Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Namaza başladım ve bırakmak istemiyorum hiç.. (1 Kullanıcı)

Evaness

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba arkadaşlar..
Ben yeni katıldım aranıza, bir kaç hafta önce namaz kılmaya başladım ve dini bilgilerimi genişletmek istedim, sonra bu siteyi buldum, güzel paylaşımlarınız var..

Şimdiye kadar ne namaz ne oruç tuttum, bundan sonra imanlı yaşamak istiyorum, ne oldu bilmiyorum ama çok istiyorum, kapanmayı şimdilik düşünmüyorum, bu şekilde de namazıma devam edeceğim sanırım.
İmanı zayıf bir insanım ben, bir sürü takıntılar ve şeytanın vesveseleri hiç peşimi bırakmıyor..

Benim size sormak istediğim kalp nasıl temizlenir? Yani ben bazen namaz kılarken niye kılıyorum ki falan diye düşünüyorum, o kötü düşüncelerden kurtulmak istiyorum, sonra; kınamayın beni ama haşa Allahı kanrımaya mı çalışıyorum diye düşünceler geçiyor aklımdan.. ben böyle düşünmek istemiyorum ne yapmam gerektiğinide bilmiyorum :(

Ve namazı bırakmakta istemiyorum çoğu insan gibi, bunun için bana küçük tavsiyeleriniz varsa çok sevinirim.
Teşekkür ediyorum şimdidien..

buket_zeynep

Kayıtlı Kullanıcı
maşallah canım ALLAH devamını getirsin inşallah...
bir kere kuruntular bence doğru yolda olduğunun işareti doğru yoldasın ve şeytan seni vazgeçirmeye çalışıyor..
önceleri namazda herşey geçer aklından sonra daha bir huşuyla kılarsın.. yeterki kıl..
secde ALLAHA en yakın olduğumuz yer..
sen vazgeçme.. bak kendine öleceğimizi bilerek yaşamıyormuyuz biz.. kaç yıllık ömrümüz var..
bir yerden biryere yolculuk yapacağımız zaman bile ne kadar hazırlık yapıyoruz.. ya ölüm ne hazırlık yaptık bu zamana kadar...İLK SORGUMUZ NAMAZ..
ama unutma yapacağımız herşey birbirine bağlantılı..
yinede aramıza katılmak istersen
bekleriz...
http://forum.islamiyet.gen.tr/islam...-arkadaslar-haydi-buyrun-823.html#post1518836

Evaness

Kayıtlı Kullanıcı
maşallah canım ALLAH devamını getirsin inşallah...
bir kere kuruntular bence doğru yolda olduğunun işareti doğru yoldasın ve şeytan seni vazgeçirmeye çalışıyor..
önceleri namazda herşey geçer aklından sonra daha bir huşuyla kılarsın.. yeterki kıl..
secde ALLAHA en yakın olduğumuz yer..
sen vazgeçme.. bak kendine öleceğimizi bilerek yaşamıyormuyuz biz.. kaç yıllık ömrümüz var..
bir yerden biryere yolculuk yapacağımız zaman bile ne kadar hazırlık yapıyoruz.. ya ölüm ne hazırlık yaptık bu zamana kadar...İLK SORGUMUZ NAMAZ..
ama unutma yapacağımız herşey birbirine bağlantılı..
yinede aramıza katılmak istersen
bekleriz...
http://forum.islamiyet.gen.tr/islam...-arkadaslar-haydi-buyrun-823.html#post1518836

İnşallah arkadaşım..
Çok teşekkür ediyorum, bu ara böyle güzel cümlelere ihtiyacım vardı, Allah razı olsun..
Eskiden de bazen düşünürdüm gerçekten (haşa) Allah var mı diye..şimdi de düşünmeye başladım, bu bir şirk midir çok endişeleniyorum, rabbim böyle bir düşünceyi hoş görür mü, sanırım hiç hoş görülecek bir şey değil, imanım zayıf sanırım ondan, ama namaz kılarak dua ederek güçleneceğine inanıyorum, yanlız böyle düşünmek çok mu tehlikelidir korkuyorum :a03:

buket_zeynep

Kayıtlı Kullanıcı
tevbe kapısı açık canım benim sabah bir yazı okumuştum dur sana ekleyeyim bak.. hem islam bence doğmatik bir din değildir.. sorguladıkça anlaşılacak.. sorguladıkça yaşanacak bir din.. sen O"na sığın yeter affetmezmi hiç...

buket_zeynep

Kayıtlı Kullanıcı
Sahih olmakla kabul olmak ayrı şeydir. Her çeşit günahı işleyen kimsenin kıldığı namaz sahih olabilir; fakat kabul olmaz. Yani ahirette ona, “Niçin namaz kılmadın?” diye sual edilmez. Şartlarına uygun kılmışsa, namaz borcundan ve namaz kılmamak gibi büyük günahtan kurtulur. Fakat namazdan hasıl olacak büyük sevaba kavuşamaz. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
Duanın kabul olması için helal ye! Bir lokma haram yiyenin, kırk gün ibadetleri kabul olmaz. [Taberani]

alıntı
------------------

TÖVBE ETMEK

Tövbenin önündeki en büyük engellerden biri ümitsizliktir. O aşılmadan hidayet güneşine ulaşılamaz. Ümitsizlik hastalığına yakalanan kişi kendini karanlığa mahkûm eder. Korkudan günahları ile yüzleşmez, yarasanın ışıktan kaçtığı gibi tövbeden kaçar. Hâlbuki ". Rabbinin rahmetinden delalette olanlardan başka kim ümidini keser?" (Hicr suresi, 15/56)

Sahabinin büyüklerinden Ebû Hüreyre anlatıyor:

"Bir gün Mescid-i Nebevî'de oturuyordum. Bir hanım yanıma yaklaştı, oldukça üzüntülü ve sıkıntılıydı. Utana sıkıla:
- Ben zina ettim. Bu zinadan bir çocuğum oldu. Korktum, kimsenin durumumu öğrenmemesi için onu öldürdüm.

Buna rağmen hala tövbe edebilir miyim, diye sordu. Şaşkın bir o kadar da kızgındım:

- Gözü aydın olmayasıca, iyiliğe ulaşamayasıca, hayır tövbe edemezsin, diye çıkıştım. Kadın büyük bir üzüntü ve pişmanlık içinde yanımdan ayrıldı. Dışarı çıktığında bütün kalbi ile içtenlikle Rabbine yalvarmaya başladı.

Sabah olunca namaz kıldıktan sonra doğruca Allah Resûlü (s.a.s.) yanına gittim. Fetva isteyen hanımdan bahsettim. Kadının bana söylediklerini ve benim ona verdiğim cevabı anlattım. Allah Resûlü (s.a.s.):

- Ne kadar yanlış söylemişsin. Sen hiç ". Ancak tövbe eden, iyi ameller işleyenler hariç, Allah onların kötülüklerini iyiliğe çevirir. Allah bağışlayıcıdır, merhametlidir." (Furkan suresi, 25/70) ayetini okumuyor musun, buyurdu.
Büyük bir hata yaptığımı anlamıştım. Üzüntü içinde mescitten ayrıldım. Medine sokaklarına daldım. Bütün evleri tek tek arayıp, kadını bulmaya çalıştım. Hiçbir yerde yoktu. Uzun süre aramama rağmen bir türlü bulamadım. Bir kötülüğe sebep olmaktan korkuyordum. Büyük bir kaygı ve endişe içinde geri döndüm.

Hanım kendisini aradığımı öğrenmiş olacak ki ertesi gün tekrar yanıma geldi. Kadını karşımda görünce çok sevindim. Allah Resûlü (s.a.s.) ile aramda geçen konuşmayı anlatıp ayet-i kerimeyi okudum. Sevinçten gözleri parıldayan hanımın üzerinden büyük bir yük kalkmıştı. Çocuklar gibi seviniyordu.
- Benim için çıkış yolu yaratan Allah'a hamd olsun, diyerek, büyük bir heyecan, samimiyet ve sevinç ile secdeye kapandı."

(İbn Kesîr, Tefsir, 3/408)

ALİ İHSAN ER

RAHMETİMDEN ÜMİT KESMEYİN

39/53-54: De ki : Ey günah işlemekte haddi aşarak kendilerine zulmetmiş kullarım! Allah'ın rahmetinden ümit kesmeyin. Muhakkak ki Allah, bütün günahları bağışlar. Çünkü O; çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir. Öyle ise azap yakanıza yapışmadan Rabbinize dönüp O'na teslim olun. Sonra size yardım edilmez.
23/118: Şöyle yakar: Rabbim! Affet, merhamet et, Sen merhametlilerin en hayırlısısın.

İslâm bilginleri bu ayeti, kulun işlemiş olduğu en büyük günahlarını bile affedebileceğinin müjdesi olarak görmüşlerdir. Bu suça teşvik değil, insanların en kötü şartlarda bile Cenâbı Allah'a sığınmak sureti ile af edilebileceklerinin bir kanıtıdır. Şu halde bütün günahlar, hatta şirk (Allah'a ortak koşma) bile Yüce Yaratıcı'nın sonsuz rahmetinin lütfu olarak tövbe ile affedilmektedir.
Nisa 4/116: " Doğrusu, Allah Kendine şirk koşulmasını asla bağışlamaz."
ayetinin hüküm ihtiva etmesi, kulun af dilemediği takdirdedir. Yoksa tövbe edildiği zaman Cenâbı Allah'ın affetmeyeceği hiçbir günah yoktur. Ancak kul, aynı suçu bir daha tekrarlamamalıdır.

TÖVBELERİ ASLA KABUL EDİLMEZ

3/90: İmanlarının arkasından inkâr yoluna sapmış, sonra da inkârlarında daha da azıtmış kimselerin tövbeleri asla kabul edilmez. Onlar sapıkların ta kendileridir.

İman ettikten sonra; nankörlük ederek hak ve hakikatten, İslâmiyet yolundan sapanlar ve sonra inkârlarında daha da ileri gidenler için sonsuz kurtuluşlarını sağlayacak tövbe yolu onlara tamamiyle kapatılır. Çünkü onlar, ne yaptığını bilmeyen sapıklardan başkası değildir. Kur'ân inkâr etmeyi adet haline getirenler için kalbin mühürlenmesi ifadesini kullanmaktadır.

Araf 7/101: ". Allah, inkar etmeyi adet haline getirenlerin kalblerini işte böyle mühürler. "

mir_erhan

Moderator
Sevgili kardeşimiz öncelik olarak hoşgeldiniz...
Üyeliğiniz hayırlı ve DAİM olur inşallah...
Daim olursa bir şeyler edinebiliriz bu yolda...
Hadi demekle insan kemale ermiyor bunu biliyoruz.. hepimiz...
şimdiye kadar belki türlü türlü kitaplar okumuşuzdur..
Bunların arasında Siyer kitapları varmı...
Evvela Efendimizin salallahu aleyhi vesellemin hayatını bir güzel okumakla başlayabilirsin.. okumak hiç benim gibi geç kalmışsın galiba...
Efendimizin salallahu aleyhi vesellemin o güzide ASHABINI tanımak için hayatlarına bir göz atsan...
Ve en önemlisi KURAN ı KERİM mealini okursan eğer...
İŞTE O ZAMAN ALLAH c.c . varmı yokmu görürsün...
Kardeşimizin dediği gibi Rabbimiz sizi hidayete çağırıyor..
Ama biraz bu uğurda emek çaba ve donanım lazım...
YA ALLAH deyin Kuran Meali ve Efendimiz salallahu aleyhi vesellemin hayatını okumakla başlayın inşallah...

Selam ve dua ile

Evaness

Kayıtlı Kullanıcı
tevbe kapısı açık canım benim sabah bir yazı okumuştum dur sana ekleyeyim bak.. hem islam bence doğmatik bir din değildir.. sorguladıkça anlaşılacak.. sorguladıkça yaşanacak bir din.. sen O"na sığın yeter affetmezmi hiç...

Teşekkür ediyorum, sevinirim..
'kalbimde ki ve aklımda ki kötü düşüncelerden sana sığınıyorum, kalbimden kötülükleri silmeme vesveselerden korunmama yardım et' diyerek dua ediyorum.. inşallah bunları düşünmeyeceğim zamanlar gelecek..

Evaness

Kayıtlı Kullanıcı
Sevgili kardeşimiz öncelik olarak hoşgeldiniz...
Üyeliğiniz hayırlı ve DAİM olur inşallah...
Daim olursa bir şeyler edinebiliriz bu yolda...
Hadi demekle insan kemale ermiyor bunu biliyoruz.. hepimiz...
şimdiye kadar belki türlü türlü kitaplar okumuşuzdur..
Bunların arasında Siyer kitapları varmı...
Evvela Efendimizin salallahu aleyhi vesellemin hayatını bir güzel okumakla başlayabilirsin.. okumak hiç benim gibi geç kalmışsın galiba...
Efendimizin salallahu aleyhi vesellemin o güzide ASHABINI tanımak için hayatlarına bir göz atsan...
Ve en önemlisi KURAN ı KERİM mealini okursan eğer...
İŞTE O ZAMAN ALLAH c.c . varmı yokmu görürsün...
Kardeşimizin dediği gibi Rabbimiz sizi hidayete çağırıyor..
Ama biraz bu uğurda emek çaba ve donanım lazım...
YA ALLAH deyin Kuran Meali ve Efendimiz salallahu aleyhi vesellemin hayatını okumakla başlayın inşallah...

Selam ve dua ile

Arkadaşım çok teşekkür ediyorum öncelikle..
Evet ben bunu neden düşünmedim, arapça bilmiyorum ama şu son zamanlarda Kuran-ı Kerim meailini okumayı aklıma getirmemiştim hiç, yakın zamanda bayağı vaktim olacak, ilk fırsatta okuyacağım, hatırlattığınız için teşekkür ederim..
Geç kalmak konusunda da baya geç kaldım evet, 26 yaşındayım ne oruç ne namaz şimdiye kadar :(
İnşallah hepimizin duları ve ibadetleri de daim olur..

Evaness

Kayıtlı Kullanıcı

"3/90: İmanlarının arkasından inkâr yoluna sapmış, sonra da inkârlarında daha da azıtmış kimselerin tövbeleri asla kabul edilmez. Onlar sapıkların ta kendileridir."

Buket Zeynep; şimdi bende düşüncelerimle neredeyse inkar ve tereddüt içinde oluyorum sanırım, o zaman benim tövbem kabul olmayacak mı

buket_zeynep

Kayıtlı Kullanıcı
olurmu öle bile bile inkar etmek başka birşeydir.. sen bu yolda çırpınmaya başlamışsın çaba sarfediyorsun.. olacaktır inan bana olacaktır.. RABBİM Bizi bizden çok seven RABBİM.. AFFETMEZMİ.. sen yeterki iste ALLAHIN istediği bir kul olmak için uğraş..

denizderya35

Kayıtlı Kullanıcı
bende senin gibiyim canım. namazı kendim okuyarak öğrenmiştim. 2 yıl önce başladım sonra bırakmıştım. şimdi 1 haftadır yine başladım bu sefer kesinlikle bırakmıcam. benimde senin gibi beynimden neler geçiyo, ama beynimden kötü düşündüğüm an töğbe allahım deyip namazıma devam ediyorum. devam ettikçe zaten geçer hepsi. şeytanın işi hepsi.

Evaness

Kayıtlı Kullanıcı
olurmu öle bile bile inkar etmek başka birşeydir.. sen bu yolda çırpınmaya başlamışsın çaba sarfediyorsun.. olacaktır inan bana olacaktır.. RABBİM Bizi bizden çok seven RABBİM.. AFFETMEZMİ.. sen yeterki iste ALLAHIN istediği bir kul olmak için uğraş..

Çok teşekkür ediyorum buket, içim ferahladı, Allah sanada her konuda ferahlık versin..

Evaness

Kayıtlı Kullanıcı
bende senin gibiyim canım. namazı kendim okuyarak öğrenmiştim. 2 yıl önce başladım sonra bırakmıştım. şimdi 1 haftadır yine başladım bu sefer kesinlikle bırakmıcam. benimde senin gibi beynimden neler geçiyo, ama beynimden kötü düşündüğüm an töğbe allahım deyip namazıma devam ediyorum. devam ettikçe zaten geçer hepsi. şeytanın işi hepsi.

Değil mi, bende öyle yapıyorum hemen tövbe diyorum, neden bıraktın canım? yaa aslında zor birşey değil, inşallah devam ettirirsin, ben bırakmak hiç istemiyorum..
Şuan iş yerimde sıkıntı oldu namaz kılmam, ama önemsemedim patronumu, zaten işten de ayrılıyorum, seninde mi iş sıkıntısı

denizderya35

Kayıtlı Kullanıcı
yok canım. ne hikmetse ozamanlar ben namaza başladığımda ailemde çok büyük sorunlar yaşamaya başladım. namaz yüzünden sorun yaşamadık ama asla yapmayacağım şeyleri yaptım birden nutkum tutuldu derler ya onun gibi... sonrasında evlendim ailemden kurtuldum allah beni rahatlattı ya nankörlük ettim bıraktım sonra yine belalar verdi başıma :)
bir haftadır yine başladım işte eşim bi kaç defa laf soktu, aldırmadım devam ediyorum namazıma. asla bırakmam artık
dersimi çok güzel verdi allahım bana

denizderya35

Kayıtlı Kullanıcı
birde bu herkeste oluyor mu bilmiyorum ama namaza başladığımda çevremdekiler birden şevkimi kırıyo, laf sokuyo, aramız kötüleşiyo... allah beni böyle mi sınıyor acaba? bakalım hemen vazgeçicek miyim diye?

-Ammar Bin Yasir-

Kayıtlı Kullanıcı
namazdan vazgecmek yemekten icmekten vazgecmek gibi bir sey.....

Nadas06

Kayıtlı Kullanıcı
hoşgeldin kardeşim :)
namaz gözümüzün nuru,rabbim ayırmasın inşallah kardeşim ..

repsol

Kayıtlı Kullanıcı
Rabbim cümlemizin namazlarını daim eylesin kardeşim sonra sonra hayatınla öyle bütünleşiyorki namaz kılamadığında huzursuz oluyorsun herşeyin başı namaz namaz kıldıkça gerisi geliyor içini temizliyor insanın aynı yolda devam et vesveselere kulak asma illaki seni döndürmek için uğraşacaktır şeytan namaz kılmaya devam et sen galip gelirsin sonunda inşallah Rabbim cümlemize hidayet nasip etsin

Z4F3R_

Kayıtlı Kullanıcı

"3/90: İmanlarının arkasından inkâr yoluna sapmış, sonra da inkârlarında daha da azıtmış kimselerin tövbeleri asla kabul edilmez. Onlar sapıkların ta kendileridir."

Buket Zeynep; şimdi bende düşüncelerimle neredeyse inkar ve tereddüt içinde oluyorum sanırım, o zaman benim tövbem kabul olmayacak mı

ayetlerin başına sonuna da bakıp yorum yapmalıyız kardeşim...

86 - İnandıktan, Peygamber'in hak olduğuna şehadet ettikten ve kendilerine açık deliller geldikten sonra, inkâra sapan bir milleti Allah nasıl doğru yola eriştirir? Allah zalimler güruhunu doğru yola iletmez.

87 - İşte onların cezaları, Allah'ın, meleklerin, insanların hepsinin laneti onların üzerlerindedir.

88 - Onlar bu (lanetin) içinde ebedî kalacaklardır. Kendilerinden ne bu azab hafifletilir, ne de yüzlerine bakılır.

89 - Ancak bundan sonra tevbe edip kendini düzeltenler başka. Şüphesiz ki Allah, çok bağışlayan ve çok esirgeyendir.

90 - Şüphesiz imanlarının arkasından küfreden, sonra da küfrünü artırmış olanların tevbeleri asla kabul olunmaz. İşte onlar sapıkların ta kendileridir.

kendilerine açık deliller getirilmesine rağmen yani peygamberimiz sallalahu teala aleyhi vessellemin mucizelerine şahit olup iman ettikten sonra yine eski cahiliye alışkanlıklarına dönen kimselerden bahsediliyor burada...

aslında herşey bir mucizzedir herşey Allahın varlığına delildir ama,bu ümmet peygamber mucicesini yaşamadı hiç
o yüzden direkt bize hitap etmiyor orada

ve sen şahadeti yeni yeni tatmaya başlıyorsun anlaşılan,inşallah hep beraber bu şehadeti tadabiliriz de ondan sonra eski cahilliklerimizi yapmayız

ve sana tavsiyem ne olursa olsun,niye kıldığını bilmesen içinde bi boşluk dahi olsa namazı bırakma
Allah namazda sabredeni bir müddet sonra kendisine yakınlaştırıyor yeter ki onun kapısından ayrılmayalım

önemli olan kul olarak yaratanının kapısında olmak ve ondan medet ummaktır

namaz ve sabırla Allahtan yardım dilersek boş dönmeyiz

Allahtan başka yardımcı olmadığına ,O'ndan başkasının kalbimize iman yerleştiremeyeceğine inanıp bu yolda devamlı olmalıyız

ki Allah bu çabamızı görüp bize lütfuyla muamele etsin..

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt