Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Herkes bir Arkadasina Hadis- i serif hediye etsin (1 Kullanıcı)

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Üç sey derecedir :
1- Yemek yedirmek,
2- Selâmlasmak,
3- insanlar uyurken Namaz kilmak.
Ramuz : S/260

KALBUN- KESİR KARDEŞİM İÇİN,
GÖNÜL DOLUSU SEVGİLRİMLE...
ALLAHA EMANET OL CANIM.

Rabbim senden razı olsun canım.. : ) Sen de Rabbime emanet ol..

smyyes

Kayıtlı Kullanıcı
[h=6]“Kim iki kız çocuğu ergenlik çağına vardıktan sonra yanında kaldıkları veya o kimse onların yanında kaldığı müddetçe, onlara iyi davranıp ihsanda bulunursa, kızları onun cennete girmesine vesile olurlar.” (İbn Mace, Edeb, 3)

“Kim ki üç tane kız çocuğu olur da buna sabreder (yani çocuklarının kız olduğundan şikâyetçi olmaz) varlığından onları yedirir, içirir ve giydirirse kıyamet günü o kız çocukları onun cehennem ateşine perde olurlar.” (İbn Mace, Edeb, 3)
[/h]“Kadın, erkek herhangi bir mümin, kız çocukları yüzünden bir suretle sıkıntı çekerlerse bunu hayır bilsinler. Çünkü kız çocukları, onları cehennem ateşinden koruyan birer perde olurlar.” (Buhari, Edeb, 18)

(tevbekarım ablama)

smyyes

Kayıtlı Kullanıcı
Ebû Bekre Nüfey İbni Hâris radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: – “Büyük günahların en ağırını size haber vereyim mi?” diye üç defa sordu. Biz de: – Evet, yâ Resûlallah, dedik. Resûl–i Ekrem: – “Allah’a şirk koşmak, ana babaya itaatsizlik etmek” buyurduktan sonra, yaslandığı yerden doğrulup oturdu ve “İyi dinleyin, bir de yalan söylemek ve yalancı şâhitlik yapmak” buyurdu. Bu sözü durmadan tekrarladı. Daha fazla üzülmesini istemediğimiz için keşke sussa, diye arzu ettik.

(kalbun kesir ablama)

smyyes

Kayıtlı Kullanıcı
"Cemaatle kılınan namaz, tek başına kılınan namazdan yirmi yedi derece daha faziletlidir."
(kimkimdir abime)

Arıcı

Kayıtlı Kullanıcı
''İki şifa kaynağını elden bırakmayın: Bal ve Kur’ân''
[İbni Mace]

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Tüm forum kardeşlerime...

Ebu Hüreyre (Allah Ondan razı olsun) söyle demistir.

Bir adam Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem)’e gelerek: Ben açım, dedi. Allah’ın Rasulü hanımlarından birine haber gönderip yiyecek göndermesini istedi. O da: -Seni peygamber olarak gönderen Allah’a yemin ederim ki evde sudan baska bir sey yok, dedi. Sonra diger bir hanımına haber gönderdi. O da aynı cevabı verdi. Nihayet tüm hanımları aynı cevabı verince; Bu gece bu adamı kim misafir edecektir ? buyurdu. Ensardan biri Ya Rasulallah ben misafir ederim, dedi. Onu evine götürdü ve karısına peygamberin misafirine yemek hazırla, dedi. * Baska bir rivayette: Evde yiyecek bir seyler var mı? diye sordu. Hanımı -Hayır sadece çocukların yiyecegi kadar bir sey var, dedi. Ensâri: -Öyleyse çocukları bir seylerle avut, sofraya gelmek isterlerse onları uyut. Misafirimiz içeri girince lambayı söndür, ona kendimiz de yiyormus gibi gösterelim dedi. Sofraya oturdular. Misafir karnını doyurdu, onlar da aç yattılar. Sabahleyin o sahabi Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem)’in yanına gitti, onu gören Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem) söyle buyurdu: “Bu gece yaptıklarınızdan dolayı Allah sizden razı oldu.”

(Buhari, Menakıb-ül Ensar 10, Müslim, Esribe 172)

Nadas06

Kayıtlı Kullanıcı
(Mümin) kardeşine tebessüm etmen sadakadır İyiliği emredip kötülükten sakındırman sadakadır Yolunu kaybeden kimseye yol göstermen sadakadır Yoldan taş, diken, kemik gibi şeyleri kaldırıp atman da senin için sadakadır
Tirmizî, Birr, 36

Kalbinur kardeşime ...

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Ebû Bekre Nüfey İbni Hâris radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: – “Büyük günahların en ağırını size haber vereyim mi?” diye üç defa sordu. Biz de: – Evet, yâ Resûlallah, dedik. Resûl–i Ekrem: – “Allah’a şirk koşmak, ana babaya itaatsizlik etmek” buyurduktan sonra, yaslandığı yerden doğrulup oturdu ve “İyi dinleyin, bir de yalan söylemek ve yalancı şâhitlik yapmak” buyurdu. Bu sözü durmadan tekrarladı. Daha fazla üzülmesini istemediğimiz için keşke sussa, diye arzu ettik.

(kalbun kesir ablama)

Allah celle celaluhu razı olsun kardeşim Sümeyye.. : )
Bu qüzel Hadis-i Şerif sana qelsin kardeşim..

Muaz ibn Cebel radiyallahu anh demiştirki : Rasulullah -sallallahu aleyhi vesellem-
elimi tuttu ve şöyle buyurdu:

"Ya Muaz! Vallahi seni samimi olarak seviyorum ve sana her farz namazın sonunda şu duayı okumayı hiç terk etmemeni tavsiye ediyorum :
"Allah'ım seni anmam, sana şükredebilmem ve sana ibadetlerin en güzelini ifa edebilmem için bana yardım et "

[Ebu Davut, Vitr 26; Nesei, Sehv 60]

اَللَّهُمَّ أَعِنِّي عَلَى ذِكْرِكَ وَشُكْرِكَ وَحُسْنِ عِبَادَتِكَ

" Allahümme einnî ala zikrike ve şükrike ve hüsni ibadetik: Allahım! Seni anıp zikretmek, nimetine şükretmek, sana layık ibadet etmek için bana yardım eyle!."

kalbinur

Kayıtlı Kullanıcı
(mümin) kardeşine tebessüm etmen sadakadır iyiliği emredip kötülükten sakındırman sadakadır yolunu kaybeden kimseye yol göstermen sadakadır yoldan taş, diken, kemik gibi şeyleri kaldırıp atman da senin için sadakadır
tirmizî, birr, 36

kalbinur kardeşime ...

allah razı olsun kardeşim benim dua kardeşim:):)

kalbinur

Kayıtlı Kullanıcı
En çok kabul edilen dua, din kardeşin gıyabında yapılan duadır hadisi şerif

nadas06 kardeşimee

özgeöz

Yasaklı Kullanıcı
«Allah buyurmuştur ki : Kulum bir karışla benim karşıma çıktığı vakit, ben onu bir arşınla karşılarım. O benim karşıma bir arşınla çıkarsa, ben onu bir kulaçla karşılarım. Benim karşıma bir kulaçla çıkarsa, ona daha sür'atle gelirim, ulaşırım.»
bu belki de en sevdiğim hadis.. kudsi hadis.. Çeşm-i Bülbül'e armağan edeyim :)

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Bu konu çok hassas bir konu...Ortalıkta çok Hadis dolaşması bilgi kirliliğine neden olur...
Her kesin bir hadis yazması ne derece doğru olur...
Bizim bildiğimiz HADİS buyurma makamı Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed Mustafa A.S. 'dır...
Araya bizzat kendilerinin buyurmadığı ...Bizler tarafından yazılan bir yazı ''Hadis demiyorum ...Dikkat edin'' karışırsa inanın doğru olmaz ve insanları yanıltmış olursunuz...
Hatadan dönmemiz veya yanlış yapmamamızı dilerim...
Selamlar...

smyyes

Kayıtlı Kullanıcı
Bu konu çok hassas bir konu...Ortalıkta çok Hadis dolaşması bilgi kirliliğine neden olur...
Bizim bildiğimiz HADİS buyurma makamı Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed Mustafa A.S. 'dır...
Araya bizzat kendilerinin buyurmadığı ...Bizler tarafından yazılan bir yazı ''Hadis demiyorum ...Dikkat edin'' karışırsa inanın doğru olmaz ve insanları yanıltmış olursunuz...
Selamlar...
doğru söylüyorsunuz kardeşim bu konudaki uyarınız güzel ama eklediğimiz hadislerde kaynak var ya da kendi bizzat hadis kitabından okuduğum hadisler.

kaynak olursa hem bir delil göstermiş oluyoruz,hem de eğer o hadis yoksa o kitaba kalmıyo mu mesuliyet..
bu konuda ben de çok korkuyorum yanlış birşey söylemekten öğretmekte.ama yoksa da hiçbir ilmimizin zekatını vermemiş olacağız.
kaynak olanları kaynaklarla versek birşey olmaz kanısındayım.yanlışım varsa düzeltin lütfen

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Selamlar...

Ortalıkta çok Hadis dolaşması bilgi kirliliğine değil,bilmediğimiz Hadis-i şerilerif öğrenmemize vesile olmaktadır..
Herkesin bir Hadis yazması diye bir şey olabilir mi?
Buraya yazılan Hadisler kaynaklarıyla birlikte yazılıyor ve yazılacaktır da İnşaAllah..
Arkadaşlarımız bunlara dikkat ederek Hadis paylaşmaya çalışıyorlar..
Hayırlara vesile olmasını umud ederek paylaşıyoruz..

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Ortalıkta çok Hadis dolaşması bilgi kirliliğine değil,bilmediğimiz Hadis-i şerilerif öğrenmemize vesile olmaktadır..
Herkesin bir Hadis yazması diye bir şey olabilir mi?
Buraya yazılan Hadisler kaynaklarıyla birlikte yazılıyor ve yazılacaktır da İnşaAllah..
Arkadaşlarımız bunlara dikkat ederek Hadis paylaşmaya çalışıyorlar..
Hayırlara vesile olmasını umud ederek paylaşıyoruz..

Keşke sizin dediğiniz gibi olsa gerçek kaynaklı Hadisler baş tacı zaten onlar Kur'an-ı Kerimle birebir örtüşür...
Ancak işte bu sitemizde dahi yer alan Kur'an-ı Kerime uymayan bir yazı...

''Ahir zamanda Hz. Mehdi (a.s.)'nin namı ve şöhreti sürekli olarak yayılacaktır. Bunda internet, televizyon ve radyoların çok büyük etkisi olacaktır. Peygamberimiz (sav)'in hadislerinde Hz. Mehdi (a.s.)'nin şanının, internette yayınlanan görüntü ve videolarla, televizyon filmleri ve radyolar yoluyla yayılacağı şöyle haber verilmiştir:
İmam (a.s) (Hz. Mehdi (a.s.)) dünyanın doğu ve batısını (manen) fethedip İslam'ı (İslam ahlakını) dünyanın dört bir yanına egemen kılacaktır... ALLAH TEALA İNSANLARA ÖYLE BİR GÜÇ VERECEK Kİ, HERKES OLDUĞU YERDE ONUN (HZ. MEHDİ (A.S.)'NİN) SÖZLERİNİ DUYACAK ve İmam (a.s) İslam'a hayat verecektir...7 ''

Hadis adı altında yazılmış...
Altına kaynak yazılıyor ama kaynağı inceleyin hepsi belli adrese çıkıyor...
Benim söylemek istediğim Kur'an-ı Kerim ile örtüşmeyen Hadis adı altında bilinçli yanıltma yapılmakta ...
Bu bizi üzmektedir...

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Tabi ki Hadisleri öğrenmek çok güzel sadece okunan hadisin kaynağı doğrumu ,Kur'an-ı Kerim'e uyuyor mu? buna dikkat etmeliyiz...
Kur'an-ı Kerim'e uyuyorsa zaten mesele yok...
Sakın kafanızı karıştırdığımı sanmayın sadece biraz daha dikkatli olmalıyız demek istemiştim...
Eğer hatam varsa ...Allah C.C. 'na sığınırım...
Acizane selamlar...

Nadas06

Kayıtlı Kullanıcı
Ebu Hureyre (ra) anlatıyor: Resulullah (sav) buyurdular ki:
“' Sübhânallahi, velhamdülillahi, velâ ilahe illallahu vallâhu ekber. (ALLAH'ı tespih ederim, hamdler ALLAH'adır, ALLAH'tan başka ilah yoktur. ALLAH en büyüktür.)' demem, bana, üzerine güneşin doğduğu şeyden (dünaydan) daha sevgilidir.”
(Müslim, Zikr 32)

salavatqetir kardeşime

Çeşm-i Bülbül

Kayıtlı Kullanıcı
«Allah buyurmuştur ki : Kulum bir karışla benim karşıma çıktığı vakit, ben onu bir arşınla karşılarım. O benim karşıma bir arşınla çıkarsa, ben onu bir kulaçla karşılarım. Benim karşıma bir kulaçla çıkarsa, ona daha sür'atle gelirim, ulaşırım.» bu belki de en sevdiğim hadis.. kudsi hadis.. Çeşm-i Bülbül'e armağan edeyim :)

Çok ama çook teşekkür ederim kardeşim...
Beni çok mutlu ettiniz, hiç beklemiyordum... Görünce çok sevindim... =))
ALLAH Celle Celalühü sizden razı olsun...

özgeöz kardeşime;

"Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:
"İyi arkadaşla kötü arkadaşın misâli, misk taşıyanla körük çeken insanlar gibidir. Misk sahibi ya sana kokusundan verir veya sen ondan satın alırsın. Körük çekene gelince ya elbiseni yakar yahut da sen onun pis kokusunu alırsın."

[Buhârî, Büyû 38; Zebâih 31; Müslim, Birr 146, (2628).]

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt