Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Herkes bir Arkadasina Hadis- i serif hediye etsin (1 Kullanıcı)

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Hepsini okudum :)
ALLAH razı olsun cümlenizden :)

Teşekkürler KaLBuN_KeSiR abla :)

Bende KaLBuN_KeSiR abla ve bütün foruma :)

İnsanoğlu öldüğü zaman bütün amellerinin sevabı da sona erer, şu üç şey bundan müstesnadır: sadaka-i cariye, istifade edilen ilim, kendisine dua eden hayırlı evlat.

Müslim vasiyet 14, tirmizi ahkam 36

Allah celle celaluhu razı olsun kardeşim..

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
‘Benim halim, bir ateş yakan kimse gibidir ki; ateş, etrafını aydınlattığı zaman küçük kelebekler ve hayvanlar ateşin içine düşmeye başlarlar. O kimse bu hayvanları ateşe düşmelerinden menetmeye başlar. Fakat hayvanlar o zata galebe edip düşüncesizce ve süratle ateşe düşerler. İşte bu benimle sizin meselinizdir. Ben sizin izar ve bellerinizden ateşe girmeyesiniz diye tutuyorum. Sizler ise, bana galebe edip düşüncesizce ve tedbirsiz olarak süratle ateşe düşüyorsunuz’ buyurdu.”

Müslim 2284/18, Buhari 6410

Tüm forum kardeşlerime..

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Ebû Saîd el-Hudrî radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre, Nebi sallallahu aleyhi ve sellem :
“Yol ve sokaklara oturmaktan sakınınız” buyurdu. Sahâbîler:

- Ya Resûlallah! Bizim yol ve sokaklara oturmaktan vazgeçmemiz mümkün değil, çünkü lüzumlu işlerimizi orada konuşuyoruz, dediler. Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem :
–“Vazgeçemiyorsanız ve mutlaka oturmak zorunda kalıyorsanız, o halde yolun hakkını veriniz” buyurdular. Bunun üzerine:
- Yolun hakkı nedir ki, ya Resûlallah? diye sordular. Peygamberimiz:
–“Gözü haramlardan korumak, gelip geçene eziyet vermemek, verilen selâma mukabelede bulunmak, iyiliği tavsiye edip kötülükten sakındırma vazifesini yerine getirmek” buyurdular.

Buhârî, Mezâlim 22, İsti’zân 2; Müslim, Libâs 114. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Edeb 12

İSLAMİYET.GEN.TR AİLESİNE...

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
İslamiyet.gen.tr ailesine hediyem olsun..
Hayırlı, bereketli Cuma'lar diliyorum..

Resûl-ü Ekrem Efendimiz Aleyhissalât-ü Vesselâm buyurdular ki:

"Müslüman kişi, diğer Müslüman kişinin (rengi, dili, doğum yeri, içtimai durumu, cinsiyeti ne olursa olsun) kardeşidir. Öyle ise ona zulmedemez, ihanet edemez, aldatamaz, yardım isteğini cevapsız bırakamaz, tahkir de edemez.

ALLAH sizlerin cesetlerine, mallarına bakmaz, fakat kalplerinize ve amellerinize bakar, -kalbi göstererek- takva şuradadır, takva şuradadır, takva şuradadır.

Kişinin kötü sayılması için Müslüman kardeşini tahkir edip horlaması kafidir. Bir Müslümanın kanı, malı ve ırzı diğer bir Müslümana haramdır."

(Müslim, Birr 32-34)

Çeşm-i Bülbül

Kayıtlı Kullanıcı
إِنَّ فِي الْجَسَدِ مُضْغَةً إِذَا صَلَحَتْ صَلَحَ الْجَسَدُ كُلُّهُ

وَإِذَا فَسَدَتْ فَسَدَ الْجَسَدُ كُلُّهُ ألاَ وَهِيَ الْقَلْبُ

İnsanda bir organ vardır. Eğer o sağlıklı ise bütün vücut sağlıklı olur; eğer o bozulursa bütün vücut bozulur. Dikkat edin! O, kalptir.

Buhârî, Îmân, 39; Müslim, Müsâkât, 107

Selamün aleyküm hayırlı cumalar dua kardeşlerim
bugünkü hediye edeceğim hadisi şerifide çeşmi bülbül kardeşime hediye ediyorum...selam ve dua ile...
ve aleykum selam abla'm
ALLAH Celle Celalühü razı olsun, geç gördüm mesajınızı.
Abla'm size

Resulullah (sav) (bir gün), Hasan İbnu Ali (ra)'yi öpmüş idi. Bu sırada yanında bulunan Akra' İbnu Habis, (sanki bunu tuhaf karşıladı ve:) "Benim on tane çocuğum var. Fakat onlardan hiçbirini öpmedim" dedi, Resulullah (sav) ona bakıp: "Merhamet etmeyene merhamet edilmez" buyurdu. [Rezin ilave etti: "(Resulullah (sav) şunu da söyledi:) "Allah siz(in kalbiniz)den merhameti çıkardı ise ben ne yapabilirim?"]
Kaynak: Buhari, Edeb 18; Müslim, Fedail 65, (2318); Tirmizi, Birr 12, (1912); Ebu Davud, Edeb 156, (5218)

Ebu Hureyre'den; Nebi Sallallahu aleyhi ve sellem
"Yüce Allah şöyle der: Kim benim bir velime düşmanlık yaparsa, bana savaş açmış olur. Kulum, kendisine farz kıldıklarımla bana yaklaştığı kadar başka hiçbir şeyle bana yaklaşamaz. Kulum bana nafilelerle yaklaşmaya devam eder ve ben de kendisini severim. Onu seversem işiten kulağı, gören gözü, tutan eli, yürüyen ayağı olurum. Benimle işitir, benimle görür, benimle tutar ve benimle yürür.(Yani görmesi, işitmesi, tutması ve yürümesinde hep benimledir, benim rızamı düşünür.) Benden isterse veririm, bana sığınırsa korurum. Ölmek istemeyen mümin kulumun canını almakta tereddüt ettiğim kadar başka bir şeyde tereddüt etmedim. Ölmek istemez, ben de onu incitmek istemem, ama ölüm kaçınılmazdır."
(Buhari (6502) Ahmed; (6/256) buna yakın lafızlar ile Aişe'den)

Çeşmi Bülbül kardeşime hediyemdir..

ALLAH Celle Celalühü razı olsun canım kardeşim.
Kalbun kesir kardeşime

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Ey Ebu Zerr! Marufdan (iyilik) hiç bir şeyi hakir görme, hatta bir kardeşini güler bir yüzle karşılaman bile (basit bir şey değildir). Et satın aldığın veya bir tencere kaynattığın zaman suyunu artır, ondan komşuna bir avuç (kadar da olsa) ver."
Kaynak: Tirmizi, Et'ime 30, (1834)

İbra 'ya

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Bir kul dünyada bir kulu örterse, Allah Kıyamet günü onu mutlaka örter."

Müslim, Birr 72, (2590)

T

tevbekarım

İslamiyet.gen.tr ailesine hediyem olsun..
Hayırlı, bereketli Cuma'lar diliyorum..

Resûl-ü Ekrem Efendimiz Aleyhissalât-ü Vesselâm buyurdular ki:

"Müslüman kişi, diğer Müslüman kişinin (rengi, dili, doğum yeri, içtimai durumu, cinsiyeti ne olursa olsun) kardeşidir. Öyle ise ona zulmedemez, ihanet edemez, aldatamaz, yardım isteğini cevapsız bırakamaz, tahkir de edemez.

ALLAH sizlerin cesetlerine, mallarına bakmaz, fakat kalplerinize ve amellerinize bakar, -kalbi göstererek- takva şuradadır, takva şuradadır, takva şuradadır.

Kişinin kötü sayılması için Müslüman kardeşini tahkir edip horlaması kafidir. Bir Müslümanın kanı, malı ve ırzı diğer bir Müslümana haramdır."

(Müslim, Birr 32-34)

Allah razı olsun kardeşim Cuman mübarek olsun (şimdi son mesajı engellemiş olacam :) ama mavci hocam bundan önce ki olacağını bilecketir:a11: selam ve dua ile...)

بِسْمِ اللهِ، اَلْحَمْدُ ِللهِ وَالصَّلاَةُ وَالسَّلاَمُ عَلَى رَسُولِ اللهِ وَ بَعْدُ

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:

“Ümmetimden bir taife hak üzere muzaffer olarak kalmaya devam edecektir. Onları yardımsız bırakanların onlara zararı olmaz; ta ki onlar bu hal üzere iken Allah’ın emri gelinceye kıyamet kopuncaya kadar.”

Müslim
kalbun kesir kardeşim ve tüm islamiyet gen tr aileme için...

T

tevbekarım

Çeşmi bülbülüm...teşekkürler
mekke20.jpg

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
ve aleykum selam abla'm
ALLAH Celle Celalühü razı olsun, geç gördüm mesajınızı.
Abla'm size

Resulullah (sav) (bir gün), Hasan İbnu Ali (ra)'yi öpmüş idi. Bu sırada yanında bulunan Akra' İbnu Habis, (sanki bunu tuhaf karşıladı ve:) "Benim on tane çocuğum var. Fakat onlardan hiçbirini öpmedim" dedi, Resulullah (sav) ona bakıp: "Merhamet etmeyene merhamet edilmez" buyurdu. [Rezin ilave etti: "(Resulullah (sav) şunu da söyledi:) "Allah siz(in kalbiniz)den merhameti çıkardı ise ben ne yapabilirim?"]
Kaynak: Buhari, Edeb 18; Müslim, Fedail 65, (2318); Tirmizi, Birr 12, (1912); Ebu Davud, Edeb 156, (5218)

ALLAH Celle Celalühü razı olsun canım kardeşim.
Kalbun kesir kardeşime

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Ey Ebu Zerr! Marufdan (iyilik) hiç bir şeyi hakir görme, hatta bir kardeşini güler bir yüzle karşılaman bile (basit bir şey değildir). Et satın aldığın veya bir tencere kaynattığın zaman suyunu artır, ondan komşuna bir avuç (kadar da olsa) ver."
Kaynak: Tirmizi, Et'ime 30, (1834)

İbra 'ya

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Bir kul dünyada bir kulu örterse, Allah Kıyamet günü onu mutlaka örter."

Müslim, Birr 72, (2590)

Allah celle celaluhu razı olsun kardeşim.. Hayırlı Cuma'lar..

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı

Allah razı olsun kardeşim Cuman mübarek olsun (şimdi son mesajı engellemiş olacam :) ama mavci hocam bundan önce ki olacağını bilecketir:a11: selam ve dua ile...)

بِسْمِ اللهِ، اَلْحَمْدُ ِللهِ وَالصَّلاَةُ وَالسَّلاَمُ عَلَى رَسُولِ اللهِ وَ بَعْدُ

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:

“Ümmetimden bir taife hak üzere muzaffer olarak kalmaya devam edecektir. Onları yardımsız bırakanların onlara zararı olmaz; ta ki onlar bu hal üzere iken Allah’ın emri gelinceye kıyamet kopuncaya kadar.”

Müslim
kalbun kesir kardeşim ve tüm islamiyet gen tr aileme için...

Amiinn kardeşim. Rabbim cümlemizden razı olsun inşaallah.. Hayırlı Cuma'lar Olsun..

leyla-1

Altın Üye
Allah razı olsun canım emeklerine gönlüne sağlık Allah mükafatınızı her iki dünyada kay kat vermek nasip etsin Rabbim.
Benim hediyemde tevbekar kardeşime gelsin inşallah.

Allah Rasulü Hazret-i Muhammed (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdular ki:

Fedâle ibn-i Ubeyd (radiyallahü anh) hazretlerinin rivayet ettiği bir hadis-i şerifte Efendiler Efendisi (aleyhi ekmelüttehâyâ) Veda Haccı esnasında şunları söylemiştir:

Size gerçek mü'minin kim olduğunu söyleyeyim mi? O, diğer kimselerin malları ve canları hususunda kendisinden emin bulunduğu insandır. Doğru müslüman başka insanların, onun dilinden ve elinden gelebilecek zararlardan salim olduğu kimsedir. Hakikî mücahid nefsinin engellemelerine rağmen ömrünü Allah'a itaatla geçiren yiğittir.. ve hâlis muhacir de hata ve günahlardan uzak duran iman eridir.

(Müsned, 6/21)

leyla-1

Altın Üye
Benim hediyemde bütün sitedeki kardeşlerime gelsin inşallah.

Sahabe-i güzîn efendilerimizin Hadis ilminde herkesçe hüccet kabul edilen seçkinlerinden Hazreti Ebû Hureyre (radiyallahü anh)’ın rivayet ettiği bir hadis-i şerifte, Peygamber Efendimiz (aleyhi efdalüssalavâti vetteslîmât) şöyle buyurur:

“Kim bir mümin kardeşinin dünyaya ait bir sıkıntısını giderirse, Cenab-ı Allah da onun ahirete ait bir sıkıntısını giderir. Yine kim iman sahibi bir kardeşinin ihtiyacını giderirse, Allah ü Zü’l-Cemâl de onun ihtiyacını giderir. Kim de inanmış bir kardeşinin herhangi bir kusurunu gizlerse, Settar olan Yüce Allah da dünya ve ahirette onun ayıplarını örter. -Unutulmasın ki- kul, kardeşinin yardımında olduğu müddetçe Allah da onun yardımındadır.”

(Taberânî, Mu’cemu’l-Evsat, 1, 63; Biraz farklılıkla: Buhari, Mezalim, 3; Birr, 59; Ebû Davud, Edeb, 38; Tirmizî, Hudûd, 3)

leyla-1

Altın Üye
Hulefâ-i Râşidîn efendilerimizin ikincisi, İslam’ın yüzakı Hazreti Ömer (radiyallahü anh), Efendiler Efendisi (aleyhissalâtü vesselam)’ın şöyle buyurduğunu rivayet ediyor:

Yaptığı bir iyilikten dolayı kalbi sürûrla dolan, bilmeyerek işlediği bir günah sebebiyle de gönlü burkulan kimse iyi bir mümin demektir.

(Tirmizi, Fiten, 7; Müsned, 1/18,26, 3/446)

Tüm forum kardeşlerime..

Ayse_92_38

Kayıtlı Kullanıcı
RESULULLAH'IN (sav) DİLİNDEN DUALAR... (aminnn)
‎31 - "ALLAH'IM ! KALPLERİMİZİ BİRLEŞTİR. ARAMIZI DÜZELT VE BİZİ KURTULUŞ YOLLARINA İLET. BİZİ KARANLIKLARDAN AYDINLIĞA ÇIKAR VE BÜYÜK GÜNAHLARIN AÇIĞINDAN DA GİZLİSİNDEN DE UZAKLAŞTIR" (Ebu Davud, salat , 181) RANA KARDESIME :) Selam ve dua ile

Ayse_92_38

Kayıtlı Kullanıcı
ayse

ayse

RESULULLAH'IN (sav) DİLİNDEN DUALAR... (aminnn)
‎31 - "ALLAH'IM ! KALPLERİMİZİ BİRLEŞTİR. ARAMIZI DÜZELT VE BİZİ KURTULUŞ YOLLARINA İLET. BİZİ KARANLIKLARDAN AYDINLIĞA ÇIKAR VE BÜYÜK GÜNAHLARIN AÇIĞINDAN DA GİZLİSİNDEN DE UZAKLAŞTIR" (Ebu Davud, salat , 181) RANA KARDESIME :) Selam ve dua ile

kardelele

Kayıtlı Kullanıcı
Ebu Hüreyre radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

"Sizden biriniz, abdestini bozmadan namaz kıldığı yerde oturduğu müddetçe, melekler kendisine:
- Allahım! Bunu bağışla, buna rahmetinle muamele et, diye dua ederler."

Buhârî, Ezân 36. Ayrıca bk. Müslim, Mesâcid 276; Ebû Dâvûd, Salât 20; Tirmizî, Salât 245; Nesâî, Salât 40; İbni Mâce, Mesâcid 19

TÜM GÖNÜL DOSTLARINA.............

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Allah -celle celaluhu- için, çok sevdiğim canım kardeşim kardelele'ye gelsin..

Enes İbni Mâlik radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

"Üç özellik vardır; bunlar kimde bulunursa o, imanın tadını tadar: Allah ve Resûlünü, (bu ikisinden başka) herkesden fazla sevmek. Sevdiğini Allah için sevmek. Allah kendisini küfür bataklığından kurtardıktan sonra tekrar küfre dönmeyi, ateşe atılmak gibi çirkin ve tehlikeli görmek."

Buhârî, Îmân 9, 14, İkrah 1, Edeb 42; Müslim, Îmân 67. Ayrıca bk. Tirmizî, Îmân 10

kardelele

Kayıtlı Kullanıcı
Üç sey derecedir :
1- Yemek yedirmek,
2- Selâmlasmak,
3- insanlar uyurken Namaz kilmak.
Ramuz : S/260

KALBUN- KESİR KARDEŞİM İÇİN,
GÖNÜL DOLUSU SEVGİLRİMLE...
ALLAHA EMANET OL CANIM.

Nadas06

Kayıtlı Kullanıcı
Kardelele kardeşime

Teheccüd namazı, gündüz kılınan bin rekâttan daha faziletlidir. Bir saat ilim öğrenmek,geceyi ibadetle geçirmekten daha çok sevabdır.
Dürr-ül-muhtar

Çeşm-i Bülbül kardeşime

Gecenin sonunda kılınan iki rekât namaz, dünyadan ve dünyadakilerden hayırlıdır. Ümmetime zor gelmeyeceğini bilseydim, onlara teheccüdü mecburi kılardım.
Müslim

Çeşm-i Bülbül

Kayıtlı Kullanıcı
Nadas06 kardeşime

Ebu Hureyre ve Ebu Said radıyallahu anhüma’nın anlattıklarına göre, Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm şöyle buyurmuştur:

“Mü’min kişiye bir ağrı, bir yorgunluk, bir hastalık bir üzüntü hatta bir ufak tasa isabet edecek olsa, Allah onun sebebiyle mü’minin günahından bir kısmını mağfiret buyurur.”

Buhari, Marda 1; Müslim, Birr 52, (2573); Tirmizi, Cenaiz 1, (966).

Kardelem'e

“Sizler kıyamet günü isimlerinizle ve babalarınızın isimleriyle çağrılacaksınız, öyleyse isimlerinizi güzel yapın.”

(Ebu Davud, Edeb 69)

ibra'ya

Mümin kardeşinle münakaşa etme, onun hoşuna gitmeyecek şakalar yapma ve ona yerine getirmeyeceğin bir söz verme.

Tirmizi

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt