Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

namaz (2 Kullanıcı)

handan06

Kayıtlı Kullanıcı
RE: NAMAZI İYİ BİLENLER LÜTFEN Bİ BAKIN

.............

CEVDET-71

Kayıtlı Kullanıcı

COK GÜZEL DEVAM EDİN ORTAK NOKTAYI BULACAĞIZ YALNIZ MESEPLERE DİKKAT EDİN ALLAHIN SELAMI ÜZERİNİZE OLSUNB)B)B)B)B)

handan06

Kayıtlı Kullanıcı

...............

handan06

Kayıtlı Kullanıcı
RE: NAMAZ İNSANLARA NİYE AĞIR GELİYOR

ALLAH RAZI OLSUN İİ Bİ KONUYA DEĞİNMİSİN ÇOK HAKLISIN

handan06

Kayıtlı Kullanıcı

............

koskun

Kayıtlı Kullanıcı

Namaz kılmak kime zor gelir
Sual:
Müslüman olmak isteyen gayrı müslimler, (Müslüman oluruz ama, günde beş kere namaz kılmak, yılda bir ay oruç tutarak aç kalmak ve daha başka emirler bize güç geldiği için müslüman olmuyoruz) diyorlar. İbadet etmek niçin güç gelir?
CEVAP
Müslüman olana ibadetler güç gelmez. Müslüman olsalar böyle şeyler söylemezler. İmam-ı Rabbani hazretleri, Mektubat’ında buyuruyor ki: (Allahü teâlâ, kullarına yapabilecekleri şeyleri emretmiştir. Güç yetiremeyeceği işleri emretmemiştir. İnsanları zayıf yarattığı için, kolaylık göstermiştir. Kur’an-ı kerimde mealen buyuruyor ki:
(Allah, size hafif, kolay emretmek istedi, çünkü insan, zayıf yaratılmıştır.) [Nisa 28]

Namaz, oruç kolaydır. Zekat için de malın tamamının değil, kırkta birinin verilmesini emretmiştir. Dinin diğer emirlerine dikkatle ve insafla bakılırsa, bu kolaylıklar görülür. Bununla beraber ibadet etmenin güç geldiği kimseler yok değildir. İbadetlerin zor gelmesi, Allahü teâlânın düşmanı olan nefstendir. Namaz kılmak ve diğer ibadetleri yapmak, ancak müminlere kolay gelir. Kalbi kararmışlara zor gelir. Kur’an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:
(Bu din [inanıp ibadet etmek] müşriklere güç gelir.) [Şura 13]

([Her çeşit günahtan çekinmek, oruç tutmak ve diğer ibadetleri yapmak için] Sabrederek ve namaz kılarak Allah’tan yardım isteyiniz. Sabır ve namaz, yalnız Allah’tan korkan müminlerden başkalarına zor gelir.) [Bekara 45]

Namaz kılmamak, imansızlıktan veya iman zayıflığından ileri gelir. İmanın kuvvetli olmasının alameti, dinimizin emirlerine severek, kolaylıkla uymaktır. Bedeni hasta olana bazı işleri yapmak güç geldiği gibi, kalbi ve ruhu hasta olana da ibadet etmek güç gelir.) [m.191, 289]

(Kalbi temizlemek için, iman edip, Allahü teâlânın nimetlerine şükretmek gerekir. Kur’an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:
(Allah’a iman edip, nimetlerine şükrederseniz, size niçin azap etsin?) [Nisa 147]

(Allah’a şükretmek, Ona inanıp, emir ve yasaklarına riayet etmekle olur.) [C.3, m.41]

alıntıdır ... www.dinimizislam.com

koskun

Kayıtlı Kullanıcı

Birde kalbinin temiz olduğunu iddia eden arkadaşlarımıza cevap olarak verebileceğimiz bir yazı var ...
Kalbim temiz, sen kalbe bak demek
Sual: Bazı kimseler hiç ibadet etmediği ve her çeşit günahı işlediği halde, "Benim kalbim temizdir, sen kalbe bak" diyorlar. Namaz kılmayanın kalbi temiz olur mu?
CEVAP
Önce kalb ile yüreğin tarifini yapalım! Kalb, göğsümüzün sol tarafındaki et parçası değildir. Buna, yürek denir. Yürek, hayvanlarda da bulunur. Kalb, yürekte bulunan bir kuvvettir. Görülmez. Ampulde bulunan elektrik cereyanı gibidir. Buna, kalb veya gönül diyoruz. Gönül, insanlarda bulunur. Hayvanlarda bulunmaz.

Bedendeki bütün a'za, kalbin emrindedir. His uzuvlarımızın duydukları bütün bilgiler kalbde toplanır. İnanmak, sevmek, korkmak kalbin işidir. İtikad eden, yani iman eden ve kâfir olan, kalbdir. Güzel, iyi ahlakın ve kötü huyların yeri kalbdir. Kalbi temizlemek için riyazet ve mücahede lazımdır. Riyazet, nefsin arzularını yapmamaktır. Nefsimiz, haramları, mekruhları arzu eder. Bunlardan kaçmak lazımdır. Mücahede, nefsin istemediği şeyleri yapmak demektir. Nefsimiz, iyilik ve ibadet yapmak istemez. İyilik ve ibadet ederek kalbi temizlemelidir! Allahü teâlâ, dinleri, Peygamberleri, kalbi temizlemek için gönderdi. Kalbi temiz olan, dinimizin emirlerine uyar, yasak ettiklerinden kaçar. Kalbi kötü olan kimse, İslamiyet’ten kaçar. Dinimizin emirlerini gericilik, tutuculuk olarak kabul eder. Dine uymamayı da ilericilik, uygarlık, özgürlük olarak bilir.

Namaz kılmayan ve kendisine farz olan diğer ibadetleri yapmayan kimsenin kalbi temiz olmaz. Günah işleyenlerin kalbi temiz olmaz. Günah kalbi karartır. Zaten namaz kılmamak en büyük günahlardan biridir. Hatta namaz kılmayana kâfir diyen âlimler bile olmuştur. Namaz kılmayanın, içki içenin kalbi çok kararmış demektir. Her türlü rezaleti işleyip de, sen kalbe bak demek, dinsizlerin veya din cahillerinin sözüdür. Bir yazar, kitabında, bir fasıkı överken, "Çok içki içerdi. Şarabı hamamın kurnasına koyar, oradan içerdi; fakat tertemiz, pırıl pırıl bir kalbi vardı" diyor. Allahü teâlâ ve Peygamber efendimiz, namaz kılmayanın ve içki içenin kalbi temiz olmaz buyururken, cahil yazar, böyle söylemekle Allah’ı ve Resulullahı yalancı çıkarmaya çalışıyor.
Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Bir kimse, günah işlediği zaman kalbinde siyah bir nokta hasıl olur. Eğer tevbe ederse, o leke silinir. Tevbe etmeyip tekrar günah işlerse, o leke büyür ve kalbin tamamını kaplar, kalb, kapkara olur.) [Harâiti]

İmam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki:
Allahü teâlânın emirlerini yapmamak kalbin bozuk olmasındandır. Kalbin bozuk olması, dine tam inanmamaktır. İmanın alameti, dinin emirlerini seve seve yapmaktır. [Namaz kılmayıp günah işleyenin, (benim kalbim temiz, sen kalbe bak) demesinin ne kadar cahilce bir söz olduğu buradan da anlaşılır.] Kalb, sevgi yeridir. Sevgi bulunmayan Kalb ölmüş demektir. Kalbde, ya dünya sevgisi veya Allah sevgisi bulunur. Allah’ı anarak, ibadet yaparak, kalbden dünya sevgisi çıkarılınca, kalb temiz olur. Bu temiz kalbe, Allah sevgisi, kendiliğinden dolar. Günah işleyince, kalb kararır, hastalanır, dünya sevgisi yerleşir ve Allah sevgisi gider. Kalbin bu hali, bir şişeye benzer. Su doldurunca, havası çıkar. Suyu boşaltınca, hava kendiliğinden dolar. Bir bardaktaki hava çıkmadıkça içine su girmez. İçine su koyunca da, bu suyu çıkarmadan başka şey koyulmaz. Kalb de bardak gibidir. Kalbi Allah sevgisiyle doldurmak için, başka her şeyi temizlemek lazımdır. Bir kalbde iki veya daha fazla sevgi bulunamaz. Kur'an-ı kerimde, (Allah, insanın içinde iki kalb yaratmamıştır) buyuruluyor. (Ahzab 4)

Nefs-i emmare, dine inanmaz. Bunun için, nefsi, tezkiye etmek, kötülüklerden temizlemek ve faziletlerle doldurmak gerekir. Şems suresinde (Nefsini tezkiye eden [kötülüklerden temizleyip faziletlerle dolduran] kurtuldu. Nefsini günahta, dalalette bırakan zarar etti) buyuruldu. (Şems 9-10)

Hadika'da buyuruluyor ki:
Haram işleyenlerin, sen kalbime bak, kalbim temiz demeleri yanlıştır. Kendini ve müslümanları aldatmaktır. Ancak dinin emir ve yasaklarına uyanın kalbi temiz olur. Peygamber efendimiz, (Günaha devam edenlerin zamanla kalbi mühürlenir. O, artık sevap işleyemez olur) buyuruyor. (Bezzar)

(La ilahe illallah) kelimesini çok söylemek, kalbi temizlemekte çok tesirlidir. Her gün, belli miktar okumak iyi olur. Abdestli ve abdestsiz söylenebilir. (C.1, m.14)

Rabbimizin gazabını söndürmek için (La ilahe illallah Muhammedün Resulullah) güzel kelimesinden daha faydalı bir şey yoktur. Bu güzel kelime, Cehenneme götüren gazabı söndürünce, daha küçük olan başka gazaplarını elbette söndürür. Bu güzel kelime, Kıyamet için ayrılmış olan 99 rahmet hazinesinin anahtarıdır. Küfür karanlıklarını, şirk pisliklerini temizlemek için, bu güzel kelimeden daha kuvvetli, hiçbir yardımcı yoktur. Bir kimse, bu kelimeye inanınca, imanın zerresi hasıl olur. (c.2, m.37)

Allah’ı anmanın, La ilahe illallah demenin faydalı olabilmesi için dinimize uymak şarttır. Farzları ve sünnetleri yapmak ve haramlardan ve şüphelilerden sakınmak lazımdır. (m.190)

Kalbin Allahü teâlâdan başka şeyleri sevmesi onu karartır, paslandırır. Bu pası temizlemek lazımdır. Temizleyicilerin en iyisi sünnet-i seniyyeye uymaktır. Sünnet-i seniyyeye uymak, nefsin kalbi karartan isteklerini yok eder.

alıntıdır ... www.dinimizislam.com

handan06

Kayıtlı Kullanıcı

.............

hafize

Kayıtlı Kullanıcı

Dünyada olan alti azap:

Dünyada çekecegi azaplar:
1- Namaz kilmayanin ömründe bereket olmaz.
2- Allah(c.c.)ü teâlânin sevdigi kimselerin güzelligi, sevimliligi kendine kalmaz.
3- Hiçbir iyiligine sevap verilmez.
4- Duâlari kabûl olmaz.
5- Onu kimse sevmez.
6- Müslümanlarin birbirlerine yaptiklari iyi duâlarinin buna fâidesi olmaz.

Ölürken çekecegi azaplar:
1- Zelîl, kötü, çirkin can verir.
2- Aç olarak ölür.
3- Çok su içse de, susuzluk acisi ile ölür.

Mezarda çekecegi acilar:
1- Kabir onu sikar. Kemikleri birbirine geçer.
2- Kabri Cehennem atesi ile doldurulur. Gece, gündüz onu yakar. Cehennem atesi dünya atesine benzemez.
3- Allah(c.c.)ü teâlâ, kabrine çok büyük yilan gönderir. Dünya yilanlarina benzemez. Hergün, her namaz vaktinde onu sokar. Bir an birakmaz.

Kiyâmette çekecegi azaplar:
1- Cehenneme sürükleyen azap melekleri yanindan ayrilmaz.
2- Allah(c.c.)ü teâlâ, onu kizgin olarak karsilar.
3- Hesâbi çok çetin olup, Cehenneme atilir.)
Namaz kilmayanin ömründe, bereket olmaz. Ömründe, hayir ve menfaat görmez. Ömrü çesitli hastaliklarla, sIkIntIlarla geçer. Ma'nevî huzûru olmaz. Sahip oldugu dünyaliklar onu rûhî sIkIntIdan kurtaramaz"

Abdullah b.amr b.as'tan (r.a)
Hz peygamber (s.a.v) bir gün namazı şu sözlerle anlattın:"Kim namaza devam ederse kıyamet günü onun için namaz nur,delil ve kurtuluş olur.Kİm de namaza devam etmezse onun nuru,delili ve kurtuluşu yok demektşr,o kişi kıyamette Karun,Fiavun,haman ve übey b.halef'le beraber olacaktır."

Her müslüman mutlaka namaz kılmalıdır,namaz olmazsa olmaz kabul edilen emirlerdendir.Namazı sürekli terk etmek bir müslümana yakışmaz...

Namazı sürekli terk eden kişinin çok tövbe edip,hemen bu hatasından vazgeçmesi ve namaz kılmaya başlaması gerekir.zira müslüman küfürden koruyan en önemli şey namazdır...zor geliyor ama bunlar dahada zor gelecek selamlar :(

handan06

Kayıtlı Kullanıcı
RE: İKİNDİ VE YATSIDAN SONRA OKUNMASI GEREKEN...

RE: İKİNDİ VE YATSIDAN SONRA OKUNMASI GEREKEN...

BUNLARI UGULUYOR MUSUNUZ?

handan06

Kayıtlı Kullanıcı
RE: NAMAZIN SON OTURUŞUNDA...

RE: NAMAZIN SON OTURUŞUNDA...

BUNU MUTALAKA ÖĞRENMELİSİNİZ

cengo571

Kayıtlı Kullanıcı
nefsin namaz üzerindeki etkileri!!

nefsin namaz üzerindeki etkileri!!

esselamün aleyküm ve rahmetullahi ve berekatühü.

amcam dünyada örnek aldığım ve islam anlayışına hayran olduğum nadir şahsiyetlerden birisidir...

namaza yeni başladığım dönemlerde birşey beni çok rahatsız ediyordu. üstelik bu soyut bir rahatsızlıktan da ziyade somut bir rahatsızlık boyutuna gelmişti. her namazın 2. rekatından sonra başıma ağır ve kasvetli bir ağrı çöküyor ve namaz bitene dek sürüyor kafamı karıştırıp sureleri yanlış okumama sebebiyet veriyordu. ben ilk başta somut olmasından dolayı işin tıbbi tarafını düşünüyordum doktora gitmeyi düşündüm. daha sonraları amcamlarla görüştüm. ve amcama açtım bu durumu neden böyle oluyor diye oda kendi başından geçen bir kıssa yı anlattı

bu kıssayı amcamın ağazından sizlerle paylaşmaya çalışacağım

üniversite yıllarımda namaza ilk başladığım sıralarda iki arkadaş aynı evde kalıyorduk. (bana hitaben) sendeki durum bendede hasıl olmuştu. tedirgindim. daha sonraları arkadaşımla muhabbet esnasında dile getirdim ve o bendekini sorma çok kötü kardeş namazda ayakta duramıyorum dedi. biz yinede büyütmedik ve devam ettik namazlarımıza. daha sonra benim durumum düzeldi fakat arkadaşımın durumu hala aynıydı. ve gitgide dahada arttığını dillendiriyordu. lakin birgün eve geldiğimde seccadenin üstünde aleni bir durumda uzanır buldum. haliyle çok endişelendim ve ayağa kaldırıp zor zahmet yatağa yatırdım. ve arkadaşım yürüyemediğini namaz kılamadığını söyledi. neyapacağımızı şaşırdık eve getirdiğimiz doktor hastaneye kaldırdı arkadaşımı fakat çaresini bulamadılar açıklama bile yapamadılar 3 gün sonra eve döndük. o dönemlerde bilgi ve ilim öğrendiğimiz değerli hocama bildirdim olayı. ve o hemen evimize teşrif edip arkadaşımın yanına geldi. baktıktan sonra bu bir savaştır. nefsinle savaşıyorsun ama herkesin savaşı vücuduna bu derece vurmaz
dedikten sonra oturağına gelebilirmisin dedi arkadaşım hayır dedi ve ben ben getirebilirim yardım ederim dedikten sonra hocam o halde oturduğun yerden kılmaya devam edeceksin kaybetme bu savaşı sakın ha dedi ve uğurladık.
dediklerini uygulamaya başladık. yaklaşık 2-3 ay sonra birgün yanında oturup muhabbet ederken kapının çalması üzerine birden ayaklarını mücizevi bir biçimde aşşağıya doğru attığını farkettim çok sevindik ikimizde ve o günün arkasından gelen hafta tamamen düzelmişti. hemen hocamıza koştuk ve durumu bildirtikten sonra neden oldu nasıl iyileşti diye tekrar sorduk.
oda dediki nefis her insanın farklı uzuvlarını mesken edinmiştir kiminin başını kiminin elini kiminin bacaklarını bu arkadaşımızın bacaklarındaydı nefis ve zorlanınca rahatsız etme girişiminde bulundu. etti de fakat siz üstüne gittiğiniz de geri çekildi ve daha küçük daha etkisiz bir noktaya kovaladınız onu. devam edinki tekrar yerleşmesin kovulduğu eve.
cevaplarını verdi ve arkasından şunu ekledi

EVLİYAULLAHLAR NEFİSLERİNİ BEDENİNİN SADECE BİR HÜCRESİNDE HAPSEDEBİLMİŞ İNSANLARDIR!!

SELAMETLE...

menekse_87

Kayıtlı Kullanıcı
RE: nefsin namaz üzerindeki etkileri!!

Allah razı olsun B)

cengo571

Kayıtlı Kullanıcı

sizdende ALLAH razı olsun

YARADAN YAR VE YARDIMCINIZ OLSUN