Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

NEFİS TERBİYESİ (1 Kullanıcı)

ferit

Kayıtlı Kullanıcı
RE: NEFİS TERBİYESİ

Esselamü Aleyküm Aliye kardeşim;
Allah c.c. razı olsun...çok güzel bir yazı sağolun...en çok dikkatimi çeken nokta şurası...

Çünkü 'ben bir defa secde etmedim ömür boyu lanetlendim, sen hergün beş defa secde etmiyorsun. Korkarım senin yüzünden bana da bir zarar dokunur.'

Ne kadar da zavallıyız ki lain bizle işte böyle dalga geçer gibi hareket ediyor...
Rabbimiz cihadımızı muzaffer kılsın İnşAAllah...selam ve dua ile...

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com

ferit yazdı:
Esselamü Aleyküm Aliye kardeşim;
Allah c.c. razı olsun...çok güzel bir yazı sağolun...en çok dikkatimi çeken nokta şurası...

Çünkü 'ben bir defa secde etmedim ömür boyu lanetlendim, sen hergün beş defa secde etmiyorsun. Korkarım senin yüzünden bana da bir zarar dokunur.'

Ne kadar da zavallıyız ki lain bizle işte böyle dalga geçer gibi hareket ediyor...
Rabbimiz cihadımızı muzaffer kılsın İnşAAllah...selam ve dua ile...

ve aleyküm selam Ferit kardeşim, çok güzel yorumlamışsınız, rabbim razı olsun inş. aynen yazdığınız gibi, bizimle dalga geçiyor, öyle ki birçok konuda biz ondan da daha ileri gidebiliyormuşuz.bu bizler için ne kadar da acı bir netice. rabbim bizleri lanetlenmiş ve kovulmuş şeytanın şerrinden korusun inşallah kardeşim.. Allah razı olsun.. rabbimize emanet olun.. selam ve selametle inş.

Ferhan1982

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferhanaktas.spaces.live.com
RE: “Nefsi bilmek nasıl olur?

RE: “Nefsi bilmek nasıl olur?

“Nefsi bilmek nasıl olur?
Zahir manaya göre nefsini bilmek,kendisinin aciz ve noksan olduğunu bilmektir.Bu ayet-i kerimenin ve hadis-i şerifin bâtın manası ise;gadap,haset,kibir,kin,riya,kendini beğenmek,gaflet,dünya ve ahiret sevgisi,nefsin zevk ve şehvetleri ve kötü ahlaktan ne var ise,hepsinden geçip temizlenmektir: “Tahallaku bi ahlakîllah vettesifu bi sifatillah” olmak yani Allahu Teala’nın ahlakı ile ahlaklanmak;sıfatı ile sıfatlanmaktır.
Cenab-ı Peygamber (SAS),Hak sıfatının ademiyet(kulluk)elbisesi olduğunu beyan ediyor: ”Halakallahu ademe alâ suretihi ve ala sifatıhil kamile – Cenab-ı Hakk,ademi kendisinin sıfatı olan üstünlük üzere halketti.”
Öyleyse insanda yukarıda zikredilen kötü huylar varsa o âdem değil,aşağı bir varlıktır.
İnsan kılığında insan olmayan
Adem heykelleri ne kadar da çok
Bunların hakkında denilse layık
Dünya bostanında canlı korkuluk

mev@

Kayıtlı Kullanıcı

selamun aleyküm allahr azı olsun çok güzel bir konuya deyinmişin kardeş Nefis

muhasebesi konusu gerçekten çokca önemsenmesi gereken ve fakat maalesef de en çok

ihmal edilen sorunlarımızdan. Bu konuda ne kadar cok yazılsa çizilse azdır. Özellikle içinde

yasadığımız toplumda kimliğimizden ve takvamızdan taviz vermeden ayakta kalabilmek için

iç olusumumuzu TAMAMLAMAMIZ gerekmektedir bana göre benim düşüncem bu paylaşımına

teşekkürler selam ve dua ile inş

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com

Ferhan1982 yazdı:
“Nefsi bilmek nasıl olur?
Zahir manaya göre nefsini bilmek,kendisinin aciz ve noksan olduğunu bilmektir.Bu ayet-i kerimenin ve hadis-i şerifin bâtın manası ise;gadap,haset,kibir,kin,riya,kendini beğenmek,gaflet,dünya ve ahiret sevgisi,nefsin zevk ve şehvetleri ve kötü ahlaktan ne var ise,hepsinden geçip temizlenmektir: “Tahallaku bi ahlakîllah vettesifu bi sifatillah” olmak yani Allahu Teala’nın ahlakı ile ahlaklanmak;sıfatı ile sıfatlanmaktır.
Cenab-ı Peygamber (SAS),Hak sıfatının ademiyet(kulluk)elbisesi olduğunu beyan ediyor: ”Halakallahu ademe alâ suretihi ve ala sifatıhil kamile – Cenab-ı Hakk,ademi kendisinin sıfatı olan üstünlük üzere halketti.”
Öyleyse insanda yukarıda zikredilen kötü huylar varsa o âdem değil,aşağı bir varlıktır.
İnsan kılığında insan olmayan
Adem heykelleri ne kadar da çok
Bunların hakkında denilse layık
Dünya bostanında canlı korkuluk

Allah razı olsun kardeşim, katkınız için.. nefse karşı rabbimiz bizlerin yardımcısı olsun inş.

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com

mev@ yazdı:
selamun aleyküm allahr azı olsun çok güzel bir konuya deyinmişin kardeş Nefis

muhasebesi konusu gerçekten çokca önemsenmesi gereken ve fakat maalesef de en çok

ihmal edilen sorunlarımızdan. Bu konuda ne kadar cok yazılsa çizilse azdır. Özellikle içinde

yasadığımız toplumda kimliğimizden ve takvamızdan taviz vermeden ayakta kalabilmek için

iç olusumumuzu TAMAMLAMAMIZ gerekmektedir bana göre benim düşüncem bu paylaşımına

teşekkürler selam ve dua ile inş

ve aleyküm selam kardeşim.. Allah razı olsun güzel yorumunuz için.. haklısınız.. selametle kalınB)

muhammed_eness

Kayıtlı Kullanıcı

aliyeceğim çok güzel bir konuya değinmişsin.Rabbim sevabına yazsın inşallah
daha büyük başarılar seninle olur inşallah Rabbim yardımcın olsunB)B)B)B)B)B)

asil20

Kayıtlı Kullanıcı

PAYLAŞIMINDAN DOLAYI ALLAH C.C RAZI OLSUN İNŞALLAH KARDEŞİM.
NEFİS EN BÜYÜK DÜŞMANDIR.İNSANIN BAŞINA NE GELİRSE ONDAN GELİR.RABBİM CÜMLEMİZİ NEFSİMİZE UYMAKTAN KORUSUN İNŞALLAH.

Fahretin

Kayıtlı Kullanıcı
S.A Aliye
Yazılarını okuyorum ve bilgileniyorum.. Çok güzel bir konuyu bizimle paylaşmışsın. Allah (c.c) razı olsun..
Bu nefis terbiyesi tüm hayatımızı ve yaşantımızı etkilyen bir olay. Ne yazık ki nefsine uyan, nefsiyle hareket edenlerin yapmış olduğu tüm işlerin hepsi ya kendisine ya başkasına ya sevdiklerine veya kendi ailesine zararı vardır. Bütün kötülükler nefsini kontrol edemeyenlerden gelmektedir ve bunu sonucunu cevremizde çok görmekteyiz. Hadis-i şerif
Gerçek mücâhid, nefsiyle cihad edendir

evet gerçekten asıl mücadele nefsimizledir. Nefsini kontrol edemeyen insanlara bu dünyayı da verseniz yetmez...Ama nefsini kontrol eden insana sadece Allah(c.c) ve peygamber (S.A.S) sevgisi yeter başka hiç bir şeye ihitacı yoktur.

safiye

Kayıtlı Kullanıcı
rabbim tüm mümin kardeşlerimi beni ve ailelerimizi, etrafımdakileri, burdakileri, etrafımızdaki tüm herkesi nefsimize uydurup düşmanımıza güldürtmesin inşallah

Fahretin

Kayıtlı Kullanıcı
... amin... tüm iyi dileklerine amin.. Allah (c.c) hepimizi takva sahibi yapsın, bu nefsimizin kötülüklerinden korunalım.

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
A. NEFSİN KÖTÜ SIFAT VE ÖZELLİKLERİ

KISKANÇLIK - HASED

12/89: Hani onlar (Hz. Yusuf'un üvey kardeşleri) şöyle demişlerdi: Yusuf ve Kardeşi (Has Kardeşi Bünyamin) Babamıza muhakkak ki bizden daha sevgilidir... Babamız açık bir yanlışlık içindedir. Yusuf'u öldürün yahut bir yere atın ki, babamızın sevgisi bize kalsın.
2/109: Kitab ehlinden bir çoğu, hak kendilerince besbelli olduktan sonra, içlerindeki hasedden dolayı, sizi imanınızdan çevirip kâfir yapmayı arzu ederler...
4/54: Yoksa onlar, Allah'ın Kendi lütuf ve yüceliğinden verdiği nimeti çekemiyorlar da kıskançlık mı ediyorlar...
113/155: De ki: Sabahın Rabbine sığınırım... Kıskandığı zaman hasedcinin şerrinden.
16/90: Allah...kıskançlıkları yasaklar...

Kıskançlık, insanlarda derece derece mevcut bir duygudur. Ancak sevgisizlik ve ayrıcalıklı muamele bu hissi, Hz. Yusuf kıssasında olduğu gibi öldürme girişimine getirecek kadar azdırır. Akıl ve mantık bile bu hisleri söndürememiştir.

Hased; çekememezlik, kıskançlık demektir. Bu duyguyu taşıyanlar, kendilerinde olmayanın başkalarında da olmasına katlanamazlar, o nimetin de mahvolmasını isterler, bu gayelerine erişmek için de her türlü kötülüğü yapabilirler. Cenâbı Allah, hasedçinin kötülüğünden ancak Rabbine sığınılırsa kurtulmanın mümkün olduğunu vurgulamaktadır. Hz. Muhammed (s.a.v.) bir hadisinde şöyle buyurmaktadır: " Hased bir şeytandır, öfke de bir şeytandır. "

gul_i rana

Kayıtlı Kullanıcı
Essalamu aleykum ve rahmetullahu ve berakatuhu daimen ve ebeden Insaallah degerli kardesim; Cezakkallahu Hayran :G Rabbim razi olsun kardesim...zaten bizim en büyük düsmanlarimizdan biri de "nefsimiz" degilmi.. Rabbim bizi bir saniye bile nefsimizle bas basa birakma.. Sana siginirim.Kaiantin efendisine emanet olasin kardesim..baki selam ve dua ile insallahu teâlâ..B)

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt