Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

GIYBET (1 Kullanıcı)

gulum.se

Kayıtlı Kullanıcı
Yeni defnedilen iki ölü için Resulullah efendimiz buyurdu ki: (Şimdi onların kabirleri ateşle dolduruldu, azap içindedir. Feryatlarını insan ve cinden başka her mahluk işitti. Eğer gizleyebilseydiniz, benim işittiklerimi siz de işitirdiniz. Bunlardan biri, idrardan sakınmazdı, öteki de, insan eti yerdi [gıybet ederdi].) [İ.Ahmed, İbni Cerir]
Resulullah gıybet edene, (Tevbe et, kardeşinin etini yedin) buyurdu. (Taberani, İ. Ebi Şeybe)

Suç işleyerek cezalandırılan birisini gıybet edenlere, Resulullah efendimiz, (Şu eşeğin leşinden yiyin. Gıybet etmek, şu eşek leşini yemekten daha kötüdür) buyurdu. (İbni Hibban]

Netice: Resulullah efendimizin (Vârislerim) dediği, ALLAHü teâlânın güvendiği zatlara yani İslam âlimlerine karşı en azından edebi muhafaza etmeli, din düşmanlarına aldanıp suizan etmemeli. ALLAHü teâlânın, dinini, soysuzlara karşı bu mübarek zatlar vasıtasıyla muhafaza edip, yaydığını unutmamalı.

gulum.se

Kayıtlı Kullanıcı
Gıybet, üç çeşittir:
Sual: Helalleşmeden affa uğrayan gıybet var mıdır?

CEVAP
Gıybet üç türlüdür:

1- Küfür olan gıybet:
Gıybet edip, (Benimki gıybet değil, onda olanları söyledim) derse, haram olan gıybete helal dediği için küfür olur. Zaten gıybet, onda olanı söylemektir. Onda olmayanı söylemekse iftiradır, daha büyük günahtır. Küfürden tevbe eder gibi, tevbe etmesi gerekir.

2- Duyulan gıybet:
Yaptığı gıybeti, gıybet edilene duyurmaktır. Büyük haram olur. Tevbe etmekle affedilmez, onunla helalleşmek de lazım olur.

3- Duyulmayan gıybet:
Gıybet olunanın bundan haberi olmaz. Tevbe ve istiğfar etmekle ve ona hayır dua etmekle affolur.

cakdoc

Kayıtlı Kullanıcı
hmm haberi olmadiktan sonra demekki tevbeyle afoolunuyor,, sukurler olsun.. kucukken giybeti bilmedigimden cekistiridim bazen... Allah razi olsun kardesim..

gulum.se

Kayıtlı Kullanıcı
hmm haberi olmadiktan sonra demekki tevbeyle afoolunuyor,, sukurler olsun.. kucukken giybeti bilmedigimden cekistiridim bazen... Allah razi olsun kardesim..

allah. cemi cümlemizden razı olsun kardeşim...
anlıyorum. inşallah bundan sonra daha dikkatli oluruz...
rabbim bizleri gıybet etmekten, edilmekten korusun. amin..
selam ve dua ile..

gulum.se

Kayıtlı Kullanıcı
Gıybet zinadan kötüdür
Sual: Gıybetin zinadan kötü olduğunu bildiren hadise uydurma diyorlar. Bu hadis din kitaplarında yok mudur?

CEVAP
O hadis-i şerifin meali şöyledir:
(Gıybetten sakının; çünkü gıybet zinadan daha şiddetlidir. Kişi zina edip tevbe eder de, [bir daha yapmazsa], ALLAHü teâlâ onun tevbesini kabul eder. Gıybet edilen, gıybet edeni affetmedikçe, affolmaz.) [İbni Ebid-Dünya, Deylemi, Taberani, Beyheki, Tergib ve Terhib, İ. Şarani, İ. Gazali]

mavci

* ZİKİR * FİKİR * ŞÜKÜR *
Yönetici
Ayın En İyi Üyesi
Esselamünaleykum...

Esselamünaleykum...

Gıybet zinadan kötüdür
Sual: Gıybetin zinadan kötü olduğunu bildiren hadise uydurma diyorlar. Bu hadis din kitaplarında yok mudur?

CEVAP
O hadis-i şerifin meali şöyledir:
(Gıybetten sakının; çünkü gıybet zinadan daha şiddetlidir. Kişi zina edip tevbe eder de, [bir daha yapmazsa], ALLAHü teâlâ onun tevbesini kabul eder. Gıybet edilen, gıybet edeni affetmedikçe, affolmaz.) [İbni Ebid-Dünya, Deylemi, Taberani, Beyheki, Tergib ve Terhib, İ. Şarani, İ. Gazali]

Allah CC. razı olsun kardeşim...
Hem Ayet-i Kerime ve hem de Hadis-i Şerih beraber daha da faydalı olmuş...
Nasihat almak ve hayatımızda uygulamak duasıyla inşallah...
Allaha emanet ol Elmas kardeşim...

gulum.se

Kayıtlı Kullanıcı

Allah CC. razı olsun kardeşim...
Hem Ayet-i Kerime ve hem de Hadis-i Şerih beraber daha da faydalı olmuş...
Nasihat almak ve hayatımızda uygulamak duasıyla inşallah...
Allaha emanet ol Elmas kardeşim...

allah c.c cemi cümlemizden razı olsun abi..
ama gerçekten o kadar önemli bir konuki...
şu an toplumda her dk, her sn görebilecegimiz...
vede normal bir durum haline gelmiş birşey...
her işte vardır bir hayır..
ama bilmiyorum 2 gün önce biri tarafından gıybetim yapılmış..
bunu duyunca çok üzüldüm. bide o insanı çok seviyordum..
böyle birşey beklemedigim için çok üzüldüm, hayal kırıklıgına ugradım...
keşke gerçek olan birşeyler söyleseydi.....
benim gıybetimi yapmasaydı...
o yüzden bende dahil olmak üzere kimsenin gıybetin yapılmasını, vede gıybet yapmasını istemiyorum...
allah c.c yar ve yardımcımız olsun ne diyim..
selam ve dua ile..

mavci

* ZİKİR * FİKİR * ŞÜKÜR *
Yönetici
Ayın En İyi Üyesi
Esselamünaleykum...

Esselamünaleykum...

allah c.c cemi cümlemizden razı olsun abi..
ama gerçekten o kadar önemli bir konuki...
şu an toplumda her dk, her sn görebilecegimiz...
vede normal bir durum haline gelmiş birşey...
her işte vardır bir hayır..
ama bilmiyorum
2 gün önce biri tarafından gıybetim yapılmış..
bunu duyunca çok üzüldüm. bide o insanı çok seviyordum..
böyle birşey beklemedigim için çok üzüldüm, hayal kırıklıgına ugradım...
keşke gerçek olan birşeyler söyleseydi.....

benim gıybetimi yapmasaydı...
o yüzden bende dahil olmak üzere kimsenin gıybetin yapılmasını, vede gıybet yapmasını istemiyorum...
allah c.c yar ve yardımcımız olsun ne diyim..
selam ve dua ile..

Aman dikkat kardeşim...
Gıybet yapmayalım derken bizler gıybet yapmayalım...:a24:
Allah CC. korusun...

Zaten doğru söylenirse GIYBET oluyor...
Yalan söylenirse HEM GIYBET HEM İFTİRA oluyor...:a24:

Allah CC. yar ve yardımcımız olsun...

gulum.se

Kayıtlı Kullanıcı
GIYBET DİNLEYEN NEYAPMALI?

Engel olmazsak, bizimle konuşurken gıybet yapanla suç ortağıyız. Çünkü gıybetin devam edebilmesi, bizim en azından dinliyor görüntüsü verebilmemize bağlıdır. Başkalarının gıybetine bilinçli kulak misafiri olan da gıybetin suç ortağıdır. Bu söz sadece bizimle konuşanın yaptığı gıybeti değil; çevremizde, radyoda veya televizyonda yapılırken dinlediğimiz gıybetleri de kapsamaktadır.

İlk yapmamız gereken, “Kim ki yanında Müslüman kardeşinin gıybeti yapıldığı halde, gücü yeterken ona yardım etmezse, Allah onu dünya ve ahirette zelil kılar” (22) hadis-i şerifini hatırlamak olmalıdır.

O anda kendimizi gıybeti yapılan kişinin yerine koymalı, bizden gıyabımızda bu şekilde söz edildiğinde rahatsız olup olmayacağımızı sormalıyız.

Onuru zedelenen kişinin üzülmesi gerekiyorsa üzülmeli, hakkını savunması gerekiyorsa savunmalıyız.
Önce kalbimizde derin bir rahatsızlık oluşmalı, gıybeti dinlemeye tahammül edemez hâle gelmeliyiz.
Gıybeti yapılan kişi kişisel dostumuzsa, mutlaka sözel olarak müdahale etmeli, onurunu savunmalı ve gıybeti suçlamalıyız.
Susturmanın bize zararı büyük olacaksa, ‘rahatsızlığımızı hissettirmek şartıyla’ oradan hemen uzaklaşmalıyız.
Radyo veya televizyonda yapılıyorsa, hemen kapatmalıyız. Bunları yapamıyorsak, dinlememeye çalışmalıyız.
Dahası, gıybeti dinlediğimiz için Allah’tan af dilemeli,

Gıybeti yapılan kişiye dua etmeli,

Duyduklarımızın etkisinde kalarak suizan etmemeye özen göstermeliyiz.
Uyarıp düzeltemediğimiz gıybetçiden, elimizden geldiğince uzaklaşmalıyız.

TRHACKER

Kayıtlı Kullanıcı
allah razı olsun çok güzel bir paylaşımdı

gulum.se

Kayıtlı Kullanıcı
allah razı olsun çok güzel bir paylaşımdı

[sıze="4"]allah c.c. Cemi cümlemizden razı olsun kardeşim...
Evet çok güzel, ibret alınacak...
Ve hayatımıza daima uygulamamız gereken bir konu...,
selam ve dua ile..
[/sıze]​

gulum.se

Kayıtlı Kullanıcı
Kul hakkından da ağır olan gıybet!..

Bir komşu veya bir dostla konuşup ayrıldıktan sonra arkamızdan konuşmadığından emin olamıyorsak durum kötü demektir. Böyle dostlukta ne muhabbet gelişmesi olur, ne de itimat duyma hissi kalır. Çünkü arkasından konuşulduğunu düşünen insan, dostlarını hep tereddütle karşılar:
-Kim bilir neler söylüyorlar arkamdan?!. şüphesi içini kemirip durur.

Bu da komşuluk ve dostluk hissini parçalayan bir şüphecilik halini alır.

Bundan olacak ki Hazret-i Kur'an, kardeşinin arkasından konuşup gıybetini yapmayı, o kardeşinin etini yemeye benzeterek ayıplamış, söylediği doğru bile olsa gıybetçiliği kesinkes yasaklamıştır. Ancak, ihtiyaç halinde, doğru bilgiye gerek duyulması durumunda, bilinen gerçek ne ise o bilgiyi doğru vermekte mahzur söz konusu olmamıştır. Böyle bir tanıtıma gerek yokken aleyhtarlık yapıp birinin zaafını, kusurunu nazara vermek, ona olan ilgiyi, hüsnü zannı yok etmek ne kardeşliğe yakışır, ne de samimi bir dostluk ve komşuluğa.

İsterseniz dostluğu düşmanlığa çeviren gıybetin, kul hakkından da ağır sonucunu anlatan Süfyan bin Uyeyne'den bir yorum arz edeyim sizlere de, hep birlikte ibretle okuyup hayretle tefekkür edelim gıybetin kul hakkından da ağır sonucunu...

Bakalım, dört yaşında Kur'an-ı Kerim'i ezberleyen, elliden fazla yürüyerek hacca giden, İmam-ı Şafii gibi zatlara hocalık eden Kufe'nin büyük alimi Süfyan bin Uyeyne, gıybet olayının ağırlığını nasıl açıklıyor bizlere görelim. İkinci hicret asrının büyük alim ve mutasavvıfı diyor ki:

- İnsanın üzerindeki hakların en büyüğü şüphesiz ki kul hakkıdır. Kul hakkı şehitlerden bile affolmaz. Hak sahibiyle bizzat helalleşmedikçe... Bu sebeple üzerinde kul hakkı olan kimse bunu ödemek için hak sahibiyle buluşup mutlaka helalleşecektir. Şayet hak sahibi hayatta değilse mirasçılarına gidecek, hakkı mirasçıya ödeyecek, böylece kul hakkından kurtulması mümkün olacaktır...

Ancak gıybetini yaptığı tanıdığının hakkını böyle ödeyemeyecektir. İnsan gıybetini yaptığı kimsenin mirasçısına varıp da akrabanın aleyhine konuşup gıybetini yapmıştım, o da ölmüş, arkasından sana şu kadar para vereyim de bana hakkını helal et, diyemeyecektir.. Çünkü böyle bir salahiyet verilmemiştir mirasçıya!..

Gıybetini yaptığı kimseyle bizzat görüşerek helallik alacaktır. Bu da ancak mahşerde karşılaşıp, yaptığı gıybetine mukabil sevaplarını verecek, sevapları yetmezse gıybetini yaptığı kimsenin günahlarını yüklenecek, helalleşmek ancak böyle gerçekleşecektir!. Demek ki gıybet helalleşmesi, kul hakkından da zor bir helalleşme olacaktır.

Neden gıybet helalleşmesi kul hakkından da zor helalleşme olacaktır? Çünkü insanın haysiyeti, şerefi malından üstündür. Malını almak suretiyle hakkını aldığın kimsenin mirasçısına aldığın malı verir, kurtulursun. Ama aleyhinde konuşmak suretiyle itibarını düşürdüğün kimsenin haysiyetini, şerefini parayla satın alıp geri getiremezsin. Onun hesaplaşması şerefine gölge düşürdüğü kimseyle mahşerde yüz yüze gelmekle olacaktır... Sevaplarını verecek, yetmezse gıybetini yaptığı kimsenin günahlarını yükleneceksin, ancak böyle helalleşebileceksin...

Süfyan bin Uyeyne bu açık seçik yorumuyla demiş oluyor ki:

- Siz siz olun, gıybete dilinizi alıştırmayın, çevrenizle dostluğunuzu, kardeşliğinizi zedeleyecek, itimat ve hürmetinizi yok edecek gıybetçilikten yılandan akrepten kaçar gibi kaçın. Varsa alışkanlığınızla mücadele edin, itimat edilen dost, saygı duyulan komşu vasfınızı hep koruyun, emin dost ve komşu olma özelliğinizi hep muhafaza edin!.. Şayet, mahşerde sevaplarınızı gıybetini yaptığınız kimselere dağıtmak, yetmeyince de onların günahlarını yüklenmek zorunda kalmak istemiyorsanız tabii...​

pisiko_212

Kayıtlı Kullanıcı
malesef devamlı işlediğimiz bir günah.Devamlı birilerine kızıyoruz,çekiştiriyoruz.Gıybet yapmayan bir insan olabilir mi bilmiyorum ama minimuma indirmeliyiz gıybeti:(

Mümin_42

Kayıtlı Kullanıcı
Gıybet kanser gibidir, Allah-ü Teala mübtela olanlara yardım eylesin, bir an evvel kurtulmalarını nasip etsin...

gulum.se

Kayıtlı Kullanıcı
malesef devamlı işlediğimiz bir günah.devamlı birilerine kızıyoruz,çekiştiriyoruz.gıybet yapmayan bir insan olabilir mi bilmiyorum ama minimuma indirmeliyiz gıybeti:(

evet kardeşim. Bundan sonra daha dikkatli olalım inşallah...
Selam ve dua ile..

{suMEYYE}

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razi olsun Bu konuyu bizlere sundugunuz için. Rabbim bizi giybet etmekten ve giybet edilmekten korusun Insallah.amin...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt