Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

"Peygamber Duaları" (1 Kullanıcı)

evindar

Kayıtlı Kullanıcı
RE: DUA

selamünaleyküm kardeşim,

bu güzel duaya AMİN dememize vesile olduğun için ALLAH-Ü TEALA (C.C) senden razı olur inşaALLAH B)B)B)

selamünaleyküm

VEYS

Kayıtlı Kullanıcı

UZUN VE GÜZEL

ALLAH BÖYLE DUALARLA BULUŞTURSUN BİZLERİ

ALLAH RAZI OLSUN B)

AFRA_NUR

Kayıtlı Kullanıcı
DUA

DUA

Bismillahirrahmanirrahim
Ey bütün alemlerin Rabbi olan Allah’ım sana sonsuz hamd-u senalar olsun, bütün salatu selamlar, rahmet ve selametlikler sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed sallallahu aleyhi vesselem, onun ehli beytine ve bütün ashabi kiramının üzerine olması için huzur izzetinde niyaz ediyoruz, kabul eyle ya Rabbi.!
Rabbimden kalplerimize nur vermesini,her işimizde bizi hayra sevk etmesini niyaz ediyorum.Geçmişi anıp kederlenmekten,riyadan,şuursuzluktan,cehaletten,gıybet etmekten,cehennem ateşinden,kabir azabından,cimrilikten,hasetlikten SANA SIĞINIYORUM ALLAHIM.

Ya Rabbi! Bizden ibadetlerimizi kabul buyur. Çünkü sen her şeyi işitensin, her şeyi bilensin, tövbelerimizi kabul eyle…
Ya Rabbi! Muhakkak ki sen çok merhametlisin, tövbeleri acıyarak kabul edensin, bizimde niyazımızı kabul eyle…
Ya Rabbi, senden istediğimiz rahmet ve merhametindir. Göz açıp kapayıncaya kadar bizi nefsimizle baş başa bırakma. Bizim bütün hallerimizi sen ıslah et. Senden başka İlah yoktur.
Ya Rabbi, beni gözümle ve kulaklarımla nimetlendir. Onları benden hayırlı varisler yap. Zulmedene karşı bana yardım et. Benim hakkımı zulmeden kimsede bırakma.
Ya Rabbi, seni zikir, seni şükür ve güzelce ibadet etmemiz için bize yardım et.
Ya Rabbi, senden hidayet, takva, iffet ve (gönül) zenginliği istiyorum. Lütfeyle Ya Rabbi
Ya Rabbi, bütün işlerimizde akibetimizi güzel yap, dünyaya rezil rüsvay olmaktan ve ahiret azabından bizleri koru…
Ya Rabbi, senden hayırlı işler yapmayı diliyorum. Kötülükleri terk etmeyi ve fakirleri sevmeyi ve beni bağışlamanı ve bana merhamet etmeni diliyorum…
Ya Rabbi, senden işimde sebatı diliyorum, doğru yolda azim istiyorum, senden nimetine şükretmeyi ve sana güzelce ibadet etmeyi istiyorum. Ve sana sadık bir dil selim bir kalp istiyorum…
Ya Rabbi, fayda vermeyen ilimden, ürpermeyen kalpten, doymayan nefisten ve icabet edilmeyen duadan sana sığınırım.

Ey ikram edenlerin en keremlisi ikramın ihsanınla günahlarımızı bağışla, Hz. Kuran’ı hayırlı islerde önder, ahlaki hareketlerimizde rehber, kabirde arkadaş kıyamette yoldaş sırat köprüsü üzerinde Nur, cehenneme karşı sur eyle..!

Ya Rabbi! Kuran’ın her harfine karşılık bize bir halavet, her kelimesine bir keramet, her ayetine bir saadet, her süresine bir selamet ve her cüzüne bir mükafat ver …!

Ya Rabbi! Okuduğumuz ve tilavet ettiğimiz Kuran’ın sevabını Peygamberimiz Hz. Muhammed sallallahu aleyhi vesselemin ruhuna, bütün peygamberlerin ve Resullerin ruhlarına hediye ettik ikram eyle. Çocuklarının, zevcelerinin ,ashabinin ruhlarına, Allah’ın rızası hepsinin üzerine olsun.Babalarımızın, annelerimizin, kardeşlerimizin, arkadaşlarımızın üzerimizde hakki bulunan erkek ve kadın bütün Müslümanların ruhlarına ulaştır.

Ey bütün ihtiyaçları karşılayıp gideren ve ey bütün duaları kabul buyuran merhametinle dualarımızı kabul eyle…
Ey Merhamet edenlerin en merhametlisi olan Allah’ım.. imanımıza kuvvet, vücudumuza afiyet, gönüllerimize rikkar,dünyada selamet, ahirette saadet ihsan eyleyip, hastalara şifa, dertlilere deva, borçlulara eda, nasip eyle…

Ya Rabbi! Gözlerimiz perdelenip sevdiğimiz şu güzel dünyamız görünmez olduğu zaman, gözlerimiz Cennetti ala ve cemali Muhammed Mustafa sallallahu aleyhi vesseleme nazir ve hayran olarak, sağımızda Kuran göğsümüzde iman, fikrimizde havf-i Yezdan ile ….“ Amellerin en hayırlısı bu dünyadan yüce Allah’ı anarak göçmektir”, hadisi şerifine mazhar olup (Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abduhu ve Rasuluhu) „ diyerek son nefesimizi vermeyi hepimize nasip eyle…
Ya Rabbi! Bizi islamdan, Kuran dan, imandan, namustan, hayadan, takvadan, dert verip derman aratmaktan, affettirici efendimiz Muhammed Mustafa sallallahu aleyhi vesselem şefaatinden mahrum bırakma ….
Ya Rabbi! Dünyada sevgilin Muhammed Mustafa sallallahu aleyhi vesselemi ziyaret etmeyi, ahirette büyük şefaatine nail olmayı hepimize ve bütün mü’min kardeşlerimize mukadder eyle…

Ya Rabbi! Bize dünyada ve ahirette iyilik ver, bizi cehennemin o korkunç azabından koru.
Ya Rabbi! Zerre kadar şer veya hayır olsun, iğneden ipliğe, yaştan kuruya, her şeyin hesabinin sorulduğu büyük mahkemede, yüksek huzuruna çıktığımız zaman… sen bize annemize babamıza ve affına muhtaç bütün Müslümanlara merhamet ihsan eyle…
Ya Rabbi! İyi amelden başka malın, mülkün, soyun, sopun hiçbir fayda vermediği, boynuzsuz koyunun boynuzlu koyundan hak iddia ettiği, ellerin ayakların şahitlik yaptığı, herkesin nefsi yani ulu Allah’ın yüce huzurunda ben nasıl hesap vereceğim diye feryad ettiği ve kişinin hesap vermek endişesiyle kardeşinden, çoluğundan çocuğundan kaçtığı, anasından ve babasından kaçtığı büyük mahkemede…. en büyük affettiricimiz Hz. Muhammed sallallahu aleyhi vesselemin sancağının altında hepimizi haşr ve cem eyle….
Ya Rab, bu dini bize doğru olarak öğrenmeyi ve rızan istikametinde bir hayat yaşamayı, son nefesimizde iman ve Kuran’la ölmeyi bizlere nasip eyle. Dinsiz, imansız olarak canımızı alma, ya Rab bizlere cennetini ve cemalini görmeyi nasip et, Cehenneme yakıt (odun) olmaktan bizleri muhafaza eyle, bütün müslüman kardeşlerimi cennettine nail eyle.

Ya Rabbi! İnsanlığın atası ilk Peygamber Adem (a.s) adlarını bilip bilmediğimiz bütün Peygamberlerin yüzü suyu hürmetine, aşıklar, sadıklar, bağrı yanıklar hürmetine küfrün karşısında, göğsünü siper eden , ayağı Hakka giden, gözü hakki gören, kulağı Hakki işiten, kalbi Allah aşkı ve Peygamber sevgisiyle çarpan müminler hürmetine.
Ya Rabbi! Yer yüzünde ilk Allah evinin temellerini atan İbrahim (a.s.) hürmetine amel defterleri kıyamete dek kapanmayacak hayır sahiplerinin ve ilahi indinde duaları mutlak kabul olunanlar hürmetine dualarımızı kabul eyle…
Rabbimin razı olduğu amelleri işleriz inşallah. Rabbim duaları kabul olan kulların cümlesine ilhak eylesin.
Bütün ölmüşlerimizin ve Sevgili Peygamberimizin (S.AS.) ruhu Allah’u Teala’nın rızası için.
EL FATİHA

ADALETIMAHZA

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.islamiportal.net

AMİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİN.ALLAH RAZI OLSUN.RABBİM CÜMLEMİZ ADINA KABUL ETSİN DUAYI.

kabei serif

Kayıtlı Kullanıcı
DUA

DUA

Belli Bir Saatte Uyanmak İçin
Belirli bir saatte uyanmak isteyen kimse, Kevser sûresini üç defa ve Allah'a güvenle okuyup yatarsa, istediği saatte uyanır.

Bir Yeriniz Ağrıdığı Zaman
Tirmizi'nin Enes b.Malik'ten rivayet ettiğine göre, Rasûlullah (s.a.v) şöyle buyurdu:
Bir yerin ağrıdığı zaman elini, ağrının olduğu yere koy ve şunu tekrarla:

"Bismillahi e'uzu bi'izzetillahi ve kudratihi min şerri mâ ecidü min veca'i hâzâ" (3)

zerrin

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH (C.C.) RAZI OLSUN..

emengen

Kayıtlı Kullanıcı
Bir Çiçeğin Duası

Bir Çiçeğin Duası

Ey bütün çiçeklerin,bütün bitkilerin,yerin,göklerin ve bütün
Alemlerin Rabbi;
Ben Senin yarattığın tohumlardan cansız bir tohumdum bir zamanlar.
Sen bana can verdin.
Dualarımı kabul ettin,beni bir çiçek yaptın.
Bana kendi dilediğin gibi bir şekil verdin.
Renklerle,desenlerle süsledin yüzümü.
Bana bir koku sürdün,koklayanları mest eden.
Güzellerden bir güzel yaptın,görenlere! gösterdin.
Senin verdiğin cazibeyle kuşları,böcekleri çağırdım kucağıma,dayanamadılar koştular.Onlara,Senin Rahmet çeşmelerinden şerbetler sundum Senin izninle.
Birbirimize güldük,birbirimize sarıldık.el ele,kucak kucağa Sana şükrettik.
Seni zikrettik günler boyunca.
Nice kuşlar nice böceklerle tanıştım böylece..
Hepsiyle mutlu beraberliklerim oldu.
Nihayet birgün...
Beni bir mü'min kulun gördü,yanımdan geçiyordu,beni fark etti durdu,geri döndü eğildi.
Yüzüme baktı uzun uzun,önce gözleriyle sonra elleriyle okşadı kokladı,kokladı.
Bir öpücük kondurdu yanaklarıma ayrılmadan.
''Ne güzel yaratılmış''dedi sessizce.
İşte o an niçin var olduğumu anladım.melekler sardı etrafımızı ansızın.
İmrenerek seyrettiler olup biteni.
Görmediği Rabbine görmüş gibi inanan bir insanın yücelişini gördüler.
Ve herşeyi en ince ayrıntısıyla kaydettiler.
çekilen resimlerde bende vardım.
Ey dualara cevap veren Rabbim,
Ben cansız bir tohumdum.
Dualarımı kabul ettin,güzel bir çicek oldum.
Senin Kudretinle canlandım,Senin Sanatınla süslendim,Senin Lutfünla güldüm.
Şimdi bir duam daha kaldı mahşere sakladığım
''Beni gören gözleri ateşte yakma Ya Rabbii!''

Amin..

fussilet_19

Dualarınızda bulunmak ümidi ile..B)

Tayfun_Dokgoz

Kayıtlı Kullanıcı

PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLE RALLAH RAZI OLSUN EMEĞİNE SAĞLIK SAOL.

Tayfun_Dokgoz

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Bir Çiçeğin Duası

PAYLAŞIMIN İÇİN TEŞEKKÜRLER ALLAH RAZI OLSUN SAOLUN. SÜPER BIR ŞİİRDİ.

seher vakit

Kayıtlı Kullanıcı

AMIN ALLAH RAZI OLSUN COK GÜZELB)

ireme

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH (CC) RAZI OLSUN KARDEŞİM...SELAM VE DUA İLE...

merfe

Kayıtlı Kullanıcı
Tevbe ve İstiğfar-Seyyidü'l-İstiğfar

Tevbe ve İstiğfar-Seyyidü'l-İstiğfar

"Ey Rabbim! Beni, iyilik ettiği zaman sevinen, kötülük ettiği zaman istiğfar edenlerden kıl."

Tevbe ve İstiğfar

Hâris bin Süveyd diyor ki:
Abdullah ibn Mes'ud -radıyallahu anh- bize biri Nebiyy-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem-den, diğeri de kendisinden olmak üzere iki hadîs tahdîs etti. Nebiyy-i Ekrem'den olan hadîs-i şerîfi şöyle rivâyet etti:

"Mü'min günâhlarını bir dağ altında oturup da üzerine dağın hemen çöküvereceğinden korkan bir kimse gibi görür. Fâcir ise günâhlarını burnunun üzerine konup uçmuş bir sinek gibi görür."

Râvi diyor ki, Ebû Şihâb eliyle burnunun üzerini göstererek bu hadîs-i şerîfi rivayet etti.

Sonra Abdullah ibn Mes'ud diyor ki:

Muhakkak Allah Teâlâ Hazretleri kulunun tevbe-sinden şöyle bir kimsenin sevincinden daha fazla sevinir ki, bu kimse uzun bir yolculuk esnasında tehlikeli bir yerde konaklar. Üzerine bütün yiyeceğini içeceğini yüklediği bineği de yanındadır. Başını yere koymasıyla şöyle bir uykuya dalar. Uyandığında bineğini kaybolup gitmiş olarak görür. Üzerine sıcak basmış, susuzluğu son haddine varmış, yahud Allah dilediği kadar sıcağı ve onun susuzluğunu artırmış. Sonra o kimse devesini aramak için etrafa çıkmış, aramış, bulamamış, o dereceye gelmiş ki hararetten ve susuzluktan tâkati kesilmiş, ümîdi tükenmiş, böyle bir halde tekrar eski yerine dönerek uyuyakalmış. Sonra uyandığında biraz evvel kaybolan devesini başı ucunda bulur. "İşte bu adam ne derece ferahlanır ise Cenâb-ı Hakk -celle ve âlâ- Hazretleri de bir kulunun tevbesinden dolayı o devesini kaybedip de başı ucunda bulan adamdan ziyâde ferahlanır. Yani râzı olur. Tevbe edenin tevbesini kabul edip onu yüksek derecelere nâil eyler, demektir." (1)

Ebû Bekri's-Sıddîk -radıyallahu teâlâ anh-Hazretleri:

"-Yâ Resûlellah, namazın âhirinde okumak üzere bana bir duâ ta'lîm buyur, dedikte Resûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz Hazretleri buyurmuşlardır ki:

"Şöyle duâ et:

Yâ Rabb, muhakkak ki ben kendime çok zulmettim; yani çok günâh işledim. Günahları ise ancak sen afv ü mağfiret edersin. Hakkıyle gafûr ve rahîm ancak sensin. Beni kendi indinden bir fazl u keremle afv ü mağfiret eyle ve bana lutf u ihsanınla merhâmet eyle. Yani benim istihkakım olmayarak mahza fazl u kereminle cehennemden halâs edip cennet ve cemâline kavuştur." (2)

"Gıybetin keffâreti, gıybet etdiğin kimse için istiğfâr etmekliğindir." (3)

"Yeryüzündekilerde) herhangi bir kimse,

derse hatalarına keffaret olur. Bu hataları deniz köpükleri kadar da olsa." (4)

"Duanın hayırlısı istiğfâr, ibâdetin hayırlısı da" kelime-i tevhîddir." (5)

"Ya Ali, sana bir duâ öğreteyim mi ki zerreler adedince günâhın olsa sen de beraber olmak üzere mağfiret olunur. Şöyle söyle: (6)

"İstiğfâr, mü'minin sahife-i a'mâlinde nûr gibi parlar." (7)

"Günâhdan tevbe eden kimse günâh işlememiş gibi olur. Fakat bir taraftan istiğfar, diğer tarafdan günâhda ısrar eden ise -el-iyâzü billah- Cenâb-ı Hakk ile istihzâ eden kimse gibi olur."

"Bir kimse kalbi ve kalıbı ile istiğfâra devam ederse Cenâb-ı Hakk o kimsenin gamlarını ferâha ve sıkıntılarını genişliğe tebdîl ederek hiç ummadığı bir taraftan onu rızıklandırır. (8)

"Tevbe ve istiğfâr ile büyük günâhlar afv olunduğu gibi mükerreren irtikâb edilen küçük günâhlar da, büyük günâhlar arasına dâhil olur." (9)

"Kalbinde nedâmet olmadığı halde yalnız lisânen edilen istiğfar, yalancılar tevbesidir." (10)

"Cenâb-ı Hakk'a tevbe ediniz. Muhakkak ki ben günde yüz defa Cenâb-ı Allah'a tevbe ederim. (11)

"Ne mutlu o kimseye ki defter-i a'mâlinde çokça istiğfar bulur."

"Ey insanlar! Ölmeden evvel Allah'a tevbe ediniz." (12)

Seyyidü'l-İstiğfar

Şeddad bin Evs -radıyallahu anh-dan rivayete göre Nebiyy-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuşlardır:

"Yâ Allah! Sen benim Rabbimsin. Senden başka ilâh yoktur. Beni sen yarattın ve ben senin kulunum. Ve ben îman ve ubûdiyyetimde gücüm yettiği kadar senin ahd ü misâkın üzereyim. Yâ Rabbi! Yapdıklarımın şerrinden sana sığınırım: Ve senin bana in'âm ve ihsan etdiğin ni'-metleri ikrar ve i'tirâf ederim. Kendi kusur ve günâhlarımı da ikrar ve i'tirâf ederim. Yâ Rabb! Sen beni afv ü mağfiret eyle. Zîra senden başkası günâhları afv ü mağfiret edemez." (1)

Bir kimse bu Seyyidü'l-istiğfâr'ı ihlâs ve yakîn i'ti-kadıyle gündüz okur da o günde akşam olmadan evvel vefat ederse o kimse ehl-i cennettendir. Ve eğer bu duâyı yakîn i'tikâdiyle gece okur da sabah olmazdan evvel vefat ederse yine ehl-i cennettendir." Yani cennete ilk girecekler ile cehennemi görmeksizin ol kimse cennete dâhil olur, demektir.

Bu duânın hulâsa-i meali: Ya Rabb, ben cürm ü kusurlarımı i'tirâf eylerim, tevbe ve istiğfar ederim, ni'metlerinin şükründen âcizim, beni afv ü mağfiret eyle, demektir.

merfe

Kayıtlı Kullanıcı
Peygamberimizin Duâlarından Örnekler...

Peygamberimizin Duâlarından Örnekler...

Abdullah bin Abbas -radıyallahu anhüma-dan ri­vâyete göre Peygamber Efendimiz'in duâlarından bi­ri şu duâ idi:

"Yâ Rabb! Kalbimi nurlandır, gözümü nurlandır, ku­lağımı nurlandır, sağımı nurlandır, solumu nurlandır, üs­tümü nurlandır, altımı nurlandır, önümü nurlandır, arkamı nurlandır ve beni nûr eyle (bir başka rivayette) benim damarlarımı nurlandır, etimi nurlandır, kanımı nurlandır, saçımı nurlandır, yüzümü nurlandır.” (1)

Mugîre bin Şu'be'den rivayet olunduğuna göre Resul-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem-in dualarından biri de şu idi:

"Başka bir ilâh yok, ancak Allah var. O’nun şerîki yoktur. Mülk O'nundur, hamd de O'nundur. O her şe­ye kaadirdir. Allah'ım, Senin verdiğine engel olacak da yoktur, vermediğini verecek de yoktur. Ve servet sahi­bi olanlara servetleri sana karşı bir menfaat veremez. Ya­ni servetine güvenerek sana âsî olanları o servetleri kurtaramaz." (2)

Abdullah bin Abbas -radıyallahu anhüma-dan ri­vâyete göre Resûl-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem-e bazı kimseler gelip:

-İnsanlar; yâni Ebû Süfyân ve arkadaşları sizin­le muharebe etmek için adam ve silâh toplamışlar, hazırlık yapmışlar. Onlara mukabele edecek dere­cede kudretiniz yoktur. Onlardan sakınınız diye kor­kutmak istediklerinde, bu söz mü'minlerin yakîn îmânlarını ve cesaretlerini artırıp, Nebiyy-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz de:

"Allah bize kâfidir, o ne güzel vekîldir!" buyurdu. Mü'minler de böyle söylediler." (3)

Enes bin Mâlik -radıyallahu anh-dan rivâyete gö­re: Resûl-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz'in çok kere duâsı:

"Ey Rabbimiz, bize dünyâda da iyilik, güzellik ver, âhirette de iyilik, güzellik ver. Bizi ateş azâbından koru," meâlindeki duâ idi. (4)

Ebû Musâ el-Eş'ârîden rivâyete göre Resûl-i Ek­rem -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz şöyle duâ ederlerdi:

"Yâ Rabb, benim hatâlarımı, bilmeden yapdıklarımı, işimde aşırı gitmemi, ve Senin benden çok iyi bildiğin hallerimi mağfiret eyle. Allah'ım, benim latifeleşmelerimi, ciddiyet hallerimi, hatâen ve kasden yaptıklarımı ve bende olan her şeyimi mağfiret eyle!” (5)

Ebû Hüreyre -radıyallahu anh-dan rivâyete göre Resûl-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz şöyle buyurmuşlardır;

"Her kim günde yüz kere:

derse o kimse için on köle azâd etmiş sevabı ve­rilir, yüz hasene yazılır, yüz günâhı silinir, o gün akşam oluncaya kadar bu ona şeytana karşı si­per olur. Hiç bir kimse ecir bakımından onu geçemez, ancak bunu ondan fazla söyleyen kimse müstesnâ.” (6)

"Ey, Rabbim! Gayb ilminle ve halk üzerine kudretinle, hayatı benim için hayırlı gördükçe beni yaşat, ölü­mü benim için hayırlı gördüğün zaman da beni vefât ettir. Ey Rabbim! Gizlide ve açıkda senden haşyetini istiyorum. Rızâ hâlinde de, gadab hâlinde de ihlâs sözünden ayırmamanı istiyorum, fakirlikte de zenginlikte de i'tidâlden ayırmamanı istiyorum. Senden tükenmez bir ni'met, kesilmez bir göz ferahlığı (yüzde açıkça görülen neş'e ve huzûr) istiyorum. Senden beni kazâna râzı kılmanı, ölümden sonra yaşamanın serinliğini istiyorum. Senden yüzüne bakmanın lezzetini; sana kavuşmanın şevkini istiyorum. Bütün bunları zarar vericinin zararından, sapdırıcı bir fitneden uzak olarak vermeni istiyorum. Ey Rabbim! Bizi îmân zîynetiyle süsle, bizi doğru yolda olan hidâyet rehberleri kıl.” (7)

"Ey Ebû Bekr'in kızı! Sana diğer duâları da için­de toplayan duâları söyleyeyim mi? Şöyle duâ et:

"Ey Rabbim! Senden bildiğim ve bilmediğim hayrın hem çabuk, hem geç olanını istiyorum. Ey Rabbim Re­sûlünün senden istediğini istiyorum, Resûlünün sana sı­ğındığı şeyden ben de sana sığınıyorum. Allah'ım benim için kaza ettiğin şeyin âkibetini doğru yola ulaştır.” (8)

"Sana bir kısım sözler öğreteyim mi ki, Allah Teâlâ kimin hayrını murâd ederse onları ona öğ­retir, sonra ebediyyen unutturmaz. De ki:

"Ey Rabbim! Ben zayıfım, rızân yolunda benim zaa­fımı kuvvetlendir. Beni nâsiyemden tutup hayra sevk et. İslâm'ı rızâmın en son noktası kıl. Ey Rabbim, ben zayıfım, beni kuvvetlendir. Ben zelîlim beni azîz kıl. Ben sana muhtacım, beni rızıklandır.” (9)

"Ey Rabbim! Acizlikten, tenbellikten, korkaklıktan cimrilikten, eli kolu dökülür derecede takatsızlıktan kasvetten, gafletten, zilletten, azlıktan, meskenetten sana sığınırım. Fakirlikten, küfürden, fısktan, şekavetten, nifaktan, yapdığını insanların duyması ve medh etmeleri için yapmaktan, riyâdan, sana sığınırım. Sağırlıktan, dilsizlikten, delilikten, cüzzamdan, abraslıktan ve kötü hastalıklardan sana sığınırım.” (10)

Resûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- duâasında: "Ey Rabbim! Beni, iyilik ettiği zaman sevinen, kötülük ettiği zaman istiğfar edenlerden kıl.” (11)

Ekseri duâları:

"Ey kalbleri çekip çeviren Rabbim! Kalbimi dînin üzere sâbit kıl." İdi.. (12)

etruce

Kayıtlı Kullanıcı
müstecab dualar

müstecab dualar

müstecab dualar
Dört yerde semânın kapıları açılır ve duâya icâbet olunur:
1- Allah yolunda saf bağlandığı zaman,
2- Yağmur yağarken,
3- Namaz kılınırken,
4- Kâ’be görüldüğü zaman,”“İki vakit vardır ki, semânın kapıları açılır. Bu vakitlerde duânın reddolunduğu çok azdır. Biri namaza kalkıldığı zaman, diğeri Allah yolunda saff-ı cihâdda bağlandığı zaman.” (1)
“Dört duâ vardır ki: reddolunmaz:
1- Dönünceye kadar hacının duâsı,
2- Evine gelinceye kadar gazinin duâsı,
3- İyileşinceye kadar hastanın duâsı,
4- Bir de kardeşin kardeşine gıyabında ettiği duâ.” (2)
Bunlardan en çabuk kabul olunan duâ kardeşin kardeşine gıyabında etdiği duâdır.”
“Üç kişi vardır ki Allah onların duâlarını reddetmez:
1- İftar edinceye kadar-oruçlunun duâsı,
2- Mazlumun duâsı,
3- Adaletli devlet reisinin duası.” (3)
“Üç dua vardır ki kabul olunacağında hiç şübhe yoktur:
1- Babanın, evlâdına duası,
2- Misafirin duası,
3- Mazlumun duası,” (4)
“İki dua vardır ki, Allah ile bu iki dua arasında hicâb yoktur:
Biri mazlumun duası,
Diğeri kardeşin kardeşe gıyabında duası,”

Tugbis

Kayıtlı Kullanıcı
RE: müstecab dualar

:) Yok tesekkur ederim bizimle paylastigin icin. Allah razi olsun sizden :)

Dualarda bulusmak uzere, hayirli geceler diliyorum.

elzem

Kayıtlı Kullanıcı

evet dualarda buluşmak dileğiyle..Allah razı olsun kardeşim

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt