Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

hadis pınarı (2 Kullanıcı)

LUTFI

Kayıtlı Kullanıcı
"Her insan hata eder. Hata edenlerin en hayırlıları tövbe edenlerdir."

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
Hz. Enes (radıyallahu anh) anlatıyor: Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Nafaka için harcananın hepsi Allah yolunda harcanmış gibidir, bina için harcanan müstesna, bunda hayır yoktur."

Tirmizi, Kıyamet 41, (2484).

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
Hz. Osman radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:
"Ademoğlunun şu üç şey dışında (temel) hakkı yoktur: İkamet edeceği bir ev, avretini örteceği bir elbise, katıksız ekmek ve su."

Tirmizi, zühd 30, (2342).

LUTFI

Kayıtlı Kullanıcı
Abdullah ibn Ömer (r.anhüma)'dan rivayet edilmiştir.
"(Babam )Ömer'in şöyle dediğini işittim.
Resulullah (s.a.v.):
Doğrusu Allah sizi atalarınız, babalarınız adına yemin etmeyi yasaklıyor' buyurdu.

salih_43

Kayıtlı Kullanıcı

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Hz. Peygamber (sav) buyurdular ki: "Bana Cebrail aleyhisselam gelerek "Ümmetinden kim Allah`a herhangi bir şeyi ortak kılmadan (şirk koşmadan) ölürse cennete girer" müjdesini verdi" dedi. Ben (hayretle) "zina ve hırsızlık yapsa da mı?" diye sordum. "Hırsızlık da etse, zina da yapsa" cevabını verdi. Ben tekrar: "Yani hırsızlık ve zina yapsa da ha!" dedim. "Evet", dedi, "hırsızlık da etse, zina da yapsa!" Hz. Peygamber (sav) dördüncü kerresinde ilave etti :"Ebu Zerr patlasa da cennete girecektir

~Elçi~

Kayıtlı Kullanıcı
Zandan sakının. Çünkü zan, insanın içinden geçen en yalancı düşüncedir. İnsanların gizli ve özel hayatını araştırmayın. Ayıplarını öğrenmeye çalışmayın. Birbirinize karşı üstünlük yarışına girmeyin. Birbirinizi kıskanmayın. Birbirinize karşı kin beslemeyin. Birbirinize sırt çevirmeyin. Ey Allah’ın kulları! Kardeşler olun!
Hadis (Buhari).

eminkms

Kayıtlı Kullanıcı
Hadis No : 1762Ravi: İbnu Mes'udTanım: Resulullah (sav), Hz. Ebu Bekir, Hz, Ömer (ra) beraber otururlarken ben namaz kılıyordum. (Namazı bitirip) oturunca, Allah'a sena ile zikretmeye başladım ve arkasından Resulullah (sav)'a salat okuyarak devam ettim. Sonra kendim için duada bulundum. (Bu tarzımı beğenmiş olacak ki) Hz. Peygamber (sav): "İşte! İstediğin veriliyor, işte! İstediğin veriliyor." dedi.
Kaynak: Tirmizi, Cum'a 64, (693)

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
Câbir İbnu Abdillah el-Ensârî (radıyallahu anh) anlatıyor: Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "İki şey vardır gerekli kılıcıdır" Bir zat: -Ey Allah'ın Rasûlü! gerekli kılan bu iki şeyden maksad nedir? diye sordu: Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm):
"Kim Allah'a herhangi bir şeyi ortak kılmış olarak ölürse bu kimse ateşe girecektir. Kim de Allah'a hiçbir şeyi ortak kılmadan ölürse o da cennete girecektir" cevabını verdi."

Müslim, İman 151, (93).

LUTFI

Kayıtlı Kullanıcı
Müslüman bir ahlaki erdem olarak da taşıdığı güven ve emniyeti en önce diğer Müslüman kardeşleri hisseder. O, ne kardeşlerinin yüzüne veya gıyambında incitici sözler söyler ne de kimsenin malına, canına zarar verecek şeyler yapar.
(Müslim, İman, 65; Ahmed b. Hambel, el-Müsned,3/372.)

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
flowers013bz91as4.jpg

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
Ebu Hureyre anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:
"Sabah namazını (cemaatle) kılan, Allah'ın garantisi altındadır. Sakın Allah, (ona verdiği garantisi sebebiyle) size bir ceza vermesin!"
Rezin şunu ilave etti: "Kim bu garantiyi talep ederse onu elde eder ve bir daha da kaçırmaz."

Tirmizi, Fiten 6, (2165).

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
Ebu'I - Verd İbnu Sümâme anlatıyor: "Hz. Ali (radıyallahu anh) İbnu Ağyed'e dedi ki: "Sana kendimden ve Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) 'ın kızı Fâtıma (radıyallahu anhâ)'dan -ki o, babasına, ailesinin en sevgili olanı idi- bahsedeyim mi?''
"Evet, bahsedin!'' dedim. Bunun üzerine:
"Fâtıma radıyallahu anhâ değirmen çevirirdi; elinde yaralar meydana gelirdi. Kırba ile su taşırdı. Bu da boynunda yaralar açtı. Evi süpürüyordu. Üstü başı toz-toprak oldu. (Bu sıralarda) Rasûlüllah'a bir kısım köleler getirilmişti.. Fâtıma 'ya:
"Babana kadar gidip bir köle istesen!" dedim. Gitti. Aleyhisselâtu vesselâm'ın yanında bazılarının konuşmakta olduklarını gördü ve geri döndü. Ertesi gün Resulullah Fâtıma'ya gelerek:
"Kızım ihtiyacın ne idi?" diye sordu. Fâtıma süküt edip cevap vermedi. Ben araya girip:
"Ben anlatayım Ey Allah'ın Resülü!'' dedim ve açıkladım: "Fatıma'nın değirmen kullanmaktan elleri yara oldu, kırba ile su taşımaktan da omuzları incindi. Köleler gelince ben kendisine, size uğramasını, sizden bir hizmetçi istemesini ve böylece biraz rahata kavuşmasını söyledim. Bu açıklamam üzerine Resulullah:
"Ey Fatıma, Allah'tan kork, Allah'a olan farzlarını eda et, aileyin işlerini yap. Yatağına girince otuzüç kere sübhanallah, otuzüç kere elhamdülillah, otuzüç kere Allahuekber de. Böylece hepsi yüz yapar. Bu senin için hizmetçiden daha hayırlıdır.." buyurdular. Fatıma (radıyallahu anha):
"Allah'dan ve Allah'ın Resulünden razıyım" dedi. Resulullah ona hizmetçi vermedi."

Buhari, Fedailul Ashab 9, Humus 6, Nafakat 6, 7, Da'avat 11; Müslim, 80, (2727); Tirmizi, Da'avat 24, (3405); Ebu Davud, Harac 20, (2988, 2989), Edeb 109, (5062, 5063).

LUTFI

Kayıtlı Kullanıcı
Kalbi dürüst olmadıkça kulun İmanı doğru olmaz. Dilin doğru almadıkça da kalbi doğru olmaz.
(Ahmed b. Hambel Müsned)

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
Hz. Ali (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) efendimiz şöyle buyurdular:
"Kim kendisini Beytullahi'1-haram'a ulaştıracak kadar azık ve bineğe sahip olduğu halde haccetmemişse onun Yahudi veya Hıristiyan olarak ölmesi arasında fark yoktur. Zîra, Cenab-ı Hakk şöyle buyurmuştur: "Oraya yol bulabilen insana, Allah için Kâbe'yi haccetmesi gerekir" (Âl-i İmrân 97).

Tirmizî, Hacc 3, (812).

LUTFI

Kayıtlı Kullanıcı
Hz. Peygamber s.a.v. Efendimiz bu mübarek hadi-i şerifinde bize, bütün sadaka ceşitleri arasında güzel sözün önemini bildiriyor. İslam ahlakının prensiplerinden biri olan güzel sözlü olmayı teşvik ediyor. Fakat dalkavukluk ve yaltaklanma, birini yüzüne karşı övme ve abartlı iltifatlar güzel sözle karıştırılmamalıdır. Böyle hareketler Müslümanlık vakarı ile bağdaşmaz. Buhari,. Cihad, 72; Müslim, Zekat,56;
Ahmed b, Hambel, el-Müsned,2/316

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
sadaka.jpg

"Her birinizin her bir eklemi (ve kemiği) için bir sadaka gerekir. Binaenaleyh her tesbih sadakadır, her hamd sadakadır, her tehlil sadakadır, her tekbir sadakadır, iyiliği tavsiye etmek sadakadır, kötülükten sakındırmak sadakadır. Kulun kuşluk vakti kılacağı iki rek'at namaz bütün bunları karşılar."

Müslim, Müsafirîn 84, Zekat 56. Aynca bk. Buhari Sulh 11, Cihad 72, 128; Ebü Davüd, Tatavvu' 12, Edeb 160

furkan baba

Kayıtlı Kullanıcı
Sadaka genel anlamıyla iyilik yapmak maksadıyla bir şeyler vermektir ve bilinenin aksine kapsamı son derce geniştir. Hatta müminin bütün hayatının sadaka etrafında şekillendiği bile söylenebilir. çünkü selam vermekten bir güzel tebessüne, ihtiyacını gidermekten bilmediğini öğrenmeye kadar; her an bir insana yapabileceği sınırsız iyilik vardır ve bütün bunlar sadaka olarak anılır; kıymet kazanır.
Ahmed b. Hambel el-Müsned2/316

adviye_34

Kayıtlı Kullanıcı
İnsanın hayatı iki bölümden teşekkül etmiştir. Birincisi dünya hayatı, diğeri ise ahiret hayatıdır.

Kur'an-ı Kerim'de ''Allah insanların hangilerinin daha güzel işler yaptığını denemek için hayatı ve ölümü yaratmıştır'' (Mülk Suresi 2) buyurarak hayatın da ölümün de Allah (c.c.) tarafından yaratıldığını bize haber vermiştir.

Dünya hayatı, insanın dünyaya gelişi ile başlar, insan için kaçınılmaz son olan ölümle tamam olur. Yüce Allah, ''Her canlı ölümü tadacaktır. Ancak kıyamet günü yaptığınızın karşılığı size tastamam verilecektir. Kim cehennemden uzaklaştırılıp cennete sokulursa gerçekten kurtuluşa ermiştir. Dünya hayatı, aldatıcı metada başka bir şey değildir.'' (Ali İmran Suresi 185) buyurmuştur. Ölüm ise, Allah'ın takdir etmiş olduğu ömrün sona ermesi demektir. Her canlı Allah'ın izniyle ölümü tadacaktır. Allah'tan başka her varlık ölümlüdür.

Müşriklerin Peygamber Efendimizin ölümünü temenni etmeleri üzerine ölüm konusunda kimseye ayrıcalık yapılmayacağını vurgulayan şu ayette:

''Muhakkak sen de öleceksin onlar da ölecek'' (Zümer Suresi 30); ''Biz senden önce de hiçbir beşere ölümsüzlük vermedik, şimdi sen ölürsen onlar ebedi mi kalacaklar?'' (Enbiya Suresi 34) buyrularak peygamberler dahil bütün canlıların öleceği haber verilmiş, diğer bir ayette de ''Her milletin belli bir eceli vardır, onların eceli geldi mi ne bir an geri kalabilir, ne de öne geçebilir.'' (A'raf Suresi 34).

Peygamberimiz (s.a.s.) birtakım çizgiler çizerek şöyle buyurdu: ''İşte bu çizgi umduğu emelidir. Şu çizgi de ecelidir. İnsan emelini beklerken kendisine yakın olan eceli ansızın geliverir.'' (Buhari, Rikak, 4, VII, 171).

adviye_34

Kayıtlı Kullanıcı
Namaz olmadan diğer ibadetlerin bir kıymeti olmayacaktır. Namazsız bir adam, direksiz, sütunsuz bir binaya benzer ve yıkılıp gitmesi, an meselesidir. Hadislerde geçen bazı müjdeli haberler; mesela, cömertlerin cennete gideceği haberi her ne kadar bir müjde olsa da bu, namaz kılan cömert için geçerlidir. Namazsız bir cömertlik işe yarasa da, insana cenneti garanti edemez. Benim kalbim temiz deyip, o kalbi veren Allah'ın en çok istediği ibadeti yapmayan insan, sadece kendini aldatır. Çünkü, kalb ancak Allah'ı anmakla tatmin olur. Allah yoksa bir kalpte, o kalb dünya sevgisiyle dolu demektir. Bir insan namaz kılmıyorsa, kalbinde Allah'a karşı derin bir boşluk var demektir ve her an bu insanın küfür sathına geçmesi sözkonusudur. Efendimiz buyuruyor ki; " Namaz kılmayanla küfür arasında sadece bir perde kalmıştır." Belki de bunun için Sahabi, namaz kılmayana neredeyse müslüman değil nazarıyla bakıyordu. Allah Resulü, " Namazı terkeden, Allah'ın huzuruna, Allah ona çok kızmış bir halde çıkar." buyurmuştu. Bunu bilen Abdullah bin Abbas, gözleri görmez olduğunda kendisine, sırt üstü yatıp bir kaç gün namazı ima ile kılması durumunda tedavisini yapabileceğini söyleyen doktora, "hayır bunu yapamam, çünkü Allah Resulü böyle buyurdu" demişti.

Namaz, günde beş defa Allah'a hesap vermenin adıdır.

Bize çok değerli bir sermaye verilmiştir. Bu sermaye ömürdür. Ömrün de kendine göre bir hesabı vardır. Mü'min her an yaşadığı hayatın hesabını verme şuuruyla yaşar. Bu şuuru her zaman canlı tutan da beş vakit namazdır.

Namazdaki secde, kulun Allah'a (c.c .) en yakın olduğu andır.

ashab_kiram

Kayıtlı Kullanıcı
İnsanın hayatı iki bölümden teşekkül etmiştir. Birincisi dünya hayatı, diğeri ise ahiret hayatıdır.

Kur'an-ı Kerim'de ''Allah insanların hangilerinin daha güzel işler yaptığını denemek için hayatı ve ölümü yaratmıştır'' (Mülk Suresi 2) buyurarak hayatın da ölümün de Allah (c.c.) tarafından yaratıldığını bize haber vermiştir.

Dünya hayatı, insanın dünyaya gelişi ile başlar, insan için kaçınılmaz son olan ölümle tamam olur. Yüce Allah, ''Her canlı ölümü tadacaktır. Ancak kıyamet günü yaptığınızın karşılığı size tastamam verilecektir. Kim cehennemden uzaklaştırılıp cennete sokulursa gerçekten kurtuluşa ermiştir. Dünya hayatı, aldatıcı metada başka bir şey değildir.'' (Ali İmran Suresi 185) buyurmuştur. Ölüm ise, Allah'ın takdir etmiş olduğu ömrün sona ermesi demektir. Her canlı Allah'ın izniyle ölümü tadacaktır. Allah'tan başka her varlık ölümlüdür.

Müşriklerin Peygamber Efendimizin ölümünü temenni etmeleri üzerine ölüm konusunda kimseye ayrıcalık yapılmayacağını vurgulayan şu ayette:

''Muhakkak sen de öleceksin onlar da ölecek'' (Zümer Suresi 30); ''Biz senden önce de hiçbir beşere ölümsüzlük vermedik, şimdi sen ölürsen onlar ebedi mi kalacaklar?'' (Enbiya Suresi 34) buyrularak peygamberler dahil bütün canlıların öleceği haber verilmiş, diğer bir ayette de ''Her milletin belli bir eceli vardır, onların eceli geldi mi ne bir an geri kalabilir, ne de öne geçebilir.'' (A'raf Suresi 34).

Peygamberimiz (s.a.s.) birtakım çizgiler çizerek şöyle buyurdu: ''İşte bu çizgi umduğu emelidir. Şu çizgi de ecelidir. İnsan emelini beklerken kendisine yakın olan eceli ansızın geliverir.'' (Buhari, Rikak, 4, VII, 171).

yüreğine sağlık kardeşim ALLAH hepimizi namazımızı hakkıyla eda edenlerden eylesin

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt