Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

DUAYI ASLA TERK ETMEMEK (3 Kullanıcı)

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
RE: DUAYI ASLA TERK ETMEMEK

metfamu yazdı:
m_muaz yazdı:
selamun aleykum...

Rahman razı olsun ..emeğinize saglık...yaptıgımız dualarımızı Rabbim inşaAllah hep kabul eder..selametle..

KÜÇÜK BİR ÇOCUK VE DUA

Deniz kenarina oturmus, gözlerinide ilerdeki bir noktaya dikmisti.
Belki de bir saattir öylece duruyordu.
Onun bu hâli, alisveris icin balikci sandallarinin kiyiya dönmesini bekleyen bir ihtiyarin dikkatini cekti.
Yasli adam, seke seke onun yanina gidip:
- Merhaba delikanli!. dedi. Bu gün deniz cok harika degil mi?
Kücük cocuk, basini cevirmeden;
- Ama rüzgarli, dedi. Topum denize düsünce sürükleyip götürdü.
Adam, cocugun yanina oturup:
- Eger biraz genc olsaydim, yüzüp onu alirdim!. dedi.
Ama simdi adim bile atamiyorum.
Kücük cocuk, ona cevap vermedi. Ve kiyidan uzaklasan topunu daha iyi görebilmek icin,
hemen yanindaki tümsege cikti.
Yasli adam, sakin bir ses tonuyla:
- Ümidini hicbir zaman kaybetme!. dedi. Bence dua etsen cok iyi olur.
Cocuk, büyük bir sevincle:
- Dua etsem topum geri gelir mi? diye sordu. Denize düstügü yeri bilir mi?
- Allah isterse eger, ona ögretir!. dedi ihtiyar.
Topun geri gelmese de, dualarin sevabi sana yeter.
Kücük cocuk, yasli adamin sözlerini biraz düsündükten sonra,
her okudugunda dedesinden bahsi kopardigi dualari ard arda siraladi.
Daha sonra da, topun dönmesi icin Allah’tan yardim istedi. Ama üzüntüsü azalmamisti.
O topa bir sürü para harcamis, bayram parasini bile ona katmisti.
Simdi artik tek sansi, bazen oldugu gibi, rüzgarin aniden yön degistirmesiydi.
Ama deniz cok büyüktü, topu ise kücücük.
Aksam üstü hava biraz daha sertlesti. Ve günes batmak üzereyken sandallar döndü.
Cocuk, eve gitmek istemiyordu. Bu yüzden de ihtiyarla birlikte oyalandi.
Yasli adam, hep ayni balikcidan alisveris yapardi.
Sonunda onu bulup:
- Aviniz insaAllah iyi gecmistir!. dedi Eger varsa, birkac kilo alabilirim.
Sandaldaki adam, bir kova icindeki baliklari gösterip:
- Zaten ancak o kadarcik tutmustum, dedi. Denizde “av” diye bir sey kalmadi.
- Dua etmeyi denediniz mi? diye atildi cocuk. Ümidinizi sakin kaybetmeyin!.
Balikci icin her sey tesadüftü.
Bunun icin de “rasgele” derlerdi. Ama simdi bir sey hatirlamisti.
Yillar yili unuttugu bir seyi. Cocugun yanaklarini oksarken:
- Dua ha!. diye mirildandi. O zaman tutar miydim?
- Tutamasaniz bile, dualarin sevabi size yeter, dedi cocuk. Bunu yeni ögrendim.
Balikci, böyle bir sözü ilk defa duyuyordu. Basini agir agir sallayarak:
- Ben de yeni ögrendim!. diye gülümsedi. Üstelik de kücük bir ögretmenden.
Cocuk, bu sözlerden cok hoslanmisti.
Artik topun gitmesine üzülmüyordu.
Yanindaki yasli adam ona bir göz kirparken,
balikci tekrar sandala yöneldi ve aglarin üzerindeki eski örtüyü acti.
Bir top vardi orada. Henüz islak oldugundan, isil isil parildayan bir futbol topu.
Balikci, onu cocuga uzatip:
- Ögretmenlerin hakki hic ödenmez!. dedi.
Bunu biraz önce denizde buldum!. Kücük cocuk, rüyada olmaliydi.
Hic beklenmedik seylerin yasandigi bir rüya.
Aceleyle saga sola bakindi. Ama her sey gercekti. Balikci da, sandal da, ihtiyar da…
Topu ise, iste ellerindeydi. Ona sikica sarilip:
- Bir daha benden izinsiz gezmek yok!. dedi.
Ya dua etmeseydim ne olurdun o zaman?

Dua en kiymetli bir Hazine bizim icin..
Biter diye korkmayin istediginiz kadar kullanin..öyle bir hazine ki sinirsiz ve karsiliksiz verilmis hemde..

s.a. Allah razı olsun muaz kardeşim çok güzel bi hikaye çocuklarımla beraber okudum çok beğendiler.inanın sonunda tüylerim ürperdi.dua herşey dua.onun için demiyormuki efendimiz devenin bağı dahi olsa Allah tan isteyin.Allaha emanet olun

B)B)B)B)

m_muaz

Kayıtlı Kullanıcı

metfamu yazdı:
m_muaz yazdı:
selamun aleykum...

Rahman razı olsun ..emeğinize saglık...yaptıgımız dualarımızı Rabbim inşaAllah hep kabul eder..selametle..

KÜÇÜK BİR ÇOCUK VE DUA

Deniz kenarina oturmus, gözlerinide ilerdeki bir noktaya dikmisti.
Belki de bir saattir öylece duruyordu.
Onun bu hâli, alisveris icin balikci sandallarinin kiyiya dönmesini bekleyen bir ihtiyarin dikkatini cekti.
Yasli adam, seke seke onun yanina gidip:
- Merhaba delikanli!. dedi. Bu gün deniz cok harika degil mi?
Kücük cocuk, basini cevirmeden;
- Ama rüzgarli, dedi. Topum denize düsünce sürükleyip götürdü.
Adam, cocugun yanina oturup:
- Eger biraz genc olsaydim, yüzüp onu alirdim!. dedi.
Ama simdi adim bile atamiyorum.
Kücük cocuk, ona cevap vermedi. Ve kiyidan uzaklasan topunu daha iyi görebilmek icin,
hemen yanindaki tümsege cikti.
Yasli adam, sakin bir ses tonuyla:
- Ümidini hicbir zaman kaybetme!. dedi. Bence dua etsen cok iyi olur.
Cocuk, büyük bir sevincle:
- Dua etsem topum geri gelir mi? diye sordu. Denize düstügü yeri bilir mi?
- Allah isterse eger, ona ögretir!. dedi ihtiyar.
Topun geri gelmese de, dualarin sevabi sana yeter.
Kücük cocuk, yasli adamin sözlerini biraz düsündükten sonra,
her okudugunda dedesinden bahsi kopardigi dualari ard arda siraladi.
Daha sonra da, topun dönmesi icin Allah’tan yardim istedi. Ama üzüntüsü azalmamisti.
O topa bir sürü para harcamis, bayram parasini bile ona katmisti.
Simdi artik tek sansi, bazen oldugu gibi, rüzgarin aniden yön degistirmesiydi.
Ama deniz cok büyüktü, topu ise kücücük.
Aksam üstü hava biraz daha sertlesti. Ve günes batmak üzereyken sandallar döndü.
Cocuk, eve gitmek istemiyordu. Bu yüzden de ihtiyarla birlikte oyalandi.
Yasli adam, hep ayni balikcidan alisveris yapardi.
Sonunda onu bulup:
- Aviniz insaAllah iyi gecmistir!. dedi Eger varsa, birkac kilo alabilirim.
Sandaldaki adam, bir kova icindeki baliklari gösterip:
- Zaten ancak o kadarcik tutmustum, dedi. Denizde “av” diye bir sey kalmadi.
- Dua etmeyi denediniz mi? diye atildi cocuk. Ümidinizi sakin kaybetmeyin!.
Balikci icin her sey tesadüftü.
Bunun icin de “rasgele” derlerdi. Ama simdi bir sey hatirlamisti.
Yillar yili unuttugu bir seyi. Cocugun yanaklarini oksarken:
- Dua ha!. diye mirildandi. O zaman tutar miydim?
- Tutamasaniz bile, dualarin sevabi size yeter, dedi cocuk. Bunu yeni ögrendim.
Balikci, böyle bir sözü ilk defa duyuyordu. Basini agir agir sallayarak:
- Ben de yeni ögrendim!. diye gülümsedi. Üstelik de kücük bir ögretmenden.
Cocuk, bu sözlerden cok hoslanmisti.
Artik topun gitmesine üzülmüyordu.
Yanindaki yasli adam ona bir göz kirparken,
balikci tekrar sandala yöneldi ve aglarin üzerindeki eski örtüyü acti.
Bir top vardi orada. Henüz islak oldugundan, isil isil parildayan bir futbol topu.
Balikci, onu cocuga uzatip:
- Ögretmenlerin hakki hic ödenmez!. dedi.
Bunu biraz önce denizde buldum!. Kücük cocuk, rüyada olmaliydi.
Hic beklenmedik seylerin yasandigi bir rüya.
Aceleyle saga sola bakindi. Ama her sey gercekti. Balikci da, sandal da, ihtiyar da…
Topu ise, iste ellerindeydi. Ona sikica sarilip:
- Bir daha benden izinsiz gezmek yok!. dedi.
Ya dua etmeseydim ne olurdun o zaman?

Dua en kiymetli bir Hazine bizim icin..
Biter diye korkmayin istediginiz kadar kullanin..öyle bir hazine ki sinirsiz ve karsiliksiz verilmis hemde..

s.a. Allah razı olsun muaz kardeşim çok güzel bi hikaye çocuklarımla beraber okudum çok beğendiler.inanın sonunda tüylerim ürperdi.dua herşey dua.onun için demiyormuki efendimiz devenin bağı dahi olsa Allah tan isteyin.Allaha emanet olun

ve .a.selam...sizdende Allah razı olsun kardeşim...

FEYZAGUL

Kayıtlı Kullanıcı
RE: esselamun aleyküm

RE: esselamun aleyküm

kardeşlerim ben bu siteye yeni katılıyorum ve çok hoşuma gitti faydalanabileceğimiz dini bütün konular allah razı olsun sizden s.a.B)B)B)

derya_gulu

Kayıtlı Kullanıcı

S.A HARİKA DUALARLA SÜSLENMİŞ İNSANIN İÇİNİ FERAHLATAN BU GÜZEL YAZILAR İÇİN HEPİNİZDEN RABBİM RAZI OLSUN ALLAH'A EMANET OLUN ALİYECİM SENİNDE TEKRAR ELLERİNE SAĞLIKB)

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com

derya_gulu yazdı:
S.A HARİKA DUALARLA SÜSLENMİŞ İNSANIN İÇİNİ FERAHLATAN BU GÜZEL YAZILAR İÇİN HEPİNİZDEN RABBİM RAZI OLSUN ALLAH'A EMANET OLUN ALİYECİM SENİNDE TEKRAR ELLERİNE SAĞLIKB)

gul.gif
ve aleyküm selam ablacım.. Allah razı olsun inşallah sizden.. sizlerin içini ferahlatabilmişse bu naçizane yazılar ne mutlu bizlere o zaman.. rabbim hepimizin dualarını kabul buyursun inşallah.. rabbime emanet olun. selametle inş.
gul.gif

nurlu_hayat

Kayıtlı Kullanıcı
RE: S.A

RE: S.A

O KADAR GÜZEL VE AÇIKLAYICI BİR KONU Kİ ÜSYÜNE SÖZ SÖYLENEMİYOR SÖYLENİLECEK TEK Bİ ŞEY O DA ALLAH CC RAZI OLSUN SİZLERDEN

blue_moon208

Kayıtlı Kullanıcı

ES.A
ALLAH A.C razı olsun ..... Duasız nasıl yaşanılır ki ? Dualar bizim kalkanımız isteğimiz dileğimiz eller açılınca RABBİL ALEMİN HUZURUNDA o tat o güzellik nasıl vazgeçilirki ? Ey ademoğlu .... neyimize güveniyoruz ki ? bir çift göz hakkı 500 senelik ibadet bile karşılamaz ken duasız gün bize ne kazandırır ne kaybettirir ???? Yorum ve iç muhasebemizi yapalım.....
ŞÜPESİZ ALLAH CC DUALARIMIZI DUYAN VE KABUL EDENDİR......
selam ve dua ile B)

meftun61

Kayıtlı Kullanıcı

Duâ, mü'minin silâhı, dinin direği, göklerin ve yerin nurudur" (et-Tergib ve't-Terhib c. 2, s. 479).

S.A ALLAH RAZI OLSUN.DUA NASIL TERK EDİLİRKİ.DUA YA HER AN İHTİYACIMIZ VAR.

remi7781

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH IN SELAMI RAHMETİ VE BEREKETİ ÜZERİNE OLSUN

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com

nurlu_hayat yazdı:
O KADAR GÜZEL VE AÇIKLAYICI BİR KONU Kİ ÜSYÜNE SÖZ SÖYLENEMİYOR SÖYLENİLECEK TEK Bİ ŞEY O DA ALLAH CC RAZI OLSUN SİZLERDEN

gul.gif
Allah razı olsun inşallah kardeşim.. zaman ayırdığınız için ben çok teşekkür ederim. selametle kalın.
gul.gif

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com

blue_moon208 yazdı:
ES.A
ALLAH A.C razı olsun ..... Duasız nasıl yaşanılır ki ? Dualar bizim kalkanımız isteğimiz dileğimiz eller açılınca RABBİL ALEMİN HUZURUNDA o tat o güzellik nasıl vazgeçilirki ? Ey ademoğlu .... neyimize güveniyoruz ki ? bir çift göz hakkı 500 senelik ibadet bile karşılamaz ken duasız gün bize ne kazandırır ne kaybettirir ???? Yorum ve iç muhasebemizi yapalım.....
ŞÜPESİZ ALLAH CC DUALARIMIZI DUYAN VE KABUL EDENDİR......
selam ve dua ile B)

gul.gif
ve aleyküm selam kardeşim, elinize sağlık, ne güzel yazmışsınız.. çok haklısınız.. Rabbim, kendisine açılan ellerimizi geri çevirmesin inş. Allah razı olsun sizden de.. selametle
gul.gif

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com

meftun61 yazdı:
Duâ, mü'minin silâhı, dinin direği, göklerin ve yerin nurudur" (et-Tergib ve't-Terhib c. 2, s. 479).

S.A ALLAH RAZI OLSUN.DUA NASIL TERK EDİLİRKİ.DUA YA HER AN İHTİYACIMIZ VAR.

gul.gif
ve aleyküm selam meftun ablam.. haklısın. bizler her an dualara muhtacız, rabbim dualarımızı kabul etsin inş. selametle
gul.gif

nigdeli

Kayıtlı Kullanıcı

B)B)

koskun

Kayıtlı Kullanıcı

aliye_aliye yazdı:
"Rabbinize yalvara yakara gizlice dua edin. Şu bir hakikattir ki, Allah haddi aşan­ları sevmez" (Sûre-i Ârâf 55).

Dua, Cenab-ı Hakk'ın rububiyyetine iman etmiş bir kulun, kendi acizliğini idrâk etmesi ve Yüce Rab­bimize yalvarıp yardımını istemesidir. Bu inanç ve anlayışla bir mü'min, ellerini duanın kıblesi olan se­mâya doğru kaldırdığı zaman Allah Teâlâ'ya ibade­tin en değerlisini yapmış olur. Duâ hem müstakil bir ibadettir ve hem de yapılan ibadetlerin, verilen sadakaların ve işlenen hayırların kabulüne vesîledir. Bedenî ve mâli ibadetleri ifadan sonra, "Yâ Rabbi, yaptığım ibadeti, işlediğim hayrı lütfen ve keremen kabul ediver demesi, yaptıklarının kabulüne vesile teşkil eder. Bu hususu açıklayan hadîs-i şeriflerde şöyle buyurulmaktadır:

"Duâ, ibadetin özüdür" (Tuhfet'ül-Ahvezî C. 9,8.311).

"Duâ, ibadetin ta kendisidir" (Ebû Dâvûd C. 2, S. 77).

Üzerinde yaşadığımız dünya, sebepler âlemi olduğu için, her şey bir sebebe bağlanmıştır. İhsanı­na sınır çekilmesi mümkün olmayan Rabbimiz, zât-ı ilâhisine ihtiyaçlarımızı arzedebilmemiz için, duâ ka­pısını açmış ve "Rabbiniz şöyle buyurdu: Bana duâ edin, size icabet ve duanızı kabul) edeyim" buyur­muştur (Sûre-i Mü'min 60).

Allah'a duâ etmemek, gafletten ileri geliyorsa kal­bi karartır. Cenab-ı Hakk'a ihtiyaç duymamaktan kaynaklanıyorsa, gadabı ilâhiye sebep olur. Bu hu­susu açıklayan bir hadîs-i şerifte şöyle buyurulmak-tadır:

"Kim noksanlıktan münezzeh bulunan Allah'a duâ etmez ise Allah ona gadap eder" (İbni mâce c. 2, s. 1258).

Yücelerden yüce olan Rabbimiz, sınırsız bir kere­min sahibidir. Kullarının istekte bulunmasından hoş­nut olur. Kulun ellerini bârigahı ehadiyyete kaldırıp "Yâ Rabbi, Yâ Rabbi" diye yalvarması, Allah Teâlâ'nın rızasına muvafık bir harekettir. Bu ciheti tes­cil eden bir hadîsi nebevide şöyle buyrulmaktadır:

"Allah'ın fazl-u kereminden isteyin. Aziz ve Celil olan Allah, (bir şeyin kendisinden) istenilmesini muhakkak sever. İbâdetin faziletçe en üstünü, dertten kurtulmayı gözetmektir" (Feyz'ül-kadir c. 4, s. 108).

Mü'minin yalvarması Rabbimizin hoşuna gider. Bu sebeple kulun daha yalvarması için isteği biraz geç olarak verilir. İnkâr ehlinin küfürle mülevves hâ­le gelmiş ağzından çıkan duâ, Allah'ın rızasına mu­vafık olmadığından, Onun ağzı bir an önce kapan­sın diye dileği çabuk verilir. Akılların muallimi ve vicdanların mürebbisi bulunan Resûlullah (s.a.v.), âlemlerin Rabbine yalvarmaya devam etmemiz için şu müjdeyi vermektedir:

"Kul, Yâ Rabbi, Yâ Rabbi, Yâ Rabbi dediği za­man, Allah (c.c.): Kulum ne diliyorsan iste! (Dileğin) verilecektir" buyurur (et-Tergib ve't-Terhib c. 2, s. 488).

Hadîs-i nebevinin metninde geçen "Lebbeyk abdî" ifâdesi, kul için ne büyük izzet ve şereftir. "Ku­lum! Dile benden! Ne istersen verilecektir" beya­nına dayanarak namaz ve niyaz makamlarında is­tekte bulunmayı ihmal etmemelidir. Muhbiri sâdıkı-mız, Efendimiz (s.a.v.) şöyle bir açıklamada bulun­maktadır:

"Mübarek ve yüce olan Rabbiniz, haya ve kerem sahibidir. Kendisine el kaldırdığı zaman onları boş olarak çevirmeye kulundan haya (muamelesi) eder" (Ebû Dâvûd c. 2, s. 78).

Duâ, düşen yıldırımların zarar vermemesi için di­kilen paratoner (siper-i sâika) gibidir. Müslüman bir kul, ihlâs ile ellerini açarak yüce Rabbimize yalva­racak olursa, bu yakarış sebebiyle gelecek felâket geri çevrilir. Bu hususa belge teşkil edecek bir hadîs-i şerifte şöyle buyrulmaktadır:

"Duâ, inen (felâket)lere de (henüz) inmemiş (mu­sibetlere de fayda verir. Ey Allah'ın kulları! Size duâ(ya devam) gerekir" (Feyz7ül-kadir c. 3, s. 542).
Füzelerin ulaşamadığı yere duâ ulaşır, kurşunla­rın delemediği hedefleri duâ delik-deşik eder. Bu hikmete dayalı olarak Peygamberimiz (s.a.v.) şu be­yanda bulunmaktadır:

"Duâ, mü'minin silâhı, dinin direği, göklerin ve yerin nurudur" (et-Tergib ve't-Terhib c. 2, s. 479).

Âlemlere rahmet olarak gönderilen Resû-i Ekrem (s.a.v.), diğer bir hadîs-i nebevilerinde şöyle buyur­maktadır:

"Kazayı ancak duâ geri çevirir. Ömrü, iyilik yap­maktan başka uzatacak (bir vasıta) yoktur" (Feyz'ül-kadir c. 6, s. 449).

"Dualarının sonu da, HAMD OLSUN KÂİNA­TIN RABBİ OLAN ALLAH'a demek olacak)dır" (Sûre-i Yunus 10).
s.a.
allah cc razı olsun arkadaşım ... ellerine sağlık ... a.e.o. ...

ADALETIMAHZA

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.islamiportal.net

S.A.KARDEŞİM.ALLAH RAZI OLSUN.DUAMIZ OLMASA NE KIYMETİMİZ OLUR Kİ RABBİMİZİN KATINDA.A.E.O.

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com

koskun yazdı:
aliye_aliye yazdı:
"Rabbinize yalvara yakara gizlice dua edin. Şu bir hakikattir ki, Allah haddi aşan­ları sevmez" (Sûre-i Ârâf 55).

Dua, Cenab-ı Hakk'ın rububiyyetine iman etmiş bir kulun, kendi acizliğini idrâk etmesi ve Yüce Rab­bimize yalvarıp yardımını istemesidir. Bu inanç ve anlayışla bir mü'min, ellerini duanın kıblesi olan se­mâya doğru kaldırdığı zaman Allah Teâlâ'ya ibade­tin en değerlisini yapmış olur. Duâ hem müstakil bir ibadettir ve hem de yapılan ibadetlerin, verilen sadakaların ve işlenen hayırların kabulüne vesîledir. Bedenî ve mâli ibadetleri ifadan sonra, "Yâ Rabbi, yaptığım ibadeti, işlediğim hayrı lütfen ve keremen kabul ediver demesi, yaptıklarının kabulüne vesile teşkil eder. Bu hususu açıklayan hadîs-i şeriflerde şöyle buyurulmaktadır:

"Duâ, ibadetin özüdür" (Tuhfet'ül-Ahvezî C. 9,8.311).

"Duâ, ibadetin ta kendisidir" (Ebû Dâvûd C. 2, S. 77).

Üzerinde yaşadığımız dünya, sebepler âlemi olduğu için, her şey bir sebebe bağlanmıştır. İhsanı­na sınır çekilmesi mümkün olmayan Rabbimiz, zât-ı ilâhisine ihtiyaçlarımızı arzedebilmemiz için, duâ ka­pısını açmış ve "Rabbiniz şöyle buyurdu: Bana duâ edin, size icabet ve duanızı kabul) edeyim" buyur­muştur (Sûre-i Mü'min 60).

Allah'a duâ etmemek, gafletten ileri geliyorsa kal­bi karartır. Cenab-ı Hakk'a ihtiyaç duymamaktan kaynaklanıyorsa, gadabı ilâhiye sebep olur. Bu hu­susu açıklayan bir hadîs-i şerifte şöyle buyurulmak-tadır:

"Kim noksanlıktan münezzeh bulunan Allah'a duâ etmez ise Allah ona gadap eder" (İbni mâce c. 2, s. 1258).

Yücelerden yüce olan Rabbimiz, sınırsız bir kere­min sahibidir. Kullarının istekte bulunmasından hoş­nut olur. Kulun ellerini bârigahı ehadiyyete kaldırıp "Yâ Rabbi, Yâ Rabbi" diye yalvarması, Allah Teâlâ'nın rızasına muvafık bir harekettir. Bu ciheti tes­cil eden bir hadîsi nebevide şöyle buyrulmaktadır:

"Allah'ın fazl-u kereminden isteyin. Aziz ve Celil olan Allah, (bir şeyin kendisinden) istenilmesini muhakkak sever. İbâdetin faziletçe en üstünü, dertten kurtulmayı gözetmektir" (Feyz'ül-kadir c. 4, s. 108).

Mü'minin yalvarması Rabbimizin hoşuna gider. Bu sebeple kulun daha yalvarması için isteği biraz geç olarak verilir. İnkâr ehlinin küfürle mülevves hâ­le gelmiş ağzından çıkan duâ, Allah'ın rızasına mu­vafık olmadığından, Onun ağzı bir an önce kapan­sın diye dileği çabuk verilir. Akılların muallimi ve vicdanların mürebbisi bulunan Resûlullah (s.a.v.), âlemlerin Rabbine yalvarmaya devam etmemiz için şu müjdeyi vermektedir:

"Kul, Yâ Rabbi, Yâ Rabbi, Yâ Rabbi dediği za­man, Allah (c.c.): Kulum ne diliyorsan iste! (Dileğin) verilecektir" buyurur (et-Tergib ve't-Terhib c. 2, s. 488).

Hadîs-i nebevinin metninde geçen "Lebbeyk abdî" ifâdesi, kul için ne büyük izzet ve şereftir. "Ku­lum! Dile benden! Ne istersen verilecektir" beya­nına dayanarak namaz ve niyaz makamlarında is­tekte bulunmayı ihmal etmemelidir. Muhbiri sâdıkı-mız, Efendimiz (s.a.v.) şöyle bir açıklamada bulun­maktadır:

"Mübarek ve yüce olan Rabbiniz, haya ve kerem sahibidir. Kendisine el kaldırdığı zaman onları boş olarak çevirmeye kulundan haya (muamelesi) eder" (Ebû Dâvûd c. 2, s. 78).

Duâ, düşen yıldırımların zarar vermemesi için di­kilen paratoner (siper-i sâika) gibidir. Müslüman bir kul, ihlâs ile ellerini açarak yüce Rabbimize yalva­racak olursa, bu yakarış sebebiyle gelecek felâket geri çevrilir. Bu hususa belge teşkil edecek bir hadîs-i şerifte şöyle buyrulmaktadır:

"Duâ, inen (felâket)lere de (henüz) inmemiş (mu­sibetlere de fayda verir. Ey Allah'ın kulları! Size duâ(ya devam) gerekir" (Feyz7ül-kadir c. 3, s. 542).
Füzelerin ulaşamadığı yere duâ ulaşır, kurşunla­rın delemediği hedefleri duâ delik-deşik eder. Bu hikmete dayalı olarak Peygamberimiz (s.a.v.) şu be­yanda bulunmaktadır:

"Duâ, mü'minin silâhı, dinin direği, göklerin ve yerin nurudur" (et-Tergib ve't-Terhib c. 2, s. 479).

Âlemlere rahmet olarak gönderilen Resû-i Ekrem (s.a.v.), diğer bir hadîs-i nebevilerinde şöyle buyur­maktadır:

"Kazayı ancak duâ geri çevirir. Ömrü, iyilik yap­maktan başka uzatacak (bir vasıta) yoktur" (Feyz'ül-kadir c. 6, s. 449).

"Dualarının sonu da, HAMD OLSUN KÂİNA­TIN RABBİ OLAN ALLAH'a demek olacak)dır" (Sûre-i Yunus 10).
s.a.
allah cc razı olsun arkadaşım ... ellerine sağlık ... a.e.o. ...

ve aleyküm selam kardeşim.. rabbim sizden de razı olsun inş. selametle kalın

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com

ADALETIMAHZA yazdı:
S.A.KARDEŞİM.ALLAH RAZI OLSUN.DUAMIZ OLMASA NE KIYMETİMİZ OLUR Kİ RABBİMİZİN KATINDA.A.E.O.

ve aleyküm selam ablam.. çok haklısınız.. bizlere sunulan bu nimeti en iyi şekilde değerlendirmeliyiz.. Allah razı olsun inş. sizden de. selametle kalınB)

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt