Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

dua ve duanın kabul anları ve günleri (2 Kullanıcı)

hayrunissa86

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Dua Her Kapının Anahtarıdır

selamün aleykum gercekten cok guzel bı yazıydı emegınıze saglık kardesım insanın en sıkıntılı oldugun zaman gercekten dua rahatlatıyo rabbıme şükürler olsun B)B)B)

~Elçi~

Kayıtlı Kullanıcı
RE: dua hastalıkların ilacıdır

Esselamun aleyküm Rahman razı olsun güzel gönlünüze sağlık Dua edenin duasına icabet ederim buyuran Rabbimize dualarımızı bir an olsun eksiltmeyelim inşaallah hayırlı günler bütün güzellikler sizinle olsun selam ve dua ile...B)B)B)

volide

Kayıtlı Kullanıcı

sağol can kardeşim sende allaha emanet ol dua müminin kılıcıdır .dilimizden hayır dua dökülürse bereket muhabbet güzellikler meydana gelir. oradanda gül biter onunda kokusu herşeye bedeldir ..allaha emanet ol. selametle kal kardeşim

desertrose

Kayıtlı Kullanıcı

leyla_serdar yazdı:
rabbim senden razi olsun, basimizi dik tutan, yüregimizi kalbimize ferahlik veren tek yol dua'dir, Emegine saglik , zaman zaman kendimizi dunyevi konularla kaptirmaktayiz bu durumda dualarimizi dile getirmek bile bir zorluk oluyor, Rabbime ne kadar yakin olsak dualarimiz o kadar içtenlikte soylenir. En sykyntyly animda dualarima sarilirim en mutlu gunumdede kendimi uyarmaya calisiyorum.

Rabbim huzurunda bizlere guzel dualar okumayi nasib et... AMINB)B)B)

Bu güzel düşüncelerinden dolayı Rabbim senden razı olsun kardeşim..
duanada Amin diyorum.. Selametle kal inşaAllahB)B)

nuresma

Kayıtlı Kullanıcı

selamun aleykum ve rahmetullah.
güzel kardeşim Rabbim razı olsun yine harika bi paylaşım.
samimi duadan ayırmasın Rabbim cümlemizi inşaAllah.
selametle..B)

nakşibendi

Kayıtlı Kullanıcı
Bir dileği olan ne yapmalı?

Bir dileği olan ne yapmalı?

Evlenmek isteyen, çocuğu olmayan veya başka bir isteği olan kimse, sebeplere yapışmalı. İnsan, bir işin neticesinin iyi mi, kötü mü olacağını bilemez. Muhakkak şu işim olsun diye ısrar etmemeli, Hayırlı ise olsun demeli.

Kur’an-ı kerim ve dua, şartları gözetilerek okunursa, fayda verir. Okuyanın ve hastanın buna inanması gerekir. Kur’an-ı kerimin her harfi şifadır, dileklere devadır. Allahü teâlâ, (Kur’an-ı kerim, müminler için şifa ve rahmettir) buyuruyor.

Çocuğu olmayan veya evlenmek isteyenler veya herhangi bir dileği olanlar şunları yapmalıdır:

1- İstiğfar okumalı. (Malım çok, ama çocuğum olmuyor. Ne yapayım?) diyen kişiye, bir sahabi istiğfara devam etmesini söyledi. O da günde 700 defa istiğfar okurdu. Nihayet on çocuğu oldu. Hasan-ı Basri hazretlerine, kıtlıktan, fakirlikten, çocuğunun olmadığından şikayette bulunuldu. Hepsine de istiğfar etmesini söyledi. Sebebi sorulunca, Kur’an-ı kerimden üç âyet-i kerime okudu. Meali şöyle:

(Çok affedici olan Rabbinize istiğfar edin ki, gökten bol yağmur indirsin; size, mal ve oğullar ile yardım etsin, sizin için bahçeler, ırmaklar versin.) [Nuh 10-12]

Çocuklarını idarede sıkıntı çeken bir sahabiye Peygamber efendimiz, (Neden istiğfar etmiyorsun? Ben günde yüz defa istiğfar ederim) buyurdu. İstiğfar edileceği zaman yüz defa (Estağfirullah min külli ma kerihallah, Estağfirullah elazim ellezi la ilahe illa hüvel hayyel kayyume ve etubü ileyh) demeli ve manasını düşünerek söylemeli.

Manası şöyledir:
(Razı olmadığın şeylerden yaptıklarımı affet ve yapmadıklarımı yapmaktan koru. Kendisinden başka ilah bulunmayan hay, kayyum ve azim olan Allah’a istiğfar eder ve günahlarıma pişman olup Ona sığınırım.) [Azim, zatı ve sıfatları kemalde, Hay, ezeli ve ebedi bir hayatla diri olan, Kayyum, zatı ile kaim olan, yarattığı her şeyi varlıkta durduran demektir.]

2- Dileğine kavuşmak için, iki rekat namaz kılıp, sevabını Silsile-i aliyye denilen âlimlerin ruhuna hediye etmeli, bunların hürmeti için diye dua etmeli. Mesela, “Ya Rabbi, hayırlı bir çocuk nasip eyle” diye dua edip, “Bu duamı silsile-i aliyye büyükleri hürmetine kabul eyle” demeli. (Mekatib-i şerife)

Sabah ve yatsı namazından sonra silsile-i aliyyenin isimlerini, sonra Fatiha okuyarak ruhlarına gönderip, onları vesile ederek yapılan dua kabul olur. Tecrübe edilmiştir.

Ali Ramiteni hazretleri buyurdu ki:
(Günah işlememiş bir dil ile dua ediniz ki, kabul olsun!) Yani, Huda dostlarının huzurunda tevazu eyleyiniz, yalvarınız da, sizin için dua etsinler. İstigase, yani bir Veliye tevessül de, bu demektir.

[İsa aleyhisselama gelip derler ki, dua ediyorsunuz, devasız hastalıklar iyi oluyor. Hangi duayı okuyorsunuz, bize de söyler misiniz? İsa aleyhisselam da onlara okuduğu duayı söyler. Adamlar bir süre sonra tekrar gelirler, efendim okuyoruz okuyoruz bir şey olmuyor, acaba bize yanlış dua mı öğrettiniz derler. İsa aleyhisselam, (Dua doğru ama ağız yanlış) buyurur, yani doğru dua öğrettim, dua aynı dua ama, ağız aynı ağız değil!]

3- Âyât-i hırz, usulüne uygun okunur ve yanında taşınırsa, murat hasıl olur.

4- Adakta bulunmalı. Mesela, (Şununla evlenirsem, sevabı Seyyidet Nefise hazretlerine olmak üzere, Allah için, üç Yasin okumak nezrim olsun) denince, bu dileğin kabul olduğu tecrübe edilmiştir.

5- Dua izinli okunmalı! M. Masum hazretleri buyuruyor ki: (Duayı, âyet-i kerimeyi sevap kazanmak için okurken kimseden izin almaya lüzum yoktur. Bunlar şifa için, bir ihtiyacın hasıl olması, bir müşkülün hallolması için okunurken, tesir etmeleri, üstadın izin vermesine bağlıdır.) Üstad vefat etmişse, kitabından öğrenip okumak da izin almak olur. İzin alan, izin verenin vekili olur. Vekilin okuması, üstad gibi tesirli olur.

6- Bir dileği olan aşağıdaki duayı okumalıdır. Kör bir zat gelip, (Ya Resulallah! Allahü teâlâya dua et, gözlerim açılsın) dedi. Peygamber efendimiz de, (Kusursuz bir abdest al! Sonra, ya Rabbi! Sana yalvarıyorum. Sevgili Peygamberin Muhammed aleyhisselamı araya koyarak, senden istiyorum. Ey çok sevdiğim Peygamberim Muhammed aleyhisselam! Seni vesile ederek, Rabbime yalvarıyorum. Senin hatırın için kabul etmesini istiyorum. Ya Rabbi, bu yüce Peygamberi bana şefaatçı eyle! Onun hürmetine duamı kabul et) duasını okumasını söyledi. O da, abdest alıp dua etti. Hemen gözleri açıldı. [Tirmizi]

Bu duayı okuyanlar, maksatlarına kavuşmuşlardır.

Namaz kılmayanın, haram işleyenin ve kalbi gafil olanın duası kabul olmaz. Ehl-i sünnet itikadında olmayanın okuması fayda vermez. Hak teâlâ, herşeyi bir sebep ile yaratmaktadır. Bir şeye kavuşmak isteyen, o şeyin sebebine yapışmalıdır. Rabbimiz, insana sıhhat, şifa vermek için, dua etmeyi, sadaka vermeyi ve ilaç kullanmayı sebep yapmıştır.

Sebeplere yapışmadan istemek kuru bir temennidir. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:

(Çalışmadan dua eden, silahsız harbe giden gibidir.) [Deylemi]

smmmtuba

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun Aleyküm, yine çok faideli bilgiler vermişsiniz. Yalnız benim sizden bir ricam olacak; izniniz olursa bu bilgileri kopyalayıp arşivlemek istiyorum. Allah sizden razı olsun. B)

nakşibendi

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun Aleyküm, yine çok faideli bilgiler vermişsiniz. Yalnız benim sizden bir ricam olacak; izniniz olursa bu bilgileri kopyalayıp arşivlemek istiyorum. Allah sizden razı olsun. B)

Iyiyi emret kötüyü yasakla elbette.Bilgi paylaşıldıkça güzeldir.Aldıklarını dağıt ki bu güzellik bariz olarak ortaya çıksın.

Mikdam ibn-i Ma’dikerib (radiyallahü anh)’ın rivayet ettiği bir hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz (sallallahü aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuştur:
Mü’min kardeşini seven, sevdiğini ona bildirsin!
(Sünen-i Ebî Davut, 2/754)

Hazreti Ebû Hureyre radiyallahü anh’ın rivayet ettiği bir hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz (sallallahü aleyhi vesellem) şöyle buyurmuştur:
Kendin için sevip arzu ettiğin şeylerin diğer insanlar için de gerçekleşmesini dile ki, kâmil manada müslüman olasın!.
(Tirmizî, 4/551; İbn Mace, 2/1410; Müsned, 2/310)

Abdullah b. Mesud (radiyallahü anh)ın rivayet ettiği bir hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz (sallallahü aleyhi vesellem) şöyle buyurmuştur:
Yüce Allah nezdinde amellerin en sevimlileri, vaktinde kılınan namaz, anne-babaya hep iyi davranma ve Hak yolunda cehd ü gayrettir.
(Buharî, 1/197; Müslim, 1/89)

Hazreti Ebû Ümâme (radiyallahü anh)’ın rivayet ettiği bir hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz (aleyhi ekmelüttahiyyât ve efdalüssalavât) şöyle buyurmuştur:
Allah’ı kullarına sevdirin ki, Allah (celle celâlühû) da sizi sevsin.
(Kenzü’l-Ummal, 15/1186; Feyzü’l-Kadîr, 3/371)

smmmtuba

Kayıtlı Kullanıcı
Cevabınız beni ziyadesiyle sevindirdi. Yazdığınız her şey sağlam temellere dayanan, altı dolu paylaşımlar. Çok sağolunuz. Allah cc kalbinize göre versin...

nakşibendi

Kayıtlı Kullanıcı
Cevabınız beni ziyadesiyle sevindirdi. Yazdığınız her şey sağlam temellere dayanan, altı dolu paylaşımlar. Çok sağolunuz. Allah cc kalbinize göre versin...

Amin inşaAllah.Alemlerin Rabbine hamdolsun ki boyle bir platformda sizin gibi aziz kardeşlerimle değerli bilgiler paylaşabiliyorum.Değere değer katıyorsunuz.Rabb'im C.C. tüm ümmet-i Muhammed'den razı olsun.Duayla kalınız

Birnur

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun Aleyküm

Allah razı olsun kardeşim. Emeğinize sağlık.A.e.o

neslymoon

Kayıtlı Kullanıcı
ALLAH sizden razı olsun bizi cook güzel bilgilendiriyorsunuz her zaman. ALLAH sizi hep iyilerle karsılastırsın inşallah..

nakşibendi

Kayıtlı Kullanıcı
ALLAH sizden razı olsun bizi cook güzel bilgilendiriyorsunuz her zaman. ALLAH sizi hep iyilerle karsılastırsın inşallah..

Hakkınızı helal ediniz.Bu kadar duayı alacak bir şey yapmıyorum.Bunlar bildiklerimiz şeyle ama sadece önemsemediklerimiz.Rabb'im dualarınızın karşılığında sizlere Cennetü’l-Adn i nasib etsin ki bu cennetin en yükseğidir.Duayla kalınız.

ysmnkaos

Kayıtlı Kullanıcı
Allah Razi Olsun...........

Faydali Ama Unuttuğumuz Hatirlatmalariniz Için..............

Allaha Emanet Olunuzz

ebrar_21

Kayıtlı Kullanıcı
"Allah’ı kullarına sevdirin ki, Allah (celle celâlühû) da sizi sevsin."
İNŞAALLAH-U TEALA.. RABBİM SEVMEYİ VE SEVDİRMEYİ NASİP ETSİN......HAYIRLI GECELER...

Y.e.K.M

Kayıtlı Kullanıcı
duanın önemi

duanın önemi

Duânin önemi

Dua, Allah’a yalvararak muradını istemektir. Allahü teâlâ, dua edeni sever, dua etmeyene gazap eder. Dua müminin silahı, dinin temel direklerinden biridir. Yerleri, gökleri aydınlatan nurdur. Dua, gelmiş olan belaları giderir. Gelmemiş olanların da gelmelerine mani olur. Allahü teâlâ, (Bana halis kalb ile dua ediniz! Böyle duaları kabul ederim) buyurdu. Bunun için, dua etmek, namaz, oruç gibi ibadettir. Yine (Bana ibadet yapmak istemeyenleri, zelil ve hakir yapar, Cehenneme atarım) buyuruyor. [Mü'min 60]

Allahü teâlâ, herşeyi sebep ile yaratmakta, nimetlerini sebeplerin arkasından göndermektedir. Zararları, dertleri def için ve faydalı şeyleri vermek için de, dua etmeyi sebep yapmıştır. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

(Dua, ibadetin aslı ve özüdür. Allah katında duadan makbul bir şey yoktur. Dua 70 türlü kazayı önler. Ömrün bereketini artırır.) [Tirmizi]

(Dua eden, üç şeyden hali değildir: Ya günahı affolur veya hemen hayırlı karşılığını görür, Yahut ahirette mükafatını bulur.) [Deylemi]

(Rabbiniz, elbette haya ve kerem sahibidir. Kulları ellerini kaldırıp bir şey istedikleri zaman, onların ellerini boş çevirmekten haya eder.) [Ebu Davud]

(Dua, müminin silahıdır.) [İbni Ebiddünya]

(Allahü teâlâ dua etmeyene gazap eder.) [İbni Mace]

(Dua belayı önler.) [Deylemi]

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt