Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Üstü Mekke Altı Paris (1 Kullanıcı)

نعىمة

Yasaklı Kullanıcı
Din Allah’ındır, kuralları O koyar. Eğer her önüne gelen kendi mantığına ters geleni kabul etmeme durumuna düşerse ve sizin dediğiniz gibi “İslamiyet’teki bazı konular benim inanç ve ibadet şeklime ters gelmekte” derse, sayısız dinler icat olur. Ve herkes “kendi dinini ve ibadet şeklini kendi belirler” ortaya “hilat garibesi” bir vaziyet çıkar. Gayet doğal olarak da ahirette “hüsrana uğrayanlardan” olur. Çünkü Fatiha suresinde “maliki yevmiddin” (Din gününün sahibi ancak Allah’tır) tabiri kullanılmıştır. O zaman bizlere düşen “Allah’ın yapın dediğini yapmak, yapmayın dediğini yapmamaktır.” İşte o zaman yapılan iş ibadet, tabi olunan da “din” olur. Gerisi lafı güzaf ve boşuna uğraştır.
Aslında Allah’ın biz kullarına teklif ettiği hiçbir şey; ilme, mantığa, sağlık ve vicdana ters değildir. Bazı ibadetlerin, insanların bazılarının akıllarına uymaması; o ibadetin lüzumsuz ya da yanlış olduğunu göstermez. Bu durum, o insanın aldığı eğitim ve kültürden kaynaklanan çarpık anlayışının neticesidir.
Bazı sapık din anlayışlarına kulak asmadan, bize gönderilmiş, sade İslam anlayışının gereklerini yerine getirin.
Allah’ın emir ettiği bütün ibadetleri gücünüz kadar yerine getirmeye çalışın.
İbadet ve davranış şekillerinize ehlisünnet bir mezhep dâhilinde yaşayın.
Eğer bu dünyada huzurlu bir yaşam, ahirette “Cennet ve Cemalullah” istiyorsanız; Âlemlere Rahmet Hazreti Muhammed Efendimizin buyurduğu gibi “Benden sonra yolunuzu şaşırmamanız için size iki emanet bırakıyorum.
Allah’ın kitabı Kur’an ve Benim Sünnetimdir” düsturunu kendinize rehber edinin. İşte bu yol sizi selamete çıkarır.

نعىمة

Yasaklı Kullanıcı
SA .YAZMADAN GEÇEYİM DEDİM AMA DAYANAMADIM.BİR ÇIKIYORSUNUZ PİR ÇIKIYORSUNUZ.ALLAH İYİLİĞİNİZİ VERSİN.AMA SİZ BENİM ÜZERİMDE BİR KORKU YARATTINIZ.ADINIZI HER GÖRDÜĞÜMDE AY YİNE KIZICAKMI DİYE YAZILARIMA ÇEKİ DÜZEN VERİYORUM.:KRABBİME EMANET OLUN.İNŞALLAH BUNADA KIZMAZSINIZ.

Yada..

bir elimizde şarap, bir elimizde Kur'an,
ne gavur olduğumuz belli ne de müslüman.

teşbihince..

ondan sonra da HOŞGÖRÜ yapın
ben kızaarım ama Allah için kızarım
böylelerine kızmamak ayıp,kızmaktan da çekinmem

Nur_u Secde

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün aleyküm

allah cümlemize iyilik versin.
ben kimseye kızmıyorum, sadece ilmim yettiğince yardımcı olmaya çalışıyorum...

bende söylemeden geçemiycem...sizde aynı hatayı yapmış ve yarattınız demişsiniz..demekki pek çeki düzen vermemişsiniz yazınıza...:A

sizde o'na emanetsiniz.. dediğim gibi ben kızmıyorum:evet:evet
aleyküme selam.
evet gerçekten yine yanlış yazmışım.allah affetsin.
tabiiki uyarın yanlışımız varsa mutlaka uyarın...benim sizler kadar ilmim yok malesef.ama inşallah bu yolda olmaya çalışıyorum.
allaha emanet olun.selametle

kalbin zümrüt tepesi

Kayıtlı Kullanıcı
ZÜMRÜT KARDEŞİM SELAMÜN ALEYKÜM.

YARATILMIŞLARIN İÇİNDE "ALLAHcc" YARATICILIĞINI İNKAR EDEBİLECEK HİÇ BİR VARLIK YOK.
İBLİS BİLE....

ZİRA, MAHŞERDE CEHENNEMLİKLERİN CEHENNEME ATILMASI EMREDİLDİĞİNDE, O GÜNAHKARLAR DİYECEKLER'Kİ;
YARABBİ BİZ ASLINDA SANA KUL OLMAYA ÇALIŞIYORDUK, LAKİN İBLİS BİZİ SAPTIRDI
BUNUN ÜZERİNE İBLİS DİYECEK'Kİ;
HAYIR YARABBİ, BEN ONLARI SAPTIRMIŞ DEĞİLİM.
ZİRA ONLAR SENİN EMİR VE HÜKÜMLERİNE İNANANLARDAN DEĞİLLER'Dİ..Kİ..!!!

ALLAH"A EMANET OLUNUZ

belki inanmayan insanyoktur.
bilirsiniz ebu cehil bile inanıyordu biliyordu. ama nefsini yenemiyordu kabul edemiyorum. canım çıksın, kurban olayım, niye abdullahın yetimi niye ben değilim diyordu..

bence asıl sorulması vurgulanması gereken şu resul bey,

müslümanmısınız?
denecek ki
evet elhamdullilah,
peki ciddimisiniz?

Abdulbaki

Kayıtlı Kullanıcı
asıl sıyası sımge bal gıbı bu

asıl sıyası sımge bal gıbı bu

Üstü Mekke Altı Paris tartışması

Son günlerde bir çok yazarın eleştirisine maruz kalan örtülü çıplaklara genel bir bakış...Müslüma kadın nereye gidiyor..

Aslında çeyrek tesettür, örtülü çıplaklar gibi eleştiriler bir süredir devam ediyor. 2005’te Ahmed Kalkan’ın Vuslat Dergisi’nde yayımladığı "Çeyrek tesettür gerçek tesettüre karşı" başlıklı yazı dizisi çok dikkat çekti. Yazıdan yapılan alıntılar bugün bile internet sitelerinde dolaşıyor. Geçtiğimiz haftalarda Milli Gazete’nin kadın yazarlarından Mine Alpay Gün de modern giyimli tesettürlü kadınları eleştirdi. Başında örtüsü, yüzünde makyajı, dar pantolonu, pantolonun üzerine günümüz modası tuniği, stiletto pabuçları veya son model etek ve elbiseleriyle sokaklarda salınarak yürüyen genç kızlar, kimseye kendilerini beğendiremiyor.

Ne laiklere ne de İslami kesime. Bunlar için ortaya atılan "üstü Mekke altı Paris" benzetmesi dilden dile dolaşıyor, haklarında alaycı şiirler bile yayınlanıyor. Bu görüşe göre, Müslümanlar bir yozlaşma, bozulma içinde ve bunu en iyi yansıtan da kadınlar. İnternetteki İslami forum ve bloglarda süren tartışmalar, geçen hafta Mine Alpay Gün’ün yazıları sonucu, Hürriyet’ten Mehmet Y. Yılmaz’ın, Vatan’dan Mustafa Mutlu ve Ruhat Mengi’nin de dikkatini çekti. "Light türban-hard türban" gibi yeni benzetmeler ortaya atıldı. İslami cephede tartışma zaman zaman bir kadın-erkek çatışmasına da dönüşüyor. Kadınlar erkeklere "Peki ya siz?" diye soruyor. Bazı erkekler de onlara katılıyor, "Biz kot pantolonla bile namaz kılarken ne hakla kadınları eleştiriyoruz?" diyorlar. Kısacası kadın kıyafeti, sadece İslami ve laik kesim arasındaki anlaşmazlığın sembolü değil, İslami kesimin içinde sürüp giden modernizm ve Batılılaşma tartışmasının da işareti.

VUSLAT DERGİSİ YAZARI AHMED KALKAN’IN İKİ YILDIR İNTERNETTE DOLAŞAN YAZISI

Çeyrek tesettür gerçek tesettüre karşı

Yozlaştırılmış, sulandırılmış, ılımlılaştırılmış dinin başörtü versiyonu da böyle oluyor demek ki. Amerikancı Müslümanlığın, düzene uygun demokrat Müslümanlığın, fri takılmanın, özgürleşmenin yansıması bunlar.

Uzun da olmayan etekleriyle diz altlarını, hele yırtmaçlı etekleriyle bacaklarını, kot ve benzeri pantolonla vücut hatlarını, bluz veya tişörtle göğüs çıkıntılarını, üstünde h l duruyorsa pardösü demeye bin ş hit isteyen mont türünden ve daracık dış giysisiyle belinin inceliğini göstermekten çekinmeyen başörtülü kızlarımız, başı açıklara geç de olsa uyarak düşük pantolon ve açık göbek modasına da uyar ve teşhirciliğin bu kadar rezilcesine de atılırsa şaşmamak l zım. Başında başörtüsü var ya yeter, o kendini kapalı sayıyor. Hicabın, tesettürün içi boşaltılmış, sadece başörtüsü, varsa yoksa türban kalmış. Onun da suyunu çıkartarak cıvıttılar; örtüsüz örtü gibi zıtlık ve tuhaflıklar ortalığı kapladı.

Makyajın rengine uygun başörtüsü ya da başörtüsüne uygun renk ve biçimde kıyafet; başörtüsü modası denilen yeni moda türedi. Her dışarıya çıkmadan ütüden geçirilen, ayna karşısında yarım saat uğraşılarak takılan, kendisine verilen para ile Afrika’da bir kadının hayat boyu kendini tümüyle örtecek giysi alabileceği bir aksesuvar.

Giysisiyle kültürlü olduğunu göstermek istiyor kızlarımız; tabii bu kültürün İsl mi bir kültür olmadığını önemsemeden. Kimlere benzemeye çalışıyorsa onlardan sayılacağını unutuyor. Genç ve özellikle güzel gözükmek istiyor sokaktaki ve iş hayatındaki bayanlar. "Örtülü isek, bizim de güzel gözükme hakkımız yok mu?" diyorlar; Müslüman hanımın cehenneme gitme (erkekleri de itme) hakkı araması gibi bir şey bu.

İTİRAZIM VAR

Ahmed Kalkan’ın dizi yazısı, tüm İslami forumlarda tartışmalara yol açıyor. Çoğu insan bu yazıyı beğeniyor ama eleştirenler de var. Risale Forum’dan Serdengeçti lakaplı, yaşının 21 olduğunu söyleyen bir internet kullanıcısı şunları söylüyor: "Kardeşlerim hiç kusura bakmayın ama ben bu yazıyı; olumlu, müsbet ve hele hele de ’nur talebesine yakışan’ şekilde değerlendiremiyorum. Çünkü yazı çok fazla ’radikalistçe’ yazılmış ve ben bunu ’vazifemiz’ olan müsbet harekete uygun görmüyorum. Bu hanım (Ahmed Kalkan’ın yazısını foruma bir kadının koyduğunu varsayarak) hafif meşrep bayanları veya renkli başörtüsü takan her bayanı ’takva fukarası’ olarak ilan etmiş. Ne hakkı var böyle bir yargıya, Allah’tan başka kim bilebilir kimde takvanın olduğunu veya ne derece olduğunu?"

Eşarbı Vakko’dan alınmış bone, İnanması çok zor Allah’ım bu ne

"Bu Fetvayı Kimden Aldın Müslüman?" adlı uzun şiir, internetteki İslami forumlarda parça parça sürekli karşımıza çıkıyor. Şiir Müslümanların modernizmi benimsemesini, bugünkü yaşam tarzını hicvediyor. Erkeklerin pantolonla namaz kılması da bir dizede eleştiriliyor ama asıl oklar, kadınların giyim tarzına yönelik. Şiirden bazı bölümler şöyle:

Eşarbı Vakko’dan alınmış bone

İnanması çok zor ALLAH’IM bu ne

Altında pantolon modaymış gene

Giyinmek manası örtünmek inan

Bu fetvayı kimden aldın Müslüman?

Kısa pardösüler dizden yukarı

Renk renk başörtüler kırmızı sarı

Yüz metre öteden parlar jakarı

İslami kıyafet bu değil inan

Bu fetvayı kimden aldın Müslüman?

Ten rengi çoraplar görmez setreni

Modada geçecek alman Ketreni

Eli kolu kuyumcu vitrini

İslami yaşayış bu değil inan

Bu fetvayı nerden aldın Müslüman?

asıl sıyası sımge (top baykala cevap)bal gıbıde bu habıs herıf...(yanı 1. mesajdakı. alttakı o şıllıkların resımlerı)

loiskeyf

Kayıtlı Kullanıcı
bu konu gerçekten önemli çünkü sokakta yürürken açık saçlı bayanlardan daha çok dikkat çekiyor gökküşagı gibi renge bürünmeler ve makyaş yapmalar ve böyle kişiler tamamen modaya uyan kişilerdir

çünkü teşhircilige giriyor ve islamda teşhircilige yer yok

ayrıca bu son zamanlarda bence ,acaba,kur-an'da ,varmı diyen insan kadar cahil insan görmedim
biraz okuyun hadislere bakın

Peçeli-Bülbül

Kayıtlı Kullanıcı
ALLAH herkese DİN için örtünmeyi nasip etsin.Konunuz çok güzel.teşekkürler.ALLAH'a emanet olun.

ömer..

Kayıtlı Kullanıcı
ammena...

işittik itaat ettik.
herkesin takvası elbette farklı

kısaca
önem derecesine göre
başını örtemyip namazına riayet eden sağırsa,
başını örtüpte namazına dikkat etmeyen kördür. hemde mbakar kör..

arkadaşlar burayı iyi anlayınız.
haşa ve kella
kimse tesettürün vurgulandığı ayeti çiğnemiyor.
başını açsada olur namazını kılsın yeter diye bir mantık elbette yok.
yakın bir erkek arkadaşımın ifadesi
''bağışlayın çok kaba olcak''
beni tesettürlüler daha çok tahrik ediyor.

tüm mesele bu..

cengiz hocama

mutlaka rabbim bilir hangi durumu nasıl değerlendireceğini,
mekruhlar elbette sürükleyebilir.
ama herkes mehrukları işlerse ayağı mutalka kayar diye bir kaideyi kullanmak heralde sizde hak verirsiniz. kimsenin haddi değil.

son özet olarak
başını açmaklada,
namazı aksatmaklada
rabbimin gazabını rızasını akıldan çıkarmamak gerekir.

ama söyleyin yorum yapın

namazsız tessettürmü evladır
namazlı tesettürsüzlükmü (sadece başını açmak kasdediyorum) evladır.

evla olan..

namazlı tesettürlü olmaktır...sizin sunduğunuz şıkların ikiside evla değildir...

ishakyakup

Kayıtlı Kullanıcı
evla olan..

namazlı tesettürlü olmaktır...sizin sunduğunuz şıkların ikiside evla değildir...

selamün aleyküm kardeşim...
fikriniz ve yorumunuz harika.. evla olan tesettürlü ve namazlı olmaktır değil mi..?

bu hususta ufak(aslında çok büyük) bir detay'ı belirtmek istedim...

haramlar hakkında bu şundan iyidir demek caiz değildir..ama iş yoruma kalırsa birde böyle düşünülsün istedim..;

tesettürlü fakat namaz kılmayan bir bayanın günahı, sadece rabbi ile kendi arasındadır..onun namaz kılmaması kendinden başka kimseye zarar vermez, ...bütün günah'ı kendinedir..(burada namazı küçümsediğimizi kimse düşünmesin....anlatmak istediğimiz mesele başka..)

namazlı fakat tesettürsüz bir bayana gelince...onun dışarıda saçı acık olarak gezmesi...kendisine günahtır, onun saçına bakmak bütün erkeklere de ayrıca haramdır...na mahrem bir adam onun saçına baksa, oda günahkar olur...bu adam'ın günah işlemesine sebep olan saçı açık kadına da adamın günahının bir misli yüklenir...(bakan erkeğin günahından bi şey eksilmez...kadınların başlarının açık olması.. erkeklere mazeret olamaz..)

örn;içki içmek haramdır. içilmesine sebep olmakta haramdır. satmak,üretmek,nakliyesini yapmak..vs.
faiz haramdır, faiz muamelesine şahidlik ve katiplik etmekte haramdır..

sonuç;
başı açık olan kadın; bir kendi açık olduğu için, birde başkasının günah işlemesine sebep olduğu için..iki günah sahibi oldu..

şimdi birde düşünün ki; akşama kadar çarşıda, işte, okulda..vs. onun saçına bakmak sureti ile günah işleyen adamların sayısı yüz kişi olursa...eee ne olacak şimdi, bu kadar adamın günah işlemesine sebep oldu..

en iyi ihtimalle diyelim ki;

bu hanım daha sonra tövbe etti ve tesettüre girdi, ve ALLAH c.c. onun evvelki günahlarını affetti..peki günah'a girmelerine sebep olduğu adamların hakkı hukuku ne olacak...yarın mevla bu adamlara günahlarınından dolayı azap edeceği vakit; "ya rabbi biz bu kadın yüzünden bu harama düştük demeyeceklermi" ...anlayacağınız,, işin içinde iş var

yani tesettürsüzlük (sadece başını açmak) sandığınız kadar basit bir mesele değil...

birde şu var..haram olan bir şeyi küçümsemek..(ya bir yudum içkiden ne olur ki...bir vakit namazı kılmasan ne olur ki..sadece saçını açmakla ne olur ki...) insanı günahtan öteye götürür, dinden çıkarır.. kafir eder...bu yönüylede ayrıca dikkat edilmelidir..

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt