Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Neden Müslüman Olmalıyım biri anlatsın? (1 Kullanıcı)

payamli

Kayıtlı Kullanıcı
Bana neden müslüman olmalıyım açıklayın ve beni tekrardan gerçek müslüman yapmak için çalışın ..:A

nurus

Kayıtlı Kullanıcı
Kardesim sana neden gercek müslüman olmak ama anlamadim sen müslüman degilmisin ya da tam anlamiyla gercek müslüman olmak mi istiyorsun pek anlamadim...ahiret hayatina inaniyorsan..ölümden sonrada gercekten sonsuz bir dünyanin olduguna inaniyorsan ve cenneti kazanmak istiyorsan müslüman olup Allahin emirlerine uymalisin ki cennet sonsuz sikintisiz, alemde yasayabilmek icin...islamiyetin diger dinler gibi sonradan uydurma degistirilen bir din olmadigi kurani keriminde hicbirzaman degistirilmeden ayetleri carptirilmadan anlatildiginida belirtmek isterim....1-hz.muhammedin peygamber olmadan önce halk tarafından güvenilir emin olarak bilinmesi ve dürüst olması onun peygamberliğinin en büyük delillerindendir...
2-islam savaşlarında her 10 müslümana okuma yazma öğreten müşriklerin serbest bırakılması burdan ayrıca hz.muhammedin okumaya verdiği önem anlaşılıyor ayrıca ilim çinde dahi olsa gidip öğreniniz diyerek bilime verilen önemi belirtiyor...ayrıca hz.alinin bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum sözünü hiçbir zaman unutmayalım...
3-kuranda insanlara evrenle ilgili sorular sorulması ve ilim öğrenmeye insanların teşvik edilmesi...(kurandan başka hangi kutsa kitapta ilime önem verilmiş ben şahsen bilmiyorum bilen varsa söylesin...)
4-kurandaki edebi yazıların taklidinin imkansız olması ve bunu tüm arap edebiyatı uzmanlarının kabul etmesi...
5-kuran okunduğu zaman duyulan manevi gücün başka hiçbir kitapta bulunmayışı kuranın sesinin tüm insanların kalbini derinden etkilemesi...
6-kuranda gelecekle ilgili bilgilerin doğru çıkması(mekkenin fethi,rumların galibiyeti gibi)
7-kuranda bir tana bile çelişki olmaması...
8-kurandaki bilimsel ayetlerin yanlışla karıştırılmadan kurana doğru olarak konması,kuranda bilimle ilgili safsata bilgi olmaması...
9-ayetlerin yerleştirilmesindeki matematiksel kod...
10-ezan sesinin insanda uyandırdığı huzur(o anı hiç bir şeye değişmem) bilmiyorum daha ne anlatayim kardesim belki bunlar seni tatmin etmedi ama sunu unutma huzur islamdadir..Kuran-i kerimin mealini okudugun zaman düsüncelerin degisecektir buna inaniyorum...Allah yardimcin olsun kardesim...
Bana neden müslüman olmalıyım açıklayın ve beni tekrardan gerçek müslüman yapmak için çalışın ..:A

nurus

Kayıtlı Kullanıcı
Çok şükür Müslümanım, çünkü; Milyarlarca galaksinin, her galaksideki milyarlarca gezegenin ve bu evrenlerdeki bu müthiş düzenin mutlaka bir yaratacısının olduğuna inanıyorum. Çok şükür Müslümanım, çünkü; Kainatta tesadüf diye birşeyin olmadığını, tesadüfen böyle bir mükemmelliğin işlemesinin mümkün olmadığını biliyorum. Bu kainatta inkarı mümkün olmayan bir nizam ve intizam vardır. ( Bozmaya uğraşan biz insanlara rağmen. ) Çok şükür Müslümanım, çünkü; alevi-sünni, Türk-Kürt, inanan-inanmayan ayrımının yapılmadığı bir düzen olan islamda, iman işi herkesin kendi iradesine bırakılarak gerçek Adelet sağlanmıştıır, kişiye özgürce kendini yaratanı inkar etmek konusunda bile zorlama yapılmamıştır. (Sonuçlarına kendisi katlanmak üzere bu serbestlik kendilerine verilmiştir.) Çok şükür Müslümanım, çünkü; islamiyet daha önceki dinlerin bozulmamış asıllarını ve o dinlerin peygamberlerinin tamamını tasdik ettirmeyi gerektirir. ( Diğer dinler ise islam peygamberini yok sayarlar.) Çok şükür Müslümanım, çünkü; Takliden müslümanlığın hedeflenen müslümanlık olmadığını fark ederek, dinim ile ilgili gerekli araştırmayı yapıp, taklidi müslüman değil tahkiki müslüman olmaya çalışıyorum. Çok şükür Müslümanım, çünkü; tüm yaratılmışlara değer vermem gerektiğini, insanlara zulmetmemeyi, yardımlaşmayı, kul hakkını, komşu ve arkadaşlık haklarını ve bunların önemini bu dinin sayesinde öğrendim. Doğruyu-yanlışı, helali-heramı, iyiliği-kötülüğü bunların ayrımını bu din sayesinde öğrendim. Nimetlere şükretmeyi, belalara sabretmeyi, her şeye ibretle bakmayı, tefeffürü bu din sayesinde öğrendim. Çok şükür Müslümanım. Çok şükür Müslümanım. Çok şükür Müslümanım

payamli

Kayıtlı Kullanıcı
Sevgili Nuras kardeşim,
Aslında çok güzel anlatmışsın ama bu benim zayıflamış olan imanımı tekrar o şahlanmış haline geri getirmeye yetmiyor.

Çocukluğumda 8 belkide 10 yaşımda iken bile hep bazı şeyleri sorgulardım ,insanların nefsini,birilerinin dinden rant elde etmesini,anlatılan islami hikayelerin gerçek dışı veya abartılı olduğunu hep sorguladım ama bunları sorguladığım süre içerisinde bir yandanda Cezalandırma korkusu sahip olduğun şeyleri kaybetme korkusu hep sorgulamada ileri gitmeme engen oldu.

Ama gel görki gün geldi çattı daha ünv bitti ve daha fazla kitap okuma şansı buldum bir yandanda kendi kabuğuma çekildim en sonunda da sorgulama öyle bir hale geldiki bir an kendimi Allah bir daha o günlere götürmesin dinsiz dene bilecek biri olarak gördüm.ondan sonra hem okumayı hemde sorgulamayı bıraktım.

Ama bu sorgulamayı bırakma pek fayda vermedi öyleki biraz imana gelsemde birazdaha düzelme olsada yine eski şüpheler,adeta ateşten geri kalan közler gibi bir rüzgar esintisi ile tekrar harlanmaya koskoca ateş olmaya başladı ve Allah muhafaza tekrar az da olsa var olan inancıma zarar vermeye başladı .Bu sebepten dolayı,ben buraya geldim ki o ateşten kalan közleride söndüreeyim çünkü ufak bir esintide tekrar parlıyor közler ..

sengul

Kayıtlı Kullanıcı
selam verilmeden sorulan sorulara cevap vermeyiniz.hadisi şerif.buhari.

bir kısım kardeşlerime..

müslüman olmak için ...
birler ,onlar,yüzler,binler,milyonlar,milyarlar v.s,v.s...

HÜCCET bulunabilir...

bunlardan birine örnek verelim inşaALLAH..

CEVAP:NÜFUS CÜZDANINDA İSLAM YAZIYOR DİYE..

Ben, Allah'ın emriyle cihad yolunda hareket etmeye vazifedarım. Cenab-ı Hakk'ın vazifesine karışmam. Muzaffer etmek veya mağlûp etmek O'nun vazifesidir...

DİYELİM...
KONUYU ŞAHSİ NAZARIMIZDA..KAPAYALIM..

MADEM NURUS KARDEŞİMİZ DEVAM ETMİŞ..

BİZE DE İZLEMEK DÜŞER...

SELAMETLE..

günün tavsiyesi:çocuklara şevkat ve sevgi gösteriniz..
Küçüklere merhamet etmeyen bizden değildir .h.ş(Buhari)

payamli

Kayıtlı Kullanıcı
Sorularımı sormaya başlayayım inşallah,

Soru-1: Dinlerin hepsi neredeyse aynı temel özelikleri gösterir,yani bir yaradanı ,veya eşsiz bir gücün varlığını söyleyip bunu ispatlamaya çalışır.özelikle hak dinler önceki dinin artık geçersiz olduğunu yeni dinin hükümlerinin geçerli olduğu söyler sizce burada bir çelişki yokmu ?

hafizkiz

Kayıtlı Kullanıcı
Sevgili Nuras kardeşim,
Aslında çok güzel anlatmışsın ama bu benim zayıflamış olan imanımı tekrar o şahlanmış haline geri getirmeye yetmiyor.

Çocukluğumda 8 belkide 10 yaşımda iken bile hep bazı şeyleri sorgulardım ,insanların nefsini,birilerinin dinden rant elde etmesini,anlatılan islami hikayelerin gerçek dışı veya abartılı olduğunu hep sorguladım ama bunları sorguladığım süre içerisinde bir yandanda Cezalandırma korkusu sahip olduğun şeyleri kaybetme korkusu hep sorgulamada ileri gitmeme engen oldu.

Ama gel görki gün geldi çattı daha ünv bitti ve daha fazla kitap okuma şansı buldum bir yandanda kendi kabuğuma çekildim en sonunda da sorgulama öyle bir hale geldiki bir an kendimi Allah bir daha o günlere götürmesin dinsiz dene bilecek biri olarak gördüm.ondan sonra hem okumayı hemde sorgulamayı bıraktım.

Ama bu sorgulamayı bırakma pek fayda vermedi öyleki biraz imana gelsemde birazdaha düzelme olsada yine eski şüpheler,adeta ateşten geri kalan közler gibi bir rüzgar esintisi ile tekrar harlanmaya koskoca ateş olmaya başladı ve Allah muhafaza tekrar az da olsa var olan inancıma zarar vermeye başladı .Bu sebepten dolayı,ben buraya geldim ki o ateşten kalan közleride söndüreeyim çünkü ufak bir esintide tekrar parlıyor közler ..

slamün alyküm kardeşim ewela üyeliğin hayırlı olsun
seni tam bir weswesenin içinde gördüm
tamamen şeytan avuçlarının içine almış ALLAH muhafaza
bizim ALLAHTAN GELDİĞİMİZİ BU YİYECEKLERİ İÇECEKLERİ DOĞAYI HAWAYI BİZE ALLAH IN WERDİĞİNİ UNUTMAYALIM HİÇ BİR ZAMAN
ŞİMDİ Bİ DÜŞÜNMENİ RİCA EDİYORUM
Bİ EŞYA DÜŞÜN
O KENDE KENDİNE OLUŞMAMIŞTIR İLLA ONU GERÇEKLEŞTİREN BİRİ WARDIR DEĞİL Mİ?
İŞTE BU DÜNYADA KENDİ KENDİNE OLMADI
ŞU GÖKYÜZÜNÜ MEWLAM DİREKSİZ OLARAK NASILDA TUTUYO NE KADARDA GÜZEL SABAH HAVA BEYAZ AKŞAM SİYAH
YAZIN GÜNEŞLİ KIŞIN SOĞUK
WEYA BİR MEYWE - SEBZE ONLARI TOPRAĞIN ALTINDA BİR BOYA FABRİKASI MI WARDA O BOYUYO O İMAL EDİYO ONA O TADI WERİYO?
HAYIR HİÇ BİRİNİ TOPRAK YAPMIYO O SADECE VASITA HEPSİNİ GERÇEKLEŞTİREN MEWLAMIZDIR
ONA EN GÜZEL KUL OLMAMIZ DUASIYLA İNŞAALLAH FAYDALI BİLGİ WEREBİLMİŞİMDİR SLM WE DUA İLE
Bİ DÜŞÜN

payamli

Kayıtlı Kullanıcı
Aslında Allahın varlığını inkar etmek bana da çok saçma geliyor kardeşim,ancak;onu böyle cezalandırması ve kuralcı olmasıda bir okadar bana tuhaf geliyor.

Şeytan gerçektende beni tam avuçlarına almış önceleri ben onu istediğim yöne çekebiliyorum ama şimdi o beni istediği yöne çekiyor.bende onu yenmek bir nebze olsada berabere kalmak için burada inşallah birşeyler öğrenirim.

hafizkiz

Kayıtlı Kullanıcı
Sorularımı sormaya başlayayım inşallah,

Soru-1: Dinlerin hepsi neredeyse aynı temel özelikleri gösterir,yani bir yaradanı ,veya eşsiz bir gücün varlığını söyleyip bunu ispatlamaya çalışır.özelikle hak dinler önceki dinin artık geçersiz olduğunu yeni dinin hükümlerinin geçerli olduğu söyler sizce burada bir çelişki yokmu ?

SELAMÜN ALEYKÜM BAK KARDEŞİM İNCELEME BÖYLE ŞEYLERİ
BUNLARIN HEPSİNİ SENİN AKLINA ŞEYTAN GETİRİYO
BİZE DÜŞEN MEWLA NIN NİMETLERİNİ YEYİP İÇİP O MEWLAMIZA ŞÜKR ETMEK İBADET ETMEKTİR
YE İÇ YAN GEL YAT OLUR MU BÖYLE AMA?

payamli

Kayıtlı Kullanıcı
kardeşim o yan gelip yatmayı bende iki yıldır yapıyorum ama inan yan gelip yatığımda daha da kötü olmaya başladım. bu çözüm değil bence yan gelip yatmak.

hafizkiz

Kayıtlı Kullanıcı
ÖYLE ŞEY Mİ OLUR KARDEŞİM YA
İNANIN ŞEYTAN SİZİ ÖYLE BİR AVUCUNA ALMIŞKİ ALLAH YARDIMCINIZ OLSUN
BİZ BU DÜNYADA HEP Bİ İMTİHANDAYIZ MEWLAMIZ BİZE İKİ YOL GÖSTERMİŞ WE BİRDE AKIL WE NEFİS WERMŞ AKLIMIZI KULLANIPTA EN DOĞRU YOLU SEÇERSEK NE MUTLU BİZE Kİ YERİMİZ CENNETTİR İNŞAALLAH
WE HAYWANIN AKLI YOKTUR NEFSİ WARDIR
MELEĞİN İSE NEFSİ YOKTUR AKLI WARDIR
OYSA BİZDE İKİSİDE WAR
BİZ AKLIMIZI KULLANDIĞIMIZDA MELEKLERDEN DAHA ÜSTÜN MERTEBEDE OLUYORUZ
NEFSİMİZE UYDUĞUMUZDA HAYWANLARDAN BİLE EN AŞAĞI KALIYORUZ
MEWLAM AKLINI KULLANANA KULLARINDAN ETSİN CÜMLEMİZİ
SLM WE DUA İLE

hafizkiz

Kayıtlı Kullanıcı
ancak;onu böyle cezalandırması ve kuralcı olmasıda bir okadar bana tuhaf geliyo
demişsiniz

O MEWLAMIZ BU KURALLARI KOYMASAYDI DÜNYANIN DÜZENİ TERSİNE DÖNERDİ
BELLİ BİR KURAL İÇİNDE YAŞAMAYANLARIN NE KADAR İĞRENÇ BİR DURUM İÇNDE OLDUĞU GÖZLER ÖNÜNDE
CEZALANDIRMASI İSE O NA İBADET ETMEMİZ GEREKTİĞİ İÇİNDİR
UNUTMAYALIM HER AN ŞEYTANIN BİZİM ENSEMİZDE OLDUĞUNU WE HER AN BİZİM BİR İMTİHANDA OLDUĞUMUZU

payamli

Kayıtlı Kullanıcı
Güzel kardeşim ben hep bu sınavı sorguladım ama bir türlü istediğim sonucu bulamadım ,
Bana bu sınavın amacını ve neden gerekli olduğunu anlat istersen kardeşim?

hafizkiz

Kayıtlı Kullanıcı
Güzel kardeşim ben hep bu sınavı sorguladım ama bir türlü istediğim sonucu bulamadım ,
Bana bu sınavın amacını ve neden gerekli olduğunu anlat istersen kardeşim?

ya kardeşim siz resmen haşa ALLAH ı sorguluyosunuz bunların hepsini şeytan getiriyo aklınıza ne kadar çok hoca efendiler war sohbetlerini dinlesenize

bakın biz kuluz Mewla mız bize cennet waad etmiş değil mi ?
o cennetki tarifi mümkün değil o kadar güzel oraya girmek istemiyo musunuz
yoksa ölümden sonra dirilmeye mi inan mıyosunuz?
ya lütfen kendinize sürekli AYETEL KÜRSÜ FELAK NAS surelerini okuyun da
kurtulun şu wesweseden

gecekondu

Kayıtlı Kullanıcı
Konuyla Ve Sorduğunuz soruyla Ne Kadar Alakalı Bir cevap Olacak Bilemiyorum ama Bu Dünyada Yaşamanında Bir Kanunu Var Ve Bu Bir İlahi Kanun Allah c.c. kanunu ( İnsanlar akıl ve zekasıyla iyi ve kötüyü ayırt edebilecek kapasiteye sahiptir ) sizde Neyin iyi olduğunu neyin kötü olduğunu Düşünüyor olmanız gerekir sanırım .. Dinimiz İslam Her zaman İyiliği emretmiş Kötülüğü Men etmiştir Bu Dünyada Huzur ve Güven içinde Yaşamak İstiyorsak Bu Kanunlara uymak Zorundayız .. Akla ve Mantığada en uygun din İSLAM Dinidir Biraz dine yönelseniz Bu Karmaşık Düşüncelerden Sıyrılırsınız eminim .. Allah'ın Rahmeti Bereketi ve Hidayeti Üzerinize Olsun İnşallah Selametle...

[FONT=&quot]İnsan tövbe vadisine geldiği zaman, şeytanın iplerinden kurtulmuş melek kanatlarının gölgesine sığınmıştır[/FONT]

Namaz kaç para?

* Abdest kaç para?

* Şehadet kaç para?

* Namuslu yaşamak kaç para?

* Kur’an okumak kaç para?

* Terbiyeli olmak kaç para?

* Şerefli yaşamak kaç para?

* Günahtan korunmak kaç para?

Bir de Cehennemin Fiyat Tarifesine Bakalım;

* Namussuzluk parayla

* Kumar parayla

* İçki parayla

* Zina parayla

* Şerefsizlik parayla

* Haramların hepsi parayla

* Cehenneme giden bütün yollar parayla...

Birileri parayla Cehennemi kucaklıyor da, bedava Cennet’e gelmiyor.
Hem Cehennem'e girmek için sadece para da yetmiyor başka bi takım
vasıflarınız da olsması lazım;

* İnkârcı olacaksın.

* Kur’ân-ı Kerîm’i beğenmeyeceksin.

* Dinin emirlerine karşı geleceksin.

* Allah’ın emirlerini yaşamaya değer görmeyeceksin.

* Bu asırda Kur’ân-ı Kerîm bizi idare edemez, diyeceksin.

* İçki, kumar, zina, hırsızlık, hortumculuk günah değil diyeceksin.

* Fâiz alıp-vereceksin.

* Rüşvet alıp-vereceksin.

* Yalan, dedi-kodu, gıybet, iftira, dalga, dubara ile sarmaş dolaş
olacaksın.

* Haram-helâl tanımayacaksın.

* İnsanları aldatacaksın.

* Namaz, oruç, zekât gibi ibâdetlerin semtine bile uğramayacaksın.

* Yetim malını zimmetine geçireceksin.

* Eline geçen imkânları ve fırsatları har vurup harman savuracaksın; yani
israf edeceksin.

* Kul hakkını zimmetine geçireceksin. Bu hakla ahirete göçeceksin.

* Konuştuğun zaman yalan söyliyeceksin. Vaad ettiğin zaman yerine
getirmiyeceksin. Sana emanet edilene ihanet edeceksin.

* Karının, kızının, oğlunun derbeder yaşantısına göz yumacaksın.

* Menfaatin için mukaddesatını ve mukaddeslerini satacaksın.

* Kendin ve aile efradın için Müslümanca yaşanacak bir ortam
oluşturmayacaksın.

* Neslin bozulmasına zemin hazırlayacaksın.(özellikle bu madde birçoğumuzu
ilgilendiriyor)

Allah’ım! Gözümü, gönlümü, kalbimi, aklımı, elimi, belimi, ayağımı, dilimi, kulağımı haramdan, haram meyillerden, haram yönelişlerden koru!
AMİNNNNNNNNNN

Hakendiş

Kayıtlı Kullanıcı
Sevgili Nuras kardeşim,

Selamün Aleyküm kardeşim, senin içine düştüğün durumu anlıyorum, merak etme, Allah'ın izniyle geçer. Geçici bir durum ama sen yeter ki Allah'a sığın! Devamlı dua et, bu durumun en büyük ilacı duadır. İçinden gelse de gelmese de devamlı dua et. Sen eğer iyi niyetliysen Allah, sana kapıları açacaktır. Herkes belli bir imanî olgunluğa kavuşuncaya kadar belli dönemlerden geçebiliyor. Senin bazı konuları aşırıya kaçmadan sorgulaman aslında doğruyu bulman ve hakiki imanı yakalaman açısından olumlu bir durum... Eğer hayırlısıyla bu dönemi atlatırsan çok düzgün bir İslami yaşantıya sahip olabilirsin. Yeter ki umudunu kesme... Benim de çevremde böyle sorgulayan birçok insan oldu.

Sen öncelikle bu sorular kafanı kurcalamaya başladığında farklı yanlış kitaplar okumuşsun galiba ve aklını kurcalamış, sen de ister istemez şüpheye düşmüşsün çünkü yanlış kaynaklarla zihnini kurcalayarak şeytana malzeme vermişsin. İnsanlar şeytanın ne kadar dehşetli bir düşman olduğunun farkında değil. Apaçık gerçekken çok kolay inkar ettirebiliyor. Okyanusun ortasında susuz bırakıyor insanı. Etrafımızdaki her şey, Allah'ı gösteriyor. Yani bu kadar sonsuz delillere rağmen, bir insanın bile bile inkar etmesi bizzat şeytanın varlığını gösteriyor. Ve insanları sonsuz bir Cehennem'le karşı karşıya bırakıyor. Sen kafanı kurcalayan soruları tam olarak paylaşırsan cevap vermeye çalışalım. Her sorunun cevabı vardır. Biz veremezsek başka kaynaklardan yararlanırız. Risale-i Nur okudun mu daha önce?

sonayg

Kayıtlı Kullanıcı
s.a Hakendiş kardeşimeaçıklamalarından dolayı teşşekür ederim.Payamli kardeşimizide anlıyorum.Allah kalbimizi imandan ayırmasın.Allah hepinizden razı olsun.

NSBBZN

Kayıtlı Kullanıcı
Allah’ım! Gözümü, gönlümü, kalbimi, aklımı, elimi, belimi, ayağımı, dilimi, kulağımı haramdan, haram meyillerden, haram yönelişlerden koru!
AMİNNNNNNNNNN

RABBİM YAR VE YARDIMCINIZ OLSUN SELAM VE DAİMİ DUA İLE...

deniz hışır

Kayıtlı Kullanıcı
payamlı kardeşim eğer hala bu bölüme bakıyorsan sana bi cevabım var. ALLAH çok yüce, ALLAH ın bizim ibadetlerimize ihtiyacı yok, ibadetlere bizim ihtiyacımız var. ayrıcı ALLAH çok merhametli ve affedicidir. bence seni şeytan dürtüyor bunları düşünmen için. bu durumdam kurtulmak istiyorsan, şeytanı duyma, ve burda ki ablalarımın abilerimin ve benim söylediklerime kulak ver

_YUSUF_

Yönetici

Allah'ın rahmeti ve bereketi üzerine olsun kardeş

Aşağıdaki temsili hikayeyi oku bak.Nefsinde yaşar gibi okuki yarana melhem ola

Şu kâinatın tılsım-ı muğlâkını açan -Allah'ın varlığına, birliğine ve âhiret gününe İmân ettim. ruh-u beşer için saadet kapısını fetheden, ne kadar kıymettar iki tılsım-ı müşkülküşâ olduğunu; ve sabır ile Hâlıkına tevekkül ve ilticâ ve şükür ile Rezzâkından suâl ve duâ, ne kadar nâfi ve tiryak gibi iki ilâç olduğunu; ve Kur'ân'ı dinlemek, hükmüne inkıyâd etmek, namazı kılmak, kebâiri terk etmek ebedü'l-âbâd yolculuğunda ne kadar mühim, değerli, revnaktar bir bilet, bir zâd-ı âhiret, bir nur-u kabir olduğunu anlamak istersen, şu temsilî hikâyeciğe bak, dinle:

Bir zaman, bir asker, meydan-ı harb ve imtihanda, kâr ve zarar deverânında pek müthiş bir vaziyete düşer. Şöyle ki:

Sağ ve sol iki tarafından dehşetli derin iki yara ile yaralı ve arkasında cesîm bir aslan ona saldırmak için bekliyor gibi duruyor. Ve gözü önünde bir darağacı dikilmiş. Bütün sevdiklerini asıp mahvediyor. Onu da bekliyor. Hem, bu hali ile beraber, uzun bir yolculuğu var, nefyediliyor.

O bîçare, şu dehşet içinde me'yusâne düşünürken, sağ cihetinde Hızır gibi bir hayırhâh, nurânî bir zât peydâ olur, ona der:

"Me'yus olma! Sana iki tılsım verip öğreteceğim. Güzelce istimâl etsen, o aslan sana musahhar bir at olur. Hem, o darağacı sana keyif ve tenezzüh için hoş bir salıncağa döner. Hem, sana iki ilâç vereceğim. Güzelce istimâl etsen, o iki müteaffin yaraların, iki güzel kokulu gül-ü Muhammedî Aleyhissalâtü Vesselâm denilen latîf çiçeğe inkılâb ederler. Hem, sana bir bilet vereceğim. Onunla, uçar gibi, bir senelik bir yolu bir günde kesersin. İşte, eğer inanmıyorsan, bir parça tecrübe et. Tâ doğru olduğunu anlayasın."

Hakikaten bir parça tecrübe etti. Doğru olduğunu tasdik etti.

Evet, ben, yani şu bîçare Said dahi bunu tasdik ederim. Çünkü, biraz tecrübe ettim, pek doğru gördüm.

Bundan sonra birden gördü ki, sol cihetinden şeytan gibi dessas, ayyaş, aldatıcı bir adam çok zînetler, süslü sûretler, fantâziyeler, müskirler beraber olduğu halde geldi. Karşısında durdu. Ona dedi:
"Hey arkadaş! Gel, gel. Beraber işret edip keyfedelim. Şu güzel kız sûretlerine bakalım. Şu hoş şarkıları dinleyelim. Şu tatlı yemekleri yiyelim."

"Hâ, hâ, nedir ağzında gizli okuyorsun?"

"Bir tılsım."

"Bırak şu anlaşılmaz işi. Hazır keyfimizi bozmayalım. Hâ, şu ellerindeki nedir?"

"Bir ilâç."

"At şunu. Sağlamsın. Neyin var? Alkış zamanıdır. Hâ, şu beş nişanlı kâğıt nedir?"

"Bir bilet. Bir tâyinât senedi."

"Yırt bunları. Şu güzel bahar mevsiminde yolculuk bizim nemize lâzım" der. Her bir desîse ile onu iknâa çalışır. Hattâ o bîçare ona biraz meyleder. Evet, insan aldanır. Ben de öyle bir dessasa aldandım.

Birden sağ cihetinden, ra'd gibi bir ses gelir. Der:

"Sakın aldanma! Ve o dessasa de ki: Eğer arkamdaki aslanı öldürüp, önümdeki darağacını kaldırıp, sağ ve solumdaki yaraları def' edip peşimdeki yolculuğu men edecek bir çare sende varsa, bulursan; haydi yap, göster, görelim. Sonra de, "Gel keyfedelim." Yoksa sus, hey sersem!' Tâ Hızır gibi bu zât-ı semâvî dediğini desin."

İşte ey gençliğinde gülmüş, şimdi güldüğüne ağlayan nefsim! Bil:

O bîçare asker ise, sensin ve insandır.

Ve o aslan ise eceldir.

Ve o darağacı ise, ölüm ve zevâl ve firâktır ki; gece gündüzün dönmesinde her dost vedâ eder, kaybolur.

Ve o iki yara ise; birisi, müz'ic ve hadsiz bir acz-i beşerî, diğeri elîm, nihayetsiz bir fakr-ı insanîdir.

Ve o nefy ve yolculuk ise, âlem-i ervâhtan, rahm-ı mâderden, sabâvetten, ihtiyarlıktan, dünyadan, kabirden, berzahtan, haşirden, Sırattan geçer bir uzun sefer-i imtihandır.

Ve o iki tılsım ise, Cenâb-ı Hakka İmân ve âhirete imândır. Evet, şu kudsî tılsım ile ölüm, insan-ı mü'mini zindan-ı dünyadan bostan-ı Cinâna, huzur-u Rahmâna götüren bir musahhar at ve burak sûretini alır. Onun içindir ki, ölümün hakikatini gören kâmil insanlar, ölümü sevmişler. Daha ölüm gelmeden ölmek istemişler.

Hem zevâl ve firâk, memat ve vefât ve darağacı olan mürûr-u zaman, o İmân tılsımı ile, Sâni-i Zülcelâlin taze taze, renk renk, çeşit çeşit mu'cizât-ı nakşını, havârik-ı kudretini, tecelliyât-ı rahmetini, kemâl-i lezzetle seyr ve temâşâya vâsıta sûretini alır. Evet, güneşin nurundaki renkleri gösteren aynaların tebeddül edip tazelenmesi ve sinema perdelerinin değişmesi daha hoş, daha güzel manzaralar teşkil eder.
Ve o iki ilâç ise, biri sabır ile tevekküldür. Hâlıkının kudretine istinad, hikmetine itimaddır. Öyle mi? Evet, emr-i "Ol!" der, oluverir. (Yâsin Sûresi: 82.)
'e mâlik bir Sultan-ı Cihâna acz tezkeresiyle istinad eden bir adamın ne pervâsı olabilir? Zîrâ, en müthiş bir musîbet karşısında, -Biz Allah'ın kullarıyız; sonunda yine Ona döneceğiz. (Bakara Sûresi: 156.)
- deyip, itminân-ı kalb ile Rabb-i Rahîmine itimad eder. Evet, ârif-i billâh aczden, mehâfetullahtan telezzüz eder. Evet, havfda lezzet vardır. Eğer bir yaşındaki bir çocuğun aklı bulunsa ve ondan suâl edilse, "En leziz ve en tatlı hâletin nedir?" Belki diyecek:

"Aczimi, zaafımı anlayıp, vâlidemin tatlı tokatından korkarak, yine vâlidemin şefkatli sînesine sığındığım hâlettir."

Halbuki bütün vâlidelerin şefkatleri, ancak bir lem'a-i tecellî-i Rahmettir. Onun içindir ki, kâmil insanlar aczde ve havfullahta öyle bir lezzet bulmuşlar ki, kendi havl ve kuvvetlerinden şiddetle teberrî edip, Allah'a acz ile sığınmışlar. Aczi ve havfı kendilerine şefaatçi yapmışlar.

Diğer ilâç ise, şükür ve kanaat ile talep ve duâ ve Rezzâk-ı Rahîmin rahmetine itimaddır. Öyle mi? Evet, bütün yeryüzünü bir sofra-i nimet eden ve bahar mevsimini bir çiçek destesi yapan ve o sofranın yanına koyan ve üstüne serpen bir Cevâd-ı Kerîmin misafirine, fakr ve ihtiyaç nasıl elîm ve ağır olabilir? Belki fakr ve ihtiyacı, hoş bir iştihâ sûretini alır. İştiha gibi, fakrın tezyidine çalışır. Onun içindir ki, kâmil insanlar, fakr ile fahretmişler. Sakın yanlış anlama, Allah'a karşı fakrını hissedip, yalvarmak demektir. Yoksa, fakrını halka gösterip, dilencilik vaziyetini almak demek değildir.

Ve o bilet, senet ise, başta namaz olarak, edâ-i ferâiz ve terk-i kebâirdir. Öyle mi? Evet, bütün ehl-i ihtisas ve müşâhedenin ve bütün ehl-i zevk ve keşfin ittifakıyla, o uzun ve karanlıklı ebedü'l-âbâd yolunda zâd ve zahîre, ışık ve burak ancak Kur'ân'ın evâmirini imtisâl ve nevâhîsinden içtinâb ile elde edilebilir. Yoksa fen ve felsefe, san'at ve hikmet o yolda beş para etmez. Onların ışıkları kabrin kapısına kadardır.

İşte ey tenbel nefsim! Beş vakit namazı kılmak, yedi kebâiri terk etmek ne kadar az ve rahat ve hafiftir. Neticesi ve meyvesi ve fâidesi ne kadar çok, mühim ve büyük olduğunu aklın varsa, bozulmamış ise anlarsın. Ve fısk ve sefâhete seni teşvik eden şeytana ve o adama dersin:

"Eğer ölümü öldürüp, zevâli dünyadan izâle etmek ve aczi ve fakrı beşerden kaldırıp kabir kapısını kapamak çaresi varsa, söyle; dinleyelim. Yoksa sus! Kâinat mescid-i kebîrinde, Kur'ân, kâinatı okuyor. Onu dinleyelim. O nur ile nurlanalım.

Bediüzzaman Said Nursi /7.söz

Selam ve dua ile

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt