Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

~~YEMİN ETMEK~~ (3 Kullanıcı)

tevhiteri

Kayıtlı Kullanıcı
sağol allahrazı olsun rahatladım.geriye dönük söylemiştim zaten 30 yıl dır inş kazam bile yok.

leyla-1

Altın Üye
S..a Emeğine Sağlik Kardeşim Allah Razi Olsun.. çok Güzel Bir Paylaşimdi.bu Dünyada Ve Ahirette Rabbimin Sevdiği Razi Olduğu Kullar Olmak Nasip Eder Bizlere Inşallah Selam Ve Dua Ile...

leyla-1

Altın Üye
S..a Emeğine Sağlik Kardeşim Allah Razi Olsun.. çok Güzel Bir Paylaşimdi.bu Dünyada Ve Ahirette Rabbimin Sevdiği Razi Olduğu Kullar Olmak Nasip Eder Bizlere Inşallah Selam Ve Dua Ile...

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com

ve aleyküm selam ablam..Allah sizden de razı ve memnun olsun inşallah..güzel dualarınıza amin. ecmain..Rahman'a emanet olun. selam ve dua ile.. B)

derya_gulu

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm Aliyecim yazılarını özlemiştim ellerine sağlık uzun süredir yoktum ALLAH cc ın izniyle bundan sonra inş daha sık sizlerle ve yazılarınızla beraber olmaya çalışacağım Allah'a emanet olun selam ve dua ile.

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
selamün aleyküm Aliyecim yazılarını özlemiştim ellerine sağlık uzun süredir yoktum ALLAH cc ın izniyle bundan sonra inş daha sık sizlerle ve yazılarınızla beraber olmaya çalışacağım Allah'a emanet olun selam ve dua ile.

Ve aleyküm selam canım ablacım.. siz nerelerdeydiniz? uzun zamandır yoktunuz :( ben hiç forumlarda görmüyorum sizi..hayırdır inşallah, iyisinizdir ablam? sizi görünce tekrar, çok sevindim ablacım. hoşgeldiniz.. sizi çok özledim ve bundan sonra da inşallah her zaman görürüm :evet

ablam beğendiğinize çok sevindim.. okuduğunuz için ben çok teşekkür ederim..Allah sizden de her zaman razı ve hoşnut olsun..dualarımdasınız ablacım.. yüce Rabbimize emanetsiniz.. baki selam ve dualar ile..B)

Nevin_1982

Kayıtlı Kullanıcı
sa aliyecim yemin öle bi hale geldiki her konuşmamızda ediyoruz ya alışkanlık haline geldi ağızlarda çok kötü bir durum ne olcak halimiz bilinmez alllah bizleri ıslah etsin inşallah.herkesin güzel konuşması dileğiyle aeol

derya_gulu

Kayıtlı Kullanıcı
Ve aleyküm selam canım ablacım.. siz nerelerdeydiniz? uzun zamandır yoktunuz :( ben hiç forumlarda görmüyorum sizi..hayırdır inşallah, iyisinizdir ablam? sizi görünce tekrar, çok sevindim ablacım. hoşgeldiniz.. sizi çok özledim ve bundan sonra da inşallah her zaman görürüm :evet

ablam beğendiğinize çok sevindim.. okuduğunuz için ben çok teşekkür ederim..Allah sizden de her zaman razı ve hoşnut olsun..dualarımdasınız ablacım.. yüce Rabbimize emanetsiniz.. baki selam ve dualar ile..B)

canım kardeşim Allah sendende beni bu sitede sizlerle kavuşturanlardanda razı olsun şükür Rabbime iyiyim memleketteydim net vardı fakat ben giremedim gelincede kuran kursuna yazıldım kuran öğrenmek için hevesimi biliyorsun rabbime sonsuz şükür bu fırsatı bana nasip etti beni aşkamecnun ravzanur sen ve diğer kardeşlerim bu konuda dualarıyla çok cesaretlendirdiler Allah cc hepisinizi cennetiyle ödüllendirir inşAllah kolay ve çabuk ögrenebilmem için dualarınızı esirgemeyin Allah'a emanet olun sende benim dualarımdasın

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
canım kardeşim Allah sendende beni bu sitede sizlerle kavuşturanlardanda razı olsun şükür Rabbime iyiyim memleketteydim net vardı fakat ben giremedim gelincede kuran kursuna yazıldım kuran öğrenmek için hevesimi biliyorsun rabbime sonsuz şükür bu fırsatı bana nasip etti beni aşkamecnun ravzanur sen ve diğer kardeşlerim bu konuda dualarıyla çok cesaretlendirdiler Allah cc hepisinizi cennetiyle ödüllendirir inşAllah kolay ve çabuk ögrenebilmem için dualarınızı esirgemeyin Allah'a emanet olun sende benim dualarımdasın

canım ablacım benim, evet biliyorum.. Rabbim sizi bu yüce gayenizde muvaffak eylesin, müyesser kılsın inşallah. size çok dua ediyordum.. her zaman da ediyorum ablam.. çok şükür, iyi olduğunuzu öğrendim. ablacım, kurana başlamanıza çok sevindim..Rabbimin yardımıyla en güzel şekilde okuyanlardan olursunuz inşallah..bu haberiniz beni çok mutlu etti.. bana en güzel haberi verdiniz bugün..Rabbim tekrar tekrar razı olsun sizden..inşallah bu cehd ve gayretinizin meyvelerini en güzel şekilde toplarsınız..ablam kendinizi özletmeyin, burada her zaman görmek istiyorum sizi inşallah..bundan sonra hep beraber olmak dileğiyle ablam..Rahman ve Rahim olana emanetsiniz.. her daim duamdasınız.. Allah yar ve yardımcınız olsun inşallah..

sevgi ve selamlarımla...B)B)B)

derya_gulu

Kayıtlı Kullanıcı
Canım kardeşim Aliyeciğim inşAllah bundan sonra Rabbim izin verirse hep sizlerleyim sizleri çok sevdim bana çok şeyler öğrettiniz benim hayatımda köklü değişikliklere sebep oldunuz ve ben hiç olmadığım kadar huzurluyum sizlerden öğrendiklerimle mutluyum benimde dualarım sizlerle dualarımdasınız aliyecim okudukça kolaylığı ve zorluğu hüznü(neden vaktimi boşa geçirmişim)sevici(rabbim nasip etti etmeyebilirdide) bir arada yaşıyorum.
(subhaneke) duasını bildiğim halde bu kadar zor okuyabileceğimi fakatdoğru okumayı (tecvit)öğrendikçe bu kadar zevkli olabileceğini hiç düşünmemiştim kısacası çok mutluyum Allah cc hepinizden razı olsun

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
Canım kardeşim Aliyeciğim inşAllah bundan sonra Rabbim izin verirse hep sizlerleyim sizleri çok sevdim bana çok şeyler öğrettiniz benim hayatımda köklü değişikliklere sebep oldunuz ve ben hiç olmadığım kadar huzurluyum sizlerden öğrendiklerimle mutluyum benimde dualarım sizlerle dualarımdasınız aliyecim okudukça kolaylığı ve zorluğu hüznü(neden vaktimi boşa geçirmişim)sevici(rabbim nasip etti etmeyebilirdide) bir arada yaşıyorum.
(subhaneke) duasını bildiğim halde bu kadar zor okuyabileceğimi fakatdoğru okumayı (tecvit)öğrendikçe bu kadar zevkli olabileceğini hiç düşünmemiştim kısacası çok mutluyum Allah cc hepinizden razı olsun

Rabbim sizden de her daim razı olsun inşallah ablacım.. Rabbim huzurunuzu, mutluluğunuzu ebedi kılsın..nasip eden Rabbimize hamd olsun..tecvit çok güzel ve zevklidir gerçekten ablacım :) ne mutlu size, o feyzi ve keyfi alıyorsunuz..Rabbim muvaffakiyetinizi, şevkinizi ve azminizi arttırsın inşallah..Rabbimizin yardımı sizinle olsun her daim...Rahman'a emanetsiniz.. selametle kalın inşallah..

derya_gulu

Kayıtlı Kullanıcı
Selamünaleyküm aliyecim Rabbim sen ve senin gibi dinimizi öğretmeye çalışan dinimizin güzelliklerini bizlerle paylaşan bütün gençlerimizden razı olsun duaların için çok tşk ederim Allah cc razı olsun seni Rabbime emanet ediyorum

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
Selamünaleyküm aliyecim Rabbim sen ve senin gibi dinimizi öğretmeye çalışan dinimizin güzelliklerini bizlerle paylaşan bütün gençlerimizden razı olsun duaların için çok tşk ederim Allah cc razı olsun seni Rabbime emanet ediyorum

ve aleyküm selam ablacım..Amin inşallah.. bu güzel dualarınız için ne kadar teşekkür etsem az. dualar müşterektir, siz de her daim dualarımdasınız.. Rabbimiz c.c sizden de her zaman razı olsun inşallah..Allah yar ve yardımcınız olsun, selam ve dua ile..

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
sa aliyecim yemin öle bi hale geldiki her konuşmamızda ediyoruz ya alışkanlık haline geldi ağızlarda çok kötü bir durum ne olcak halimiz bilinmez alllah bizleri ıslah etsin inşallah.herkesin güzel konuşması dileğiyle aeol

ve aleyküm selam ablam.. evet haklısınız.. yeminlerin taşıdığı ağırlığı ve manayı bilmediğimizden, önemsemediğimizden.. oysa ki bu sözleri kullanmadan önce düşünmeliyiz.. söyledikten sonra da söz verdiğimiz şeyi yerine getirmeye en azından gayret göstermeliyiz. duanıza amin ablam.. şuurlu davrananlardan oluruz bu konuda inşallah..Allah'a emanet olun. selam ve dua ile.

<DAMLA>

Kayıtlı Kullanıcı
Yeminin şeri mânâsı; bir işi yapmak ve yapmamak husûsunda iki ihtimalden birisini kuvvetlendirmek için Allâhü Teâlânın adına yapılan vallâhi, billâhi gibi kasem veya boşama, köle âzâd etme vb. bir şeye bağlamak sûretiyle yapılan anddan ibârettir.

Meselâ, 'Vallâhi şu işi yapmayacağım' veya 'Şu işim olursa kölem hür olsun' gibi.

Yeminin sebebi; yapmak veya yapmamak istediği bir işin olmasını istemektir.

Yeminin hükmü; yemin eden kimsenin Müslüman olması, mükellef olması ve yemin ettiği şeyin aklen mümkün olup, yemininde durabilmesidir.

Bununla birlikte, dînî bir vazîfe yerine getirilecekse veya insanlar için bir fayda varsa, yemin bozulur ve keffâreti ödenir. Meselâ bir kimse, 'Vallâhi bugün öğle namazını kılmayacağım' diye yemin etse, bu kimsenin yeminini bozması vâcip olur. Çünkü Peygamber Efendimiz (S.A.V.); 'Her kim Allaha itâat etmemeye yemin ederse, Allaha itâat etsin (ve yeminin keffâretini versin) ve her kim âsî olmaya yemin ederse Allaha âsî olmasın (ve yeminin keffâretini versin.)' buyurmuşlardır.

Yine bir Müslüman (bir müminle konuşmayıp, selâmlaşmayacağım) diye yemin etse, o kimsenin yeminini bozması daha fazîletlidir. Zîrâ Peygamber Efendimiz (S.A.V.); 'Kim bir şey üzerine yemin eder de başka bir şeyi yemin ettiği şeyden daha hayırlı görürse, hayırlı olan şeyi yapsın, yemininden dolayı keffâret versin.' buyurdular.

Yemin sözleri; 'Vallâhi' ,'Billâhi','Tallâhi' gibi Cenâbı Hakkın ismi şeriflerine yâhut da 'Verrahmâni','Verrahîmi','Vel - Hakkı', gibi sıfatı ilâhiyyeye yemin yapılır.

Yeminin keffâreti; Yaptığı yemine bağlı kalmayan Müslümanın uygulaması gereken zorunluluğudur.

Keffâretin miktarı;

1. (Orta derecede bir miktar ile) 10 fakiri doyurmak veya giydirmek.

2. Bir köle âzâd etmek (serbest bırakmak).

3. Oruç tutmak (3 gün).

Keffâret ödenirken, yukarıda sıralananların bir tanesini uygulamak yeterlidir.

selamun aleykum hayırlı günler gül kardeşim
ellerin dert görmesin kardeşim yine güzel bir konuya deyinmişşin rabbim razı olsun inşallah...
rabbimize emanetsin inşallah gül tanesi
selam ve dua inşallah
<<<<B)B)B)>>>>>​

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt