu için vakit müsait ise, Kur'an-ı kerim okumak elbette çok iyidir. Kur'an-ı kerim okuyup Sübhane rabbike âyetinden sonra Fatiha okumasına sebep olunur. Fatiha okumak ise çok sevaptır. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Fatiha suresi, bütün dertlere devadır.) [Beyheki]

(Evinde, Fatiha ve Âyet-el kürsi okuyana, o gün cin ve şeytan zarar veremez.) [Deylemi]

(Fatiha ile Âyet-el kürsiyi okuyana, o gün nazar değmez.)
[Deylemi]

(Kur'an-ı kerimde hayrı en çok olan sure Fatihadır.) [İ. Ahmed]

(Kur'an-ı kerimin en faziletli suresi Fatihadır.)
[Hakim]

(Fatiha suresi Allahü teâlânın gadabını önler.) [Şir’a]

(Fatiha suresi zehire şifadır.) [Ebuşşeyh]

Bir sahabi, Fatiha suresini okuduğunu söyleyince Peygamber efendimiz buyurdu ki:
(Yemin ederim ki, Allahü teâlâ, ne Tevrat’ta, ne İncil’de, ne Zebur’da, ne de Furkan’da, o surenin benzerini indirmemiştir. O, namazlarda tekrar edilen yedi âyet olup, bana verilen Kur'an-ı azimdendir.) [Tirmizi]

Peygamber efendimiz, Cebrail aleyhisselamla otururken bir melek gelip dedi ki:
(Senden önce hiç bir peygambere verilmeyen, sadece sana verilen iki nur ile seni müjdeliyorum. Bunlar Fatiha suresi ile Bekara suresinin son âyetleridir. Bu iki sureden okuyacağın her harften dolayı, istediğin mutlaka verilecektir.) [Müslim]

Bir kabile reisini yılan soktu. Eshab-ı kiramdan biri Fatiha suresini okuyunca, Allahü teâlânın izni ile hasta şifaya kavuştu. Kabile reisi, bir sürü koyun hediye etti. Sahabi, caiz olup olmadığını bilmediği için Peygamber efendimize sordu. Resulullah, (Ne okudun?) buyurdu. O da, Fatiha suresini okuduğunu bildirince, Peygamber efendimiz buyurdu ki:
(Fatihanın şifa olduğunu nereden bildin? O koyunları al, yanındakilere pay et!) [B.Arifin]

Berika
’da buyuruluyor ki:
(Dua okuması bildirilen yerlerde, Fatiha okumak daha iyidir. Namazlardan sonra dua edilmesi hadis-i şerifle bildirilmiştir. Fatiha suresi, duaların en iyisini bildirmek için nazil oldu. İmam, Fatiha dediği zaman, herkesin sessizce okumaları iyi olur. Çünkü duaların sonunda hamd etmek müstehaptır. Hamd etmenin en iyisi de Fatiha okumaktır.) [s.137]

Namazlardan sonra, Kur'an-ı kerim okumak, Kur'an-ı kerim okunduktan sonra Fatiha okumak caizdir. Okunmazsa günahı olmaz. Fakat okunursa sevap olur.

dinimizislam.com

NDYZLF

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun..
Benim oğlum 7 yaşında..
Geçen sene camiye gönderdim. .. İlk başlarda hevesliydi şimdi camiye gitmem diyor. Hoca bağırmış galiba..
Ne yapacağımı şaşırdım..
Kendim öğretmeye çalışıyorum.Ama nereden başlayacağımı bilmiyorum..
Şu anda Elif ba'dan harfleri tanımaya çalışıyoruz.Bir kaç dua ezberledi.
Önerilerinizi bekliyorum.

Selam ve dua ile...

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
İhlas suresinin fazileti
Sual: İhlâs suresini okumanın fazileti nedir?
CEVAP
İhlâs suresini [Kul hüvellahü ehad...] okumanın fazileti çoktur. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

(İhlâs suresini okumak, Kur'an-ı kerimin üçte birini okumaya denktir.) [Buhari]

(On kere İhlâs okuyana Cennette bir köşk verilir.) [İ. Ahmed]

(Yatarken yüz kere İhlâs okuyan Cennete girer.) [Tirmizi]

(Sabah namazından sonra 11 kere İhlâs okuyana, Cennette bir köşk verilir.) [Haraiti]

(Sabah namazından sonra 12 kere İhlâs okuyan, Kur'an-ı kerimi dört defa hatmetmiş gibi sevaba kavuşur.) [Bezzar]

(Sabah akşam üç kere İhlâs ve Muavvizeteyni okumak, bela ve sıkıntılardan korur.) [Tirmizi]

(Evine girerken İhlâs okuyan yoksulluk görmez.) [T.Kurtubi]

(İhlâs okuyan Müslümana Cennet vacib olur.)
[Nesai]

(Bir kimse, sefere çıkarken 11 kere İhlâs okusa, Allahü teâlâ, seferden dönünceye kadar onun evini muhafaza eder.) [İ. Neccar]

(Arefe günü,
[Besmele ile] bin kere İhlâs okuyanın bütün günahları affolur ve her duası kabul olur.) [Ebu-ş-şeyh]

(Bin kere ihlâs okuyan kendini Allahü teâlâdan satın almış olur.)
[Râfi’î]

(Cuma namazından sonra, yedi kere İhlâs ve Muavvizeteyn okuyan, bir hafta kazadan, beladan ve kötü işlerden korunur.)
[İbni Sünni]

(Yatarken Fatiha ve İhlâs okuyan kimse, ölümden başka her şeyin zararından emin olur.)
[İbni Abdilber]

(Üç şey kendisinde bulunan, Cennete dilediği kapıdan girer: Kul hakkını ödeyen, her namazdan sonra 11 defa ihlâs suresini okuyan, katilini affederek ölen.) [Berika]

(Cana, mala, ırza dokunmayıp, içkiden de sakınarak, İhlâs suresini yüz kere okuyan müslümanın elli yıllık günahı affolur.)
[Beyheki]

(50 defa İhlâs suresini okuyan müslümanın 50 yıllık günahı affolur.) [
Darimi]

(Yatarken Fatiha ve İhlâs okuyan, ölüm hariç her şeyden emin olur.)
[Bezzar]

(Cuma namazından sonra yedişer defa İhlâs, Felak ve Nas surelerini okuyanı, Allah bir sonraki cumaya kadar kötülüklerden korur.)
[İbni Sünni]

Resulullah efendimiz, bir yeri ağrıdığında Felak ve Nas suresini okur, üzerine üfler ve ağrıyan yeri mesh ederdi.
(Buhari)

Not: Yukarıdaki hadis-i şerifler, şartsız bildirilmiştir. Şartsız bildirilen bir ibadetin kabul olması için bazı şartlar vardır:
1- Müslüman olmak,
2- İtikadı düzgün olmak, bid’at ehli olmamak,
3- Haramlardan, günahlardan kaçmak gerekir. Mesela namaz kılmamak büyük günahtır.

Sual: İhlas suresi olan Kulhüvallahü ehadı okuyan Kur'an hatmetmiş olur mu?
CEVAP
Kulhüvallahü ehad okumak çok faziletlidir. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Kulhüvallahü ehad okuyan, Kur'an-ı kerimin üçte birini okumuş olur.) [Tirmizi]

(Elli defa "İhlas" suresini okuyanın elli yıllık günahı affolur.) [Darimi]

Yasin-i şerifi okumak da çok sevaptır. Hadis-i şerifte, (Bir defa Yasin okuyan, on defa Kur'an-ı kerimi okumuş sevabına kavuşur) buyuruldu.
(Tirmizi)

Üç defa İhlas suresini okuyan, Kur'an-ı kerimi hatmetmiş gibi sevaba kavuşur. Bir defa Yasin-i şerif okuyan da on defa Kur'an-ı kerimi hatmetmiş gibi sevaba kavuşur. Kur'an-ı kerimi okuyan da hatim sevabına kavuşur. Hatim sevabı başka, hatmetmiş gibi sevaba kavuşmak başkadır.

Bir fakir, (Param olsaydı Allah rızası için şuraya bir cami yaptırırdım) diye samimi olarak niyet etse, Cenab-ı Hak, o kimseye cami yaptırmış gibi sevap verir. Fakat camiyi bizzat yapan, cami yaptırma sevabına kavuşur. Yani daha fazla sevap alır. Cami yaptırma sevabı ile cami yaptırmış gibi sevaba kavuşmak farklıdır.

İhlas suresini üç defa okuyan Kur'an-ı kerimi hatmetmiş gibi sevaba kavuşur. Fakat Kur'an-ı kerimi başta sona kadar okuyan hatim sevabına kavuşur.

Sual: Arefe günü okunan 1000 İhlas-ı şerifi okurken, namazlardan sonra okunan 11 İhlas-ı şerifi okurken, ilk başlarken euzü besmele çekilir, sure aralarında ise sadece besmele çekilir diye biliyorum. Doğru mu?
CEVAP
Evet doğru.

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun..
Benim oğlum 7 yaşında..
Geçen sene camiye gönderdim. .. İlk başlarda hevesliydi şimdi camiye gitmem diyor. Hoca bağırmış galiba..
Ne yapacağımı şaşırdım..
Kendim öğretmeye çalışıyorum.Ama nereden başlayacağımı bilmiyorum..
Şu anda Elif ba'dan harfleri tanımaya çalışıyoruz.Bir kaç dua ezberledi.
Önerilerinizi bekliyorum.

Selam ve dua ile...
cümlemizden de inşallah yaşı uygunmuş. bizim muştu yayınlarının Kuran öğreniyorum seti var. üç dergi. netten araştırıp satın alabilirsin. ilk kitabı çok güzel. resimlerle öğretiyor harfleri. sana bi link vereyim ordaki paylaşımlarımızı oku istersen.

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı

ayşe-rana

Kayıtlı Kullanıcı
HADİS
2-Ummetimin fesada gittiği zamanda kim sünnetime sarılırsa ona yüz şehid sevabı vardır.
3-Hiç kimse, nasibinden fazla rızka kavuşamaz. Rızkına kavuşup yemedikçe de ölmez. İstemese de rızkı kendisine verilir. [Hakim]
6-Sıdk-ı ihlas ile (Lâilâheillallah) diyen kimseden, bu kelime 99 belayı defeder. (Bu belaların en küçüğü gam, hüzün ve kederdir) (Ramuz Şehri C.4. S.735)
7-"Duasının kabul edilmesini ve sıkıntısının giderilmesini isteyen, sıkıntıda olan borçluya yardım etsin." (İbn Ömer radıyallahu. Ahmed.)
8-Ebû Hüreyre radıyallahu anh şöyle dedi : Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem yemekte hiçbir zaman kusur aramazdı. İştahı varsa yer, canı çekmiyorsa yemezdi. (Buhârî, Menâkıb 23; Et`ime 21; Müslim, Eşribe 187, 188. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Et`ime 13; Tirmizî, Birr 84)

11-Bir millete ALLAHü Teala azap göndermeyi hükmetti.Onların çocuklarından biri fatihayı öğrenip okuyunca ALLAH ü Teala onların üzerinden kırk yıl azabı kaldırdı (beyzani)..

DUA
(Rabbim kolaylaştır Rabbim zorlaştırma Rabbim bu işimi hayırlısıyla tamamına erdir)
2-Ibni Abbastan rivayetle peygamberimiz (sav) iki secde arasında : "Allhümmeğfir li verhamni vecbürni, vehdini verzukni.
(ALLAHım bana mağfiret et, merhamet et, beni zengin kıl, bana hidayet ver, bana rızık ver, derdi.)
(ALLAHım senin ismini anarak uyur senin ismini anarak uyanırım. (Tirmizi ve Buhari)
4-Uyanınca okunacak dua : " Elhamdü lillahillezi ahyâna ba'de mâ emâtenâ ve ileyhinnûşur "
(Bizi öldükten sonra dirilten ALLAH'a hamdolsun. Yeniden diriltip huzurunda toplayacak olan da O'dur) (Müslim, Zikir 59; Ebû Dâvûd, Edeb 98; İbni Mâce, Duâ 17)
5-Euzu Billehi minel hubsi vel habais (ey ALLAHım erkek ve dişi şeytanlardan sana sığınırım)
6. tuvaletten çıktıktan sonra okunacak dua: elhamdülillehillezi ezhebe annil eza ve afani min zelikmanası: Eziyet veren şeyleri benden giderip bana afiyet veren ALLAH’a hamdolsun! Tuvaletten çıktıktan sonra bu duanın okunması sünnettir.

NDYZLF

Kayıtlı Kullanıcı
Sıla ablacım paylamınız için Allah razı olsun.....

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
amin arkadaşlar Rabbim sizden de razı olsun

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
HADİS

11-Bir millete ALLAHü Teala azap göndermeyi hükmetti.Onların çocuklarından biri fatihayı öğrenip okuyunca ALLAH ü Teala onların üzerinden kırk yıl azabı kaldırdı (beyzani)..

DUA

6. tuvaletten çıktıktan sonra okunacak dua: elhamdülillehillezi ezhebe annil eza ve afani min zelikmanası: Eziyet veren şeyleri benden giderip bana afiyet veren ALLAH’a hamdolsun! Tuvaletten çıktıktan sonra bu duanın okunması sünnettir.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt