Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

GÜNÜN HADİSİ (2 Kullanıcı)

canfeda

Kayıtlı Kullanıcı
Ebu Hureyre(r.a)'dan.Resulüllah(s.a.v)
"Kim,Allah'ın rızası istenilen bir ilmi,sırf dünya menfaatine erişmek için öğrenirse,kıyamet günü cennetin kokusunu bulamaz."
buyurmuştur

mzumrutcu

Kayıtlı Kullanıcı
Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:

“Allah-u Teâlâ kıyamet günü şöyle buyurur:

Benim celalim için birbirini sevenler nerede? Zatımın gölgesinden başka bir gölge olmayan günde onları kendi gölgemde gölgeleyeceğim. Benim için birbirini sevenlerin nurdan minberleri vardır. Nebiler ve şehitler onlara gıpta ederler. Zatının gölgesinden başka hiçbir gölgenin olmadığı o günde Allah-u Teâlâ yedi sınıf insanı kendi gölgesi altına alır; Allah için birbirini seven bu şekilde bir araya gelip bu şekilde ayrılan iki kişi…”

Tirmizi

Hatice-tül Kübra

Kayıtlı Kullanıcı
[h=2]Ramazan’da verilen beş nimet[/h]Cabir ibni Abdullah Radiyallâhu Anh, Resul-i Ekrem Efendimiz Sallallâhu Aleyhi Vesellemin şöyle buyurduğunu rivayet ediyor:
“Ümmetime Ramazan ayında beş şey ihsan edildi. Bunlar daha önceki peygamberlerin ümmetine verilmemişti.
“Birincisi: Ramazan ayının ilk gecesi olunca Cenab-ı Hak onlara rahmetiyle bakar. Allah kime rahmetiyle bakarsa, onu hiçbir zaman azaba çarptırmaz.
“İkincisi: Oruç tutanların ağızlarının kokusu Allah katında misk kokusundan daha hoştur.
“Üçüncüsü: Gece ve gündüz melekler oruç tutanların bağışlanması için Allah’a yalvarırlar.
“Dördüncüsü: Allah o gün Cennetine emir verir ve şöyle buyurur: ‘Ey Cennet, kullarım için hazırlan, süslen. Dünya sıkıntılarından kurtulup Benim huzuruma ve ikramıma gelip istirahat etmeleri yaklaştı.’
“Beşincisi: Ramazan’ın son gecesi gelince de, Allah oruç tutan kullarının hepsini affeder.”
Sahabilerden bir zat sordu: “Ya Resulallah, bu gece Kadir Gecesi midir?”
Peygamber Sallallâhu Aleyhi Vesellem “Hayır,” dedi, “bilmez misiniz, işçiler gün boyu çalışıp da işlerini bitirdikleri zaman ücretlerini almıyorlar mı?”

{et-Tergib ve’t-Terhib, 2:92}

mzumrutcu

Kayıtlı Kullanıcı
Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘Aziz ve Celil olan Allah şöyle buyurdu:

–Ben salih kullarım için ahiret azığı olarak hiçbir gözün görmediği, hiçbir kulağın işitmediği ve hiçbir insanın aklına gelmedik bir takım nimetler hazırladım. Allah’ın sizleri bu sözlerle muttali kıldığı şeyleri bir yana bırak. Bir de bunlardan başka onun sizleri muttali kılmadığı bir şey vardır ki, o en büyüktür’ buyurdu.”

Müslim 2824/3, Buhari 3053

mzumrutcu

Kayıtlı Kullanıcı
kardesim burda nedemek istediginizi anlamadim desem..

Çok fazla önemli değil ya ben oruçla ilgili bir hadis mesajı attım ardından 2 dakika sonra sende oruçla ilgili hadis attın ben de yavaş yazdığımdan şaşırdım hızlı oldu biraz o yüzden yukarıdaki mesajı attım Kardeş. Problem yok, yanlış bir şeyler anlamadın değil mi ::)

Hatice-tül Kübra

Kayıtlı Kullanıcı
Çok fazla önemli değil ya ben oruçla ilgili bir hadis mesajı attım ardından 2 dakika sonra sende oruçla ilgili hadis attın ben de yavaş yazdığımdan şaşırdım hızlı oldu biraz o yüzden yukarıdaki mesajı attım Kardeş. Problem yok, yanlış bir şeyler anlamadın değil mi ::)
Est..tabiki yanlis anlamadim sadece bu ne hiz diyince neden oyle dedinizi merak ettim zamanla alisirsiniz ilk zamanlar bende oyleydim..

Hatice-tül Kübra

Kayıtlı Kullanıcı
[h=2]Oruçluya hesap sorulmaz[/h]Ebu Melike Radiyallâhu Anh, Resul-i Ekrem Efendimiz Sallallâhu Aleyhi Vesellemin şöyle buyurduğunu rivayet ediyor:
“Şu üç kişi rızıklarını helalinden temin ettikleri zaman âhirette hesaba çekilmez. Oruç tutan, sahura kalkan, Allah yolunda cihat eden.”

{Kenzü’l-Ummal, 3:328}

salavatqetir

Kayıtlı Kullanıcı
- Hz. Ömer (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Dua sema ile arz arasında durur. Bana salât okunmadıkça, Allah'a yükselmez. [Beni hayvanına binen yolcunun maşrabası yerine tutmayın. Bana, duanızın başında, ortasında ve sonunda salât okuyun.]"
[Tirmizî, Salât 352,

mzumrutcu

Kayıtlı Kullanıcı
Abdullah bin Mes’ud (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘Sizi Allah’a yaklaştırıcı ve ateşten uzaklaştırıcı hiçbir şeyi terketmedim, onların hepsini size emrettim ve sizi Allah’tan uzaklaştırıcı, ateşe yaklaştırıcı hiçbir şeyi terketmedim, onların hepsini size yasakladım’ buyurdu.”

Begavi 4111, Beyhaki 13443

KatrePare

Kayıtlı Kullanıcı

Resulullah (sav) şöyle buyurdu: "İşlerin en hayırlısı orta ve itidal üzere olanıdır."

kütübi-s-Sitte'den..

Sedaa_*

Kayıtlı Kullanıcı
(Kadir gecesini, Ramazanın son on gününün 21, 23, 25, 27 ve 29 gibi tek gecelerinde veya Ramazanın son gecesinde arayın. Sevabını umarak Kadir gecesini ibadetle geçirenin günahları affolur.) [İ.Ahmed]

canfeda

Kayıtlı Kullanıcı
Aişe validemizin Rasulullah efendimize;
-Ya Rasulallah,farzedin ki Kadir gecesi bugün ne yapmamı tavsiye edersiniz diye sormuş,
Rasulullah(S.A.V) efendimizde,
-Ya Aişe,
"Allahümme afüvvün,kerimün tuhıbbül affe fağfü anni" diye dua et buyurmuş.
(Allahım sen affedicisin,affetmeyi seversin,beni de affeyle.Amin.)

Sedaa_*

Kayıtlı Kullanıcı
El mer’ü ala dini halilihi: Kişi, arkadaşının dini üzeredir.

KatrePare

Kayıtlı Kullanıcı
Beni her seyden cok sevmedikce, bana tam iman etmis olmazsiniz.

AcizBirKul.

Kayıtlı Kullanıcı
Kaynak : Kütüb-ü Sitte
Ebu Ümâme radıyallahu anh anlatıyor: "Resülullah aleyhissalâtu vesselâm bize selâmı yaygınlaştırmamızı (tanıdık, tanımadık herkese vermemizi) emretti."

AcizBirKul.

Kayıtlı Kullanıcı
Kim, kendisine yapılan bir iyliğe karşı, bunu yapana: 'Hz. Allah sana hayırlı mukafat versin' derse teşekkürü en mükemmel şekilde yapmış olur.

Ravi: Tirmizi, Birr 86

AcizBirKul.

Kayıtlı Kullanıcı
hadis15388422.jpg

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt