Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

konumuz MADDİ VE MANEVİ ŞİDDET (1 Kullanıcı)

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı
merhaba değerli kardeşler sizler günümüzde kadın erkek ve çocukların maruz kaldığı şiddet bu konuyla ilgili düşünceleriniz nelerdir şiddetin sebebleri ne olabilir ve şiddet gören çoğunlukta bayanlar ve çocuklar bu neden kaynaklanıyor yorumlarınızı bekliyorum

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı
RE: konumuz MADDİ VE MANEVİ ŞİDDET

şiddet günümüzde sıkça rastladığımız toplumsal yaralardan bir tanesi bu nasıl bir psikolojidir ve nasıl bir vicdandırki yüce yaratıcının eşrefi mahlukat olarak yarattığı bir canlıya insan zulum edebilir ve nasıldırki bir karıncayı dahi incitmeyen kainatin efendisinin ümmeti olarak birbirimize zulum edebiliyoruz şiddet kesinlikle aklı dengesinde sorun olan kişilerde görülür gücsüz bulduğuna şiddet uygulamak son derece yanlış ve günahtır insanımız çeşitli sorunlarla boğuşmakta maddi imkansızlık yaşamakta ihtiyaçlar arttıkça çalışım gücüde artmakta dolayısıyle evde işte çalışan insanımızda büyük bir sinir birikimi depolanmakta bunuda gücü yettiği artık kimse ona kendince deşarj olarak dışarıya atmakta tabiki yanlış bir yol ve maneviyatını berbat duruma getiren bir yol iyi bir eğitimle çocuklarımızı buna karşı eğitmeliyiz çocuklarımızın özellikle maneviyatlarını sağlamlaştırmalı ve onları tüm zorluklara karşı kendilerini ve ruh hallerini koruyabilcekleri birer fert olarak topluma katmalıyız

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

ben sizlerden şiddeti tanımlamanızı ve şiddet görenlerimiz varsa paylaşmalarını bunun çözüm yollarını irdelemek istiyorum ve ümid ediyorumki böyle bir durumu hiç bir kul yaşamasın dua ile

god one

Kayıtlı Kullanıcı

ablacım konu açmakta üstüne yok maşAllah...:)....esselamualeyküm....ablam dünya denilen bu yerde okadar çok haksızlık varki bunlardan biride senin değindiğin konu olan şiddet.BİSLER HAKLININ HAKSIZI EZDİĞİ DEĞİL GÜÇLÜNÜN GÜÇSÜZÜ EZDİĞİ BİR DEVİRDE ÖYLE BİR DÖNEMDE YAŞIYOR VE ÖYLE ORTAMLARDA YETİŞİYORUZ.ben bunun sebebini kesinlikle ailelere yansıtyorum.VE DİYORUMKİ HERKEZ ÇOCUĞUNA İNŞALLAH İLK ÖNCE HAKKI ÖĞRETSİN....ve rabbim bizleri zalimin zulmünden şeytanın şerrinden korusun inşAllah

@ebruli

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH razi olsun gercekten guzel bir konu.gunumuzde ne yazikki her alanda sideet yasanir hale geldi:(gucluyse karsisindakine o gucuyle siddet uyguluyor gerek maddi gerek manevi.yuce mevlam hak ile dogru bir imanla yasamayi nasip etsin bizlere.ALLAH merhametten ayirmasin.eger bu duygu yoksa cok fena:(

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

god one yazdı:
ablacım konu açmakta üstüne yok maşAllah...:)....esselamualeyküm....ablam dünya denilen bu yerde okadar çok haksızlık varki bunlardan biride senin değindiğin konu olan şiddet.BİSLER HAKLININ HAKSIZI EZDİĞİ DEĞİL GÜÇLÜNÜN GÜÇSÜZÜ EZDİĞİ BİR DEVİRDE ÖYLE BİR DÖNEMDE YAŞIYOR VE ÖYLE ORTAMLARDA YETİŞİYORUZ.ben bunun sebebini kesinlikle ailelere yansıtyorum.VE DİYORUMKİ HERKEZ ÇOCUĞUNA İNŞALLAH İLK ÖNCE HAKKI ÖĞRETSİN....ve rabbim bizleri zalimin zulmünden şeytanın şerrinden korusun inşAllah
aleyküm selam değerli kardeşim bir konuyu en az 3 gün ve fazla konuşuyoruz artık söyleyecek pek birşey kalmıyor ve farklı konu açmak gerekiyor yinede tebessüm ettirdin beni allah razı olsun katkıların için tşk haklısın kardeşim aiile çok önemli yetişme tarzı ve yetiştirme tarzı yukarıdada dediğim gibi herşeyden önemli maneviyat vermek gerekli güçlü bir maneviyat rabbim çocuklarımızı ve bizleri muhafaza buyursun kötü niyetli nisanların şerrinden dua ile

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

****ebruli yazdı:
ALLAH razi olsun gercekten guzel bir konu.gunumuzde ne yazikki her alanda sideet yasanir hale geldi:(gucluyse karsisindakine o gucuyle siddet uyguluyor gerek maddi gerek manevi.yuce mevlam hak ile dogru bir imanla yasamayi nasip etsin bizlere.ALLAH merhametten ayirmasin.eger bu duygu yoksa cok fena:(
rabbim cümlemizden razı olsun kardeşim evet günümüzde sıkça rastlanılan bir durum ve acı bir durum halbuki güçlü güçsüzü koruması gerekirken zulum yapıyor rab katında hesabı ağır olur dua ile

Ecrin Hicran

Kayıtlı Kullanıcı

SELAMUN ALEYKÜM ABLACIĞIM.YİNE FAYDALI BİR KONU AÇMIŞSIN ALLAH(CC) RAZI OSUN.ABLACIĞIM GERÇEKTEN ÇOK ZOR BİR ZAMANDA YAŞIYORUZ.VE BU ZAMANDA GEREK MADDİ ,GEREKSE MANEVİ ŞİDDET HER YERDE YER ALMAYA BAŞLADI.EĞİTİM AİLEDEN BAŞLAR ABLACIĞIM VE BU EĞİTİM GEREKTİĞİ GİBİ ÇOCUĞA VERİLİRSE BU ŞİDDETİN BU RABTEYE KADAR GELECEĞİNİ DÜŞÜNMÜYORUM.ÇOCUKLAR ARTIK ÇOK SERBEST BÜYÜTÜLÜYOR,O KADAR SERBEST Kİ ARTIK YAŞININ KÜÇÜK OLMASINA RAĞMEN KENDİ SÖZÜNÜ GEÇİRMEYE ÇALIŞIYOR.ÇOCUKLARA ANLATILMIYOR VE ÇOCUKLARDA MODEL OLARAK HEP YANLIŞ KİŞİLERİ KENDİNE ÖRNEK ALIYOR FARKLI FARKLI,ACAYİP STİLLER TAKILIYORLAR VE GÜZEL OLMAYAN KONUŞMA TAZRI KENDİNE SEÇİYORLAR.BUNLARIN SONUCUNDA DA ÇOCUKLAR BÜYÜDÜKÇE ŞİDDETE YÖNELİYORLAR HER ŞEYİ ŞİDDET İLE ELDE ETMEYE ÇALIŞIYORLAR..GEL GELELİM BÜYÜKLERE ABLACIĞIM..ONLARDA MANEVİYATLA BÜYÜTÜLMEMİŞ,BİLMİYORLAR BELKİ AMA EN AZINDAN DÜŞÜNME GİBİ BİR YETENEĞE SAHİPLER ,LAKİN ONUDA İŞLERİNE GELMEDİĞİ ZAMAN KULLANMIYORLAR.BİR İNSANIN ALLAHTAN KORKUSU VARSA,ŞİDDETE YÖNELMEZ.ÇÜNKÜ KUL HAKKINDAN KORKAR.RABBİM İMANLA YETİŞMEYİ VE İMANLA ÇOCUKLAR YETİŞTİRMEYİ NASİP ETSİN.MANEVİYAT GİBİ KUTSAL BİR DEĞERE SAHİP OLAN İNSANLARIN BU TARZ HOŞ OLMAYAN DAVRANIŞLARA YÖNELECEĞİNİ DÜŞÜNMÜYORUM..RABBİM BU DAVRANIŞLARA MARUZ KALANLARIN YAR VE YARDIMCISI OLSUN,BU DAVRANIŞLARI YAPANLARIDA ISLAH EYLESİN..SELAM VE DUA İLE

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

değerli kardeşim zaten anne ve babalrda büyük pay var çocuklar haddinden fazla musamahalı yetişiiyor her dedikleri oluyor her istedikleri yapılmaya çalışılıyor büyüdüklerinde ise aynı durumu bekliyor ama şartlar yeterli olmayınca çocuklar bu sefer bağırarak kırarak sert tavırlarla elde etmeye çalışıyor kısaca anne ve babalar maneviyatsız yetiştirdiği evlatlarını bu hale getiriyor rüzgar eken fırtına biçer misali ama bu konu çok önemli dayak yiyen şiddet gören kadınlar ve çocuklar çok mağdur oluyor sağlıksız sorunlu bir toplum meydana geliyor bunun tek çareside maneviyatın bütün olması

mustafa_xtar

Kayıtlı Kullanıcı

Şiddetin asıl gerekçesini maddiyat, geçim sıkıntısı olarak biliyoruz ve o şekilde gözlemliyoruz. Yalnız Maddi durumu iyi olan ülkelerde veya etrafımızdaki şahıslarda da şiddeti görebiliyoruz.
Aslında şiddet inanç eksikliğinnden geliyor. Hakkı ve resulüne anlayamamızdan geliyor. Nedemek bi kadına el kaldırmak, korkutmak onu b ırakın parmak kadar çocuklara....
Şimdilik bu kadar yeter devamı gelir inş..

sengul

Kayıtlı Kullanıcı

SA ZERDACIM GERÇEKTEN GÜNCEL BİR KONUYA DEĞİNMİŞSİNİZ.ALLAH RAZI OLSUN.MALESEF İNSANLARIMIZIN ÇOĞUNUN HAYATINA HAKİM OLAN BİR KAVRAM.NE KADAR DA ACI OLSA BUNU YAPAN YİNE BİR İNSAN VE MALESEF MÜSLÜMAN OLDUĞUNU İDİA EDEN KİŞİLER.BU EĞİLİMİN NEDENİ KİŞİNİN KENDİSİNİ BİR ÇOK KONUDA YETERSİZ GÖRMESİ VE BU YETERSİZLİĞİNİ SAVUNMASIZ BİR CANLIDA ÜSTÜNLÜK KURMAYA ÇALIŞARAK ,GİDERMEYE ÇALIŞMASIDIR.ŞİDDET, ACİZLİĞİN DIŞA YANSIMASIDIR.ŞİDDETİN EN BÜYÜK YANSIMASI İSE PSİKOLOJİK OLMAKTADIR.BİLİNÇ ALTINA YERLEŞEN HAREKETLER ZAMANLA KİŞİLERİN DENGESİNİ BOZMAKTA VE ONLARI HAYATTAN SOYUTLAMAKTADIR.BURADA MAĞDUR OLAN KİMSE KENDİ KABUĞUNA ÇEKİLMEKTE VE MALESEF BU ONU BAZENDE HAYATINA SON VERME EĞİLİMİNE SÜRÜKLEMEKTEDİR.BİRDE OLAYIN FARKLI BİR BOYUTU DAHA VAR ŞİDDET GÖREN İNSANLAR DAHA SONRA BU ŞİDDETİ HİÇ TANIMADIKLARI İNSANLARA DA UYGULAMAKTADIRLAR.ÜLKEMİZDEKİ ACI VAKKALARIN ÖZÜNE İNDİĞİMİZDE ASLINDA HEP BU OLGUNUN YATTIĞINI GÖRÜRÜZ.ŞİDDET...

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

bana göre maddiyat fazla bir neden değil nice okumuş zengin insanlar eşlerini dövüyor şiddet uyguluyor sizinde dediğiniz gibi bunun en önemli sebebi maneviyatın olmaması bu konuda aslında iki tarafada büyük sorumluluk düşüyor bana göre eşleri sinirili olan bayanlar eşleriyle fazla yüksek sesle konuşmamalı herşeye karışmamalı biraz eşini kendi haline bırakmalı dinlediğim bir çok bayan eşinden dayayk yiyen bayanlarda tek sorun eşlerine karşı gelmek cevab vermekten ileri geliyor tabi bu sebebmidir dayak için elbette değildir bizim için örnek alacağımız önderimiz allah rasulu ve onun alinin ashabının davranışlarıdır

zumretezulal

Kayıtlı Kullanıcı

s.a.kardeşim..dayak şiddeti kadar önemli,dil şiddeti de var.Derler ya tokat yarası geçer ama dil yarası geçmez diye demekki onunkadar zor bir durum.ALLAHIM BU GİBİ ŞİDDETE MARUZ KALAN KARDEŞLERİMİZ VARSA RABBİM YAR VE YARDIMCILARI OLSUN..

zumretezulal

Kayıtlı Kullanıcı

EĞER ÇOCUK AİLE İÇİNDE DOSTLUK VE ARKADŞLIK GÖRMÜŞSE,.MUTLU OLMAYI ÖĞRENİR..

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

sengul yazdı:
SA ZERDACIM GERÇEKTEN GÜNCEL BİR KONUYA DEĞİNMİŞSİNİZ.ALLAH RAZI OLSUN.MALESEF İNSANLARIMIZIN ÇOĞUNUN HAYATINA HAKİM OLAN BİR KAVRAM.NE KADAR DA ACI OLSA BUNU YAPAN YİNE BİR İNSAN VE MALESEF MÜSLÜMAN OLDUĞUNU İDİA EDEN KİŞİLER.BU EĞİLİMİN NEDENİ KİŞİNİN KENDİSİNİ BİR ÇOK KONUDA YETERSİZ GÖRMESİ VE BU YETERSİZLİĞİNİ SAVUNMASIZ BİR CANLIDA ÜSTÜNLÜK KURMAYA ÇALIŞARAK ,GİDERMEYE ÇALIŞMASIDIR.ŞİDDET, ACİZLİĞİN DIŞA YANSIMASIDIR.ŞİDDETİN EN BÜYÜK YANSIMASI İSE PSİKOLOJİK OLMAKTADIR.BİLİNÇ ALTINA YERLEŞEN HAREKETLER ZAMANLA KİŞİLERİN DENGESİNİ BOZMAKTA VE ONLARI HAYATTAN SOYUTLAMAKTADIR.BURADA MAĞDUR OLAN KİMSE KENDİ KABUĞUNA ÇEKİLMEKTE VE MALESEF BU ONU BAZENDE HAYATINA SON VERME EĞİLİMİNE SÜRÜKLEMEKTEDİR.BİRDE OLAYIN FARKLI BİR BOYUTU DAHA VAR ŞİDDET GÖREN İNSANLAR DAHA SONRA BU ŞİDDETİ HİÇ TANIMADIKLARI İNSANLARA DA UYGULAMAKTADIRLAR.ÜLKEMİZDEKİ ACI VAKKALARIN ÖZÜNE İNDİĞİMİZDE ASLINDA HEP BU OLGUNUN YATTIĞINI GÖRÜRÜZ.ŞİDDET...
as şengül kardeşim yorumun için çok tşk ederim allah razı olsun bana görede şiddet uygulayan kişiler kendilerini aciz hissediyorlar bu acizyeti gizlemek için bu yola başvuruyorlar rabbim zor durumda olanlara yardım etsin

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

zumretezulal yazdı:
s.a.kardeşim..dayak şiddeti kadar önemli,dil şiddeti de var.Derler ya tokat yarası geçer ama dil yarası geçmez diye demekki onunkadar zor bir durum.ALLAHIM BU GİBİ ŞİDDETE MARUZ KALAN KARDEŞLERİMİZ VARSA RABBİM YAR VE YARDIMCILARI OLSUN..
a s kardeşim hoş geldin bakalım elbette dil yarası kadar kötü bir yara olabilirmi dayağın izi geçer ama kötü sözün izi kalbde daima kalır rabbim yaşatmasın

mustafa_xtar

Kayıtlı Kullanıcı

Yu karıda dediğimiz gibi şiddetin maddiyatla, medeni olmakla bi alakası yok sadece kılıfımız bunlar. Sadece maneviyat eksikliği. İnsan sıkıntıda olabilir ferahta olabilir ama bu şiddet gerekçesi değildir. Dua diye bişey var biliyoruz herhalde içimizi mevlaya açarak sıkıntımızdan bu şekilde kurtulmanın icabına bakmıyoruz. Oda dini bilgi eksikliği işte.
İyi değindiniz bayan kardeşler maşallah öyle bi çene varki açıldımı kapamak bilmiyor. Karşı geliyorlar, biri sinirliyken diğierinin susması gerektiğini öğrenemedik hala. siniri geçsin veya sözü bitsin ondan sonra konuş. Ama bayan kardeşler altta kalırmı kalmaaaazz. Zaten biz erkekler hiç bir zaman alta kalmayız. Ne oluyo savaş çıkıyo.
Dikkat etmek lazımdır ki her kavganın sonunun dayakla bitmediğini görüyoruz tv lerde.
Sevgilerle.

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

xtar yazdı:
Yu karıda dediğimiz gibi şiddetin maddiyatla, medeni olmakla bi alakası yok sadece kılıfımız bunlar. Sadece maneviyat eksikliği. İnsan sıkıntıda olabilir ferahta olabilir ama bu şiddet gerekçesi değildir. Dua diye bişey var biliyoruz herhalde içimizi mevlaya açarak sıkıntımızdan bu şekilde kurtulmanın icabına bakmıyoruz. Oda dini bilgi eksikliği işte.
İyi değindiniz bayan kardeşler maşallah öyle bi çene varki açıldımı kapamak bilmiyor. Karşı geliyorlar, biri sinirliyken diğierinin susması gerektiğini öğrenemedik hala. siniri geçsin veya sözü bitsin ondan sonra konuş. Ama bayan kardeşler altta kalırmı kalmaaaazz. Zaten biz erkekler hiç bir zaman alta kalmayız. Ne oluyo savaş çıkıyo.
Dikkat etmek lazımdır ki her kavganın sonunun dayakla bitmediğini görüyoruz tv lerde.
Sevgilerle.
elbette maneviyat eksikliği tek çözümüde budur zaten yoksa okumuş olmakla yazmış olmakla zengin olmakla alakası yoktur biz bir karıncayı dahi incitmeyen bir ceddin evlatlarıyız nasıl olurda birbirimizi incitiriz canınıacıtırız bunun çıkış yoluda aslımıza maneviytımıza dönmektir.size hak veriyorum kadınlarımz biraz dillerini tutmayı öğrenmeli artık

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

zumretezulal yazdı:
EĞER ÇOCUK AİLE İÇİNDE DOSTLUK VE ARKADŞLIK GÖRMÜŞSE,.MUTLU OLMAYI ÖĞRENİR..
evet bu sözünüzede katılıyorum bir çocuk aile içinde sevgiyi paylaşmayı hoşgörüyü yardımlaşmayı öğrenmeli eğer öğrenirse mutlu bir insan olur ama çocuk devamlı aile içinde tartışma kavga gürültü birbirini çekiştirme görürse mutlu olamaz buda onun iyi bir insan olmasını engeller

mustafa_xtar

Kayıtlı Kullanıcı

Bide bayalar nazik oldukları için en ufak bi problemi büyütebilme yeteneğine sahip. Olayı uzattıkça uzatma yeteneği. Olay orda bitmez en sonunda erkek patlar ne yapsın demii. Yalnız bunları incitmek için söylemiyorum gerçek gözlemler.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt