Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

GÜNLERDEN BİR GÜN KURBAĞA YARIŞI DÜZENLENMİŞ!!! (2 Kullanıcı)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı
RE: HİÇ DÜŞÜNDÜNÜZ MÜ?

RE: HİÇ DÜŞÜNDÜNÜZ MÜ?

rabbimin izni iledir bu kardeşimde öbür tarafta müslüman olmanın bir yararı olmayacaktır ama rabbim bu dünyada nasip etsin

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı
RE: ÜLKEMİZDE AYRIMCILIK VARMIDIR?

RE: ÜLKEMİZDE AYRIMCILIK VARMIDIR?

müslümanlar birleşmeli olmalı bir ümmet ümmete karşı duramaz hiç ir güç kuvvet

zeliha2000

Kayıtlı Kullanıcı
RE: silemedim,beyaza boyadım sadece...

aynı duygular içindeyim silemiyorum sadece beyaza boyuyorum

SUMRU

Yasaklı Kullanıcı

S.A..
ELLERİNİZE SAĞLIK

KONU DIŞI (STRATEJİ)

SELAMETLE..

istikbal

Kayıtlı Kullanıcı
Annem iyi olsun ve savaş bitsin

Annem iyi olsun ve savaş bitsin

Muhacir’in en büyük özlemi Çeçenistan’da bulunmak ve oradaki akrabalarını görebilmek. “Çeçenistan benim ülkem orayı görmeyi çok istiyorum.” derken gözleri doluyor ve yüzünü başka yöne çeviriyor.

Dünya kamuoyunun yaşanan sıcak gelişmelerden dolayı Ortadoğu’ya odaklandığı bir dönemde, başka bir insanlık dramının muhataplarını, İstanbul’da bulunan Çeçen mültecileri ziyaret ediyoruz. Kampta yaşayan çocuklarla yaptığımız görüşmelerden yola çıkarak tekrar görüyoruz ki, savaşlar sivil halk üzerinde kolay kolay unutulmayacak izler bırakıyor.

Dokuz yaşındaki Muhacir kampta yaşayan çocuklardan sadece biri. Henüz üç yaşında iken Çeçenistan’daki savaş dolayısıyla yaşadıkları yerleri terk ederek ailesiyle birlikte İstanbul’a gelmiş. O zamandan bu yana ailesiyle birlikte Fenerbahçe’de bulunan mülteci kampında yaşıyorlar. Muhacir’in beş kardeşi daha var.

Türkiye’ye çok küçükken geldiği için savaş ve Çeçenistan’la ilgili bir şey hatırlamıyor. Savaş hakkında bildiği tek şey dedesinin savaş esnasında şehit edilmiş olması. Çeçenistan’da bulunduklarında annesi gazetecilik yapıyormuş ve Muhacir’in babası da özel bir televizyon kanalının sahibiymiş.

Muhacir, Moda İlköğretim Okulu dördüncü sınıf öğrencisi. Bulunduğu okulda öğretmenleriyle sorun yaşamıyor ama öğrenciler tarafından dışlanıyor. Sınıfındaki çocuklardan sadece bir tanesi ile arkadaşlık yapabiliyor. İlerde okuyup doktor olmak isteyen küçük kız, insanları tedavi edip iyileştirme hayali kuruyor. Doktor olup hasta annesi ile ilgilenmek en büyük hayali.

Muhacir’in en büyük özlemi ise Çeçenistan’da bulunmak ve oradaki akrabalarını görebilmek. “Çeçenistan benim ülkem orayı görmeyi çok istiyorum.” derken gözleri doluyor ve yüzünü başka yöne çeviriyor.

Günlerini kampta yaşayan diğer çocuklarla birlikte oyun oynayarak ve denize girerek geçiren Muhacir kampta yaşadıkları evden pek hoşnut değil: “Evimiz çok küçük kutu gibi ve hiç de rahat değil. Keşke iki katlı geniş bir evde yaşasaydık. Bir de evde her şey aynı, renkleri dahil aynı, değişiklik olsun isterdim.”

Muhacir, savaşın izleri ile hayatı şekillenen milyonlarca çocuktan sadece biri. Yaşıtlarından farklı bir dünyası ve hayattan da farklı beklentileri var. Muhacir ve kamptaki diğer arkadaşları muhacir olarak geldikleri Türkiye’den Çeçenistan’a dönüp ülkelerini yeniden inşa edecekleri günü bekliyor.

alıntı

FUNDA_

Kayıtlı Kullanıcı
RE: BİR ŞARKIN OLSUN

NE GÜZEL DE SÖYLEMİŞSİN KARDEŞİM. SUSMAK BAZEN GERÇEKTENDE BAZI ŞEYLERİN ÇÖZÜMÜDÜR HAA;)

Ecrin Hicran

Kayıtlı Kullanıcı

SELAMUN ALEYKÜM KARDEŞİM.ALLAH(CC) RAZI OLSUN.BENCEDE HER ŞEYİN EN GÜZELİ SESSİZLİK,ZATEN EN GÜZEL ŞEY SESSİZLİĞİN İÇİNDEKİ MANAYI BULMAKTIR DİMİ BEN BÖYLE DÜŞÜNÜYORUM..SELAMETLE

VEYS

Kayıtlı Kullanıcı

Konusmak ihtiyac olabilir, ama susmak bir sanattir...

Sessizlik de bir çeşit konuşma sanatıdır.

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı
NEDİR AŞK DENİLEN ŞEY?

NEDİR AŞK DENİLEN ŞEY?

Niçin aşk?Nedir bu aşk denilen şey, elle tutulmaz gözle görülmez bir şeyse nedir bu yaşanan somut acılar,güzellikler? Tek başına aşkı tanımlamak herşeyden soyutlamak mümkün mü? Hayır ! Aşk bugünlerde bazılarına göre plastikten bile yeniden yapıldı.Dünyada yaşanan suniliğe doğru gidiş aşkın etrafını sardı.
Nedir şu aşk...? Aşk hayatın bize hazırladığı en güzel sürprizdir, bu yüzden de kalpleri ne zaman ele geçireceği hiç belli değildir. Daha ne olduğunu bile anlayamadan onun hükümdarlığına giriverirsiniz. Aşk; en yalın biçimde anlatılan tek kavramdır o, adı kendisidir zaten. Onu anlatmak için sonu gelmez cümleler kurmanıza gerek yoktur, "Aşık oldum" dediğiniz an akan sular durur, küçücük çocuk bile sizi rahatlıkla anlayabilir, çünkü aşkın dili tektir.
Aşkın zamanını biz ayarlayabilseydik eğer ve kime neden aşık olduğumuzu anlayabilseydik,aşkın sırrını da çözerdik herhalde. Ama o zaman da aşkın insanı alıp götüren büyüsü tamamen kaybolurdu.
Aşk hayata karşı işlenen en güzel ve en doğru suç ortakIığıdır, aşk hayatın bütün tekdüzeliğine, bütün sıradanIığına en soylu başkaldırıdır. Ondan korkup kaçmak hiç kimseye yakışmaz. Ve elbette yasanılan aşkı suçlamak ,yargılamak, karalamak, inkar etmek de aşka yakışık kalmaz. Bu önce haksızlık, kendinize saygısızlık olur. İnsan sonuna kadar savunmalı aşkını, karşılık görmesede, acı çekeceğini hissetsede, yarın terkedileceğini bilsede, ailesini karşısına alacağını bilsede taviz vermemeli aşkından, "Seni Seviyorum" diyebilmeli göğsünü gere gere. Aşk iste o zaman aşktır. Ve bunun dogrusu yanlışı yoktur, zaten aşkın kendisi doğrudur, kime karşı duyuluyorsa bu aşk, doğru insanda işte odur.
Aşkın zamanı yoktur, hep hazırlıksız yakalar insanı. Evli olmanız, sevgilinizin olması, bir ayrılığın taze yaralarını kurutmaya calışmanız,bağlılıktan korkmanız, ailenizden çekinmeniz, hatta sevilenin hapse girmesi bile onun hiç mi hiç umrunda değildir. İşte aşk bütün bunlara tek başınıza karşı gelebilme yurekliliğidir, belkide yeni hayata geçebilme yolu...
Aşkın ne zaman gelebileceği belli olmadığı gibi, ne zaman gideceği de hiç belli değildir. Fazla vakti yoktur onun, uzun süre beklemeye ve bekletilmeye tahammülü de yoktur. Bir başka göze bakmaya, bir başka tene dokunmaya başlaması o kadar da zor değildir...Aşktan değil, onun kaçmasından korkun ve doğruluğuna yanlışlığına bakmadan sonuna kadar savunun aşkınızı.
Biliyor musunuz, hayat zaten kocaman bir yalan, bu kadar sahteligin içinde gerçek ve doğru olan tek guzellik AŞK.!!. Lütfen ona haksızlık etmeyelim..

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı
RE: NEDİR AŞK DENİLEN ŞEY?

ask karşılıklı sevgidir.acıyı tatlıyı paylaşmaktır.
2 - aşk kırık kalp demektir
3 - aşk paylaşmaktır.çünkü aşk paylaştıkça yücelir.
4 - aşk sonsuz sevgidir. aşk birini sevip onunla olmaktır. ölümüne sevgidir.aşka saygıdır.
5 - aşk tükenmez bir kalemdir.dertleri yazmaya yarar................
6 - aşk umutsuzca beklemek hemde hiç sevmeyecekmiş gibi
7 - aşk yaşanması gereken en güzel duygu ancak içinde yalan olmadığı sürece ve aşk bir insana verilebilecek en özel değer olarak adlandırıyorum.

haticekubra_87

Kayıtlı Kullanıcı
bir küçük tebessüm

bir küçük tebessüm

Uy sevgili usagum!

Allah'in selami tabiidur. Mektubu cok yavas yazayrum, cunkim bilirum ki,
cabuk okuyamazsun.. Benden yana sual
edersen, Allahuma pin sukur iyiyum, yeni pir is puldum.. Emrimde yuze
yakin adam var, hepsi de sessuz sedasuz, kendi
hallerinde. Ne is puldugumu soraysan soyleyecegum patlama, mezarluk
pekcisi oldum..
Bacin Emine bir usak doguracak, daha erkek midur, kiz midur, pelli
degil. Hacan o yuzden saga dayi mi oldin, teyze mi oldin soyleyemeyrum..
Temel emicen de tukkan actu, o da otuza aldigini yirmipese verir, surumden kazaniyormus oyle dedi..
Bizim koye findukcularin Temel'i muhtar sectuk, akillu usak da. Gecen
gun hepimizu zelzeleye karsi asi etturdu. Temel akilludur, hemde durusttur.. Gecenlerde bir taksinin soforu koye varmis, muhtari arayu, meger yolda pir tavuk ezmus sahibini soraymus.. Muhtar Temel tavuga pakmis, hapu bizden degildur, pizum koyde yassu tavuk yoktur, demis..
Senin kucugun Memet cok akullu bir usak cikti. Gecen gun tepeye varmis,
elinde bir ip sallayup duriy.. Anan, uy usagim ne edeysun orada demis.. O da heva turumuna bakayrum demis. Cektum oni aksam karsuma, anlat bakayum su hava turumu isinu dedim. Anlatti, meger ip sallanunca havanin ruzgarli oldugunu, ip islaninca da yagmur yagdigunu anlaymis..
Cok akillu usak vesselam. Sen o yasta boyle akillu degildun!
Yaa iste boyle usagum.. Memlecetten saga pol pol havadis.. Yeni havadis olursa yine yazayrum.. Baki Hudaya emanet ol.
Baban
Not: Mektupa para koyacaktum, ama gec akluma geldu, zarfu kapatmisum

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

AŞK SEVDİGİNE KAVUŞAMAMAKTIR.

ABLAMA DÖKTÜRMÜŞ YİNE:) EMEGİNE SAGLIK

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

aşk; karşılıklı yaşan bir devrimdir.
9 - erişilemeyen erişildiği zamanda bitendir
10 - karşılık yanlış anlaşılma olayıdır çünkü sevdiğimi bende yanlış anladım bunada "aşk" dediler

bin-dilek

Kayıtlı Kullanıcı

aşk bir kadını yaşamının tam öyküsü .erkeğin ise yalnızca bir serüvenidir....

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

sevgi insanın birbirine duyduğu güzel bir yaşamdır her insan ömründe aşık olmuştur. aşk ferman tanımaz
13 - uğrunda ölümü bile göze almaktır
14 - uğrunda ölümü bile göze almaktır
15 - "aşk karşındakinin bulunmaz hint kumaşı olduğunu sanmanla zavallı bir kişi olduğunu anlaman arasındaki zamandır"...
16 - "aşk" insanın içindeki duyguları paylaşabilmeleri için duydukları ihtiyaçtır.
17 - "aşkın şerhinde (açıklamasında) akıl, çamura batmış eşek gibidir." mevlana
18 - "bir ınsanı tanmakla baslar hersey" demis sait faik abasiyanik. sevgılı; gercektende senı tanıdıktan sonra basladı hersey,senı tanıdıktan sonra...

hmehmet

Kayıtlı Kullanıcı
RE: SEN HİÇ ALLAH(cc)'a AŞIK OLDUN MU?

RE: SEN HİÇ ALLAH(cc)'a AŞIK OLDUN MU?

aşkımızı sevgiliye söylemedik ki
sözler sırrımıza ortak olamsın diye der üstad fuzuli ve sana biri mi baktı yarim yüzünde göz izleri var!aşk esasında gizlilik ister,mahremiyetin en üst seviyesidir.Kimse duymasın ister yarini kimse bilmesin ki kimse göz koymasın.Acı çekmektir sevdiğinin yolunda.Her çektiğin acı seni ona bir derece daha yaklaştırır.Yaradılanı sev yaradan ötürü demişler BELA'yı allah(sevgili) yaratmış.O halde sevgiliden ne gelirse gelsin güzel olmalı çünki sonunda cemalini görmek var.Zaten gerçek aşık yok olduğu sürece vardır yani işin özü senin bedenin onunkinde yok olmalıdır ve bence elif gibi olmak gerekir iki tane yazılıp tek okunmak yani tek bedende iki ruh taşımak işte aşk budur....
NAR-I DİLDEN ZAHİR ETSEM BİR SERER ALEM YANAR
DURSA BİR DEM SİNE-İ SÜZANIM ÜZRE GAM YANAR!!! VESSELAM
KARDEŞ!!!

Ecrin Hicran

Kayıtlı Kullanıcı

SELAMUN ALEYKÜM ABLAM.
AŞK=YOK
AŞK=?
AŞK=??
AŞK=???
AŞK=????
.

GERÇEK AŞK=ALLAH(CC) AŞKI
GERÇEK AŞK=RESÜL(SAV) AŞKI
GERÇEK AŞK=İMAN AŞKI.
SELAM VE DUA İLE..

tugce

Kayıtlı Kullanıcı

ask cennet bahcelerinden bize hediye edilmis aci-tatli insanı sinirsiz sarhos eden seytan halinde bir melektir. .. sadece alışkanlıktan ıbarettır. B)

beadgirl

Kayıtlı Kullanıcı

gine döktürmüşsün ablam çok güzel olmuş ellerine sağlık:p:p:p bnde nette bulduğum aşkla ilgili komik bir hikayeyi paylaşmak isterim inşallah beğenirsinizzz kardeşlerimmm ...................

"Uzun zaman önce, iyi huylar ve kötü huylar ne yapacaklarini bilemez vaziyette dolaniyorlarmis. Bir gün, toplanmislar ve her zamankinden daha sıkkın oturuyorlarken Saflik ortaya bir fikir atmis: "Neden saklambaç oynamiyoruz?" Ve hepsi bu fikri begenmis, ve hemen çilgin Çilginlik, bagirmis: "Ben ebe olmak ve saymak istiyorum, Ben ebe olmak istiyorum!" ve baska hic kimse Çilginligi arayacak kadar çildirmadigi icin, Çilginlik bir agaca yaslanmis ve saymaya baslamis, 1, 2, 3 .... Ve Cilginlik saydikca, iyi huylarla kötü huylar saklanacak yer aramislar.Sefkat Ay'in boynuzuna asilmis; ihanet çöp yigininin icine girmis; Sevgi bulutlarin arasina kivrilmis; Yalan bir tasin altina saklanacagini soylemis ama yalan söylemis çünkü gülün dibine saklanmis; Tutku dunyanin merkezine gitmis; Para hirsi bir çuvalin icine girerken çuvali yirtmis. Ve Çilginlik saymaya devam etmis, 79, 80, 81, 82..... Askin disinda,bütün iyi huylar ve kötü huylar o ana kadar zaten saklanmis, Ask, kararsiz oldugu gibi, nereye saklanacagini da bilmiyormus.. Bu bizi sasirtmamali çünkü hepimiz Aski saklamanin ne kadar zor oldugunu biliriz. Ve Çilginlik 95, 96, 97... ye gelmis ve 100'e vardigi anda, Ask siçrayip güllerin arasina girmis ve saklanmis. Ve Çilginlik bagirmis "Sagim solum sobedir, geliyorum!" ve arkasini döndügünde, ilk önce Tembelligi görmüs, o ayaktaymis çünkü saklanacak enerjisi yokmus. Sonra Sefkat'i ayin boynuzunda görmüs, ve ihaneti çöplerin arasinda, Sevgiyi bulutlarin arasinda, Yalani gölün dibinde, ve Tutkuyu dünyanin merkezinde, hepsini birer birer bulmus, sadece biri hariç.Ve Cilginlik umutsuzluga kapilmis, en son sakli kisiyi bulamamis,derken Haset,ask bulunamadigi icin haset duyarak, Cilginligin kulagina fisildamis:"Aski bulamiyorsun, O güllerin arasinda saklaniyor." Ve Çilginlik çatal seklinde tahta bir sopa almis, ve güllerin arasina çilginca saplamis, saplamis, saplamis, ta ki yürek burkan bir haykirma onu durdurana kadar. Ve haykiristan sonra, Ask elleriyle yüzünü kapayarak ortaya çikmis, ve parmaklarinin arasindan iki sicim gibi kan akiyormus,gözlerinden. Cilginlik Aski bulmak için heyecandan Askin gözlerini çatal sopa ile kör etmis. "Ne yaptim ben? Ne yaptim ben? Diye bagirmis."Seni kör ettim. Nasil onarabilirim?" Ve Ask cevap vermis, "Gözlerimi geri veremezsin. Ama benim için bir sey yapmak istersen, benim kilavuzum olabilirsin."Ve o günden beri, Askin gözü kördür ve her zaman Çilginlik yanindadir...:D:D:D

haticekubra_87

Kayıtlı Kullanıcı

Aşk korkuya peçedir korku da aşka perde
Allah'tan nasıl korkmaz insan onu severde???

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt