Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

MSN GÜNAHMI ? (2 Kullanıcı)

vaktileyl

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.vaktileyl.com
Mehmet Paksu'nun köşe yazısı

İnternet evliliği

Okuyucumun sorusu kısa ve öz: “İnternetten tanışıp evlenmek doğru mudur?” İnternet evliliğinin şu anda görüldüğü kadarıyla iki yöntemi var: Birisi, “evlilik siteleri” aracılığıyla tanışarak yapılan evlilikler, diğeri de, “messenger”la, sanal ortamda tanışarak gerçekleşen evlilikler.

Hangisi olursa olsun, önemli olan evliliği ciddiye almak, önemine inanma ve görüşmeleri mutlu bir yuvanın kurulmasına taşımaktır. Çünkü evlilik her ne kadar iki kişinin anlaşarak ve bir araya gelerek kurdukları bir beraberlik gibi görülse de, asıl itibariyle bir aile gibi toplumun ana direğini sağlam bir temel üzerine kurmaktır. Bir milleti millet yapan en önemli bir kurum varsa, o da aile kurumudur. Kişiler burada şekillenir, nesiller bu çatı altında yetişir. Yoksa evlilikler geçici hevesler, anlık zevkler gibi gelir/geçer hayaller üzerine kurulursa, kısa ömürlü bir anlaşmaya imza atılmış olunur ki, bunun içinde ne bir mutluluk, ne de kalıcı bir sevgi ve fedakarlık duygusu vardır.

Meselenin mahzurlu tarafı da şu: İnternet aracılığıyla tanışan gençler kararlarını verdikten sonra konuyu ailelerine açıyorlar, anne-babanın gönlünü kazanmıyorlar. Bir de sanal ortamda tanışan ve bir süre anlaşan kişiler eksik yönlerini gizleyebiliyor ve saklayabiliyorlar. İleride söz verilen şeylerden birer birer vazgeçiliyorsa, evlilikten beklenen güven ve sadakat sarsılıyor. Bu açıdan tanışmalar hangi yolla yapılmış olursa olsun, evliliğin ayın zamanda dini ve ahlaki bir ve kurum olduğu da ihmal edilmemelidir.

gule_vuslat

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleykum arkasdaşlar bu konu çok karışık çünki farklı düşünceler farklı duygular mevcut oldugu için bir sonuca ulaşamayız.inş dogru olanları yaparız ....

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
****İSRA - 32
Ve lâ takrebûz zinâ innehu kâne fâhışeh(fâhışeten), ve sâe sebîlâ(sebîlen).
Ve zinaya yaklaşmayın! Çünkü o, fuhuş (hayasızlık) ve kötü bir yoldur.

dikkat edin… Haram işlemeyin degil
harama yaklaşmayın…! deniliyor..

harama götürebilecek hiç bir yola bulaşmayın deniliyor...

fatos87

Kayıtlı Kullanıcı
keşke bi günah msn olsa daha ne günahlar varki sokaklarda gerçekleşen artık onlar bile herkese normal geliyo allah hidayet etsin

acem_kizi

Kayıtlı Kullanıcı
öncelikle konuştuğun birinin kim olduğu onun konuşma seviyesinden belli oluyor zaten..bir de her gelen kişiyi pat diye msn-e ekleyipp de saçma sapan şeyler konuşmuyor insan..benim kaç yıldır beraber olduğğum bir site var..Allah orda olan tüm kardeşlerimden razı olsun...her biri aklı başında terbiyeli ailenin çocuğu..ve aslında ben çok şeyi onlar sayesinde öğrendim...Eğer ki bir şeyi cani gönülden istiyorsansa ona mutlaka birr gün muaffak olursun..Ben Azerbaycanda yaşıyorum,azerbaycanlıyım Türkiyeden o kadar çok kardeş edindim ki hepsini çok seviyorum...İnşallah nasip olurrsa Hepsiyle görüşrücem o zaman sanal alemde dostluk ,kardeşlik olmaz diyen kesler de buna şahit olur..her şey insanın kendisinden asılı iradesi kuvettli olan,nefsine güç gelen biri hep doğru yolda olur..aklı başında olmayan birisi zaten gerçek hayatta bile yolunu sapıyorrrr!

koylu

Kayıtlı Kullanıcı
Ameller niyetlere göredir. İki dudak arasından çıkan kelime dua zikr de olabilir, küfr isyanda olabilir. Hayra kullanırsan hayr, şerre kullanırsan şer olur. Birileri şer konuşuyor diye konuşmak günah olsaydı Peygamber Efendimiz sahabiler hiç konuşmazlardı. Msnde böyledir. Birileri yanlış konuşuyor diye herkesin konuşması günah olmaz. Karşı cinsle yüz yüze konuşmaktansa msnden konuşmak bana daha doğru geliyor. Kadının nameli sözleri kadının sesini avret yapabilir. Eğer kadın açık biriyse ona bakmak bizi günaha sokabilir. Yere bakarak konuşmamız icab eder, bir de eksik etekse yandı keten helva Uzaya bakarak konuş bakalım konuşabiliyorsan. Msn'de bu iki şeyde yok. Hem tebliğ için çok güzel bir yol. Bana bir şey sormak için kontür harcamak istemeyen arkadaşlarım msnden soru sorabiliyorlar. Ne sesini duyarsın ne yüzünü görürsün bu çok güzel bir şey. Bu kadar yorum yeter şimdi nakle başlayalım. Hz. Ömer (r.a.) Peygamber Efendimize dedi ki: Ya Rasulullah sen hanımlarına söylesende misafirlerinle bir perde arkasından konuşsalar dedi. Hz. Sevde (r.a.) geceleyin def-i hacet için ormana giderken Hz. Ömer "Ya Sevde seni tanıdık"demesi üzerine Hicab(örtünme) ayetleri inmeye başladı. Nur 31, Ahzab 33, Ahzab 53, Ahzab 59. Bu ayetler indikten sonra Peygamber efendimizin hanımları Peygamber efendimizin misafirleri ile perde gerisinden konuşmaya başladı. Bu mevzuyu Buhari hadisinden anlattım. Esselamu Aleyküm ve Rahmetullahi ve Berakatûh.

koylu

Kayıtlı Kullanıcı
İnternetten tanışıp evlenen tanıdıklarım var ve Mesudlar. Böylede olabiliyor.

Huyela

Kayıtlı Kullanıcı
Zinaya Yaklaşmayın...

Zinaya Yaklaşmayın...

Sual: Kur’anda (Zina etmeyin) denmeyip de, niye, (Zinaya yaklaşmayın) deniyor?
CEVAP
Evet, Kur’an-ı kerimde, (Zinaya yaklaşmayın) buyuruluyor. (İsra 32)

Yine, Kur’an-ı kerimde, (Ana ve babanı dövme) denmez; ama, (Ana babana öf deme) buyurulur. (İsra 23)

Bu âyet-i kerimede öf demeden maksat, onlara üzücü bir şey söyleme demektir. (Beydavi)

Burada, en hafifi söylenerek, bundan bile sakınılması, böylece daha kötü olan işe yaklaşılmaması emredilmektedir.

(Zinaya yaklaşmayın) ifadesi de, zinaya götürecek sebeplerden, hallerden, hareketlerden ve işlerden sakının demektir. Yani erkekler için, yabancı kadınları düşünmeyin, onlara gülümsemeyin, onlara selam vermeyin, ihtiyaç olmadıkça onlarla konuşmayın, hal hatır sormayın, yüzlerine karşı dua etmeyin, onlara mektup, mesaj yazmayın, mailleşmeyin, chat yapmayın, onların seslerini dinlemeyin, onlara bakmayın, onlarla tokalaşmayın, yalnız bir odada kalmayın, dans etmeyin vesaire demektir.

Kadınlar için de, dikkati çekici elbise giyinmeyin, kocanızdan başkasına makyaj yapmayın, ziynetlerinizi göstermeyin, koku sürünerek sokağa çıkmayın, onların görebileceği yerlerde durmayın, onlarla selamlaşmayın, tebrikleşmeyin, yüzlerine karşı dua etmeyin, tokalaşmayın vesaire demektir.

Yabancı kadınlara erkeklere bakmak .:.: www.dinimizislam.com :.:.

emine2

Kayıtlı Kullanıcı
seviyeli konuşsanda yinede senin kalbingibi değildir karşısındaki kişi belki seni seviyor olabilir falan yani böyle

zunnun_u_misri

Kayıtlı Kullanıcı
konulardan bazılarını okudum çok ilginç yazılar var yahu televizyona filan deccal diyen bile var ama kullanıyordur belki yada internet başındadır islam da peygamberimiz demiyormu ilimle ugraşın diye günah kelimesini okadar rahat kullanır oldukki bir şey paylaşıldıgında karşımızdakine ortamda arkadaşlarımıza mesela sigara içmek günah diyemeyiz ama iyi degil kardeşim kullanma deriz msn de erkekle kız görüşürse arkadaşım iyi olmaz denir uzak dursan daha hoş ol denir bence böyle çünkü dini konular çok hassastır ne söyledigimize dikket etmeliyiz arkadaşlar

ecthelion

Kayıtlı Kullanıcı
kullanma şekline baglı sanırım ben sadece kişisel iletişim aracı olarak kullanıyorum.. herhalde bir gunahı yoktur cunku kullanmamak zaman ve çaba israfı oluo..

spectre_41

Kayıtlı Kullanıcı
katılıyorum ama

katılıyorum ama

mahremin biriyle konuşyosun tabiki günah yani bunu konuyu kendi kafamdan cvplamıyorum ben ihlliyim ve ilahiyat mezunu hocalarımızın söylediğini sana söylüyorum mahremin olan bi erkekle ihtiyaç haricinde veya bi bilgi öğrenme amacı dışında konuşmak haramdır...ne kadar seviyeli olursan ol..işin dini boyutunu bırak yaw bu devirde erkkelere yüz yüze bile güvenilmiyor sen nasıl msnde güvenebilyosun hayret bişi..duygusal biri diiilsindir inş. çok üzülme sonradan.......
Sana katılıyorum ama hepimizi aynıkefeye koymazsan sevinirim.

andelib

Kayıtlı Kullanıcı
eskiden hanımlar sokağa çıkarken peçe takarlardı ..eskiden bir erkekle konuşurken annelerimiz mecbur kalırsa hayasından sesini kalınlaştırıp erkek sesine benzetip konuşurdu ve kısa keserdi.erkeklerle muhabbet edip vakit geçirmezdi..

hz aişe annemiz kendisine sorulan islamiyet yada peygamberimizden olursa cevap veriyordu..
dünyevi sorulara cevap verip vermediğini bilmiyom.

gururla arkasına sığındığımız ve iftihar ettiğimiz geçmişimize baktığımızda .:

hayır böyle bişey olamaz diyor.ve bu şeytanın hilelerindendir diye bağırıyor.

ister çalışma ister başka şey ben hepsinin karşısındayım..
kadının para kazanma yükümlülüğü yoktur ..açlık tan ölecekse yani zaruret olursa çalışabilir.başka iş bulamazsa o zaman olabilir.

Huyela

Kayıtlı Kullanıcı
eskiden hanımlar sokağa çıkarken peçe takarlardı ..eskiden bir erkekle konuşurken annelerimiz mecbur kalırsa hayasından sesini kalınlaştırıp erkek sesine benzetip konuşurdu ve kısa keserdi.erkeklerle muhabbet edip vakit geçirmezdi..

hz aişe annemiz kendisine sorulan islamiyet yada peygamberimizden olursa cevap veriyordu..
dünyevi sorulara cevap verip vermediğini bilmiyom.

gururla arkasına sığındığımız ve iftihar ettiğimiz geçmişimize baktığımızda .:

hayır böyle bişey olamaz diyor.ve bu şeytanın hilelerindendir diye bağırıyor.

ister çalışma ister başka şey ben hepsinin karşısındayım..
kadının para kazanma yükümlülüğü yoktur ..açlık tan ölecekse yani zaruret olursa çalışabilir.başka iş bulamazsa o zaman olabilir.

He şöyle ya. Allahü teala razı olsun abicim. Hususi dualarınızı istirham ederim.

Vesselam vel ikram.

vaktileyl

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.vaktileyl.com
geçenlerde bu konuyla ilgili mustafa karataş hocaaya sorulan bir soru vardı islami paylaşım sitesinden tanıştık birbirimizi tanımak için msnde grüşmemiz uygun olurmu ?

islami hududları aşmaksızın ve ailelerinden gizli olmamak şartıyla görüşebileceklerini söyledi yani yapılan şey gizli olmayacakki gizli dost edinmeye girmesin...
...................................................................................................

ama maalesef gerek yonetisi oldum forumda gerekse diğerlerinde gözlemlediklerimden yola çıkarak şunu söyliyeyimki aldatmacası çokk insanlar kendilerini nasıl göstermek istiyosa öyle gösteriyolar forumlarda yazdıklarına paylaştıklarına aldanıyor ve gözünde yüceltiyo karşısındaki insanı ama adam aynı anda iki kişiyle görüşür genç kızları evlenme vaadiyle kandrır sonrada aradığım sen değilsin sen yoluna ben yoluma durumları bu tuzağa özellikle ailevi sorunları olanlar sevgiden yana bi arayış içinde olanlar düşüyor...

hiçmi mutlu olan yok?sayıları çok az olsada var

herşeyin bir tıkla elimizin altında olduğu bir dönemdeyiz hayra tıklarsak hayır şerre tıklarsak şer olur.. ameller niyetlere göredir rabbim bizleri inkar ve günah kirlerinden korusun temizlesin

scarface_07

Kayıtlı Kullanıcı
S.a kardeşlerim benimde buna benzer bir olayım şu anda var ben imesh adlı programdan bir kızla tanıştım ve 8 aydır beraberiz ama benim niyetim evlenmek onunkide zira öyle peki bizim evlenmemiz günahmı olacak ben bunu çok merak ediyorum benim babamın haberi var zaten babamla yaşıyorum aramızda her zaman konuşuyoruz namaz kılalım artık sende düzel diyorum çünkü anti depresan ilaçları falan kullanmış önceden biraz rahatsız ama şu anda eskisinden daha iyi diyebilirim biz kaç defa görüştük yüz yüze konuştuk konuyu internetten araştırdım baktım yazılanlar tabiki bizim yaptığımızın doğru olmadığı üzere yazıldığını görünce hak verdim mutlaka ailelerden birer kişi yanlarında bulundurmaları gerekiyor peki sizin bana bir cevabınız varmı bu konu ile ilgili internetten tanışıyoruz ve evlenicez bu günahmıdır ???

musab61

Kayıtlı Kullanıcı
S.a kardeşlerim benimde buna benzer bir olayım şu anda var ben imesh adlı programdan bir kızla tanıştım ve 8 aydır beraberiz ama benim niyetim evlenmek onunkide zira öyle peki bizim evlenmemiz günahmı olacak ben bunu çok merak ediyorum benim babamın haberi var zaten babamla yaşıyorum aramızda her zaman konuşuyoruz namaz kılalım artık sende düzel diyorum çünkü anti depresan ilaçları falan kullanmış önceden biraz rahatsız ama şu anda eskisinden daha iyi diyebilirim biz kaç defa görüştük yüz yüze konuştuk konuyu internetten araştırdım baktım yazılanlar tabiki bizim yaptığımızın doğru olmadığı üzere yazıldığını görünce hak verdim mutlaka ailelerden birer kişi yanlarında bulundurmaları gerekiyor peki sizin bana bir cevabınız varmı bu konu ile ilgili internetten tanışıyoruz ve evlenicez bu günahmıdır ???
Aleyküm selam Arkadaşım. Telefon'da, Msn'de tanışmak, görüşmek bunların herbirin İslami olarak hükmü aynıdır. Birbirlerine nikah düşen kişilerin hukuku aynıdır. Akraba dahi olsalar. Bir kere bir kişi msn de tanıdığı veya tanımadığı bir kişi ile ne konuşacakki? Bu platformda insanın aklına gelen ilk şey dini konular olarak geliyor. Oysa dini konu veya soruların cevabı kaynaklardan alınılabilir. Buda mevcut ideal sitelerden veya gündelik hayatta büyüklerden ve konunun uzmanlarından alınabilir. Kanımca olayın din ile bağdaştırılması onun meşrulaştırılma gayretidir... Sizin olayınız ise geçmiş bir vaka. Yani görüşmek için değilde görüşülmüş bir süreçten sonra ki evlilik durumu. Bu şekil ortamlar caiz olmamakla beraber, sizin için söylüyorum geçmişte yaptığınızdan dolayı evlenmenizde günah yoktur. Burada şunun altını çizmeliyim, burada caiz olan durum evlenmenizdir, yoksa görüşmeniz değil. Bundan sonraki durumunuz da evlenene kadar iki evlenecek kişinin söz veya nişan aşamalarında takınması gereken hal ve hareketler ne ise onlardır. Bundan sonrasını İslam dairesinde muhafaza etmek koşulu ile. Allahu Teala şimdiden sizlere hayırlı bir ömür ihsan eylesin. Bugünden başlamak üzere bundan sonraki hayatınızda beraberce İslamın emir ve yasaklarına itaat ederek ömür geçirmeniz dileği ile saygılar... Selam ve dua ile....

scarface_07

Kayıtlı Kullanıcı
S.a tekrar çok teşekkür ederim gerçekten doğrular bunlar dediğim gibi evlenmek üzere görüşüyoruz zaten mutluyuz inşallahda mutluluğumuz ebedi kalır çok ama çok teşekkkür ederim dostlar her zaman paylaşmak hayatta en güzel şeydir benim için hayatımda inanın bu kadar sevilmedim beni seven birisi çıkmadı diyebilirim inanıyorumki ben hayatımdaki bu insanı allah c.c çıkardı karşıma tabiki şüphesiz ondan habersiz yaprak bile düşmez ondan saklı gizli yoktur yine inanıyorumki onun bana benimde ona ihtiyacımız varmış hayatlarımızda herşey gönlünüzce olsun allah sizleride mutlu etsin kardeşlerim

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt