Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Her Güne 1 HADİS-i ŞERİF (1 Kullanıcı)

Kahramankentli

Kayıtlı Kullanıcı
بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم

Ebu Bekre (Allah Ondan razı olsun) Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem)
şöyle buyururken dinledim dedi. “Kim Müslümanların Müslüman olan devlet
başkanına ihanet ederse Allah ta ona ihanetinin cezasını verir.”
(Tirmizi , Fiten 47)

Kahramankentli

Kayıtlı Kullanıcı

Ebu Said Abdurrahman ibni Semure (Allah Ondan razı olsun) şöyle
demiştir: Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu: “Ey Abdurrahman
ibni Semure kimseden idarecilik görevi isteme, zira bu görev sen istemeden sana
verilirse Allah yardımcın olur. Eğer sen istediğin için verilirse Allah’tan yardım
göremez o işle baş başa bırakılırsın. Bir de bir şeye yemin ettikten sonra başka bir
davranışı o işten daha hayırlı görürsen hayırlı olanı yap ve yemininin keffaretini
öde.”
(Buhari Eyman 19)

GüL YeTiMi

Kayıtlı Kullanıcı
•|¤ۣۜ..¤|• Vatan sevgisi imandan gelir! •|¤ۣۜ..¤|•
(Hz.MUHAMMED s.a.v.)

can kırıkları

Kayıtlı Kullanıcı
Kim akşam namazdan sonra altı rek'at namaz (evvabin) kılarsa, -deniz köpüğü kadar da olsa- günahları mağfiret olunur."

Hadis-i Şerif; Taberani, Mu'cemu'l-Evsat

2ŞER REKATLIKMI KILCAZ 6 REKAT NASIL OLCAK ANLAMADIM

ismaile

Kayıtlı Kullanıcı
Kim akşam namazdan sonra altı rek'at namaz (evvabin) kılarsa, -deniz köpüğü kadar da olsa- günahları mağfiret olunur."

Hadis-i Şerif; Taberani, Mu'cemu'l-Evsat

2ŞER REKATLIKMI KILCAZ 6 REKAT NASIL OLCAK ANLAMADIM

Selamun Aleykum
ikişer rek'atlıkta(2+2+2) kılabilirsiniz (4 + 2) şeklindede kılabilirsiniz
niyeti ise şöyle yapın
"Ya Rabbi niyet ettim senin rızan için 6 rekatlık evvabin namazını kılmaya, döndüm Kıble-i Muazzama"
iyi akşamlar Rabbim kabul buyursun inşALLAH

erzsalih

Kayıtlı Kullanıcı
Hiçbir müslüman yoktur ki, Allah’a dua atsin de, Allah duasına şu 3 halden biri ile cevap vermesin: Kişi dua ettiğinde, Allah, onun karşılığını dünyada acilen (peşin) verir. Duanın karşılığını ahirete erteler. Yaptığı dua kadar, o kuldan bir dert ve sıkıntıyı giderir. Bu sözü işitince sahabiler sevinç içinde: Öyleyse, bizler çok dua ederiz, dediler. Allah Resulü de şu açıklamayı yaptı: Allah’ın kabul etmesi, sizin duanızdan daha çoktur.
Hadis (Müsned).

Kahramankentli

Kayıtlı Kullanıcı

Yine Ebu Zer (Allah Ondan razı olsun) şöyle demiştir: Ya Rasûlullah beni
memur tayin etmez misiniz? Demiştir. Eliyle omzuma vurarak şöyle buyurdu: “Ey
Ebu Zer sen zayıf bir adamsın istediğin memuriyet bir emanettir. Bu emaneti ehil
olarak alıp üzerine düşeni yapanlar hariç bu görevler kıyamet günü pişmanlık ve
rüsvaylıktır.”
(Müslim İmara 16)

Kahramankentli

Kayıtlı Kullanıcı

Ebu Musa el Eşari (Allah Ondan razı olsun) şöyle demiştir: Amcamın
oğullarından iki kimseyle Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem)’in yanına girdik.
Onlardan biri Ya Rasûlullah Allah’ın emrinize verdiği vazifelerden birine beni tayin
etseniz dedi. Diğeri de buna benzer bir istekte bulundu. Bunun üzerine Rasûlullah
(sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu:
“Vallahi biz isteyen veya göreve karşı hırslı bulunanı yönetici yapmıyoruz
memuriyet vermiyoruz.”

(Buhari Ahkam 7 Müslim İmara 15)

ismaile

Kayıtlı Kullanıcı
Bir Hadis-i Şerif

Abdu Hayr anlatıyor: "Hz. Ali (R.a) bize geldi ve namaz kıldı. (Namazdan sonra abdest) suyu istedi. "Suyu ne yapacak, namazı kıldı ya! Herhalde bize öğretmek istiyor!" dedik. İçinde su olan bir kapla bir leğen getirildi. Kaptan sağ eline su döktü: Üç defa ellerini yıkadı. Sonra üç kere mazmaza ve istinşakta bulundu. Mazmaza ve istinşakı su aldığı eliyle yaptı. Sonra üç kere yüzünü yıkadı, sağ elini üç kere yıkadı, üç kere sol elini yıkadı. Sonra elini kaba batırdı, bir kere başını meshetti. Sonra üç kere sağ ayağını yıkadı, üç kere sol ayağını yıkadı. Sonra: "Resülullah (S.a.v)'ın abdestini bilmek kimin hoşuna giderse, işte o böyledir!" dedi."

Kütüb-i Sitte, 3564; Ebu Dâvud, Tahâret 50, (111); Tirmizi, Tahâret 37, (48); Nesâi, Tahâret 75, (1, 68)

ufuktuncay

Kayıtlı Kullanıcı
Bir Hadis-i Şerif

Abdu Hayr anlatıyor: "Hz. Ali (R.a) bize geldi ve namaz kıldı. (Namazdan sonra abdest) suyu istedi. "Suyu ne yapacak, namazı kıldı ya! Herhalde bize öğretmek istiyor!" dedik. İçinde su olan bir kapla bir leğen getirildi. Kaptan sağ eline su döktü: Üç defa ellerini yıkadı. Sonra üç kere mazmaza ve istinşakta bulundu. Mazmaza ve istinşakı su aldığı eliyle yaptı. Sonra üç kere yüzünü yıkadı, sağ elini üç kere yıkadı, üç kere sol elini yıkadı. Sonra elini kaba batırdı, bir kere başını meshetti. Sonra üç kere sağ ayağını yıkadı, üç kere sol ayağını yıkadı. Sonra: "Resülullah (S.a.v)'ın abdestini bilmek kimin hoşuna giderse, işte o böyledir!" dedi."

Kütüb-i Sitte, 3564; Ebu Dâvud, Tahâret 50, (111); Tirmizi, Tahâret 37, (48); Nesâi, Tahâret 75, (1, 68)

Selamün Aleyküm Sevgili Kardeşim!
Allah razı olsun bilgi için!
Ancak mavi olarak işaretlediğim kelimeleri bilmiyorum,yardımcı olabilirmisin!
Allah'a emanet olunuz!

ismaile

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm Sevgili Kardeşim!
Allah razı olsun bilgi için!
Ancak mavi olarak işaretlediğim kelimeleri bilmiyorum,yardımcı olabilirmisin!
Allah'a emanet olunuz!
Aleykum Selam kardeşim Rabbim hepimizden razı olsun inşALLAH
Abdestte mazmaza (ağıza dolu dolu 3 defa su vermek), istinşak (burna dolu dolu 3 defa suvermek) anlamındadır hayırlı geceler

ismaile

Kayıtlı Kullanıcı
Kütüb-i Sitte.....(abdest bahsi)İSTİNSAR, İSTİNŞAK VE MAZMAZA

Kütüb-i Sitte.....(abdest bahsi)İSTİNSAR, İSTİNŞAK VE MAZMAZA

3599 - Hz. Ebu Hüreyre (R.a) anlatıyor: "Resülullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Kim abdest alırsa istinsarda bulunsun (sümkürsün), kim taşla istinca yaparsa teklesin."

Buhari, Vudü 25; Müslim, Tahâret 20, 22, (237); Muvatta, Tahâret 2, 3, (1,19); Ebu Dâvud, Tahâret 55, (140); Nesâi, Tahâret 70, 72, (1, 66, 67).

3600 - Müslim'in bir rivâyetinde şöyle gelmiştir: "Sizden biri abdest alınca burnuna su çeksin, sonra sümkürsün."

Müslim, Tahâret 20, (237).

Bir diğer rivâyette: "...Burun deliklerine su çeksin, sonra sümkürsün'' şeklindedir.

Müslim, Tahâret 21, (237).

3601 - Ebu Hüreyre (R.a) anlatıyor: "Resülullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Biriniz uykudan uyandığı zaman üç kere sümkürsün. Zirâ şeytan, burnunun içinde geceler.''

Buhari, Bed'ül-Halk 11, (6, 243); Müslim, Tahâret 23, (238); Nesâi, Tahâret 73, (1, 67).

3602 - Abdullah İbnu Zeyd (R.a) anlatıyor: "Resülullah aleyhissalatu vesselâm'ı bir avuç su ile hem mazmaza hem de istinşak yaparken gördüm, bunu üç kere yapmıştı.''

Tirmizi, Tahâret 22, (28).

3603 - Talha İbnu Musarrıf an ebihi an ceddihi (R.a) anlatıyor: "Resülullah aleyhissalâtu vesselâm'ın yanına girdim, abdest alıyordu. Su yüzünden ve sakalından göğsüne akıyordu. Mazmaza ve istinşakın arasını da ayırmıştı."

Ebu Dâvud, Tahâret 54, (139).

3604 - Hz. Ali (R.a)'tan anlatıldığına göre, su istemiş ve mazmaza ve istinşak yapmış, sol eliyle sümkürmüş sonra da:

"Resülullah aleyhissalâtu vesselâm'ın temizliği böyleydi '' demiştir.

Nesâi, Tahâret 74, (1, 67).

ufuktuncay

Kayıtlı Kullanıcı
Aleykum Selam kardeşim Rabbim hepimizden razı olsun inşALLAH
Abdestte mazmaza (ağıza dolu dolu 3 defa su vermek), istinşak (burna dolu dolu 3 defa suvermek) anlamındadır hayırlı geceler

Selamün Aleyküm!

Allah razı olsun sevgili kardeşim!

Allah'a emanet olunuz!

ismaile

Kayıtlı Kullanıcı
Hadis : Şöyle demiştir: Hâris b. Hişâm radiya`llâhu anh Resûlu`llâh salla`llâhu aleyi ve sellem`den: "Yâ Resûllâ`llâh, sana vahiy nasıl gelir?" diye sordu. Resûlu`llâh salla`llâhu aleyhi ve sellem buyurdu ki: Ahyânen bana çıngırak sesi gibi gelir ki bana en ağır geleni de budur. Benden o hâl zâil olur olmaz (Meleğin) bana söylediğini iyice bellemiş olurum. Ahdânen Melek bana bir insan olarak temessül eder. Benimle konuşur. Ben de söylediğini iyice bellerim. -Âişe radiya`llâhu anhâ der ki: Resûl`llâh salla`llâhu aleyhi ve sellem`i soğuğu pek şiddetli bir günde kendisine vahiy nâzil olurken görmüşlüğüm vardır. (İşte öyle soğuk bir günde bile) kendisinden o hâl geçtiği vakitde şakaklarından şapır şapır ter akardı.

Sahih Buhari Hadisleri
Fasil : TECRÎD`İN METNİ
Konu : Vahyin geliş şekilleri
Ravi : Ümmü`l-mü`minîn Âişe
Baslik : VAHYİN NE ŞEKİLDE GELDİĞİ VE MERTEBELERİ

çltkç

Kayıtlı Kullanıcı
''din işinin başı islam,direği namaz,zirvesi cihaddır'' (tirmizi) ''allah'ım senden sana ait olanı istiyorum.senin hoşuna gitmeyecek işleri yapmaktan sana sığınıyorum.özün özünü,temizin temizini,senin vereceğin şerefi istiyorum.''ecmain..

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt