Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kuran-ı Kerim ezber dersimiz (2 Kullanıcı)

VaVeyla

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm.
maşallah hızlandırmışsınız. inşallah yetişiriz yetiştiririz
gerçi ben hiç peşini bırakmayacağım ezberin..
ama benim için önemli olan merve kardeşimden birinciliği almaktı
bu hayır yarışında onu geçmekti :)
oda galiba ben birinclik konusunda merve kardeşimi geçemiyeceğim.

kardeşim inşallah alınmıyorsun :)
sen yüreği güzel bir insansın hayır yarışındada en çok çaba gsterenlerden birisin
takdir etmek için yazdım
Allah yardımcımız olsun

:):)
aleyküm selam azimli kardeşim
hiç alınırmıyım
ne güzel hayırda yarışıyoruz
bak sende anlamışsın beni geçemeyeceğini:) (sende alınma emi)
bakalım daha yarış bitmedi devam ediyor
sen hele bir sınavını başarıyla geç
sonra gelip birinciliği kaparsın inşallah ben eminim:a12:
tabi o zaman ben 2.liğe düşerim ama olsun yeter ki hepimiz ezberleyelim
benim hakkımda güzel düşüncelerin için allah razı olsun erhan kardeşim
sende sitemizdeki temiz ve iyi kalpli kardeşlerimizdensin unutma:)
allah a emanet ol...

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
bakalım son derste kimler alacak diplomaları :):B

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
11.DERSİMİZ

euzubillehimineşşeydanirracim
bismillehirrahmanirrahim

ARKADAŞLAR İLK ÖNCE TÖVBE EDELİM:estağfurullah el azim ve etubu ileyk

SONRA RABBİMİZE HAMD EDELİM (elhamdülillehi Rabbil alemin)
PEYGAMBERİMİZE SALAVAT GETİRELİM(Allahumme salli ala seyidina Muhammed in ve ala ali seyyidina Muhammed.)

İLİM AYETİMİZİ OKUYALIMGâlû subhâneke lâ ilme lenâ illâ mâ allemtenâ inneke entel alîmül hakîm )

Meali: - melekler: “biz, (sana itiraz olunmaktan) seni tenzih ederiz.senin bize öğrettiğinden başka, hiç bir ilmimiz yok. Muhakkak sen her şeyi hakkı ile bilensin, üstün hikmet sahibisin.” Dediler.

6. inne meal üsri yüsra(. Gerçekten güçlükle beraber kolaylık vardır.)

EZBERİ KOLAYLAŞTIRMAK İÇİN DUAMIZI OKUYALIM(Rabbi yessir vela tuassir Rabbi temmim bil hayr-Rabbim kolaylaştır Rabbim zorlaştırma Rabbim bu işimi hayırlısıyla tamamına erdir)

[URL="http://img148.imageshack.us/img148/6523/capture1b.jpg"] [/URL]

101 - Karia Suresi meali

Mekke döneminde inmiştir. 11 âyettir. "Kâri'a", vuran, çarpan, kapıyı çalan, yürekleri hoplatan şey demektir. Burada, kıyamet gününü ifade etmektedir.

Bismillâhir Rahmânir Rahîm
1. Yürekleri hoplatan büyük felaket!

2. Nedir o yürekleri hoplatan büyük felaket?

3. Yürekleri hoplatan büyük felaketin ne olduğunu sen ne bileceksin?

4. O gün insanlar, her biri bir tarafa uçuşan küçük kelebekler gibi olacaktır.

5. Dağlar da atılmış renkli yünler gibi olacaktır.

6. İşte o vakit, kimin tartıları ağır gelmişse,

7. Artık o, hoşnut olacağı bir hayat içinde olacaktır.

8. Ama kimin de tartıları hafif gelirse,

9. İşte onun anası (varacağı yer) Hâviye'dir.

10. Sen Hâviye'nin ne olduğunu ne bileceksin?

11. O, kızgın bir ateştir.

~Leyfunnur~

Kayıtlı Kullanıcı
bakalım son derste kimler alacak diplomaları :):B

bakalim ablacim:a35:insALLAH fazla gerilerde kalmam,
Karia suresi tamamdir, Tekasür suresine geçtim ALLAH'in izniyle,
Erhan kardesim, Mervecim ne güzel hayirda yarismak, etrafimizdaki insanlar hep böyle güzel yarislar içinde olsa..!
Sila ablam insALLAH bizleri yine hayirli derslerde toplarsin böyle,
hayirli geceler
B)

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
Erhan kardesim, Mervecim ne güzel hayirda yarismak, etrafimizdaki insanlar hep böyle güzel yarislar içinde olsa..!
hayirli geceler B)
maşallah canım ben de akşam onbir gibi ezberleri baştan sonra iki kere tekrar ettim tabi karıştırmalarım var. sesli çalışmak lazım. karia suresini de çalıştım bitti sayılır o da. tekasüre geçmen iyi olmuş zaten üç suremiz kaldı hamd olsun. belki haftaya bitiririz çok çalışırsak inşallah.
bilmem bundan sonra ne yapabiliriz belki yeni fikirler gelir aklımıza yaparız bişeyler inşallah. bu ders bitince tekrar yapıcaz zaten bir süre yoksa uçar gider ezberler. sonrasını Allah bilir. hayırlı geceler canım.

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
ya hamd olsun olmuş benim. yarın bol tekrar yaparım karışmaz inşallah.

erhan deniz yıldızı siz yaza durun leyfunnur herkesi geçti :)

mir_erhan

Moderator
selamün aleyküm hayırlı günler
cumanız mübarek olsun. hayırlı sabahlar sıla ablam.

evet ablam biz dalmışız konuşmaya leyfnur kardeşimiz maşallah çok güzel gidiyor.
ama fazla ben ikinciliği kimseye vermem şimdilik ikincilik ilerde birincilikte gözüm var
bakalım. :)
Allah ezberimizi kuvetlendirsin inşallah.
mübarek cuma günü duasız bırakmayalı birbirimizi

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı

evet ablam biz dalmışız konuşmaya leyfnur kardeşimiz maşallah çok güzel gidiyor.
ama fazla ben ikinciliği kimseye vermem şimdilik ikincilik ilerde birincilikte gözüm var
aleyküm selam az önce yazı yazamadım kopyaladım önceki sayfadan bir sorun oldu neyseki düzeldi. ne alışmışız bir gün bile uzak durmaya tahammülüm olmadı. leyfunnurda iki hafta sonra yokmuş sen de haftaya rahatlıyorsun birincilik bayrağını alabilirsin belki. ben de üç hafta sonra yokum. bayrağı ayşe ranaya teslim ederim. sizin senelik izin olmuyor mu?

VaVeyla

Kayıtlı Kullanıcı
hayirli geceler B)

ya hamd olsun olmuş benim. yarın bol tekrar yaparım karışmaz inşallah.

erhan deniz yıldızı siz yaza durun leyfunnur herkesi geçti :)

aleyküm selam hayırlı sabahlar
hiç boşuna sevinmeyin
çünkü benim ezberimde tamamdır,erhan kardeşimle rekabet devam ederken bir de leyfunnur çıktı:D
ama ben başa çıkarım siz teker teker gelin:)
ee leyfunnurum berabere gidiyoruz bakalım sonunda nolcak (özellikle de yasin suresinde falan)
allah yardımcımız olsun
bakalım sıla ablam diplomaları kime vercek:)

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
inşallah dua edelim birbirimize benim de iki aydır falan komşularla sorunlar oluyor insanlar kul hakkını düşünmeyince böyle ihlaller yapabiliyorlar. Allah hidayet versin. bir de eren kardeş istiyor tabi herkeste istiyor malum önceki tekrarlayan sebepsiz düşüklerim hamileyken geçirdiğim ağır hastalıklar ve bebeğin hasta doğması ben de çöküntü oluşturdu. aynı şeyleri yaşama düşüncesi bile beynimi uyuşturmaya kalbimi yaprak gibi titretmeye yetiyor. düşünmeden de olmuyor. benim son zamanlardaki sıkıntılarımda böyle. çoğu zaman ne etrafımızdakilere ne de burda nettekilere açamıyoruz derdimizi. en azından ne sıkıntım var bilirseniz ona göre dua edersiniz diye yazdım. samimi dualarınıza ihtiyacım var gerçekten. Allah razı olsun iyi ki varsınız.

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
hiç boşuna sevinmeyin
çünkü benim ezberimde tamamdır,erhan kardeşimle rekabet devam ederken bir de leyfunnur çıktı:D
ee leyfunnurum berabere gidiyoruz bakalım sonunda nolcak (özellikle de yasin suresinde falan)
allah yardımcımız olsun
hayırlı sabahlar canım böyle güzel haberler beni sevindiriyor işte. ezberi tamamlayanlar bugün elli civarı sureyi tekrar edelim. sen yasini daha önce ezberledin mi deniz yıldızı?

VaVeyla

Kayıtlı Kullanıcı
ablacım böyle sağlık sorunları yaşamana çok üzüldüm:(
komşuları kafaya bile takma
insanın konuşması seviyesine göredir
her yerde öyle seviyesiz insanlar var malesef...
neyse ablacım sen takma kafaya
inşallah bu durum içinde dua edicem
hayırlı sağlıklı bir kardeş gelsin erenimize inşallah
allah yar ve yardımcın olsun...

VaVeyla

Kayıtlı Kullanıcı
hayırlı sabahlar canım böyle güzel haberler beni sevindiriyor işte. ezberi tamamlayanlar bugün elli civarı sureyi tekrar edelim. sen yasini daha önce ezberledin mi deniz yıldızı?

tmm ablacım ederiz zaten tekrarsız olmuyor
ben bu kısa sureleri de ezerlemiştim ama şimdi sizinle ezberlerken sanki ilk defa ezberliyomuşum gibiydim:( o derece unutuluyor tekrar olmadığında
yasin suresinide tam ezberleyemesem de hızlı okuyacak kadar pekiştirmiştim
ama şimdi tam ezberlemeye hazırım ve en çokda yasin suresini ezberleyeceğimize seviniyorum
yani ben ezelden hazırdım ezbere:D

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
deniz yıldızı inşallah hallolur canım çok sağol iyi dileklerin için.

yasin suresini hızlı okuyabiliyorsan ezberlemen kolay olur zaten. ezber yapmadan önce sayfa öyle bir hızlanmalı ki bir sayfa bir dk da hatta daha kısa sürede okunabilsin. ama doğru okunması önemli. günde bir sayfa ezberlenir rahat rahat hem de.

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
11.DERSİMİZ

euzubillehimineşşeydanirracim
bismillehirrahmanirrahim

ARKADAŞLAR İLK ÖNCE TÖVBE EDELİM:estağfurullah el azim ve etubu ileyk

SONRA RABBİMİZE HAMD EDELİM (elhamdülillehi Rabbil alemin)
PEYGAMBERİMİZE SALAVAT GETİRELİM(Allahumme salli ala seyidina Muhammed in ve ala ali seyyidina Muhammed.)

İLİM AYETİMİZİ OKUYALIMGâlû subhâneke lâ ilme lenâ illâ mâ allemtenâ inneke entel alîmül hakîm )

Meali: - melekler: “biz, (sana itiraz olunmaktan) seni tenzih ederiz.senin bize öğrettiğinden başka, hiç bir ilmimiz yok. Muhakkak sen her şeyi hakkı ile bilensin, üstün hikmet sahibisin.” Dediler.

6. inne meal üsri yüsra(. Gerçekten güçlükle beraber kolaylık vardır.)

EZBERİ KOLAYLAŞTIRMAK İÇİN DUAMIZI OKUYALIM(Rabbi yessir vela tuassir Rabbi temmim bil hayr-Rabbim kolaylaştır Rabbim zorlaştırma Rabbim bu işimi hayırlısıyla tamamına erdir)

[URL="http://img148.imageshack.us/img148/6523/capture1b.jpg"][URL="http://img148.imageshack.us/img148/6523/capture1b.jpg"] [/URL][/URL]

101 - Karia Suresi meali

Mekke döneminde inmiştir. 11 âyettir. "Kâri'a", vuran, çarpan, kapıyı çalan, yürekleri hoplatan şey demektir. Burada, kıyamet gününü ifade etmektedir.

Bismillâhir Rahmânir Rahîm
1. Yürekleri hoplatan büyük felaket!

2. Nedir o yürekleri hoplatan büyük felaket?

3. Yürekleri hoplatan büyük felaketin ne olduğunu sen ne bileceksin?

4. O gün insanlar, her biri bir tarafa uçuşan küçük kelebekler gibi olacaktır.

5. Dağlar da atılmış renkli yünler gibi olacaktır.

6. İşte o vakit, kimin tartıları ağır gelmişse,

7. Artık o, hoşnut olacağı bir hayat içinde olacaktır.

8. Ama kimin de tartıları hafif gelirse,

9. İşte onun anası (varacağı yer) Hâviye'dir.

10. Sen Hâviye'nin ne olduğunu ne bileceksin?

11. O, kızgın bir ateştir.

Hüzünlü

Kayıtlı Kullanıcı
Aleyküm Selam. Tüm arkadaşlarımın günü aydın olsun. Bugününüz dünden çok daha güzel, sağlıklı, huzurlu, hayırlı, bereketli ve afiyet içinde geçsin. İşleriniz kolay gelsin, rast gitsin inşallah. Hayırlı Cumalar...

Sıla canım, hep dualarımda oluyorsun, olacaksında inşallah. Sıkıntını bizimle paylaşmanda iyi oldu, ona göre dua ederiz inşallah. Rabbim sıkıntı ve dertlerini gidersin, isteklerini hayırlı bir şekilde karşılasın inşallah.

Dün gece hepinizin ismini sayarak Eren'de dahil olmak üzere, kendimce duada bulundum. Allahım kabul eder inşallah.

Ben de Karia süresini ezberledim. Kısa olunca daha kısa sürede ezberleniyor. Daha önce bu ezberlediğimiz surelerin hiç birini bilmiyordum. Sıla'mın sayesinde ezber sayım arttı. Allah Sıla'dan binlerce kez razı olsun. Daha önce neden ezberlemediğime yanıyorum. Bahane değil ama, işte eğitim, lisans, yüksek lisans, iş vs. derken bügünlere geldik. Neyse zararın neresinden dönersem kardır deyip kendimi avutuyorum işte.

Rabbim hepimize zihin açıklığı versin. Öğrendiklerimiz hiç unutulmamak üzere, beynimize ve yüreğimize kazılı kalsın inşallah.

Hepinize hayırlı günler, Hayırlı Cumalar. Selam ve dua ile..

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
hüzünlü çok sağol canım sizin varlığınız dualarınız inan beni ayakta tutuyor kendimi daha iyi hissediyorum iyi ki varsınız. Allah razı olsun sizlerden. canım bir kıvılcım lazımmış sana maşallah çok iyi gidiyorsun Allah hepimizi de nazarlardan korusun. o zaman yarın tekasür suresini koyalım o da kolay sonra asr var o bir günde ezberlenir. bir nazar ayeti ve şifa ayeti ezberleriz. yani haftaya bugün yasine başlayabiliriz Allahın izniyle. :)

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
hüzünlü aminn canım inşallah bu beraberlik devam ederse zaten sık sık tekrar yapıp unutmıcaz ezberleri. hayırlı cumalar canım.

~Leyfunnur~

Kayıtlı Kullanıcı
inşallah dua edelim birbirimize benim de iki aydır falan komşularla sorunlar oluyor insanlar kul hakkını düşünmeyince böyle ihlaller yapabiliyorlar. Allah hidayet versin. bir de eren kardeş istiyor tabi herkeste istiyor malum önceki tekrarlayan sebepsiz düşüklerim hamileyken geçirdiğim ağır hastalıklar ve bebeğin hasta doğması ben de çöküntü oluşturdu. aynı şeyleri yaşama düşüncesi bile beynimi uyuşturmaya kalbimi yaprak gibi titretmeye yetiyor. düşünmeden de olmuyor. benim son zamanlardaki sıkıntılarımda böyle. çoğu zaman ne etrafımızdakilere ne de burda nettekilere açamıyoruz derdimizi. en azından ne sıkıntım var bilirseniz ona göre dua edersiniz diye yazdım. samimi dualarınıza ihtiyacım var gerçekten. Allah razı olsun iyi ki varsınız.

esselamu aleykum B) ben geldim, yine geç geldim:)
insALLAH herkes iyidir??

Sila ablacim, sikintilarini bize açman iyi oldu, dualarimdaydin, insALLAH bu niyete göre dua edecegim sana, Rabbim sikintilarindan feraha çikarsin seni,
Eren'imize hayirli ve saglikli bir kardes gelir insALLAH,
Rabbim komsularina hidayet versin, onlarala sorunlarini gidersin insALLAH...
ALLAH c.c. sendende razi olsun iyiki varsin...

hiç boşuna sevinmeyin
allah yardımcımız olsun

Erhan kardesim, Mervecim beni hiç hesaba katmadiniz :) artik beni de düsünün:K
ben bir süreligine olmayacam, o zaman ne olacak bende bilmiyorum, ama daha 2 haftam var,
o zamana kadar birinciligi benimle paylasmak durumdasin Mervem
:a26:

Aleyküm Selam. Tüm arkadaşlarımın günü aydın olsun. Bugününüz dünden çok daha güzel, sağlıklı, huzurlu, hayırlı, bereketli ve afiyet içinde geçsin. İşleriniz kolay gelsin, rast gitsin inşallah. Hayırlı Cumalar...

Sıla canım, hep dualarımda oluyorsun, olacaksında inşallah. Sıkıntını bizimle paylaşmanda iyi oldu, ona göre dua ederiz inşallah. Rabbim sıkıntı ve dertlerini gidersin, isteklerini hayırlı bir şekilde karşılasın inşallah.

Dün gece hepinizin ismini sayarak Eren'de dahil olmak üzere, kendimce duada bulundum. Allahım kabul eder inşallah.

Ben de Karia süresini ezberledim. Kısa olunca daha kısa sürede ezberleniyor. Daha önce bu ezberlediğimiz surelerin hiç birini bilmiyordum. Sıla'mın sayesinde ezber sayım arttı. Allah Sıla'dan binlerce kez razı olsun. Daha önce neden ezberlemediğime yanıyorum. Bahane değil ama, işte eğitim, lisans, yüksek lisans, iş vs. derken bügünlere geldik. Neyse zararın neresinden dönersem kardır deyip kendimi avutuyorum işte.

Rabbim hepimize zihin açıklığı versin. Öğrendiklerimiz hiç unutulmamak üzere, beynimize ve yüreğimize kazılı kalsın inşallah.

Hepinize hayırlı günler, Hayırlı Cumalar. Selam ve dua ile..

Allah c.c. razi olsun senden o güzel, içten dualarin için,
sana da hayirli günler,
hayirli cumalar herkese
:a14:B)

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt