Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Programcılık Dersleri başlıyor. (1 Kullanıcı)

effsane

Kayıtlı Kullanıcı
Sevgili islamiyet.gen.tr forum kardeşlerim....

Hepiniz ALLAH(CC) yar ve yardımcınız olsun. Ben programcıyım.. Artık bilgi ve birikimimi sizlerle paylaşmaya karar verdim. Tüm kardeşlerimiz bu forumdan bana aşağıdaki konulardan soru sorabilirler .... Hayat dersleri bölümünde yazdığım konulara bu bölümde programcılık dersleri (ukelalımı affedin) vermeye çalışacağım. Yüce rabbim eğer bana bu bilgiyi verdi ise bu bilgileri size de sunmam haktır diye düşünüyorum. Bildiğim kadarı ile sizlere programcılık ile ilgili bilgi vereceğim....

vb.net
c# lokal programlama
c# .net programlama
asp.net

İlk dersimiz asp.net uygulamaları...

_şimal_

Kayıtlı Kullanıcı
aleykum selam kardesım
ben de programcıyım
sana faydalı olurum ınsallah ben de katılmaya
calısırım inşallah
selam ve dua ile...

effsane

Kayıtlı Kullanıcı
ASP Nedir? Nasıl çalışır

ASP Nedir? Nasıl çalışır

ASP nedir?

· ASP'nin açılımı Active Server Pages şeklindedir. Aktif Sunucu Sayfaları olarak türkçeleştirmek mümkündür.
· ASP bir programdır ve IIS (İnternet Servis Sağlayıcı) Windows Profesional paketlerinde ve diğer ileri sürümlerde seçeneğe bağlı olarak yüklenebilmektedir.)içinde çalışır.
· IIS'in açılımı Internet Information Services'dır. Internet Bilgi Sunucusu olarak türkçeleştirilebilir.

ASP'nin özellikleri
· ASP bir Microsoft teknolojisidir.
· IIS ile Windows 2000 üzerinde tavsiye edilen çalışma ortamıdır.
· ChiliASP ve InstantASP Windows işletimi sistemi haricinde ASP çalıştırmak için kullanılabilir. Ama önerilmez.

ASP Dosyası nedir?
· ASP dosyası düz metin, HTML, XML, ve komutlar içerir.
· ASP dosyası server üzerinde çalıştırılır.
· ASP dosyasının uzantısı ".asp"'dir. Örneğin sayfam.asp

ASP ile HTML arasında ne fark vardır?
· Tarayıcı bir HTML dosyası talep ettiğinde server hiç bir işlem yapmadan dosyayı istemciye gönderir. Yani html kodlarının içinde bir program yani sizin yazdığınız bir program çalışmaz.
· Tarayıcı bir ASP dosyası talep ettiğinde, ISS bu talebi ASP derleyicine aktarır. ASP derleyicisi dosyayı satır satır okur ve ASP kodlarını çalıştırır. Sonuç olarak işlenmiş ASP dosyası istemciye HTML formatında aktarılır.

ASP ile neler yapabilirsiniz?
· Web sitesinin içeriği üzerinde dinamik olarak düzenleme, değiştirme, ekleme veya silme işleri yapabilirsiniz.
· Kullanıcı taleplerine cevap verebilir, HTML formlardan gelen bilgileri değerlendirebilirsiniz.
· Veritabanına erişir ve bilgileri tarayıcınız üzerinden alırsınız.
· Sayfalarınızı kullanıcılara göre özelleştirebilirsiniz ve daha kullanışlı hale getirebilirsiniz.
· ASP, CGI ve PERL'e göre daha basit ve hızlıdır.
· ASP kodlarınız tarayıcı tarafında görülmez ve bu size güvenlik sağlar.
· ASP kodu işlendikten sonra tarayıcıya gönderildiği için her tarayıcı ile ASP dosyaları görüntülebilir.
· ASP programları ile siteniz üzerindeki trafiği azaltabilirsiniz.

effsane

Kayıtlı Kullanıcı
şimal kardeşim ben demin asp nin tanımını yaptım. Eğer (ki mutlaka vardır) ekleyeceklerin var ise yaz ki inşaALLAH(CC) diğer kardeşlerimize faydalı olalım. Belki onların duaları sayesinde (kendim için söylüyorum) ALLAH(CC) yar ve yardımcımız olur.

melankolik5288

Kayıtlı Kullanıcı
Selamunaleyküm. Allah razı olsun yararlı bir paylaşım.
bende bilgisayar teknolojileri ve programlama bölümü öğrencisiyim paylasımınızın bizlerede yararlı olacağından eminim Allah razı olsun

effsane

Kayıtlı Kullanıcı
E-Ticaret siteleri asp. aspx uzantılı olarak çalışırlar. Örneğin bir ticari alışveriş sitesi yapacaksanız bunu mutlaka c# vb.net veya asp ile yazmanız gerekiyor.

Kısmet olursa inşaALLAH(CC) ilerleyen zamanlarda asp sayfalarının servera yüklenmesini detaylı olarak gördükten sonra eğer yeteri kadar ilgi alır ise bu konumuz asp kodlama ve örnek kodlar yazmaya başlayacağız.

Hepinizin ALLAH(CC) yar ve yardımcısı olsun.

S.A

effsane

Kayıtlı Kullanıcı
şimal kardeşim

güzel bir konu ama erken ve eksik bilgiler var kanısındayım şöyleki...Farkındaysan ben daha iss ye dosya trasferlerinden başladım insanlar en temelinden bilsinler diye ve en ince noktalarına kadar öğrensinler diye mesela hiç bilmeyen bir kardeşimiz <form method="post" action="formkayit.asp"> diye sorabilir bun yordamları tek tek açıklayalım ki kardeşlerimiz iyi ce anlasınlar yoksa çok güzel bir şekilde yaptığın gibi asp sitelerinden kopyalayıp yapıştırmak la bilemeyen kardeşlerimiz olur. Copy paste yaptığımız alanlara açıklayıcı bilgiler ekler isek daha sağlıklı olur
hayır akşamlar hakkını helal et üzdüm galiba seni

_şimal_

Kayıtlı Kullanıcı
YOK KARDESIM SEN DEVAM ET KONUNA
ben düşünerek katılamaya calıscam
asıl sen kusura bakma olur mu?

PeNYe.Zz

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm bende bilgisayar teknolojisi ve programlama bölümünde okuyorum.bi yardımım olursa ne mutlu bana :)

effsane

Kayıtlı Kullanıcı
ALLAH(CC) razı olsun kardeşim...

effsane

Kayıtlı Kullanıcı
ASP dosyaslrınızın localde yani kendi bilgisayarınızda çalıştırılması

ASP dosyaslrınızın localde yani kendi bilgisayarınızda çalıştırılması

S.A.

ASP sayfalarınızı yazmadan önce hazırlayacağınız dosyayı C:\Inetpub\wwwroot\siteniz klasöründe hazırlamanız gerekmektedir. Çünkü ISS klasörü C:\Inetpub\wwwroot olarak algılar (burda ufak bir hatırlatma ISS nizi başka bir klasör olarak da tanımlayabilirsiniz. Nasıl yapılacağı ile ilgili bilgisi olmayan arkadaşlar yazar ise burdan konuya değinirim.

torressa

Kayıtlı Kullanıcı
allah razı olsun senden kardeşim merak ettiğim bilgileride güzel güzel açıklamışsın

torressa

Kayıtlı Kullanıcı
kardeşim örnek kodlar düşünceni beğendim bu benimle birlikte bütün merak edenlerinde beğenisini kazanabilir bilenler bilgisini tazeleyebilir bilmeyende öğrenmiş olurlar allah razı olsun senden kardeşim A.E.O.

effsane

Kayıtlı Kullanıcı
Bu dersimiz de en önemli bölümüde geçiyoruz. Bu bölüme kadar olan kısımlarla ilgili sorularınız olursa sorabilirsiniz.

asp, vb.net, c#.net hatta (benim bilgim dışımda php) dosyaları mutlaka ama mutlaka veritabanı ile çalışırlar. Bir çok çeşit vt banı vardır. Hatta text dosyası bile (her nekadar pek kullanılmasada bir veri tabanı olarak kullanılabilinir.) En önemlileri

* Filemaker
* MySQL
* PostgreSQL
* Oracle
* Sybase
* MsSQL
* Berkeley
* Firebird
* Ms access
* OOo Veri Tabanı
* 1Ç İşletme - Açık kaynak kodlu, görsel veritabanı geliştirme ortamı

Veri tabanları nedir detaylı şekilde inceleyelim (Aşağıdaki bilgiler vikipedi sitesinden alınmıştır . Elbetteki bazı kaynaklardan copy paste yapmam gerekiyor. Hakkınızı helal edin

Veri tabanı veya Veritabanı düzenli bilgiler topluluğudur. Kelimenin anlamı bilgisayar ortamında saklanan düzenli verilerle sınırlı olmamakla birlikte, daha çok bu anlamda kullanılmaktadır. Bilgisayar terminolojisinde, sistematik erişim imkânı olan, yönetilebilir, güncellenebilir , taşınabilir, birbirleri arasında tanımlı ilişkiler bulunabilen bilgiler kümesidir. Bir başka tanımı da, bir bilgisayarda sistematik şekilde saklanmış, programlarca işlenebilecek veri yığınıdır.

Veri tabanı yazılımı

Verileri sistematik bir biçimde depolayan yazılımlara verilen isimdir. Birçok yazılım bilgi depolayabilir ama aradaki fark, veri tabanın bu bilgiyi verimli ve hızlı bir şekilde yönetip değiştirebilmesidir. Veri tabanı, bilgi sisteminin kalbidir ve etkili kullanmakla değer kazanır. Bilgiye gerekli olduğu zaman ulaşabilmek esastır. İçeriği olmayan bir kütüphane ve bütün kitapların aynı kapağa sahip olduğunu düşündüğünüzde kütüphane kullanıcılarının ne kadar çok işi olacağını tahmin edersiniz.İmkânlarının sağlandığı, bilgilerin bütünlük içerisinde tutulabildiği ve birden fazla kullanıcıya aynı anda bilgiye erişim imkânının sağlandığı programlardır...

Veri tabanlarını tanımını yaptıktan sonra veri heyecanla beklediğinizi umduğum basit sayfalamalar yapma ve veri tabanlarına bağlanma bölününe ilerki derlerimizde geçeceğim. Bu arada asp - asp.net - c# vb.net tüm bunlar mutlaka veri tabanına bağlanarak işlem yaparlar.

ALLAH(CC) yar ve yardımcınız olsun

effsane

Kayıtlı Kullanıcı
Bu arada ASP nin açılımını ve ne olduğunu unuttum...Size ASP dosyaları hakkında biraz daha detay bilgi veriyorum

Asp Microsoft tarafından 1996 yılında gelistirilmiştir. Asp Activ Server Pages ( Aktif sunucu sayfaları )nın kısaltılmıs biçimidir.Asp tek başına bir programlama dili degildir.Özellikle web sunucusu ile çalışan bir tekniktir.Asp sayesinde veri tabanı uygulamaları ve elektronik ticaret siteleri kolayca yaratılabilir.Html sayfaları içerisine asp kodlarını gömerek dinamik sayfalar oluşturabiliriz. Bu html kodlarının içerisine gömdügümüz asp kodları sunucu tarafında işlenerek istemcinin browserına sadece duragan html kodları gönderilir.Asp kodları hiç bir şekilde browserda çalıştırılmaz ( browsera gönderilmez) Buda demek oluyorki Asp Tüm tarayıcılardan bagımsız olarak çalısır.İnternet explorer,Netscape Nevigator,Opera gibi Browserlarda aynen çalışacaktır.Bir html sayfasına Javascript yazildıgında sag tıklayarak kaynagı görüntüle (view source) ü tıkladıgımızda bu java script kodlarını görebiliriz.Fakat Asp'de yazdıgımiz kodlar kesinlikle bu şekilde görünmeyecek böylelikle bir çok çaba harcayarak yazdığınız kodları kimse çalamayacaktır. Asp içerisinde Vbscript ve javascript denilen scripting dilleri kullanılabilir.Buda Asp yi daha cazip hale getiren özelliklerden birisidir.Eger daha önce javacript veya Vbscript dilini biliyorsaniz Asp ögrenmek sizin için tahmininizden de kolay olacaktır.

Bir Asp sayfasında aşsağıdakiler kullanılır:

1. Düz metin
2. Html kodları
3. Script dilleri
4. Asp nesneleri
5. Ado nesneleri

Html kodları içerisinde asp kodlarını yazarken <%... %> İşaretleri arasına yazdıgımız asp kodlarını koyarız. Aşagıda html kodları arasından asp ile o anki tarihi yazdırıyoruz.

<HTML>
<BODY>
<%=Now()%>
</BODY>
</HTML>

atris

Kayıtlı Kullanıcı
Cok guzel bır konu bende bılgısayar satısında cok calıstım deneyımınde var ama gulamssenız bısey dıycembır turlu world excel kulanmayı aklım almadı

effsane

Kayıtlı Kullanıcı
Yukardaki kodu anlamadınız sanırım. Size Basit bir örnekle açıklayayım

<html> bir web sayfası html ile başlar

<head> Sayfanızın arama motorlarınca tanımlanan ve hangi dili kullacaksanı, kullanacağınız scrip ler hep <head> </head> tagı arasında tanımlanır
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=windows-1254">
<title>Sizin sayfanızın adı</title> Sayfanıza vereceğiniz ismi buraya yazarsınız
</head>

<body>
İşte merak ettiğiniz bölüm asp, asp.net, vb.net, c#.net kodları buraya yazılır
</body>

</html>

Yukarda <%=Now()%> olarak verdiğim örneğe dikkatlice inceleyin

ALLAH(CC) ye emanet olun

effsane

Kayıtlı Kullanıcı
atris kardeşim sana ufak bir tüyo inan ben ofis programlarını sadece düz yazı ve yazdırma dışında kullanamayıyorum. Alışamadım senin dediğin gibi. Bu arada meslektaşız galiba

ALLAH(CC) ye emanet ol.

atris

Kayıtlı Kullanıcı
galıba abıcım meslektasız

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt