Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Sizleri bıktırdığımı düşünmeye başladım...Efendim...; (1 Kullanıcı)

hira06

Kayıtlı Kullanıcı
insan sınanmadığı acı hakkında ne kolay konuşuyor değil mi? ınsanoğluyuz her daim insana ihtiyacımız var.. benimde gözlerim arardı kiminle konustugumda rahatlıyorsam onu! kimin gercekten benim için dua ettiğini biliyorsam, kim bana duaya sığın diyorsa tabiki de onu arar gözlerim!!
kalplerinizi kırmayın birbirinizin.. haddimde değil helal edin hakkınızı.. ancak şunu söylerim; ya kırdığın gönlü Allah seviyorsa..

tsunami

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun aleykum can kardeslerım

noldu neden bu sıtem can yakan donusu olmayan sozler yakısmaz bızlere boyle bız kardesız bız bırbırımız gormeden dualarda bulusanlarız guller gulunun ummetıyız bızlere guzellıkler yakısır her ınsan ımtahandadır benım ımtıhanım olmadı dıyende ımtıhanlarım bıtmedı dıyende sabırla gecırecegız zorlukları paylastıkca azltacagız zorlukları paylastıkca cogalacak guzellıkler sayalım sevelım en onemlısı dusunmeden bır nefes bıle almayalım kırmayalım kırılmamak ıcın bu dunya fanı zamansa hıc yok yol bellı yapılacaklarda ozaman daha fazla uzatmayalım kırgınlıkları melıssa26 ve hıcran kardesım lutfen allah rızası ıcın hemen helallesın ve ornek olun sızı sevenlere selametle dua ıle.......

melissa26

Kayıtlı Kullanıcı
Ya işte böyle En-sonebi siz varken bir begeni dügmesine bile bassan çalışmıyor,
değil ki mesaj yazsan, ne oluyor? öğrenmek bile istemem
Rabbimin vaadi varya, 'onlar bir tuzak, kurarsa?' Rabbim de onlara tuzak kurar ya..
Taşmıydım acaba beni paramparça ederlerken, ne sandınız ha???
bana küfürler yağarken , kardeşlerim derken, acaba bu melissa kırıldımı diyen oldumu?
kıranlar düşman olsa amenna biz dediklerim canımı yaktı , el oldu
Yaram kanar hala... Rabbim Allah cc. sarar yaralarımı hala...
taşlar , taşlar Ya Rab ! taşlardan ateş çıkar ... bu ne? sert vurdum, kazmayı vurdum
taşlar Ya Rab! taşlardan bile ateş çıkar ... toprak hepsini yutar , hepsini bir eder
ben , ben değilim kayboldum varsın ne dediler
Yanan yüreğime ne olur , bir damla su ... yok istemem varsın yansın!
Rabbim Allah celle celalehu ne olur ilminden anne sütü gibi versen
Bak sevenlerini de affetsen
Bağışla diyen kullarına , biraz hafiflik versen
bilmem , bilmem Rabbim bilmem, ne olur sen bildirsen...
sus yüreğim sus! azıcık da yüzün gülse... boşver hüzün de güzel , Rabbimle beraber
Haydi sallanma ! bu kadar yeter...

tsunami

Kayıtlı Kullanıcı
Melıssa kardesım vaktınız varsa lutfen bekleyın hıcran kardesımıde cagırdım gelecek.........

en-sonebi

Yasaklı Kullanıcı
Allahumme Entel Mennan Bedius semavati vel ard zulcelali vel ikram ...
Rabbimiz günahım çoktur bilirim...Bu günahlarımdan sana... senin affına sığınırım...
Allahumme Affuvvun Kerimun tuhubbul affa fafu anni ...Allahım af edicisin affı çok seversin ne olur beni af et...

Biz hepimiz biriz İslamiyet .gen.tr. nin birer bağımlısıyız...acı ve tatlıyı hep beraber yaşarız...dilimiz dua gönlümüz zikirdir...
Hedef hep aynı...Allah C.C. nun rızası ...
Rabbim bazen birbirimizi senin aşkından kırarız...incitiriz...niyet ve maksadımız sana yakın olmaktır ...
Oku emrin ile buyurduğunu okumak...İNSAN olmak...İnsan olarak indirdiğin İN buyurduğun ve SAN üzere nefisle birleştirdiğin...imtihan ortamına çevirdiğin RUH ve NEFİS mücadelesinde bizleri güçlü kıl ki senden başka arzumuz kalmasın yüreğimizde...
Aşkın coştursun bizi unuttursun kırgınlıkları ve bizi hedefe koştursun ...hani buyuyorsun ya iki elim var ikisi de sağ el ....biri bayanlarda...diğeri erkeklerde...biz senin o ellerine muhtacız o güzel ellerinle sar ve kucakla bizi ...sana layık insan et ve İN_SAN olarak geldiğimiz dünyada başarılı olmuş...Muhammed Mustafa A.S. Efendimize komşu olmuş ve senin Cemaline daim mazhar olanlardan eyle bizi ..
Ne olur af edelim... yanlış yok...Allah Sevgisi bizleri sardığından bu davranış...tenkit sevgidir ...ne olur hakkınızı helal edip... konuyu hatırlamayın ve kucaklaşın...
Yakaisin imzasını okumanızı isterim...saygı ve sevgilerimle...Allah C.C. duanızı...duası nasip eylesin...İNŞALLAH...

İnanın bende bir konuda üzülmüştüm...Kendime güvenip sanki kibirle Allah C.C. ndan arz etmiştim..Ama öğrendik ki o da bir iptila imiş ...Rabbim Sana hamd ve şükürler olsun...

tsunami

Kayıtlı Kullanıcı
Dargın olma, küsme, gücenme hâli; kırgınlık, konuşmama.

İslâm'da dargınlık hâli, müminler arasında herhangi bir konuda ihtilâf edilebileceği kabul edilerek geçerli sayılmış; ancak bu hâlin üç günü geçmemesi gerektiği emredilmiştir. (Buhârî, Edep, 57, 62; Müslim, Birr, 23, 25).

Bu, alelâde günlük vakalar içindir. Ayrıca, "yüz çevirme" denilen bir dargınlık türü de vardır ki, asîler ve fasıklara karşı yapılır. Dârü'l İslâm' da yaşayanlardan müslümanlar arasında kesinlikle ayrılık söz konusu olamaz. Eğer küskünlük meydana gelmiş, nefslere uyulmuşsa, Allah'ın şu emri tatbik edilir: "Muhakkak müminler kardeştirler. Kardeşlerinizin arasını düzeltin ve Allah'tan korkun ki, size rahmet edilsin." (el-Hucurat, 49/10).

Hz. Peygamber de şöyle buyurur:

"Bir kişinin kardeşini üç günden fazla küs bırakması helâl değildir. İki mümin karşılaştıkları zaman birisi yüzünü şu tarafa, öbürü öte tarafa çevirir. Halbuki bu iki mü'minin hayırlısı önce selâm vermeye başlayandır." (Tecrid-i Sarih Tercemesi, XII 145)

Yüz çevirmeye gelince; bu, asî, fasık, zalim kimselere karşı yapılacak bir davranıştır. Tebük gazasına katılmayıp geride kalan Kâ'b ibn Mâlik, Mürâre İbn Rebî' ve Hilâl İbn Ümeyye adlarındaki üç sahabî ile Hz. Peygamber'in emriyle elli gün hiçbir müslüman konuşmamış, onlara selâm bile verilmemiş ve selâmları alınmamış, onlara güleryüz gösterilmemiş, tamamen dışlanmışlardı. Kâfirlere karşı düzenlenen cihat harekâtından geri kalan bu üç kişiden Kâb, bizzat, yaşadığı o acıklı durumu şöyle anlatır:

"...Sonra Rasûlullah müminlerin bizimle konuşmasını yasakladı. Savaşa katılmamış olan üçümüzle de kimse konuşmuyordu. Herkesten ayrı kalmıştık. Yeryüzü bana çok dar ve manasız gelmişti o zaman..." Bunlar toplum içinde yapayalnız kalınca çok pişman olmuş ve yaptıklarına tevbe etmişlerdi. Nihayet Allah Teâlâ onları affedip haklarında şu âyeti indirdi:

"Ve Allah savaştan geri kalan o üç kişinin de tövbelerini kabul buyurdu. Bütün genişliğiyle beraber yeryüzü başlarına dar gelmiş canları kendilerini sıktıkça sıkmış ve Allah'tan, yine Allah'a sığınmaktan başka çare olmadığını anlamışlardı. Allah onların tövbesini kabul Buyurdu ki tövbe etsinler. Çünkü Allah tövbeyi çok kabul eden, çok esirgeyendir. " (et-Tevbe, 9/118).

Bu âyet indikten sonra, kendilerinden yüzçevirilen üç sahâbî büyük bir sevinçle ümmetle bütünleşmişlerdi. (Hadîsin ve olayın tam metni için bk. Buhârî, Meğâzî, Gazvetü Tebük

Bu olay göstermektedir ki, İslâm toplumunda müslümanlar bir vücût teşkil ederler. Onlar, birlik ve bütünlük içinde topluca Allah'ın şerîatına sarılırlar, Ümmete aykırı düşenler hemen toplum dışına itilirler. Ka'b ve arkadaşlarının başına gelen olay ayrıca İslâm toplumunun samimi bir iletişim düzeni kurmasının önemini; Allah rızası için dostluk kardeşlik bağı ile bağlı olan müminlerin cemâat anlayışında bulunması gereken aşıklık ve netliği: davanın mükellefiyetlerine göğüs germe, verilen emirlere değer verme ve müşrûiyyet dairesinde itirazsız itaat etmenin ehemmiyetini; müslümanlardan ayrı düşüldüğünde nasıl pişman olunduğunu da anlatmaktadır.

Rasûlullah (s.a.s.) Müslümanların birbirine buğz etmelerini, arka çevirmelerini, hased ve birbirleriyle alay etmelerini yasaklamıştır. (Buhârî, Edep 57; Müslim, Birr, 24, 28; Tirmizî, Kıyâme, 54) Rasûlullah, İslâm toplumunda da insanlar arasında türlü geçimsizliklerin çıkacağını bilerek müminlere kesinlikle üç günden fazla birbirlerini bırakmamalarını emretmiştir. Rasûlullah, müminlerin birbirlerine üç günden fazla küs durmalarının onları kin, nefret, buğz duygularıyla donatacağını ve doğal olarak zıtlaşmanın çatışmalara bile yol açacağını haber vermiştir.

Küskünlükler, bir münakaşada kızgınlık sebebiyle ve sarfedilen kelimelerle; eline, beline, diline sahip olmayan şuursuz müminler arasında görülebileceği gibi, bir başkası tarafından taşınan sözler sebebiyle, karşılıklı vuruşma, sövme gibi sebeplerle meydana gelmektedir. Günümüzde mezhep, meşrep vb. görüş farklılıklarının taassup ve fanatizm derecesine varmasından da ümmet fertleri arasında ayrılıklar görülmektedir. Netîce itibariyle her kim Rasûlullah'ın en güzel yoluna uymuşsa, cahilî, ilkel, kaba yobaz, ham softâ tavır ve tutumları bırakmak zorundadır. Buna riayet eden müslümanlar asla dargın kalmazlar. (Ayrıca bk. Takvâ, Sulh, Hased, Kibir, Âdâb, Ahlâk).

Sait KIZILIRMAK

en-sonebi

Yasaklı Kullanıcı
Ne güzel yazdınız teşekkürler...

melissa26

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun tsunami
sen sevenler çok olsun, senki acında isyan etmedin Allah' a teslim oldun... peki oldun da Alllah c.c evladını aldımı?
alsaydı yine ona sıgınır acını O en yüce Allah 'c.c derdin ... değil mi?
Ne güzelsin Rabbim seni hep böyle kılsın ama olmuyor işte bazılarına bunları anlatsanda anlamıyor , isterdim anlamasıı
hani bana dayak atıldı dedim ya sonra bu halime bile gülerdim Rabbim yoksa sen mi? derdim sen mi Yaptın ? göreyim diye
gördüm fravunu gördüm, ondan terkettim çok korktum, yoksa dayak atmayan bir eş niye dövsün?
asiye dedi, namaz kılmamış , cennetlik olmuş sen de kılma ... bana yol gösteren olmadı ...
hala bir bayan arıyorum, rahat konuşabileceğim, sanırım buldum ama emin değilim , görmedim ...
görmem gerek, aynada kendimi görmeliyim , acele mi ettim? Can? yok kalbime sordum ,
Bize bilgi gerek ama Haktan olsa gerek, bu garibe nasihat gerek
geceler yarim olmuş,geceler can olmuş, geceler naz olmuş
var git dostuna bu garip olmuş
yok yahu ! ham daha ham ... olmanın tadını alsam... can bu can! can bu tende değil,
Af ya Rabbi bülbül ettin beni ... senden bahsetmezsem ... yanarım, yanarım içim volkan
tek duam sensin sen bağışla dilime gelmez başka...

tsunami

Kayıtlı Kullanıcı
SELAMUN ALEYKUM CANIM

teslimiyet guvenmek inanmak dua etmek sabretmek hayrinda serrinde ondan geldigini bilmek her hayirda bir serrin her serdede bir hayrin oldugunu O neylerse guzel eyler demek bunlari hergun inanarak tekrarlamak inan derdimin dermani yoksa hergun isyan hergun caresizlik icinde beklemek eziyet etmek kendine ve cevrendekilere bunlari yapmaksa derdine dert eklemekten baska bir ise yaramaz kendimizi toplamaliyiz dayanmak icin sabretmek icin dua etmeliyiz ben bilmem hicbir hastaligin sifasi doktorlarda her doktorun hastasi vefat etmistir kimse mukemmel hayatlar yasamiyor hepimizin sukretmek icin okadar cok nedeni varki ama biz hep isin kolayindayiz istemek icinde gerekcen olmasi lazim istemeninde usulu var ne yaptinda ne verdinde ne isteyeceksin bunu hergun aynaya bakarak soyleyin hesaplasin kendinizle bakin sonrasinda kim karli cikiyor cok sevdigim bir sozle sonlandirmak istiyorum yazimi DERDIME DERMAN ARARKEN DERDIM BANA DERMAN IMIS ................selametle dua ile.....

buket_zeynep

Kayıtlı Kullanıcı
bazen susmak gerek ya konuşulacak yerde.. biz susalım.. kırmayalım birbirimizi çünkü.. sınav derin.. yol açmak lazım... yol... bulmak yol buldurmak... bizim derdimiz... biz hepinizi çok seviyoruz...

repsol

Kayıtlı Kullanıcı
ilim öğrenmek tek derdimiz eksiklerimizi kapatmaya çalışmak o yüzden çoğunuzun yazılarına ihtiyacımız var kimler neler çekiyor Rabbim biliir duaya çok ihtiyacımız var internet ortamı birbirimizi görmediğimiz için yazdıklarımız bazen yanlış anlaşılabiliyor hicran kardeşim buket kardeşim nurayım güzel ablam en sonebi daha sayamadıklarım hepiniz bilgilerinizi aktarınki bilmeyenler faydalansın kimse darılıp gitmeye kalkmasın sizleri çok seviyorum Rabbim razı olsun sizlerden

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt