Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Dua edenin ''Rabbim'' demesi (1 Kullanıcı)

ezgilimelek

Kayıtlı Kullanıcı
allah razı olsun çok hoş bir paylaşım.cenabı mevlam cümlemizi sevdiği kulları arasında eylesin

akutahmet

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleykum kardeşim.sayende kendımı çok iyi hıssettım.allah razı olsun.beim içime doğmuşkı bu saatte buradayım.ALLAH ihlaslı bır hayat nasıp etsın inşaallah..beddıuzzaman sait nursının hocamızın nefısle mucadele konusunu okumaya başlamıştımki..nasıp burada sızlerle tanışma fırsatım oldu..ALLAH razı olsun...

Emanet

Kayıtlı Kullanıcı
RABBİM razı olsun sizden...
güzel bi paylaşımdı..
emeğinize sağlık..
RAHMANA emanetsiniz..
selam ve dua ile..

ysm ysm

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsn Allah hayırlısyla dualarımızı kabul buyursun

mavci

* ZİKİR * FİKİR * ŞÜKÜR *
Yönetici
Dua Eden Kimdir?

Dua Eden Kimdir?

Dua eden sevgili kuldur

Mesnevi’de deniyor ki:
Adamın birisi, her gece kalkıp namaz kılıyor, Allah’ı anıyor, Ona dua ediyor, yalvarıp yakarıyordu.
Şeytan ona bir gün vesvese verir:
“Ey ahmak kişi, her gece, Allah demenin, Onu zikretmenin ne anlamı var ki? Sabaha kadar uykusuz kalıp yalvarıyorsun, bütün kapılar yüzüne kapalıdır. Sana,”Ne istiyorsun” diyen var mı? Şimdiye kadar bir kapı açıldı mı? Buyur eden oldu mu? İstenmeyen yere gidilir mi? Allah senin bu yalvarıp yakarmana önem verseydi dileklerini kabul ederdi, bir cevap verirdi. Boşuna kürek çekip durma.”

Adam, kendine gelen bu düşünceyi doğru bulup gönlü kırıldı, başını yere koyup zikretmeden hüzün içinde uyudu.
Rüyasında ona, ”Neden Allah’ı zikretmeden uyudun bugün?” dendi.
Adam, “Yalvarıp çağırmalarıma bir cevap gelmiyor ki... Kapıdan kovulduğumu anladığım için artık o kapıyı çalmıyorum” dedi.
Adama şöyle dendi:
(Senin Allah demen, Onun kabul etmesi, Buyur demesi sayesindedir. Senin yalvarışın, Allah'ın senin ruhuna duyurmasındandır. Senin gayretlerin, Allah'ın seni kendine yaklaştırmasındandır. Senin korkun, sevgin, ümidin, Allah’ın lütfu iledir. Senin her “Ya Rabbi” demenin altında, Allah’ın “Buyur kulum” demesi vardır. Gafilin, cahilin gönlü bu duadan uzaktır. Gafiller dua edemez.
Çünkü, “Ya Rabbi“ demeye güç yetiremez. Onun ağzında da, dilinde de kilit vardır. Dert içinde iken de ağlayıp sızlayamaz. Allah ona dert, ağrı, sızı, gam, keder vermez. Verse de o doktor der, Allah diyemez.
Artık anla ki, Allah’a dua etmeni, Onu çağırmanı sağlayan dert, dünya saltanatından daha iyidir. Dertsiz dua soğuktur. Dertliyken yapılan dua ise gönülden kopup gelir, makbuldür.)

Adam rüyadan uyanınca, sevinir ve yeniden dua etmeye başlar ve muradına kavuşur.
Günahkâr müslümanın duası, kabule şayan değilse de, cenab-ı Hak, dua edenin elini boş çevirmez.
Dua sebebiyle ya günahlar affolur, ya gelecek bir bela önlenir, ya mevcut bir bela kalkar, yahut ahirette büyük sevaba kavuşulur.

Günah içinde yüzen bir kimsenin dünya işleri ile ilgili duasının kabul olması, isteklerine kavuşması, onun aleyhine olur.
Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Mümin dua ettiği zaman, Allahü teâlâ, Cebrail aleyhisselama, "İsteğini hemen yapma, ben onun sesini seviyorum" buyurur. Günahkâr dua edince de, "Bunun isteğini hemen yerine getir, ben onun sesini sevmiyorum" buyurur.) [İbni Neccar]

Kâfirin yaptığı duanın hemen kabul olmasını, müminin duasının gecikmesini merak eden meleklere Allahü teâlâ buyuruyor ki:
(Ben kâfire ve sesine gazap ederim. Beni anmasın, bana dua etmesin diye hemen isteğini veririm.
Mümini ve yalvarmasını severim. Benden ve beni anmaktan uzak durmaması için isteklerini geciktiririm.) [Ramuz]

Namaz kılıp da Ya Rabbi diyen kuluna, Allahü teâlâ, (Lebbeyk = Söyle yapılsın) buyuruyor. Namaz kılmayan kimseye, böyle söylemez. Onun duası kabul olunacak yere getirilmez.

DUALARINIZIN KABUL OLMASI DİLEĞİYLE RABBİME EMANETSİNİZ...

nursev

Kayıtlı Kullanıcı
Ağzına sağlık sevgili kardeşim allah senden razı olsun çok güzel anlatmışsın..

mavci

Yönetici
...

...

DUA sığınaktır.
DUA sevgimizi tazeleyiş,ruhumuzu ve asli vatanımızı hissediştir.
DUA fukaranın besinidir,gariplerin yol arkadaşıdır,Ezeli sevgiliye giden yolun adıdır.
DUA Allah'ı Allah'la paylaşma noktasıdır.
DUA dünyaya,cehalete,küfre karşı Allah'la birlikte olma hali içinde O'nun adına savaşmaktır.
DUA insanın kendi acz ve yoksulluğunu en büyük zenginlik ve kudret (Allah) karşısında kabullenmesidir.
DUA evrenin sırlarını keşfediştir.Hikmeti Allah'tan öğrenip onu yaşayıştır.
DUA ile açılan kapıdan daha geniş bir kapı yoktur bu anlamda.
DUA Allah katında o kadar değerlidir ki dua eden tek bir insan kaldıkça Allah kıyameti koparmayacaktır.
Ama düyadan semaya yükselen dualar kesildiği anda kıyamet kopacaktır.
DUA sözlerin en güzelidir.Sesten değil kalpten,sevgiden ve nurdan yapılanıdır
Duayla kurtulmayacak tek bir kalp bile yoktur.

Dua hayatın adıdır aslında .
Bu yüzden duayı sevgilerimize,dostluklarımıza,kardeşliğimize,aşklarımıza almalıyız.
En güzel haller duayla gelir.
Hesapsız dostluğun ,karmaşıklıktan sıyrılıp birliğin,ayrılıktan sonra kavuşmanın,gözyaşının, cennet kevserlerinin,sevdaların,gurbetlerin habercisi ve müjdecisidir dua.

mavci

Yönetici
...

...

"Dua eden adam anlar ki:
Birisi var; onun hatırât-ı kalbini işitir, herşey'e eli yetişir, herbir arzusunu yerine getirebilir.
Aczine merhamet eder, fakrına medet eder.

"İşte ey âciz insan ve ey fakir beşer!
Duâ gibi hazine-i rahmetin anahtarı ve tükenmez bir kuvvetin medarı olan bir vesileyi elden bırakma.
Ona yapış âlâ-yı illiyyin-i insaniyete çık, bir sultan gibi bütün kâinatın dualarını, kendi duan içine al.
Bir abd-i küllî ve bir vekil-i umumî gibi $ de. Kâinatın güzel bir takvimi ol!​
Risale-i Nur'dan...

MONA_ROZA

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razi olsun emeğinize, yüreğinize sağlik.. Aeo

nuresma

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleykum.
Allah razı olsun, çok güzel anlatımlar, paylaşımlar.
dua kalbin Yaradan'ına yönelip dilinden dökülen acziyeti O'nun büyüklüğü karşısında ifade etmesi...duamız olmasa ne değerimiz vardı...
selam ve dua ile...

mavci

Yönetici
Ve Aleykumselam...

Ve Aleykumselam...

selamun aleykum.
Allah razı olsun, çok güzel anlatımlar, paylaşımlar.
dua kalbin Yaradan'ına yönelip dilinden dökülen acziyeti O'nun büyüklüğü karşısında ifade etmesi...duamız olmasa ne değerimiz vardı...
selam ve dua ile...

Evet kardeşim...
Allah CC. razı olsun...

İnsan, fıtrat itibariyle aciz, zayıf ve kendisinden daha yüce olup ihtiyaçlarına cevap verebilecek birisine muhtaç olarak yaratılmıştır. Bu özelliklerinden dolayı hayatı boyunca, elde etmek istediği fakat gücünün yetmediği şeyler için kendisinden daha büyük ve yüce olarak kabul ettiği bir kısım ilahlar edinmiş, onlara yalvarıp yakararak dua etmiş ve yardım istemiştir.

Dua, diğer insanlar için olduğu gibi, Mü’minler için de çok önemlidir.
Çünkü dua, bir ibadettir ve kulluğun özüdür.
Cenab-ı Hakk da “Dua edin kabul edeyim” buyurarak bizleri duaya teşvik etmiş ve “Duanız olmasa ne ehemmiyetiniz var!” buyurarak, duanın bizim için ne kadar önemli olduğunu bildirmiştir.

Allaha emanet olun...

ayşe.a

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm
Allah razı olsun bu yazıyı paylaşmışsınız bizimle
dua her kapının kilididir, inanarak, içten yapılan duanın karşılığı mutlaka; bu alemde değilse bile sonsuz alemde hayırlısıyla karşımıza çıkar..
Rabbim yapmış olduğumuz dualarımızı hayırlısıyla kabul olanlardan eylesin inşaallah :a03:
selam ve dua ile, Allaha emanet olun...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt