Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

(tovbe) (1 Kullanıcı)

sahiner

Kayıtlı Kullanıcı
''Dini hükümlerin istikameti, bilindiği üzere yalnız emirleri yapıp, nehiylerden kaçmak değildir.

Çünkü, böyle bir kişi kendini büyük görebilir. İnsanların kendisini beğenmesini isteyebilir. Ameline güvenebilir ve gösteriş için yapabilir. Halbuki böyle ameller fayda vermez.

Emirleri yapıp nehiylerden kaçmakla beraber, nefsi gayet kusurlu görmek lazımdır. Hatta nefsi böyle görmek emirleri yapıp nehiylerden kaçmanın anahtarıdır.

İstikametin kemali de emrolunduğu şekilde yapılandır. İstikametin kemali ancak Peygamberler (a.s) için gerçekleşmiştir.

Bundan sonraki, istikamet sahibinin rütbesine göre üst üste sıralanır. Bu kısımlardaki istikametlerde gayet şiddetli zorluklar vardır.

yakais

Yasaklı Kullanıcı
''Dini hükümlerin istikameti, bilindiği üzere yalnız emirleri yapıp, nehiylerden kaçmak değildir.

Çünkü, böyle bir kişi kendini büyük görebilir. İnsanların kendisini beğenmesini isteyebilir. Ameline güvenebilir ve gösteriş için yapabilir. Halbuki böyle ameller fayda vermez.

Emirleri yapıp nehiylerden kaçmakla beraber, nefsi gayet kusurlu görmek lazımdır. Hatta nefsi böyle görmek emirleri yapıp nehiylerden kaçmanın anahtarıdır.

İstikametin kemali de emrolunduğu şekilde yapılandır. İstikametin kemali ancak Peygamberler (a.s) için gerçekleşmiştir.

Bundan sonraki, istikamet sahibinin rütbesine göre üst üste sıralanır. Bu kısımlardaki istikametlerde gayet şiddetli zorluklar vardır.

Konuyu yeni gördüm ama bakın gene bir muama ve gene aynı kişi...
Allah ...Allah C.C. Bu insan hiç mi İDRAK edemiyor....Hep çelişki hep çelişki...
İçten pazarlık bu olsa gerek neyse artık Bu arkadaş hakkında artık yazmam İnşallah...

Güzel ve doğru konularda Kur'an-ı Kerim ışığında yeni yorumlara merhaba diyelim...
Tabi Haddimizi aşmadan...

abdulvedud

Kayıtlı Kullanıcı
bu konu kapanacak belki yada yeniden düzenlenecek ama mesele o değil arkadaşlar
1) böylelerine bilmeden temelsiz cevap vermeyelim
tartışma çıkarıyorlarsa forum yönetimine şikayet edin" burda böyle ben cihad ediyorum düşüncemi koruyorum" kimse burdan imana bir anda hidayete gelmez (Allahın sebepsiz yaratması hariç)
2) bazı arkadaşlar kendi tarikatların cemaatlerin siteleri var bunlara cevap verilmiş ben bunları yazıcaktım lakin yazmak istemedim çünkü tartışma devam etsin istemedim ama bazı arkadaşlardan rica ediyorum eğer cevap yazacaksanız bari bu sitelere bakın mesela mahmut hoca efendiden icazetli ali kara hoca var onun sitesinde ve başka bir sitede bu hususlar çok güzel anlatılmış. bazılarımız hadis araştırması yerine kendi tecrübeleri yaşadıklarına yer vermiş adam bariz bunu eleştirir haklıdır da adam sizden ayet hadis icmai ümmet kıyası fukuha çerçevesinde birşey bekliyo yani arkadaşlar biraz dikkatli olalım bilmiyorsak susalım burası karman çorman hale geliyor cevap verilmeyince hakiki tasavvufu yaşayanlara yanlış ön yargılarla bakılmış olmaz eğer kimse cevap atmasaydı o arkadaş buraya cevap atmayıp kendi haline takılacaktı kimse umursamayacaktı onu

tasavvuf ehline yakışan önce sabırdır susmaktır. bismillah ya eyyühellezine amenüstaiynü bissabri vessalah innallahe meassabiriyn arkadaşlar biraz dikkat rica ediyorum lütfen yani benim haddime değil lakin bu işlerin kuralları var forumdaki o mesajlar ve tartışmalar önce kendi nefsime sonra hepimize ders olsun.
imamı gazali kimyayı saadette ilim öğrenmek farzdır hadisini şöyle yorumlar
"burdan kasıt her ilmi öğrenmek değil içinde bulunduğunuz durumun farzını bilmektir. sen namaz kılıyosun namazın farzını bilecen namaz kılmak farz onun farzını bilmekte farz sen tüccar sın tüccarlığın kurallarını bileceksin sen doktorsun tıp ilmini iyi bileceksin sen tarikat içindesin rabıtalısın rabıtanın vesilenin hangi ayete hangi hadise dayandığını bileceksin mürşitten tevbe alan bunun biat olayına dayandığını bilmeli bilmiyorsa öğrenmeli. ama sen bitkiblimcisin kasaplığı bilmene gerek yok o sana farz değil kasaplık yaparsan farzdır iyi niyetlerimle yazdım bunları inşallah hep beraber ibret alalım bu hususta yanlışım varsa burda söyleyin.....

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Seviyeli ve haddi bilerek yapılan yazışmalar eksikliimizi giderir ve mutlu oluruz...
Kişisel olarak acizane biz Ümmi kişiyiz bilemyiz...Kur'an-ı Kerim ve Meali okuyor...Büyüklerimizin eserlerinden istifade ediyoruz...
Kişisel taraflılığımız yok...Ancak aşk ve muhabbetimiz ile araştırmalarımız çok..Çok sorardık önceden şimdi sorulsun araştırıp bulalım gelişelim Allah C.C. nun rıza ve sevgisini bulalım ve her insan bulsun isterim...Baki selamlar...
Yoksa bir tabir var kişisel olarak ben bir çoban bile olamam...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt