Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Haccac ordusuyla irak'a yürüyünce (1 Kullanıcı)

ping_pong

Kayıtlı Kullanıcı
HACCAC IRAK'A YÖNELİNCE

Haccac-ı Zâlim, Emevî devletinin ordu kumandanla¬rından biri idi. Sahabeden sonra gelen Müslüman nesle çok zulmetmiş, baskıda bulunmuştu.
Ona dediler ki:
— Sen Hazret-i Ömer'in nasıl adalet ettiğini biliyorsun. Ne olur, bize onun gibi muamele eyle.

Şöyle cevap verdi:
— Hazret-i Ömer'in zamanında, sahabeler gibi halk vardı. Siz sahabe gibi adalete lâyık olun, ben de Ömer gibi âdil olayım. Siz sahabe gibi adalete lâyık halk olmuyorsunuz, ama benden Ömer gibi âdil olmamı bekliyor¬sunuz, yağma yok. Sizin gibi halka, ancak benim gibi kumandan gerektir. Lâyıkınız budur.
Aradan bir müddet geçti, bir sürü ihtilâf ve ayrılıkların menşei haline gelmiş olan Irak ve Basra'da bir korku başladı. Sebebi, Haccac'ın ordusu ile Irak'a geleceği söylentisiydi. Halk toplanmış, zamanın din büyüğü, meşhur velî Hasan Basrî Hazretleri'ne gitmişti.

Ona şöyle diyorlardı:
— Ey muhterem zat, sen bize bir akıl ver. ne yapaca¬ğımızı işaret buyur. Haccac ordusunu toplamış, buraya geliyormuş. Buraya gelirse olacaklar malûm. Kimimiz buradan kaçmalıyız, diyor. Kimimiz de kaçmayıp bekle¬meliyiz, diye diretiyor.

Büyük velî onlara şu cevabı verdi:
— Kaçmayınız, zira arkanızdan erişir, sizi kılıçtan ge¬çirir. Oturup beklemeyiniz, gelip sizi bulunduğunuz yer¬de kıskıvrak yakalar. Kalkınız topyekûn günahlarınıza tevbe, istiğfarla meşgul olunuz. Zira sizin başınıza gel¬mek üzere olan bu musibet, sizin günahlarınız sebebiyle yola çıkmıştır. Haccac bir vasıtadır. Siz bu vasıtayla ısla¬ha muhtaç hale gelmişsiniz.
Bunun üzerine Irak halkı, istişare ettiler. Gerçekten de bir sürü zulme, haksızlığa girdiklerini, konu komşu hakkı gözetmez, ahlâkî ve İslâmî ölçülere itibar etmez ol¬duklarını itiraf ettiler. Derhal herkes tevbe, istiğfar ederek Allah'a yalvarmaya başladı:
— Yâ Rab, biz Haccac gibi birinin zulmüne müstehak olduk. Sen bizim kusurumuzu afveyle. Günahımızı itiraf ediyor, ihtilâf ve tefrikalara artık son vermek istiyoruz!
Cami ve mescidlerde, ev ve kırlarda gözyaşı dökerek tevbe, istiğfara devam eden halka, birkaç gün sonra şu haber geldi:
Irak'a doğru yola çıkmış olan Haccac aniden fikir değiştirerek yönünü başka tarafa çevirdi, buraya gelmekten vaz geçti.

Hak kulundan intikamı yine ahdiyle alır»
Bilmeyen İlm-i ledünnü, onu abd etti sanır.
Her işin faili O'dur, kul eliyle işlenir,
Zanneder misin ki hâşâ O'nsunuz bir zerre deprenir
.

islamoglu

Kayıtlı Kullanıcı
Esselamu aleykum ,çok güzel bir konu işlemişsin eline sağlık kardeşim,Hacacı zalimle ilgili küçük bir kıssada ben ekleyem isterim buraya hakkını helal et!!!

Haccacı Zalim zalimliği ile ünlü bir İslam Emiri idi,bir gün Annesi ''Ey oğul niye bu kadar zulmediyorsun bu insanlara?'' diye sorduHaccacı Zalim dediki Ana bak şimdi şu adamı çevirip birkaç sual edecem ve yoldan geçen birini çevirdi.Adam önce çok korktu titremeye başladı.Haccac adama Ne iş yaparsın dedi?adamEfendim çiftciyim zeytin üretirim dediHaccac Anlat baayım nasıl yapıyorsun bu işi?diye sorunca adam başlamış anlatmaya anlattıkcada açılmış Zeytin ağacını ,budarım,bakarım,etrafını temizlerim,sularım,mahsul zamanı mahsulü toplarım ,kuyularım,saklarım,yağlık olanın yağını çıkarırım vs.v.s ...peki demiş Haccacı zalim birazda dini konulardan sorayımNamazın farzı kaç,abdestin sünnetleri ne ?adam başlamış kem küm etmeye demiş HaccacYıkın bunu falakaya bu dünyaya Allaha kulluğa gelmiş bilememiş ama dünya işi oldumu ne sorsak hemen cevap veriyor Ah anacım görüyon işde niye ben bunlara eziyet ediyom :) (doğrusunu Allah-u Teala bilir.)

ping_pong

Kayıtlı Kullanıcı
Esselamu aleykum ,çok güzel bir konu işlemişsin eline sağlık kardeşim,Hacacı zalimle ilgili küçük bir kıssada ben ekleyem isterim buraya hakkını helal et!!!

Haccacı Zalim zalimliği ile ünlü bir İslam Emiri idi,bir gün Annesi ''Ey oğul niye bu kadar zulmediyorsun bu insanlara?'' diye sorduHaccacı Zalim dediki Ana bak şimdi şu adamı çevirip birkaç sual edecem ve yoldan geçen birini çevirdi.Adam önce çok korktu titremeye başladı.Haccac adama Ne iş yaparsın dedi?adamEfendim çiftciyim zeytin üretirim dediHaccac Anlat baayım nasıl yapıyorsun bu işi?diye sorunca adam başlamış anlatmaya anlattıkcada açılmış Zeytin ağacını ,budarım,bakarım,etrafını temizlerim,sularım,mahsul zamanı mahsulü toplarım ,kuyularım,saklarım,yağlık olanın yağını çıkarırım vs.v.s ...peki demiş Haccacı zalim birazda dini konulardan sorayımNamazın farzı kaç,abdestin sünnetleri ne ?adam başlamış kem küm etmeye demiş HaccacYıkın bunu falakaya bu dünyaya Allaha kulluğa gelmiş bilememiş ama dünya işi oldumu ne sorsak hemen cevap veriyor Ah anacım görüyon işde niye ben bunlara eziyet ediyom :) (doğrusunu Allah-u Teala bilir.)

paylasımınız cok güsell cokk saolunn

yorumunuz için

ping_pong

Kayıtlı Kullanıcı
Hak kulundan intikamı yine ahdiyle alır»
Bilmeyen İlm-i ledünnü, onu abd etti sanır.
Her işin faili O'dur, kul eliyle işlenir,
Zanneder misin ki hâşâ O'nsunuz bir zerre deprenir.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt