Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kıssa kısa dini hikayeler (1 Kullanıcı)

KRMUS

Kayıtlı Kullanıcı
40266248312164503937230.jpg

KRMUS

Kayıtlı Kullanıcı
Kur’ân’ın Arapça indirilmesinin en birinci sebebi, muhataplarının Arap olması ve Arapça konuşmasıdır. Kur’ân onlara bir “öğüt”, “hatırlatma” ve “uyarı” olarak indirildiğine göre, muhataplarının diliyle indirilmesi son derece tabiidir.

KRMUS

Kayıtlı Kullanıcı
“Biz Arap olmadığımıza göre, kendi dilimize yapılacak bir tercümeyi ibadetlerimizde okumalıyız. Ayetlerde açıkça vurgulanan nokta; Allah’ın bizden Kur’ân’ı anlamamızı istediğidir. Bizim anlamamız için ise Kur’ân’ın Türkçe olması şarttır.”

KRMUS

Kayıtlı Kullanıcı
Elmalılı Hamdi Yazır’ın ifadelerinden tercümelerin asla Kur’ân sayılamayacağını ve onların Kur’ân’ın okunması gerektiği ibadet mahallerinde okunamayacağını anlamaktayız. Biz, Kur’ân’ın başka bir dile yapılan tercümesiyle ibadet edilmesine karşıt görüşlerimizi bu bağlamda ele alıyoruz. Yani, Kur’ân’ın tercüme edilemez oluşundan yola çıkarak, yapılacak eksik gedik bir tercümenin Kur’ân yerine kâim olarak ibadet esnasında okunmasını, Kur’ân’da zikredilen birçok ayetle çelişkili görmekteyiz. Ayrıca başta “Müteşâbihât” ayetler olmak üzere, “Mukattâ” harfleri gibi birçok Kur’ân ayetlerinin, değil tercümeleri, anlamlarını bile bizim bilmemizin mümkün olmadığı yine ayette bildirilmektedir. Bize, onlarla neyin kastedilmiş olduğuna iman edip, bunların Rabbimizden olduğunu kabul etmemiz emredilmektedir.

KRMUS

Kayıtlı Kullanıcı
Kur’ân’ın bir benzerinin getirilemeyeceği, onun diğer bir dile de aynısıyla tercüme edilemeyeceğini de ayrıca ifade eder. Yani, Kur’ân’a ne indirildiği dilden ne de bir başka dilden eş ve benzer getirilemez. Bu ayetler, bu anlamda tercümeleri de içine almaktadır. Ancak, Kur’ân’ı bire bir eşitlikle çeviremeyeceğiz demek, “ibadet haricinde” onu anlayabilmek için tefsir kitaplarına müracaat etmeyeceğiz demek değildir.

KRMUS

Kayıtlı Kullanıcı
“Güneşin batıya kaymasından, gecenin karanlığına kadar (belirli vakitlerde) gereği üzere namazı kıl, bir de sabah namazını kıl. Çünkü sabah namazında, gece ve gündüz melekleri hazır bulunur.”

KRMUS

Kayıtlı Kullanıcı
Dinle beni ey kibir...
Sen ki, iblisi bile nasıl baştan çıkardın, Allah'a isyan ile,

Lânetlendi nihayet, o cüretkâr sözünden,
Ve Cennetten kovuldu, şeytan senin yüzünden...

İşte o günden beri, iblisle ortaklaşa;
Dünyayı kuşattınız, zulümle baştan başa...

Nifak tohumlarını, beyinlere ektiniz,
Ahlâkın iplerini, beraberce çektiniz...

Gör ki; senin yüzünden, ne hâle geldi insan;
Ne haysiyet, ne şeref, ne merhamet, ne vicdan...

Duymaz oldu Hukukun, adâletin sesini;
Sana secde ederken, kaybetti kıblesini...

Dinle beni ey kibir!
Bütün büyük savaşlar;
Senden gelen küçücük, bir kıvılcımla başlar...

Sen olmasaydın eğer, ne Stalin, ne Hitler,
Ne Firavun olurdu Ne bunca parazitler..

Ne bir fitne kalırdı, bu dünyada ne haset ;
Ne bu toplu mezarlar, ne yakılmış bir ceset...

Sönmezdi yeryüzünde, milyarlarca ocaklar,
Milyarlarca anada, boş kalmazdı kucaklar...

Ey kibir! Bilirsin ki; aşağılık duygusu,
Gururla karışınca, olur en büyük pusu...

Bu kompleks; insanları, sürüklerken zillete,
Tarihler mezar oldu, gör ki, nice millete...

Sen ki; ne Ebreheler Ne Kârunlar doğurdun,
Çağdaş emsallerini, aynı kapta yoğurdun...

Senden sebep nesiller, temelleri sökmede;
Bencillik bombasıyla, evlilikler çökmede...

Dinle beni ey kibir!
Bu savaşım sanadır,
Gâlibiyet her zaman, düşünenden yanadır...

Bil ki; tuzaklarına, tuzaklar kuracağım;
Seni her an, her yerde, Kur'ân'la vuracağım...

Dökeceğim ortaya, sinsi hesaplarını;
Ve emrinde çalışan, insan kasaplarını...

Bütün dünya görecek, senin kirli yüzünü;
Kan ve kinle beslenen, doyurulmaz özünü...

Biliyorum işim zor; gaflettedir insanlar,
Bu nedenle pek çoğu, seni mezarda anlar...

Kimi şöhret delisi, kimi zil zurna sarhoş;
Biliyorum onlara, ne söylense hepsi boş...

Ama sen zannetme ki; bu savaş burda biter,
Bir kişi de uyansa, bu kazanç bana yeter...

Dilerim ki; insanlar, gerçekleri görürler;
Senin girdaplarına, kapılmadan yürürler...

Dinle beni ey kibir! Şaka değil sözlerim,
Bu savaş ancak biter, kapanınca gözlerim...

Attığın her düğümü, îmanla çözeceğim;
Ve seni, her secdede, ezdikçe ezeceğim...!!!

KRMUS

Kayıtlı Kullanıcı
“Allah’ım sadece sana secde ettim sana inandım irademi sana teslim ettim. Yüzüm kendisini yaratıp şekil veren kulak ve göz verene secde etti. Her şeyi en güzel şekliyle yaratan Allah güzellerin güzeli ve ne mübarektir.”

KRMUS

Kayıtlı Kullanıcı
"Kulun secdedeki anı, Rabbine en yakın olduğu andır; onun için (secdede) duayı çoğaltın"

KRMUS

Kayıtlı Kullanıcı
Secdede dua edilir mi?

Secdede dua deyince, namaz içinde secdede yapılan duanın sorulduğunu zannediyorum. Yoksa namaz haricinde elleri açıp dua etme yerine, insanın kendisini secdeye atıp dua dua yalvarmasının hiç bir mahzuru yoktur. Namaz içindeki secdeye gelince; bununla ilgili olarak Hanefi mezhebinin, diğer mezheplerden daha farklı bir yaklaşımı vardır. Onlar secdede dua edilmez diye bir anlayışa sahipler. Bu anlayış biraz Hanefilerin hassasiyetinden kaynaklanıyor. Zira Hanefi mezhebine göre Hz. Peygamberden menkul olan rivayetlerin namazda okunabilmesi için, onun hadis kriterlerine göre en azından "meşhur hadis" olması gereklidir. "Meşhur hadis" ölçüsünden daha aşağı seviyedeki rivayetler "beşer sözü olabilir, namazı ifsad eder" düşüncesiyle kabul edilmemiştir. Nitekim, " sübhaneke" içindeki " ve celle senaüke," kaydının farz namazlarda okunmamasının sebebi bu düşünce ve bu anlayıştır. Diğer mezheplerin bu konuda böylesi bir düşüncesi yoktur. Onlar Allah Rasulünden menkul olduğu şekliyle namazda da, namaz haricinde de bunları okurlar.

Bu çerçeve içinde, hadisin ifadesiyle "kulun Rabbisine en yakın olduğu " mekan olan secdede, insan Efendimizin secdede okuduğunu bildiğimiz duaları okuyabilir, hatta okumalıdır. Hz. Aişe validemizin rivayet ettiği "Allahümme inni euzü biradâke min sahatike..." veya "Allahümme iğfirli zenbi küllehu dikkahu ve cillehu.. " veya "Haşea sem'î ve basarî ve demî... " veya Hz. Ebu Bekir'e talim buyurulan "Allahümme inni zalemtü nefsi... " gibi dualar okunabilir.

Okunduğunda uzun süre alacak bu duaları insan yalnız başına namaz kıldığında okumalıdır. Cemeate imam olduğunda okursa, cemaatte bir bıkkınlık hasıl edebilir, onların namaza karşı tavır almalarına sebep olabilir. Halbuki bu ne Efendimiz (sav)'in, ne de fukahanın tasvib ettiği bir şeydir. Niketim imam olduğunda namazı uzunca kıldıran Muaz b. Cebel'e Allah Rasulü, "Sen fitne mi çıkarıyorsun" demiştir. Zaten " kolaylaştırınız, güçleştirmeyiniz" beyanının sahibi olan bir Zat'tan başka türlü davranması da beklenemezdi. Kaldı ki Efendimizin "Herhangi biriniz imam olduğunda namazı hafif kıldırsın, Çünki arkasında zayıf, yaşlı ve hasta olanlar vardır. Fakat kendi başına kaldığında onu istediği kadar uzatsın" sözü meselemize bir açıklık kazandırmaktadır.

Netice itibariyle, secdede en az meşhur hadis olmak şartıyla rivayet edilen duaları, insan yalnız başına namaz kıldığında okuyabilir, imam olduğunda bu duaları okumaması evlâdır.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt