Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

HER GÜN OKUNACAK DUÂLAR (2 Kullanıcı)

Dağ Çiçeği

Kayıtlı Kullanıcı
orkide dağ çiçeği o kadar konuşuyoruz bu namazın bahsi geçmemiş ne kötü dimi arkadaşlarım. evvabin namazı ,nafile namaz canlarım akşama namazından sonra kılınıyor en az iki rekat. farz namazların toplamı beş vakitte onyedi rekat yapıyor üç rekatte vitr. gerisi 20 rekat sünnet namaz. toplam kırk rekat yapıyor. bunun dışnda kuşluk namazı hacet namazı teheccüt namazı ve evvabin namazı kılmaya çalıştığım namazlar.nette çok bilgi vardır nafile namazlar diye aratın canlarım hayırlı geceler.
Canım,ben baktım nete.Hatta sana sormadan önce bakmıştım.Farz olarak mı kılınıyo?Ben onu anlamadım.

seli

Kayıtlı Kullanıcı
allah razı olsun çok teşekkürler kardeşim

masumkız

Kayıtlı Kullanıcı
allah razı olsun kardesım bugun ıns okumaya baslıcam namazada ıns yarın da sınavım bana dua edın kardeslerım allaha emanet olun selam sevgı dua

elifimbenim(MERHUME)

Kayıtlı Kullanıcı
SELAMUN ALEYKUM SENA 30 KARDESIM BEN BU 2,REKET YERINE 4,REKAT KILIN YAZMISINIZ HIC DUYMADIM NERDE YAZIYOR KIMDEN DUYDUNUZ ACIKLAKLARSANIZ COK SEVINIRIM,A,E,O,

Dağ Çiçeği

Kayıtlı Kullanıcı

Ben Yunus duasının her gün okunması gerektiğini bilmiyordum.Yalnız 1 gün okumuştum.Çok şükür kabul oldu.Dilek olana kadarmı okunuyor acaba? B)

hiranur

Kayıtlı Kullanıcı
Her Gün Okunacak Dualar Için

Her Gün Okunacak Dualar Için

Tşk Ederim Mümin Kardeşim Hatirlattiğin Için,ama Bence Herkesin Unutmamasi Gerek.ALLAHA Emanet Ol.

nilgun

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun kardeşlerim. İnşallah bu dualarla bende sıkıntılarımdan kurtulurum. a.e.o

ashabı suffe

Kayıtlı Kullanıcı
her güne bir dua

her güne bir dua

Gerçekten bu dualara o kadar ihtiyacımız varki RABBİMİZE nekadar yalvarsak az.Yaşarmayan gözden sızlamayan yürekten ,RABBİM muhafaza eylesin.Kalplerimize HZ.EBUBEKİR'in imanı gibi bir iman nasip etsin Yce RABBİM inşallah. RABBİM bizleri yolunda daim vekaim eylesin. AMİN***

efzairem

Kayıtlı Kullanıcı
HADİ ORDAN HADİ ORDAN

türediniz bir diniz iki oldunuz yoksa hala bir misin naime olamazsın yok yok zanda bulunmıyım....

yurtlu

Kayıtlı Kullanıcı
o kadar çok ihtiyacımız var ki dua etmeye bunları öğrenmek gerekiyor allah razı olsun dua okuyan kerdeşlerimizinde tüm duları kabul olsun inşallah
allah a emanet olun

lawyer3

Kayıtlı Kullanıcı
Resûlullah (s.a.v) Efendimiz, ihlas sûresini üç defa okuyan kimsenin Kuranı bir kere hatmetmiş gibi sevap elde edeceğini müjdelemiştir. [ Müslim, Salatül-Müsafirin, 261; Tirmizi, Fedailül-Kuran, 11.] Büyük hatmede toplam bin defa İhlas sûresi okunmaktadır. Bu da üç yüz otuz üç (333) Kuran hatim sevabına denktir.
Paylaşımınız için Allah'ın rahmet ve mağfireti üzerinize olsun. Yukarıda zikredilen hadis sahih midir? Çünkü halk arasında 1000 İhlas suresinin 1 Kur'an hatmine eşit olduğuna dair söylentiler de var. Ancak bu bilginin de yanlış olduğunu duymuştum. Verdiğiniz bilgiler için Allah sizlere iki cihan saadeti nasip etsin...

cennet_agaci

Kayıtlı Kullanıcı
Abdesli olarak mümkünse kıbleye karşı oturulur. YARABBİ Niyet
eyledim zatı ilahiyeni zikretmeye:
-3 Kelime-i Şehadet...

-70 Estağfirullah...

-el-Fatiha...

-Amenerresulu bima ünzile ileyhi........

-7 Elemneşrah leke sadrek...

-11İhlas...

-1 Felak...

-1 Nas...

-10 Lailahe illallah.Muhammedur Rasu1lullah (SAV)…

-10 Salavat - Allahumme salli ala Muhammedin ve ala ali Muhammedin ve sellim

-İla şerefinnebiyyi (SAV) ve alihi ve eshabihi ve ila ervahi ihvanihi minel enbiyai vel mürseliyn ve hudemai şeraii'him ve ila ervahil eimmetil erbaa ve ila ervahi meşayihina fittariykatin Nakşibendiyyetil aliyye, hasseten ila ruhi imamittariyka ve ğavsil Halika Hace Şahı Bahaeddiyni Nakşibendi Muhammed Uveysil Buhari ve Hazreti Üstazina ve Üstazi Üstazina, el-Fatiha...

-Allah Hu, Allah Hu, Allah Hu, Hak,
-Allah Hu, Allah Hu, Allah Hu, Hak,
-Allah Hu, Allah Hu, Allah Hu, Hak.

Fatiha (1)
İsmi Celil : Allah, Allah, …(1500)
Salavat: Allahumme salli ala Muhammedin ve ala ali Muhammedin ve sellim, ...(100)
{Pazartesi, Perşembe ve Cuma günleri (300)}
Allah'ın isimlerinden "Yâ Vedud"...(300)
1 Cüz Kur’an-ı Kerim (okuyamayan: 100 İhlas)
1 Hizib Delaülü Hayrat (okuyamayan: 100 Salavat)

HATMi HACEGAN (Haftalık)

-3 Kelime-i Şehâdet... Eşhedu enlâ ilâhe illallah ve eşhedu enne Muhammedur Rasulullah.

-25 Estagfirullah

Estagfirullâhillezi lâ ilâhe illâ huvel Hayyel kayyum ve etubu ileyh innehu huvettevvâburrahiym. Yâ musebbibel esbab, Yâ mufettihal ebvâb, Yâ mukallibel kulubi vel ebsâr ve yâ deliylel mutehayyiriyn, Yâ gıyâsel mustegıysiyn, Yâ Hayyu Yâ Kayyum, Ya Zelcelali vel ikrâm, ve ufevvidu emriy ilallâh innallâhe basiyrun bil i'bad.

- Râbıtatuşşerife...

- 7 Fatihatuşşerife...

- 10 Salavatı Şerife... Allahumme salli 'Alâ Muhammedin ve 'Alâ âli Muhammedin ve sellim…

- 7 Elemneşrahleke-i şerife…

- 11 İhlâs-ı şerif...

- 7 Fâtiha...

- 10 Salavat...

- E'uzu billahimineşşeytânirraciym, Bismillahirrahmani*rahiym, Rabbikad âteyteni minel mulki ve allemteni min te'viylil ehâdiys. Fâtırassemâvâti vel ard, ente veliyyi fid*dunya vel âhira, teveffeni muslimen ve elhikni bissalihiyn. Amennâ billahissadakallahul azim.

- Subhâne rabbike rabbil 'izzeti 'ammâ yasifun ve selamun 'alel murselin velhamdulillâhi rabbil 'âlemin.

- İlâ şerefinnebiyyi (SAV) ve âlihi ve sahbihi ve ilâ ervâhil enbiyâi vel murselin ve hudemâi şerâfi ihim veilel eimmetil erbaa ve ilâ meşâyihina fittariykatil aliyye hâseten ilâ ehlil hâcegan, el-Fâtiha...

-Fa’lem ennehu Lailahe illallah, La ilahe illallah, …
La ilahe illallah Muhammed Rasulullah, aleyhi salatullah, La ilahe illallah, La ilahe illallah (3 kere)
La ilahe illallah Muhammed Habibullah, aleyhi salatullah, La ilahe illallah, La ilahe illallah (3 kere)
La ilahe illallah Muhammed Nebiullah, aleyhi salatullah, La ilahe illallah, La ilahe illallah (3 kere)

-Hasbunallah ve nimel vekil, la havle vela kuvvete illa billahul aliyyil aziym.

-İla şerefinnebiyyi (SAV) ve alihi ve sahbihi ve ila ervahi sairi sadatinel- Fatiha...

-Allah, Allah, Allah...
-Hasbunallah ve nimel vekil...

-Hu, Hu, Hu, …..

-Hak, Hak, Hak, …

-Hay, Hay, Hay, …

Allah Hu, Allah Hak, Allah Hu, Allah Hak, …

Allah Hu, Allah Hay, Allah Hu, Allah Hay, …

Ya Hayyu Ya Kayyum

Ya Hu Ya Hu Ya Daim, Ya Hu Ya Hu Ya Daim, Allah Ya Hu Ya Daim
Ya Daim, Ya Daim, Ya Daim, Ya Allah
Ya Halim, …
YaHafiz, …
Ya Latif, …
Ya Ğaffar, …
Ya Settar, …
Ya Fettah, …
Ya Mucib, …
Ya Mu’in, …
Ya Muğıs, …
Ya Vedud, …
Ya Rahman, …
Ya Hannan, …
Ya Mennan, …
Ya Deyyan, …
Ya Subhan, …
Ya Sultan,…
Ya Eman, …
Ya Allah, Ya Allah

-Bismillahirrahmanirrahim, Bismillahirrahmanirrahim, …

-Allah Ya Celil, Allah Ya Celil, …

-Allah Zül Celal, Allah Zül Celal, …

-Hasbun Allah Rabbun Allah, Hasbun Allah Rabbun Allah, …

-Alahumme salli ala Muhammedin ve ala…

-Sa1li Ya Rabbi ve sellim ala cemii'l enbiyai vel murselin ve ali kullin ecmain vel hamdulillahi rabbil alemin.

-Ala eşrefil alemine seyyidina Muhammedinissalavat
-Ala efdalil alemine seyyidina Muhammedinissalavat
-Ala ekmelil alemine seyyidina Muhammedinissalavat…
-el-Fatiha....

-ila Hazretinnebiyyi (SAV) ve alihi ve sahbihi ve ila ervahi sairil enbiyai vel murselin ve hudemai şeraii'him ve ila ervahi meşayihina fittariykatin Nakşibendiyyetil aliyye, hasseten ila imamittariyka ve ğavsil Ha1ika Hace Şahı Bahaeddiyni Nakşibendi Muhammed Uveysil Buhari ve ila Mevlana Sultanul Evliya Şeyh Abdullah el-Faizi Dağıstani ve üstazi üstazina AbdulHalik el-Gucduvani

el-Fatiha...

-Subhane rabbiyel aliyyil a’lel Vehhab... (Dua)

-Subhane rabbike Rabbil izzeti amma yesefun ve selamün alel mürselin vel hamdülillahi Rabbil Alemin

- el-Fatiha...

B)B)B...............

nakşibendi

Kayıtlı Kullanıcı
Paylaşımınız için Allah'ın rahmet ve mağfireti üzerinize olsun. Yukarıda zikredilen hadis sahih midir? Çünkü halk arasında 1000 İhlas suresinin 1 Kur'an hatmine eşit olduğuna dair söylentiler de var. Ancak bu bilginin de yanlış olduğunu duymuştum. Verdiğiniz bilgiler için Allah sizlere iki cihan saadeti nasip etsin...
Allah C.C. razı olsun Amin inşaAllah..Mübarek şimdi hadis-i şeriflerde de buyuruluyor ki:
(3 gece ateşlenen, günahlarından anadan doğduğu gün gibi temizlenir.) [Deylemi]
(Ayda 3 gün oruç tutan, ayın hepsini oruçlu geçirmiş gibi olur.) [İbni Asakir]
(Meste mesh müddeti, misafir için 3 gün, 3 gece; mukim için 1 gün 1 gecedir.) [Tirmizi]
(Bismillâhillezi lâ yedurru ...... duasını sabah 3 kere okuyana akşama kadar, akşam okuyana da, sabaha kadar hiç bela gelmez.) [İbni Mace]
(1 gün ilim öğrenmek, 3 ay oruç tutmaktan daha hayırlıdır.) [Deylemi]
(Her namazdan sonra; 3 kere "Estağfirullahelazim ellezi la ilahe illa hüv el-hayyel-kayyume ve etubü ileyh" okuyanın, bütün günahları affolur.) [İbni Sünni]
(Namaz sonunda, 3 kez Sübhane Rabbike âyetini okuyan çok sevaba kavuşur.) [Taberani]
(Sabah-akşam 7 kez, "Hasbiyallahü la ilahe illa hu, aleyhi tevekkeltü ve hüve Rabbül-arşil-azim" okuyan dünya ve ahiret sıkıntılarından kurtulur.) [İbni Sünni]
(Cuma namazından sonra, 7 kere "İhlas ve Muavvizeteyn" okuyan, bir hafta kazadan, beladan ve kötü işlerden korunur.) [İbni Sünni]
(Sabah veya akşam namazını kıldıktan sonra, 7 defa "Allahümme ecirni minennar" diyen, o gün ölürse Cehennemden korunur.) [Nesai]
(Cuma günü 80 salevat getirenin, 80 yıllık günahı affolur.) [Dare Kutni]
(Her namazdan sonra 33 sübhanallah, 33 elhamdülillah, 33 Allahü ekber sonra, "La ilahe illallahü vahdehü la şerike leh lehül-mülkü ve lehül-hamdü ve hüve alâ külli şeyin kadir" diyen kimsenin deniz köpüğü kadar günahı olsa da affedilir.) [Müslim]

Ebu Hureyre'nin (r.a.) haber verdigine göre:
Allah Resulü (a.s.) söyle buyurmustur:
"Süphesiz Aziz ve Celil Allah söyle buyurur: Ben kulumun beni zannettigi gibiyim. Kulum beni anarken ben muhakkak onunla beraber bulunurum. Eger o beni gönlünde gizlice zikrederse, ben de onu gönlümde zikrederim. Eger o beni bir cemaat içinde zikrederse, ben de onu o cemaatten daha hayirli bir cemaat içinde zikrederim. Kulum bana bir karis yaklasirsa, ben ona bir arsin yaklasirim. Kulum bana bir arsin yaklasirsa, ben ona bir kulaç yaklasirim. o bana yürüyerek gelirse, ben ona kosarak varirim."

Cenâb-ı Hakk, Hadis-i Kutsî’de “Ben kulumun zannı üzereyim.” buyurmaktadır. Bir kulun hesabı görülüyor. Sonunda cehenneme gitmesine karar veriliyor. Bu kul, cehenneme giderken kendi kendine, “Ben böyle bilmezdim.” diyerek gidiyor. Allah Teâlâ bildiği halde meleklere, “Ne diyor kulum?” diye soruyor. Melekler, “Ben böyle bilmezdim.” diyor yaRabbi, diyorlar. Kul sözlerinin devamında, “Allah (cc), beni cennete götürür zannediyordum, şimdi cehenneme gidiyorum, günahım ağır geldi.” diyor. Allah (cc), kuluna, “Öyle mi zannederdin.” diye sorduğunda o da, “EvetyaRabbi!” diye cevap veriyor. Rabbimiz (cc), “Öyleysekulumu cennet-i a’laya götürün. Ben kulumun zannı üzereyim.” buyuruyor

Ben derimki mübarek;Her geleni Hızır, her geceyi Kadir bilmelidir. ..... Duayla kalınız inşaAllah.Es-Selamun Aleyküm ve Rahmetullahi ve Berekatuhü.

lawyer3

Kayıtlı Kullanıcı
Allah C.C. razı olsun Amin inşaAllah..Mübarek şimdi hadis-i şeriflerde de buyuruluyor ki:
(3 gece ateşlenen, günahlarından anadan doğduğu gün gibi temizlenir.) [Deylemi]
(Ayda 3 gün oruç tutan, ayın hepsini oruçlu geçirmiş gibi olur.) [İbni Asakir]
(Meste mesh müddeti, misafir için 3 gün, 3 gece; mukim için 1 gün 1 gecedir.) [Tirmizi]
(Bismillâhillezi lâ yedurru ...... duasını sabah 3 kere okuyana akşama kadar, akşam okuyana da, sabaha kadar hiç bela gelmez.) [İbni Mace]
(1 gün ilim öğrenmek, 3 ay oruç tutmaktan daha hayırlıdır.) [Deylemi]
(Her namazdan sonra; 3 kere "Estağfirullahelazim ellezi la ilahe illa hüv el-hayyel-kayyume ve etubü ileyh" okuyanın, bütün günahları affolur.) [İbni Sünni]
(Namaz sonunda, 3 kez Sübhane Rabbike âyetini okuyan çok sevaba kavuşur.) [Taberani]
(Sabah-akşam 7 kez, "Hasbiyallahü la ilahe illa hu, aleyhi tevekkeltü ve hüve Rabbül-arşil-azim" okuyan dünya ve ahiret sıkıntılarından kurtulur.) [İbni Sünni]
(Cuma namazından sonra, 7 kere "İhlas ve Muavvizeteyn" okuyan, bir hafta kazadan, beladan ve kötü işlerden korunur.) [İbni Sünni]
(Sabah veya akşam namazını kıldıktan sonra, 7 defa "Allahümme ecirni minennar" diyen, o gün ölürse Cehennemden korunur.) [Nesai]
(Cuma günü 80 salevat getirenin, 80 yıllık günahı affolur.) [Dare Kutni]
(Her namazdan sonra 33 sübhanallah, 33 elhamdülillah, 33 Allahü ekber sonra, "La ilahe illallahü vahdehü la şerike leh lehül-mülkü ve lehül-hamdü ve hüve alâ külli şeyin kadir" diyen kimsenin deniz köpüğü kadar günahı olsa da affedilir.) [Müslim]

Ebu Hureyre'nin (r.a.) haber verdigine göre:
Allah Resulü (a.s.) söyle buyurmustur:
"Süphesiz Aziz ve Celil Allah söyle buyurur: Ben kulumun beni zannettigi gibiyim. Kulum beni anarken ben muhakkak onunla beraber bulunurum. Eger o beni gönlünde gizlice zikrederse, ben de onu gönlümde zikrederim. Eger o beni bir cemaat içinde zikrederse, ben de onu o cemaatten daha hayirli bir cemaat içinde zikrederim. Kulum bana bir karis yaklasirsa, ben ona bir arsin yaklasirim. Kulum bana bir arsin yaklasirsa, ben ona bir kulaç yaklasirim. o bana yürüyerek gelirse, ben ona kosarak varirim."

Cenâb-ı Hakk, Hadis-i Kutsî’de “Ben kulumun zannı üzereyim.” buyurmaktadır. Bir kulun hesabı görülüyor. Sonunda cehenneme gitmesine karar veriliyor. Bu kul, cehenneme giderken kendi kendine, “Ben böyle bilmezdim.” diyerek gidiyor. Allah Teâlâ bildiği halde meleklere, “Ne diyor kulum?” diye soruyor. Melekler, “Ben böyle bilmezdim.” diyor yaRabbi, diyorlar. Kul sözlerinin devamında, “Allah (cc), beni cennete götürür zannediyordum, şimdi cehenneme gidiyorum, günahım ağır geldi.” diyor. Allah (cc), kuluna, “Öyle mi zannederdin.” diye sorduğunda o da, “EvetyaRabbi!” diye cevap veriyor. Rabbimiz (cc), “Öyleysekulumu cennet-i a’laya götürün. Ben kulumun zannı üzereyim.” buyuruyor

Ben derimki mübarek;Her geleni Hızır, her geceyi Kadir bilmelidir. ..... Duayla kalınız inşaAllah.Es-Selamun Aleyküm ve Rahmetullahi ve Berekatuhü.

verdiğiniz bilgiler için Allah razı olsun ama bunların tamamının benim sorumla ne alakası var onu çözemedim. dua ile...

nakşibendi

Kayıtlı Kullanıcı
verdiğiniz bilgiler için Allah razı olsun ama bunların tamamının benim sorumla ne alakası var onu çözemedim. dua ile...

Es-Selamun Aleyküm ve Rahmetullahi ve Berekatuhü..O zaman Şöyle anlatayım muhterem kardeşime.İslam dini nakil dinidir.Ve Bizler nakledilenle yetiniriz.
(Resule itaat eden, Allah’a itaat etmiş olur.) [Nisa 80]

(Allah ve Resulüne itaat eden, en büyük kurtuluşa ermiştir.) [Ahzab 71]

(İndirdiğimi insanlara beyan edesin, açıklayasın.) [Nahl 44
Allahü Teala Böyle buyuruyor..Bizler iman ettik inandık..Günahı sevabı uydurma diyenlerin veya uyduranların boynuna..

Aynı taktiği mezhepsizler de kullanıyor. İşlerine gelen hadisler sağlamdır, işlerine gelmeyenler uydurmadır. Resulullah efendimizin sözü 1400 yıldır korunamamışsa,diğer hadislerin uydurma olmadığını nereden biliyorsunuz?

İkinci bir husus, hadisleri toplayanlar Kur’anı da hazırlamış olan eshab-ı kiramdır. Eğer uydurma hadis varsa, hâşâ uydurma âyet de olur. Çünkü toplayanlar aynıdır.

Diyeceksin Kur’anı Allah indirdi korumasını da Allah yapar. Bu sözü Kur’anı toplayanlar oraya yazamaz mı? Böyle itimatsızlık olursa, niye denmesin? Zaten kâfirlerin taktiği budur, Kur’ana şüphe getirmek için hadislere uydurma demişlerdir.Duayla kalınız inşaAllah...

lawyer3

Kayıtlı Kullanıcı
Es-Selamun Aleyküm ve Rahmetullahi ve Berekatuhü..O zaman Şöyle anlatayım muhterem kardeşime.İslam dini nakil dinidir.Ve Bizler nakledilenle yetiniriz.
(Resule itaat eden, Allah’a itaat etmiş olur.) [Nisa 80]

(Allah ve Resulüne itaat eden, en büyük kurtuluşa ermiştir.) [Ahzab 71]

(İndirdiğimi insanlara beyan edesin, açıklayasın.) [Nahl 44
Allahü Teala Böyle buyuruyor..Bizler iman ettik inandık..Günahı sevabı uydurma diyenlerin veya uyduranların boynuna..

Aynı taktiği mezhepsizler de kullanıyor. İşlerine gelen hadisler sağlamdır, işlerine gelmeyenler uydurmadır. Resulullah efendimizin sözü 1400 yıldır korunamamışsa,diğer hadislerin uydurma olmadığını nereden biliyorsunuz?

İkinci bir husus, hadisleri toplayanlar Kur’anı da hazırlamış olan eshab-ı kiramdır. Eğer uydurma hadis varsa, hâşâ uydurma âyet de olur. Çünkü toplayanlar aynıdır.

Diyeceksin Kur’anı Allah indirdi korumasını da Allah yapar. Bu sözü Kur’anı toplayanlar oraya yazamaz mı? Böyle itimatsızlık olursa, niye denmesin? Zaten kâfirlerin taktiği budur, Kur’ana şüphe getirmek için hadislere uydurma demişlerdir.Duayla kalınız inşaAllah...

bizler nakledilenlerle yetinirken aklımızı da kullanmasını bilen bir ümmetiz. dikkat ederseniz işine gelip-gelmeme gibi bir durum olsaydı 3 ihlas 1 hatimdir ifadesini hemen kabul ederdim. ayetlerle hadisleri de nakil bakımından benzeştirmeniz oldukça ilginç. ayet-i kerimeler doğrudan hz. peygamber efendimiz vasıtasıyla, onun ağzından çıkarak insanlara nakledildi. oysa hadis-i şerifler 3. kişiler vasıtasıyla yayılmıştır. sizin mantığınızla olaya yaklaşırsak, peygamber efendimizi -haşa- sıradan insan konumuna sokmuş oluruz. Aynı hususta çelişkili olan birden çok hadis rivayet edilmişse elbette ki insanlar hadis olarak nakledilen bu ifadelerin birinden şüphe duyacaktır. Doğruya ulaşmak için sorgulama yolunu tercih eden herkes kafir olacaksa şu dünyada müslüman kalır mıydı acaba? dua ile...

nakşibendi

Kayıtlı Kullanıcı
bizler nakledilenlerle yetinirken aklımızı da kullanmasını bilen bir ümmetiz. dikkat ederseniz işine gelip-gelmeme gibi bir durum olsaydı 3 ihlas 1 hatimdir ifadesini hemen kabul ederdim. ayetlerle hadisleri de nakil bakımından benzeştirmeniz oldukça ilginç. ayet-i kerimeler doğrudan hz. peygamber efendimiz vasıtasıyla, onun ağzından çıkarak insanlara nakledildi. oysa hadis-i şerifler 3. kişiler vasıtasıyla yayılmıştır. sizin mantığınızla olaya yaklaşırsak, peygamber efendimizi -haşa- sıradan insan konumuna sokmuş oluruz. Aynı hususta çelişkili olan birden çok hadis rivayet edilmişse elbette ki insanlar hadis olarak nakledilen bu ifadelerin birinden şüphe duyacaktır. Doğruya ulaşmak için sorgulama yolunu tercih eden herkes kafir olacaksa şu dünyada müslüman kalır mıydı acaba? dua ile...

Es-Selamun Aleyküm ve Rahmetullahi ve Berekatuhü..Allahü Alem..Sen haklısın muhterem..İnşaAllahü Teala Hadis ilmini araştırdığın gibi de ilmahal bilgilerini araştırıyorsundur...Son olarak değerli dostuma bir kıssadan hisseyi hatırlatmak isterim...Kapalı Çarsı'dan geçerken, karşılarına, tanıdıklardan bir dükkâncı çıkmış:
— Efendi Hazretleri, dua edin de Allah, Muhammed Ümmetini kurtarsın!
Bir levhaya yazılıp kıyamete kadar bakılmak değerinde, bir cevap vermişler:
«— Siz bana Muhammed Ümmetini gösterin; ben de size onun hemen kurtulduğunu haber
vereyim... Nerede o ümmet?..»-Seyyid Abdülhakim-i Arvasi
Duayla kal inşaAllah,Allah C.C. ilmini arttırsın..

lawyer3

Kayıtlı Kullanıcı
Es-Selamun Aleyküm ve Rahmetullahi ve Berekatuhü..Allahü Alem..Sen haklısın muhterem..İnşaAllahü Teala Hadis ilmini araştırdığın gibi de ilmahal bilgilerini araştırıyorsundur...Son olarak değerli dostuma bir kıssadan hisseyi hatırlatmak isterim...Kapalı Çarsı'dan geçerken, karşılarına, tanıdıklardan bir dükkâncı çıkmış:
— Efendi Hazretleri, dua edin de Allah, Muhammed Ümmetini kurtarsın!
Bir levhaya yazılıp kıyamete kadar bakılmak değerinde, bir cevap vermişler:
«— Siz bana Muhammed Ümmetini gösterin; ben de size onun hemen kurtulduğunu haber
vereyim... Nerede o ümmet?..»-Seyyid Abdülhakim-i Arvasi
Duayla kal inşaAllah,Allah C.C. ilmini arttırsın..

Amenna... Sadak... Gerçekten de kıyamete kadar baki olabilecek bir söz. Allah hepimizi aradığımız ümmetin bir ferdi eylesin. Selam ve dua ile...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt