Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Rabıta, Rabı Nedir, Rabıta Şirk midir, Rabıta Hak mıdır (2 Kullanıcı)

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Bizden de hiç bile çıkmaz ...Nefse yenik ..Bir çoban o kadar...

FreeWaLLe

Kayıtlı Kullanıcı
rabıta haktır sadece nakşibendi tarikatı yapmazlar bilmediğiniz hal ve durumlar hakkında gereksiz yere konuşmayın rabıta haktır ya hakkı söyleyin yada susun

yakais

Yasaklı Kullanıcı
rabıta haktır sadece nakşibendi tarikatı yapmazlar bilmediğiniz hal ve durumlar hakkında gereksiz yere konuşmayın rabıta haktır ya hakkı söyleyin yada susun

Rabıtayı sadece Nakşiler yapar diye bir söz bizim tarafımızdan söylenmemiştir...
Dileyen dilediği rabıtayı yapar...
Konu İnsan ile Allah C.C. arasındaki konudur...
Biz tefekkür ile... zikir ile yapmak daha güzel olur demiştik...

FreeWaLLe

Kayıtlı Kullanıcı
Rabıtayı sadece Nakşiler yapar diye bir söz bizim tarafımızdan söylenmemiştir...
Dileyen dilediği rabıtayı yapar...
Konu İnsan ile Allah C.C. arasındaki konudur...
Biz tefekkür ile... zikir ile yapmak daha güzel olur demiştik...

rabıtasız zikirden pek fazla feyz alınmaz ben rabıta yapmadım kadiri tarikatına mensubum yolda yeniyim ama mantığımı kullanarak düşündüğüm zaman azda olsa rabıtayla yapılan zikirden yenilen yemekten çok fazla feyz alınmaktadır biz peygamberimizi düşündüğümzde onun gibi yaşamaya çalıştığımızda ne yapmış oluyoruz buda bir rabıta şeklidir. arkadaşımızdan allah razı olsun rabıtanın önemini anladım ve artık rabıtaya daha çok önem vereceğim konuyu okumaya başladığımdan beri şeyhimi yanımda hissetmeye başladım bile allah hepimizin yardımcısı olsun

yakais

Yasaklı Kullanıcı
rabıtasız zikirden pek fazla feyz alınmaz ben rabıta yapmadım kadiri tarikatına mensubum yolda yeniyim ama mantığımı kullanarak düşündüğüm zaman azda olsa rabıtayla yapılan zikirden yenilen yemekten çok fazla feyz alınmaktadır biz peygamberimizi düşündüğümzde onun gibi yaşamaya çalıştığımızda ne yapmış oluyoruz buda bir rabıta şeklidir. arkadaşımızdan allah razı olsun rabıtanın önemini anladım ve artık rabıtaya daha çok önem vereceğim konuyu okumaya başladığımdan beri şeyhimi yanımda hissetmeye başladım bile allah hepimizin yardımcısı olsun

Bahsettiğiniz Abdulkadir Geylani Hazretleri R.A. oda Müceddiddir ve NAKŞİ silsilesi baş taçlarındandır...
isim ..nakşi veya kadiri fark etmez önemli olan doğru adres olmasıdır...
Konu Allah C.C. olsun yeter...

FreeWaLLe

Kayıtlı Kullanıcı
ecmain hepimizi korusun inşaallah kardeşim

özgeöz

Yasaklı Kullanıcı
Eleştiren arakdaşlar yazıyı iyi analiz ederseniz eleştirilerinze cevap bulabilirsiniz

Muhsin kardeşimiz
Allah celle celaluhu Kalpler ancak Allah'u tealanın zikri ile mutmain olur diyorken böyle bir cümle
Tasavvuf kitaplarından rabıtanın zikirden daha eftal olduğunu okuyunca taaccüp etmiştik. Hatta karşı geldik. İnanmadık. Ama zamanla kalp gözümüz açılınca işin hakikatine bizzat şahit olduk. Meğer sadatlar doğru söylemiş, rabıtasız zikir maksada ulaştırmaz, ama zikirsiz rabıta maksada ulaştırırmış
biraz cüretkarca gözüküyor.Bunu nasıl anlamalıyız?

bir şey eklemek istiyorum. peygamber efendimiz s.a.v ve ashabının aktardıklarına göre zikir aynı zamanda Kur'an okumaktır. ve ayetle sabit olan bir şey daha var ki, Rabbimiz Musa aleyhisselama emretmiştir:ve beni zikretmek için namaz kıl! yani sizin cümlenize göre(muhsin beyin cümlesini kastediyorum), biz üç beş ölü adamı düşünücez, onlar güya bizi peygamber efendimize götürecek, sonra kabul ederse Allah c.c... yani bunu yapmak Kur'an okumaktan daha efdal öyle mi? yani biz namaz kılmasak da bunu yapsak direk cennetteyiz o zaman..
bakın, gerçekten üzülüyorum. yusufun dediği gibi söylediğiniz çok cüretkar. ayrıca çok yanlış. günahınıza biran evvel tövbe edin. bu yazdığınız, bu savunduğunuz resmen şirktir. zikirsiz rabıta olurmuş.. o zaman sen namaz kılma, Kur'an da okuma, Rabbimizin ve peygamber efendimiz s.a.v'in bize emrettiği zikirler bunlardır. diyeceksinizdir ki ben bunu kastetmedim, evet eminim bunu kastetmediniz ama kullandığınız kelimeler çok yanlış. zikir yerine başka şeyler yazabilirdiniz. tesbih çekmek diyebilirdiniz..
bu saçmalıkların nereden kaynaklandığını çok iyi biliyorum ben. dinimizi öğrenmek için Kur'anı anlayarak okumuyorsunuz. hadis kitapları okumuyorsunuz. giriyorsunuz bir cemaate, dayıyorlar size şeyhlerinin yazdıklarını. sonra bunun gibi ruhbaniyet ürünleri ibadetler ortaya çıkıyor. doğru dürüst bilgisi olmayan da dili iyi laf yapıyor diye bunlara özeniyor, inanıyor. özür dilerim belki çok sert konuştum, amacım bir şahsı olumsuzlamak değil. bu cümleleri yazının sahibi olan zata yönelik olarak da yazmadım, genelleme yaptım. yusufun alıntı yaptığı cümlede söyledikleriniz size günah olarak yeter. umarım hatanızın farkına varırsınız. Allah selamet versin.

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Sanıyorum ki izahta hata yaptık...Abdestsiz,Namazsız vs...hiç rabıta,zikir,tefekkür olur mu?
Tabi ki olmaz ...Ama haydi gene bir sırra girelim...
Diyelim ki Abdest ,Namaz , Oruç vs. de zayıfsınız ''İnsanız olabilir''
Tefekkür,Rabıta ve Zikir sonucu Allah C.C. sizin haberiniz dahi olmadan sizi Onlara ulaştırır...
Bir bakmış sınız ki Abdest,Namaz ve Oruç ehli olmuşsunuz...
İnşallah...

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Yeter ki Allah C.C. size KUL 'um seni çok seviyorum buyursun gerisi teferruattır...
Allah C.C. na ulaşa bilmeniz... Muhammed Mustafa A.S. a olan sevginiz ve ''O''nu A.S. tefekkürünüzle daha kolay olur...
Muhammed Mustafa A.S. ...Allah C.C. na giden yolun ANA kapısıdır...
Kur'an-ı Kerimde Allah C.C. nun Kelamı yani emirleri ve buyurduklarıdır
...
Selam olsun Allah C.C. na Muhammed Mustafa A.S. a Kur-an-ı Kerime sarılanlara...
Selam olsun Sıra-tul Müstakim yolunun gerçek yolcularına ...

melissa26

Kayıtlı Kullanıcı
Icimden hic yazmak gelmiyor, boylesine anlayissiz ve ön yargili olanlara ne desen bos...guzel yureklerin boylesi acimasiz elestirisi beni uzuyor
oysa yasamadigin hale var da diyemezsin, yok da diyemezsin
Zaten tum soylenenler 1-Allah'a iman 2- Resul (s.a.v) itaat ister sonrasi Hakka yakin olmak isteyen gonuller careler arar
bildiklerimi paylasmanin da anlami yok..
Muhsin kardesim iylik etmis sirlari paylasmis, agir gelir bilmeyene agir gelir...
Bilenler anliyor, bilmeyenler ise inkar yoluna gidiyor ne aci, banada sirk gibi gelirdi ama simdi Rabbimden ayri degil ki dusundugun biri, neyse
zaman vermeli genc kardeslere , zaman insallah yanlis olmadigini anlarlar
Zikir yavas giden arabaya benzer, Rabita ucak gibi hizla gider, tercih senin
Ey SEMs o alemden haber ver, derler ki ÖLÜ ler... oysa onlar simdi capcanli, ölü olan biz neyi anladik ki???
Cumle alem bir simdi, cennet, cehennem var simdi, bak bakalim gorunuyor mu??? Sems goruyor, sen niye gormuyorsun???
Rabita yapan da goruyor, yaninda gibi hemde simdi
Rabbim anlamayi yasamayi nasip etsin, neyse sorun yok yasamayin gitsin ...

muhsin iyi

Kayıtlı Kullanıcı
bir şey eklemek istiyorum. peygamber efendimiz s.a.v ve ashabının aktardıklarına göre zikir aynı zamanda Kur'an okumaktır. ve ayetle sabit olan bir şey daha var ki, Rabbimiz Musa aleyhisselama emretmiştir:ve beni zikretmek için namaz kıl! yani sizin cümlenize göre(muhsin beyin cümlesini kastediyorum), biz üç beş ölü adamı düşünücez, onlar güya bizi peygamber efendimize götürecek, sonra kabul ederse Allah c.c... yani bunu yapmak Kur'an okumaktan daha efdal öyle mi? yani biz namaz kılmasak da bunu yapsak direk cennetteyiz o zaman..
bakın, gerçekten üzülüyorum. yusufun dediği gibi söylediğiniz çok cüretkar. ayrıca çok yanlış. günahınıza biran evvel tövbe edin. bu yazdığınız, bu savunduğunuz resmen şirktir. zikirsiz rabıta olurmuş.. o zaman sen namaz kılma, Kur'an da okuma, Rabbimizin ve peygamber efendimiz s.a.v'in bize emrettiği zikirler bunlardır. diyeceksinizdir ki ben bunu kastetmedim, evet eminim bunu kastetmediniz ama kullandığınız kelimeler çok yanlış. zikir yerine başka şeyler yazabilirdiniz. tesbih çekmek diyebilirdiniz..
bu saçmalıkların nereden kaynaklandığını çok iyi biliyorum ben. dinimizi öğrenmek için Kur'anı anlayarak okumuyorsunuz. hadis kitapları okumuyorsunuz. giriyorsunuz bir cemaate, dayıyorlar size şeyhlerinin yazdıklarını. sonra bunun gibi ruhbaniyet ürünleri ibadetler ortaya çıkıyor. doğru dürüst bilgisi olmayan da dili iyi laf yapıyor diye bunlara özeniyor, inanıyor. özür dilerim belki çok sert konuştum, amacım bir şahsı olumsuzlamak değil. bu cümleleri yazının sahibi olan zata yönelik olarak da yazmadım, genelleme yaptım. yusufun alıntı yaptığı cümlede söyledikleriniz size günah olarak yeter. umarım hatanızın farkına varırsınız. Allah selamet versin.
Rabıtasız zikir ifadesi yazıda açık bir şekilde virtsiz rabıta diye anlaşılmaktadır. Zikir kelimesini bütün anlam boyutlarını kast ederek kullanılmamıştır. Eminim bunu sen de biliyorsun. Bunu bilerek yaptıysan fitne çıkarmak gibi büyük bir günaha düşüyorsun. Kuran'ın ifadesiyle fitne adam öldürmekten beter bir suçtur. Onun için bana tavsiye ettiğin tövbeyi kendin yapsan daha iyi olur. Kaldı ki ehl-i tasavvuf ruhsatla değil azimetle hareket eder. Örneğin teheccüdü nefsine farz bilir. Şüpheli şeyleri de nefsine haram kabul eder. Bunları da bilmeden mi yazıyorsun. Bilerek mi yazıyorsun. Bilerek yazıyorsan milyonlarca evliyanın ruhu senden davacı olacaktır, bu işler şaka değildir. Kimlerle savaştığının farkında mısın?

yakais

Yasaklı Kullanıcı
''Cumle alem bir simdi, cennet, cehennem var simdi, bak bakalim gorunuyor mu??? Sems goruyor, sen niye gormuyorsun???
Rabita yapan da goruyor, yaninda gibi hemde simdi''

Yukarıda yazılı konu da bambaşka bir alem konusu ...
Tabi ki O an ...Bu an ...Her an ''Rabbulaleminin'' C.C. yanında hepsi bir an...
Olsa idi keskin gözleriniz...Yapsa zikri uygun kalbiniz ...olurdu gökyüzü... harman atar ...rüzgar çarpar gibi...
Her an emri almaya hazır ve nazır gibi...Tozu duman gibi esen bir yel...

Ancak dayanacak ve görecek göz...İdrak edecek beyin...Uygun çarpacak kalp...Zikredecek gönül gerek...
Bu kadar bile ibret olsa gerek anlayan gönül e...

sofi_25

Kayıtlı Kullanıcı
Sadece nakşi tarikatının Rabıta yapması seni düşündürmüyor mu

Bu ümmet sadece Nakşi tarikatından mı ibaret ?

Diğer cemaatler ve ülkelerdeki müslümanlar niye yapmıyor

Yukarda onlarca islam ülkesi yazdım oralardaki müslümanlar niye yapmıyor sence ?

HİÇ DÜŞÜNMEZ MİSİN AKLINI ÇALIŞTIRMAZ MISIN

Allah-u Teala dünya üstünde bir koyunun üstündeki tüy adedince hak tarikat yaratmıştır. Ama her tarikatın bir adabı belli görevleri vardır. Birinin ki doğru diye diğerleri yanlış olacak değil şüphesiz. Rabıtayı tartışmakla, sesli ve sessiz zikri tartışmak aynıdır ve gereksizdir. Böyle bir günde peygamber torunlarına da inanamayacaksak vay halimize..

sofi_25

Kayıtlı Kullanıcı
Yıllarca önce hep heveslenmiştim...Rabıta yapıyorlar diye...Ama Rabıta yapacak veya yaptıracak hiç bir kişiye rastlamamıştım...Halka yapıyorlarmış ve coşuyorlarmış...
Bana göre gene acizane bu gerçek arzum değildi...
Direk Allah C.C. na ulaştıracak bir yol arıyordum...
Mademki...Allah C.C. bize bizden yakın neden birini bulalım ona tabi olalım diye düşünüyordum...
SElamun Aleyküm, iyi niyetinize sığınarak bazı konulara açıklama getirmek istedim.
Rabıta nakşi tarikatında kesinlikle tek başına yapılır. Bahsettiğiniz şey bir çok konunun karıştırılmış hali. Daire şeklinde oturarak yapılan görev hatmedir ve Fahr-i Kainat efendimizin (s.a.v.) yaptığı bir nafile ibadettir. Bu ibadette de öyle kendinden geçme gibi bir durum söz konusu değildir. O hal belki bazı nakşi gruplarda olan toplu zikirlerde olabilir. Nakşiliğin bir çok kolu vardır ve her kolun zikir dersi farklıdır. Herkes hangisi nefsine hitap ediyorsa onu seçer..
Dua ile..

sofi_25

Kayıtlı Kullanıcı
Zikir sadece tesbih çekmek değildir.
Zikir Allah celle celaluhu sizi hangi konumda nasıl görmek istiyorsa siz o konumda görmesini istediğiniz durumda iseniz işte sizde zikir halindesiniz demektir.Allah cele celaluhu bütün herşeyin kendisini zikrettiğini beyan eder işte yaratılanların hepsi yaratılış gayesinde hareket ettiğinden her daim Allah celle celaluhu zikretmektedirler.Bu manada nankör olan insandır.
Selamün aleyküm,
Söylediğiniz bu manada bakıldığında elbette doğru fakat başlangıçta bahsi geçen zikir ders olarak alınıp belli adaplara uyularak her gün yapılan bir ibadettir. Bu dersi almak için Kamil bir mürşide intisap etmek gereklidir. Yine de rabıtanın zikirden eftal olması durumunu ben de hiç duymadım ve doğruluğundan emin olamadım.

sofi_25

Kayıtlı Kullanıcı
Diyeceksiniz adres ver...
Yok inanın yok ..bu yol sadece nasip ve arama ,istek yolu...
Allah C.C. nasip etmez ve layık olunmazsak bulmak mümkün değil...

Acizane bana adres vermişlerdi ...
Üç yıl aradım aynı caddede ...ancak üç yıl sonra numarayı bulmuştum...Kapıdan içeri halen girmem mümkün olmadı...Tanımak zor...Buldun görmek zor...Sohbet mümkün değil...
Sadece Allah'a yönelme var ...tanınma tanıtma y
ok ...
İnanın ...Allah C.C. nasip edecek... yoksa işte gerçek bilen olursa ondan duyduğunuzu...Kur 'an-ı Kerimle karşılaştıracaksınız...Kendin araştıracaksınız...Kendin bulacaksın ...kendin uygulayacaksın ...kendini ve nasibi olanı kurtaracaksın yani duyduğunu söyleyeceksin ...O kadar...
Ama bu yol Allah C.C. na giden yol ...İnşallah size de nasip olur...

Selamlar...Bildiğimiz acizane bu kadar...

Selamün Aleyküm,

kardeşim ne güzel düşünüyorsunuz öyle yolun güzelliğini nasıl güzel anlatıyorsunuz. Ama birinin güzelliği diğerinin kötülüğü anlamına gelmez değil mi. Ayrıca ben bu yolu Allah bana nasip ettiğinde hem sevinç duydum hem de kendi zayıflığımdan utandım. Utandım çünkü demek ki ben imanını kendi başına koruyabilecek kadar güçlü bir insan değilmişim dedim. Sevinç duydum Rabb'im imanımı korumam için bana böyle bir yol nasip etti dedim. Yani bir yola girmekten alınacak bir çok ders var. Rabb'im hakikati göstersin hepimize inşAllah..

Dua ile..

Suriyeintifada

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.ikim-der.com
Allah-u Teala dünya üstünde bir koyunun üstündeki tüy adedince hak tarikat yaratmıştır. Ama her tarikatın bir adabı belli görevleri vardır. Birinin ki doğru diye diğerleri yanlış olacak değil şüphesiz. Rabıtayı tartışmakla, sesli ve sessiz zikri tartışmak aynıdır ve gereksizdir. Böyle bir günde peygamber torunlarına da inanamayacaksak vay halimize..

Bunu söylerken neye dayanarak söyledin ?

Allah adına birşey söylerken delilini getirmen gerekir kardeş...

Ayet veya sahih bir hadis getirmen lazım bu sözün için...

Peygamberimiz(s.a.v) bile kim benim adıma bir yalan uydurursa cehennemdeki yerine hazırlansın derken..Ya Allah(c.c.) adına yalan uydurmanın vebali ne olabilir ?

abdulvedud

Kayıtlı Kullanıcı
Bunu söylerken neye dayanarak söyledin ?

Allah adına birşey söylerken delilini getirmen gerekir kardeş...

Ayet veya sahih bir hadis getirmen lazım bu sözün için...

Peygamberimiz(s.a.v) bile kim benim adıma bir yalan uydurursa cehennemdeki yerine hazırlansın derken..Ya Allah(c.c.) adına yalan uydurmanın vebali ne olabilir ?

neden sahih hadis uydurma yada zayıf hadis olsa olmuyor mu bunu ayırt edenler bildiğim kadarıyla islamiyette biz onlara müçtehid deriz müçtehidsin herhalde ayrıca o zayıf hadisleri kitabına alan alimlerden daha iyi biliyorsun onlar zaten bunların zayıf hadis olduğunu bilirler onlar söylemese nerden bileceksin..... şimdi demeye getiriyosun ki bunları yazanlar şarlatan (haşa) adamlar kendileri söylemese sen şarlatan olduklarını bilmeyeceksin....

sayın müctehidim kuran maide 35 te sizi bana yaklaştıracak vesileler arayın diyor ne olacak..... şimdi ben bunu çok araştırdım bir kitabı buraya koymak kolay iş değil ama kitabın ismini verebilirim

umran yayınları ehli sünnet te rabıta ve tevessül buna bakın yeterince cevaplar açıktır... bir müftülüğü arayıp soruyorum bunu yapanlar şirk koşuyor diyemiyor adam sonra diyor bunun için tasavvuf eğitimi almak lazım...... bilmeyenler zaten tasaavvufu bilmiyorlar....

rabıtaya şirk diyenler bugün mealcilik ve hadislerin kelime manalarına bi de sahih mi olduğunu bakıyor okadar tamam hüküm hazır rabıta şirktir...... adamlarda hadis ilmi yok o hadisin usulü nedir manası sahih mi zayıf hadislere bakmayanlar da peygamberimiz savin eleştrisi altındadır ebu davud da geçen bir hadis te koltuğunun arkasına yaslanıp ta kuran da varsa uyarız yok sa uymayız diyenlerinize rastlamayayım diyor EV kema kal ebu davuda kütübü sitteye bakın ...... bugün zaten müçtehid bir elin 5 parmağına zor ulaşıyor.. biri de üstteki üyemiz....

imamı rabbanı mektubatta derki bir tasavvuf aliminin tecrübesini yapıp kuran ve sünneti ihmal eden ziyandadır. yine derki bu alimin yanlış tecrübesini uygulayan yine ziyandadir....ama bir ehli sünnet islam müçtehidinin her tecrübesini uygulamak zorunludur. der( onun kurduğu mezhebe dahil olanlar) (mesela imamı azam imamı şafi gibi müçtehidleren bahsediyor) zikir eğer sünnet farz olansa üstün olan zikirdir

gavsı sani ye ait olduğunu bildiğim bir semerkan yayınlı kitapta rabıta faydalıdır diyor ibadet demiyor. eğer ibadet deseydi bidat olabilirdi. olabilirdi diyorum çünkü kesin bişey söylemekten korkuyorum... bir adam şeyhi ön plana çıkarırsa yanlış yapar...

yakais

Yasaklı Kullanıcı
SElamun Aleyküm, iyi niyetinize sığınarak bazı konulara açıklama getirmek istedim.
Rabıta nakşi tarikatında kesinlikle tek başına yapılır. Bahsettiğiniz şey bir çok konunun karıştırılmış hali. Daire şeklinde oturarak yapılan görev hatmedir ve Fahr-i Kainat efendimizin (s.a.v.) yaptığı bir nafile ibadettir. Bu ibadette de öyle kendinden geçme gibi bir durum söz konusu değildir. O hal belki bazı nakşi gruplarda olan toplu zikirlerde olabilir. Nakşiliğin bir çok kolu vardır ve her kolun zikir dersi farklıdır. Herkes hangisi nefsine hitap ediyorsa onu seçer..
Dua ile..

Mevlana sırrı oluşursa görelim mevlam neyler neylerse güzel eyler...

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Selamün Aleyküm,

kardeşim ne güzel düşünüyorsunuz öyle yolun güzelliğini nasıl güzel anlatıyorsunuz. Ama birinin güzelliği diğerinin kötülüğü anlamına gelmez değil mi. Ayrıca ben bu yolu Allah bana nasip ettiğinde hem sevinç duydum hem de kendi zayıflığımdan utandım. Utandım çünkü demek ki ben imanını kendi başına koruyabilecek kadar güçlü bir insan değilmişim dedim. Sevinç duydum Rabb'im imanımı korumam için bana böyle bir yol nasip etti dedim. Yani bir yola girmekten alınacak bir çok ders var. Rabb'im hakikati göstersin hepimize inşAllah..

Dua ile..

Mevlana demek acizane Biz demek değil....Allah C.C. demek ah...ah...ah...bir anlasalar kıymetini aşktan bırakın dönmeyi takla atarlar takla...Selamlar...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt