Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Küçük odun tutuşmadan büyük odun tutuşmaz! (3 Kullanıcı)

AFRA_NUR

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleküm kardeşim
Allah razı olsun çok güzel paylaşım emeğine sağlık kardeşim.selametle ve dua ile AEO:H

dinci

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm emeyine sağlık kardeşim çok güzeldi anlamlıydı ALLAH CC senden razı olsun inşallah

Im_muslim

Kayıtlı Kullanıcı
Selamünaleyküm Aminenur kardeşim. Emeğine yüreğine sağlık ALLAH razı olsun. Çok güzel bir paylaşımdı.
Öylesine anlam yüklü ki tam anlamıyla idrak edebilsek gözlerimizde yaş kalmaması gerekir. Ağlamaktan halden hale geçmemiz gerekir. ALLAHım bize istifade edenlerden eylesin ve günahlarına ağlayanlardan eylesin...

ALLAHa emanet olunuz değerli kardeşim...
selam ve dua ile...
Saklamak istiyorum izninizle...

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
Selamünaleyküm Aminenur kardeşim. Emeğine yüreğine sağlık ALLAH razı olsun. Çok güzel bir paylaşımdı.
Öylesine anlam yüklü ki tam anlamıyla idrak edebilsek gözlerimizde yaş kalmaması gerekir. Ağlamaktan halden hale geçmemiz gerekir. ALLAHım bize istifade edenlerden eylesin ve günahlarına ağlayanlardan eylesin...

ALLAHa emanet olunuz değerli kardeşim...
selam ve dua ile...
Saklamak istiyorum izninizle...

_______aleyküm selam degerli kardeşim çok haklısınız..
okuduktan sonra gözlerimizden yaş gelmeyinceye kadar aglayamamışsam demekki eksik bende çokkkkk fazla belki en en başındayım:(... ... bunun için size çok teşekkür ederim kardeşim rabbim ebeden razı olsun...inşallah bu şuurun idrakine varıp her an hemhal olmayı rabbim hepimize nasip eder..
rabbimize emanet olunuz hayırlı akşamlar est kardeşim ne izini elbette saklayabilirsiniz.. sizin yorumunuzdan sonra bende saklıyacagım inşallah..
selam ve dua ile________

Im_muslim

Kayıtlı Kullanıcı
_______aleyküm selam degerli kardeşim çok haklısınız..
okuduktan sonra gözlerimizden yaş gelmeyinceye kadar aglayamamışsam demekki eksik bende çokkkkk fazla belki en en başındayım:(... ... bunun için size çok teşekkür ederim kardeşim rabbim ebeden razı olsun...inşallah bu şuurun idrakine varıp her an hemhal olmayı rabbim hepimize nasip eder..
rabbimize emanet olunuz hayırlı akşamlar est kardeşim ne izini elbette saklayabilirsiniz.. sizin yorumunuzdan sonra bende saklıyacagım inşallah..
selam ve dua ile________

amin amin amin kardeşim. Biz sanki farklımıyız. Aynı eksiklik bizde yok mu. Bunun farkında olupta hala bir yaş düşmüyor şu günahlarla körelmiş gözlerimden. :A:A:A
ALLAHım cümlemize nasip eylesin...

İnanır mısınız bu siteden temin ettiğim yazıları arkadaşlarıma gönderiyorum ve çok beğeniyorlar. İnşaallah onlarda bizlerde istifade edenlerden oluruz...

ALLAHa emanet olunuz değerli kardeşim
selam ve dua ile...

imidik

Yasaklı Kullanıcı
Web Sitesi
blog.mynet.com
Değerli Kardeşim Neslihan 1982,

Çocuğun sözü:Ey Mâlik! Böyle söyleme. Zîrâ ben, anam ateş yakarken, küçük odun olmadan, büyüklerin tutuşmadığını gördüm." diye cevap verdi."

Çocuk annesi ateş yakarken orda tefekküre dalmış yanmanın küçük odun ile başladığını görmüş ve kendisini küçük odun yerine koymuş ve böyle Hakka ulaşmak için şimdiden yanmak gerektiğinin farkına varmış bu mubarek yani Allah'ın bu küçük kuluna büyük ihsanıdır.Umaraım açıklayabilmişizdir.

Hikaye için Allah razı olsun.

Slm ve Dua ile..

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
Değerli Kardeşim Neslihan 1982,

Çocuğun sözü:Ey Mâlik! Böyle söyleme. Zîrâ ben, anam ateş yakarken, küçük odun olmadan, büyüklerin tutuşmadığını gördüm." diye cevap verdi."

Çocuk annesi ateş yakarken orda tefekküre dalmış yanmanın küçük odun ile başladığını görmüş ve kendisini küçük odun yerine koymuş ve böyle Hakka ulaşmak için şimdiden yanmak gerektiğinin farkına varmış bu mubarek yani Allah'ın bu küçük kuluna büyük ihsanıdır.Umaraım açıklayabilmişizdir.

Hikaye için Allah razı olsun.

Slm ve Dua ile..

_____selamün aleyküm degerli kardeşim teşekkür ederim rabbim razı olsun farklı bir bakış açısı ile bakmışsınız hikayeye aslında bu sizin dediginizde hikayeden çıkarılacak ders ama ben

"Rabbimin azâb edeceğini hatırladığım zaman ağlıyorum. Rahmetini hatırladığım zamansa tebessüm ediyorum." dedi. "Ey oğul! Senin hangi günâhın var ki ağlıyorsun?" diye sorunca, çocuk; "Ey Mâlik! Böyle söyleme. Zîrâ ben, anam ateş yakarken, küçük odun olmadan, büyüklerin tutuşmadığını gördüm." diye cevap verdi."

buradaki *** günahın varki aglıyorsun ifadesinden ** aslında küçük günahlardan bahsediyor gibi bir ders çıkardım..

Rasululah s.a.v. Efendimiz, ashabıyla (Allah onlardan razı olsun) bir vadiye geldi. Ashabına odun toplamalarını söyledi. Oysa görünürde odun yoktu. Ashap, çalı-çırpı dışında çevrede odun göremediklerini söylediler. Rasulullah s.a.v.: "Ele geçirdiklerinizi küçük görmeyin, bir kimse üst üste bir şeyler bulup biriktirirken bunların büyüyüp gittiğini görür." buyurduktan sonra şöyle devam etti:
"Hayır ve şer cinsi küçük şeyleri de böyle görmelisiniz. Küçük günah küçük günaha, büyük günah büyük günaha katılır. Hayır hayıra, şer de şerre katılıp, bunlar bir araya geldiği zaman büyür, gider. Tek başına olduğu gibi küçük kalmaz."

Küçük günahı sürekli işlemek. Daima dedikodu yapmak, sürekli ipekli elbise giymek veya devamlı oyun-eğlence ile ilgili şeyler dinlemek gibi. Küçükte olsa devamlı günah işlemek kalbi karartır. Bunun tersine devamlı itaatte kalbi aydınlatır. Onun için, Peygamberimiz (sav) buyuruyor ki: “Amellerin hayırlısı, az da olsa devamlı olanıdır.” Küçük günaha tutkun olan kimse, daima istiğfar edip pişman olmalı, bir daha yapmamayı azmetmelidir. “Büyük günah istiğfar ile küçük günah olur, küçük günah ise devamlı işlenirse büyük günah olur” diye bir söz vardır.

2- İşlenen günahı küçük görüp, önemsiz gözüyle bakmakla günah büyük olur. Günahı küçük görmek gafletten ve günaha alışkın olmaktan ileri gelir. Aynı zamanda imanın kuvvetli olmadığını ve kalbin kararmış olduğunu gösterir. Kalp zamanla büyük günahları da küçük görmeye başlar. Peygamberimiz (sav) buyuruyor ki: “Mümin günahını, tepesine dikilmiş bir dağgibi görür üzerine düşeceğinden korkar. Münafık ise günahını burnuna konup beklemeden hemen uçup gidecek sinek gibi görür.”

bu ekledigim bilgilerde destekler görüyorum yinede iştişare için yorumlarınızı bekliyorum degerli kardeşim

rabbimize emanet olunuz
selam ve dua ile______-

imidik

Yasaklı Kullanıcı
Web Sitesi
blog.mynet.com
Değerli Kardeşimiz Aminenur,

Sizin söyledikleriniz tabiki doğrudur ama olaya biraz daha farklı bakış açımızı dile getirip istişareye devam edelim o zaman.

Sizin yazdıklarınızı şöyle özetleyelim,

Hiç bir günahı küçük görme zira arkasında Allah'ın büyük gazabı olabilir (Allah korusun)
Hiç bir iyiliği küçük görme zira arkasında Allah'ın sonsuz rahmetini bulursun
Hiç bir kulu küçük görme zira Allah'ın veli kuludur.

Yüce Rahman bir şeyi murad etmişse bu mutlaka gerçekleşir.Normalde hikayede küçük olan çocuk normalde büyük sözler etmiştir ve tamamen ilimdir.Bu ilmin arkasında kulun kendisini pak edecek hikmetler vardır ve bu bu çocuk vasıtasıyla Yüce Rahman Malik hazretlerine bir şeyler öğretmiştir yada biliyor isede bunu daha idrak etmesini sağlamıştır.

Yüce Allah dilediğinde kullarının dili olur onunla konuşur kullarıyla,gözü olur kulağı olur bunları bilirsiniz zaten.Ve bunlar tecrübeler ile sabittir.

İnşallah yardımcı olmaya çalışmışızdır.

Slm ve Dua ile..

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
Değerli Kardeşimiz Aminenur,

Sizin söyledikleriniz tabiki doğrudur ama olaya biraz daha farklı bakış açımızı dile getirip istişareye devam edelim o zaman.

Sizin yazdıklarınızı şöyle özetleyelim,

Hiç bir günahı küçük görme zira arkasında Allah'ın büyük gazabı olabilir (Allah korusun)
Hiç bir iyiliği küçük görme zira arkasında Allah'ın sonsuz rahmetini bulursun
Hiç bir kulu küçük görme zira Allah'ın veli kuludur.

Yüce Rahman bir şeyi murad etmişse bu mutlaka gerçekleşir.Normalde hikayede küçük olan çocuk normalde büyük sözler etmiştir ve tamamen ilimdir.Bu ilmin arkasında kulun kendisini pak edecek hikmetler vardır ve bu bu çocuk vasıtasıyla Yüce Rahman Malik hazretlerine bir şeyler öğretmiştir yada biliyor isede bunu daha idrak etmesini sağlamıştır.

Yüce Allah dilediğinde kullarının dili olur onunla konuşur kullarıyla,gözü olur kulağı olur bunları bilirsiniz zaten.Ve bunlar tecrübeler ile sabittir.

İnşallah yardımcı olmaya çalışmışızdır.

Slm ve Dua ile..

________aleyküm selam kardeşim.. aslında sizin çıkardıgınız ders ile benim çıkardıgım dersi... bir araya getirsek daha dogru olur kanaatindeyim.... çocuk hakaşıgı yaşı küçük hikmetleri var sizin söylediklerinize katılıyorum...lakin hikayenin başında malik bin dinar hazretleri çocugu küsümsemiş selam vermemiş.. bu azda olsa kibir belirtisi degilmidir bu sonradan bunu uygulamadı ama başta niyeti öyleydi... çocuk burda kendinin küçük yaşına ragmen ALLAH aşkıyla yanmasını yaradana karşı aşkın küçük yaşlarda başlanması gerektigini degilde ... küçükte olsa niyetlerinie amellerinize dikkat eden...bunlar birikip büyür demek istedi kanaatindeyim.... ama bu sizin söylediginiz çocugun kendisini pak edecek hikkmetler bulundugu için söylenmiş sözlerdir...inşallah anlata bilmişimdir..
rabbimize emanet olunuz
selam ve dua ile______

imidik

Yasaklı Kullanıcı
Web Sitesi
blog.mynet.com
Aleyküm Selam,

Aslında biz burda şu doğrudur bu doğrudur şeklinden çok anladıklarımızı paylaşmaya çalışıyoruz belkide bunların hiçbiride doğru olmayabilir ama yazdıkllarımız belkide başka kardeşlerimizin işine yarayabilir..Malik hazretleri kendi nefsini küçük görmüş sonradan selam vermiş ve bu hikmetli sözleri duymaya muvaffak olmuş..Ya selam vermeseydi o zaman bu hikmetli sözleri duyabilecekmiydi ?

Nefsini küçük görünce Yüce Rahmanın selamını vermiş ki selam rahmet demektir,selamettir(kurtuluştur) bilirsiniz.Belkide bu hikmetli sözlerin anahtarı bu selam idi...

Bir gün bir çocuk koşa koşa camiye giderken Hz.Osman yahutta Hz.Ömer (R.A) ,çocuğu durdurup ne bu telaşın diye sorar çocuğa..çocuk camiye yetişmem lazım efendim diye cevap verir, iyi ama daha ezan okunmadı hem sen daha çocuksun sana namaz farz değl der o yüce sahabi..Çocuk:eek:lsun efendim dün bir arkadaşım vefat etti benim az sonra ölmeyeceğim ne malum der..Bunun üzerine o güzel sahabi bu durum karşısında ağlamaya başlar.

Hikaye hatırlayabildiğim kadar böyle idi ama önemli olan tabi konun içeriği.

Umarım katkımız olmuştur inşallah

Slm ve Dua ile..

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
****Umarım katkımız olmuştur inşallah *** elbetteki olmuştur rabbim razı olsun kardeşim...

bu kadar güzel bir hikayden bir _iki _üç_ dört.+.... ders çıkarılabilir degilmi...
beklide hikayeden nasip ve ihtiyaç ölçüsünde ders çıkar... o yüzden siz farklı bir ders ben farklı bir ders başka bir kardeşimiz farklıbir ders çıkarır...neyi duymaya bize neyin tokat gibi çarpmasına ruhumuzun ihtiyacı varsa onu görürüz inşallah bunlar nasip meselesi...beklide bu hikayeden çıkarılacak ders budur...:)
hAyırlı günler dilerim kardeşim
mevla yar ve yardımcınız olsun
rabbimize emanet olunuz
selam ve dua ile___________

imidik

Yasaklı Kullanıcı
Web Sitesi
blog.mynet.com
Değerli Kardeşim AmineNur,

Bakın ne güzel dular etmişsiniz Yüce Rahman sizdende razı olsun ve bizler için ettiğiniz duların kabulunun daha fazlasını verir inşallah sizlere Yüce Zülcelal,

Bakın bu hikayenin sonucuda dular ile bitti ne güzel.Herkes inşallah nasibini aldı.

Sizlerde Allah'a emanet olunuz.

Slm ve dua ile..

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
Küçük odun tutuşmadan büyük odun tutuşmaz!

htmlkoddivider27th2.gif

Mâlik bin Dînâr hazretleri bir hâtırasını şöyle anlatır: "Bir gün toprakla oynayıp bâzan gülen bâzan ağlayan bir çocuğa rastladım. Önce çocuğa selâm vermek istedim.

Fakat kibirden selâm vermedim. Hemen nefsime; "Ey nefis! Peygamber efendimiz büyüklere de küçüklere de selâm verirdi." diyerek çocuğa selâm verdim. Çocuk; "Ve aleyküm selâm, ey Mâlik bin Dînâr!" diye cevap verdi.

Hayret içinde kalarak çocuğa; "Sen beni hiç görmediğin halde nasıl tanıdın?" diye sordum.

Çocuk; "Ruhlar âleminde benim rûhumla senin rûhun karşılaştı. Orada bizi Allahü teâlâ karşılaştırdı." dedi. Çocuğa; "Akıl ile nefs arasında ne fark var?" diye sorunca, çocuk; "Nefsin seni selâmdan men etti. Aklın ise seni selâm vermeye teşvik etti." diye cevap verdi.

"Sen neden toprakla oynuyorsun?" diye sordum. Çocuk; "Topraktan yaratıldık, yine toprağa karışacağız." dedi. Ben yine; "Seni bâzan ağlarken, bâzan gülerken görüyorum. Sebebi nedir?" diye sordum.

"Rabbimin azâb edeceğini hatırladığım zaman ağlıyorum. Rahmetini hatırladığım zamansa tebessüm ediyorum." dedi. "Ey oğul! Senin hangi günâhın var ki ağlıyorsun?" diye sorunca, çocuk; "Ey Mâlik! Böyle söyleme. Zîrâ ben, anam ateş yakarken, küçük odun olmadan, büyüklerin tutuşmadığını gördüm." diye cevap verdi."
............

T.Nur

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun aleyküm arkadaşim güzel bir paylaşim allah razi olsun selam ve dua ile

smmmtuba

Kayıtlı Kullanıcı
Esselamu Aleyküm ve Rahmetullahi ve Berekatühü

Allahü teala razı olsun ablacım, günahın küçüğü de büyüktür buyurmuş büyüklerimiz.

Cenab-ı Hak cümlemizi günaha girmekten muhafaza eylesin.

Dua eder, kıymetli dualarınızı istirham ederim. Selamet ve afiyetle kalınız.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt