Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Vehabbilik nedir (1 Kullanıcı)

Erzurumli

Kayıtlı Kullanıcı
ve hkkınızı helal edin ama hep soledik ki, mezhep haktır mezhebe uymak mumkundur ama farz degildir...ben digelim Bir konuda delilini bilerek İmam ebu hanifenin goruşune de uya bilirim ve ya İmam Malike ve ya İmam Ahmede yani ille de birine uyacam...zaten bizler alim degiliz degil mi kendimiz ictihad edip evet bole hareket etmek lazim diyelim...deliliyle bakiyorsunuz İmam ebu hanife şu goruşde delili de şudur ve ona uyuyorsun...bir başka konuda diger mezheb imamlarına ve s uya bilirsin...Amam dedigim gibi sadece delillerini net şekilde bilerek...yoksa bizler demiyoruz mezhepsizlik olsun...

herkes bir goruş soyler ve kendi görüşne göre hareket ederse mnilyonlarca musluman hepsi farkli gorusler soyler ve milyonlarca mezhep turer ve Kafirlerin de istedgi budur islami bole yikmak...insanlari ayırarak ama bizim(benim) gibi cahil bir kimsenin 4 mezhbten birsine uyması gereklidir bana gore...

ama şayet mesela İbn teymiyye, İmam ebu hanife ve s yani alim bir kimsenin bir mezhebe uyması diye bir şey yopktur...Alime taklit etmek haramdır...adam alim muctehid ne mezhebe uyacak tum sunneti biliyor, Kurani biliyor ....mezhebe uymak bizim gibi cahil insanlar icindir...

şimdi kardeşim bizim burda İslam yeni gibi (ruslarin esaretindensonra)...şimdi ben bilmem ebu hanife ve onun fikhni goruslerini...bir okuyayim ogreneyim ondan sonra ona uyayim degil mi?...yoksa koru korune evet ben hanefiyim...adama sorarlar ne biliyorsun İmam ebu hanife hakkinda...demem o ki koru korune baglabnmak istemem mezhebe..yoksa bizler mezhpesiz ehli sunnet duşmanı olarak gostermek ne kadar insaflica Allah bilir...

Biz kimseye siz mezhepsizsiniz demedik bilakis bize mezhep ne gerek ALLAH RASULU s.a.v bir mezhebe mi bağlıyı diyenlere dedik,zaten mezhebsizim diyen kişi bile bir yerde yanlış bir fikir edinmiş olur,çünkü mezheb ismi itibari ile islamda dini konularda bir alimin içtihadları sebebi kendisinin amel ettiği ve başkalarınında onun ameline amellerini benzetip taklit yaptığı bir yoldur,bu anlamda bu alimlerde ALLAH RASULU s.a.v efendimizi hadislerini okuyarak taklit edip kendilerince onun gibi amel ettiklerinden yanlış olan birşey yoktur,zaten herkes müçtehid olamaz çünkü müçtehidlik çok kuvvetli ilim ve akıl gerektirir,bir alim müctehid olana kadar başka bir müctehidi taklit edebilirler ama müctehidlikten sonrada benim içtihadım falanca alimin içtihadı ile aynı diyerek delil bağlamında birbirlerine uyarlar,bu hususda bir sıkıntı görmüyorum,bizim sözümüz geçmişte olduğu gibi günümüzde de içtihad alimlerinin kıymetini bilmeyip bana kur'an ve sünnet yeter beni mezhebler ilgilendirmiyor diyenlere olmuştur,hatta bu kişilerin daha ileri gidip mezheb alimlerine hakaret etmeleri bizi sıkıntıya sokmuştur,ben hala diyorum İbn Teymiyyeyi sevmeyebilirsiniz,ama onun akaid ilminde ki içtihadı kendisi ile Rabbi arasındadır,nasılki Muhyiddin Arabi hazretleri şekr yani manevi sarhoşluk halinde iken ''Enel Hakk'' dedi ise İbn Teymiyyede bir alim olup ayeti kerimeyi tevil ederken kendi fikrini farklı söyleyebilir,onun bu fikri kendini bağlar,Muhyiddin arabi ks fikridi kendini bağlar,her ikiside zaten fiilleri zamanında beğenilmeyip cezalar almış birisi asılırken diğer hapislerde vefat etmiştir...
Onların elini dilini bulaştırdığı işlerden bizler bugün günah defterimizi dolduruyoruz,belkide onlar öyle dedikleri halde ebedi cennette kalacakken bizler onları tekfir etmekten ebedi cehennemde kalacağız...
Bizim derdimiz alimlerle değil,alimlerin arkasına takılmış cahillerle...

mürmüdük

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
anadoluhaber.blogcu.com
kraltatili.jpg

İşte Vahabiliğin Başı

kimkimdir

Kayıtlı Kullanıcı
Independent: Mekke, Vegas'a dönüşüyor

Resim_1316867461.jpg

Suudi yönetiminin Mekke'de inşa etmeyi planladığı yüzlerce yeni otele ve dini mekanların yok olması tehdidine İngiliz gazetesinden bile tepki geldi ....

Suudi Arabistanlı yetkililerin Mekke şehrinde Kabe yakınlarına 500 adet yeni otel inşası için verdiği lisans ve kutsal şehrin değişen çehresi İngiliz Independent gazetesinde eleştirildi.

"Zenginler için Mekke: İslam'ın en kutsal mekanı Vegas'a dönüşüyor" başlıklı haberde, Mekke'de inşa edilmesi planlanan 500 otel hakkında bilgi veriliyor, bu otellerden birinin 5 bin odaya sahip olacağı aktarılıyor.

Ülkede neredeyse kimsenin memnun olmadığı, ancak korku nedeniyle sesini çıkaramadığı projenin, Suud ailesi için "zenginliği ortaya seren bir beton ve çelik metropolü" yaratma hayali olduğu ifade ediliyor.

Sadece Türkiye ve İran'ın kutsal kentte yapılan bu değişime tepki gösterdiği belirtilen haberde, çok sayıda tarihi ve dini öneme sahip yapının otel inşaatları adına yok edileceği belirtiliyor.

"YAĞMACILIK"

Haberde, Mekke ve Medine'de yaşayan müslümanların, "zengin müslümanlara yönelik lüks otellere" tepkisine dikkat çekilirken, herkesin eşit olması gereken bu kutsal mekanlarda dahi paranın öne çıkmasından duyulan rahatsızlık aktarılıyor.

Yeni otellerin hizmete girmesinin ardından hac ve umre sezonları gelirlerinin gelecek yıllarda 27 milyar doları aşacağını kaydediliyor. Tarihçiler ve arkeologlar ise, otellerin inşaatları sırasında yok edilecek mekanlara dikkat çekerek, olayı "yağmacılık" olarak niteliyor.

İslam Mirası Araştırma Vakfı yönetim kurulu başkanı Dr İrfan el-Alevi ""Hiç kimse bu kültürel yağmayı kınamak için ayağa kalkacak cesarete sahip değil" derken, şimdiye kadar Mekke ve Medine'de 500'e yakın tarihi ve dini mekanın kaybedildiğini ifade ediyor.

HZ. HAMZA'NIN EVİ DE YIKILACAK

Ülkenin önde gelen mimarlarından ve İslam mimarisi uzmanı Sami Angavi de, planlanan inşaatların "Allah'ın evinin kutsallığına ve Mekke'nin doğasına tamamen aykırı" olduğunu belirtiyor. "Mekke ve Medine tarihsel olarak neredeyse bitti" diyen Angavi, " artık gökdelenler dışında bir şey göremiyorum" diyor.

Angavi'yi en fazla endişelendiren ise, Kabe etrafında yapılması planlanan genişletme projesi ve bu kapsamda yıkılacak olan dini öneme sahip mekanlar. Bunlar arasında Peygamber Efendimiz'in doğduğu ev, amcası Hz. Hamza'nın büyüdüğü ev ile Osmanlı ve Abbasi dönemine ait yapılar bulunuyor.

Vahhabi Suudi yönetiminin dini mekanları ziyareti "şirk" olarak nitelediklerine ve yıkılmasını teşvik ettiklerine vurgu yapılan haberde, yıkılma tehdidi altındaki bazı yapılar şöyle listeleniyor:

Beyt-ülMevlid

Vahabiler 1920'lerde Mekke'nin yönetimini ele geçirdiğinde Peygamber Efendimiz'in doğduğu evin üstündeki kubbeyi yıkmıştı. Yeni proje ise evin tamamen yıkılmasından endişe ediliyor.

Osmanlı ve Abbasi sütunları

Kâbe-i Muazza'nın etrafındaki genişlemenin bir parçası olarak yıkım için planlananlar arasında, tarihi 17. yüzyıla kadar uzanan ve bu kutsal mekanın ayakta kalan en eski bölümleri olan sütunlar da yer alıyor. Bu sütunların her birinin üzerinde farklı sahabelerin isimleri yazılı... Osmanlı Mekke'si artık hızla yok oluyor

El Mescid-i Nebevi

Uzun yıllar boyunca, bazı Vahhabi din adamları, Medine'de Hz. Peygamber, Hz. Ebû Bekir ve Hz. Ömer'in kabirlerinin bulunduğu cami üzerinde oturan 15. yüzyıl yapımı yeşil kubbenin yıkılması gerektiğini savunuyor. Suudi Arabistan Baş Müftüsü Abdülaziz El Şeyh tarafından onaylanan 2007 yılına ait bir broşürde "yeşil kubbe yıkılmalı ve Peygamber Mescidindeki üç mezar düzleştirilmeli" ifadesi yer aldı.

Nur Dağı

Peygamber Efendimiz'in ilk Kur'an âyetlerini aldığı Hira Mağarası'nın bulunduğu Mekke dışındaki bu dağa gösterilen ilgi de Suudi din adamlarını rahatsız ediyor. Hacıların orada toplanmasını engellemk için daha çıkılan basamaklarını yıkılması, hatta dağın tamamen yok edilmesi tartışılıyor.

sahaff

Kayıtlı Kullanıcı
Vehabbilik nedir
Vehhabiliği kuran, Mehmed bin Abdülvehhabdır. İngiliz casuslarından, Hempher’in tuzağına düşerek, ingilizlerin (İslamiyet’i imha) etmek çalışmalarına alet oldu.

İngiliz Casusunun İtirafları kitabında, Vehhabiliğin kuruluşu uzun anlatılmaktadır.

Eline geçirdiği, ibni Teymiye’nin Ehl-i sünnete uymayan kitaplarını okumuş, (Şeyh-i necdi) diye meşhur olmuştu. Düşünceleri, ingiliz paraları ve ingiliz silahları karşılığında, köylüler ve Deriyye ahalisi ile reisleri Muhammed bin Süud tarafından desteklendi. Sapık din adamı ibni Teymiye’nin fikirleri ile Hempher’in yalanlarının karışımına Vehhabilik denir.

Vay be...bilmediğimiz neler varmış!!

Azerbaycan_li

Kayıtlı Kullanıcı
ibni teymiyye rh hakkinda tum alimlerin goruslerini okuya bilirsiniz...kendine zarar veren sufilerden (ki dinimizle ilgileri yok) ve rafizilerden baska kimse ibni teymiyye ye laf solemez...ki yazida sapik yazmissiniz...en azindan Allah dan korkun da iftira atmayin..gunumuz tv de dolasan belamlar bile onun hakkinda iyi seyler soluyorsa gerisini siz dusnun artik..gecmis klavye basinda salliyorsunuz bol keseden..ilimden yoksun cahil kimseler sizi

ibn Abdilvahhab

Kayıtlı Kullanıcı
Bu kadar cahillik olmaz.Saldıracağınız Alimin önce gidin ismini doğru düzgün öğrenin.Ondan sonra eserlerini okuyun.Eserlerden deliller getirerek saldırınızı yapın..Ne idüğü belirsiz zerzevat takımının yazdıklarını kopyala yapıştır yapıp mücahidlik yapmayın.

_YUSUF_

Yönetici
ibni teymiyye rh hakkinda tum alimlerin goruslerini okuya bilirsiniz...kendine zarar veren sufilerden (ki dinimizle ilgileri yok) ve rafizilerden baska kimse ibni teymiyye ye laf solemez...ki yazida sapik yazmissiniz...en azindan Allah dan korkun da iftira atmayin..gunumuz tv de dolasan belamlar bile onun hakkinda iyi seyler soluyorsa gerisini siz dusnun artik..gecmis klavye basinda salliyorsunuz bol keseden..ilimden yoksun cahil kimseler sizi
Sizin sufilikten anladığınız nedir ki dinimizle alakası yoktur diyorsunuz?
İftira atmayın Allah''tan korkun derken siz Allah'tan korkmadan iftira atmış olmuyormusunuz?

sahaff

Kayıtlı Kullanıcı
Demek Vahhabiliğin kurucusu İngilizler ha.....Bende Suudiler falan sanıyordum....Hayret!...

Azerbaycan_li

Kayıtlı Kullanıcı
Sizin sufilikten anladığınız nedir ki dinimizle alakası yoktur diyorsunuz?
İftira atmayın Allah''tan korkun derken siz Allah'tan korkmadan iftira atmış olmuyormusunuz?

kardes dikkat ederseniz ben kendine zarar veren sufiler dedim yani sufi olduklarini zann edenleri tasavvufu sevdiklerini zann edenleri kast ettim...ibni teymiyye olsun ogrencisi ibnu kayyumu olsun tasavvufu islamdan gormuslerdir sadece yalnis tasavvufu redd etmislerdir kabirlerden yardim dileme ve s gibi...ben kimseye iftra atmadim gozumle gordugum sapik kimselerin dinle alaklari olmadiklarini soeldim bilmemem nerelerine sis sokanlar, ve s...asil alimlere iftira atanlara tavsiyem acib ibnu kayyum,u ve ibni teymiyye yi okusunlar bakalim islama ters seyler bulacaklar mi kuran ve sunnet disinda bir sey bulamazlar insallah...

_YUSUF_

Yönetici
kardes dikkat ederseniz ben kendine zarar veren sufiler dedim yani sufi olduklarini zann edenleri tasavvufu sevdiklerini zann edenleri kast ettim...ibni teymiyye olsun ogrencisi ibnu kayyumu olsun tasavvufu islamdan gormuslerdir sadece yalnis tasavvufu redd etmislerdir kabirlerden yardim dileme ve s gibi...ben kimseye iftra atmadim gozumle gordugum sapik kimselerin dinle alaklari olmadiklarini soeldim bilmemem nerelerine sis sokanlar, ve s...asil alimlere iftira atanlara tavsiyem acib ibnu kayyum,u ve ibni teymiyye yi okusunlar bakalim islama ters seyler bulacaklar mi kuran ve sunnet disinda bir sey bulamazlar insallah...

Arkadaş, sufilikte senin dediğin gibi bir şey söz konusu değil.Sufi bütün zamanını Allah'a ibadetle geçirmeye çalışan insandır.Melayani işlerle bile uğraşmaz.Devamlı nefis teskiyesi yapar.Kalbini temizlemek için uğraşır vs vs.
Bu senin dediğin işler sapık olan şiilerde alevilerde olur.Zıplamalar hoplamalar şişlemeler kesmeler dövünmeler vs.Bunların ne tasavvufla nede sufilikle alakası yoktur.Bu görüntleri malum medyalarda görüp tasavvufa ve ehlisünnet tarikatlarına vasfetmeye kalkmak doğru bir davranış değil.Velevki bu davranışları yapan bir mürid olsun bu onun kişisel yanlışıdır.Ne tarikatı nede islamı bağlar.Olaylara bu gözle bakmaktır doğru olan.Kişler yanlış yapabilir ama bu yanlış üzerinden bağlı olduğu yolu kötülemek sapık durumuna koymak yanlıştır.
Kabir ziyareti yapmayı islam yasaklamamıştır.Şartları sünnet ile ayan beyan ortadadır.Ölçüsüne uyulduğu sürece kabirler ziyaret edilir, edilirki insanlar ölüm hatırlasın
Allah cümlemize doğruları görmeyi nasip etsin inşaAllah

smyyes

Kayıtlı Kullanıcı
çoğu yorumu okudum.
tamam vehhabilik kötü ama..ibni Teymiyye hakkında kafam allak bullak oldu.
umarım yakın zamanda doğru düşünceye sahip olurum.;(aslında bu onunla Allah arasında bizleri alakadar etmez ama sonuçta kitapları var bilmek gerek.)
ve burada forumda böyle tartışmaların olması çok güzel.
konuşacak şeyi olan adam bilen adam tartışır.
forumdaki uslüplu tartışmalar en takip edilesi işeylerden bence.
yoksa her bilgiye Allah razı olsun demek(bizim gibi, benim gibi) ne bir marifet ne de başka birşey.
tartışmalardan farklı bakış açıları geliştiriyoruz.
tabi bazen de aklımız allak bullak olabiliyor ama neyse:)

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt