Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Farklı diller...Farklı renkler.... (1 Kullanıcı)

mavci

* ZİKİR * FİKİR * ŞÜKÜR *
Yönetici
...

...

bu isim neden bu kadar tepki gördüki :)
benim çok hoşuma gitmişti halbuki:)
yönetim değiştirirse mücahid olsun derim...
ben değiştiremem malumunuz...

Yönetime mesaj gönder...
Ve değişmesini talep et kardeşim...
Yönetim eminim değiştirecektir...

GÜZEL GÖREN GÜZEL DÜŞÜNÜR...

zrrtt

Yasaklı Kullanıcı
Tamam mücahid kardeşim konuyu daha fazla uzatmayalım...kırıcı olmak müslümanlara yakışmaz...herkez istediği gibi düşünebilir Rabbim islam adına küçük dahi birşeyler yapmak için çabalayan ( hangi cemaatten olursa olsun) herkezin yardımcısı olsun ...yollarında muaffak etsin... bizleri de hayırda koşuşturanlardan eylesin ...AMİN... Selametle inşallah...

ben kırıcı olmak için yazmadım meltem kardeşim.
kişilerin hataları olabileceği gibi cemaatlerinde hataları olabilir.
tabi hataların büyüklüğü küçüklüğü vardır o ayrı.
ben cemaatin bazı hatalarından bahsettim.
cemaatin bir takım hataları var diye onca hizmeti yok sayacak değiliz.
Allah için yapılan ne varsa kim yapıyorsa yapsın Allah razı olsun,sevabına yazsın.
amin.
dua ile.

zrrtt

Yasaklı Kullanıcı
Yönetime mesaj gönder...
Ve değişmesini talep et kardeşim...
Yönetim eminim değiştirecektir...

GÜZEL GÖREN GÜZEL DÜŞÜNÜR...

ben gönderirsem değiştirmezler diye suizan edip günaha girmesemde siz değerli abim rica etseniz olmazmı :)

zrrtt

Yasaklı Kullanıcı
zrrtt güzel bir nik değilmi aminenur bacım?
benim hoşuma gitmişti aslında :)

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
zrrtt güzel bir nik değilmi aminenur bacım?
benim hoşuma gitmişti aslında :)

googleden arattırdım isiminizin bir anlamı yok ..

kulagada hoş gelmiyor ..ama siz bilirsiniz...

biz hayrı tavsiye edenlerden oluruz ançak...

hayırlısı olsun baklalım ..

selam ve dua ile kardeşim .. : )

ishakyakup

Kayıtlı Kullanıcı
anlaşılıyor ki...

İSLAM kelimesi siz ile bize farklı manaların çağrışımını yaptırıyor...bu sebeple anlaşabilmemiz mümkün değil...

siz iyi güzel gördüğünüz şeyleri din'den sayıyorsunuz...fakat biz din'den olanı iyi ve güzel görüyoruz..
ağır bir itham oluyor.. fakat durum bu.. örneklerle açıklamaya çalıştığım islama göre haram olan fiilleri sırf hoşunuza gittiği için masum görüyorsunuz..

bahsi geçen rus kızını ben görmüştüm sanırım 6,olimpiyatlarda! ve benim sorguladığım neden bu kız tesettüre girmemiş değil.. mesture olmayan bu kızı neden sergiliyorsunuz du.. yoksa ortadoks bir rus kızının saçını örtmesi veya açması problem değil...

problem onu sahneye çıkaran zihniyettir.. problem haram ve helal ölçüsünü kaçırmış olan bu güruhtur..

bakın zikr ediyorlar diye verdiğiniz link'ide izledim.. ilk iki kız'ın saçı başı açık boynu boğazı gözüküyor.. siz bunları görmezden gelip sadece "ay ne güzel tesbihler okuyor" görüşündesiniz.. bu yüzden aramızda fark var.. kaldı ki bu hanım kardeşler.. müslüman olmasına vesile olunmuş hristiyan çocukları değiller. öyle bile olsa ve tesettürleri de tam dahi olsa hatta çarşaf dahi giymiş olsalar..bu şekilde ekranlara çıkmaları yine haramdır.. dikkat edin.. bayan hafızların kur'an okuduğu.. merasimler erkeklere kapalı yapıyor.. spor olsun diye yapmıyorlar herhalde bunu.... bir bayan'ın mesture olarak bile erkeklere kur'an okuması dahi caiz değilken sizin verdiğiniz linktekileri nereye koyalım..?

ve yine tekrar edelim..
biz o çocukların islam telakkisini eleştirmiyoruz.. 12-13 yaşında ki kız çocuklarına siz niye eksik tesettürle islama aykırı iş yapıyorsunuz demiyoruz.. ALLAH'ım onlar bilmiyorlar sen onları bağışla diyoruz...
fakat onları sahneye çıkaran, şarkı söyleten, veya ilahi söyletenler.. işte onlar için aynı dua'yı edemyoruz.. zira onlar bilmiyor değiller.. biliyorlar fakat tersini yapıyorlar...

ishakyakup

Kayıtlı Kullanıcı
ayrıca bu yazdıklarıma gelecek tepkiyi de düşünerek şunu da eklemek isterim..

islam cemaat dinidir.. din en güzel cemaat ile yaşanır.. her kesin mutlaka islami bir cemaate topluluğa yakın durması lazımdır.. hiç bir yer bulamazsa bir caminin cemaati olması gerekir.. allahın rahmeti cemaat üzerinedir..
lakin.. cemaatçilik hizipçilik islamda olmayan bir olgudur.. bu cemaat benim cemaatim ne yaparlarsa doğrudur, veya bu cemaat bizden değil ne yapsalar yanlıştır yaklaşımı ile konuları ele alırsak hiçbir sonuç çıkmaz... yanlışı yapan aynı yanlışı yapar... doğruda olan kimseye derdini anlatamaz.. hiç kimse hiçbir alim hiç bir cemaat eleştirilemez veya hata yapamaz değildir..

bu yapılan olimpiyat meseleside bu hatalardan biridir.. hiç bir ciddi alimden bu iş için fetva alamazsınız... aklı başında hiç bir islam alimi bu işi onaylamaz.. onaylayamaz.. ortada aşikar bir haram var.. bu haramın altına kim imza atarsa, attığı imza ili bu haram'ı meşrulaştırmaz ancak kendiside günahkar olur

meltem

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
sonsuznurr.blogcu.com
anlaşılıyor ki...

İSLAM kelimesi siz ile bize farklı manaların çağrışımını yaptırıyor...bu sebeple anlaşabilmemiz mümkün değil...

siz iyi güzel gördüğünüz şeyleri din'den sayıyorsunuz...fakat biz din'den olanı iyi ve güzel görüyoruz..
ağır bir itham oluyor.. fakat durum bu.. örneklerle açıklamaya çalıştığım islama göre haram olan fiilleri sırf hoşunuza gittiği için masum görüyorsunuz..

bahsi geçen rus kızını ben görmüştüm sanırım 6,olimpiyatlarda! ve benim sorguladığım neden bu kız tesettüre girmemiş değil.. mesture olmayan bu kızı neden sergiliyorsunuz du.. yoksa ortadoks bir rus kızının saçını örtmesi veya açması problem değil...

problem onu sahneye çıkaran zihniyettir.. problem haram ve helal ölçüsünü kaçırmış olan bu güruhtur..

bakın zikr ediyorlar diye verdiğiniz link'ide izledim.. ilk iki kız'ın saçı başı açık boynu boğazı gözüküyor.. siz bunları görmezden gelip sadece "ay ne güzel tesbihler okuyor" görüşündesiniz.. bu yüzden aramızda fark var.. kaldı ki bu hanım kardeşler.. müslüman olmasına vesile olunmuş hristiyan çocukları değiller. öyle bile olsa ve tesettürleri de tam dahi olsa hatta çarşaf dahi giymiş olsalar..bu şekilde ekranlara çıkmaları yine haramdır.. dikkat edin.. bayan hafızların kur'an okuduğu.. merasimler erkeklere kapalı yapıyor.. spor olsun diye yapmıyorlar herhalde bunu.... bir bayan'ın mesture olarak bile erkeklere kur'an okuması dahi caiz değilken sizin verdiğiniz linktekileri nereye koyalım..?

ve yine tekrar edelim..
biz o çocukların islam telakkisini eleştirmiyoruz.. 12-13 yaşında ki kız çocuklarına siz niye eksik tesettürle islama aykırı iş yapıyorsunuz demiyoruz.. ALLAH'ım onlar bilmiyorlar sen onları bağışla diyoruz...
fakat onları sahneye çıkaran, şarkı söyleten, veya ilahi söyletenler.. işte onlar için aynı dua'yı edemyoruz.. zira onlar bilmiyor değiller.. biliyorlar fakat tersini yapıyorlar...

yazdıklarınıza karşı söylenicek çok şey var fakat...
ben konu daha fazla uzasın istemiyorum...
Alllah yolunuzu açık etsin...Alllah cümlemizin günahlarını afetsin
selametle....

zrrtt

Yasaklı Kullanıcı
meltem kardeşim belki kızıyorsunuz ama ishakyakup kardeşim haklı.

zrrtt

Yasaklı Kullanıcı
bakın bana tuhaf gelen şeylerden bir taneside stv nin reklamları.
Allah ve Rasulüne savaş açanların reklamının yapılması zoruma gidiyor.

zrrtt

Yasaklı Kullanıcı
sert oldu biraz galiba.

zrrtt

Yasaklı Kullanıcı
"Ey iman edenler, Allah'dan sakının ve eğer inanmışsanız, faizden artakalanı bırakın.

Şayet böyle yapmazsanız, Allah'a ve Rasulüne karşı savaş açtığınızı bilin.
Eğer tevbe ederseniz, artık sermayeleriniz sizindir. (Böylece) ne zulmetmiş olursunuz, ne zulme uğratılmış olursunuz.

Eğer (borçlu) zorluk içindeyse, ona elverişli bir zamana kadar süre (verin). (Borcu) sadaka olarak bağışlamanız ise, sizin için daha hayırlıdır, eğer bilirseniz.

Allah'a döneceğiniz günden sakının. Sonra herkese kazandığı noksansız ödenecek ve onlara haksızlık yapılmayacaktır.Bakara, 2/278-281.

stvde banka reklamlarının yapılması Allah ve Rasulüne savaş açanların reklamını yapmaktır.
umarım stv bu yanlışından döner.
daha doğrusu cemaat bu yanlışından döner.

ishakyakup

Kayıtlı Kullanıcı
bakın bana tuhaf gelen şeylerden bir taneside stv nin reklamları.
Allah ve Rasulüne savaş açanların reklamının yapılması zoruma gidiyor.

o zaten başlı başına bir dert ..

yakın zamanda pisrail filistinli kardeşlere kan kusturdu.. islam eleminden cılız bir boykot sesi çıktı.. ve islami tv.ler bu haberleri verdiler.."PİSRAİL'E BOYKOT DEVAM EDİYOR.." "PİSRAİL'E EKONOMİK DARBE" amma ve lakin haberlerin arasında bir reklam giriyor ki.. tamda bu ne pehriz ne lahan turşusu dedirtten cinsten.. cocacola reklamı, loreal reklamı daha bir sürü yahudi ürününün boy boy reklamları süslüyor islami! tv leri..

insanın ulan bu boykot'u sadece cılız halktan mı bekliyorsunuz... hain kodomanlar sizde bu yahudi firmalarının paralarını iade edip ürünlerinin reklamlarını kaldırsanıza yayından.. diyesi geliyor..

zrrtt

Yasaklı Kullanıcı
o zaten başlı başına bir dert ..

yakın zamanda pisrail filistinli kardeşlere kan kusturdu.. islam eleminden cılız bir boykot sesi çıktı.. ve islami tv.ler bu haberleri verdiler.."PİSRAİL'E BOYKOT DEVAM EDİYOR.." "PİSRAİL'E EKONOMİK DARBE" amma ve lakin haberlerin arasında bir reklam giriyor ki.. tamda bu ne pehriz ne lahan turşusu dedirtten cinsten.. cocacola reklamı, loreal reklamı daha bir sürü yahudi ürününün boy boy reklamları süslüyor islami! tv leri..

insanın ulan bu boykot'u sadece cılız halktan mı bekliyorsunuz... hain kodomanlar sizde bu yahudi firmalarının paralarını iade edip ürünlerinin reklamlarını kaldırsanıza yayından.. diyesi geliyor..

o konu benim içimi öylesine acıttıki...ve acıtıyorki..

bunun harici gazze savaşı sırasında islami tvler dediğimiz tvlerin hemen hemen hiçbirisi pisrail başkonsolosluğu önündeki eylemi duyurmadılar.
duyursalarda çok silik bir şekilde duyurdular.

islami tv islami tv diyoruz.
eğer tv islami ise yahudi reklamı almasın.
görelim islamiliğini.samimiyetini.
Rezzak olan Allah değilmi?
öyle ya!!!bir yahudinin verdiği reklam gelirine kalkmadıki İslami kanallar.

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
evet anladım kardeşim ben cemaatten degilm bunu bu sitede duymayan kalmadı :)
evet varsa bir eksiklik ,yanlışlık ,bu seneki organizasyonda düzeltmelerini . .tekrarlamamalarını diliyoruz...

selam ve dua ile ..

buarada şuanda .. kazada hayatının kaybeden hemşehrilerimizin meydan camisinde cenaze namazı kılıyor .. kardeşim ..

anlaşılıyor ki...

ve yine tekrar edelim..

ayrıca bu yazdıklarıma gelecek tepkiyi de düşünerek şunu da eklemek isterim..

islam cemaat dinidir.. din en güzel cemaat ile yaşanır.. her kesin mutlaka islami bir cemaate topluluğa yakın durması lazımdır.. hiç bir yer bulamazsa bir caminin cemaati olması gerekir.. allahın rahmeti cemaat üzerinedir..
lakin.. cemaatçilik hizipçilik islamda olmayan bir olgudur.. bu cemaat benim cemaatim ne yaparlarsa doğrudur, veya bu cemaat bizden değil ne yapsalar yanlıştır yaklaşımı ile konuları ele alırsak hiçbir sonuç çıkmaz... yanlışı yapan aynı yanlışı yapar... doğruda olan kimseye derdini anlatamaz.. hiç kimse hiçbir alim hiç bir cemaat eleştirilemez veya hata yapamaz değildir..

bu yapılan olimpiyat meseleside bu hatalardan biridir.. hiç bir ciddi alimden bu iş için fetva alamazsınız... aklı başında hiç bir islam alimi bu işi onaylamaz.. onaylayamaz.. ortada aşikar bir haram var.. bu haramın altına kim imza atarsa, attığı imza ili bu haram'ı meşrulaştırmaz ancak kendiside günahkar olur

selamun aleykum ishak yakup bey kardeşim ..bu konu ile ilgili yazdıgım son mesajı bir kez daha vurguladıktan sonra ..
bir şey sormak istiyorum...(amacım tartışmak degil bunu anlayacağınızı ümit ediyorum ..sadece fikrinizi merak ediyorum )

bu olimpiyat organizasyonlarını bir kenera bırakırsak .çünkü haklı olabileceginiz noktalar olabilir ..

türki cumhuriyetlerde ve dünyanın her yerinde okulların açılmasını ve kültürümüzün ,dilimizin ve en önemlisin dinimizin tanıtımında önemli bir katkı sagladıgını düşündügüm .. bu faaliyetleri nasıl degerlendiriyorsunuz .. olmalımı yoksa böyle bir şeye hiç tesebbüs edilmemelimiydi.. nafile bir cabamı..

teşekkür ederim kardeşim
selam ve dua ile

ishakyakup

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleykum ishak yakup bey kardeşim ..bu konu ile ilgili yazdıgım son mesajı bir kez daha vurguladıktan sonra ..
bir şey sormak istiyorum...(amacım tartışmak degil bunu anlayacağınızı ümit ediyorum ..sadece fikrinizi merak ediyorum )

bu olimpiyat organizasyonlarını bir kenera bırakırsak .çünkü haklı olabileceginiz noktalar olabilir ..

türki cumhuriyetlerde ve dünyanın her yerinde okulların açılmasını ve kültürümüzün ,dilimizin ve en önemlisin dinimizin tanıtımında önemli bir katkı sagladıgını düşündügüm .. bu faaliyetleri nasıl degerlendiriyorsunuz .. olmalımı yoksa böyle bir şeye hiç tesebbüs edilmemelimiydi.. nafile bir cabamı..

teşekkür ederim kardeşim
selam ve dua ile

Ve aleyküm selam..

açılan okullar kültürel bir faaliyet olarak adlandırılabir.. fakat islami bir faaliyet olarak adlandırılması için her yönü ve her safhası ile islama uygun olmalıdır..

örneğin: kur'an okumayı bilmeyen bir bayana kur'an öğretmek islami bir faaliyettir ameldir.. lakin; bir erkeğin namahrem bir bayana kur'an öğretmesi islami bir amel değildir.. o bayan'ın kuran öğrenmesi ameldir.. ama bu ameli işlerken her safhası islama uygun olmalı.. namahrem bir erkekten ders alamaz.. bu amelini bitirir seyyiat olur..

mali durumu yeterli olan bir müslüman bayanın hacca gitmesi farzdır.. amma hac yolculuğunda kendisine refakat edecek bir mahremi yoksa (kocası, kardeşi, babası,yetişkin oğlu vs.vs.) mahrem buluncaya kadar hacca gitmesi caiz değildir dikkat edin farz bir amel bile mahremi olmadığından sekteye uğrar veya düşer..
bu minval üzere konumuza dönersek..bildiğim kadarı ile binlerce km. uzaktaki bu okullara müslüman hanım kardeşlerimizde öğretmenlik yapmak için gidiyormuş.. şimdi biz bunu nereye koyalım.. hangi kategoride değerlendirelim..
düşünün ki bu bayanın gittiği memlekette sadece din anlatacak, sadece kur'an öğretecek dahi olsa mahremsiz gitmesi caiz değil.. 12 yaşını geçmiş erkeklere ders okutması caiz değil..( erkek öğretmenler içinde geçerli onlarda 10-12 yaş üzeri kızlara ders okutamazlar..) kur'an dahi okutması caiz değilken.. matematik türkçe okutmalarını neye sayalım..

bu okullarda öğretmenlik yapan bazı gönül ehli kardeşlerimiz'in kendi gayretleri ile birilerinin islamla tanışmasına vesile olması muhakkak ki çok büyük bir iştir... fakat bu infiradi bir ameldir.. kişinin kendi hanesine yazılır.. bu durum okulların tamamını temize çekmez.. şeriata aykırı yapılan işleri mübah hale getirmez..

ayrıca bu okulların islami durumunu bilmek için, ders müfredatını bilmek gerekir.. okullarda ne ders'i okutoyorlar.. sanırım hangi memlekette ise o memleketin resmi ders müfredatını okutuyorlardır.. hristiyan bir memlekete çocuklara siyer-i nebi okutmuyorlardır herhalde..

biz nereye gidersek gidelim dinimiz tam olarak anlatmakla mükellefiz.. sağından solundan kırparak yarım yamalak anlatarak kimseyi müslüman yapmak üzerimize vazife değil.. birileri müslüman olacak diye dinimizden asla taviz veremeyiz.. tavizli anlatamayız.. taviz vermeden ama yumaşak güzel hitabet ile anlatmak gerek.. demek istediğim.. dünyanın değişik yerlerinde müslüman yapacağız milleti diyerek.. bir takım haramlar işlenmez.. mahrem namahrem sınırı aşılmaz..

mevzu çok uzun sayfalarca yazılabilir.. ben bir iki ip ucu verdim.. sizler
arif insanlarsınız gerisini ve ne demek istediğimi anlamışsınızdır..

son olarak isra suresinin.. 73.74.75. ayetlerinin tefisirine ve sebeb-i nüzülüne bakınız..
efendimize kalen bir taife kendilerine bazı imtiyalar istiyorlardı.. bize bu imtiyazları sağlarsan bizde iman ederiz dediler..
kainatın efendiside onlarda iman etsin nasılsa zamanlar hatalarını anlarlar ve sahih bir iman'a dönerler ve onlara hidayet erişir diye bu isteklerini kabul etmeyi düşündü ki; onlarda kurtulsun diye.. ama dikkat edin sadece düşündü kabul etmedi onaylama dı sadece aklından geçirdi..

Ve ALLAH buyurdu ki..
73- (Ey Muhammed!) Az kalsın seni bile, sana vahyettiğimizden başkasını bize karşı iftira edesin diye, fitneye düşüreceklerdi ve o takdirde seni dost edineceklerdi.
74- Eğer biz sana sebat vermemiş olsaydık, nerdeyse sen onlara birazcık meyledecektin.
75- O takdirde, muhakkak hayatın da, ölümün de azabını sana kat kat tattırırdık. Sonra bize karşı kendin için hiçbir yardımcı bulamazdın.

nedir mana..? hiçkimse için dinden taviz yok.. bütün dünya müslüman olacak olsa yinede islamdan bir cüz'ü hasır altı edemeyiz.. bizim dinimiz budur dileyen kabul eder..

birilerine islamı hoş göstermek adına.. örtüden, faizden, namazdan, mahrem,namahrem ölçülerinden taviz yok..

tek cümle ile özetlersek; olacaksa her yönü ile islama uygun olmalı.. her yönü ile islama uymuyorsa, hiç olmamalı...

selamün aleyküm..

kimkimdir

Kayıtlı Kullanıcı
benim gibi düşünen insanın az veya çok olması bir şeyi değiştirmez.. doğrular çoğunluk veya azınlık ile sınıflandırılmaz .. doğruyu söyleyen bir kişide olsa.. doğru her zaman doğrudur..

b.nlerce km. uzaklara gidip yabancı çocuklara türkçe öğretmek.. güzel bir kültürel etkinlik olarak belki kabul edilebilir... fakat islam adı altında asla değerlendirilmez.. kaldı ki gittin türkçe öğrettin uzak memleketlerde ki bir afrikalı çocuğa haydi diyelim ki bu da güzel bir iştir!.. ama o çocukları türkiyeye getirip bakın biz ne işler yaptık demenin alemi ne? kime yaranma çabasıdır bu..?

ikinci bir husus...
uzak diyarlarda açılan türk okullarında.. yabancı çocuklara.. islamdan ne ders olarak öğretiliyor... mesela en basitinden bi kur'an dersi var mı? veya imanın islamın şartlarını öğretiyorlar mı..?
yabancı çocuklara ne dersi okutuluyor..? bu malum okulların.. "düzenin derslerini en iyi biz okuturuz".. "bizim öğrencilerimiz üniversite sınavında başarılı olur.. " iddialarından başka bi iddiaları varmı.. mesela biz hadis derside veriyoruz yurtlarımız da veya biz tefsirde okutuyoruz diyorlar mı..? yani okuttukları ne?

f.gülen cemaatinin islami bir cemaat görüntüsünde olması.. her yaptıklarının islami olması manasına gelir mi?.. "bu cemaat ne yapsa doğrudur" denir mi?

ve nihayet..
ben karalama yapmıyorum.. islami doğruları yazıyorum kara olanlar kendiliğinden ortaya çıkıyor..
bu etkinlik, kültürel bir etkinliktir denirse.. hiç itiraz etmeyiz, lakin islami bir gayret gibi veya islamdan bir cüz gibi lanse ederseniz.. islam bu değildir.. diye itiraz ederiz.. hakkımızdır...
...Allahcc razı olsun GÖNÜLDAŞ...BİRDE EKLEME YAPAYIM...TV DE SEYRETTİM...BIRAK RUSLARI..MÜSLÜMAN ÇOCUKLARINA DANS ETTİRİYORLARDI..BUMU HİZMET..Besmele...Selam...Dua....

_alsu_

Yasaklı Kullanıcı
burada nurcu kardeslere haksizlik yapiliyor , bu guzel kardesler turkceyi degil inglizceyi ogretiyorlar dunyaya hatta ingliz kralicesinin nazarina muhattab olup ondan`ingliz kuluturunu yayma gayretlerinden` dolayi madalya almis bulunmaktadirlar
F Gulenin okullarin buna hizmet ediyor Rusyada da inglizce egitim vermek yasaktir` diye kapatildi bu okullar Rusya ile ABD arasinda tabi bu aralar gerginlik var

hatta Gulen efendi kendisi anlatiyor bu okullari papaya mektubunda

insanlari musluman yapmak mi ? bu konuda da bir sikintilari yok cunku zaten

`uc buyuk din `diyorlar hirsitiyanlarin de cennete girebileceklerine inaniyorlar

sonsuz sevgilerle

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
Ve aleyküm selam..

açılan okullar kültürel bir faaliyet olarak adlandırılabir.. fakat islami bir faaliyet olarak adlandırılması için her yönü ve her safhası ile islama uygun olmalıdır..

örneğin: kur'an okumayı bilmeyen bir bayana kur'an öğretmek islami bir faaliyettir ameldir.. lakin; bir erkeğin namahrem bir bayana kur'an öğretmesi islami bir amel değildir.. o bayan'ın kuran öğrenmesi ameldir.. ama bu ameli işlerken her safhası islama uygun olmalı.. namahrem bir erkekten ders alamaz.. bu amelini bitirir seyyiat olur..

mali durumu yeterli olan bir müslüman bayanın hacca gitmesi farzdır.. amma hac yolculuğunda kendisine refakat edecek bir mahremi yoksa (kocası, kardeşi, babası,yetişkin oğlu vs.vs.) mahrem buluncaya kadar hacca gitmesi caiz değildir dikkat edin farz bir amel bile mahremi olmadığından sekteye uğrar veya düşer..
bu minval üzere konumuza dönersek..bildiğim kadarı ile binlerce km. uzaktaki bu okullara müslüman hanım kardeşlerimizde öğretmenlik yapmak için gidiyormuş.. şimdi biz bunu nereye koyalım.. hangi kategoride değerlendirelim..
düşünün ki bu bayanın gittiği memlekette sadece din anlatacak, sadece kur'an öğretecek dahi olsa mahremsiz gitmesi caiz değil.. 12 yaşını geçmiş erkeklere ders okutması caiz değil..( erkek öğretmenler içinde geçerli onlarda 10-12 yaş üzeri kızlara ders okutamazlar..) kur'an dahi okutması caiz değilken.. matematik türkçe okutmalarını neye sayalım..

bu okullarda öğretmenlik yapan bazı gönül ehli kardeşlerimiz'in kendi gayretleri ile birilerinin islamla tanışmasına vesile olması muhakkak ki çok büyük bir iştir... fakat bu infiradi bir ameldir.. kişinin kendi hanesine yazılır.. bu durum okulların tamamını temize çekmez.. şeriata aykırı yapılan işleri mübah hale getirmez..

ayrıca bu okulların islami durumunu bilmek için, ders müfredatını bilmek gerekir.. okullarda ne ders'i okutoyorlar.. sanırım hangi memlekette ise o memleketin resmi ders müfredatını okutuyorlardır.. hristiyan bir memlekete çocuklara siyer-i nebi okutmuyorlardır herhalde..

biz nereye gidersek gidelim dinimiz tam olarak anlatmakla mükellefiz.. sağından solundan kırparak yarım yamalak anlatarak kimseyi müslüman yapmak üzerimize vazife değil.. birileri müslüman olacak diye dinimizden asla taviz veremeyiz.. tavizli anlatamayız.. taviz vermeden ama yumaşak güzel hitabet ile anlatmak gerek.. demek istediğim.. dünyanın değişik yerlerinde müslüman yapacağız milleti diyerek.. bir takım haramlar işlenmez.. mahrem namahrem sınırı aşılmaz..

mevzu çok uzun sayfalarca yazılabilir.. ben bir iki ip ucu verdim.. sizler
arif insanlarsınız gerisini ve ne demek istediğimi anlamışsınızdır..

son olarak isra suresinin.. 73.74.75. ayetlerinin tefisirine ve sebeb-i nüzülüne bakınız..
efendimize kalen bir taife kendilerine bazı imtiyalar istiyorlardı.. bize bu imtiyazları sağlarsan bizde iman ederiz dediler..
kainatın efendiside onlarda iman etsin nasılsa zamanlar hatalarını anlarlar ve sahih bir iman'a dönerler ve onlara hidayet erişir diye bu isteklerini kabul etmeyi düşündü ki; onlarda kurtulsun diye.. ama dikkat edin sadece düşündü kabul etmedi onaylama dı sadece aklından geçirdi..

Ve ALLAH buyurdu ki..
73- (Ey Muhammed!) Az kalsın seni bile, sana vahyettiğimizden başkasını bize karşı iftira edesin diye, fitneye düşüreceklerdi ve o takdirde seni dost edineceklerdi.
74- Eğer biz sana sebat vermemiş olsaydık, nerdeyse sen onlara birazcık meyledecektin.
75- O takdirde, muhakkak hayatın da, ölümün de azabını sana kat kat tattırırdık. Sonra bize karşı kendin için hiçbir yardımcı bulamazdın.

nedir mana..? hiçkimse için dinden taviz yok.. bütün dünya müslüman olacak olsa yinede islamdan bir cüz'ü hasır altı edemeyiz.. bizim dinimiz budur dileyen kabul eder..

birilerine islamı hoş göstermek adına.. örtüden, faizden, namazdan, mahrem,namahrem ölçülerinden taviz yok..

tek cümle ile özetlersek; olacaksa her yönü ile islama uygun olmalı.. her yönü ile islama uymuyorsa, hiç olmamalı...

selamün aleyküm..

aleykum selam

anlatmak ifade etmek istediklerinizi anladık inşaALLAH ..

İzlinizle birşey daha sormak istiyorum .
.___ bu şekilde olacaksa *hiç olmamalı * dediniz son cümlenizle ..

o halde aklımıza hemen bir soru geliyor... siz kenyada ,ugandada vs vs vs ..
dünyanın bir ucundaki insanlara .. islamı nasıl teblig etmeyi düşünürdünüz nasıl olmalı .. birileri gidip anlatmalı degilmi .peki bu nasıl olacak nasıl bir yöntem belirlenecek..bir kaç gün önce bir konu açmışlardı arkadaşlar avusturayalı bir gencin müslüman olması izlemediyseniz tavsiye ederim izlemenizi..
islam dinini hiç araştırmayı düşünmemiş başta, onlar terörist teröristmi olacagım diyor .. islamı tavsiye eden arkadaşına .. bunun oluşmasında ve bu fikrin insanlar üzerinde etkil olmasında hepimiz sorumluyuz .. bu ön yargının değişmemesindede ..

yeri gelmişken bir anti parantez eklemek isterim... [ nakşibendi tarıkatına girmek sityorum diye bir konu açıldı geçtigimiz günlerde .. orada sizin bir ifadesiniz vardı... _______her isteyen tarikata giremez bilgili olması lazım vs vs konularda ___aslında .. söylemlerinizi direk kopyalamak isterim zira böyle eksik yazabilirim ançak konu silinmiş galiba bulamadım kusura bakmayın inşaallah eksik ve hata olursa.....

şimdi ben fakirin çok fazla islami bilgisi yok nefsimi bir tarikatın terbiyesi vasıtasıyla hak yola köle yapmak için kapınıza gelsem .. senin böyle böyle konularda bilgin varmı deyip .. beni kabul etmiyecekmisiniz.. beni kapınızdan gerimi çevireceksiniz...

bunun yanında acaba bir kişinin kalbini belki( bakın müslüman olurmu degil çünkü hidayet rabbimimden)islama ısındırrımıyın endişesi güderek 23 , 24 , 25..... yaşlarında kilometrece uzaktaki bir yere belki 5 yılda ançak ülkesine gelmeyi düşünerek.. giden bir genç var...

evet altını kırmızıyla cizgidim yerlerdeki ifadelerinize tamamen katılıyorum kardeşim .. taviz hiç bir koşulda hiç bir süretle verilmemeli ..

sürçü lisan etti isek af ola
selam ve dua ile

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt