Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Benimle her gün düzenli olarak ilmihal okumaya var mısınız? (2 Kullanıcı)

tevbeYA-HAK

Kayıtlı Kullanıcı
Canım kardeşim Rabbim razı olsun senden inanırmısın okadar buyuk bir hevesle 2. kısmı bekliyordumki Rabbime çok şükür bana okumayı nasip etti
hayırlı gunler selam ve dua ile

burcucum allah sizden de razı olsun...inanır mısınız ben de o kadar büyük bir hevesle bir sonraki günü bekliyorum ki. çok uzun olup sıkıcı olmaması için tek sayfalar halinde eklemeye çalışıyorum .bu sayede bende kendimde olan sorumluluk duygusu ile eklemem gerektiği için okuyorum.diğer türlü olsa boş zamanlarımda okurum diye aksatırım ama şuan biliyorum ki eklenmesini bekleyen arkadaşlarım var....
allah bu bilgileri okuyup anlamayı-anladıklarımızı anlatmayı--anlattıklarımızla amel etmeyi nasip etsin...
sizlerin bu youmları beni daha da kamçılıyor.selam ve baki dua ile...

Su-Eda

Kayıtlı Kullanıcı
Esselamun Aleyküm canım
Allah c.c. razı olsun...Böyle bir hayra vesile olduğun için...
İnşallah düzenli takip edeceğim...
Allah c.c. O'nun yolundaki hizmetlerini daim etsin ve sana çok güzel mükafatlar versin inşallah..
Emeğine ve yüreğine sağlık...
Ne güzel artık İnşallah İlmihal günlerimiz olacak..:a12:
Allah c.c. hakkıyla istifade edenlerden eylesin bizi..
Selametle kal..
Selam ve duayla...
Allah c.c. emanet ol...​

Su-Eda

Kayıtlı Kullanıcı
İnsanlığa bu yüksek ruhu veren, bu güzel yaşayış şeklini öğreten, gerçek dinden başkası olamaz.

Huzur İslamda çok şükür Müslümanız...

tevbeYA-HAK

Kayıtlı Kullanıcı
Esselamun Aleyküm canım​

Allah c.c. razı olsun...Böyle bir hayra vesile olduğun için...
İnşallah düzenli takip edeceğim...
Allah c.c. O'nun yolundaki hizmetlerini daim etsin ve sana çok güzel mükafatlar versin inşallah..
Emeğine ve yüreğine sağlık...
Ne güzel artık İnşallah İlmihal günlerimiz olacak..
Allah c.c. hakkıyla istifade edenlerden eylesin bizi..
Selametle kal..
Selam ve duayla...

Allah c.c. emanet ol...

allah razı olsun su-edacım..evet artık düzenli olarak ilmihal okuyacaz inşaallah...çok verimli geçecek inşaallah sizlerinde yardımları ve teşvikiyle...
:a12::a12:

selam ve baki dua ile ....

gülsengül

Kayıtlı Kullanıcı
Ve aleykümselam güzel kardeşim
Rabbim razı olsun çok güzel düşünmüşün emeğine sağlık konuyu yeni farkettim..
Tabiki her müslümanın okuması gerekir ilmihali hergün, sayende okuyacağız inşaallah..
Ben akşamları okumaya çalışıyorum ama yorgun oluyorsun yada gözlerin rahatsız oluyor ne bileyim canım bir sebep olabiliyor, onun için sen burdan yazdıkça bizlerde okuruz inşaallah kardeşim..
Allaha emanet olun
selam ve dua ile...

tevbeYA-HAK

Kayıtlı Kullanıcı
Ve aleykümselam güzel kardeşim
Rabbim razı olsun çok güzel düşünmüşün emeğine sağlık konuyu yeni farkettim..
Tabiki her müslümanın okuması gerekir ilmihali hergün, sayende okuyacağız inşaallah..
Ben akşamları okumaya çalışıyorum ama yorgun oluyorsun yada gözlerin rahatsız oluyor ne bileyim canım bir sebep olabiliyor, onun için sen burdan yazdıkça bizlerde okuruz inşaallah kardeşim..
Allaha emanet olun
selam ve dua ile...

allah razı olsun...her akşam okumaya çalışmanız çok güzel...fakat dediğiniz gibi bazı sebeplerle ihmal ediyoruz.sonrada kulaktan dolma boş laflara bilgi diye itimat ediyoruz.sonra aslında çok kolay olan islamı zorlaştırıp kendimize yükler yüklüyoruz.oysaki bize sunulan dinin gereklerini bilsek ne kadar kolay olacak cenneti kazanmamız.inşaallah bizi cennete götürecek bilgilerle renkleneceğiz...
selam ve baki dua....

-Burcu-

Kayıtlı Kullanıcı
burcucum allah sizden de razı olsun...inanır mısınız ben de o kadar büyük bir hevesle bir sonraki günü bekliyorum ki. çok uzun olup sıkıcı olmaması için tek sayfalar halinde eklemeye çalışıyorum .bu sayede bende kendimde olan sorumluluk duygusu ile eklemem gerektiği için okuyorum.diğer türlü olsa boş zamanlarımda okurum diye aksatırım ama şuan biliyorum ki eklenmesini bekleyen arkadaşlarım var....
allah bu bilgileri okuyup anlamayı-anladıklarımızı anlatmayı--anlattıklarımızla amel etmeyi nasip etsin...
sizlerin bu youmları beni daha da kamçılıyor.selam ve baki dua ile...

canım benim İnan bana bende hergun okumak istyordum ilmihali şeytana ve nefsime yeniliyordum erteliyordum Rabbim razı olsun senin sayende bu isteğim gercekleşiyor Rabbim izin verdiği surece hergun buyuk bir hevesle okuyacağım Rabbim bu hayrın karşılıgını sana kat kat versin selam ve dua ile canım

GEVHER

Yönetici
Güncelleme...

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

ALLAH'IM ÖĞRENDİKLERİMİZLE AMEL ETMEYİ ;
BİLMEDİKLERİMİZİ ÖĞRENİP ÖĞRETEBİLMEYİ ;
TEBLİĞ GÖREVİMİZİ YERİNE GETİREBİLMEYİ ;
MERHAMET VE RAHMET'İN EN BÜYÜK SAHİBİNDEN İSTİYORUZ...
SEN BİZE NASİP ET !

AMİN

11 eylül 2009 Cuma

Gerçek Dinin Esasları ve Başlıca Dinler

Gerçek din, Yüce ALLAH'ın bir kanunudur ve birtakım sağlam hükümlerin kutsal bir mecmuasıdır. ALLAH bunu, peygamberleri aracılığı ile insanlara ikram ve ihsan buyurmuştur. Bu kanun, insanları hayırlı olan şeye götürür. İnsanlar, bu ALLAH kanununun buyruklarına kendi güzel irade ve arzuları ile uydukça, doğru yol üzerinde bulunur ve hidayete ermiş olurlar. Hem dünyada, hem de âhirette mutluluğa ve selâmete kavuşurlar.

Dinler başlıca üç kısma ayrılır

Birincisi:

Hak dinlerdir. Bunlar yukarıdaki tarife uygun olanlardır. Yüce ALLAH tarafından konulup peygamberler aracılığı ile insanlara bildirilen dinlerdir. Bunlara "İlâhî ve Semavî" dinler de denir.
Semavî dinlerin hepsi esas bakımından birdirler. Yalnız bazı ibadetler ve hukuk kuralları bakımından aralarında ayrılık olmuştur.
Hazret-i Adem'den Hazret-i İsa'ya kadar gelen bütün mübarek peygamberlerin insanlara bildirmiş oldukları dinler, iman esaslarında bir olup yalnız bir ALLAH'a iman etmeye dayalı iken, bunlar sonradan bozulmuş ve asılları kaybolmuştur. Yüce ALLAH en son ve en büyük Peygamberi olan Hazret-i Muhammed'i Sallallahu aleyhi ve Sellem'i bütün insanlara Peygamber olarak göndermiştir. Onun aracılığı ile de hak dinlerin en sonu ve en mükemmeli olan İslâm dinini kullarına ALLAH Tealâ ihsan etmiştir. İşte bugün yeryüzünde hak din olarak kıyamete kadar yaşayacak olan yalnız bu İslâm dinidir.

İkincisi:

Asılları değişmiş ve bozulmuş olan dinlerdir. Bunlar, yukarıda söylendiği gibi asılları bakımından birer gerçek din iken sonradan bozulmuş, İlâhî niteliklerini kaybetmiş olan dinlerdir.

Üçüncüsü:

Bâtıl dinlerdir. Bunlar asılları bakımından da gerçek din ile ilgisi bulunmayan dinlerdir. Bunlar birtakım milletler tarafından ortaya konmuş olan uydurma inançlardır. Bunlarda akla ve mantığa uygun olan bazı hükümler bulunsa bile konuluşları itibariyle İlâhî olmak şerefinden yoksun olup hiç bir bakımdan din kutsallığını taşımazlar. Ateşe, yıldızlara ve putlara tapan milletlerin dini bu türdendir.

12 Eylül 2009 / Cumartesi

Gerçek Bir Dinin Vasıfları ve Yararları

Gerçek bir dinin belirgin vasıfları, kendini diğer dinlerden seçkin kılan özel nitelikleri pek çoktur. Özetle diyebiliriz ki, gerçek din insanlara yalnız bir ALLAH'ın varlığını bildirir, yalnız bir ALLAH'a ibadet edilmesini emreder, bütün kâinat'ın ALLAH'dan başka yaratıcısı bulunmadığını haber verir. Bütün peygamberlere ve bütün semavî kitablara ayırım yapmaksızın inanılmasını ister. Sonsuz olan bir âhiret hayatının varlığını anlatır. İnsanları bir düzen içinde birleştirir ve aralarında bir kardeşlik meydana getirir. İnsanların yaratılışında eşitlik bulunduğunu gösterir. ALLAH katında üstünlüğün takva ve güzel ahlâkla olduğunu öğütler. Her yönü ile akla ve hikmete uygun bulunur, insanların kurtuluşuna ve mutluluğuna vesile olur.

İşte bütün bu niteliklere sahib olan din, bugün yeryüzünde var olan ve kıyamete kadar devam edecek olan yalnız İslâm dinidir.

Hak dinin yararlarına gelince: Bu yararlar çoktur ve pek önemlidir. Böyle bir din sayesinde insanların kazanacakları yararları ve mutlu halleri anlatmaya hiç bir kalem yeterli değildir. Şu kadarını bildirelim ki, insan hak bir din sayesinde ne için yaratıldığını öğrenir, kendisini yaratıp büyüten, sayısız nimetlere eriştiren mukaddes kutsal mabudunu tanır. ALLAH'ın seçkin kulları olan Peygamberlerin varlığına inanır ve onların güzel huyları ile hayatını aydınlatmaya çalışır. Böylece insanlığa yaraşır bir yaşayışla yaşar ve ölünce de sonsuz bir mutluluğa kavuşur.

Şunu da arz edelim ki, gerçek bir din, insana güç verir, onu hayata hazırlar, onu en düşünceli ve en üzüntülü günlerinde teselli eder. Böylece insanın gelecekteki hayatını korumuş olur.
Düşününce şu gerçeği anlarız: İnsan bu dünya hayatında yaratıklardan bir yaratıktır. İnsan bu alemdeki yaratıkların yanında bir zerre miktardır. Birçok ihtiyaçlar içinde çırpınmaktadır. Mevcut âlemin bir takım kuvvetleri karşısında pek aciz bir durumdadır. Sonra da, daha açılmadan solan çiçekler gibi bütün varlığını kaybederek ölüp gitmektedir. O halde insanlık bu ölümlü hayattan ibaret olsa, insanlar kadar durumlarına acınacak bir yaratık olamazdı.

O halde bu maddî ve ölümlü hayat bakımından insanın yaşantısı tam bir huzur ve bahtiyarlık içinde olamaz. Fakat diğer bir yönden insan çok bahtiyar ve pek mutludur. Çünkü gerçek dine sarıldıkça, insan kalben huzur içinde olur. Sonsuz bir mutluluğa erişme hazırlığındadır. Bu geçici hayatın sona ermesi, kendisini hiç bir tasaya düşürmez. Böyle bir insan, ebedî bir varlığın kendisini rahmeti ile koruyacağından emindir.Hiç bir zaman kaybolmayacak olan bir hayata kavuşmakla mutlu olacağına inanmıştır.
İşte bütün bunlar, gerçek bir dinin insanlık âlemine kazandıracağı yararların bir kısmıdır.
İnsan, ancak böyle bir din sayesinde hayatını kanaat üzere düzenler, büyük yaratıcısına seve seve ibadette bulunur, hakları gözetir, ebedî olan cennet mükâfatına kavuşma isteği ile dindaşlarına ve bütün insanların hidayete ermelerine hizmet etmek ister. Böylece cemiyetin çok kıymetli bir organı olur.
Sonuç
İnsanlığa bu yüksek ruhu veren, bu güzel yaşayış şeklini öğreten, gerçek dinden başkası olamaz.

Allah Celle Celalüh ilmimizi artırsın.
Amin.

tevbeYA-HAK

Kayıtlı Kullanıcı
13 eylül 2009 pazar

bismillahirrahmanirrahiym...

İslâm Dininin Genelliği ve Mutlu Sonuçları
İslâm dini, hak dinlerin en sonu ve en olgunudur. Bu kutsal din yalnız bir millete ve bir zamana özgü değildir. Bütün insanlara kıyamete kadar gerekli olan Allah'ın tabii dinidir. İnsanların yaratılışlarına ve yaşayışlarına tamamiyle uygundur. Bu yüce din, bir kurtuluş ve selâmete eriş yoludur bir mutluluk kaynağıdır. Allah Tealâ'nın razı olduğu dindir. Cenab-ı Hak buyurmuştur :

"Allah katında din İslâm'dır." (Al-i İmran: 19)

İslâmiyetin ortaya çıkışından önce, bütün yeryüzü din bakımından cehalet karanlığı içinde kalmıştı. Hak dinler, sönmüş, İlâhî ilim ve irfan güneşi batmış, ufukları karanlıklar kaplamıştı. İnsanlar yalnız kendi hırsları uğrunda çalışıyor, çırpınıyor ve çarpışıyordu. Birbirlerini esir ediyorlardı. Arab yarımadasının halkı ise, büsbütün cehalet içinde kalmıştı. İnsanlar kendi elleriyle yaptıkları putlara tapıyorlardı. Bu davranışları onları utandırmıyordu. Kız çocukları canlı olarak toprağa gömülüyorlardı. Bundan da hiç bir üzüntü duymuyorlardı. Bayağılık içinde başka milletlerin hakimiyeti altında yaşıyorlardı ve bundan da bir tasaları yoktu. Netice olarak güzel inançtan, iyi ahlâkdan, yararlı işlerden ve yüce duygulardan hiçbir eser kalmamıştı.
Fakat İslam güneşi doğmaya başlayınca, yeryüzünün birçok yerleri hemen aydınlanmaya başladı. İnsanlık âlemi hakdan, adaletten, eşitlikten ve kardeşlikten haberdar oldu. Putlara tapan, insanların ayaklarına kapanan başlar, yalnız noksanlıklardan beri olan bir Allah'a secde etmeye başladı. Ruhlar yükseldi, diller yüce Allah'ı anmakla bezendi. Gözler, büyük yaratıcımızın güzel eserlerini seyretmekten meydana gelen uyanıklık nurları içinde kaldı.

Sonuç olarak, İslâm dini sayesinde gerçek bir medeniyet, sağduyulu insaniyet, yararlı bir ilerleme ve çok mutlu bir devrim oldu. İnsanlık âlemi bu mukaddes dine sarıldıkça şüphesiz daima yükselecektir.

tevbeYA-HAK

Kayıtlı Kullanıcı

İMAN VE İSLAM
İman ve İslâm'ın Niteliği

İman, lûgat manası bakımından, bir şeye inanmak ve bir şeyi doğrulamak demektir. "Bu iş böyledir, şöyledir" diye hüküm vermektir.

Din teriminde ise, yüce Allah'ın dinini kalb ile kabul edip Resulüllah sallallahu aleyhi ve sellem'in bildirdiği şeyleri kesin olarak kalb ile doğrulamaktır.

İmanın aslı bu olmakla beraber bir engel hal bulunmadığı takdirde kalb ile kabul edilip inanılan bu hükümleri dil ile söylemek ve şehadette bulunmak lâzımdır. Çünkü inanılması gereken şeyleri kalb ile benimseyip kabul eden kimse, bunları dili ile söylemezse, onun iman durumu insanlar tarafından bilinmez, onun müslüman olduğuna hükmedilmez.

Kalb ile doğrulamak, dil ile söyleyip ikrar etmekle meydana gelen imanla beraber namaz kılmak ve oruç tutmak gibi ameller de gereklidir. Çünkü biz, bu görevleri yapmakla sorumluyuz. Bu görevleri yapmak imana kuvvet verir, imanın kalbdeki nurunu çoğaltır. İnsanı azabdan kurtarır, Yüce Allah'ın ihsan ve ikramlarına kavuşturur.

"İslâm" sözüne gelince: Lûgat manası bakımından İslâm, teslim olmak, boyun eğmek ve itaat etmektir. Din teriminde ise, Yüce Allah'a ve O'nun peygamberine itaat etmek, Peygamber Efendimiz'in din adına bildirmiş olduğu şeyleri kalb ile kabul edip dil ile söylemek ve onları güzel görmektir. İslâm aynı zamanda din manasına gelir.

Gerçek din ile İslâm arasında esasta bir fark yoktur. Her gerçek din İslâm'dır. Her İslâm'da gerçek bir dindir; buna müslümanlık da denir.

Allah Tealâ'nın dinine sadece "Din" denildiği gibi, millet, şeriat, İslâm ve İslâm dini de denir. Bununla beraber "İslâm" sözü, bazan güzel ameller manasında, bazan da İman manasında kullanılır. Şeriat sözü de, ibadetler ve insanlar arasındaki ilişkilerle ilgili olan hükümlerin tümünde kullanılır.

_şimal_

Kayıtlı Kullanıcı
Gerçek din ile İslâm arasında esasta bir fark yoktur. Her gerçek din İslâm'dır. Her İslâm'da gerçek bir dindir; buna müslümanlık da denir.

Allah c.c razı olsun kardeşim
bu guzel ıse vesıle oldugun ıcın..
hayırlı gunler..

tevbeYA-HAK

Kayıtlı Kullanıcı
gerçek din ile islâm arasında esasta bir fark yoktur. Her gerçek din islâm'dır. Her islâm'da gerçek bir dindir; buna müslümanlık da denir.

allah c.c razı olsun kardeşim
bu guzel ıse vesıle oldugun ıcın..
hayırlı gunler..

allah hepimizden razı olsu...birilerinin okuyup ilimlenmesine vesile olabiliyorsam ne mutlu bana...b)

VaVeyla

Kayıtlı Kullanıcı
ancak bu saatlerde okuyabiliyorum
sesizlikte iyi oluyor:)
allah razı olsun canım senden, emeklerine sağlık...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt