Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Farklı diller...Farklı renkler.... (1 Kullanıcı)

ishakyakup

Kayıtlı Kullanıcı
aleykum selam

anlatmak ifade etmek istediklerinizi anladık inşaALLAH ..

İzlinizle birşey daha sormak istiyorum .
.___ bu şekilde olacaksa *hiç olmamalı * dediniz son cümlenizle ..

o halde aklımıza hemen bir soru geliyor... siz kenyada ,ugandada vs vs vs ..
dünyanın bir ucundaki insanlara .. islamı nasıl teblig etmeyi düşünürdünüz nasıl olmalı .. birileri gidip anlatmalı degilmi .peki bu nasıl olacak nasıl bir yöntem belirlenecek..bir kaç gün önce bir konu açmışlardı arkadaşlar avusturayalı bir gencin müslüman olması izlemediyseniz tavsiye ederim izlemenizi..
islam dinini hiç araştırmayı düşünmemiş başta, onlar terörist teröristmi olacagım diyor .. islamı tavsiye eden arkadaşına .. bunun oluşmasında ve bu fikrin insanlar üzerinde etkil olmasında hepimiz sorumluyuz .. bu ön yargının değişmemesindede ..

yeri gelmişken bir anti parantez eklemek isterim... [ nakşibendi tarıkatına girmek sityorum diye bir konu açıldı geçtigimiz günlerde .. orada sizin bir ifadesiniz vardı... _______her isteyen tarikata giremez bilgili olması lazım vs vs konularda ___aslında .. söylemlerinizi direk kopyalamak isterim zira böyle eksik yazabilirim ançak konu silinmiş galiba bulamadım kusura bakmayın inşaallah eksik ve hata olursa.....

şimdi ben fakirin çok fazla islami bilgisi yok nefsimi bir tarikatın terbiyesi vasıtasıyla hak yola köle yapmak için kapınıza gelsem .. senin böyle böyle konularda bilgin varmı deyip .. beni kabul etmiyecekmisiniz.. beni kapınızdan gerimi çevireceksiniz...

bunun yanında acaba bir kişinin kalbini belki( bakın müslüman olurmu degil çünkü hidayet rabbimimden)islama ısındırrımıyın endişesi güderek 23 , 24 , 25..... yaşlarında kilometrece uzaktaki bir yere belki 5 yılda ançak ülkesine gelmeyi düşünerek.. giden bir genç var...

evet altını kırmızıyla cizgidim yerlerdeki ifadelerinize tamamen katılıyorum kardeşim .. taviz hiç bir koşulda hiç bir süretle verilmemeli ..

sürçü lisan etti isek af ola
selam ve dua ile

selamün aleyküm..

o halde islam nasıl anlatılmalı..? kenyada ugandada nasıl anlatırız islamı..? sorunuza cevap verecek kapasitede değilim.. bu soruyu bana sorarsanız "kendi ülkemizde müslümanlara islamı anlatmayı başardık, kenya kaldı, ugandı kaldı.." diye muzipçe bir cevap veririm..

ama şu kadarını söyledik islam'ın hudutlarını aşmadan islam tebliğ edilir.. sizde kabul ettiniz.. bundan öte bi şey diyemem... ehil ulema'nın konusudur..

avusturalyalı müslüman kardeşimizin konuşmasını izlemiştim..
dikkat etiiyseniz islamla tanıştığı mekan bir mesciddir.. karşısına çıkan zatı nasıl tarif ediyor.. "up uzun sakalı vardı, entari gibi elbise giymişti.. " bu davetçi karleşimiz.. avusturalyadayım diye takım elbise giyseydi o gence bu denli tesir etmezdi... ikinci bi husus.. avusturalyalı kardeşimizi etkileyen.. tanıştığı her müslüman'ın çok iyi matematik bilmesi kimya fizik bilmesi değil.. her soruya kur'an ile cevap vermeleridir..(yani kur'an ilmi sahibi olmalarıdır)

bir diğer konu.. tarikata girmek isteyen şahıs..
o zevatın tarikata girme konusunda dalga geçer mahiyette yazıları sebebi ile o cevabı verdik..dikkat edin "tarikata üye olmak istiyorum" demişti.. bu son derece cahil olduğunun delilidir...ne üyesi ulen..? partimi bu, köy derneği mi?

ayrıca ben her isteyen tarikata giremez demedim.. tarikattan önce şer'i ilimler geldiği için önce itikad öğren, ilmihal öğren, talim tecvid öğren dedik.. ve gerçekten öncelik bu ilimlerdedir..

itikadında bozukluk varsa yüz tarikat bitirsen yine hüsran olur..
ilmihal'ini bilmiyorsan kıldığın namazlar sakattadır.. belki kabul değildir haberin yok...vs.vs.

bu ilimleri bilmeyen kişiler tarikata kabul edilmez diye bi şey yok.. lakin bu ilimleri derhal tedarik etmesi lazımdır.. aksi halde tarikat bi işe yaramaz..

hususan benim bağlı olduğum kapının usul'u her gelene tarikat dersi verilmez.. istihare verilir.. istiharesi hayırlı çıkarsa, ondan sonra cemaatte vazifeli hocaefendi o kişi adına istihare yapar o da hayırlı çıkarsa alırsınız dersi..

namazdan sonra akide şekeri dağıtır gibi tarikat dersi dağıtanlardan sakının..

bunun yanında acaba bir kişinin kalbini belki( bakın müslüman olurmu degil çünkü hidayet rabbimimden)islama ısındırrımıyın endişesi güderek 23 , 24 , 25..... yaşlarında kilometrece uzaktaki bir yere belki 5 yılda ançak ülkesine gelmeyi düşünerek.. giden bir genç var...

bu cümlenizden de hiç bir şey anlayamadım.. doğrumu yapıyorlar diyorsunuz..?

selamün aleyküm...

_alsu_

Yasaklı Kullanıcı
kendisi Musluman olmayan , taviz vere vere dinden cikan kimi Musluman yapabilirki

Islam imandir gonuller sadece ihlas hurmetine acilir Allah boyle insanlari hidayete vesile kilar

_alsu_

Yasaklı Kullanıcı
ama az once konustugum dilde anlayacaklar varmi burda ? :)

_alsu_

Yasaklı Kullanıcı
RUSYA, FETHULLAH OKULLARINI KAPATIYOR

RUSYA'NIN HEDEFİ: "İÇERİDEKİ BÜTÜN İSTİKRARSIZLIK UNSURLARINI TEMİZLEMEK"
Rusya yönetimi, ülke içindeki Fethullah Gülen okullarını kapatmak için harekete geçti. Gülen'e bağlı çeşitli şirketleri yakın takip altına alan Rus yönetimi, okulları "Amerikan ve İngiliz casusu yetiştirme merkezi" olarak görüyor.

Rusya yerel yöneticileri arasında bu okullarda okumuş bazı görevlilerin de işine son verilmesi için hazırlıklar yapılıyor.

FİKRET AKFIRAT

Rusya Federasyonu, Fethullah Gülen okullarını kapatıyor. Aydınlık'a ulaşan bilgiye göre, Rusya Federasyonu yönetimi Fethullah Gülen okullarını açan şirketleri yakın takibe aldı. Sözkonusu operasyonun, Fethullah tarikatının okullarına ve şirketlerine karşı zaman zaman yapılan soruşturmaların en kapsamlısı olacağı belirtiliyor.

Öte yandan, Rusya Federasyonu yerel yöneticileri arasında bu okullarda okumuş bazı görevlilerin de işine son verilmesi için hazırlıklar yapıldığı bildiriliyor. Rus yetkililer, Fethullah Gülen okullarını açıkça "Amerikan ve İngiliz casusu yetiştirme merkezi" olarak tanımlıyorlar.

RUSYA'NIN YENİ GÜVENLİK DOKTRİNİ

Rusya Devlet Başkanı Putin'in Temmuz ayı sonunda açıkladığı ülkesinin yeni güvenlik doktrininin en önemli yanı, "Rusya'nın içe kapanmak yerine dışa açılmayı benimseme" politikasıydı. Putin, bu politikayı hayata geçirmek için içeride de ciddi bir düzeltme hareketine gireceklerinin işaretini vermişti: "İçerideki bütün istikrarsızlık unsurları temizlenecek". Putin, göreve geldiği günden itibaren aşama aşama Rusya'da ağırlıklı olarak Amerikan sermayesiyle bütünleşmiş "Oligarklara" karşı yürütülen mücadeleyi sürdürme iradesini de aynı açıklamada ortaya koydu. Uzmanlar, Fethullah okullarıyla ilgili önlemin de bu politika doğrultusunda atılacak bir adım olduğunu vurguluyor. Birçok bölgede, yerel yöneticilerin çocuklarını İngilizce eğitim vermesi nedeniyle bu okullara gönderdiğine dikkat çekilerek, Fethullah Gülen okullarından yetişmiş ve bazı yerel devlet dairelerinde çalışan kadroların da önemli bir tehlike olarak görüldüğü belirtiliyor.

NEZAVİSİMAYA: İKTİDAR ORGANLARINA SIZDILAR

Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından başta Orta Asya Türk Cumhuriyetleri olmak üzere bütün eski Sovyet alanına yayılan Fethullah Gülen okullarına karşı geçmiş yıllarda da önemli operasyonlar yapıldı. Özbekistan'da Devlet Başkanı İslam Kerimov'a karşı yapılan darbe girişiminin ardından bu ülkedeki Fethullah okulları kapatılmıştı. Yine Temmuz 1999'da Türkiye'deki Fethullah Gülen'e karşı başlatılan operasyona paralel olarak Azerbaycan'daki Fethullah Gülen okulları soruşturulmuştu.

Moskova'da yayımlanan Nezavisimaya gazetesi, Haziran 2000'de Fethullah Gülen'in Rusya'daki taraftarlarının iktidar organlarına sızdığını yazdı. Söz konusu okulların önce Rusya'nın Türkçe konuşan bölgelerinde kurulduğunu bildiren Nezavisimaya, Tataristan'da 8, Başkırdistan'da 4, Karaçay-Çerkez, Çuvaşya ve Yakut-Saha'da da birer okul bulunduğunu yazdı.

Astrahan ve Dağıstan'da da lise ve kolejler bulunduğunu yazan Nezavisimaya, bu okulların Nurcular, Serhat, Toros, Palandöken, Feza ve Çağ Öğretim International gibi değişik adlardaki Türk şirketleri tarafından finanse edildiğini bildirdi.

FSB: CIA CASUSLUGUNU YAPIYORLAR

FSB Başkanı 2002 yılı etkinlik raporunda Fethullah Gülen okullarında çalışan öğretmenlerin casusluk faaliyetlerinin deşifre edildiğini belirtti. FSB Başkanı, açıklamasında, okulların sahibi konumundaki Tolerans, Serhat ve Ufuk vakıflarının isimlerini verdi. Rusya'nın Başkırdistan Özerk Cumhuriyeti'nde Fethullah Gülen okullarındaki 10 öğretmen Haziran 2003'te sınırdışı edildi. Ayrıca Başkırdistan Milli Eğitim Bakanlığı'nın sınırdışı edilen öğretmenlerin görev yaptığı okulu kuran 'Serhat' vakfı ile tüm anlaşmalarını iptal ettiği de belirtildi. Bu olaydan sonra, Buryatya Cumhuriyeti'nde de, Fetullah Gülen okulu hakkında soruşturma başlatıldı.

Milliyet gazetesi Moskova muhabiri Cenk Başlamış, 7 Eylül 2003 tarihli haberinde, Rusya'da Fethullah Gülen okullarının temsilcisi konumundaki Tolerans Vakfı Başkanı Mustafa Kemal Şirin'in sınırdışı edildiğini duyurdu. Haber şöyle: "Şirin, hafta içinde Rus havayolları Aeroflot'a ait bir uçakla geldiği Şeremetyova - 2 Havaalanı'ndan giriş yapmak istedi, ancak pasaport kontrolü sırasında 'Rusya'ya girişi yasak olduğu' gerekçesiyle ülkeye girişine izin verilmedi. Yasaları çiğnediği gerekçesiyle Rusya'ya girişi 5 yıl yasaklanan Şirin, geceyi havaalanında geçirip, ertesi gün Türkiye'ye gönderildi. Tolerans Vakfı Başkanı Şirin, Rusya'nın Türk okullarıyla bağlantılı olarak şimdiye kadar sınırdışı ettiği en üst düzeydeki temsilci."

Yine aynı haberde Rusya Federal Güvenlik Servisi FSB'nin Başkanı Nikolay Patruşev'in yaptığı açıklamanın ardından, Rusya Eğitim Bakanlığı'nın Fethullah Gülen okullarına karşı kapsamlı bir soruşturma başlattığı belirtiliyor. Bu çerçevede Rusya'nın değişik bölgelerinde 10'a yakın okul kapatılırken, 50'den fazla Türk vatandaşı sınırdışı edildi.

Kaynak : aydinlik.com.tr

_alsu_

Yasaklı Kullanıcı
Pek muhterem Papa cenapları,

Üç büyük dinin doğum yeri olarak bilinen toprakların dünyayı daha iyi yaşanabilir bir mekan kılma yolundaki kutsal misyonumuzu tam manasıyla bilen halkından size en içten selamları getirdik. Yoğun gündeminizde bize zaman ayırarak sizinle müşerref olmayı bahşettiğiniz için zatıalilerinize en derin kalbi teşekkürlerimizi sunarız.

Papa 6. Paul cenapları tarafından başlatılan ve devam etmekte olan Dinlerarası Diyalog İçin Papalık Konseyi (PCID) misyonunun bir parçası olmak üzere burada bulunuyoruz. Bu misyonun tahakkuk edişini görmeyi arzu ediyoruz. En aciz bir şekilde hatta biraz cüretle, bu pek kıymetli hizmetinizi icra etme yolunda en mütevazı yardımlarımızı sunmak için size geldik.

İslam yanlış anlaşılan bir din olmuştur ve bunda en çok suçlanacak olan Müslümanlardır. Uygun bir yerdeki vakitli bir gayret bu yanlış anlamanın büyük oranda azalmasına katkı sağlayabilir. Müslüman dünyası, İslam'ın asırlarla ölçülen yanlış algılanmasını silip atacak bir diyalog imkanını bağrına basacaktır.

(....)

Üç büyük dinden liderlerin işbirliği ile, ilki Washington DC'de olmak üzere muhtelif dünya başkentlerinde bir konferanslar serisinin gerçekleştirilmesini teklif ediyoruz. İkinci serinin zamanı için Hz. İsa'nın doğumunun 2000. yıldönümü ideal olabilir.

Bir öğrenci değişim programı da çok faydalı olacaktır. İnançlı genç insanların birlikte eğitim görmesi birbirlerine yakınlıklarını artıracaktır. Öğrenci değişim programı çerçevesinde üç büyük dinin babası olduğu ikrar edilen Hazreti İbrahim'in doğum yeri olarak bilinen Urfa şehrindeki Harran'da bir ilahiyat okulu kurulabilir. Bu, ya Harran Üniversitesi'ndeki programların genişletilmesi suretiyle ya da üç dinin ihtiyaçlarını da temin edecek şumullü bir müfredata sahip bağımsız bir üniversite şeklinde gerçekleştirilebilir.

Önerilen programlar aşırı büyük işler gibi algılanabilir; ama bunlar erişilmez değildir. Dünyada iki tip insan vardır. Bazıları kendilerini topluma adapte etmeye çalışır. Diğer bazıları ise topluma uymaktansa toplumu kendi değerlerine adapte etmek ister. Toplum bütün ilerlemeleri bu ikinci tip insanlara borçludur. Onları yarattığı için Rabb'e şükürler olsun.

M. Fethullah Gülen / Rabb'in aciz kulu / 9 Şubat 1998

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
selamün aleyküm..

o halde islam nasıl anlatılmalı..? kenyada ugandada nasıl anlatırız islamı..? sorunuza cevap verecek kapasitede değilim.. bu soruyu bana sorarsanız "kendi ülkemizde müslümanlara islamı anlatmayı başardık, kenya kaldı, ugandı kaldı.." diye muzipçe bir cevap veririm..

ama şu kadarını söyledik islam'ın hudutlarını aşmadan islam tebliğ edilir.. sizde kabul ettiniz.. bundan öte bi şey diyemem... ehil ulema'nın konusudur..

dikkat etiiyseniz islamla tanıştığı mekan bir mesciddir.. karşısına çıkan zatı nasıl tarif ediyor.. "up uzun sakalı vardı, entari gibi elbise giymişti.. " bu davetçi karleşimiz.. avusturalyadayım diye takım elbise giyseydi o gence bu denli tesir etmezdi... ikinci bi husus.. avusturalyalı kardeşimizi etkileyen.. tanıştığı her müslüman'ın çok iyi matematik bilmesi kimya fizik bilmesi değil.. her soruya kur'an ile cevap vermeleridir..(yani kur'an ilmi sahibi olmalarıdır)

bir diğer konu.. tarikata girmek isteyen şahıs..
o zevatın tarikata girme konusunda dalga geçer mahiyette yazıları sebebi ile o cevabı verdik..dikkat edin "tarikata üye olmak istiyorum" demişti.. bu son derece cahil olduğunun delilidir...ne üyesi ulen..? partimi bu, köy derneği mi?

ayrıca ben her isteyen tarikata giremez demedim.. tarikattan önce şer'i ilimler geldiği için önce itikad öğren, ilmihal öğren, talim tecvid öğren dedik.. ve gerçekten öncelik bu ilimlerdedir..

itikadında bozukluk varsa yüz tarikat bitirsen yine hüsran olur..
ilmihal'ini bilmiyorsan kıldığın namazlar sakattadır.. belki kabul değildir haberin yok...vs.vs.

bu ilimleri bilmeyen kişiler tarikata kabul edilmez diye bi şey yok.. lakin bu ilimleri derhal tedarik etmesi lazımdır.. aksi halde tarikat bi işe yaramaz..

hususan benim bağlı olduğum kapının usul'u her gelene tarikat dersi verilmez.. istihare verilir.. istiharesi hayırlı çıkarsa, ondan sonra cemaatte vazifeli hocaefendi o kişi adına istihare yapar o da hayırlı çıkarsa alırsınız dersi..

namazdan sonra akide şekeri dağıtır gibi tarikat dersi dağıtanlardan sakının..

selamün aleyküm...

aleykum selam ..

soruma verdiğiniz cevab için konunun izahı açısından bir örnek vermek istiyorum ..

ben büyük bir zorlukla elime bir fidan almışım ve yine büyük bir zorlukla onu dikecek bir toprak bulmuşum... tam fidanı topraga dikiyorum .. siz geliyorsunuz ve diyorsunuz ki ..

aminenur kardeşim bu şekilde olmaz fidanı böyle dikemezsiniz diyorsunuz..
bende söz dinleyen birsiyim .. fidanı diktigim yeden söküyorum ..

size bakıyorum .. bu şekilde olmayacagını söylediniz olurunu söyleyin diyorum_herşey zıddı ile olur_
bir şeyin nasıl olmuyacağını söylüyorsak nasıl olacağınıda söylemeliyiz..

siz diyorsunuz ki bu benim işim degil bahçıvanınn işi diyorsunuz ...:)
canınız sağolsun...

tarikata girme meselesine gelirsek .. gönül isterki .. meyhaneden çıkmış birisi hiç alnı secdeye değmemiş .. abdest almayı dahi bilmeyen birisinin gönlüne bu ateş düşmüşse ... varmışsa bir dergahın kapısına .. girsin içeri sorgusuz sualsiz... dua edilsin rabbimden hidayeti ve magfireti için demek isteriz deriz .. ançak .. bilirizki her tarikatın kendine özgü terbiye metodu
uslubu vardır..

sizin bahsettiginiz gibi bir yöntem varsada ellebetteki bildikleri bir hayır vardır der haddmizi biliriz ...Hak dostlarının sözlerinin üzerine söz söylemeyiz...

up uzun sakalı vardı, entari gibi elbise giymişti.. " bu davetçi karleşimiz.. avusturalyadayım diye takım elbise giyseydi o gence bu denli tesir etmezdi..

evet bence burda gençi etkileyen kıyafet ,sakal ,entari degil eger öyle olsaydı kendiside o şekilde giyinirdi..
onu etkileyen kuranın hakikatları.. diye düşünüyorum...

aslında benim bu cümleyi eklememdeki amaç sizin dikkatinizi hassas bir noktaya çekmekti..
anlaşılan o ki bunda başarılı olmamamışım...

bu okullarda öğretmenlik yapan bazı gönül ehli kardeşlerimiz'in kendi gayretleri ile birilerinin islamla tanışmasına vesile olması muhakkak ki çok büyük bir iştir

bu cümle size ait önceki yazışmalarımızdan . bende bu cümlenin tamamına katıldığımı söylemiştim..

aslında dogrusu şuki :bu faaliyetler hakkında bizi tam bilgilendirrenlerin olması daha iyi olacakti zira söyledigimiz herşey zandan öteye gitmeyecek... ben mesela hanım ögretmenlerin gittigini bilmiyorum ,gitmiş olabilirlerde olmayabilirlerde .. siz ne biliyorsanız bende onu biliyorum...

ayrıca ne ögretiyorlar nasıl bir programları var.. bunlarıda bilmiyoruz ..
ama görünen ... hiç ezan sesi duymamış , diline hiç ALLAH kelamı düşmemiş ,kulakları aşina olmamış. çocuklara ALLAH sevgisi peygamaber sevgisi yerleştiriyorlar.. bu tohumlar elbetteki... büyüyecek..

sizin daha önce belirtiginiz benimde hak verdigim eksiklikler varsa onların giderilmesi .. usulüne uygun hizmetin tam yapılmasını rabbim nasip etsin ..

insanların farklı görüşte olmaları ,farklı cemaatte olmaları .,varsa yapılan bir iyiligi güzelligi yok saymak olmasın inşaALLAH

ALLAH CC islama zerre miktarda hizmet eden ,bu aMaçta bu niyette olanları yolunu açık etsin .yar ve yardımcıları olsun inşaALLAH ...

kardeşim sürçü lisan etti isek af ola ...

not :haa hala fidan elimde :)

selam ve dua ile

zrrtt

Yasaklı Kullanıcı
İshakyakup kardeşim bende Avustralyalı kardeşimizin videosunu izledim.
sakalının uzunluğunun ve üzerinde entarinin ona tesir ettiğini düşünmüyorum.
ilk etapta,tam tersi onlardan korkmasına vesile olduğunu avustralyalı kardeşimiz kendisi söylüyor.
bu ayrı bir konu.
avustralyalı kardeşimizi en çok tesir eden olaylar,ona yumuşak davranılması,ikramda bulunulması ve kendisininde belirttiği gibi her sorusuna Kurandan cevap verilmesi...

ishakyakup

Kayıtlı Kullanıcı
İshakyakup kardeşim bende Avustralyalı kardeşimizin videosunu izledim.
sakalının uzunluğunun ve üzerinde entarinin ona tesir ettiğini düşünmüyorum.
ilk etapta,tam tersi onlardan korkmasına vesile olduğunu avustralyalı kardeşimiz kendisi söylüyor.
bu ayrı bir konu.
avustralyalı kardeşimizi en çok tesir eden olaylar,ona yumuşak davranılması,ikramda bulunulması ve kendisininde belirttiği gibi her sorusuna Kurandan cevap verilmesi...

selamün aleyküm..

selamün aleyküm..mücahidim.

yanlış anlaşıldım herhalde.. bende "sırf adamın sakalı entarisi vardı diye müslüman oldu avusturalyalı" demedim.. kur'an ile cevap verilmesi kilit nokta olmuş dönüşünde, bu kesin.. sizin bahsettiğiniz güzel karşılama olayını unutmuşum. lakin bunu evellki mesajlarımda yazmıştım.. davetçi yumuşak ve oldukça nazik olacak diye..evet haklısınız güzel karşılanma, bu genci bu mekana bağlamış.. bu mekana gide gele müslümanların etkisi artmış ve nihayet bir kişi daha müslüman olmuş..elhamdülillah..

bu gencin ilk görüğü sakallıdan korktuğuda doğru.. ama bu efendimiz'in güzel hasletlerindendir... kainatın efendisini de ilk gören çok korkardı ardından çok severdi.. sahabe-i kiram bundan hep bahs eder.. ayrıca efendimiz buyurduki.. "bana verilen bir diğer vasıf, düşmanım bir aylık mesafeden benden korkar.." bu bahs ettiğim hadisi şerifin tam metni biraz uzundur..bu kadarı kafi olduğu için kısa tuttum, istersen tamamınıda yazarım

özetle "sakaldan takkeden dolayı, kimse müslüman olmaz".. bu doğru..
fakat "sakaldan takkeden korkuyorlar da müslüman olmuyorlar" buda yanlış..
son yüzyıldır ümmet sakalı kesti, takkeyi çıkardı.. ve bakın müslüman olanların sayısında bi gelişme varmı?

sad bin ebi vakkas radıyallahu anh efedimiz çin'e hicret etti, sakalı ve sarığı ile, ve bu gün çünde 20 milyona yakın müslüman var..

zrrtt

Yasaklı Kullanıcı
selamün aleyküm..mücahidim.

yanlış anlaşıldım herhalde.. bende "sırf adamın sakalı entarisi vardı diye müslüman oldu avusturalyalı" demedim.. kur'an ile cevap verilmesi kilit nokta olmuş dönüşünde, bu kesin.. sizin bahsettiğiniz güzel karşılama olayını unutmuşum. lakin bunu evellki mesajlarımda yazmıştım.. davetçi yumuşak ve oldukça nazik olacak diye..evet haklısınız güzel karşılanma, bu genci bu mekana bağlamış.. bu mekana gide gele müslümanların etkisi artmış ve nihayet bir kişi daha müslüman olmuş..elhamdülillah..

bu gencin ilk görüğü sakallıdan korktuğuda doğru.. ama bu efendimiz'in güzel hasletlerindendir... kainatın efendisini de ilk gören çok korkardı ardından çok severdi.. sahabe-i kiram bundan hep bahs eder.. ayrıca efendimiz buyurduki.. "bana verilen bir diğer vasıf, düşmanım bir aylık mesafeden benden korkar.." bu bahs ettiğim hadisi şerifin tam metni biraz uzundur..bu kadarı kafi olduğu için kısa tuttum, istersen tamamınıda yazarım

özetle "sakaldan takkeden dolayı, kimse müslüman olmaz".. bu doğru..
fakat "sakaldan takkeden korkuyorlar da müslüman olmuyorlar" buda yanlış..
son yüzyıldır ümmet sakalı kesti, takkeyi çıkardı.. ve bakın müslüman olanların sayısında bi gelişme varmı?

sad bin ebi vakkas radıyallahu anh efedimiz çin'e hicret etti, sakalı ve sarığı ile, ve bu gün çünde 20 milyona yakın müslüman var..

ve aleykum selam güzel kardeşim,
ben avustralyalı kardeşimiz Ebubekr in söylediklerinden anladığımı paylaştım.
o ne ifade ettiyse aynen naklettim.

aslında benim anladığım bu genç,oradaki müslümanın sakalından korkmadı.
daha doğrusu sakalından korkmasının sebebi, onu tvde terörist olarak tanıdığı(ben terörist demekten Allaha sığınırım)kişilerden dolayıdır.

İslamı bilmeyen,müslümanları tanımayan bu kardeşimizin,uzun sakallı ve entarili her gördüğünü terörist sanması aslında sakaldan değil kafir medyanın tüm sakallıları,cübbelileri o şekilde yansıtma başarısının sonucudur.

dolayısıyla burada sakal,cübbe ne korkulma sebebidir.
nede imana tesir etmiştir.

ama dediğim gibi sakal ve cübbe kafirlerin müslümanları bir terörist gibi göstermesinden ve tvde gösterilen cihad eden mücahidlerinde büyük bir kısmı uzun sakallı olduğundan,kafir medya vesilesiyle mücahidleri gayrimüslimlerin terörist zannetmesiyle böyle bir durum ortaya çıkmıştır diye düşünüyorum.

ishakyakup

Kayıtlı Kullanıcı
aleykum selam ..

soruma verdiğiniz cevab için konunun izahı açısından bir örnek vermek istiyorum ..

ben büyük bir zorlukla elime bir fidan almışım ve yine büyük bir zorlukla onu dikecek bir toprak bulmuşum... tam fidanı topraga dikiyorum .. siz geliyorsunuz ve diyorsunuz ki ..

aminenur kardeşim bu şekilde olmaz fidanı böyle dikemezsiniz diyorsunuz..
bende söz dinleyen birsiyim .. fidanı diktigim yeden söküyorum ..

size bakıyorum .. bu şekilde olmayacagını söylediniz olurunu söyleyin diyorum_herşey zıddı ile olur_
bir şeyin nasıl olmuyacağını söylüyorsak nasıl olacağınıda söylemeliyiz..

siz diyorsunuz ki bu benim işim degil bahçıvanınn işi diyorsunuz ...:)

bu örneğinize şu şekide karşılık verilerbilir.. siz fidanı almışsınız bütünü ile toğrağa dikiyorsunuz veya baş aşağı dikiyorsunuz.. bizde dedik ki. bu fidan böyle dikilmez.. başı yukarda olacak ve sadece kök kısmı toprağa gömülecek.. ondan sonra siz dediniz ki..madem sen bu işi biliyorsun.. o halde söyle bu fidan hangi mevsimde, dikilir nasıl toprağa dikilir çokmu sulanır az mı?(kenyada, ugandada nasıl anlatırız islamı.?)
bizde dedik ki o kadarını bilemem ben bahçivan değilim.. ancak biliğim o ki.. "fidan ters dikilmez veya tohum gibi tamamı toprağa gömülmez.." bunu bilmek bahçıvan olmayı gerektirmez..

canınız sağolsun...

tarikata girme meselesine gelirsek .. gönül isterki .. meyhaneden çıkmış birisi hiç alnı secdeye değmemiş .. abdest almayı dahi bilmeyen birisinin gönlüne bu ateş düşmüşse ... varmışsa bir dergahın kapısına .. girsin içeri sorgusuz sualsiz... dua edilsin rabbimden hidayeti ve magfireti için demek isteriz deriz .. ançak .. bilirizki her tarikatın kendine özgü terbiye metodu
uslubu vardır.. bu bahs ettiğin'iz bir dergaha gidip beni kabul edin deme meselesi yüzyıllardır ortada yok.. tarikat dersi alıyor isteyen ve yoluna bu şekilde devam ediyor.. sizin dediğiniz gibi hiç alnı secdeye değmemi meyhaneden yeni çıkmış bir'ine ilimsiz birine tarikat dersi vermek "al kendini kandır" demekten farksızdır.. şeriatta eksiği olan'ın tarikatta ilerlemesi söz konusu dahi değildir.. yerinde sayar.. hatta bir çok ulema demiştir.. "fıkıhsız tarikat adam'ı zındık eder"
bunuda şu örnekle özetleye biliriz..okuma-yazma dahi bilmeyen birini.. çok istiyor diye üniversite derslerine almak.. o kişiye zarardır.. ona iyilik yapmak üniversite dersine almayıp, onu ilk okula göndermektir..

sizin bahsettiginiz gibi bir yöntem varsada ellebetteki bildikleri bir hayır vardır der haddmizi biliriz ...Hak dostlarının sözlerinin üzerine söz söylemeyiz...

up uzun sakalı vardı, entari gibi elbise giymişti.. " bu davetçi karleşimiz.. avusturalyadayım diye takım elbise giyseydi o gence bu denli tesir etmezdi..

evet bence burda gençi etkileyen kıyafet ,sakal ,entari degil eger öyle olsaydı kendiside o şekilde giyinirdi..
onu etkileyen kuranın hakikatları.. diye düşünüyorum...
evet onu etkileyen kur'an ve müslümanların "biz kur'an'ın üzerine ne diyebiliriz ki" demeleri.. yani kur'anı islamı hayatlarına eksiksiz tatbik etmeleridir..

aslında benim bu cümleyi eklememdeki amaç sizin dikkatinizi hassas bir noktaya çekmekti..
anlaşılan o ki bunda başarılı olmamamışım... anlama kabiliyetim biraz sınırlıdır, daha beliğ daha net cümleler kurarsanız daha iyi anlaşırız..
aksi olursa ALLAH selamet versin kıymetli bir hanımefendi vardı "SENGÜL" onunla hiç anlaşamazdık, daha doğrusu o beni anlardı ben onu hiç anlayamazdım bilmece gibi yazıyordu.. böyle olmasın..:D

bu okullarda öğretmenlik yapan bazı gönül ehli kardeşlerimiz'in kendi gayretleri ile birilerinin islamla tanışmasına vesile olması muhakkak ki çok büyük bir iştir

bu cümle size ait önceki yazışmalarımızdan . bende bu cümlenin tamamına katıldığımı söylemiştim..
bundan maksadım o kişilerin şahsi gayretlerinin bütün okulların başarı olmadığıdır..
aslında dogrusu şuki :bu faaliyetler hakkında bizi tam bilgilendirrenlerin olması daha iyi olacakti zira söyledigimiz herşey zandan öteye gitmeyecek... ben mesela hanım ögretmenlerin gittigini bilmiyorum ,gitmiş olabilirlerde olmayabilirlerde .. siz ne biliyorsanız bende onu biliyorum...

ayrıca ne ögretiyorlar nasıl bir programları var.. bunlarıda bilmiyoruz ..
ama görünen ... hiç ezan sesi duymamış , diline hiç ALLAH kelamı düşmemiş ,kulakları aşina olmamış. çocuklara ALLAH sevgisi peygamaber sevgisi yerleştiriyorlar.. bu tohumlar elbetteki... büyüyecek..

sizin daha önce belirtiginiz benimde hak verdigim eksiklikler varsa onların giderilmesi .. usulüne uygun hizmetin tam yapılmasını rabbim nasip etsin ..

insanların farklı görüşte olmaları ,farklı cemaatte olmaları .,varsa yapılan bir iyiligi güzelligi yok saymak olmasın inşaALLAH Eğer farklı bir cemaatte olduğum için bu faaliyetleri taşladığımı veya iyilikleri görmediğimi düşünüyorsanız.. hiç konuşmaya gerek yok.!

ALLAH CC islama zerre miktarda hizmet eden ,bu aMaçta bu niyette olanları yolunu açık etsin .yar ve yardımcıları olsun inşaALLAH ...

AMİN.. fakat zerre miktarı hizmet ediliyor diye kürre miktarı işlenen haramlar göz ardı edilmez..

kardeşim sürçü lisan etti isek af ola ... estağfirullah.

not :haa hala fidan elimde :) ben size diyorum kök'ü aşağı gelecek şekilde yarıya kadar gömün toprağa..:D

selam ve dua ile

ve aleyküm selam ve rahmetullah..

ishakyakup

Kayıtlı Kullanıcı
ve aleykum selam güzel kardeşim,
ben avustralyalı kardeşimiz Ebubekr in söylediklerinden anladığımı paylaştım.
o ne ifade ettiyse aynen naklettim.

aslında benim anladığım bu genç,oradaki müslümanın sakalından korkmadı.
daha doğrusu sakalından korkmasının sebebi, onu tvde terörist olarak tanıdığı(ben terörist demekten Allaha sığınırım)kişilerden dolayıdır.

İslamı bilmeyen,müslümanları tanımayan bu kardeşimizin,uzun sakallı ve entarili her gördüğünü terörist sanması aslında sakaldan değil kafir medyanın tüm sakallıları,cübbelileri o şekilde yansıtma başarısının sonucudur.

dolayısıyla burada sakal,cübbe ne korkulma sebebidir.
nede imana tesir etmiştir.

ama dediğim gibi sakal ve cübbe kafirlerin müslümanları bir terörist gibi göstermesinden ve tvde gösterilen cihad eden mücahidlerinde büyük bir kısmı uzun sakallı olduğundan,kafir medya vesilesiyle mücahidleri gayrimüslimlerin terörist zannetmesiyle böyle bir durum ortaya çıkmıştır diye düşünüyorum.

selamün aleyküm.. işte aynen senin dediğin gibi..

çeçenyada ki mücahitlerin ekserinin sakalı neredeyse bir karış.. ve dünyada onlar terörist! (haşa) bu birinci etken.. sahte mücahid ladin uzun sakallı.. ve türkiyede malum bir döneme damgasını vurmuş sahte şeyler(pislikler) ali kalkancı müslüm gündüzler sakallı.. ve medya'nın bütün bunlara tuz biber ekmesi sonucunda durum bu.. uzun sakal çekinilen bir şey olmuş..

uzun sakallı bir müslüman'a leş gözü ile bakan bu güruh ne hikmetse fener rum patriği barthalemous'un eteklerini üpüyorlar.. pislik sakalda ise bu baştan aşağı pislik olan papaz'ında bi çuval sakalı var..

pislik yahudi hahamlarının sakalları çok daha çirkindir perçemlerini uzatırlar, ve sakallarını hiç toplamaz düzeltmezler.. ve bu onları dünya genelinde saygınlıktan alıkoymuyor...

efendi kardeşim... ben zaten senin sakallı ve cübbeli leri kötü gördüğünü asla düşünmedim.. kızım sana diyorum gelinim sen anla hesabı senin üzerinden bir izahat yaptım..

varsa sakal'ı korkunç gören, bu zamanda çağ dışı kaldığını düşünen.. hatta peygamber gelse sakalını keser takım elbise giyer diyen bir daha düşünsün..

Ebu bekr'di adı unutmuşum.. işte o kardeşimizin karşısına çıkan sakallı entarili zat, her kim ise allah ondan razı olsun.. uzun sakalı ve entarisi ile bir kişinin hidayetine vesile olmuş, buda "bu çağda çağa göre giyinerek, islama davet edilmeli.." tezini çürütür..

selamün aleyküm..

zrrtt

Yasaklı Kullanıcı

selamün aleyküm.. işte aynen senin dediğin gibi..

çeçenyada ki mücahitlerin ekserinin sakalı neredeyse bir karış.. ve dünyada onlar terörist! (haşa) bu birinci etken.. sahte mücahid ladin uzun sakallı.. ve türkiyede malum bir döneme damgasını vurmuş sahte şeyler(pislikler) ali kalkancı müslüm gündüzler sakallı.. ve medya'nın bütün bunlara tuz biber ekmesi sonucunda durum bu.. uzun sakal çekinilen bir şey olmuş..

uzun sakallı bir müslüman'a leş gözü ile bakan bu güruh ne hikmetse fener rum patriği barthalemous'un eteklerini üpüyorlar.. pislik sakalda ise bu baştan aşağı pislik olan papaz'ında bi çuval sakalı var..

pislik yahudi hahamlarının sakalları çok daha çirkindir perçemlerini uzatırlar, ve sakallarını hiç toplamaz düzeltmezler.. ve bu onları dünya genelinde saygınlıktan alıkoymuyor...

efendi kardeşim... ben zaten senin sakallı ve cübbeli leri kötü gördüğünü asla düşünmedim.. kızım sana diyorum gelinim sen anla hesabı senin üzerinden bir izahat yaptım..

varsa sakal'ı korkunç gören, bu zamanda çağ dışı kaldığını düşünen.. hatta peygamber gelse sakalını keser takım elbise giyer diyen bir daha düşünsün..

Ebu bekr'di adı unutmuşum.. işte o kardeşimizin karşısına çıkan sakallı entarili zat, her kim ise allah ondan razı olsun.. uzun sakalı ve entarisi ile bir kişinin hidayetine vesile olmuş, buda "bu çağda çağa göre giyinerek, islama davet edilmeli.." tezini çürütür..

selamün aleyküm..
ve aleykümselam.

ilk olarak Rasulullahsav gibi giyinenlerden ve şeklini şemalini ona göre düzenleyen tüm samimi müslümanlardan Allah razı olsun.

ben Rasulullah sav gibi giyinmiyorum sakalımda yok.
sakalı olanın ve Rasulullah sav gibi giyinen müslümanın benden ve benim gibi giyinenlerden sakal bırakmayanlardan bu yönüyle Allah katında artısı olduğu ortadadır.

ama bakın kardeşim siz bir olayı genele yayıp şu cümleyi söylerseniz bence bu doğru değildir.

bu çağda çağa göre giyinerek davet yapılmalı demek ne kadar doğru değilse,
bu çağda sakallı,cübbeli davet yapılmalı demekte o kadar doğru değildir.
Peygamberin giydiği gibi giymek sünnettir.
eğer Peygamber gibi giyinirseniz sünnete uymuş olursunuz.
ecrini,mükafatını Rabbim ahirette verecektir inşaallah.

Davette önemli olan Peygamberin yaptığı gibi tebliğ vazifesini yapmaktır.(kimse onun gibi yapamaz.ama tebliğde onun metodunu izleyebiliriz.)
bakın, Ebubekr kardeşimize tebliğ eden müslüman(ALLAH ondan razı olsun) ne kadar güleryüzlü,samimi,ikramda bulunarak,yumuşak bir şekilde tebliğde bulunmuş.Ebubekr kardeşimizin sorularına cevapları nefsinden değil,Kurandan vermiş.
bunlar Peygamberin en önemli tebliğ metodlarıdır.
ve Ebubekr kardeşimize tesir eden yönlerde bunlardır.
bu videoda açık bir şekilde vurgulanmıştır.

selamun aleyküm.

ishakyakup

Kayıtlı Kullanıcı
ve aleykümselam.

ilk olarak Rasulullahsav gibi giyinenlerden ve şeklini şemalini ona göre düzenleyen tüm samimi müslümanlardan Allah razı olsun.

ben Rasulullah sav gibi giyinmiyorum sakalımda yok.
sakalı olanın ve Rasulullah sav gibi giyinen müslümanın benden ve benim gibi giyinenlerden sakal bırakmayanlardan bu yönüyle Allah katında artısı olduğu ortadadır.

ama bakın kardeşim siz bir olayı genele yayıp şu cümleyi söylerseniz bence bu doğru değildir.

bu çağda çağa göre giyinerek davet yapılmalı demek ne kadar doğru değilse,
bu çağda sakallı,cübbeli davet yapılmalı demekte o kadar doğru değildir.
Peygamberin giydiği gibi giymek sünnettir.
eğer Peygamber gibi giyinirseniz sünnete uymuş olursunuz.
ecrini,mükafatını Rabbim ahirette verecektir inşaallah.

Davette önemli olan Peygamberin yaptığı gibi tebliğ vazifesini yapmaktır.(kimse onun gibi yapamaz.ama tebliğde onun metodunu izleyebiliriz.)
bakın, Ebubekr kardeşimize tebliğ eden müslüman(ALLAH ondan razı olsun) ne kadar güleryüzlü,samimi,ikramda bulunarak,yumuşak bir şekilde tebliğde bulunmuş.Ebubekr kardeşimizin sorularına cevapları nefsinden değil,Kurandan vermiş.
bunlar Peygamberin en önemli tebliğ metodlarıdır.
ve Ebubekr kardeşimize tesir eden yönlerde bunlardır.
bu videoda açık bir şekilde vurgulanmıştır.

selamun aleyküm.

ve aleyküm selam..

işte ben de aynısını diyorum..

illa sakallı cübbeli tebliğ yapılmalı demedim.. sakal ve cübbe tebliğde engel değildir dedim.. yani ikimizde aynısını söylüyoruz..

burada benim atıfta bulunduğum fikir bir cemaatin etkin fikridir.. "bu zamanda bu kıyafetle olmaz, illaki çağa uygun giyinmek lazım aksi halde herkes islamdan ürker.. çağa uygun giyinirsek daha çok kimseye ulaşırız.." işte bu fikirlere muhalif olarak yazdım..."sakal ve cübbe tebliğde engel değildir" diye..

zrrtt

Yasaklı Kullanıcı
ve aleyküm selam..

işte ben de aynısını diyorum..

illa sakallı cübbeli tebliğ yapılmalı demedim.. sakal ve cübbe tebliğde engel değildir dedim.. yani ikimizde aynısını söylüyoruz..

burada benim atıfta bulunduğum fikir bir cemaatin etkin fikridir.. "bu zamanda bu kıyafetle olmaz, illaki çağa uygun giyinmek lazım aksi halde herkes islamdan ürker.. çağa uygun giyinirsek daha çok kimseye ulaşırız.." işte bu fikirlere muhalif olarak yazdım..."sakal ve cübbe tebliğde engel değildir" diye..
selamun aleyküm.
hemfikiriz kardeşim.
dua ile.

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
ve aleyküm selam ve rahmetullah..

evet kardeşim biz yapılan faaliyetleri tam bilemedigmiz için her ikimizinde .. yorumları izafi kalıyor..
bu nedenle yanlışlar; küre gibimi, dünya gibimi, pire gibimi bilemiyoruz//kestiremiyoruz.....

varsa yapılan yanlışlardan ,hatalardan yanlış anlamalardan .. sıyrılmayı ,kurtulmayı .. halis bir niyetle dogru olan yolda yürümeyi ümmeti muhammete nasip etsin mevlam ..

fidanı dogru dikmiştim .. :) neyse yazık elimizde kaldı çürüyecek ...

yolunuz daim hayırda olsun hayırla kalınız kardeşim selam ve dua ile

8bcb6314a5448173ae6ec0d.jpg

meltem

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
sonsuznurr.blogcu.com

Bu yılki 7.Uluslararası Türkçe olimpiyatları büyük bir finalle son buldu
"Uluslararası Türkçe Olimpiyatları, insanlar arası iletişimin hız kazandığı günümüzde Türkiye'nin yeni coğrafyalarla tanışıp kaynaşmasına aracılık ediyor. Asya, Avrupa, Amerika, Afrika ve Avustralya'da Türkçe öğrenen binlerce öğrencinin varlığı, Türkçe'nin dünya dilleri arasında hak ettiği konumu gelmesine önemli katkı sağlıyor. Olimpiyatlar, dünyada Türkiye'yi tanıtıyor, marka değerinin yanında saygınlığının artmasına da yardımcı oluyor. Organizasyon aynı zamanda ülkenin gücünü ve büyüklüğünü gösteriyor. Bu duygularla başta Türkçeyi bir dünya dili yapmak görevini yurt dışında tüm zor şartlara rağmen layıkıyla yerine getiren idealist öğretmenler ile bu organizasyonda emeği geçen herkezde Alllah Razı olsun"

mavci

* ZİKİR * FİKİR * ŞÜKÜR *
Yönetici
Esselamünaleykum...

Esselamünaleykum...

Bu yılki 7.Uluslararası Türkçe olimpiyatları büyük bir finalle son buldu
"Uluslararası Türkçe Olimpiyatları, insanlar arası iletişimin hız kazandığı günümüzde Türkiye'nin yeni coğrafyalarla tanışıp kaynaşmasına aracılık ediyor. Asya, Avrupa, Amerika, Afrika ve Avustralya'da Türkçe öğrenen binlerce öğrencinin varlığı, Türkçe'nin dünya dilleri arasında hak ettiği konumu gelmesine önemli katkı sağlıyor. Olimpiyatlar, dünyada Türkiye'yi tanıtıyor, marka değerinin yanında saygınlığının artmasına da yardımcı oluyor. Organizasyon aynı zamanda ülkenin gücünü ve büyüklüğünü gösteriyor. Bu duygularla başta Türkçeyi bir dünya dili yapmak görevini yurt dışında tüm zor şartlara rağmen layıkıyla yerine getiren idealist öğretmenler ile bu organizasyonda emeği geçen herkezde Alllah Razı olsun"

olimpiyat_final_son.jpg

Olimpiyatlar, dünyada Türkiye'yi tanıtıyor, marka değerinin yanında saygınlığının artmasına da yardımcı oluyor.
Organizasyon aynı zamanda ülkenin gücünü ve büyüklüğünü gösteriyor.
Bu duygularla başta Türkçeyi bir dünya dili yapmak görevini yurt dışında tüm zor şartlara rağmen layıkıyla yerine getiren idealist öğretmenler ile bu organizasyonda emeği geçen herkesden Alllah CC. Razı olsun...

kimkimdir

Kayıtlı Kullanıcı
Paralel ihanet cephesine bir zamanlar Müslümanlar böyle bakıyordu..Şükür kurtulduk..

mavci

* ZİKİR * FİKİR * ŞÜKÜR *
Yönetici
Paralel ihanet cephesine bir zamanlar Müslümanlar böyle bakıyordu..Şükür kurtulduk..

Her şey zamanla açığa çıkıyor...
Türkiye üzerine oynanan oyunlar devam ediyor...
Rabbim bizleri uyanık müslümanlardan eylesin inşallah...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt