Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

namaz (2 Kullanıcı)

yasmin_26

Kayıtlı Kullanıcı
RE: namaz

merhaba arkadaşlar ben de daha yeni namaz kılmaya başladım 6 ayın içindeyim ve hiç vakit kaçırmamaya çalışıyorum
ailem bana önceden kılda demedi şimdide niye yapıyorsun demedi
umarım herkes yapar
iyi günler

meftun61

Kayıtlı Kullanıcı
İSTİHARA NAMAZI

İSTİHARA NAMAZI

İstihare Namazı

İstihare "hayırlı olanı istemek" anlamına gelir. İnsanlar, kendileri için önemli olan bir karar verecekleri veya bir seçim yapacakları zaman, bazan belki eldeki verilerin yetersizliği sebebiyle veya çeşitli sebeplerle dünya ve ahiret baımından kendileri için hangi seçimin hayırlı olacağını kestiremezler ve bunu bilmek için çeşitli çarelere başvururlar. Mesela, Peygamber imiz'in nübüvetle görevlendirildiği sıralarda Araplar'dan bir kimse yolculuğa şıkmak istendiğinde, bu yolculuğun kendisi için hayırlı olup olmadığını anlamak için fal oklarına başvururdu. Peygamberimiz bu adeti kaldırarak onun yerine istihareyi getirmiş ve şöyle buyurmuştur: (1)

" Biriniz bir iş yapmaya niyetlenince farzın dışında iki rek'at namaz kılsın ve şöyle desin: Ey Allahım, ilmine güvenerek senden hakkımda hayırlısını istiyorum, gücüme güç katmanı istiyorum. Sınırsız lutfundan bana ihsan etmeni istiyorum, gücüme güç katmanı istiyorum. Ben bilmiyorum, ama sen bilyorsun, ben güç yetremem ama sen güç yetirirsin. Ey Allahım! Yapmayı düşündüğüm bu iş, benim dinim, dünyam ve geleceğim açısından hayırlı olacaksa, bu işi benim hakkımda takdir buyur, onu bana kolaylaştır, uğurlu ve bereketli eyle. yok eğer benim, dünyam ve geleceğim için kötü ise, onu benden, beni ondan uzaklaştır. Ve hayırlı olan her ne ise sen onu takdir et ve beni hoşnut ve mutlu eyle!" (2)

Namazda, makbul olanı; ilk rekatta Fatiha ve Kafirun Suresi, ikinci rekatta ise Fatiha ve ihlas suresi okumaktır. İki rek'at namaz kılıp bu duayı yaptıktan sonra, kalbe doğacak istek veya nefretle, yahut yapıcı veya engelleyici sebeblerle işin hayırlı olan tarafı gerçekleşmiş olduğuna kanaat beslenir ve buna rıza gösterilir. Namazı kıldıktan sonra dünya kelamı etmemek, sağ tarafa ve kıbleye doğru yatmak, uymaya çalışırken kalpten "Allah Allah" demek güzel olan şeylerdir. Bu namazı buradan okuyup, tatbik etmek isteyenlerden bir dileğimiz olacak, Yukarıdaki Peygamber efendimizin yukarıdaki duasını kendi sıkıntısına, problemine uyarlayıp kalbinden okuduktan sonra;

3 ihlas ve 1 Fatiha'yı da başta Peygamberimize, sevdiklerine ve Zamanın Sahibine hediye eylesin. Onların yüzü suyu hürmetine bu aciz kulunun anlayacağı şekilde her şeyi aşikar göstersin, perdeleri aralasın diye Allah'a dua etsin. Dua esnasında:
Allah ile konuşur gibi dua etsin,
Etrafını saran melekleri hissetsin,
Dua esnasın da gözlerini kapatsın,
Boynunu büksün,
Allah'ın aciz bir kulu olduğunu hisssetsin.

Birinci defada sonuç alınamazsa üç kere veya yedi defa tekrarlanabilinir.

Sammi olarak yapıldığı takdirde, kalbe doğuş olabilir, istihare sonucu bir ferahlık ve rahatlık olursa o işin hayırlı olacağına, sıkıntı ve darlık olursa olumsuz olacağına işaret edilir. Gündüz yapılacağı gibi, iyice konsantre olunabilmesi için geceleyin yatmadan hemen önce yapılması tavsiye edilir. İstihare için uykuya yatma ve rüya bekleme şartı olmadığıda unutulmasın. Allah bunu samimi olarak isteyenlere bir işaret veya ipucu verir.

O kapısına geleni geri çevirmez. O'nun kapısı umutsuzluk kapısı değildir.

m_muaz

Kayıtlı Kullanıcı
RE: İSTİHARA NAMAZI

ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞİM...SELAMETLE...

tebessumd

Kayıtlı Kullanıcı

KARDEŞİM ALLAH CC RAZI OLSUN.ELİNİZE SAĞLIK.B)

koskun

Kayıtlı Kullanıcı

S.A.
Allah ( cc ) razı olsun ,
bende bir yerde okumuştum orada yazdığına göre " rüyada beyaz veya yeşil görülmesi hayır ve iyiliğe; siyah veya kırmızı görülmesi ise şerre işarettir " .

omer58

Kayıtlı Kullanıcı
NAMAZDA HUZUR!!!

NAMAZDA HUZUR!!!

s.a. dostlar.Peygamber efendimiz (S.A.V.)bir çok hadis-i şeriflerinde namazda huşû ve huzura işaret etmektedir.bunlardan bazıları;"Kula namazdan ancak aklı ererek kıldıkları ecir olarak verilir.""Namaz kıldığın vakit(nefsine,hevasına ve ömrüne)veda eden (ve Mevlasına teveccüh eden)gibi namaz kıl.""Kişinin bedeni ile kalbinî (huşû ile)hazırlamadığı bir namaza ALLÂHÜ TEÂLÂ bakmaz(değer vermez).""Bir çok namaz kılan vardır ki,kendine yanlızca yorulması ve zahmeti kalır." buyurmuşlardır. İMÂM-ı GAZALÎ HAZRETLERİ(k.s.):"Huşû,tazim ve hayâ gibi bâtıni şartlara riayet ederek yalnız ALLÂH rızâsı için kılınan namazlar,mükâşefe ilminin kapısı demek olan ilâhi nurların kalpte parlamasını temin eder.Yer ve göklerin inceliklerini,rubûbiyyetin sırlarını keşfeden evliya,bu mertebeye, ancak namazda ve hâsseten,secdede yükselebilirler." buyurmaktadır. Namaz,ALLÂHÜ TEÂLÂ yı zikir etmek,KUR'ÂN-I KERÎM'İ okumak,ona yalvarmak,yakarmak ve bir nevî ALLÂHÜ TEÂLÂ ile konuşmaktır.Bunların temini için kalbin uyanık olması gerekir. Bu hâlin tamamlanması saygı,tâzim,korku hissi taşımak,ümit ve hayâ sâhibi olmakla olur.Namaza davet,huzur ve rahata davet sayılır.Bu sebeple Peygamber Efendimiz(S.A.V.)Hz. BİLÂL(r.a.)'a ezân okumasını işaret ederken "ERİHNÂ YÂ BİLÂL:YÂ BİLÂL BİZİ RAHATLAT" buyururlardı.

_Resul_

Kayıtlı Kullanıcı
RE: NAMAZDA HUZUR!!!

RE: NAMAZDA HUZUR!!!

Allah razı olsun bizimle paylaştığın için selametle....

_Resul_

Kayıtlı Kullanıcı
ONLAR SAVAŞTA BİLE NAMAZ KILARKEN

ONLAR SAVAŞTA BİLE NAMAZ KILARKEN

Namaz,ibadetlerimizde olmazsa olmazlardandır,keyfekeder yapılmaz.Allah,Kuran`da namazla ilgili 100 e yakın ayet indirmişken,böyle bir ibadetin sıradanlaştırılması mümkün değildir.Ayrıca Kuran`da Müddesir 42-43te ,cehennemliklere sorulan siz niye buradasınız sorusunun cevabı ,biz namaz kılanlardan değildik olmuştur.Toplumda öyle bir düşünce hakimdir ki ;sanki namaz vakit ve mekan bulunursa belki yerine getirilicek bir ibadet olmuştur.Yapılan istatistiklerde gösteriyor ki halkımız namaza daha çok toplumsal olunca katılıyor.Cenaze namazı,bayram namazı,teravih namazı ve Cuma namazları(bunlardada havanın durumu katılımı etkiliyor).Bunların dışında da herkese farz olan ve vakitleri Kuran`da belirtilmiş olan günlük namazlar kılınmıyor yada daha az kılınıyor.İnsanımız o güzel uykusunu bölemediği için sabah namazını kılmazken,gün içindeki namazlarıda kendilerince geçerli sebep olan vakitsizlikten ve mekansızlıktan kılamadığını söylüyor.
İnsanımız istediği herşey için vakit ve mekan bulurken iş namaza gelince aynı kabiliyetini ortaya koyamıyor.Namaz ise her ne koşul olursa olsun insanın yapması şart olan ibadetlerden birisidir.Peygamberimiz bir savaşta iken şöyle bir ayet geliyor;Nisa 102"Sen içlerinde olup da onlara namaz kıldırdığın vakit,içlerinden bir grup seninle namaza dursun;silahlarını da alsınlar.Bunlar secdeye varınca,diğerleri arkalarında beklesinler.Sonra namaz kılmamış olan diğer grup gelip seninle birlikte kılsınlar.Dikkatli olsunlar silahlarını yanlarına alsınlar...".der.
İşte böyle arkadaşlar, bir yanda mekan ve zaman bulamadığı için namaz kılamayanlar ,diğer yanda hayati tehlike bile olsa namazlarını asla bırakmayanlar.

Kaan Erdem

Yönetici
Namaz Vakitlerinin 'Sırrı'

Namaz Vakitlerinin 'Sırrı'

Âlem öyle nurlu bir sarmal içinde ki, her an beş vaktin beşi de dünya içinde ayrı ayrı yerlerde yaşanabiliyor. O vakitlerin öyle güzel sırları var ki, bize kulluğumuzu ve ahireti hatırlatıyor.
Namaz, Rabb’imizin “Celal”ine karşı kavlen ve fiilen “Sübhânallah” deyip takdis etmek, “Kemal”ine karşı, lâfzan ve amelen “Allahü Ekber” deyip tâzim etmek. “Cemal”ine karşı da kalben, lisanen ve bedenen “Elhamdülillâh” deyip şükretmektir.

İbâdetin mânâsı da kulun Rabb’ine karşı kendi kusurunu, acz ve fakirliğini görüp her şeyi elinde tutan Yüce Rabb’imizin önünde hayret ve muhabbetle secde etmektir.

Her namaz vaktinde ruhumuzda canlanan şey, tek ve sonsuz olanın O (cc) olduğudur, bakî, sermedî, ebedî olan O’dur. Nurun kaynağı, ebedi saadetlerin sahibi O’dur. Her namaz vaktinde zihnimizde bu duygular sümbüllenir.

Başka bir kapı yoktur. Başımızda ecel kılıcı, ensemizde Azrail’in (as) nefesi bulunmaktadır. Kabrimizi karanlıklar yurdu olmaktan çıkarıp Cennet bahçelerinden bir bahçe haline getirecek olan şey imanımız, amelimiz ve Rabb’imize olan muhabbetimizdir. Ümidimiz O’nun (cc) rızasına, Habibi’nin (sas) şefaatine nail olmaktır. Bu yüzden her bir namaz vaktinde gizlenmiş sırlara vâkıf olmamız gerekir.

Bediüzzaman Hazretleri, namaz vakitlerini izah ederken gece ve gündüzlerin alemin büyük saatinde “saniyeler”, senelerin “dakikalar”, ortalama insan ömrünün “saatler” ve alemin hayat devirlerinin de “günler” hükmünde olduğunu belirtiyor. Yine bunların birbirine baktığını, birbirine misal olduğunu, birbirinin hükmünde olduklarını ve hatırlattıklarını ifade ediyor.

-------------------------------------------------------------------------------

SABAH VAKTİ:
Yepyeni bir başlangıçtır

Sabah tatlı bir neş’edir. Mahmurluk perdesi altında alemde pırıl pırıl tecelli eden yaratılışa aynadır. İmsak vakti, yani sabah namazı vaktinin girmesi, yani şer’i günün başlayışıyla yepyeni bir hayat başlar. Her bir namaz vakti için bir saati göz önüne getirelim (dijital saati değil!). Akrep, sabah namazı vaktini gösterdiğinde o an aynı zamanda, bizim anne karnına düştüğümüz ânı, yine kâinatın yaratıldığı 6 günden ilk günü ve yıl içindeki bahar mevsimini gösterir. Elimizi Allahü Ekber deyip kaldırdığımızda zihnimizde ana rahmindeki halimiz ve kâinatın Rahmetenlil Alemi’nin (sas) yüzü suyu hürmetine ve yine O’nun (sas) nurundan yaratılışı canlanır. Tesbih, tahmid ve tekbirlerimiz hep o hale şükür içindir.

--------------------------------------------------------------------------------

ÖĞLE VAKTİ:
Gençlik ateşi ve Cehennem!

Öğlenin şiddetli hararetinin başları yaktığı zaman, yazın en sıcak dönemine, insanda gençliğin söz dinlemeyen en ateşli çağına işaret eder. Yine, öğlenin sıcağı bize hiçbir gölgenin bulunmayacağı mahşer gününü hatırlatır. Kainatın ömründe ise öğle vakti Hz. Âdem’in yeryüzüne iniş dönemine işaret eder.

--------------------------------------------------------------------------------
İKİNDİ VAKTİ:
Ömrün sonu ve sonbahar

İkindi vakti, güneşin renginin sarardığı, batmaya meylettiği zamandır. İçinde sonbahar hüznünü de taşır. Yine, insanoğlunun da artık saçlarına ak düşüp, belinin yavaş yavaş bükülmeye başladığı, dünya lezzetlerinin de “acılaşmaya” başladığı döneme işarettir. İkindi vakti, insanoğlunun ve kainatın son dönemine de işaret eder. Yine, son peygamber olan Efendimiz’in (sas) vazifeye başlamasıyla âlemin son sürece girişini de hatırlatır. Biz ikindi vaktini yaşarken az sonra güneşin batacağını, yakında kendimizin ve kâinatın da öleceğini düşünürüz. İkindiyi eda edip de her şeyin batmaya doğru gittiğini görürken tek sığınılacak kapının Rabb’imiz ve O’nun Resulü’nün sünnet-i seniyyesi olduğunu tefekkür ederiz.
-------------------------------------------------------------------------------
AKŞAM VAKTİ:
Ölüm ve kıyamet ânı

Artık gün batmıştır. Ferdi olarak imtihanımız bitmiş, son nefesimizi vermişiz. Ne güneşte o cebbar yakıcılıktan, ne de bizde küçük dağları ben yarattım havasından eser kalmıştır. Sonbahar gibi ikindinin tatlı serinliği geride kalmış, güneş kaybolmuş, hafif bir kızıllık dışında ondan hiçbir eser görünmüyor. Az sonra günle birlikte biz de karanlıklara karışmış olacağız. “Güneş katlanıp dürüldüğünde, yıldızlar döküldüğünde, dağlar yürütüldüğünde...” (Tekvir, 81/1-3) ikazları kulaklarımızda çınlıyor. Akşam ezanı okunduğunda ve namaz için ellerimizi kaldırdığımızda sanki kendi cenaze namazımızla birlikte tüm kainatın cenaze namazını da kılıyor gibi oluruz. Önümüzdeki tabutta hem geride kalan gün, hem sonbahar mevsimi, hem kendi cesedimiz, hem de tüm canlıların naaşı vardır. Bu namaz bu kadar hüzünlüdür. Artık geriye dönüş yoktur. Alem susmuş, Sûr üfürülmüştür. Bütün diklenişler, bütü ceberrutluklar son bulmuş, müthiş bir sessizlik, alemi kaplamış, İlahi kader ânı beklenmektedir. Geriye dönüş artık mümkün değildir ve “keşke”ler, “eyvah”lar dönemi başlamıştır.

-------------------------------------------------------------------

YATSI VAKTİ:
Büyük sessiz karanlık
Artık geride kalan ne güne ne mevsimlerin tatlılığına, ne de insan olarak “yaşadığımıza” dair hiçbir iz yok. Gündüzün ne sıcağı ne de ışığı kalmış. Bizim için de acı son gerçekleşmiş. Kimse, kendi torunlarımız bile bizi hatırlamıyor, çoğu ismimizi bile unutmuş. Hayat susmuş, kainat dahi ölmüş. Toprağın üstündeki tüm cıvıltı, kargaşa sona ermiş. Herkes hesap gününü bekliyor. İşte bu kadar karanlıklar içinde o geceyi ancak “teheccüd”ümüz aydınlatabilir, bize yoldaş olabilir. O karanlıkları aydınlatacak yegane nur kaynağı odur.

İKİNCİ SABAH VAKTİ:
Ba’sü ba’del mevt

Yeni doğan güneş ise haşrin sabahını ihtar eder. Sur yeniden üfürülmüş, ruhlar yeniden iade edilmiş, milyarlarca insan haşir meydanında toplanacak, ölüler yerden bitkiler gibi bitirilecek. İşte bu şuurla kılınan namazın kişiye faydası olur. “Desinler”, “görsünler” için kılınan namazın kimseye faydası olmadığı gibi maalesef zararı da olacaktır. Evet şu gecenin sabahı ve şu kışın baharı, ne kadar mâkul ve lâzım ve kat’î ise, haşrin sabahı da, berzahın baharı da o kesinliktedir. İşte bu beş vaktin her birinde bir mü’him, inkılâp başındadır.

MUSTAFA AYDIN
Ailem Dergisi

nihalim

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.hatim-online.com
RE: Namaz Vakitlerinin 'Sırrı'

ALLAH RAZI OLSUN...A.E.O....SELAM VE DUA İLE.....

SABAH VAKTİ:
Yepyeni bir başlangıçtır

ÖĞLE VAKTİ:

İKİNDİ VAKTİ:
Ömrün sonu ve sonbahar

AKŞAM VAKTİ:
Ölüm ve kıyamet ânı
YATSI VAKTİ:
Büyük sessiz karanlık

Kaan Erdem

Yönetici

ALLAH CC RAZI OLSUN SELAM VE DUA İLE....ALLAH CC EMANET........

nihalim yazdı:
ALLAH RAZI OLSUN...A.E.O....SELAM VE DUA İLE.....

SABAH VAKTİ:
Yepyeni bir başlangıçtır

ÖĞLE VAKTİ:

İKİNDİ VAKTİ:
Ömrün sonu ve sonbahar

AKŞAM VAKTİ:
Ölüm ve kıyamet ânı
YATSI VAKTİ:
Büyük sessiz karanlık

m_muaz

Kayıtlı Kullanıcı
Haydi Namaza!

Haydi Namaza!

Selamün Aleyküm
Sizlerle namaz hakkında okuduğum bir kitaptan benim hoşuma giden yerlerinden toparladığım notları paylaşmak istiyorum.
Namazı ertelemekten, geciktirmekten, unutmaktan, kurtulmak istiyor musunuz?
- İşte size en kestirme yol: onu en büyük işniz kabul edin, hayatınızı namaza göre programlayın.Kaitatın sahibi sizi huzuruna çağırdığında ilk işiniz, elinizdeki her şeyi fırlatıp, ''GELİYORUM RABBİM'' demek ve namaza koşmak olsun. Hatta vakit gelmeden hazırlanın heyecenlenın. Ölümden hayata kaçanların koştuğu gibi koşun ibadete.
Namazsız mü'min düşünülemez.Büyük Alim ve evliyalardan Hasan Basri'ninşu sözü ne kadar anlamlıdır: -''Siz sahabeleri görseydiniz deli sanırdınız. Onlar sizi görseydi kafir derlerdi.''
Sevgili Peygamberimiz (a.s.m) ve yüce sahabeleri, Bedir savaşının en şiddetli anında bile namazı kılmayı ihmal etmemişlerdi. Canlarını kurtarmayı değil, sonu ölümde olsa namazı tercih etmişlerdi.
Namaz Kur'an'da tam 70 kez emredilmiştir. Bunun kadar çok zikredilen, üzerinde ısrarla durulan başka bir ibadet yoktur

Namaz, dinin direğidir.

Namaz, imandan sonra gelen en büyük hakikattir,

Namaz, mü minin miracıdır.

Namaz kılmak, bir tesbih, bir ta zim ve bir şükürdür.

Namazdaki secde, kulun Allah a en yakın olduğu andır.

Namaz, günde beş defa Allah a hesap vermenin adıdır.

Namaz, günde beş defa insanın,Yüce Huzur da küçüklüğünü bilmesidir.

Namaz, günde beş defa günahlardan arınmadır.

Namaz, insanı bütün fuhşiyata ve kötülüklere karşı koruyan bir siperdir.

Rabbimin rahmeti hepimizin üzerine olsun
Esselamün Aleyküm
B)B)B)

evindar

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Haydi Namaza!

selamünaleyküm kardeşim,

ALLAH razı olsun. Haydi bütün kardeşlerim Rabbimize daha yakın olalım namazımıza önem verelim secdemizde Rabbimizle buluşalım Peygamber Efendimizin (s.a.v) gül kokusunu hissedelim.

selamünaleyküm

m_muaz

Kayıtlı Kullanıcı

evindar yazdı:
selamünaleyküm kardeşim,

ALLAH razı olsun. Haydi bütün kardeşlerim Rabbimize daha yakın olalım namazımıza önem verelim secdemizde Rabbimizle buluşalım Peygamber Efendimizin (s.a.v) gül kokusunu hissedelim.

selamünaleyküm

ve aleykum selam...allah razı olsun...inş..B)B)B)

hulya_1987

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH razı olsun çok güzel bi paylaşım olmuş kardeşim
RABBİM kıldığımız namazları kabul etsin inşallah ve kimseyi namazsız bırakmasın inşallah
bence namazsız bi insan yarımdır
RABBİM tam olanlardan eylesin inşallah
selam ve dua ile B)B)B)

amrbin ahmet

Kayıtlı Kullanıcı
RE: GÜZEL NAMAZ KILABiLiYOR MUYUZ?

RE: GÜZEL NAMAZ KILABiLiYOR MUYUZ?

tadili erkan kurallarını böyle bir güzel misalle anlattığın için rabbim senden razı olsun .inşaalah rabbim cümlemize böyle namaz kılmayı nasip eder.i

m_muaz

Kayıtlı Kullanıcı

hulya_1987 yazdı:
ALLAH razı olsun çok güzel bi paylaşım olmuş kardeşim
RABBİM kıldığımız namazları kabul etsin inşallah ve kimseyi namazsız bırakmasın inşallah
bence namazsız bi insan yarımdır
RABBİM tam olanlardan eylesin inşallah
selam ve dua ile B)B)B)

allah razı olsun kardeşim...amin..ecmain...selametle..

koyunlulu

Kayıtlı Kullanıcı

ABİ, ALLAH RAZI OLSUN...SELAM VE DUA İLE...

m_muaz

Kayıtlı Kullanıcı

koyunlulu yazdı:
ABİ, ALLAH RAZI OLSUN...SELAM VE DUA İLE...

kardeşim..sağolasın..selam ve dua ile....cümlemizden rabbim razı olsun inş...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt