Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Yarab, hayat ancak ahiret hayatıdır. (1 Kullanıcı)

نعىمة

Yasaklı Kullanıcı
Sevgili Peygamberimizin “Yarab, hayat ancak ahiret hayatıdır” diye beyan buyurmakla ortaya koyduğu gerçeğin çok iyi kavranması, doğru olarak anlaşılması ve yaşanması şarttır. Dünya–ahiret dengesi zaman zaman mevzu edildiğinde zorlamaların olduğu, dünya ile ahiretin eşit bir şekilde değerlendirildiği görülüyor. Halbuki, esas olan ahirettir. Dünya, ahiret için bir araç, fani ve basit bir hayattan ibarettir. Hiçbir zaman dünyanın ahirete denk bir şekilde kabul edilmesi makul ve de doğru olamaz. Bu itibarla bir durum değerlendirmesini, meselenin irdelenmesini zaruri gördüğümüz için ele alıyoruz. O halde ahiretin yanında dünya hayatı nedir, ne kadar bir kıymet taşır? Kur’an ve Sünnetin beyanı ile Resulullah tatbikatı nasıl olmuştur? Elbette bu doğru yaklaşım bu vadide aranmalıdır. Hatta o kadar ki, bazen inananların dünya dünya diyerek diğer ehl–i dünyaya benzedikleri görülüyor. Bu elbette ciddi bir tehlikedir, bu halden sakınmak şarttır.

İnanmayanlara göre hayat dünyadan ibaret olduğuna göre, onların yaşama sevinci ve gayesi sadece dünya zevk ve lezzetleri olacaktır. O zevklere ulaşmak için her usul geçerli sayılır. Hz. Adem’den beri inkarcı zihniyet hep böyle yaşadı, kendine engel gördüğü her şeyi ortadan kaldırmaya kalktı. İşte ilk örnek Kabil, menfaati için kardeşini öldürdü. O günden beridir inanmayan kesim sadece dünya ve dünyalıklara ulaşmayı hayatın gayesi bilmiş ve o istikamette sistemler kurmuştur. Elbette ahiret inancı olmayanların böyle davranmaları inançlarının gereğinden başka bir şey değildir. Fakat inananlara gelince onlar ahirete inanan ve o istikamette gayeler taşıyan insanlar olarak, hem inanmayanlara rağmen dünyalarını yaşayacak ve hem de ahiretlerini tehlikeye atmayacaklardır. Meselenin bu noktası hassas bir nükte taşıyor; ehli dünyaya galip gelecek, onun gaye bildiği hayatın üzerine basarak, ahirete intikal edecektir. Zaten kulluk dediğimiz denemenin esası budur; dünya denizinden su almadan gemimizi yüzdürüp kurtuluş sahiline ulaşmak. Mümin maddeyle uğraşacak ancak onu kalbine değil kesesine, cebine koyacak. Maddeyi kazanmayı ya da harcamayı sadece ahiret için amel–i salih olarak icra edecektir. Mümin için dünya kökleri ahirette olan bir ağaçtır. O ağaç meyvesiyle, gölgesiyle hizmet eder. Yolcu ondan yararlanır ve geçer. İnanmayan için dünya bir kuru kazık gibidir. Onun cesameti bir varlık gibi görülür ise de ne meyvesi, ne gölgesi, ne de canlılığı söz konusudur. Zaman onu yutar, tüketir.

Tarihi hakikatler

Tarih tetkik edildiğinde inananların dünya hayatları, inanmayanlardan daha güçlü, medeniyetleri daha uzun ömürlü olduğu görülür. İnanmayanlar ancak baskı, ceza vb. şeylerle yaşamaya çalışırken müminlerin hürriyet, güzel ahlak ve terbiye içinde dünyalarını tamamladıkları görülür. Savaşlarda dahi inananlar sayı ve maddi imkanlarının azlığına rağmen daima galip gelmişlerdir. Çünkü en küçük canlı bir ağaç fidesi en büyük cansız bir kazıktan daha güçlüdür. İşte Bedir, işte Hendek, işte Mute, işte Malazgirt, işte Çanakkale... Hepsinde de inananlar sayı ve maddi imkan olarak azınlık oldukları halde galip gelmişlerdir.

Fakat her şeye rağmen mümin dünyayı gerçek bir hayat bilmemeli, onu ancak ahiret için bir vasıtadan ibaret görmelidir. Dünyada rahat yoktur, dünya ahiretin tarlasıdır; yani dünya hayat için bir cenin dönemidir, bir hazırlık yeridir. Akl–ı selim olarak düşünürsek dünyanın ahiretle kıyaslanması mümkün değildir. Zira Sevgili Peygamberimiz: “Parmağını denize daldır, bak ki ne kadar su aldı” diyerek dünyayı denizden bir parmakla alınan suya benzetiyor, yani ahiret deniz, dünya ise o denizden parmakla alınan su. Adeta bir hiçten ibaret dünya. Bir sinek kanadı kadar değeri olmayan dünyanın sevilmesi ve gerçek hayat olarak görülmesi doğru olamaz. Hayat ancak ahiret hayatıdır. Bütün hayat faaliyetleri ahireti kazanmak üzerine bina edilmelidir. Ancak hatıra şöyle bir soru gelebilir; ehli tasavvuf terk–i dünya diye bir yorum getiriyor, bu nedir; insanı dünya hayatında tembelliğe götürmez mi?

El kârda gönül yârda olacak

Evet bu sorunun cevabı denge açısından bir değişik cepheden önem taşıyor. Terk–i dünya, dünyayı gaye haline getirmeme, veya onu yüklenmek yerine üstüne basmak olayıdır. Kalbî bir meseledir. Elin kârda gönlün yarda olmalı der ehl–i tasavvuf, yani dünya ile meşgul olurken kalbin Allah’tan başkasına açılmaması. Zaten kamil mürşid, dünya denilen vasıtayı kullanma sanatını gerçek bir şekilde öğreterek meşreb bağlılarını salimen götürür. Zaman içinde dünya sevgisini kıracak deneme ve temrinler de yapılır. İşte zekat, sevilen malı vermeyi, oruç nefse hakim olmayı öğretiyor. İbrahim Peygamber nefsiyle denendi ateşe atıldı, evlat sevgisini kırması için kurban imtihanını yaşadı. O halde dünya bir zorluk yeridir, bir imtihan yeridir.

Dünyaya meyletmek

Her kim dünyayı sever, dünyalıklara meylederse o kişi mânen hasta sayılır. Onun zekatı, cihadı, haccı, mal ve canını Allah yoluna istenilince vermesi mümkün olamaz. O, artık dünyadan razı olmuş ve onunla ebedileşmeye yüz tutmuş demektir. Halbuki bu ahlak ancak kafirlerin ahlakıdır. Onlar hayat olarak dünyadan razı olmuşlar ve tatmin olmuşlardır. Sevgili Peygamberimiz bir gün:

“Öyle bir zaman gelecek ki inanmayanlar size galip gelecek” diyor.

Ashab: “Ya Resulullah, o gün onlar fazla, biz ise azınlık mı olacağız.”

“Hayır siz onlardan fazla olacaksınız, fakat siz dünyayı sevecek ve ölümden korkacaksınız.”

Bu hadis bize fevkalade bir mesaj veriyor, bizleri uyarıyor. İnananların korunması gereken iki tehlikeyi haber veriyor;

1. Dünyayı sevmek.

2– Ölümden korkmak.

“Her ümmet için bir imtihan vesilesi vardır. Benim ümmetimin imtihanı mal iledir” diye buyuruyor Resulullah. Bu hadisin ışığında dünyayı sevmekten maksadın, mal sevgisi olduğu anlaşılıyor. Evet bu bir tesbit olduğuna göre çare nedir? Bizi nasıl bir çözüm kurtarır? Bu vadide tasavvufun sıcak nefesi imdada yetişiyor: Terk–i dünya, dünya ve dünyadakileri sevmemek, onları hayatın vasıtasından ibaret görmek, ölümü yakın bilmek, ölmeden önce ölmek... “Ölmeden önce ölünüz, hesaba çekilmeden kendinizi hesaba çekiniz” prensibini yaşamak. Ayaklar arzda, baş arşta olarak ötelere yönelmek, ebediyet yurduna yüz dönmek gerek. Öz olarak nefs terbiyesi yaparak fani sevgilerden ve sevgililerden geçerek ebediyet alemine hicret gerek...

kasım hadi

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm.
güzel kardeşim,belki kırılancan vede kızacan ama,
burada konuların başlıgını türkçe yazsanda BİZ CAHİL İNSANLARDA anlasak daha iyi olmzmı.burada herkes bir şeyler ögrenmeye çalışırken işleri niye zorlaştıralım demi ama.
sizden ricam en azından kendi adıma,ben arapça bilmiyorum,kusura kalma cahilim.onun için siz ilim sahibi degerli kardeşim,şu konunu başlıgı ne demek bana anlatırmısız.zahmet olmasa.
selametle.

نعىمة

Yasaklı Kullanıcı
selamün aleyküm.
güzel kardeşim,belki kırılancan vede kızacan ama,
burada konuların başlıgını türkçe yazsanda BİZ CAHİL İNSANLARDA anlasak daha iyi olmzmı.burada herkes bir şeyler ögrenmeye çalışırken işleri niye zorlaştıralım demi ama.
sizden ricam en azından kendi adıma,ben arapça bilmiyorum,kusura kalma cahilim.onun için siz ilim sahibi degerli kardeşim,şu konunu başlıgı ne demek bana anlatırmısız.zahmet olmasa.
selametle.

yok boyle bir sey bu da senin peygamberin dili zaten yazdim gercek hayat ahiret hayatidir diye ben de dogumdan bilmiyorum arabcayi zorluk ceke ceke ogrendik biraz da husni zan yapsana Peygamber Efendimizin sav meshur sozu o istedim ki degistirmeden yazayim hem tercumesini de yazdim
aslinda bir musluman Kuranin orijinalini okuyabilmek icim arabca okumayi ogrenmeli Hz. Ali ra de diyor ki Arabcayi ogrenin ve ogretin
insan istedikten sonra japonca da ogrenebilir arabca da
Kuranin arabca inimis olmasi yeterli degil mi
Allah yardimciniz olsun

kasım hadi

Kayıtlı Kullanıcı
نعىمة;523235' Alıntı:
yok boyle bir sey bu da senin peygamberin dili zaten yazdim gercek hayat ahiret hayatidir diye ben de dogumdan bilmiyorum arabcayi zorluk ceke ceke ogrendik biraz da husni zan yapsana Peygamber Efendimizin sav meshur sozu o istedim ki degistirmeden yazayim hem tercumesini de yazdim
aslinda bir musluman Kuranin orijinalini okuyabilmek icim arabca okumayi ogrenmeli Hz. Ali ra de diyor ki Arabcayi ogrenin ve ogretin
insan istedikten sonra japonca da ogrenebilir arabca da
Kuranin arabca inimis olmasi yeterli degil mi
Allah yardimciniz olsun

kusura bakma beyfendi ben senin kadar iyi bir müslüman olup arapça ögrenemedim.ALLAHIM beni inş. bu yüzden cehennem ateşinde yakmaz.ALLAHIM beni afv eder inş.ama yinede benim gibi cahil olanlar adına,en azından bunda sonraki konunuzun başlıgını türkçe yazsanızda ben cahilde ne anlama geldigini bilsem.
her halde ilminizden bir şey kayıp etmezsiniz demi kardeşim. selametle.

نعىمة

Yasaklı Kullanıcı
kusura bakma beyfendi ben senin kadar iyi bir müslüman olup arapça ögrenemedim.ALLAHIM beni inş. bu yüzden cehennem ateşinde yakmaz.ALLAHIM beni afv eder inş.ama yinede benim gibi cahil olanlar adına,en azından bunda sonraki konunuzun başlıgını türkçe yazsanızda ben cahilde ne anlama geldigini bilsem.
[/QUelbette ins Allah in affetmeyecegi tek gunah sirktir Arabcayi benden daha guzel bilenler de bulunur yalniz sizde muslumansiniz bu tavriniz bana bunu icin tuhaf geldi kaldi ki bey degilim
ben zaten butun konu basliklarini turkce yaziyorum bunu neden arapca yazdigimi daha once acikladim zaten

kasım hadi

Kayıtlı Kullanıcı
نعىمة;523263' Alıntı:
[/QUelbette ins Allah in affetmeyecegi tek gunah sirktir Arabcayi benden daha guzel bilenler de bulunur yalniz sizde muslumansiniz bu tavriniz bana bunu icin tuhaf geldi kaldi ki bey degilim
ben zaten butun konu basliklarini turkce yaziyorum bunu neden arapca yazdigimi daha once acikladim zaten

kardeşim sizi incitmek istemedim,öyle olduysada hakkınızı helal edin,benim anlatmak istedigim şuki,bu siteye yüzlerce insan üye oluyor.kiminin islami bilgisi hiç yok.bu insanlar direk,kendilerine en kolay olanı şeçiyorlar.şimdi başlık olarak türkçe yazarsak onlarada sizin ne demek istediginizi anlar ve yazılanları okur.arapça bilmeyen biri zaten o konuyu hiç açmaz bile.ama burada bir sürü yazılar var bunlar boşa yazılmıyor ki,okunsun,ders alınsın diye yazılıyor.
yoksa herkes peygamber efendimizin yazdıgı gibi yazmayı.okudugu gibi okumayı ister.ama birde dışarıda bir gerçek varki,bırakın arapça harf okumayı,adam kelimeyi şahadet bile getiremiyor.
tekrar sizi incittiysem bagışlayın,maksadım tartışmak degil,incitmek degil.sadece fikir alış verişi.hakkınızı helal edin.selametle

نعىمة

Yasaklı Kullanıcı
نعىمة;523263' Alıntı:
kardeşim sizi incitmek istemedim,öyle olduysada hakkınızı helal edin,benim anlatmak istedigim şuki,bu siteye yüzlerce insan üye oluyor.kiminin islami bilgisi hiç yok.bu insanlar direk,kendilerine en kolay olanı şeçiyorlar.şimdi başlık olarak türkçe yazarsak onlarada sizin ne demek istediginizi anlar ve yazılanları okur.arapça bilmeyen biri zaten o konuyu hiç açmaz bile.ama burada bir sürü yazılar var bunlar boşa yazılmıyor ki,okunsun,ders alınsın diye yazılıyor.
yoksa herkes peygamber efendimizin yazdıgı gibi yazmayı.okudugu gibi okumayı ister.ama birde dışarıda bir gerçek varki,bırakın arapça harf okumayı,adam kelimeyi şahadet bile getiremiyor.
tekrar sizi incittiysem bagışlayın,maksadım tartışmak degil,incitmek degil.sadece fikir alış verişi.hakkınızı helal edin.selametle
yok beni hic incitmediniz ama bizim muhatabimiz muslumandir anne ve babama ragmen Islami kabul ettim ne arabca yazilar ne de baska bir sey engel olamadi
arabca okumayi zaten 1 gunde ogrendim suanda 10 yildir muslumanin Allahima sukurler olsun canim feda olsun Islami o yuzden savunmaktan cok zevk de aliyaorum Hakki seven asiklarin eglencesi tevhid olur zaten sunu de soyleyeyim ben gavurlar ulkesinde yasiyorum Arabca okunan Kuran benim musluman olmama vesile oldu.....

kasım hadi

Kayıtlı Kullanıcı
نعىمة;523332' Alıntı:
yok beni hic incitmediniz ama bizim muhatabimiz muslumandir anne ve babama ragmen Islami kabul ettim ne arabca yazilar ne de baska bir sey engel olamadi
arabca okumayi zaten 1 gunde ogrendim suanda 10 yildir muslumanin Allahima sukurler olsun canim feda olsun Islami o yuzden savunmaktan cok zevk de aliyaorum Hakki seven asiklarin eglencesi tevhid olur zaten sunu de soyleyeyim ben gavurlar ulkesinde yasiyorum Arabca okunan Kuran benim musluman olmama vesile oldu.....

anne ve babama ragmen diyince inanın çok üzüldüm.bir an peygamber efendimizin etrafına dolan onun için canını veren,ana ve babasını terk eden o yüce sahabiler geldi.ALLAH sizden razı olsun.inanın size imrendim.İNŞAALLAH anne ve babanızda islamla şereflenirler.hangi ülkedesiniz bilmiyorum,ama oralarda sizin gibi islamı her yönüyle yaşayan kardeşlerimizin olması gurur verici.RABBİM yar ve yardımcınız olsun.ama türkiyede başını örttügü için dışlanan müsliman bacılarımız var.o dışlayanlara sorsanız bizde müslimanız diyorlar.yani kendileri münafık ama camiini minaresine kılıf uyduruyorlar.
neyse bakın nerden nereye geldik,her hayırda bir şer,her şerdede bir hayır vardır demi.
madem hakk aşıklıgından bahsettin bak bir aşıkda ne diyor.

hep anadan dogan evlat
aglar geldi aglar gitti
her dogan eyledi feryat
aglar geldi aglar gitti

aglayanı sanma deli
onlardır aşkın bülbülü
bunca nebi bunca veli
aglar geldi aglar gitti

selametle

Nur_u Secde

Kayıtlı Kullanıcı
نعىمة;523332' Alıntı:
maşallah 1 gündemi öğrendiniz.nasıl yani.

A.gamze

Kayıtlı Kullanıcı
نعىمة;523263' Alıntı:
s.a.kasım hadı kardes evet aranıza yenı katılan bırıyım ama yazılanları anlayabılıyorum ve bu sıteye gırerken de amacım kolay yol secmek degıl bılenlerden bılmedılerımı ogrenmek.sadece bu sıteyle kalmıyorum arastırmalarıma... sadece bu sozunuz benı uzdu.hem aslında arapca olunca benım daha cok dıkkatımı cekıyor peygemberımızın dılı degıl mı? gercı bazı konuları kafamı karıstırıyor bu arkadas ama...hayırlı aksamlar

نعىمة

Yasaklı Kullanıcı
hep anadan dogan evlat
aglar geldi aglar gitti
her dogan eyledi feryat
aglar geldi aglar gitti

aglayanı sanma deli
onlardır aşkın bülbülü
bunca veli bunca veli
aglar geldi aglar gitti

selametle[/COLOR][/SIZE][/FONT][/I][/QUOTE]

o gorusteyim ki insanda hukum suren kalbtir Allah da kalblere bakar o yuzden iman edip etmeme kalbe baglidir
Turkler asirlardan beri Ehli Beyt yolunu izlemis bir millettir
Yunus Emre Mevlana gibi evlatlari vardir
ama munafiklar asri saadette bile vardi simdiyse cogu munafik oldu
ne yapalim ahirzaman bu Allah son nefesimizi imanla vermeyi nasib eylesin
musluman killikli hristiyanlara cok nefret duyarim bunlari hemen farkederim

kasım hadi

Kayıtlı Kullanıcı
نعىمة;523401' Alıntı:
hep anadan dogan evlat
aglar geldi aglar gitti
her dogan eyledi feryat
aglar geldi aglar gitti

aglayanı sanma deli
onlardır aşkın bülbülü
bunca veli bunca veli
aglar geldi aglar gitti

selametle[/COLOR][/SIZE][/FONT][/I]

o gorusteyim ki insanda hukum suren kalbtir Allah da kalblere bakar o yuzden iman edip etmeme kalbe baglidir
Turkler asirlardan beri Ehli Beyt yolunu izlemis bir millettir
Yunus Emre Mevlana gibi evlatlari vardir
ama munafiklar asri saadette bile vardi simdiyse cogu munafik oldu
ne yapalim ahirzaman bu Allah son nefesimizi imanla vermeyi nasib eylesin
musluman killikli hristiyanlara cok nefret duyarim bunlari hemen farkederim[/QUOTE]

benim sözlerimin kimseyi üzmesini incitmesini asla arzulamam.ben sadece bir temennimi dile getirdim.buda dogal hakkımdır.A.GAMZE KARDEŞİM siz neden incindiniz halen anlamadım.eger isterseniz sizdende özür dilerim.her ne kadar size karşı suçumu bilmesemde.
maksat bir konu üzerinde istişare etmektir.buda sünnettir.yoksa amacımız ne üzmek nede kırmaktır.selametle

نعىمة

Yasaklı Kullanıcı
نعىمة;523332' Alıntı:
maşallah 1 gündemi öğrendiniz.nasıl yani.

elifbayi degil okumuyayi elifbayi de bir iki gunde hem de hocasiz Allahin yardimiyla sabahtan sabaha kadar
cok hevesle
Hani cocuklar aglarlar dunyaya gelnce eyvah ben Sultanimin Sarayindan nerelere geldim diye ayrilikla ilgili sarkilarda siirlerde devam ediyor bu aglayis simdi :ruh Sahibini aramakta eflak da bu arayis ile donmekte
cunku O nun misali yoktur
yillar cectikce unutuyor kendini insan maddeden otesini guremez hale geliyor
Kurani duyunca asik oldum
arastirdim hemen kitab buldum var gucumle saldirdim ..
sonunda kendimi okur buldum
Islam bu sevdadir iste hic yedirir miyim dinimi kafirlere

kasım hadi

Kayıtlı Kullanıcı
نعىمة;523456' Alıntı:
elifbayi degil okumuyayi elifbayi de bir iki gunde hem de hocasiz Allahin yardimiyla sabahtan sabaha kadar
cok hevesle
Hani cocuklar aglarlar dunyaya gelnce eyvah ben Sultanimin Sarayindan nerelere geldim diye ayrilikla ilgili sarkilarda siirlerde devam ediyor bu aglayis simdi :ruh Sahibini aramakta eflak da bu arayis ile donmekte
cunku O nun misali yoktur
yillar cectikce unutuyor kendini insan maddeden otesini guremez hale geliyor
Kurani duyunca asik oldum
arastirdim hemen kitab buldum var gucumle saldirdim ..
sonunda kendimi okur buldum
Islam bu sevdadir iste hic yedirir miyim dinimi kafirlere

MAŞAALLAH
MAŞAALLAH,MAŞAALLAH
Bizler senin kadar hızlı olamadık.biz sindire sindire ögrendik.ALLAH imanı kalbimizden eksik etmesin.selam olsun HAKKI bilene,selam olsun RASÜLLÜHLAHI bilene,selam olsun selam olsun selam olsun. istediginiz gibi yaza bilirsiniz.zaten bir kısıtlamada olamaz.ben sadece filrimi dile getirdim.selametle.

نعىمة

Yasaklı Kullanıcı
نعىمة;523456' Alıntı:
MAŞAALLAH
MAŞAALLAH,MAŞAALLAH
Bizler senin kadar hızlı olamadık.biz sindire sindire ögrendik.ALLAH imanı kalbimizden eksik etmesin.selam olsun HAKKI bilene,selam olsun RASÜLLÜHLAHI bilene,selam olsun selam olsun selam olsun. istediginiz gibi yaza bilirsiniz.zaten bir kısıtlamada olamaz.ben sadece filrimi dile getirdim.selametle.

tesekkurler Allah cumlemizi Zatindan mahrum eylemesin

pakizebölükbas

Kayıtlı Kullanıcı
Naima kardesim gavurlarin arasinda yasiyorum acaba yurdisindami demek istediniz yoksa bizimkilerdenmi bahsettiniz.sizi taktir ettim.Rabbim cümlemize senin duydugun aski ve heyacani versin.malesef ben bu vakte kadar cok tembel kaldim.Kur´an imizi daha yeni ögrendim saylir.hepsine mesaj atmasamda yazilarini takip ediyorum.

Rabbim senden razi olsun.selametle kal.

نعىمة

Yasaklı Kullanıcı
Naima kardesim gavurlarin arasinda yasiyorum acaba yurdisindami demek istediniz yoksa bizimkilerdenmi bahsettiniz.sizi taktir ettim.Rabbim cümlemize senin duydugun aski ve heyacani versin.malesef ben bu vakte kadar cok tembel kaldim.Kur´an imizi daha yeni ögrendim saylir.hepsine mesaj atmasamda yazilarini takip ediyorum.

Rabbim senden razi olsun.selametle kal.

Senden de Allah razi olsun yurtdisi kastettim
hristiyanliktan ciktim bi kere tekrar istemiyom
diye aktuel buldugum konulari burada yazmaya calistim

kasım hadi

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm kardeşim.
peki sizce bir mahsuru yoksa,hangi ülkeden yazdıgınızı ve sizi tanıya bilirmiyiz.hiç olmasa karşımızdaki kişiyi tanımış olur,belki bir birimizi daha iyi anlarız.selametle.

kasım hadi

Kayıtlı Kullanıcı
نعىمة;523629' Alıntı:
tabi ki bir mahsuru yok Tataristandayim

peki kardeşim,bayanmısın,erkekmisin.ona göre hitapta bulunalım.yani avarttan kim oldugunuzu bilemiyoruz.o yüzden hitap şeklimiz yalnış olmasın.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt