Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

TESETTÜRLÜ LOLİPOPLAR (RENKLİ BONBON ŞEKERLER) (1 Kullanıcı)

Selma_

Kayıtlı Kullanıcı
RE: TESETTÜRLÜ LOLİPOPLAR (RENKLİ BONBON ŞEKERLER)

a.s amin. inş.
rabbim cümlemize nasip eder inş.

-Esmani-

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamtarihim.com

ADALETIMAHZA yazdı:
mavi22 yazdı:
S.A
ALLAH SİZDEN RAZI OLSUN.

S.A.ALLAH YAR VE YARDIMCIN OLSUN KARDEŞİM.BEN AVUKAT ABLANA DA DUA ET.İNŞAALLAH BANA DA NASİP OLSUN.A.E.O.

ooo avukat ablamda buradaymış...abla bende ilk kim cevap verecek talebime demiştim...Allah c.c. tez zamanda nasipeder inşaallah...ha olursa eğer sizede kırmızı bi cabrio uyar...artık o mübarek yolda mavi bacımın mavi hatchback i ile sizin kırmızı cabrio kapışır... ama sizden önce biri bu mübarek yola girmezse tabi...o yüzden elinizi çabuk tutun ...mübarek cuma niyetine buğün nefsinize balyoz indirin ve Allah c.c rızası için onun isteğince ve hz. aişe validemizin uslubunca tesettüre merhaba deyin...

-Esmani-

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamtarihim.com

Ümmetimin sonlarına doğru, mescidlerini süsleyip te kalplerini harabeye çeviren topluluklar görülür. Onlar, elbisesine verdiği önemi, dinine vermeyecek.Dünyalığı yerindeyse, dinlerine ne olduğuna aldırmayacak.

(Ramuz)

-Esmani-

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamtarihim.com

İmam-ı Gazali hazretleri buyuruyor ki:
Kadınların, kızların, başı, saçı, kolları, bacakları açık olarak sokağa çıkmaları haram olduğu gibi, ince, süslü, dar, hoş kokulu elbise ile çıkmaları da haramdır. Böyle çıkmalarına izin veren, razı olan ana babası, kocası veya kardeşi de, onun günahına ve azabına ortak olurlar. (Kimya-yı saadet)

-Esmani-

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamtarihim.com

Hicab [tesettür = örtünme] âyeti gelmeden önce, kadınlar örtünmezler, Resulullaha gelip, bilmediklerini sorup öğrenirlerdi. Resulullah efendimiz birinin evine gitse, kadınlar da gelir, oturur, dinler, istifade ederlerdi. Beydavi’de ve Buhari’nin tefsir kısmında bildirildiği gibi, hicretten üç yıl sonra, Ahzab ve beş yıl sonra Nur surelerindeki hicab âyetleri gelip, kadınların yabancı erkekler yanında, oturmaları, bunlarla konuşmaları yasak edildi. Bundan sonra, Resulullah efendimiz, kadınların bilmediklerini, mübarek hanımlarından sormalarını emreyledi.

Hicab âyetinden önceki durumu bildirip kadınların açılmasının mahzuru olmadığını söylemek, Müslümanları aldatmak olur. Resulullah efendimizin mübarek hanımı Ümm-i Seleme validemiz anlatır:
Meymune ile birlikte Resulullahın yanında idik. İki gözü de görmeyen İbni Ümmi Mektum izin isteyip içeri girdi. Resulullah bunu görünce, bize (İçeri geçin) buyurdu. (O a'mâ değil mi, bizi görmez) dedim. (O sizi görmüyorsa, siz onu görmüyor musunuz?) Yani, o kör ise, siz kör değilsiniz ya, buyurdu. (Tirmizi, Ebu Davud, İ. Ahmed)

ADALETIMAHZA

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.islamiportal.net

-Esmani- yazdı:
İmam-ı Gazali hazretleri buyuruyor ki:
Kadınların, kızların, başı, saçı, kolları, bacakları açık olarak sokağa çıkmaları haram olduğu gibi, ince, süslü, dar, hoş kokulu elbise ile çıkmaları da haramdır. Böyle çıkmalarına izin veren, razı olan ana babası, kocası veya kardeşi de, onun günahına ve azabına ortak olurlar. (Kimya-yı saadet)

S.A.ALLAH razı olsun kardeşim.Bu konuyu sık sık buraya taşıyalım.Nefsimizin kafasına tokmak indirip duralım.Taaa ki ezene kadar.A.E.O.

-Esmani-

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamtarihim.com

(Buluğa eren kız, yüz ve elinden başka yerini namahreme gösteremez.) [Ebu Davud]

-Esmani-

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamtarihim.com

(Bir kadın koku sürünüp dışarı çıkar ve kokusunu duyurmak için bir topluluğun yanından geçerse, ona bakana da, kendisine de zina günahı [göz zinası] yüklenir.) [Nesai]

(Gözler zina eder, eller zina eder, ayaklar zina eder, ferc zina eder.) [Ahmed, Taberani]

(Gözün zinası harama [namahreme] bakmak, dilin zinası fuhuş konuşmaktır.) [Buhari, Müslim, Ebu Davud]

(Bir kadın, cezbedici koku sürer ve erkekler de ona bakarsa evine gelene kadar Allahü teâlânın gazabında olur.) [Taberani]

(Bir kadın, güzel kokular sürünüp, göz alıcı güzel elbiseler giyerek, bir topluluğun yanından geçerse, zina işlemiş gibi günaha girer.) [İbni Hibban]

-Esmani-

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamtarihim.com

(Bir kadın, cezbedici koku sürer ve erkekler de ona bakarsa evine gelene kadar Allahü teâlânın gazabında olur.) [Taberani]

(Bir kadın, güzel kokular sürünüp, göz alıcı güzel elbiseler giyerek, bir topluluğun yanından geçerse, zina işlemiş gibi günaha girer.) [İbni Hibban]

-Esmani-

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamtarihim.com

İmam-ı Zehebi de buyuruyor ki:
Erkeklere ziynetini gösteren kadınlara, mesela altın, inci gibi şeyleri örtüsünün üstüne takan, koku süren, renkli ve ipek kumaş örtünmüş olan, kol ağızları geniş olup kolları görünen ve bunlar gibi kendilerini erkeklere gösteren kadınlara Allahü teâlâ dünyada ve ahirette azap edecektir. (Zevacir-İbni Hacer-i Mekki)

Selma_

Kayıtlı Kullanıcı

s.a hayılı sabahlar,
yazılan bilgilerde, bilmediklerimde vardı. paylaşım için allah sizden razı olsun.

-Esmani-

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamtarihim.com

Tesettüre riayet etmemek ve ziynetlerini göstermek gibi günahlar, kadınlarda çok olduğu için, Resulullah efendimiz, (Mirac gecesi Cehennemi gösterdiler, çoğunun kadın olduğunu gördüm) buyurdu. (Tirmizi)

-Esmani-

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamtarihim.com

Seadet-i Ebediyye kitabında diyor ki:
(Tergib-üs-salât’daki hadis-i şerifte, (Örtülü olan çıplaklara ve erkek gibi giyinen kadınlara ve kadın gibi giyinen, süslenen erkeklere lanet olsun) buyuruluyor. Hele dar pantolon, erkeklere de caiz değildir. Çünkü, kaba yerleri dışardan belli olmaktadır. Bundan başka, kadınların pantolon giymeleri eskiden de, şimdi de İslam âdeti değildir. Dinsizlerden, İslam tesettürünü bilmeyenlerden gelmektedir. Haramlar yayılsa, yerleşseler de, İslam âdeti olamazlar. Kâfirlere benzeyenin, onlardan olacağı, hadis-i şerifte bildirilmiştir. Pantolon, manto altına giyilebilir ise de, mantonun pantolon yokmuş gibi dizleri örtmesi lazımdır.)

-Esmani-

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamtarihim.com

(Kadın elbisesi giyen erkeğe, erkek elbisesi giyen kadına lanet olsun!) [Hakim]

(Erkeğe benzemeye çalışan kadın, kadına benzemeye çalışan erkek bizden değildir.) [İ.Ahmed]

(Kadın gibi davranan erkeğe, erkek gibi davranan kadına lanet olsun!) [Buhari]

(Erkeklere benzeyen kadınlara ve kadınlara benzeyen erkeklere Allah lanet etsin!) [Taberani]

-Esmani-

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamtarihim.com

Seadet-i Ebediyye kitabında diyor ki:
(Tergib-üs-salât’daki hadis-i şerifte, (Örtülü olan çıplaklara ve erkek gibi giyinen kadınlara ve kadın gibi giyinen, süslenen erkeklere lanet olsun) buyuruluyor

Örtülü olan çıplaklara SÖZÜNE DİKKAT ÇEKMEK İSTİYORUM...BU ŞEKİLDE GİYİNEN ,HANIMLARIN TUTACAĞI DAL VARSA EĞER, BUYURSUN KAYNAĞIYLA SUNSUN...YOK SUNAMAZ İSE BU GİYİM TARZINI ALLAH RIZASI İÇİN YAPTIĞINI SÖYLEYİP KENDİNİ KANDIRMASIN...VAKİT BU VAKİT BİR SAAT SONRA BELKİDE İÇİMİZDEN BİRİLERİ İÇİN HATİM VEYA FATİHA KAMPANYASI YAPACAĞIZ....BU İŞİ ERTELEMENİN MANTIĞI YOK...SON PİŞMANLIK FAYDA ETMEZZZZ.

ruveyda28

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH razı olsun selam ve dua ile...

Selma_

Kayıtlı Kullanıcı

s.a
paygamber efendimiz(s.a.v) bayanlara pantalon giymeyi lanetlemiş.
bu dışarıdan belli olsun, olmasın sonucu değiştirmeyeceğini düşünüyorum. o yüzden hayatımdan pantalonları biran önce çıkarmayı planlıyorum.

miyase

Kayıtlı Kullanıcı

SELAMÜNALEYKÜM
HER ZAMAN TARTIŞMA KONUSU OLUP ,VEDE OLMAYA DEVAM EDİCEK BİR,OLAY,
MAALESEF,EVET FERİT KARDEŞİMİZİN DEDİĞİ GİBİ DOĞRU TEK VE ÖNÜMÜZDE BALGE,
BU KONUNUN BENCESİ SENCESİ ZATEN OLMAZ,HERKES NEFSİNİ SORGULAYACAK,BU ÇOK FARKLI BİR DUYGU BAYAN ARKADAŞLARIMIZ DAHA İYİ BİLİRLER,GERÇİ TESETTÜR SADECE
BAYANLARA DEĞİL ERKEKLERDEDE VAR OLMASI GEREK,BUNUDA BİLİYORUZ,
BENCE BÜTÜN SORUN EĞİTİM,YANLIŞ EĞİTİMİN SONUÇLARI BU YAŞANANLAR,VEDE GÜZEL BİR ATASÖZÜ
AĞAÇ YAŞKEN EĞİLİR:
YANİ İSLAMİ EĞİTİM AİLEDEN GELİR SONRADAN ALINMIŞ EĞİTİMLE BİR OLMAZ,AMA HERKESE BU NASİP OLMUYOR,SONRADAN KENDİLERİ CABALAYARAK ÖĞRENEN BİR ÇOK İNSAN VAR,
ONUN İÇİN HATA YAPA YAPA ÖĞRENİLİYOR ,AMA OLSUN YİNEDE RABBİMİN YOLUNDA İLERLEMEK İÇİN ÇABA SARFEDİLİYOR,HATALARIMIZ ÇOK DEDİĞİM GİBİ HERKES KENDİNİ MUHASEBE EDİCEK AMA TABİKİ BANANE DENMEZ, ÇÜNKİ ÖRNEK OLUYORUZ,

BAŞIMDAN GEÇEN BİR OLAYI PAYLAŞIYIM SİZİNLE:
BEN PARDESÜ GİYEN BİRİYİM BİR MEKANA GİRDİM VE KARŞIMDAKİ BAYANIN ÇOK DİKKATLİ VEDE GÜLEREK BAKTIĞINI GÖRDÜM,TABİ BEN NİYE GÜLDÜĞÜNÜ TAM ANLAYAMADIM GENELDE DALGA İÇİN GÜLERLER EMİN OLMADIĞIM İÇİN NE YAPAĞIMI ŞAŞIRDIM AMA EĞERKİ ÖYLEYSE DEDİM BEN BAYANA GÜLÜMSEDİM VEDE SELAM VERDİM,BAYAN YANIMA GELEREK NE KADAR HOŞSUNUZ,KEŞKE HER TESETTÜRLÜ SİZİN GİBİ OLSA VEDE GİYİNSE DEDİ,
BEN DE ÇOK ŞAŞIRDIM DEDİMKİ NE GARİP SİZ BANA ÖZENİYORSUNUZ AMA BEN BENDE TAKVA SAHİBİ OLANLARA ÖZENİYORUM YANİ TEK DOĞRU OLAN,BAYAN HAYIR SİZİNKİ DOĞRU ONLAR ÇOK İTİCİ DEDİ BENDE ZATEN GAYE İTİCİ OLMAK AMA BİZ DAHA BUNU BAŞARAMIYORUZ,
İNŞ,İMANIMIZI VEDE NEFSİMİZİ TERBİYE EDİCEZ ..
AMA YAKLAŞIMLAR ÇOK ÖNEMLİ..
ÇOK SABIRLI OLMAMIZ GEREK ,
NE OLURSA OLSUN BİLİNÇSİZCE YAPILAN İŞLERDE RİSK VEDE HATA ÇOK FAZLAFDIR..

DÜN TV DE İZLEDİĞİM TESETTÜRLÜ MODACI DİYE HABER BAŞLIĞINA TAKILDIM
REPORTAJ YAPILAN MODACI EVET TESETTÜRLÜ AMA YAPTIĞI ÇALIŞMALAR YANİ BENİM TABİRİMLE REZİLLİK ,REPORTAJI YAPAN HABER SPİKERİ ŞÖYLE BİR SORU YÖNELTTİ.
SİZ BUNLARI GİYEMEDİĞİZ İÇİN KENDİNİZİ BÖYLE YAPARAK TATMİNMİ EDİYORSUNUZ:
MAALSEF BU SORU HOŞ DEĞİL AMA GÖRÜLDÜĞÜ GİBİ ÇOK DENGESİZ BİR DURUM VAR ORTADA AMA BİZ İNASANOĞLU HERŞEYE BİR CEVABIMIZ VARDIR..
O SORUYADA BİR KILIF UYDURARAK GEÇİŞTİRİLDİ..

NEYSE BAŞINIZI ÇOK AĞRITTIM,HAKKINIZI HELAL EDİN İNŞ.
DUALARIMIZDA BİRBİRİMİZİ UNUTMASSAK BU SORUNLAR DAHA KISA ZAMANDA VEDE DAHA İYİ BİRŞEKİLDE OLUCAK BEN İNANIYORUM ..

B)DUALAR ELBET BİR GÜN 12 DEN VURACAK SABIR VE DUA İLE..B)

RABBİMİN RAHMETİ VEDE BEREKETİ ÜZERİNİZE OLSUN..
RABBİM YAR VE YARDIMCIMIZ OLSUN...DUA İLE...

Hasan6363

Kayıtlı Kullanıcı

-Esmani-

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamtarihim.com

mavi22 yazdı:
s.a
paygamber efendimiz(s.a.v) bayanlara pantalon giymeyi lanetlemiş.
bu dışarıdan belli olsun, olmasın sonucu değiştirmeyeceğini düşünüyorum. o yüzden hayatımdan pantalonları biran önce çıkarmayı planlıyorum.

ABLA BU KONUYU ŞU ŞEKİLDE ELE ALABİLİRSİNİZ...BUNLAR BENİM ŞAHSİ GÖRÜŞLERİM OLMAKLA BİRLİKTE AŞAGIYA BU KONUYU DESTEKLEYEN ALINTI YAPTIM.EĞER PANTOLON YETERİ BOLLUKTA VE ÜZERİNDE YİNE BİR ELBİSE YANİ PARDESÜ ,MANTO VARSA BU DURUMDA PANTALON İÇ GİYSSİ HÜKMÜNE BÜRÜNÜR...TESETTÜR İÇ GİYSİYİ DEĞİL,KADINI KORUYAN DIŞ GİYSİYİ İFADE EDER...BU YÜZDEN EN ÜSTE GİYİLEN PARDESÜ,MANTO VS. NİN UYGUNLUĞU VARSA PANTOLONDA SAKINCA OLMAZ...

bugün kadının giydiği pantolonun erkek giyimi olmasından önce, dar olup olmadığı, üzerini örten bir başka şeyin giyilip giyilmediği esas alınarak konuya bakılmalıdır.

Beden hatlarını belli etmeyecek genişlikteki pantolonun üzerine üst kısmı örten bir şey giyiliyorsa artık bunun erkek giyimi olduğunu düşünmemek gerekir. Çünkü tesettürü daha iyi sağlamak özelliği söz konusudur.

Nitekim Efendimiz aleyhisselam İmam-ı Ali ile (Baki) mezarlığında iken yan yoldan bir kadının, bindiği eşek üzerinde giderken yağışlı hava sebebiyle ayağı kayan eşekten düştüğü görülür. Derhal yüzünü başka tarafa dönen Efendimize:

– Kadın sirval giymiş, bir yeri açılmadı! derler.

Bunun üzerine Efendimizin, bindiği eşekten düştüğü halde bir yerinin açılmasını önleyen sirvali giyen hanımlara dua ettiği duyulur.

Bu anlayış içinde pantolona baktığımızda üzerinde bir giyim olması halinde Efendimizin duasına mazhar olan bir giyim şekli dolduğunu düşünmek yanlış olmasa gerektir.

Çünkü geniş pantolonun da, arabaya binip inerken, merdivenden inip çıkarken, sirval gibi tesettürü temin ettiği bilinmektedir. Nitekim siyerde Efendimizin sirval satın aldığı kaydı da vardır. Bizzat kendisinin giydiği görülmediğine göre, yakınlarına hediye etmek için almıştır diye düşünmek de mümkündür.

Sirval, Anadolu hanımlarının vücut hatlarını belli etmeyecek bollukta giydikleri şalvarı hatırlatıyor insana. Bu kadar bolluktaki şalvardan kimsenin şikayeti de olmamaktadır.

Ben konuya böyle bakmaktayım.

Siz bu bakışı zorlaştırıcı da bulabilirsiniz, kolaylaştırıcı da görebilirsiniz..

Bu biraz da sizin içinde bulunduğunuz şartlar ve kendi ruh halinizle ilgili olabilir.

Bu konuda Doç, Dr, Faruk Beşer Hoca efendinin (Hanımlara özel fetvalar) kitabında sıhhatli bilgi vardır.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt