Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Ve Sözün Özü...! (1 Kullanıcı)

nakşibendi

Kayıtlı Kullanıcı
Rahman ve Rahîm olan Allah'ın adıyla
Bütün övgüler âlemlerin Rabbi olan yüce Allah'a mahsustur. Hayırlı son Allah'tan korkan müttakî kullaradır. Salât ve selâm O'nun peygamberi Hz. Muhammed'e (s.a.v) ve tüm aile fertlerine olsun... Âmin!

Söze bir kaç hadis ile başlamak isterim;
Resûlullah Efendimizin (s.a.v) ümmetine yaptığı nasihatlerden birisi şudur:
"Allahu Teâlâ'nm kulundan yüz çevirmesinin alâmeti; onun kendisini ilgilendirmeyen boş şeylerle meşgul olmasıdır."

"Müminin kalbi rahmanın iki parmağı arasındadır. Onu dilediği gibi evirip çevirir"

"Kırk yaşını geçtiği hâlde, iyilikleri kötülüklerine galip gelmeyen kimse, cehenneme hazırlansın."
İlim ehline nasihat olarak bu yeter!

Bu zamana dek aktardıklarımıza göre sözün özü şudur;
Ey aziz, Cenab-ı Hakkın rahmetinin genişliğini ve öfkesinden kat kat üstün olduğunu ve bütün yaratıklara olan lütuf ve inayetini bilsen, seni İslâm ümmetinden yaptığını ve bu ümmete, Cenabı- Hakkın (maddî manevi) sonsuz nimet ve ihsanlarda bulunduğunu ve kitabına (Kur'an-ı Kerime) (Rahman ve Rahim olan Allah adıyle) Besmele ile başladığını ve başlık yaptığını, senin istihkakın ve şefaat edicin yok iken sana sonsuz ni'metler verip, sayısız ¦ ihsanlarda bulunduğunu düşünsen, diğer taraftanda Cenab-ı Hakkın azametini, saltanatını, kudretinin sonsuzluğunu idrak etsen ondan sonra da bütün bunlara karşılık Rabbına yapman gereken hizmet yönünden gafletini, vurdum duymazlığını, kusurlarını ve işlediğin günahların çokluğunu, Allah'ın bütün bunları ve işlerinin bilip gördüğünü, akılların alamayacağı, düşünemiyeceği derecede sevaplar verebildiğini, kalpleri ürperterek dimağları donduracak şekilde azap vermeğe kudretli olduğunu düşünürsen, bazan Rahmet ve şefkatına, bazan öfke ve azabına bakar, bazan da nefsinin günahlarına , hainliğine ve ibadetteki hata ve kusurlarına dikkat edersen bütün bunlar seni kendiliğinden ümit ve korku yoluna götürür. Böyle güven ve yeis yollarına sapmaktan kurtulur, gaflet uykusundan uyanır, Allah yolunu, ibadet yolunu tatarsın. Diğer taraftan da nefsin şehvetlerinden ve hayvani zevklerinden uzaklaşır, hepsini gönlünden çıkarır, atarsın. Ne yalnız ümit yoluna düşer gaflete dalarsın ne de yalnız korku yoluna girer ümitsizliğe düşersin.Hiç birini ihmal etmeden her iki yolu da birlikte ve fakat dikkatle yürüyüp geçerek selâmete erersin.
Bazı sâlih zatların buyurdukları gibi:" Cenneti düşünsem zevkim artar. Cehennemi düşünsem uykum kaçar."
Sen şu âbidlerden ol ki Cenab-ı Hak onları övüyor:"Hakikat (bütün) bunlar (bu Peygamberler) hayır işlerinde yarışırlar. Umarak ve korkarak bize duâ ederlerdi. Onlar, bizim için derin saygı gösterenlerdi."

Ey aziz bütün bu anlattıklarımıza göre amel etsen, Cenab-ı Hakkın lütuf ve inayetiyle halin düzelmiş, güzel ameller işlemiş, günahlardan sakınmış ve arınmış olarak muvaffakiyetle kurtulur ebedî saadete erersin.
Allahu Teâlâ en iyisini bilir.Allah (C.C.)'a hamdü senâ, Resûlüllah (S.A.V.) Efendimize, Âl ve Ashâbına Salâtü selâm olsun.
Esselâmü aleyküm ve rahmetullàhi ve berekâtühû!..​

*Şimdi bana düşen, öğrendiğim ilimlerden yarın hangisinin bana fayda vereceğini öğrenmek, kabrimde bana arkadaş olanı bilmek ve fayda vermeyeni de terketmektir. Nitekim Resûlullah (s.a.v) bir duasında:
"Allah'ım! Faydasız ilimden sana sığınırım"

Artık sizi nefsiniz ile başbaşa bırakıyor ve cümlemize Allah'tan hidâyet, idrâk ve iz'an talep ederek hayır dualarınızı istiyorum!..

*Yapılan paylaşımlar bir hayli fazla olduğundan ,paylaşma alışkanlığımız kadar okuma alışkanlığımızın da olmamasından,portal kültürünün tekrar dönmesini temenni ederek (amacım kaliteli ve doygun içerikten çok kolaya kaçarak seviyesi düşük ve kalitesiz içerik üretimine dem vurmak,bir nevi tepkimi dile getirmek.) paylaşımlarıma son veriyorum.Site hayatıma ise sadece dışarıdan bir okuyucu olarak devam edeceğim..Allah utandırmasın inşaAllah.

Son olarak, şunu da bildirelim ki, İnsanlığa gerçekleri anlattığına inandığım büyük zatların, yazarların, aydınlanmışların , düşünürlerin ilimsel üretimlerini sizlerle paylaşmaktan başka bir arzumuz yoktu.Maksadım aktarmak,paylaşmaktı,inandırmak değil. Bilmeyerek yaptığım bir hata var ise de, Allah Teâlâ'dan affımızı diliyorum..Herşeyin doğrusunu Allahü teâlâ bilir. Doğru yolda gidenlere ve Muhammed Mustafâ'nın (S.A.V.) izinde olanlara salât ve selâm olsun

Şu zamane dek okuduğumuz,faydalandığımız,paylaştığımız ilimlerden hâsıl olan sevâbı,başta Peygamber Efendimiz Hazret-i Muhammed Aleyhissalâtü Vesselâm’ın rûhuna ,Nebî ve resûl kardeşlerinin ruhlarına ,O’nun âl ve evlâdına, vâlidelerimiz olan muhterem zevcelerine, ashâbına, etbâına, mübârek nesillerinin ruhlarına üstadlarımızın ruhlarına ,talabelerin ruhlarına,tüm eser sahiplerinin ruhlarına,babalarımız, analarımız, erkek ve kız kardeşlerimiz, evlatlarımız, akrabâlarımız, sevdiklerimiz ve arkadaşlarımızdan vefât etmiş olanların ruhlarına,bize bu ilimleri yaymamıza vesile olan kardeşlerimizin ölmüşlerinin ruhlarına ayrı ayrı hediye eyledik,vâsıl eyle yâ Rabbi.
Subhane rabbike rabbil izzeti amme yesifun ve selamun alel mürselin vel hamdulillahi Rabbil Alemin El Fatiha…

s.s.s

Kayıtlı Kullanıcı
değerli nakşibendi kardeşimiz,
açıkcası kararınıza saygı duymakla beraber üzüldüm.
paylaşımlarınızdan çok şey öğrendim,ALLAH razı olsun.
hatta siteye girdiğimde ilk baktığım sizin payaşımlarınız olur.
sizin gibi bir mümin kardeşimizin kalıp,faydalı paylaşımlarda bulunmanızı tüm samimiyetimle isterim.
ALLAH a emanet olun.

Emir Sadullayev

Kayıtlı Kullanıcı
ve aleyküm selam ve rahmetullahi ve berakatuhu;

Allah razı olsun. Çok ince ve güzel bir paylaşımdı. Ders alıp idrak edenlerden oluruz İnşAllah...Lakin tevafuk diyelim veda yazınız bana denk geldi ve üzüldüm açıkçası. Böyle portalı geniş bir başka site görmedim ve siteminizde size hak veriyorum. Öyle konular o kadar çok gündemde tutuluyor ki, neyse yeni bir üye olarak sitem etmem haksızlık olur.

Kararınıza saygı duyduğumu bilin ama ne olursa olsun kalmanızı tavsiye ediyorum...Çünkü aciz ben bu gibi açılan konularla ilmimi genişletiyor hayatıma İnşAllah bu doğrultuda yön vermeye çalışıyorum. Saygılarımla Allaha emanet olunuz...

Es Selamu Aleyküm

CAFERİ_TAYYAR

Kayıtlı Kullanıcı
SELAMUN ALEYKUM ,

Nakşibendi kardeşim paylaşımlar noktasındaki şikayetiniz benimde dikkatimi çekti , yalnız sadullayev kardeşim gibi yeniyim, burda bize söz düşmez kanaatindeyim. forumun formatını daha önceden bilmediğim için yorumda yapamam.
ama şu varki daha çok ilmi çalışmalar olsa daha güzel olur inş.
Gitme kal birlikte direnelim diycem ama, ne kadar faydası olur bu sözümün bilmem
kalırsan seviniz
selametle kalın inş

_YUSUF_

Yönetici
Ve aleykümselam kardeşim nakşibendi
Sözü fazla uzatmadan affınıza sğınarak bir soru sormak istiyorum inşaAllah

Öğretmen olduğunuzu düşünün ve sınıfınızın hemen hemen hepsi haylaz laf dinlemez çocuklar var.Fakat içlerinde bir iki tane akıllı dersleri çok iyi olan öğrencileriniz var.Bu durumda ne yaparsınız?

Vereceğiniz cevap bakış açınızı daha iyi görmenize vesile olacaktır inşaAllah.

Birde şunu ututmayınki nasıl cennetin ve cehennemin dereceleri olduğu gibi insanlarında iman dereceleri vardır.Herkesten siz olmayı bekleyemessiniz ama siz faydalı olmak için herkes olabilirsiniz.

Selam Muhammed'e sas pak ve temiz eşlerine ve ashabına olsun

Kaan Erdem

Yönetici
Aleykümselam değerli kardeşim;

Açmış olduğunuz bu konuda diğer tüm konularınız gibi hakikatler ile dolu,yalnız bunda bir farklılık var ''ve Sözün Özü''ile bitirilmiş.

Buradaki değerli paylaşımlarınız,isminiz bile bize ALLAH celle celaluh izni ile huzur,güven veriyor / du.Almış olduğunuz karardaki etken nedenlerde hemfikiriz sonuna kadar haklısınız,lakin ALLAH celle celaluh izni ile hayırlara vesile ve sebebiyet vermek ne büyük bir görev,siz zaten insanlık ve ilim bakımından buna sahip ve şuurundasınız ve kanaatimcede bu yolda faydalısınız inşaALLAH.

Kararınıza saygı duyarım ama anlayamam,buradaki varlığınız sadece gözlem olacak ise bunada derinden ve yürekten üzülürüm bu hissiyatımızın derinliğindeki samimiyeti bilen şüphesiz ALLAH celle celaluh'tur.

Bu sitem ve eleştiriye bir dönem açmış olduğum http://forum.islamiyet.gen.tr/bize-...-hangisinde-oncuyuz-parmak-kaldiralim-mi.html konusu ile veryansın etmiştim,bilmem okudunuz mu?

Sadece size haddim olmadan bir hatırlatma yapmak ve bilgilendirmek isterim.Açılan konunun amacına uygun olarak kaynak ve delilleri ilede sağlamsa gündemde tutmak için ve okunma sayısınıda arttırmak için sürekli ana sayfaya ''güncelleme''yazarak taşımalıyız.Daha sonra verilen teşekkür mesajlarınada karşılık vererek aslında yine bu vesile ile ana sayfaya taşıyıp tekrardan gündemde tutup okunma sayısını arttırmış oluruz.

Açtığınız tüm hakikat içerikli mühim konular insanların nefislerini sıkmakta,daraltmakta ve vesvese yaparak okumamaktadır.Tüm mesele budur işte,yazıklar olsun ki bizlere bu hayırlı paylaşımlara sırt dönüyoruz.

İnsanlar fıtraten kendileri gibilerini ararlar. Gerek hata konusunda, günâh konusunda, gerek iyilikler konusunda yardımcılar ararlar. Tek başlarınaysa bu insanlara zor gelir. İşte emri bil’marufun ve nehyi anil’münkerin değeri buradadır. Sâlih ameller ancak bir cemaat halinde işlenir. İyilik taraftarları da, günâh taraftarları da kendilerine yardımcıları görünce rahatlarlar. Bu bir psikolojidir.

İşte burada bulunma amacımız hangi amaca hizmet ediyorsa ona göre hasıl olmaktadır.Bulunulan zamanda kaynak ve delilleri ile öğrenip hayatımızda tatbik etmek mi?Yoksa bu siteyi sadece forumdan ibaret sayıp karşılıklı forum içi mesajlaşmadan ibaret saymak yada sanmakmı?

Değerli kardeşim bu sitede konuları okuyupta şüphede kalmadığım,araştırma gereği dahi duymadığım,ilimlerine ve yüreklerine,samimiyetlerine benimde yürekten inandığım biri siz biride İshak Yakup kardeşimizdir.

Sizler bu konuda övgüyü,alkışı,şakşakı sevmediğinizden yorumlarıma,konularınızdaki sizlere yazdığım cevaplara dikkat etmekteyim.Açık ve net olarak bu vakitten sonra şunu sade olarak dile getirirsek almış olugunuz kararı bir kez daha gözden geçiriniz.

Umar ve ümid ederim ki şahsımı dikkate,kaideye ve muhatap almaya denk bulursanız isteğimizi bir kez daha dile getirerek daim olma ve buradaki varlığınızı ALLAH celle celaluh izni ile son bir kez daha düşünür bizide sevinme adına bu payda mutlu edersiniz inşaALLAH...

ALLAH celle celaluh'a emanet olunuz,hayırlı ve bereketli sabahlar olsun değerli kardeşim,selam ve yürekten samimi dualarımla,selametle kalınız.

Selamünaleyküm............

berat05

Yönetici

VE ALEYKÜM SELAM VE RAHMETULLAHİ VE BEREKATUHU

Değerli büyüğümüz...

Sizi inanın anlıyorum.Çalışmalarınız öylesine takdire değer çünkü islamı yaymaya
uğraşıyorsunuz.Yazmış olduğunuz her bir yazı her bir konu bizler için birer ışık..her bir konunun her bir cümlesi okunacak ve hayata geçilecek şekilde özenerek hazırlanmış sunulmuş.Doğru olan ALLAH c.c. ın emirleri ve sünnetlerini yaymaya çalışıyorsunuz
Allah c.c. razı olsun sizden

yapılan paylaşımların çoğunun " dualar olduğu bir gerçektir"daha öteside diğer konular..kalitesizlik..devamlı güncellenen önemi olamayan konular.ve bunların işgalleri..

İslam içeriği veren çoğu paylaşımlar güncellenilmiyor
Yapamadıklarım için ise bende af diliyorum ...demek ki ben de gayret göstermiyorum

ama şuna söz veriyorum kendi adıma
hem almış olduğumuz görevlerden dolayı
hemde İSLAMI yaymak öğretmek öğrenmek adına siz büyüklerimizin ve diğer değerli kardeşlerimizin paylaşımlarını güncellemek için daha çok çaba sarfedeceğim

siz de GİTMEYİNİZ çünkü her biriniz den çok şeyler öğrendim kendi adıma

güncelleyemesemde her birinizden bir parça öğreniyorum ve kardeşlerime anlatıyorum
bu FAYDASIZ İLİM MİDİR?
her yazdığınızı ben bulamadığım-zamanım olmadığı için burda bulup okumak ben ve benim gibiler için ne kadar yaralı biliyor musunuz?

Yazınızdaki uslup ile ne kadar örnek olduğunuzu biliyor musunuz?
İçerikleri ile neler öğrendiğimi?
Burda bulunduğunuz zamanlarda ve yazılarınıza yazacağım yorumlarımda daha dikkatli olduğumu biliyor musunuz?
neden?
demekki sizleden İslam adabı almışız..Sizler öğretmeye bizler almaya açız.Ve benim gibilerin ihtiyacı car..
İSLAMA aşık olan tüm ümmetimüslümanın ihtiyacı var..

VARIN siz bırakın o zaman paylaşımlarınızı..

Biz İSLAM için ÇALIŞIYORSAK EĞER

1000 kişiden 1 kişiyi kurtarmak için bile olsa
burda olmaya değmezmi????

1 kişi bile olsa sizin yazdıklarınızı okumak için beklese
değmez mi?

varın siz düşünün değerli hocam

TÜM SELAT VE SELAMLAR SEVGİLİ PEYGAMBERİMİZ (s.a.v.) Ve ashabına O'nun için kalbi atanlara olsun

Essalamün aleyküm ve rahmetullahi ve berekatuhu

s.s.s

Kayıtlı Kullanıcı
Güncelleme....

Guo1903

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm...
Yazılacak şeyleri Kaan kardeşim yazmış..Allah ondan da sizden de razı olsun..
Çok değerli paylaşımlarınız vardı, inşallah kararınızı gözden geçirip kaldığınız yerden devam edersiniz..
Selam ve dua ile..

gülsengül

Kayıtlı Kullanıcı
Ve Aleykümselam...

Yazınızı üzülerek okudum...burada konusunu zevkle takip ettiğim ,okuduğum insanlardan biriydiniz...Bilgilerinizden çok istifade ettik , faydalandık ve buna devam etmek isteriz..
Tabi karar sizin saygı duyarım, siteminize hak vermiyor değilim ama yinede tekrar düşünmenizi isterim.....

Selam ve dua ile kalın....

elo.06

Kayıtlı Kullanıcı
berat arkadaşımızın 1000 kişiden 1 kişi dediği kişilerden biriyim. yazılarınızı herzaman sonuna kadar okurum mesela son yazınızdaki ""Kırk yaşını geçtiği hâlde, iyilikleri kötülüklerine galip gelmeyen kimse, cehenneme hazırlansın."
İlim ehline nasihat olarak bu yeter!"" hadisi şerifini bilmiyordum yazılarınızda bu şekilde okurken gözyaşlarımı tutamayıp Allahu ekber diyerek irkildiğim ağladığım ve imanımın tazelendiğini hissettiğim zamanlar çok olmuştur
fakat hatam şu ki sadece okumakla yetindim ne bir teşekkür nede bir yorum yazmadım hakkınızı helal edin
yazılarınızdan istifade etmeyi bekleyen bir kardeşinizin ve benim gibi düşünen belki onlarca kardeşinizin burda olduğunu unutmayın

berat05

Yönetici
berat arkadaşımızın 1000 kişiden 1 kişi dediği kişilerden biriyim. yazılarınızı herzaman sonuna kadar okurum mesela son yazınızdaki ""Kırk yaşını geçtiği hâlde, iyilikleri kötülüklerine galip gelmeyen kimse, cehenneme hazırlansın."
İlim ehline nasihat olarak bu yeter!"" hadisi şerifini bilmiyordum yazılarınızda bu şekilde okurken gözyaşlarımı tutamayıp Allahu ekber diyerek irkildiğim ağladığım ve imanımın tazelendiğini hissettiğim zamanlar çok olmuştur
fakat hatam şu ki sadece okumakla yetindim ne bir teşekkür nede bir yorum yazmadım hakkınızı helal edin
yazılarınızdan istifade etmeyi bekleyen bir kardeşinizin ve benim gibi düşünen belki onlarca kardeşinizin burda olduğunu unutmayın

Kaan Erdem

Yönetici
İnsanlar fıtraten kendileri gibilerini ararlar. Gerek hata konusunda, günâh konusunda, gerek iyilikler konusunda yardımcılar ararlar. Tek başlarınaysa bu insanlara zor gelir. İşte emri bil’marufun ve nehyi anil’münkerin değeri buradadır. Sâlih ameller ancak bir cemaat halinde işlenir. İyilik taraftarları da, günâh taraftarları da kendilerine yardımcıları görünce rahatlarlar. Bu bir psikolojidir.

berat05

Yönetici
Güncelleme

Güncelleme

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt