Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

"Duâ" Kardeşliği >>Kur'an Okuya biliyormusunuz<< (1 Kullanıcı)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

enesemin

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Kuran-ı Kerim okuya bilen var mı?

ben Rıdvan ben de zarife kardeşime katılıyorum arapça bilmeyen kur an okuyamaz diye bişey yoktur ben de arapça çat pat biliyorum ama elhamdulillah Kur an okumayı da biliyorum bilmeyenlerin de inşallah öğrenmeye çalışmalarını tavsiye ediyorum "NAFİLE YAPILAN HER İBADET KARŞILIĞINI GÖRECEKTİR"

songulmez

Kayıtlı Kullanıcı

İNŞALLAH ALLAH KISMET EDERSE BENDE KATILMAYA HAZIRIM. KURANI KERİMİ CANI GÖNÜLDEN OKUYORUM VE OKUMAYA DEVAM EDECEĞİM İNŞALLAH ALLAH KABUL ETSİNB)

enesemin

Kayıtlı Kullanıcı

benim adım rıdvan ben de kur an okumayı biliyorum inşallah ne gerekiyosa yapmaya çalışacağım "NAFİLE YAPILAN HER İBADET KARŞILIĞINI GÖRECEKTİR"

ebrar_rana

Kayıtlı Kullanıcı

SELAMÜN ALEYKÜM BENDE KATILMAK İSTİYORUM

beyan

Kayıtlı Kullanıcı

ALÜKÜM SELAM KARDEŞİM. BEN SİTEYE YENİ KATILDIM .
BENDE YASİN OKUYA BİLİRİM İŞALLAH HABER VERİRSENİZ
ÜZERİME DÜŞENİ ALLAH RIZASI İÇİN OKURUMİŞALLAH.

semiramis

Kayıtlı Kullanıcı
RE: s.a kardeşim

RE: s.a kardeşim

Böyle bir etkinlik çok güzel bende Kur'an-ı Kerim okumasını biliyorum. Ama paylaşım mı yapılacak yoksa herkes istediği gibi okuyacakmı? Düzenli bir okuma gurubu oluşturulursa daha iyi olur inş. Selametle

birrcann

Kayıtlı Kullanıcı

Allah Razı olsun herkesten Bende varım arkadaşlar böyle bir sevap kapısına kayıtsız kalmak mümkünmü? Yalnız sadece yasinmi okuyacağız?

Rabbime emanet olun. Allah yar ve yardımcımız olsun.

Aşkâ Mecnun

Kayıtlı Kullanıcı

hayır sedece yasin okunmıycak sanırım sizler yapılan yorumları okumadan geçiyorsunuz defalarca bunların açıklamaları yapıldı

PAckdown

Kayıtlı Kullanıcı

s.a
kardesim Allah senden ve hepimizden razı olsun Allah ecrini versin Saolasın ben de katılcam inş. kardesim Allah'a emanet olunuz....:|

seda

Kayıtlı Kullanıcı

kardeşlerım bende varım okuyabılırım hem bu benım için çok iyi olur bunu düsünenden allah razı olsun ...allah herkezı kötülükden korusun a.e.o.k.ç.i.b.okuyan kardeslerımız allah zıhın açıklıgı ve başarılar dılerım okul hayatında..saygılarımla..

Aşkâ Mecnun

Kayıtlı Kullanıcı

seda yazdı:
kardeşlerım bende varım okuyabılırım hem bu benım için çok iyi olur bunu düsünenden allah razı olsun ...allah herkezı kötülükden korusun a.e.o.k.ç.i.b.okuyan kardeslerımız allah zıhın açıklıgı ve başarılar dılerım okul hayatında..saygılarımla..

amin ecmain inşAllah sağolun katılımllarınız için

son_osmanli

Kayıtlı Kullanıcı

Insallahu teala Allah nasip ettigi surece okurum.
Allah cumlemizin dualarini katinda kabul olan dualardan eder insallah, bizleri ve butun din kardeslerimizi seytanin serrinden emin kilip rahmetine nail etsin.

Aşkâ Mecnun

Kayıtlı Kullanıcı

KURAN'I KERİM TÜRKÇE MEALİ
(DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI)

4-en-NİSÂ

Hicretten sonra Medine'de nâzil olmuştur, 176 (yüzyetmişaltı) âyettir. "Nisâ" kadınlar demektir. Bu sûrede daha çok kadından, cemiyet içinde kadınların hukukî ve içtimaî yer ve değerlerinden bahsedildiği için adına "Nisâ" denmiştir.

Rahman ve Rahim (olan) Allahın adıyla

1. Ey insanlar! Sizi bir tek nefisten yaratan ve ondan da eşini yaratan ve ikisinden birçok erkekler ve kadınlar üretip yayan Rabbinizden sakının. Adını kullanarak birbirinizden dilekte bulunduğunuz Allah'tan ve akrabalık haklarına riayetsizlikten de sakının. Şüphesiz Allah sizin üzerinizde gözetleyicidir.

2. Yetimlere mallarını verin, temizi pis olanla değişmeyin, onların mallarını kendi mallarınıza katarak (kendi malınızmış gibi) yemeyin; çünkü bu, büyük bir günahtır.

3. Eğer (kendileriyle evlendiğiniz takdir de) yetimlerin haklarına riayet edememekten korkarsanız beğendiğiniz (veya size helâl olan) kadınlardan ikişer, üçer, dörder alın. Haksızlık yapmaktan korkarsanız bir tane alın; yahut da sahip olduğunuz (cariyeler) ile yetinin. Bu, adaletten ayrılmamanız için en uygun olanıdır.

4. Kadınlara mehirlerini gönül rızası ile (cömertçe) verin; eğer gönül hoşluğu ile o mehrin bir kısmını size bağışlarlarsa onu da afiyetle yeyin.

5. Allah'ın geçiminize dayanak kıldığı mallarınızı aklı ermezlere (reşit olmayanlara) vermeyin; o mallarla onları besleyin, giydirin ve onlara güzel söz söyleyin.

6. Evlilik çağına gelinceye kadar yetimleri (gözetip) deneyin, eğer onlarda akılca bir olgunlaşma görürseniz hemen mallarını kendilerine verin. Büyüyecekler (de geri alacaklar) diye o malları israf ile ve tez elden yemeyin. Zengin olan (veli) iffetli olmaya çalışsın, yoksul olan da (ihtiyaç ve emeğine) uygun olarak yesin. Mallarını kendilerine verdiğiniz zaman yanlarında şahit bulundurun. Hesap sorucu olarak da Allah yeter.

7. Ana-babanın ve yakınların bıraktıklarından erkeklere bir pay vardır; ana-babanınve yakınların bıraktıklarından kadınlara da bir pay vardır. Gerek azından, gerek çoğundan belli bir hisse ayrılmıştır.

8. (Mirastan payı olmayan) yakınlar, yetimler ve yoksullar miras taksiminde hazır bulunursa bundan, onları da rızıklandırın ve onlara güzel söz söyleyin.

9. Geriye eli ermez, gücü yetmez çocuklar bıraktıkları takdirde (halleri ne olur) diye korkacak olanlar (yetimlere haksızlık etmekten) korkup titresinler; Allah'tan sakınsınlar ve doğru söz söylesinler.

10. Haksızlıkla yetimlerin mallarını yiyenler şüphesiz karınlarına ancak ateş tıkınmış olurlar; zaten onlar alevlenmiş ateşe gireceklerdir.

11. Allah size, çocuklarınız hakkında, erkeğe, kadının payının iki misli (miras vermenizi) emreder. (Çocuklar) ikiden fazla kadın iseler, ölünün bıraktığının üçte ikisi onlarındır. Eğer yalnız bir kadınsa yarısı onundur. Ölenin çocuğu varsa, ana-babasından her birinin mirastan altıda bir hissesi vardır. Eğer çocuğu yok da ana-babası ona vâris olmuş ise, anasına üçte bir (düşer). Eğer ölenin kardeşleri varsa, anasına altıda bir (düşer. Bütün bu paylar ölenin) yapacağı vasiyetten ve borçtan sonradır. Babalarınız ve oğullarınızdan hangisinin size, fayda bakımından daha yakın olduğunu bilemezsiniz. Bunlar Allah tarafından konmuş farzlardır (paylardır). Şüphesiz Allah ilim ve hikmet sahibidir.

12. Yapacakları vasiyetten ve borçtan sonra eşlerinizin, eğer çocukları yoksa, bıraktıklarının yarısı sizindir. Çocukları varsa bıraktıklarının dörtte biri sizindir. Çocuğunuz yoksa, sizin de, yapacağınız vasiyetten ve borçtan sonra, bıraktığınızın dörtte biri onlarındır (zevcelerinizindir). Çocuğunuz varsa, bıraktığınızın sekizde biri onlarındır. Eğer bir erkek veya kadının, anababası ve çocukları bulunmadığı halde (kelâle şeklinde) malı mirasçılara kalırsa ve bir erkek yahut bir kızkardeşi varsa, her birine altıda bir düşer. Bundan fazla iseler üçte bire ortaktırlar. (Bu taksim) yapılacak vasiyetten ve borçtan sonra, kimse zarara uğramaksızın (yapılacak)tır. Bunlar Allah'tan size vasiyettir. Allah her şeyi hakkıyle bilendir, halîmdir.

13. Bunlar, Allah'ın (koyduğu) sınırlardır. Kim Allah'a ve Peygamberine itaat ederse Allah onu, zemininden ırmaklar akan cennetlere koyacaktır; orada devamlı kalıcıdırlar; işte büyük kurtuluş budur.

14. Kim Allah'a ve Peygamberine karşı isyan eder ve sınırlarını aşarsa Allah onu, devamlı kalacağı bir ateşe sokar ve onun için alçaltıcı bir azap vardır.

15. Kadınlarınızdan fuhuş yapanlara karşı aranızdan dört şahit getirin. Eğer şahitlik ederlerse, o kadınları ölüm alıp ****ürünceye yahut Allah onlara bir yol açıncaya kadar evlerde hapsedin.

16. İçinizden fuhuş yapan her iki tarafa ceza verin; eğer tevbe eder, uslanırlarsa artık onlara ceza verip eziyet etmekten vazgeçin; çünkü Allah tövbeleri çok kabul eden ve çok esirgeyendir.

17. Allah'ın kabul edeceği tevbe, ancak bilmeden kötülük edip de sonra tez elden tevbe edenlerin tevbesidir; işte Allah bunların tevbesini kabul eder; Allah her şeyi bilendir, hikmet sahibidir.

18. Yoksa kötülükleri yapıp yapıp da içlerinden birine ölüm gelip çatınca "Ben şimdi tevbe ettim" diyenler ile kâfir olarak ölenler için (kabul edilecek) tevbe yoktur. Onlar için acı bir azap hazırlamışızdır.

19. Ey iman edenler! Kadınlara zorla vâris olmanız size helâl değildir. Apaçık bir edepsizlik yapmadıkça, onlara verdiğinizin bir kısmını ele geçirmeniz için de kadınları sıkıştırmayın. Onlarla iyi geçinin. Eğer onlardan hoşlanmazsanız (biliniz ki) Allah'ın hakkınızda çok hayırlı kılacağı bir şeyden de hoşlanmamış olabilirsiniz.

20. Eğer bir eşi bırakıp da yerine başka bir eş almak isterseniz, onlardan birine yüklerle mehir vermiş olsanız dahi ondan hiçbir şeyi geri almayın. Siz iftira ederek ve apaçık günah işleyerek onu geri alır mısınız?

21. Vaktiyle siz birbirinizle haşir-neşir olduğunuz ve onlar sizden sağlam bir teminat almış olduğu halde onu nasıl geri alırsınız!

22. Geçmişte olanlar bir yana, babalarınızın evlendiği kadınlarla evlenmeyin; çünkü bu bir hayasızlıktır, iğrenç bir şeydir ve kötü bir yoldur.

Aşkâ Mecnun

Kayıtlı Kullanıcı

KURAN'I KERİM TÜRKÇE MEALİ
(DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI)

47-MUHAMMED

Adını Peygamberimizin isminden alan bu sûreye aynı zamanda Kıtâl sûresi de denmiştir. Medine'de inmiştir, 38 (otuzsekiz) âyettir.

Rahmân ve Rahîm (olan) Allah'ın adıyla.

1. İnkâr edenlerin ve Allah yolundan alıkoyanların işlerini Allah boşa çıkarmıştır.

2. İman edip yararlı işler yapanların, Rableri tarafından hak olarak Muhammed'e indirilene inananların günahlarını Allah örtmüş ve hallerini düzeltmiştir.

3. Bunun sebebi, inkâr edenlerin bâtıla uymaları, inananların da Rablerinden gelen hakka uymuş olmalarıdır. İşte böylece Allah, insanlara kendilerinden misallerini anlatır.

4. (Savaşta) inkâr edenlerle karşılaştığınız zaman boyunlarını vurun. Nihayet onlara iyice vurup sindirince bağı sıkıca bağlayın (esir alın). Savaş sona erince de artık ya karşılıksız veya fidye karşılığı salıverin. Durum şu ki, Allah dileseydi, onlardan intikam alırdı. Fakat sizi birbirinizle denemek ister. Allah yolunda öldürülenlere gelince, Allah onların yaptıklarını boşa çıkarmaz.

5. Allah onları muratlarına erdirecek, gönüllerini şâdedecek .

6. Onları, kendilerine tanıttığı cennete sokacaktır.

7. Ey iman edenler! Eğer siz Allah'a (Allah'ın dinine) yardım ederseniz O da size yardım eder, ayaklarınızı kaydırmaz.

8. İnkâr edenlere gelince, onların hakkı yıkımdır. Allah onların yaptıklarını boşa çıkarmıştır.

9. Bunun sebebi, Allah'ın indirdiğini beğenmemeleridir. Allah da onların amellerini boşa çıkarmıştır.

10. Yeryüzünde dolaşıp kendilerinden öncekilerin sonlarının nasıl olduğunu görmezler mi? Allah onları yere batırmıştır. Kâfirlere de onların benzeri vardır.

11. Bu, Allah'ın, inananların yardımcısı olmasından dolayıdır. Kâfirlere gelince, onların yardımcıları yoktur.

12. Muhakkak ki Allah, inanıp iyi işler yapanları, altlarından ırmaklar akan cennetlere koyar; inkâr edenler ise (dünyadan) faydalanırlar, hayvanların yediği gibi yerler. Onların yeri ateştir.

13. Senin şehrinden -ki ora (halkı) seni çıkardı daha kuvvetli nice şehirleri yok ettik; onlara bir yardım eden de çıkmadı.

14. Rabbinden apaçık bir delil üzerinde bulunan kimse, kötü işi kendisine güzel görünen ve heveslerine uyan kimse gibi olur mu?

15. Müttakîlere vâdolunan cennetin durumu şöyledir: İçinde bozulmayan sudan ırmaklar, tadı değişmeyen sütten ırmaklar, içenlere lezzet veren şaraptan ırmaklar ve süzme baldan ırmaklar vardır. Orada meyvelerin her çeşidi onlarındır. Rablerinden de bağışlama vardır. Hiç bu, ateşte ebedî kalan ve bağırsaklarını parça parça edecek kaynar su içirilen kimselerin durumu gibi olur mu?

16. Onların arasında, seni dinleyenler vardır. Fakat senin yanından çıkınca kendilerine bilgi verilmiş olanlara "Az önce ne demişti?" diye sorarlar. Bunlar, Allah'ın kalplerini mühürlediği, hevâ ve heveslerine uyan kimselerdir.

17. Doğru yolu bulanlara gelince, Allah onların hidayetlerini arttırır ve sakınmalarını sağlar.

18. Onlar, kıyamet gününün ansızın gelip çatmasını mı bekliyorlar? Şüphesiz onun alâmetleri belirmiştir. Kendilerine gelip çatınca ibret almaları neye yarar!

19. Bil ki, Allah'tan başka ilâh yoktur. (Habibim!) Hem kendinin hem de mümin erkeklerin ve mümin kadınların günahlarının bağışlanmasını dile! Allah, gezip dolaştığınız yeri de duracağınız yeri de bilir.

20. İman etmiş olanlar: Keşke cihad hakkında bir sûre indirilmiş olsaydı! derler. Ama hükmü açık bir sûre indirilip de onda savaştan söz edilince, kalplerinde hastalık olanların, ölüm baygınlığı geçiren kimsenin bakışı gibi sana baktıklarını görürsün. Onlara yakışan da budur!

21. (Onların vazifesi) itaat ve güzel sözdür. İş ciddiye bindiği zaman Allah'a sadakat gösterselerdi, elbette kendileri için daha hayırlı olurdu.

22. Geri dönerseniz, yeryüzünde bozgunculuk yapmaya ve akrabalık bağlarını kesmeye dönmüş olmaz mısınız?

23. İşte bunlar, Allah'ın kendilerini lânetlediği, sağır kıldığı ve gözlerini kör ettiği kimselerdir.

24. Onlar Kur'an'ı düşünmüyorlar mı? Yoksa kalpleri kilitli mi?

25. Şüphesiz ki, kendilerine doğru yol belli olduktan sonra, arkalarına dönenleri, şeytan sürüklemiş ve kendilerine ümit vermiştir.

26. Bunun sebebi; onların, Allah'ın indirdiğinden hoşlanmayanlara: Bazı hususlarda size itaat edeceğiz, demeleridir. Oysa Allah, onların gizlediklerini biliyor.

27. Ya melekler onların yüzlerine ve sırtlarına vurarak canlarını alırken durumları nasıl olacak!

28. Bunun sebebi, onların Allah'ı gazaplandıran şeylerin ardınca gitmeleri ve O'nu razı edecek şeylerden hoşlanmamalarıdır. Bu yüzden Allah onların işlerini boşa çıkarmıştır.

29. Kalplerinde hastalık olanlar, yoksa Allah'ın, kinlerini ortaya çıkarmayacağını mı sandılar?

30. Biz dileseydik onları sana gösterirdik de, sen onları yüzlerinden tanırdın. Andolsun ki sen onları konuşma tarzlarından tanırsın. Allah işlediklerinizi bilir.

31. Andolsun ki içinizden cihad edenlerle sabredenleri belirleyinceye ve haberlerinizi açıklayıncaya kadar sizi imtihan edeceğiz.

32. İnkâr edenler, Allah yolundan alıkoyanlar ve kendilerine doğru yol belli olduktan sonra Peygamber'e karşı gelenler, Allah'a hiçbir zarar veremezler. Allah onların yaptıklarını boşa çıkaracaktır.

33. Ey iman edenler! Allah'a itaat edin, Peygambere itaat edin. İşlerinizi boşa çıkarmayın.

34. İnkâr edip Allah yolundan alıkoyanları ve sonra da kâfir olarak ölenleri Allah asla bağışlamaz.

35. Üstün durumda iken gevşeyip barışa çağırmayın. Allah sizinle beraberdir. O amellerinizi asla eksiltmeyecektir.

36. Doğrusu dünya hayatı ancak bir oyun ve eğlencedir. Eğer iman eder ve sakınırsanız Allah size mükâfatınızı verir. Ve sizden mallarınızı (tamamen sarfetmenizi) istemez.

37. Eğer onları (tamamını) isteseydi ve sizi zorlasaydı, cimrilik ederdiniz ve bu da sizin kinlerinizi ortaya çıkarırdı.

38. İşte sizler, Allah yolunda harcamaya çağırılıyorsunuz. İçinizden kiminiz cimrilik ediyor. Ama kim cimrilik ederse, ancak kendisine cimrilik etmiş olur. Allah zengindir, siz ise fakirsiniz. Eğer O'ndan yüz çevirirseniz, yerinize sizden başka bir toplum getirir, artık onlar sizin gibi de olmazlar.

Aşkâ Mecnun

Kayıtlı Kullanıcı

fatihaqt2.png

Rahman ve Rahîm olan Allah'ın adıyla. Hamd(in her türlüsü), alemlerin Rabbi olan Allah'adır. (O) Rahman'dır (dünyada bütün yaratıklara bol merhamet edendir), Rahîm'dir (ahirette yalnız mü'minlere acıyıp, mağfiret edecek olandır). Din gününün (hesap gününün) maliki/hükümranıdır. (Ey Rabbimiz!) Yalnız sana (ibadet ve itaatle) kulluk eder ve ancak senden medet umar/yardım dileriz. Bizi doğru yola (İslam'a) ilet. Kendilerine (lütfundan) nîmet verdiğin (iyi) kimselerin yoluna (ilet); gazaba uğramışların ve sapıtanların değil (Ya Rabbî).

kaynak: iskenderpasa

saidenur

Kayıtlı Kullanıcı

BENDE BİLİYORUM SEVE SEVE OKURUM KARDEŞİMB)B)B)B)B)

tulinsem

Kayıtlı Kullanıcı

hayırlı geceler. çok üzülerek söylüyorum.bende Kuran-ıKerim okumayı bilmiyorum.öğrenmeye çalısıyorum evimde.Ama türkçesinden Yasin_i Şerif okuyarak sizlerle ve dualarımzla bir arada olmayı gönülden isterim.dualarımız kabul olur inşallah

laleay

Kayıtlı Kullanıcı

s.a
muhammet kutsal kardesım bugun baslayacagız ama ben ne okunacagını bılmıyorum lutfen aydınlatırsanız cok sevınırım cunku canı gonulden bu kuran okumaya katılmak ıstıyorum.duası ailemın ve butun musluman alemı ıcın ınsallah kabul olur.allah ım kabul eylesın allaha emanet olun.

Aşkâ Mecnun

Kayıtlı Kullanıcı

laleay yazdı:
s.a
muhammet kutsal kardesım bugun baslayacagız ama ben ne okunacagını bılmıyorum lutfen aydınlatırsanız cok sevınırım cunku canı gonulden bu kuran okumaya katılmak ıstıyorum.duası ailemın ve butun musluman alemı ıcın ınsallah kabul olur.allah ım kabul eylesın allaha emanet olun.

kardeşim Kuran-ı kerimi eline al fatihadan başla okuduklarını burda bildirme başından son sayfasına kadar haftada kaç sayfa okuduysan onu bildir yeter...haftada 1 saat ayıra biliyorsan 2 saat evde isen çalışmıyorsan ricam Cuma günleri seladan önce Cuma suresi okumanızdır selametle dualarda daim olmak dileği ile..

laleay

Kayıtlı Kullanıcı

S.A
muhammet kutsal kardesım bunu boyle yapmayıpta herkese sayfa sayfa yada cuz olarak versekte 1 haftada bır kac hatım yapsak olmaz mı? ne olur kusura bakma sadece fıkrımı soyledım. herkes kendı okuyacagı cuzlerı okusa olmazmı? ben sana gecenlerde soylemıstım zaten yenı basladım kurana... ve hatım yapmak ıcın nıyetlenıp okumaya basladım.su an 50.sayfasındayım kuranın.eger benım dedıgım gıbı yaparsak haftada hep bır agızdan hatım etmıs olacagız.allaha emanet olun.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt