Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

RAMAZAN AYI ve FAZİLETLERİ (1 Kullanıcı)

evindar

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
7 Tem 2006
Mesajlar
1,413
Tepki puanı
0
Puanları
0
Bakara, 183 - "Ey iman edenler! Sizden öncekilere farz kılındığı gibi, sizin üzerinize de oruç farz kılındı. Ola ki sakınıp korunursunuz "

Bakara, 184 - "Sayılı günlerdir. Sizden kim o günlerde hasta veya yolcu olur da oruç tutmazsa, başka günlerde kaza eder. Oruç tutmaya takati yetmeyenlere ise, her gün için bir yoksulu doyuracak kadar fidye vermek gerekir. Kim kendi isteğiyle fazladan hayır yaparsa, bu, kendisi için daha hayırlıdır. Eğer bilirseniz, oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır."

Bakara, 185 - "O sayılı günler, Ramazan ayıdır ki, insanlara doğru yolu gösteren, hidayeti ve hakkı batıldan ayırmayı açıklayan Kur'an, bu ayda indirildi. Sizden kim o aya erişirse, onu oruçla geçirsin. Kim hasta veya yolculukta olur da oruç tutamazsa, başka günlerde kaza eder. ALLAH size kolaylık diler, size zorluk dilemez. Ki böylece sayıyı tamamlayasınız, sizi doğru yola ilettiği için ALLAH'ı yüceltesiniz ve şükredesiniz."

Bakara, 186 - "Eğer kullarım Beni senden sorarlarsa, şüphesiz ki Ben, çok yakınım. Bana dua ettiğinde, dua edenin duasını kabul ederim. O halde Benim emrime uysunlar ve Bana iman etsinler ki doğru yola gidebilsinler."

Bakara, 187- "Oruç tuttuğunuz günlerin gecelerinde hanımlarınıza yaklaşmanız size helal kılındı. Onlar sizin elbisenizdir. Siz de onların elbisesisiniz ALLAH sizin nefislerinize zulmettiğinizi bildi. Bunun üzerine tevbenizi kabul edip sizi bağışladı. Şimdi artık onlara yaklaşın. ALLAH'ın size farz kıldığını talep edin. Fecirde beyaz iplik siyah iplikten ayırt edilinceye kadar yeyin, için. Sonra orucunuzu geceye kadar devam ettirin. Mescidlerde itikâfta iken de hanımlarınıza yaklaşmayın. Bunlar, ALLAH'ın koyduğu sınırlardır. Bunlara yaklaşmayın. ALLAH insanlara ayetlerini işte böyle açıklar ki, O'ndan korksunlar."3082 - Hz. Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor : "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki : "Ademoğlunun her ameli katlanır. (Zira Cenab-ı Hakk'ın bu husustaki sünneti şudur : ) Hayır ameller en az on misliyle yazılır, bu yediyüz misline kadar çıkar. Allah Teâla Hazretleri (bir hadis-i kudside) şöyle buyurmuştur: "Oruç bu kaideden hariçtir. Çünkü o sırf benim içindir, ben de onu (dilediğim gibi) mükâfaatlandıracağım. Kulum benim için şehvetini, yiyeceğini terketti."

"Oruçlu için iki sevinç vardır: Biri, orucu açtığı zamanki sevincidir; diğeri de Rabbine kavuştuğu zamanki sevincidir. Oruçlunun ağzından çıkan koku (halüf), Allah indinde misk kokusundan daha hoştur.''3083 - Bir rivayette de şöyle buyrulmuştur: "Oruç perdedir. Biriniz birgün oruç tutacak olursa kötü söz sarfetmesin, bağırıp çağırmasın. Birisi kendisine yakışıksız laf edecek veya kavga edecek olursa "ben oruçluyum!'' desin (ve ona bulaşmasın).''

Buhari, Savm 2, 9, Libas 78 ; Müslim, Sıyâm 164 (1151) ; Muvatta, Sıyâm 58, (1, 310) ; Ebu Dâvud, Savm 25 (2363); Tirmizi, Savm 55, (764); Nesâi, Sıyâm 41, (2, 160-161); İbnu Mâce, Sıyam 1, (1638), Edeb 58, (3823).


3084 - Yine Ebu Hüreyıe (radıyallahu anh) anlatıyor : "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Kim Allah Teala yolunda bir gün oruç tutsa, Allah onunla ateş arasına, genişliği sema ile arz arasını tutan bir hendek kılar.''

Tirmizi, Cihâd 3, (1624).
Ramazan Orucu Hakkında Genel

* Oruç , ikinci fecirden güneşin batışına kadar insanın kendisini ALLAH'ın bir emri olduğundan ötürü ve sonuçta ALLAH'ın rızasını kazanma amacıyla, yemek içmek ve cinsel ilişkiden alıkoyması demektir.

* Oruç kelimesinin anlamı ( Arapçası "siyam" ve " sav" dır. ) nefsi tutmak ve engelemektir.

* Ramazan orucu , Hz. Muhammed'in (s.a.v) Medine'ye hicretinden bir buçuk sene sonra , Şaban ayının onuncu günü farz kılınmıştır.

* Orucun farz oluşu Kur'an , ( Oruç size farz kılındı... ( Bakara , 183 ) Hz. Muhammed'in sünneti , İslam alimleri ve ümmetin fikir ile ( icma ) kesindir.Oruca Niyet

* Oruca kalben ( bilinç olarak ) niyet etmek yeterlidir.

* Oruç için sahura kalkılmış olması da otomatik olarak bir niyettir.

* Niyetin dil ile de yapılması sünnettir.

* Niyetin vakti , güneşin batışından kaba kuşluğa (öğle namazına yarım saat kala ) kadardır. Bundan sonra niyetlendirilemez.

* Ramazan orucu için bir önceki günün iftarından itibaren niyet edilebilir.

* Ramazan'da her günün orucu için ayrıca niyet edilmesi gerekir. Örneğin , Ramazan ayının başında " Niyet ettim bütün Ramazan'ı oruçlu geçirmeye " tarzında bir niyet geçerli değildir.

* Oruçlu bir kişi orucunu bozmaya niyet etse ve fakat bu niyetini gerçekleştiremese , sadece bozma niyetiyle orucu bozulmuş olmaz. Yiyip içmesi şarttır.

* Ramazan gününün sabah saatlerinde bayılan bir kişi öğle namazı vaktinden önce kendisine gelip, oruca niyet ederse bu niyet geçerlidir.

* Orucun geçerli olabilmesi için niyetin çok net ve kesin bir biçimde " ALLAH rızası " olması gereklidir. Rejim , sağlıklı olmak , zayıflamak gibi düşüncelerde tutulan orucun İslami olarak bir geçerliliği ve değeri yoktur.

* Bir kişi , Ramazan ayında ve Ramazan olduğu bildiği halde kararsız kalsa ve oruca da yiyip içmeye de niyet etmemiş bulunsa , tercih edilen görüşe göre , bu kişi bu kişi oruçlu sayılmaz.

* Bir kişi , geceden oruç için niyet etmiş ve sonra da fecrin doğuşundan önce bu niyetinden vazgeçmiş olsa , oruçlu sayılmaz.Orucun Vakti

* Orucun vakti , ikinci fecirden başlayarak güneşin batışına kadar devam eden süredir.


* Fecrin doğuşunda şüpheye düşen kişi yiyip içmeyi bırakmalıdır. Fakat yiyip içerse orucu yine de geçerlidir. Daha sonra fecrin doğduğunu kesin olarak bilirse o orucu kaza etmesi gerekir.

* Güneşin batışını kesin olarak bilmeyen kişi iftar edemez. Şüphe ile hareket ederek iftarını açarsa o orucu kaza etmesi gerekir. Güneşin batışından önce orucunu açtığı kesin olarak anlaşılırsa ayrıca kefaret de ( 60 gün aralıksız ) gerekir.Oruç Kimlere Farzdır?

* Müslüman ve buluğ çağına girmiş olan herkes.

* Sağlığı yerinde olanlar.

* Yolculuk halinde ( 90 km ve daha uzun mesafeler ) bulunmayanlar.

* Hayız ve nifas halinde bulunmayan hanımlar.Orucu Bozan Şeyler

* Yiyip - İçmek orucu bozar.

* Cinsel ilişki orucu bozar.

* Çiğnenmemiş ve tatlı bir sakızı çiğnemek orucu bozar.

* Unutma sonucu yiyip - içmekte olan bir kişiye, oruçlu olduğu hatırlatılmasına rağmen , o, aldırmayarak yiyip - içmeye devam ederse orucu bozulur.

* Hata ve dikkatsizlik sonucu yiyip - içmek orucu bozar. Abdest alırken , dikkat etmeyip , boğazından su kaçırmak gibi. Dikkatsizlik sonucu kar - yağmur tanesi yutmak gibi.

* Bir ağız içi kanaması sonucu ortaya çıkmış olan kan , yutulduğu takdirde tükrüğe eşit ya da daha fazla miktarda ise orucu bozar. Çektirilen diş için de aynı şey geçerlidir.

* Ağızdan içeri giren gözyaşı ve ter bir - iki damladan fazla ve sakınılabilecek miktarda ise orucu bozar.

* Ağza alınan renkli bir şeyden ( iplik gibi ) ötürü tükrüğün rengi değişmiş ise bu tükrük yutulduğu takdirde oruç bozulur.

* Susam ya da buğday tanesi gibi bir gıda maddesi çok küçük olmasına rağmen orucu bozar.

* Mideden gelen isteğe bağlı kusuntu en az ağız dolusu veya daha fazla ise , yutulduğu takdirde oruç bozulur.

* Burna ve kulağa ilaç damlatmak orucu bozar.

* Kendiliğinden gelen bir kusuntu ağız dolusu olup da isteyerek geri çevrilmiş ise bu , orucu bozar.Oruca Zarar Vermeyenler

* Oruçlu bir kişinin su ile ıslatılmış bir misvakı kullanılmasında herhangi bir sakınca yoktur.

* Oruçlunun Ramazan'da serinlemek ve ferahlamak amacıyla ve su yutmamaya özen göstermek şartıyla banyo yapmasında bir sakınca yoktur.

* Oruçlunun gül,misk v.b.güzel kokulu bir şeyi koklamasında herhangi bir sakınca yoktur.

* Ağzı çalkaladıktan ve tükürdükten sonra ağzın içinde kalan yaşlık oruca zarar vermez.Bunun tükürükle beraber yutulmasında bir sakınca yoktur.

* Ağız içi kanama sonucu ortaya çıkan ve tükürükten az olan kan orucu bozmaz.

* Gözyaşı ya da ter bir iki damla gibi az miktarda yutulmuşsa orucu bozmaz.

* Havada dağılan bir duman,toz-toprak,öğütülen veya tokmakla dövülen bir şeyden kalkan toz orucu bozmaz.

* Dişlerin arasında kalan yemek kırıntıları orucu bozmaz. Burada ölçü, bir nohut tanesi büyüklüğüdür.(Böyle bir kırıntı,ağızdan çıkarıldıktan sonra tekrar yutulursa orucu bozar.)

* Mideden gelen kusuntu tekrar yutulmuş ise ağız dolusu olmadığı takdirde orucu bozmaz.

* Kaza eseri kulağa kaçan su orucu bozmaz.

* Normal bir deri dokusundan, doğal yollarla içeriye sızan sıvılar orucu bozmaz.( su,krem,güneş yağı v.b )

* Göze damlatılan sıvı ve ilaçlar orucu bozmaz.

* Derideki bir yaraya konan ilaç, içeriye sızsa da orucu bozmaz.

* Hastalık yada benzer bir nedenle ve elde olmaksızın gerçekleşen kusma (ne miktarda olursa olsun)oruca bir zarar vermez.

* Enjeksiyon (iğne) yaptırmak orucu bozmaz.

* Oruçlu bir kişiye, dışarıdan kan verilmesi onun orucunu bozmaz.Orucun Sünnetleri

* Sahur yemeği yemek sünnettir. Bu yemeği gecenin sonuna kadar geçiktirmek de sünnettir.

* Orucu akşam ezanı okunur okunmaz açmak sünnettir.

* İftar sırasında aşağıdaki duanın yapılması sünnettir. " ALLAH'ım! Senin rızan için oruç tuttum. Sana inandım. Sana güvendim. Senin rızkınla orucumu açtım. Ey bağışlaması bol olan Rabbim! Beni , ana - babamı ve müminleri hesap gününde bağışla! "

* Orucu hurma ile o yoksa su ile açmak sünnettir.

* Oruç sırasında faydasız veya günah oluşturacak her türlü sözden sakınmak sünnettir.

* Oruca kalp ( bilinç ) niyetinin yanı sıra dil ile de niyet etmek sünnettir.
Kaynaklar

KÜTÜB-İ SİTTE

Ramazan Rehberi Said ALPSOY


selamünaleyküm,

Ramazan-ı Şerif ayımızın hepimiz için hayırlara vesile olması, günahlarımızdan arınmamıza ve bundan sonra ki hayatımız için güzel ameller yapan kullardan olabilmek duası ile.

selamünaleyküm
 

evindar

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
7 Tem 2006
Mesajlar
1,413
Tepki puanı
0
Puanları
0
RE: RAMAZAN AYI ve FAZİLETLERİ

3092 - Huzeyfe (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselam) buyurdular ki : "Ramazan ayını, hilâli görmedikçe veya sayıyı ikmal etmedikçe öne alıp başlatmayın. (Hilali görüp veya sayıyı tamamladıktan) sonra müteakip hilâli görünceye veya sayıyı tamalayıncaya kadar orucu tutun"

Ebu Davud, Savm 6, (2362) ; Nesâi, Savm 13, (4, 135, 136).
 

CEVDET-71

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
1 Nis 2007
Mesajlar
60
Tepki puanı
5
Puanları
0
Yaş
61
RE: RAMAZAN AYI ve FAZİLETLERİ

SELAMÜN ALEYKÜM KARDEŞİM VERMİŞ OLDUĞUNUZ BİLGİLER İCİN ALLAH RAZI OLSUN ALLAH GÖNÜNÜZE GÖRE VERSİN İNŞALLAH ALLAHA EMANET OL KARDEŞİM B)B)B)B)
 

evindar

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
7 Tem 2006
Mesajlar
1,413
Tepki puanı
0
Puanları
0
RE: RAMAZAN AYI ve FAZİLETLERİ

CEVDET-71 yazdı:
SELAMÜN ALEYKÜM KARDEŞİM VERMİŞ OLDUĞUNUZ BİLGİLER İCİN ALLAH RAZI OLSUN ALLAH GÖNÜNÜZE GÖRE VERSİN İNŞALLAH ALLAHA EMANET OL KARDEŞİM B)B)B)B)


ALLAH-Ü TEALA (C.C) hepimizden razı olur inşaALLAH abicim. Rabbimiz bu mübarek günlerde günahlarımızdan arınmayı ve O'na layık kullardan olabilmek duası ile.

selamünaleyküm
 

sevvalmina

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
7 Eyl 2006
Mesajlar
1,747
Tepki puanı
1
Puanları
0
RE: RAMAZAN AYI ve FAZİLETLERİ

selamünaleyküm ablacım ALLAH razı olsun.
 

paradise_angel

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
15 Şub 2007
Mesajlar
300
Tepki puanı
0
Puanları
0
Yaş
35
RE: RAMAZAN AYI ve FAZİLETLERİ

selamün aleyküm allah razı olsun
allah a emanet olun dua ile
 

nigdeli

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
2 Şub 2007
Mesajlar
4,908
Tepki puanı
0
Puanları
0
Yaş
38
RE: RAMAZAN AYI ve FAZİLETLERİ

selamun aleykum ablacım
Emeğine sağlık..Rabbim razı olsun, hakkıyla eda edenlerden eylesin bizleri inşaAllah..Birlikte nice ramazanlara erişmek duasıyla inşaAllah...selam ve dua ile..B)

Sehl İbnu Sa'd rivayet ediyor:" Resulullah (sav) buyurdular ki: "Cennette Reyyan denilen bir kapı vardır. Oradan sadece oruçlular girer. Oruçlular girdiler mi artık kapanır, kimse oradan giremez." (Tirmizi'nin rivayetinde şu ziyade var: "Oraya kim girerse ebediyyen susamaz." :(:(
 

evindar

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
7 Tem 2006
Mesajlar
1,413
Tepki puanı
0
Puanları
0
RE: RAMAZAN AYI ve FAZİLETLERİ

sevvalmina yazdı:
selamünaleyküm ablacım ALLAH razı olsun.selamünaleyküm sevvalmina kardeşim,

ALLAH-Ü TEALA (C.C) hepimizden razı olur inşaALLAH. Hep beraber kurtuluşa eren kullardan olabilmek duası ile.

selamünaleyküm
 

gurbetten

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
31 Tem 2006
Mesajlar
1,474
Tepki puanı
1
Puanları
0
Yaş
45
Konum
ALMANYA/MANISA
RE: RAMAZAN AYI ve FAZİLETLERİ

3082 - Hz. Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor : "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki : "Ademoğlunun her ameli katlanır. (Zira Cenab-ı Hakk'ın bu husustaki sünneti şudur : ) Hayır ameller en az on misliyle yazılır, bu yediyüz misline kadar çıkar. Allah Teâla Hazretleri (bir hadis-i kudside) şöyle buyurmuştur: "Oruç bu kaideden hariçtir. Çünkü o sırf benim içindir, ben de onu (dilediğim gibi) mükâfaatlandıracağım. Kulum benim için şehvetini, yiyeceğini terketti."


ALLAH RAZI OLSUN!!!EMEGINE SAGLIK!RABBIM EMEKLERINI BOSA CIKARMASIN ZIYADESIYLE SEVABINI ALIRSIN INSALLAH! EVET BIR RAMAZAN-I SERIFE DAHA ULASICAZ ALLAH´IN IZNIYLE
LAYIKIYLA KUTLAYANLARDAN SEVABINI BOL BOL KAZANANLARDAN OLURUZ INSALLAH!! AMIN AMIN AMIN
 

nesrin_77

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
13 Ağu 2007
Mesajlar
527
Tepki puanı
1
Puanları
16
Yaş
47
Konum
istanbul
RE: RAMAZAN AYI ve FAZİLETLERİ

Selam aleyküm. Alllah ( cc ) razı olsun bilgiler için.
Allah' a ( cc ) ısmarladık.
 

m_muaz

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
28 Eki 2006
Mesajlar
7,359
Tepki puanı
0
Puanları
0
RE: RAMAZAN AYI ve FAZİLETLERİ

selamun aleykum

Rahman razı olsun Ramazan'a erişebilmek ve en iyi şekilde eda edebilmek duası ile selametle..
 

evindar

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
7 Tem 2006
Mesajlar
1,413
Tepki puanı
0
Puanları
0
RE: RAMAZAN AYI ve FAZİLETLERİ

paradise_angel yazdı:
selamün aleyküm allah razı olsun
allah a emanet olun dua ile


ALLAH-Ü TEALA (C.C) hepimizden razı olur inşaALLAH.

selamünaleyküm
 

evindar

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
7 Tem 2006
Mesajlar
1,413
Tepki puanı
0
Puanları
0
RE: RAMAZAN AYI ve FAZİLETLERİ

nigdeli yazdı:
selamun aleykum ablacım
Emeğine sağlık..Rabbim razı olsun, hakkıyla eda edenlerden eylesin bizleri inşaAllah..Birlikte nice ramazanlara erişmek duasıyla inşaAllah...selam ve dua ile..B)

Sehl İbnu Sa'd rivayet ediyor:" Resulullah (sav) buyurdular ki: "Cennette Reyyan denilen bir kapı vardır. Oradan sadece oruçlular girer. Oruçlular girdiler mi artık kapanır, kimse oradan giremez." (Tirmizi'nin rivayetinde şu ziyade var: "Oraya kim girerse ebediyyen susamaz." :(:(


selamünaleyküm dua kardeşim,

Rabbimiz hepimizden razı olur inşaALLAH. Bu sene sizlerle herşey çok daha güzel olacak Rabbimize sonsuz Hamd-ü Senalar olsun ki sizin gibi kardeşlerim oldu.

selamünaleyküm
 

m_muaz

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
28 Eki 2006
Mesajlar
7,359
Tepki puanı
0
Puanları
0
RE: RAMAZAN AYI ve FAZİLETLERİ

Oruç Allah 'a kavuşmayı hatırlatır


Oruçlunun her saati, her saniyesi ve her âşiresi Allah'ı,
Allah 'ın nimetlerini ve netice itibariyle de en büyük nimet olan
Allah'a lika (kavuşma) nimetini hatırlatması itibariyle çok kıymetlidir.

Oruç bu fonksiyonunu iki yolla yerine getirir.

Bunu, lezzetlerin zevâliyle, zevâl bulmayacak nimetlere iştiyak;
ve yine elemlerin zevâliyle gelen lezzet şeklinde özetleyebiliriz.

Sabahtan akşama kadar aç ve susuz olan insan, zâhiren sıkıntı çekse de,
oruç ibadetinin getireceği uhrevî semere (yani Allah'a kavuşma),
ona bütün elemleri unutturabilir.

Oruçlu, bütün gün şehvetini, yemesini, içmesini unutur ve
sürekli Rabb'iyle buluşmayı düşünür.

Bu düşünce sayesinde hayatî bütün faaliyetleri,
istikamet dâiresinde cereyan eder.
 

evindar

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
7 Tem 2006
Mesajlar
1,413
Tepki puanı
0
Puanları
0
RE: RAMAZAN AYI ve FAZİLETLERİ

gurbetten yazdı:
3082 - Hz. Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor : "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki : "Ademoğlunun her ameli katlanır. (Zira Cenab-ı Hakk'ın bu husustaki sünneti şudur : ) Hayır ameller en az on misliyle yazılır, bu yediyüz misline kadar çıkar. Allah Teâla Hazretleri (bir hadis-i kudside) şöyle buyurmuştur: "Oruç bu kaideden hariçtir. Çünkü o sırf benim içindir, ben de onu (dilediğim gibi) mükâfaatlandıracağım. Kulum benim için şehvetini, yiyeceğini terketti."


ALLAH RAZI OLSUN!!!EMEGINE SAGLIK!RABBIM EMEKLERINI BOSA CIKARMASIN ZIYADESIYLE SEVABINI ALIRSIN INSALLAH! EVET BIR RAMAZAN-I SERIFE DAHA ULASICAZ ALLAH´IN IZNIYLE
LAYIKIYLA KUTLAYANLARDAN SEVABINI BOL BOL KAZANANLARDAN OLURUZ INSALLAH!! AMIN AMIN AMIN


selamünaleyküm ablacım,

Rabbimiz hepimizden razı olsun. Güzel duana AMİN diyorum Rabbimiz hepimiz için nasip eder inşaALLAH.

Ablacım bu Ramazan-ı Şerif ayı hepimiz için hayırlara vesile olur inşaALLAH.

selamünaleyküm
 

evindar

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
7 Tem 2006
Mesajlar
1,413
Tepki puanı
0
Puanları
0
RE: RAMAZAN AYI ve FAZİLETLERİ

nesrin_77 yazdı:
Selam aleyküm. Alllah ( cc ) razı olsun bilgiler için.
Allah' a ( cc ) ısmarladık.


ALLAH-Ü TEALA (C.C) hepimizden razı olur inşaALLAH kardeşim.

selamünaleyküm
 

evindar

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
7 Tem 2006
Mesajlar
1,413
Tepki puanı
0
Puanları
0
RE: RAMAZAN AYI ve FAZİLETLERİ

m_muaz yazdı:
selamun aleykum

Rahman razı olsun Ramazan'a erişebilmek ve en iyi şekilde eda edebilmek duası ile selametle..


amin kardeşim. ALLAH-Ü TEALA (C.C) hepimizden razı olur inşaALLAH.

selamünaleyküm
 

~Elçi~

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
20 Haz 2007
Mesajlar
2,893
Tepki puanı
1
Puanları
0
Yaş
44
RE: RAMAZAN AYI ve FAZİLETLERİ

Esselamun aleyküm ablacım

Allah c.c. razı olsun...Rabbim oruçlarımızı kabul buyursun inşaallah.
Ramazan ı şerifiniz mübarek olsun.Ramazanınız hayırlı ve bereketli geçmesi diğeliyle...
Güzel yaratıcıya emanetsiniz.
 

umeyye

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
3 Şub 2007
Mesajlar
1,936
Tepki puanı
0
Puanları
36
RE: RAMAZAN AYI ve FAZİLETLERİ

S.A KARDEŞİM ALLAH RAZI OLSUN EMEĞİNE SAĞLIK ÇOK DEĞERLİ VE FAİDELİ BİR PAYLAŞIM
MEVLA RAMAZAN-I ŞERİFİ HEPİMİZ HAKKINDA HAYIRLI EYLESİN SELAM VE DUA İLE A.E.O
 

leyla200719

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
6 Eyl 2007
Mesajlar
1
Tepki puanı
0
Puanları
0
RE: RAMAZAN AYI ve FAZİLETLERİ

esselamun aleyküm
Allah tüm müslüman aleminin tuttuğu orucu kabül buyursun Ramazan ayının tüm müslüman alemine hayır ve bereket getirmesi dileğiyle Allaha emanet olun.
 

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt