Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Dünya! (2 Kullanıcı)

gurbette

Kayıtlı Kullanıcı
Hesaba çekileceksin!
Seyyid Ebül Vefa hazretlerinin “rahmetullahi aleyh” huzuruna zamanın sultanı gelerek;
- Bana nasihat eder misiniz, diye ricada bulundu.

Büyük Veli;
- Ey sultan! Sen bu halkın çobanısın, buyurdu. İnsaf ve adaletle hükmedersen, Allahü teâlâ, saltanatını uzun ömürlü eder. Ama zulmedersen, bu mülkü senden alır.

Şöyle devam etti:
- Ey emirel müminin! Bir gün sen de ölür, her bir icraatından hesaba çekilirsin bir bir. Ve ona göre karşılık görürsün. Öyleyse hep iyilik yap ki, iyi karşılık göresin mahşer gününde.

Sultan ağlamaklıydı.

Aslın, bir damla sudur

Büyük Veli sözüne devamla;
- Şunu da unutma ki, aslın, bir damla sudur. Sonunda ölüp, bir avuç toprak olacaksın.

Ve ekledi:
- Hak teâlâ sana sultanlık da verdi ve şu millet senin emrin altındadır. Ama unutma ki, bu insanların hesabı, ahirette hep senden sorulacaktır.

Sultan bunu duyunca başladı ağlamaya.
İçi yanıp, bir bardak su istedi.

Getirip takdim ettiler.
Tam içecekti ki,
- Dur, içme! buyurdu.

Bütün servetini istese

Ve sordu padişaha:
- Farzet ki, bir sahrada bulunuyorsun ve hararetten ölecek hale gelmişsin. Ama bir damla su bulamıyorsun içmek için. O anda biri gelse ve elindeki şu bir bardak suyu gösterip; Bütün servetini verirsen, bu suyu sana veririm dese, ona ne cevap verirsin?

Padişah;
- İstediğini veririm, dedi. Zira ben öleceksem, neye yarar servetim?

Buyurdu ki:
- Öyleyse bir bardak su kadar değeri bulunmayan bir servete gönül bağlama. Bir gün çıkar elinden.

Sultan, Ebül Vefa hazretlerinin elini öperek;
- Çok haklısınız, dedi.

gurbette

Kayıtlı Kullanıcı
"ALLAH; size dünyayı, onunla ahireti arayasınız diye verdi, ona meyledesiniz diye değil."
(Hz. Osman r.a.)

melissa26

Kayıtlı Kullanıcı
Dostlardan al nasihat, aldıysan yanına kâr aldın, almadıysan? Eyvah ki , eyvah yandın ...
Ne güzeldir Yaradanla olmak...Rabbim seni seviyorum (azıcık uslandım bak) yüreğimdeki acıları ne sandın?

El-Endulusi

Kayıtlı Kullanıcı
Dünya, son nefesimize kadar, her azamızla sabahlara kadar çalışıp çabalayıp, peşinden koşup en sonunda son nefesi verdiğimizde bizi hüsrana uğratan yerdir.

Eyvallah

melissa26

Kayıtlı Kullanıcı
Yok yahu azıcık nefes al! Bak dünya Hakkı tanımanın yeri , onun hatırına bari , kötüleme tanı
Ne güzeldir Yaradan'ı dünyada tanımak (başka yer yok ki tanısak)
Dünyaya değer vermezsen olur sana peşinden koşan uşak...

El-Endulusi

Kayıtlı Kullanıcı
Ne güzeldir Yaradan'ı dünyada tanımak (başka yer yok ki tanısak)...

Aslında şu nokta tam alıcı yer. Biz yok idik var edildik ve biz yok iken yani bir vücud sahibi olmayıp hiçbirşeyken, birşey olduk ve dünyaya geldik. Ve bizi var eden yani vücuda getiren yaratıcıyı tanımak yerine vücud bulduğumuz yere mahkum olduk. Oysa ne güzel söyledin biz yok iken var olduk, varlık nimetini sahip bu nimeti veren Allah c.c. ı başka nerde müşade edebilirdik.

Eyvallah

Hatice-tül Kübra

Kayıtlı Kullanıcı
Dünya Yaratıcıyla aramıza girecekse, bize acı, dar ve sıkıntılı görünmesi daha iyidir.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt