Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Allah C.C. nun sevgisine nail olanın (İnşallah) davranış tarzı ne olmalıdır... (1 Kullanıcı)

yakais

Yasaklı Kullanıcı
cok tesekkur ederim boyle guzel dusunceniz icin..
sadece cogu zaman yorumlarinizi pek anlamiyorum..
paylastigim yazilari tekrar tekrar okuyorum acaba nede bir hata var diye yanliz diye...
yazilari paylasirken cok dikkatli olmaya calisiyorum...ogretici ve ders alalim diye ama siz oyle diyince aklim cok karisiyor....

Bu çok güzel bir şey ...Mümin Mümini incitmekten korkuyor...Cevabı bu olsa gerek...

Hatice-tül Kübra

Kayıtlı Kullanıcı
Şimdi şapkamı çıkarıp sizi selamlamak geldi içimden...Selam ile...

estagfirullah:a11:begenmenize cok ama cok memnun oldum ALLAH razi olsun..tesekkurler..

aslinda her zaman en iyi en ogretici yaziyi paylasmaya dikkat ediyorum ama sanirim bazen hatta yapiyprum..cunki bazen oyle yorumlar yapoyorsunuz...aklim cok karisiyor..

yakais

Yasaklı Kullanıcı
estagfirullah:a11:begenmenize cok ama cok memnun oldum ALLAH razi olsun..tesekkurler..

aslinda her zaman en iyi en ogretici yaziyi paylasmaya dikkat ediyorum ama sanirim bazen hatta yapiyprum..cunki bazen oyle yorumlar yapoyorsunuz...aklim cok karisiyor..

Ne güzel...Sağlıcakla kalın...

kardelele

Kayıtlı Kullanıcı
Allah'ın Rahmetinden İki Kat Vermesi

Ey iman edenler, Allah'tan sakınıp-korkun ve O'nun elçisine iman edin, size Kendi rahmetinden iki kat (güzel karşılık) versin. Size kendisiyle yürüyeceğiniz bir nur kılsın ve size mağfiret etsin. Allah çok bağışlayandır, çok esirgeyendir. (Hadid Suresi, 28)

Allah Kuran'da, Kendisi'nden korkup sakınarak hareket eden kullarını hem dünyada hem de ahirette maddi manevi nimetlerinin içinde yaşatacağını vaat eder. Çünkü ayetin ifadesiyle, "Allah onlardan razı olmuş, onlar da Allah'tan razı olmuşlar"dır. (Maidesi Suresi 119) Bir mümin için Allah'ın kendisini rahmetine alması kuşkusuz herşeyin üzerindedir.

Unutulmamalıdır ki Allah dünyada bir insana güzellikler, bolluk, bereket, huzur ve güvenlik duygusu verebilir. Ahirette ise Allah'tan korkan bir insan için, dünyadakilerle kıyas edilemeyecek üstünlükte nimetler ve Allah'ın sonsuz rahmeti vardır.

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Allah'ın Rahmetinden İki Kat Vermesi

Ey iman edenler, Allah'tan sakınıp-korkun ve O'nun elçisine iman edin, size Kendi rahmetinden iki kat (güzel karşılık) versin. Size kendisiyle yürüyeceğiniz bir nur kılsın ve size mağfiret etsin. Allah çok bağışlayandır, çok esirgeyendir. (Hadid Suresi, 28)

Allah Kuran'da, Kendisi'nden korkup sakınarak hareket eden kullarını hem dünyada hem de ahirette maddi manevi nimetlerinin içinde yaşatacağını vaat eder. Çünkü ayetin ifadesiyle, "Allah onlardan razı olmuş, onlar da Allah'tan razı olmuşlar"dır. (Maidesi Suresi 119) Bir mümin için Allah'ın kendisini rahmetine alması kuşkusuz herşeyin üzerindedir.

Unutulmamalıdır ki Allah dünyada bir insana güzellikler, bolluk, bereket, huzur ve güvenlik duygusu verebilir. Ahirette ise Allah'tan korkan bir insan için, dünyadakilerle kıyas edilemeyecek üstünlükte nimetler ve Allah'ın sonsuz rahmeti vardır.

Hamd ve Şükürler olsun ...

melissa26

Kayıtlı Kullanıcı
Biliyormusunuz biz Allah C.C. nun bizi sevmemesinden,bizden hoşnut olmamasından korkarız...
Allah C.C. Yaratan olduğu için ,biz ondan başka hiçbir nedenle korkmayız...
Yani ondan korkmak demek var olmak demek diye değerlendiririz ki bizim haddimiz değildir...
Çünkü biz O nun C.C. yanında zaten sevilmediğimiz sürece yokuz...

Anlıyorum, anlıyorum da herkes anlıyacak mı? sanmıyorum
Harika ! ilk ilhami şiirim geldiginde anlayacaklar diye öyle korkmuştum ki:a21: çünkü erenlerin yoluna davet vardı, gidecektim ama nasıl
kime sorsam bunlar ne demek?? demiştim ama hiç sorun yok Rabbim yolunu bir güzel açıyor
Yazdıklarımı ancak gönül gözü açıklar anlıyor rahatım artık, bilmeyen gülüp deli saçması diyor
Tek korkum Rabbimin sevmemesi, görememek başka?? başka zaten o Rahman ve Rahim herşeyi takdir eden veren o değil mi??
Sabırla seyrediyorum, aslında acılar olsada Rabbimi düşününce gülüyorum olanlara hani kardeşler düşünün bir flim çekimide bir rol aldınız
başınıza gelenlere üzülürmüsünüz? hayır roldür burası da öyle ....rolünü güzel oyna
Rabbim seyret yada seyredeyim seni harikasın!
Sonsuz evrende seni seyretmek, başka başkası olur mu? onu seyretmeye doyum olur mu? olmaz eğer kur-an olmasa bu gönüller hiç doymaz, azıcık ferahlık verir aslında cenneti gösterir (boş ver cenneti) Yari anlatın ne olur? özledim, özledim özlemim ezeldendir ne bileydim? çektiğim acılar onu bulmak içinmiş, bulunca?? sevinc keder birmiş...

Muhtazaf

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.aydin-aydin.com
Kulluğun bir sınırı olmadığı gibi belli bir zamanı ve zemini de yoktur.
Kulluk sadece camilerde, mabetlerde ifa edilmez.
Bir Müslüman`ın gününün tamamını, ömrünün tamamını, dünyasının tamamını kuşatır; kuşatmalıdır.
Bir Müslüman iş yerinde, evinde, çarşıda-pazarda, sokakta, yeme-içmesinde, hatta uykusunda hep kuldur ve kulluğu devam eder.

Huzur-u daimîde, yani her an Allah`ın huzurunda olma bilincinde olmak her kulun şiarı olmalıdır.
Bu şuur ve huzur halinin yakalanması, bir kul için en büyük saadetin ve mutluluğun kaynağına ulaşılması demektir.
Yani kulluk bilincinin kazanılması gereklidir.

Kulluk bilincini kazanan kişi, farz ibadetlerini yerine getirmekle kalmaz, hayatının her anını ibadet ve kulluk için değerlendirme gayretine girer.

melissa26

Kayıtlı Kullanıcı
Kulluğun bir sınırı olmadığı gibi belli bir zamanı ve zemini de yoktur.
Kulluk sadece camilerde, mabetlerde ifa edilmez.
Bir Müslüman`ın gününün tamamını, ömrünün tamamını, dünyasının tamamını kuşatır; kuşatmalıdır.
Bir Müslüman iş yerinde, evinde, çarşıda-pazarda, sokakta, yeme-içmesinde, hatta uykusunda hep kuldur ve kulluğu devam eder.

Huzur-u daimîde, yani her an Allah`ın huzurunda olma bilincinde olmak her kulun şiarı olmalıdır.
Bu şuur ve huzur halinin yakalanması, bir kul için en büyük saadetin ve mutluluğun kaynağına ulaşılması demektir.
Yani kulluk bilincinin kazanılması gereklidir.

Kulluk bilincini kazanan kişi, farz ibadetlerini yerine getirmekle kalmaz, hayatının her anını ibadet ve kulluk için değerlendirme gayretine girer.

İşte bu! Allah razı olsun, hatırlatma için
Tabiki her anımız onunla olmalı, başka ne anlamı olmalı??? hiç , hiç bu dünyaya kazanıp para toplamaya, mal mülk yapamaya, eş çocukla
ugraşmaya gelmedik aslında, her biri kazanc, yada kayıp kapısı...
Ya Rab kazananlardan eyle...
Ya Rab seni bilenlerden eyle (bilmeye imkan olmasa bile)
Ya Rab seni görenlerden eyle
Ya Rab sana yakın olanlardan eyle (başka)
bunları elde etsem yeter:a32:(inşAllah) niye öyle dedin??
Kul bu ister de ister... öyle ama Rabbim de iste vereyim der:a32:
Rabbim seni seviyorum . gönlünden ver... (garip kaderini zorlama!) o niye? tamam anladım
Rabbim sevdimi belalara gark eder , öylemi? niye? yüksek mertebe vermek için mi??
Yine başladım soruya:a43:

yakais

Yasaklı Kullanıcı
İşte bu! Allah razı olsun, hatırlatma için
Tabiki her anımız onunla olmalı, başka ne anlamı olmalı??? hiç , hiç bu dünyaya kazanıp para toplamaya, mal mülk yapamaya, eş çocukla
ugraşmaya gelmedik aslında, her biri kazanc, yada kayıp kapısı...
Ya Rab kazananlardan eyle...
Ya Rab seni bilenlerden eyle (bilmeye imkan olmasa bile)
Ya Rab seni görenlerden eyle
Ya Rab sana yakın olanlardan eyle (başka)
bunları elde etsem yeter:a32:(inşAllah) niye öyle dedin??
Kul bu ister de ister... öyle ama Rabbim de iste vereyim der:a32:
Rabbim seni seviyorum . gönlünden ver... (garip kaderini zorlama!) o niye? tamam anladım
Rabbim sevdimi belalara gark eder , öylemi? niye? yüksek mertebe vermek için mi??
Yine başladım soruya:a43:

Kim bilir kendisinden başka...?
Kimse gene Kendi bilir...
Tabi ki Rabbim C.C. en doğrusunu bilir...
Sevdi mi ,gerisinin ne önemi var ?

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Edebe bürünmeli...
Kendisini KUR'AN-I KERİM in çizgisinin altına çekmeli...
Hiç bir sözü Kur'an-ı Kerim deki Allah Kelamına aykırı olmamalı...Sözü altta yok olmalı ki Allah C.C. nun NUR 'u ortaya çıkmalı ve Alemlere yansımalı....
Muhammed Mustafa A.S. ın aşığı olmalı ...Ümmetinin ise sevgilisi olmalı...
Selamlar...

melissa26

Kayıtlı Kullanıcı
ez nefsini ez daha kuçuk olmali, olmali yok olmali da nasil?
aldiklari ile simarir az sevildi diye... ez ez, yok olsun kimse kalmasin diye
Sus, sus sendekileri az sun bilinmesin diye, ya yanlis ise? Kur-an a bak zavalli garip , az sevin
Rabbim tesekkurler, Kur-an senden hediye garipler yolu bulsun diye... hersey senden bir hediye
Kalbim su an hem sevinc , hem kederli dugumlendi nerdeyse...

Rabbim kalbim mutmain olsun, seninle dolsun diye deli gibi ararim sevdiklerin nerde?
Hani medineye cevirdin , bulundugum sehri Ya Rab! hep resulu sevenleri sundun, bu garibe hediye
Rabbime sukurler olsun...Rabbim aynada gordugum ne? bir adim ilerle, durmak nafile .. hadi La ilahe illallah de...La ilahe illalah
gönule muhabbet insallah...

nemire(MERHUM)

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun Aleykum

Nefis insanın sırtına binerse insan nefsin kölesi olur,insan nefsinin üstüne binerse o zaman insan efendi nefis köle olur.Allah c.c herkesi nefsinin efendisi eylesin.

Evet Muhterem melissa26 kardeşim Allah c.c ve onun hediyesi Kur'an birde tabiki yaratılmışların en güzeli efendimiz'in s.a.v hadisleri,bu yoldan gidenler asla şaşırmaz ve sapmaz.Kuran'ı çok dikkatli okumak ve her âyetin üzerinde çok düşünmek lazım,O zaman başkalarına bir şey sormak ihtiyacı kalmıyacaktır.Çünkü Rabbimiz Kuran'ı kerimi anlaşılsın diye bize hediye etmiştir.

Selam ve Saygılarımla.

melissa26

Kayıtlı Kullanıcı
Aleykum selam
Allah razi olsun,
Nefsimize uyanlardan eylemesin, nefis dunyayi ister, ahirete inanmaz, gorduklerini ister, neyi versem baska ister dur! dedim dur Rabbimee gitmek istiyorum , bu sefer manevi guzellikleri ister, onu duymak bile istemiyorum ama bazen gerekli
Ne guzel tarif etmissiniz, amin nefsini kole edenlerden eylesin Rabbim
Muhammed Mustafa aleyhisselama komsu eylesin bizleri
Ozur dilerim yanlis anladiysam, sanki bende sevgi eksik gibi Muhammed Mustafa aleyhisselamin sevgisi yok gibi sanilir, kendimden suphe etmeye basladim, sorguluyorum sevgimi tamam, yerinde duruyor... hadisler guzel, uymali tabiki ama uydurma hadisler ile kandirirlar bizi
dikkatli olmak lazim, bana denilenleri bir bilseniz? umuruma takmiyorum ...birgun yine resulu dusunurken dua ediyordum ama ne diyecegimi bilmeden birden bir el geldi ellerimi kaldirdi, dua ettirdi ...o muydu gelen? bilmiyorum sevgisi olmasa olurmuydu?
Yataga yattigimda saga doner o boyle uyurmus diye dusunur sevinirim, hatta ellerimi basimin altina koyarim
Ya Resul seni sevmediysem ? yazik olsun bize!
Salllahu ala Muhammed, sallalahu aleyhi ve sellem onu anmam boyle...ama simdi Rabbulalemin sevgisi kapladi heryeri , baska birsey gormuyorum sucum bu ise, amenna ne ise cekerim .....

nemire(MERHUM)

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun Aleykum

Muhterem Melissa26 kardeşim peygamberimize s.a.v ait olduğu söylenen bir sözü önce Kur'an'ı açıp bakınız eğer o hadisi destekleyen bir Âyet varsa o zaman içiniz rahat olsun.Bunu bizzat efendimiz s.a.v söylemiştir.Peygamber sevgisine gelince elbette'ki efendimizi S.A.V hepimiz canımızdan çok seviyoruz O hepimizin başının tacıdır,ancak önce Allah c.c, herşeyde önce Allah Zaten peygamberimizi çok sevmemizde emreden Yüce Rabbimizdir,O emrettiği için öyledir,sizin ellerinizi dua'ya kaldıranda Rabbimizdir,eğer Rabbimizden başka herhangi bir Zât'dan medet umulursa bu Şirk olur,çünkü Allah'dan başka Kudret sahibi yoktur,hükmünde ve saltanatında'da asla şeriki yoktur . Evliyalar,ermişler ve benzeri pırlanta gibi zâtlar var hepsi hürmete layıktır fakat hiçbirinden medet umulmaz,günümüzde öyle olaylar oluyorki bir zâtı övelim derken şirk dolu sözler söylüyorlar,hatta tevbe bile ederken filancanın yüzü suyu hürmetine beni affet diyenler bile var,Bunun yerine en güzel isim ve sıfatlar sana aitdir bunların hakkı için beni affet demeleri gerekmezmi.
Muhterem Kardeşim Rabbimin sevgisi kalpladı her yerimi buyurmuşsunuz,ne güzel müjdeler olsun size,İkinci olarak'da Elbette efendimiz'in s.a.v. sevgisi gelir.Dost olarak'ta Allah c.c yetermi elbetteki yeter.

Selam ve saygılarımla.

bir_umut

Kayıtlı Kullanıcı
"Cennet Cennet dedikleri birkaç köşkle birkaç huri
İsteyene ver sen anı, bana seni gerek seni"Yunus Emre

Allah cc razı olduğu kullarından eylesin cümlemizi...

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Aleykum selam
Allah razi olsun,
Nefsimize uyanlardan eylemesin, nefis dunyayi ister, ahirete inanmaz, gorduklerini ister, neyi versem baska ister dur! dedim dur Rabbimee gitmek istiyorum , bu sefer manevi guzellikleri ister, onu duymak bile istemiyorum ama bazen gerekli
Ne guzel tarif etmissiniz, amin nefsini kole edenlerden eylesin Rabbim
Muhammed Mustafa aleyhisselama komsu eylesin bizleri
Ozur dilerim yanlis anladiysam, sanki bende sevgi eksik gibi Muhammed Mustafa aleyhisselamin sevgisi yok gibi sanilir, kendimden suphe etmeye basladim, sorguluyorum sevgimi tamam, yerinde duruyor... hadisler guzel, uymali tabiki ama uydurma hadisler ile kandirirlar bizi
dikkatli olmak lazim, bana denilenleri bir bilseniz? umuruma takmiyorum ...birgun yine resulu dusunurken dua ediyordum ama ne diyecegimi bilmeden birden bir el geldi ellerimi kaldirdi, dua ettirdi ...o muydu gelen? bilmiyorum sevgisi olmasa olurmuydu?
Yataga yattigimda saga doner o boyle uyurmus diye dusunur sevinirim, hatta ellerimi basimin altina koyarim
Ya Resul seni sevmediysem ? yazik olsun bize!
Salllahu ala Muhammed, sallalahu aleyhi ve sellem onu anmam boyle...ama simdi Rabbulalemin sevgisi kapladi heryeri , baska birsey gormuyorum sucum bu ise, amenna ne ise cekerim .....

Öz eleştiri dolu yazınız çok güzel...Yaşadıklarınızda çok güzel...
Allah C.C. nu sevmek çok güzel...Muhammed Mustafa A.S. ıda sevmek çok güzel ...Allah C.C. nu ve Muhammed Mustafa A.S. beraber sevmek çok güzel....Siz sevdiğiniz iki ancak arapçada ikinin çok önemli yeri vardır...O iki birdir bir iki dir ...Ayrım yok ve düşünülemez...Endişe etmeyin sevin nasıl severseniz öyle sevin ...yeterki canınızdan çok sevin...

Dikkat ettinizse bir evvelki yazıda şakalara hazır olun demiştim...Şakadan kasıt bu idi...El kalkar ...Yapılacak dua yapılır...Çok güzel...çok hoş...ne güzel yaşayın aşkınızla...El i kalkması için emir veren kaldırır...Ne hoş...

Nefis dünya Malı...Ruh Allah C.C. nun ...Yaratılmış toprağa ait Allah C.C. nun Ol emri sırrı olan ceset Ruhla Can...Nefisle aşk verilmiş...Ruh aşkı ilk nefis tadı...Dünya aşkı iki...
İlk aşk belirtisinde her şey durur yaşarsın...Allah C.C. nun yaşa buyurduğunu...
İlk aşk durgun dünya güzelliği olursa yaşarsın dünya güzelliğini ...Fark ..Aslında yok...Allah C.C. buyurur biz yaşarız...

İyi veya kötü iptila ...
Helal yol... düzgün nefsi faaliyet sizi Allah Aşkına yaklaştırır...
Kötü faaliyet uzaklaştırır...

İyide RUH ...NUR dolar...
Kötüde...RUH NUR'u zayıflar ...
RUHU parlak tutmak için çaba gerekir....

yakais

Yasaklı Kullanıcı
"Cennet Cennet dedikleri birkaç köşkle birkaç huri
İsteyene ver sen anı, bana seni gerek seni"Yunus Emre

Allah cc razı olduğu kullarından eylesin cümlemizi...

Yunus için öyle... ancak; bizim için öyle değil...Önce aşk,sonra Cennet...Sonra Ümmed ...sıra bu ...Söz söyler... ancak gönül tabi ki ister...Cennet hazırsa...Ümmed Oldun sa ...zaten her an Allah C.C. ile berabersin...

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Arkadaşlar...;

Allah C.C. öyle sırlar oluşturmuş ki...
Kimsenin aklına dahi gelmez...
Birden de hitap EDER....Ettirir.....
Binden de ...Hitap eder Ettirir...
Peygamber A.S. lar...Melekler...Ümmedler...Şehitler...Hafızlar...Müceddidler...Kamili Mürşidler...Mürşidi Kamiller...İnsanı Kamiller... Hızır A.S. ve talebeleri...Her biri ayrıdır ...Ancak Allah C.C. dilerse ... Allah C.C. dan başkası gayrıdır...Veli...Evliya...Alim...Her kim olursa olsun...Hasta...Fakir...Yolcu...
Aman ne olur dikkat... İptilaya giriverir insan ...duy...Yorumlamadan araştır...Kur'an-ı Kerime ...Farz ve sünnete...Hadislere uygunsa itiraz etme...Hakaret hiç etme...
Bizden söylemesi...
Dinle alacağını al...Atacağını at...Yoluna devam et....
Selamlar...

nemire(MERHUM)

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun Aleykum

Muhterem Yakais üstadım; yazınızdaki iki birdir birde ikidir ifadesini lütfen açınız ne demektir? İkinci olarakta YUkardaki yazınızda sıraladığınız melekler,ve kıymetli insanlara v.s hakaret kimin haddine dir? onlar her birisi pırlantadır.Bu konuyuda lütfen biraz açarmısınız.

Selam ve saygılarımla.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt