Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kuran-ı Kerim ezber dersimiz (2 Kullanıcı)

mine35

Kayıtlı Kullanıcı
hep dualarımdasın erhan kardeşim ALLAH SENİ BİR AN ÖNCE FERAHA CIKARSIN TEMİZ KALPLİ KARDEŞİM ALLAH YAR VE YARDIMCIN OLSUN ..

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm arkadaşlar,
bu sureyi biraz biliyorum.
tekrar yaparsam inşALLAH olur.
sizler nasılsınız?
endoskopi yaptıran hasta cuma vefat etmiş.
gece kalp krizi geçirmiş,kalp masajı yapmışlar.
3,5 gibi ölmüş.

annem de bugün kontrole gitti.
dua edelim de biraz düzelmiş olsun.
ablam da yarın eve dönüyor.
başka bir şehirde yaşıyor.
aleyküm selam canım bu sureyi ben de biliyorum. Allah rahmet eylesin. mekanı cennet olsun inşallah. hayat işte nasıl ne zaman son bulacak belli değil. inşallah annende iyi olur iyileşir annen demişken ilacımı içmeyi unuttum. ablan bekar mı? annenin yanına dönecek değil mi?

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
aleyküm selam erhan kardeşim amin mine35 mine_ kardeşlerim hepinizden Rabbim razı olsun. inşallah bu inşirah suresini okudukça cümlemizin içi ferahlar rahatlar.

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı

Mekke döneminde inmiştir. 8 âyettir. İnşirah, açılmak, genişlemek demektir

1.(Ey Muhammed!) Senin göğsünü açıp genişletmedik mi?

2, 3.Belini büken yükünü üzerinden kaldırmadık mı?

4.Senin şânını yükseltmedik mi?

5.Şüphesiz güçlükle beraber bir kolaylık vardır.

6.Gerçekten, güçlükle beraber bir kolaylık vardır.

7.Öyleyse, bir işi bitirince diğerine koyul.

8.Ancak Rabbine yönel ve yalvar.

ayşe-rana

Kayıtlı Kullanıcı
aleyküm selam canım bu sureyi ben de biliyorum. Allah rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun inşallah. Hayat işte nasıl ne zaman son bulacak belli değil. Inşallah annende iyi olur iyileşir annen demişken ilacımı içmeyi unuttum. Ablan bekar mı? Annenin yanına dönecek değil mi?

yok canım ablam evli.üniv.bitirecek kızı.
Yakın bir şehirde oturuyor.
Anı yerde olsalar hep kollar,gözetir.
Allah kendi kollr inşallah.
Ben yaz ortası gidebilirim ancak.

ayşe-rana

Kayıtlı Kullanıcı
Sılacım erhan ,deniz ,ayşe,burcu,minecim hepiniz iyisinizdir inşallah ALLAH YAR VE YARDIMCIMIZ OLSUN denizcim hayırlı yolculuklar.Yeni drsimize geçmişiz hayırlısı olsun benim ezberimde var türkçesini ezberlerim artık Hepinize hayırlı günler arkadaşlar..

Allah razı olsun canım.
iyiyiz elhamdülillah.
sen nasılsın,çocuklar?

ayşe-rana

Kayıtlı Kullanıcı
4.GÜNÜMÜZ

euzubillehimineşşeydanirracim
bismillehirrahmanirrahim

İNŞİRAH SURESİ(elemneşrahleke)

1.(Ey Muhammed!) Senin göğsünü açıp genişletmedik mi? 2, 3.Belini büken yükünü üzerinden kaldırmadık mı? 4.Senin şânını yükseltmedik mi? 5.Şüphesiz güçlükle beraber bir kolaylık vardır. 6.Gerçekten, güçlükle beraber bir kolaylık vardır. 7.Öyleyse, bir işi bitirince diğerine koyul. 8.Ancak Rabbine yönel ve yalvar.

Okunuşu:

Elem neşrah leke sadrek; ve vâda’na anke vizrekelleziy enkada zahrek; ve refâ’na leke zikrek. Feinne meâl usri yüsren inne meâl usri yüsra. Feizâ ferağte fensab ve ilâ rabbike fergab!..

selamün aleyküm yeni dersimiz hayırlı olur inşalah...
bu arada diğer derslerimizi de pekiştiririz inşallah...

sıla ablam Allah ecrini versin inşallah emeğin çok ...
Rabbimiz sıkıntılarından seni felaha çıkartsın seni...

ayşe ablam üzüldük endoskopideki kardeşimize.
Rabbimiz Rahmetiyle muamele etsin kardeşimize .
Bütün şifa bekleyen kardeşlerimize ve Anneciğinize Şafi ismiyle Katından şifalar ihsan eder Rabbimiz inşallah.dualarımızdasın...

Mine 35 Ablam sende hoşgeldin.
Allah celle celalüh senden razı olsun dualarını esirgeme bizlerden.

mine kardeşim sende sizde hoş geldiniz.Mevlam huzur ve güzellikler ihsan etsin inşallah..

duasız bırakmayalım inşallah..

selam ve dua ile

aleyküm selam kardeşim,
amin kardeşim.
Rabbim seni de hayırlısıyla feraha çıkarsın.
muradına ermeyi en kısa zamanda nasip eylesin.
mutlu günler evvelinde mutlaka sıkıntı oluyor.
her şeyin bedeli var.
kendi haytımda bunu çok yaşamıştırım.
inşAllah çook mutlu OLURSUN.
bu günler de geçer.

mir_erhan

Moderator
aleyküm selam kardeşim,
amin kardeşim.
Rabbim seni de hayırlısıyla feraha çıkarsın.
muradına ermeyi en kısa zamanda nasip eylesin.
mutlu günler evvelinde mutlaka sıkıntı oluyor.
her şeyin bedeli var.
kendi haytımda bunu çok yaşamıştırım.
inşAllah çook mutlu OLURSUN.
bu günler de geçer.

Amin. ayşe ablam Allah celle celalüh senden razı olsun..
inşallah atlatırız bu günleri tek umudumuzda Rabbimizin geçirmemiz için gerekli sabır ve yardımı vermesidir..

inşallah hepimiz sıkıntılarımızdan ferahlıklara çıkarız.

selam ve dua ile

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
yok canım ablam evli.üniv.bitirecek kızı.
Yakın bir şehirde oturuyor.
Anı yerde olsalar hep kollar,gözetir.
Allah kendi kollr inşallah.
Ben yaz ortası gidebilirim ancak.
anladım canım inşallah amin. senelik izinde gidersin artık.

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
Amin. ayşe ablam Allah celle celalüh senden razı olsun..
inşallah atlatırız bu günleri tek umudumuzda Rabbimizin geçirmemiz için gerekli sabır ve yardımı vermesidir..

inşallah hepimiz sıkıntılarımızdan ferahlıklara çıkarız.

selam ve dua ile
inşallah iyi haberlerini bekliyoruz kardeşim. hakkımızda herşeyin hayırlısı bu okunan ezanların hürmetine Allahıım çektiklerimiz günahlarımıza keffaret olsun derecemiz yükselsin inşallah.

mir_erhan

Moderator
amin...
amin...Ablam Allah Celle celalüh razı olsun ne kadar güzel dualar öyle..
Rabbimiz sizinde her türlü sıkıntılarınızı gidersin inşallah..

ablam hani kabul olunan dualar da sen bize öğretmiştinya
bunlardan biride mümin kardeşine gıyabında yapılan duadır..
işte bu yüzden ben hepinize tek tek dua ederim her sabah namazımda..
sıkıntılar yığılıp boğsada burda bulduğumuz dua huzurları çok ferahlık veriyor..
Allah celle celalüh hepinizden razı olsun.sıla ablam senden de..

selam ve dua ile hayırlı akşamlar...

erva42

Kayıtlı Kullanıcı
hayırlı akşamlar kardeşlerim..ablacıgım kusuruma bakmayın katılamadım bi süre ezbere inşaallah devam edeceğim..inşirah ezberliyorsunuz sanırım mevlam hepinizin yardımcısı olsun

mir_erhan

Moderator
4.GÜNÜMÜZ

bismillehirrahmanirrahim

1.(Ey Muhammed!) Senin göğsünü açıp genişletmedik mi? 2, 3.Belini büken yükünü üzerinden kaldırmadık mı? 4.Senin şânını yükseltmedik mi? 5.Şüphesiz güçlükle beraber bir kolaylık vardır. 6.Gerçekten, güçlükle beraber bir kolaylık vardır. 7.Öyleyse, bir işi bitirince diğerine koyul. 8.Ancak Rabbine yönel ve yalvar.

Okunuşu:

Elem neşrah leke sadrek; ve vâda’na anke vizrekelleziy enkada zahrek; ve refâ’na leke zikrek. Feinne meâl usri yüsren inne meâl usri yüsra. Feizâ ferağte fensab ve ilâ rabbike fergab!..

selamün aleyküm..
hayırlı sabahlar bütün kardeşlerim..

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
amin...
amin...Ablam Allah Celle celalüh razı olsun ne kadar güzel dualar öyle..
Rabbimiz sizinde her türlü sıkıntılarınızı gidersin inşallah..

ablam hani kabul olunan dualar da sen bize öğretmiştinya
bunlardan biride mümin kardeşine gıyabında yapılan duadır..
işte bu yüzden ben hepinize tek tek dua ederim her sabah namazımda..
sıkıntılar yığılıp boğsada burda bulduğumuz dua huzurları çok ferahlık veriyor..
Allah celle celalüh hepinizden razı olsun.sıla ablam senden de..

selam ve dua ile hayırlı akşamlar...

selamün aleyküm..
hayırlı sabahlar bütün kardeşlerim..

aleyküm selam kardeşim hayırlı sabahlar. evet buraya girip huzur bulmaya çalışıyoruz birbirimizden güç alıyoruz. Allah razı olsun kardeşim. huzurla kal.

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
hayırlı akşamlar kardeşlerim..ablacıgım kusuruma bakmayın katılamadım bi süre ezbere inşaallah devam edeceğim..inşirah ezberliyorsunuz sanırım mevlam hepinizin yardımcısı olsun
evet ervacım sen inşirahı tekrar edip ezberlemek istediğin sureyi çalışırsın.

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
İnşirah Suresi(taberi tefsiri)

İnşirah suresi sekiz âyettir ve Mekke´de nazil olmuştur.[1]

Rahman ve Rahim olan Allahın adıyla.

1- Ey Muhammed, biz senin göğsünü açmadık mı?

Bu âyet-i kerime iki şekilde izah edilmiştir: Birinci izah şekli şöyledir: "Ey Muhammed biz senin kalbini hidayete, Allaha imana ve hakkı öğrenmeye açmadık mı?" Diğer bir izah şekli ise şöyledir: "Ey Muhammed, biz senin göğ­sünü yararak kalbini yıkamadık mı?"

Malik b. Sa´saa diyor ki: "Resulullah şöyle buyurdu:

"Ben Kabe´de uyku ile uyanıklık arasımla bir halde iken birinin şöyle de­diğini duydum: "O, üç kişinin arasında biridir. "Bana altından bir leğen getirildi. Onda zemzem suyu vardı. Birisi göğsümü, karnımın alt tarafına katlar yardı. Kalbim dışarı çıkarıldı Zemzem suyu ile yıkandı sonra yerine kondu. Sonra ona iman ve hikmet dolduruldu."[2]

2-3- Ağırlığı ile belini gıcırdatan yükünü atmadık mı?

Ayet-i kerimede zikredilen "Yük"ten maksat, Mücahid, Katade ve İbn-i Zeyd´e göre "Günahlar"dır. Allah teala Resulünün; peygamberlik vermeden Ön­ceki günahlarını affederek yükünü kaldırmıştır. Dehhak´a göre ise bu yükten maksat şirktir. Allah teala Resululiam şirkten kurtararak onun yükünü kaldır­mıştır.[3]

4- Senin ismini yüceltmedik mi?

Mücahid diyor ki: "Allah teala buyurdu ki: "Ben nerede anılırsam sen de benimle birlikte anılırsın. Bu da: "Lailahe İllallah Muhammedürresulullah" demekle olur.

Katade diyor ki: "Allah, Resulullahın zikrini dünyada da âhirette de yü­celtti. Hiçbir hutbe okuyan, şehadet getire ve namaz kılan yoktur ki: "Eşhedü en Lailahe İllallah ve Eşhedü Enne Muhammederresulullah" diye seslenmiş olma­sın."

Ebu Saiti el-Hudri Resulullahın şöyle buyurduğunu rivayete diyor: "Ceb: rail bana geldi ve "Senin de benim de rabbimiz olun Allah buyurdu ki "Ben se­nin ismini nasıl yüceltim?" Resulullah: "Allah daha iyi bilir." dedi. Cebrail de dedi ki: "Allah teala: "Ben anıldığım zaman o da benimle beraber anılır." buyur­du.[4]

5- Mutlaka bir güçlükle beraber bir kolaylık vardır.

6- Evet, her güçlükle beraber elbette bir kolaylık vardır.

Ey Muhammed, şüphesiz ki, senin içinde bulunduğun, müşriklere karşı cihad etme zorluğu ile birlikte mutlaka zafer elde etme kolaylığı ve rahata ka­vuşma kolaylığı da vardır. Evet, mutlaka güçlükle beraber bir kolaylık vardır.

Hasan-ı Basri ile Kataüe diyorlar ki: "Bir gün Resulullah sevinçli ve gü­lümser bir halde çıkıp geldi. Sahabelere şöyle buyurdu: "Elbette ki bir zorluk iki kolaylığa galip gelemeyecektir. Elbette ki bir zorluk iki kolaylığa galip geleme­yecektir. Zira: "Mutlaka her güçlükle beraber bir kolaylık vardır. Evet her güç­lükle beraber bir kolaylık vardır." buyurulmaktadır.

Âyet-i kerimelerde "Zorluk" manasına gelen ve "Kolay­lık" manasına gelen kelimelri ikişer defa zikredilmişlerdir. Fa­kat bunlardan kelimesi eliflamh olarak zikredildiği için belirli­dir. Bu itibarla her iki kelimesi de aynı şeydir. ke­limesi ise nekre olarak zikredildiği için ayn şeylerdir. Bu sebeple âyetlerin ifa­desinde tek bir zorluğa karşılık iki kolaylığın bulunduğu zikredilmişir.

Abdullah b. Mes´ud diyor ki: "Zorluk bir deliğe girecek olsa kolaylık pe­şinden gelir, oraya girer. Zira Allah teala: "Mutlaka her güçlükle beraber bir kolaylık vardır. Evet fier güçlükle beraber bir kolmaylık vardır." buyurmaktadır.[5]

7- O halde (bir İşi) bitirdin mi daha yorucu olana koş.

Abdullah b. Abbas, Mücahid, Dehhak ve Katade bu âyeti şöyle izah et­mişlerdir: "Sen namazını bitirdin mi dua etmeye giriş. Ondan ihtiyacını iste."

Hasan-ı Basri ve İbn-i Zeyd ise bu âyeti şöyle izah etmişlerdir: "Sen, dünya İşlerini bitirince rabbine ibadete giriş ve namaz kıl."

Taberi âyet-i kerimenin, genel manada anlaşılmasının daha uygun olaca­ğını söylemiş ve âyetin manasını: "Sen, seni meşgul eden dünyevi ve uhrevi iş­lerini bitirdikten sonra rabbine ibadete ve seni ona yaklaştıracak işleri yapmaya ve ondan ihtiyaçlarını dilemeye giriş." şeklinde izah etmiştir.[6]

8- Ancak rabbinden iste.

Ey´Muhammed sen isteyeceğin şeyi ancak rabbinden iste. Kavminin müşrikleri gibi Allanın dışında bir kısım putlardan isteme. Niyetin ve arzuların Allaha olsun.[7]

--------------------------------------------------------------------------------

[1] Ebu Cafer Muhammed b. Cerir et-Taberi, Taberi Tefsiri, Hisar Yayınevi: 9/157.

[2] Tirmîzi, K.Tefsir el-Kur´an, Sure: 94, bab: 1, Hadis no: 3346

Tirmîzi, K.Tefsir el-Kur´an, Sure: 94, bab: 1, Hadis no: 3346158.

[3] Tirmîzi, K.Tefsir el-Kur´an, Sure: 94, bab: 1, Hadis no: 3346158.

[4] Tirmîzi, K.Tefsir el-Kur´an, Sure: 94, bab: 1, Hadis no: 3346158-159.

[5] Tirmîzi, K.Tefsir el-Kur´an, Sure: 94, bab: 1, Hadis no: 3346159.

[6] Tirmîzi, K.Tefsir el-Kur´an, Sure: 94, bab: 1, Hadis no: 3346160.

[7] Tirmîzi, K.Tefsir el-Kur´an, Sure: 94, bab: 1, Hadis no: 3346160.

~Leyfunnur~

Kayıtlı Kullanıcı
bismillehirrahmanirrahim

ARKADAŞLAR İLK ÖNCE TÖVBE EDELİM : estağfurullah el azim ve etubu ileyk

SONRA RABBİMİZE HAMD EDELİM : elhamdülillehi Rabbil alemin

PEYGAMBERİMİZE SALAVAT GETİRELİM : Allahumme salli ala seyidina Muhammed in ve ala ali seyyidina Muhammed.

İLİM AYETİMİZİ OKUYALIM : Gâlû subhâneke lâ ilme lenâ illâ mâ allemtenâ inneke entel alîmül hakîm
Meali: - melekler: “biz, (sana itiraz olunmaktan) seni tenzih ederiz.senin bize öğrettiğinden başka, hiç bir ilmimiz yok. Muhakkak sen her şeyi hakkı ile bilensin, üstün hikmet sahibisin.” Dediler.

6. inne meal üsri yüsra(. Gerçekten güçlükle beraber kolaylık vardır.)

EZBERİ KOLAYLAŞTIRMAK İÇİN DUAMIZI OKUYALIM : Rabbi yessir vela tuassir Rabbi temmim bil hayr
(Rabbim kolaylaştır Rabbim zorlaştırma Rabbim bu işimi hayırlısıyla tamamına erdir)

1.(Ey Muhammed!) Senin göğsünü açıp genişletmedik mi?
2, 3.Belini büken yükünü üzerinden kaldırmadık mı?
4.Senin şânını yükseltmedik mi?
5.Şüphesiz güçlükle beraber bir kolaylık vardır.
6.Gerçekten, güçlükle beraber bir kolaylık vardır.
7.Öyleyse, bir işi bitirince diğerine koyul.
8.Ancak Rabbine yönel ve yalvar.

Okunuşu:

Esselamualeykum arkadaslar, Sila ablacim Insirah suresi ezberimde, insaALLAH türkçe açiklamasini ezberlerim.
Allah Celle Celaluhu cümlemize zihin açikligi versin,
herkese hayirli günler!

VaVeyla

Kayıtlı Kullanıcı
4.ezberimiz

bismillehirrahmanirrahim

Okunuşu:

selamün aleyküm
hayırlı günler

NDYZLF

Kayıtlı Kullanıcı
Aleyküm Selam deniz yıldızı,
Allah hepimize zihin açıklığı versin..

bismillehirrahmanirrahim

Okunuşu:

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
Esselamualeykum arkadaslar, Sila ablacim Insirah suresi ezberimde, insaALLAH türkçe açiklamasini ezberlerim.
ALLAH Celle Celaluhu cümlemize zihin açikligi versin,
herkese hayirli günler!
aleyküm selam tamam leyfunnur sonraki sureye de bakabilirsin. türkçe ezberden sonra. sırayla gidicez. hayırlı günler.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt