Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

MSN GÜNAHMI ? (1 Kullanıcı)

Tayfun_Dokgoz

Kayıtlı Kullanıcı
RE: MSN GÜNAHMI ?

SELAMIN ALEYKUM MSN ILE KONUSMAK GÜNAH İSE O ZAMAN TELEFONLA KIZ ARKADAŞLARLA DA KONUSMAK GUNAH OLMAZ MI ? YERSIZ VE SEVIYESIZ KONUSMALAR BOŞ BOŞA HATLARI DOLDURMALAR. ALLAH CÜMLEMİZİN YAR VE YARDIMCISI OLSUN.

Ecrin Hicran

Kayıtlı Kullanıcı

müslümanın karşı cisten yabancı bir insanla chatleşmesi caiz midir?

Değerli Kardeşimiz;

Bir müslümanın başka Müslüman kardeşleriyle ister karşılıklı isterse sanal ortamda olsun konuşup dertleşmesi güzel bir şeydir. Ancak bu aynı cins olanlar içindir. Bir erkeğin bir kadınla konuşması ise bazı yönlerden dikkat etmeyi gerektirir.

Örneğin aşk, sevgi, gıybet, yalan ve şehevi hisleri uyandıran şeylerden olursa bu kesinlikle doğru değildir. Bu konuda kişinin evli veya bekar olması fark etmez. Evli birinin günahı ise daha fazla olur.

Fakat dini konularda Allahr17;ı, ölümü, ahireti ve dini duygu ve düşünceleri hatırlatan konuşmalar olursa elbette bunlar yasak olmadığı gibi sevabı da vardır. Ölçünüz bu olmalıdır. Bu ölçülerle hareket ettiğiniz zaman günaha girmeyeceğinizi ve kendinizi koruyacağınızı söyleyebiliriz. Ayrıca yaptığınız işi bir de vicdanınıza sormanızı tavsiye ederiz. Vicdanınız rahat değilse o işten vazgeçiniz.

İleride evlenecek iki çiftin, sadece yanlarında akrabalarından birer kişi bulunmak şartıyla bir yerde oturup yalnız konuşmaları caizdir, hatta sünnettir. Fakat flört tarzı ilişkilerde kadın ve erkeğin yanlarında akrabaları bulunsa bile konuşmaları caiz değildir. Dinimiz zinayı yasakladığı ve haram saydığı gibi zinaya ****üren yolları da tıkamış ve haram saymıştır.

Aynı şekilde de internetten tanışılan birisi ile istediğiniz gibi havadan sudan konuşmak ve chatleşmek caiz değildir. şayet ona islamiyeti anlatıp sevdirmeye çalışsanız o başka meseledir. Yoksa başka tarzda konuşup sohbet etmek insanı yanlış neticelere ****üreceğinden caiz görülmemektedir.
Ayrıca Sağlam ailelerin ve aile bağlarının kurulabilmesi ve tesis edilebilmesi için, evliliğin sağlam temellere dayandırılması gerekir. Bu nedenle, İslamiyet görücü usulü teşvik etmekle beraber, adayların birbirleriyle görüşmesini de esas kabul etmiştir.

Buradan yola çıkarak diyebiliriz ki, birbirlerini hiç tanımayan ve ailece de tanışmayan iki kişinin internette birbirlerine verdikleri ifadelere güvenip de evlilik gibi ciddi bir işe yeltenmemeleri gerekir. Çünkü, bu şekilde ki bir tanışma hüsran ile sonuçlanabilir. Bizim kanaatimiz sizin veya herhangi bir insanın böyle bir yöntemle evliliği seçmemesidir.

Selam ve dua ile...

Editör
www.sorularlaislamiyet.com

siyah_beyaz

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH RAZI OLSUN, VERDİĞİNİZ BU BİLGİLERDEN DOLAYI, SAĞOLUN .. İNANIN HER KONUDA ÇOK YARDIMCI OLUYORSUNUZ, HAKKINIZI HELAL EDİN ÇOK HAKKINIZ VAR ÜZERİMİZDE ..

esedturkey07

Kayıtlı Kullanıcı

nazo yazdı:
LÜTFEN KIZMAYIN SADECE KAFAMA TAKILDI MSN DE BİR ERKEKLE BİR KADIN SEVİYELİ OLARAK GÖRÜŞÜRSE GÜNAH OLURMU

selamün aleyküm

farklı bi konuya değinmişsin.....kızılacak bi şeyde sözkonusu değil....tv ekranlarında tartışılan konulardan sonra buna kızmak biraz saçma olur bence.....

msn de bir erkekle bir kadının konuşması konusuna gelince ne konuştuklarına bağlı desem biraz açıklamış olurum heralde.....

biraz dağıtırsak konuyu bir erkek ve bir kadın düşün bir odada ikisi var başka kimse yok....şeytan orada işbaşında olacaktır mutlaka.....onların akıllarını çelmek için mutlaka bir şeyler yapacaktır......

msn yi de bir oda gibi düşünürsek eğer(bu her zaman için geçerli değil),o iki insan konuşmalarında farklı farklı şeyler konuşacaklardır elbet ama;yanlış şekilde konuşmaya başlarlarsa o zaman tehlikeli bir yola girmiş olurlar.....

ha sırf bunun içnde msn de konuşmak kesinlikle günahtır demekte çok gülünç olacaktır.......bu da benim kişiselk görüşüm.

daha detaylı bir açıklam yapmak isterdim ama ;elimden gelen bu....

hem biz msn de ohbet ederken tutupta birlerinin yaptığını yapmıyoruz öyle değil mi?

Not :Tam bir Zekeriya Beyaz kılasiği tartışma olur bu yav:))
****ürüp koyacaksın önüne heheheheeee:))

iman

Kayıtlı Kullanıcı

evet arkadaşlar çok dogru
[big][/big]Fakat dini konularda Allahr17;ı, ölümü, ahireti ve dini duygu ve düşünceleri hatırlatan konuşmalar olursa elbette bunlar yasak olmadığı gibi sevabı da vardır. Ölçünüz bu olmalıdır. Bu ölçülerle hareket ettiğiniz zaman günaha girmeyeceğinizi ve kendinizi koruyacağınızı söyleyebiliriz. Ayrıca yaptığınız işi bir de vicdanınıza sormanızı tavsiye ederiz. Vicdanınız rahat değilse o işten vazgeçiniz.

burda guler kardeş gerekli cevabı vermiş zaten. isteyen istediği konuyu netten öğrenebilir diye düşünüyorum.illaki karşı cinse gerek yok dini öğrenmek için. ama karşınızdakini islama çekmek anlatmaksa amaç amenna. tabi seviyeyi koruyabilmek çok önemli

hilal76

Kayıtlı Kullanıcı

aliye_aliye yazdı:
aynı cinsteki kişilerin msn'le konuşmasında bir sakınca yoktur aslında.mesela uzakta olan, yüzyüze görüşebilme imkanınızın olmadığı bir arkadaşınızla (hemcinsinizle) konuşmanızda bir mahsur yok..ancak malum manalarda, farklı cinslerin yazışmalarına kesinlikle karşıyım..helal-haram sınırları önemsenmiyor, ve sohbetler de malum konulara kayabiliyor...her ne kadar seviyeli sohbet diye taraflar birbirini kandırsa da, bunlar inandırıcı değil.

arkadaşa katılıyorum bişey söyliyicem herhangi bir siteye üye olduğumda hep karşı cinsten mesaj alıyorum hiç hemcinslerimden mesaj almadım yani bu erkekler heryerde karşımıza çıkıyorlar bikere insanlar sanalda gerçekci olmuyorlar sahte kimlikle tanıtıyorlar kendilerini tabiki msn den yaralanmak gerekir amma sanaldan arkadaş bularak değilde gerçek hayattaki arkadaşlarımızla görüşebiliriz

Siyahgulsevdalisi

Kayıtlı Kullanıcı

S.A. BU KONUDA SİZE BEN ŞÖYLE BİRŞEY SÖYLİCEĞİM. GENEL MANADA TOPLUMUMUZDA KARŞILAŞTIĞIMIZ DURUMLARA BAKARSANIZ TÜRKİYE GİBİ BİR LAİK DÜZEN VE HUKUK DEVLETİNDE !!!! İNSANLAR İSTEDİKLERİ GİB YAŞAMAKTADIR. TOPLUM İÇİNDE DEVLET DAİRELERİ, ÖZEL SEKTÖRLER GİBİ TİCARİ VE HİZMET ALANLARINDA ÇALIŞAN BAYAN ARKADAŞLARIMIZ VE BAYANLAR İÇİN ERKEKLERLE KARŞI KARŞIYA GELMEK NORMALDİR. ARKADAŞLAR MSN YA DA İNT. ORTAMI YADA REEL HAYAT HER YERDE İNSAN İNSANDIR SÜPHESİZ Kİ KÖTÜ NİYET TAŞIYAN İNSANLAR HER YERDE BELİRLİ AŞAMALARDA NİYETLERİNİ BELLİ EDER. MÜSLÜMAN BİREY KENDİ SEVDİGİ İNSAN BU EŞİ NİŞANLISI VE YA SÖZLÜSÜ( SÖZLÜDEN KASIT KENDİ ARASINDA VE AİLE ARASINDA BİLİNEN MANASINDA) KONUŞMASI GEREKLİ ANCAK NORMAL BİR HAYATTA NORMAL DİNİ YA DA GAYRI DİNİ MÜNASEBETTE KADIN VE ERKEK KONUŞMALARINDA KESİNLİKLE SEVİYE AŞILMAMALI VE AŞILDIGINDA HEMEN MÜDAHALE EDİLMELİ GEREKTİGİNDE BİR DAHA GÖRÜŞMEMEK ÜZERE TARAFLAR ALLAH RIZASI ADINA ANLAŞMALIDIR. KARDEŞLERİM EVET MSN BİR ERKEGİN BİR HANIMLA YA DA TERSİ DURUMDA KONUŞMASI İYİ DEĞİLDİR. SÖYLİCEGİM ŞU Kİ SEVGİLİ KARDEŞLERİM BAYANLARA KARDEŞLERİME DAHA ÇOK ERKEK KARDEŞLERİNİZLE EGER KAYITLI VARSA DİNİ KONULAR HARİCİNDE BİZLERLE GÖRÜŞMEYİN. AMA SEVDİGİNİZ İNSAN MSN VARSA BU NORMALDİR ÇUNKÜ ARTIK MSN KULLANMAYAN İNSAN SAYISI ÇOK AZ VEDE BİLGİSAYARLA ÇALIŞIYORSA. BEN BU NOKTADA ŞUNU YAPARIM BAZEN KARDEŞLERİMİZ GELİR DİNİ BABTA YARDIM İSTERLER YA DA BENİM YARDIM ALABİLDİGİM BACILARIM VE ABLALARIM VAR BU NOKTADA SEVİYEYİ ASLA AŞMAYIN VE GEREKTİĞİNCE SİZLİ BİZLİ BİR ŞEKİLDE KONUŞUN VE HADDİ AŞICAK KONUŞMALARDAN KAÇININ SAYGILARIMLA S.A.

fanitoprak

Kayıtlı Kullanıcı

S.A... BEN FANİTOPRAK KARDEŞİNİZ.....KARDEŞLERİM BU MSN DE KONUŞMAK GÜNAH MI? SORUSU KAFAMA TAKILDI.. :( .BEN HİÇ BU ŞEKİLDE DÜŞÜNMEMİŞTİM.. BEN HİÇ BİR ATR NİYET BESLENEBİLECEĞİNİ ZANNETMEZDİM...BENİM MSN Yİ KULLANIŞ AMACIM, SEVİYELİ SİTELERDEN, SEVİYELİ KARDEŞLERİMLE TANIŞIP,KONUŞUP, BİLMEDİKLERİMİ ÖĞRENMEK , BİRBİRİMİZE GÜZEL TAVSİYELERDE BULUNMAK AMACI İLE DÜŞÜNÜYÜRDUM... HALA DA O NİYETTEYİM...ÇÜNKÜ BU SİTEYİ VE BUNA BENZER SİTELERİ, BEN MSN DE KONUŞURKEN KARDEŞLERİMDEN ALDIM....YOKSA NERDEN BİLEBİLİRDİM Kİ..BU TÜR SİTELERE GİRDİĞİMDE HER ZAMAN, BANA BU SİTEYİ TAVSİYE EDEN KARDEŞİMDEN ALLAH RAZI OLSUN DİYORUM.. :) ÇÜNKÜ ÇOK ŞEYLER ÖĞRENİYOR İNSAN..SEVİYESİZLEŞMEDİĞİ MÜDDETÇE KONUŞMALAR, BİLMİYORUM...ART BİR NİYET OLMAMALI ZATEN.. :**** NASIL BİR ART NİYET BESLENİR Kİ, :( BİLMİYORUM AMELLER NİYETLERE GÖREDİR DİYE BİLİYORUM.. KAFAM KARIŞTI..BİR KARDEŞİMİZDE DEMİŞ Kİ VİCDANINA SORSUN, O RAHATSA ...BENDE VİCDANIMI SORGULADIM, RAHAT. ÇÜNKÜ BENİM NİYETİM BAŞTA DA SÖYLEDİĞİM GİBİ BAŞKA BİR ŞEY OLAMAZ ZATEN...ALLAH'A SIĞINIRIM..ALLAH KORUSUN...ZATEN SEVİYELİ SİTELERDEN SEÇİYORUM KONUŞACAĞIM KARDEŞLERİMİ DE..HAAA EĞER ART NİYETLİ İNSANLAR DA BU SİTELERE GİRİPTE ÜYE OLUYORLARSA :**** :**** ONLARIDA VİCDANLARINA BIRAKIYORUM..HESABINI ALLAH!A VERSİNLER...BEN HİÇ KİMSENİN KALBİNİ BİLEMEM Kİİ.. :| BÜTÜN KALBLERİ ALLAH BİLİR... EĞER BU TÜR İNSANLAR VARSA LÜTFEN BİR AN ÖNCE ÜYELİKLERİNİ YA İPTAL ETSİNLER, :**** YA DA SİTEYE LAYIK ÜYE OLSUNLAR... :( BENİM DİYECEKLERİM BU KADAR..KONU İLGİMİ ÇEKTİĞİ İÇİN KATILDIM...EĞER HAKKINIZ GEÇTİYSE HELAL EDİN LÜTFEN..MALUM KUL HAKKI ÇOK AĞIRDIR..BU ARADA AKLIMA GELMİŞKEN ,BENDE BANA TAVSİYE EDİLEN SİTELERİ SİZLERE TAVSİYE EDEYİM..HANİ TEBLİĞ KONUSU...www.cecen.net www.umutfm.com www.cecenya.net www.cihaderi.net www.furkanradyo.com www.firaset.net www.fransizayibi.com.tr www.gozyasi.com.tr www.hazargrubu.com www.islamiyet.gen.tr www.islamsayfasi.com www.ıslamgemisi.com www.enginnoyan.com www.marmarafm.com www.nesil.com.tr www.nuryolu.com www.ravda.net www.safakradyo.com www.secdegulleri.net www.sorularlaislamiyet.com www.ulkudebirlik.com www.ulkucudiyari.com www.vakit.com www.yeniarayislar.com BAKIN BEN HİÇ BİR YER VE HİÇ BİR SİTE BİLMEZKEN HER GÖRÜŞTÜĞÜM KARDEŞİM BİR, İKİ SİTE VERDİLER , :) HEPSİNDEN ALLAH RAZI OLSUN... :) HAAA ÇIKMADIMI ? :( ÇIKTI BİR KAÇ TANE , BAKTIM SEVİYESİZLEŞİYOR, KONU DAĞILIYOR :**** MSN DE YAZIYORUM VE O KİŞİYİ ENGELLİYORUM...BİLMİYORUM, RABBİM YARDIMCIMIZ OLSUN, KENDİ YOLUNDAN AYIRMASIN...AMİN AMİN AMİN...B)B)

eren emin

Kayıtlı Kullanıcı

guler yazdı:
müslümanın karşı cisten yabancı bir insanla chatleşmesi caiz midir?

Değerli Kardeşimiz;

Bir müslümanın başka Müslüman kardeşleriyle ister karşılıklı isterse sanal ortamda olsun konuşup dertleşmesi güzel bir şeydir. Ancak bu aynı cins olanlar içindir. Bir erkeğin bir kadınla konuşması ise bazı yönlerden dikkat etmeyi gerektirir.

Örneğin aşk, sevgi, gıybet, yalan ve şehevi hisleri uyandıran şeylerden olursa bu kesinlikle doğru değildir. Bu konuda kişinin evli veya bekar olması fark etmez. Evli birinin günahı ise daha fazla olur.

Fakat dini konularda Allah’ı, ölümü, ahireti ve dini duygu ve düşünceleri hatırlatan konuşmalar olursa elbette bunlar yasak olmadığı gibi sevabı da vardır. Ölçünüz bu olmalıdır. Bu ölçülerle hareket ettiğiniz zaman günaha girmeyeceğinizi ve kendinizi koruyacağınızı söyleyebiliriz. Ayrıca yaptığınız işi bir de vicdanınıza sormanızı tavsiye ederiz. Vicdanınız rahat değilse o işten vazgeçiniz.

İleride evlenecek iki çiftin, sadece yanlarında akrabalarından birer kişi bulunmak şartıyla bir yerde oturup yalnız konuşmaları caizdir, hatta sünnettir. Fakat flört tarzı ilişkilerde kadın ve erkeğin yanlarında akrabaları bulunsa bile konuşmaları caiz değildir. Dinimiz zinayı yasakladığı ve haram saydığı gibi zinaya ****üren yolları da tıkamış ve haram saymıştır.

Aynı şekilde de internetten tanışılan birisi ile istediğiniz gibi havadan sudan konuşmak ve chatleşmek caiz değildir. şayet ona islamiyeti anlatıp sevdirmeye çalışsanız o başka meseledir. Yoksa başka tarzda konuşup sohbet etmek insanı yanlış neticelere ****üreceğinden caiz görülmemektedir.
Ayrıca Sağlam ailelerin ve aile bağlarının kurulabilmesi ve tesis edilebilmesi için, evliliğin sağlam temellere dayandırılması gerekir. Bu nedenle, İslamiyet görücü usulü teşvik etmekle beraber, adayların birbirleriyle görüşmesini de esas kabul etmiştir.

Buradan yola çıkarak diyebiliriz ki, birbirlerini hiç tanımayan ve ailece de tanışmayan iki kişinin internette birbirlerine verdikleri ifadelere güvenip de evlilik gibi ciddi bir işe yeltenmemeleri gerekir. Çünkü, bu şekilde ki bir tanışma hüsran ile sonuçlanabilir. Bizim kanaatimiz sizin veya herhangi bir insanın böyle bir yöntemle evliliği seçmemesidir.

Selam ve dua ile...

Editör
www.sorularlaislamiyet.com

güler kardeşime katılıyorum.Hangi ortamda olursa olsun bir erkekle bir bayan asla dost, arkadaş olamaz.bayan ne kadar kötü düşünceye sahip olmasa bile erkek bi noktada kızdan hoşlanmaya başlıyo. tabi istsnalar inşallah vardır. Allah'a emanet olun

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

GÜNAHMIDIR, HERŞEY GÜNAHTIR DENMEZ.BEN İŞİM GEREGİ KULLANIYORUM BAYİLERLE TELEFONDA KONUŞMAKTANSA MSN TEYİTLEŞMEK DAHA MANTIKLI BANA GÖRE.ATI KADIN ERKEK DOST OLURMU.BENCE OLUR BENDE ÖNCEDEN OLMAZ DİYORDUM AMA BENİM DOSTUM VAR.HER ŞEYE GÜNAH DEMEYİN BENCE

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

S.A.
ARKADAŞLAR BİR ÇOK ARKADAŞIMINDA DEDİĞİ GİBİ, MSN KULLANIŞ AMACIMIZ ÇOK ÖNEMLİ, GERÇİ BU SADECE MSN İÇİNDE DEĞİL TÜM İLETİŞİM ARAÇLARI İÇİN KULLANABİLİRİZ. ŞU AN BİZİM YAPTIĞIMIZIN DA MSN DEN FARKLI DEĞİL.
ŞİMDİ EĞER İŞ, BİLGİ GİBİ LÜZUMLU ŞEYLER İÇİN HELAL DAİRESİNDE KULLANIYORSAK NE SORUN OLABİLİRKİ, AMA KALKIĞTA GEYİK MUHABBETİ İÇİN KULLANIYORSAN O ZAMAN ŞEKİL DEĞİŞİR
K.S.E.O.

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

ELİF DEGİLMİ YANİ HERŞEYE GÜNAH DENMEZ.DİNEN CAİZMİDİR UYGUNMUDUR GİBİ KELİMELER KULLANMALIYIZ.GÜNAHLARA GÜNAH DEMİYORUZDA NE İŞİMİZE GELMİYORSA ONA GÜNAH DİYORUZ.

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

mtekik yazdı:
S.A.
ARKADAŞLAR BİR ÇOK ARKADAŞIMINDA DEDİĞİ GİBİ, MSN KULLANIŞ AMACIMIZ ÇOK ÖNEMLİ, GERÇİ BU SADECE MSN İÇİNDE DEĞİL TÜM İLETİŞİM ARAÇLARI İÇİN KULLANABİLİRİZ. ŞU AN BİZİM YAPTIĞIMIZIN DA MSN DEN FARKLI DEĞİL.
ŞİMDİ EĞER İŞ, BİLGİ GİBİ LÜZUMLU ŞEYLER İÇİN HELAL DAİRESİNDE KULLANIYORSAK NE SORUN OLABİLİRKİ, AMA KALKIĞTA GEYİK MUHABBETİ İÇİN KULLANIYORSAN O ZAMAN ŞEKİL DEĞİŞİR
K.S.E.O.

ABİM BENCE SON NOKTAYI KOYMUŞ.AYNEN KATILIYORUM.

nuresma

Kayıtlı Kullanıcı

selamun aleykum kardeşlerim. günah olmayan bir şeyi günah saymaktan ve de helal olan bir şeyi de haram saymaktan Rabbime sığınırım.bu konuda öyle çok ahım şahım bilgilerim yok. Allah bizi bize bırakmasın kardeşlerim inanın ben böyle dua ettiğimde çok rahatlıyorum ve kendimi korunmuş hissediyorum. ömrümüz birbirimize muhabbet ve bilmediklerimizi öğretmeyle geçsin inşallah.B)B)B)

dostlar61

Kayıtlı Kullanıcı
Msn Günahmı?

Msn Günahmı?

Önce bence günümüzün iletişim araçlarına bakalım. Telefon gerekli. lüzumsuz konuşma haramdır. Radyo- TV pek gerekli değil. Fakat radyo -TV da sadece haberleri izleyip kapartacaksın. Tabi bazı kanallarda gereksiz haberler değil. Ve radyo- TV dini olan programlarıda dinlemeyeceksin. Hepimiz alimlerin yaşantılarını biliriz. Alimler zamanlarının 1 saniyesi bile boş geçecek diye ödleri kopuyordu. Bu alimler ya dini sohbette ya tesbyahta ya ibadette ya da ilim cihatında (kitapları okuyarak araştırarak). günlerini geçiriyorlardı. Radyo- TV onların zamanında olsa eminimki dini yayında olsa radyo-TV başında zaman geçirmezlerdi. Arkadaşlar bu bir gerçektir radyo TV'den dini bilgiler verilsede hiç bir şey öğrenilemiyor heleki günümüzün yayın akışlarından. İnanın ben nekadar kalbimden dini programlar dinledimse bir tanesi aklımda değil. Kitap okuyorum kafam öyle bir güzel alıyorki ömrümde daha onu unutmuyorum. İsterseniz bir deneyin bir ay boyunca. Gelelim bilgisayara. Ticari ve merak ettiğimiz ve bize gerkli lazım olan bilgilere baktığımızın dışında bilgisayar karşısında geçen zamanın hepsi boş işler. Peki msn nedir? İki insan oturmuş karşılıklı konuşuyorlar. Bunların konuşmaları devam ettikçe sıra boş konuşmalara gelecek.
Sonuç; bir müslüman boş avare işlerle uğraştığı sürece günah kazandığının farkında olmalı. Ben zaman açısından açıkladım. Ya diğer açılardan. Msn şimdi günahmı değilmi oturun siz düşünün. Bence tamamen erkek erkeğede olsa günahtır. Saygılarımla.

aşure

Kayıtlı Kullanıcı
günah olmayan bir şeyi günah saymaktan ve de helal olan bir şeyi de haram saymaktan Rabbime sığınırım.selam arkadaşlar benimde tam bilgim yok ama günah olmasa gerek??????

gecekondu

Kayıtlı Kullanıcı
Önce bence günümüzün iletişim araçlarına bakalım. Telefon gerekli. lüzumsuz konuşma haramdır. Radyo- TV pek gerekli değil. Fakat radyo -TV da sadece haberleri izleyip kapartacaksın. Tabi bazı kanallarda gereksiz haberler değil. Ve radyo- TV dini olan programlarıda dinlemeyeceksin. Hepimiz alimlerin yaşantılarını biliriz. Alimler zamanlarının 1 saniyesi bile boş geçecek diye ödleri kopuyordu. Bu alimler ya dini sohbette ya tesbyahta ya ibadette ya da ilim cihatında (kitapları okuyarak araştırarak). günlerini geçiriyorlardı. Radyo- TV onların zamanında olsa eminimki dini yayında olsa radyo-TV başında zaman geçirmezlerdi. Arkadaşlar bu bir gerçektir radyo TV'den dini bilgiler verilsede hiç bir şey öğrenilemiyor heleki günümüzün yayın akışlarından. İnanın ben nekadar kalbimden dini programlar dinledimse bir tanesi aklımda değil. Kitap okuyorum kafam öyle bir güzel alıyorki ömrümde daha onu unutmuyorum. İsterseniz bir deneyin bir ay boyunca. Gelelim bilgisayara. Ticari ve merak ettiğimiz ve bize gerkli lazım olan bilgilere baktığımızın dışında bilgisayar karşısında geçen zamanın hepsi boş işler. Peki msn nedir? İki insan oturmuş karşılıklı konuşuyorlar. Bunların konuşmaları devam ettikçe sıra boş konuşmalara gelecek.
Sonuç; bir müslüman boş avare işlerle uğraştığı sürece günah kazandığının farkında olmalı. Ben zaman açısından açıkladım. Ya diğer açılardan. Msn şimdi günahmı değilmi oturun siz düşünün. Bence tamamen erkek erkeğede olsa günahtır. Saygılarımla.

Allah c.c. razı olsun emeğinize sağlık

zamanın boşa harcanması, en büyük hüsrandır. İslâm'da boş zaman yoktur. Nitekim Allahü Teala “Bir isten boşaldığın zaman hemen bir başkasına koyul ve yalnız Rabbine yönel!” buyurur.

Varlık âleminin hızla akıp giden en büyük değeri zamandır
Zaman kullanımında önemli olan insanın kalbî durumu ve gönlündeki niyettir.

Zaman kullanımında ibâdet kadar, iş kadar dinlenme ve eğlenmenin de yeri vardır. İbadet ve tâatini, iş ve dinlenmesini ayetin sonunda dikkat çekilen “Sadece O’na yönelme” hassâsiyetiyle degerlendirebilen insanin bos zamanı olmaz olmamalı ..

selam ve dua ile ..

policdemo

Kayıtlı Kullanıcı
tabiki karsı cinsle konusmak haramdır ne kadar seviyeli olluo dsenizde göründüğü gibi olmuo selametle..........bide sorularınızı bi site adı var bilmiyorum kaan abi bişe yolluodu ona sorun site icinde soru sormak yasak...

sonayg

Kayıtlı Kullanıcı
...................................................

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt