Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Dinimizde kadının yeri (1 Kullanıcı)

Huyela

Kayıtlı Kullanıcı
Huyela kardeşim yardımların çok teşekkür ederim allah razı olsun.tabiki yorum dinle olmaz ama bizim imaınımız zayıf olduğu için bazı şeyleri idrak etmekde zorlanıyoruz.zaten artık günümüzde evlilik olayı gittikçe zorlaşıyor.bu konuda beni tek dayanağım anne ve babamın duaları.inşallah onların ve dostlarımın dualarıyla hayırlı bir evlilik yaparız diye ümit ediyorum...

Merak etmeyiniz.

Allahü teala yardımcınız olsun. Cenab-ı hak kim neyi istiyorsa ona onu verir. Siz Allahü tealanın rızasına uygun bir evlilik istiyorsanız bunu size kolaylaştırır. Birde dediğiniz gibi anne baba duası ve rızası çok önemli.

Hak irade eyleyince her işi asan eder;
Sebebini yaratır bir lahzada ihsan eder...

Dua eder dua beklerim.

OkanDemir

Kayıtlı Kullanıcı
erkek hep kendini kusurlu görmelidir ifadesinin mantığını anlamadım. Biraz daha açıklarsanız sevinirim.

gülsengül

Kayıtlı Kullanıcı
selamünaleyküm kardeşim emeğine sağlık güzel bir paylaşım...

Kadın gerçek değerini islamiyetle bulmuştur.

Bir kadın kocası kendinden razı ve bir erkekte karısı kendinden razı olarak ölürse cennete gidecektir...

selam ve dua ile kalın....

Huyela

Kayıtlı Kullanıcı
erkek hep kendini kusurlu görmelidir ifadesinin mantığını anlamadım. Biraz daha açıklarsanız sevinirim.

Biraz altında açıklanıyor aslında.

Fudayl bin İyad hazretleri, (Hanımım huysuzluk yapınca, dine aykırı bir iş yaptığımı anlardım. Hemen o işime tevbe edince, hanımın huysuzluğu da giderdi. Böylece tevbemin kabul edildiğini de anlardım) buyurdu.

Yani dine aykırı bir iş yaptığımız zaman, Allahü tealaya itaatsizlik ettiğimiz zaman, hanım ve çocuklar itaatsizlik etmeye başlıyor. Dolayısıyla onların kötü huyları bizim işldiğimiz günahlar sebebiyle olduğu bildiriliyor.

Beyt;
Hak teala intikamını kul eliyle alır;
İlm-i hali bilmeyen anı kul yaptı sanır.

Huyela

Kayıtlı Kullanıcı
selamünaleyküm kardeşim emeğine sağlık güzel bir paylaşım...

Kadın gerçek değerini islamiyetle bulmuştur.

Bir kadın kocası kendinden razı ve bir erkekte karısı kendinden razı olarak ölürse cennete gidecektir...

selam ve dua ile kalın....

Sizde sağolun ablacım. Katkınızdan dolayı teşekkür ederim. Allahü teala razı olsun.

Huyela

Kayıtlı Kullanıcı
Kadınların şehid olması

Kadınların şehid olması

Kadınların şehid olması
Sual: Kadınlar cihad edemeyip şehid olamadıklarına göre, Cennete girmeleri zor değil midir?
CEVAP
Müslüman kadının Cennete girmesi, şehid olması kolaydır. Bir kadın salih kocasına itaat ederse cihad sevabı kazanır. Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:
(Müslüman bir kadın beş vakit namazını kılar, Ramazan orucunu tutar kocasına itaat edip namusunu muhafaza ederse, Cennete istediği kapıdan girer.) [İbni Hibban]

(Kadının cihadı, kocası ile iyi geçinmektir.) [Taberani]

(Koca hakkına riayet, Allah yolunda cihad etmek gibidir.) [Taberani]

(Hamile iken, doğururken veya lohusa iken ölen Müslüman kadın şehiddir.) [Taberani]

(Müslüman kadın, hamilelikten doğuma kadar ve çocuğu memeden kesene kadar Allah yolundaki mücahid gibi olup ölürse şehid sevabı verilir.) [Taberani]

(Müslüman kadın, hamile iken, gündüz saim, gece kaim ve Allah korkusu kendisinde galip olan bir mücahid sevabı hak eder. Onu ağrı tuttuğunda kendisine verilecek sevabı hiç kimse bilmez. Bebeğin her emişinde bir can ihya etmiş gibi sevap alır. Sütten kestiğinde ise, bir melek, onu takdir ederek, “haydi bir daha” der.) [Ebuşşeyh]
Saim = oruçlu demektir, kaim = gece kalkıp namaz kılmak, ibadet etmek demektir.

(Bir kadının kocası kendisinden razı olduğu halde hamile kaldığında Allah yolunda gündüz oruç tutup gece ibadet eden bir kişinin sevabı kadar ona sevap verilir. Doğum sancısı tutunca ona verilecek sevabı ancak Allahü teâlâ bilir. Doğum yapınca çocuğun emdiği her yudum süte karşılık kendisine bir sevap yazılır. Gece çocuk onu uykusuz bırakınca Allah rızası için 70 köle azat etmiş gibi sevap kazanır. Ey Selame, bunları söylemekteki maksadımı biliyor musun? Namusunu muhafaza eden, kocasına itaat eden ve kocasından gördüğü iyilikleri inkâr etmeyen saliha hanımları kastediyorum.) [Taberani]

uyan_ey_gozlerim

Kayıtlı Kullanıcı
'cennet annelerin ayakları altındadır' sözünün hikmetlerinden biride bu olsa gerek...

Huyela

Kayıtlı Kullanıcı
'cennet annelerin ayakları altındadır' sözünün hikmetlerinden biride bu olsa gerek...

Burada hem anne hem saliha hanım medh ediliyoru. Allahü teala herkese saliha bir anne ve saliha/salih bir eş nasib etsin. Buna kavuşanlarada şükrünü eda etmeği kolaylaştırsın.

Dua eder dua beklerim.

Huyela

Kayıtlı Kullanıcı
Kadına niye hitap yok?

Kadına niye hitap yok?

Kadına niye hitap yok?
Sual: Ben ateist ve feminist bir bayan değilim. Hikmetini bilmesem de İslamiyet’in emirlerine inanırım. Ancak hem feministlere cevap verebilmek için, hem de merakımın gitmesi için bazı sorularım var. Niçin Kur’anda, hadiste ve İslam âlimlerinin yazılarında genelde hitap erkeğedir, kadına hitap yok. Kadın insan değil midir? Bir de âyet ve hadislerde erkeğe kadından önce hitap ediliyor. Mesela şu âyetlerde hitap hep erkeğedir:
(Erkekler, kadınlar üzerine idareci ve hâkimdir [evin reisidir.] Ey iman edenler, hicret ederek gelen mümin kadınları imtihan edin. Eğer imanlı iseler, kâfirlere geri göndermeyin. Çünkü mümin kadının kâfirle evlenmesi helâl değildir.) [Mümtehine 10]

(İman etmedikçe, müşrik [ateist] kadınlarla evlenmeyin. Kadınlarınızı da, iman edinceye kadar müşrik erkeklerle evlendirmeyin!) [Bekara 221]

(Oruç gecesinde kadınlarınıza yaklaşmak size helal kılındı.) [Bekara187]

(Kitap ehli [Yahudi ve Hıristiyan] kadınlarla evlenmeniz helaldir.) [Maide 5]

(Naşize kadınlara öğüt verin, yataklarına girmeyin.) [Nisa 34] Kadın naşize olur da erkek naşiz olmaz mı? Ne diye, Allah, erkeğin kadına öğüt verip onu terbiye etmesini emrediyor?
[Naşiz: Eşine zulmeden erkek. Naşize: Kocasının yatağına gelmeyen ve ondan izinsiz evi terk edip giden kadın.]

CEVAP
Âyet ve hadisten din öğrenilmez. Din öğreniyorum derken, yanlış anlayıp dinden çıkılabilir. İlk yazdığınız âyetin başında bildirildiği gibi, Allah, erkeği âmir olarak yaratmıştır. Köpek ve yılan olarak da yaratabilirdi. Allah’ın emrine razı olmak gerekir. Bir fabrikada, çeşitli kısımların müdürleri veya âmirleri olur. Patron, her işçiye teker teker şunu yapacaksınız demez. İdarecilere söyler. İşlerden idarecileri sorumlu tutar. İşte Allahü teâlâ da, evin reisine emrediyor, onu sorumlu tutuyor. Erkeklerin işledikleri günahlardan kadını sorumlu tutmuyor, fakat kadınların işledikleri günahlardan erkekleri sorumlu tutuyor. Her nimet bir külfet karşılığıdır. Sorumlunun, idarecilik görevini yapması da normaldir.

Maide suresinin 38. âyetinde, (Hırsızlık eden erkek ve kadın) ifadesi geçiyor. Önce erkeğin bildirilmesi onun Allah katında yüksek olduğunu göstermez. Belki de hırsızlık daha çok erkekler tarafından yapıldığı için önce söylendi. Nur suresinin 2. âyetinde, (Zina eden kadın ve erkek) ifadesi geçiyor. Burada belki kadının rolü daha çok olduğu için, kadın erkekten önce bildirdi. Önce hitap edilmesi onun üstün veya aşağı olduğunu göstermez. Bir âyet meali de şöyle:
(Erkek veya kadın, mümin olarak iyi işler yapan, cennete girer.) [Nisa 124]
Bu âyet de, erkeğin kadından üstün olduğunu bildirmiyor. Üstünlük mümin olarak iyi iş yapmaktır.

Erkek olsun, kadın olsun, kâfirin iyi iş yapmasının kıymeti yoktur. Allahü teâlâ kadını erkeğe emanet edip, emanete riayet etmesini de emretti. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Eşinizi üzmeyin. O, Allahü teâlânın size emanetidir.) [Müslim]

(En üstün mümin, eşine, en iyi, en lütufkâr davranandır.) [Tirmizi]

(Eşinin haklarını ifa etmeyen erkeğin namazları, oruçları kabul olmaz.) [Mürşid-ün-nisa]

(Eşini döven, Allah’a ve Resulüne asi olur. Kıyamette onun hasmı ben olurum.) [R.Nasıhin]

Huyela

Kayıtlı Kullanıcı
Daha az sevab mı?

Daha az sevab mı?

Sual: Biz hayzdan dolayı orucu kaza edince ramazan sevabı alamıyoruz. Namazı ise hiç kaza etmiyoruz. Erkeklerden daha mı az sevab kazanmış oluyoruz?
CEVAP
Hayır. Bayanlar da, kendi aralarında eşit sevab almaz, erkekler de eşit sevab almaz. Aynı ibadeti yapan veya aynı günahı işleyen kişiler hep aynı sevabı almaz veya hep aynı cezayı görmez. Peygamber efendimiz yemin ederek buyuruyor ki:
(Bir kimse, Uhud dağı kadar altın sadaka verse, Eshabımdan birinin bir avuç arpası kadar sevap alamaz) [Buhari]

Eshab-ı kiramın hepsi de eşit sevap almaz. Bu iman ve ihlâslarının kuvvetine göre değişir.

berat05

Yönetici
esselamünaleyküm ve rahmetullahi ve berekatuhu

değerli kardeşim,

yazılarınıza her ne kadar cevap yazmasamda sıkı bir şekilde size sorulan sorulara bıkmadan verdiğiniz cevapları-konularınızı bazense linklerinizi takip ediyorum

Allah c.c. razı olsun.

Rabbim şevkinizi artırsın-ki bilmeyen bizlere ve bizlerde başkalarına öğretebilelim

Selam ve dua ile Rabbim'e c.c. emanet olunuz

Huyela

Kayıtlı Kullanıcı
esselamünaleyküm ve rahmetullahi ve berekatuhu

değerli kardeşim,

yazılarınıza her ne kadar cevap yazmasamda sıkı bir şekilde size sorulan sorulara bıkmadan verdiğiniz cevapları-konularınızı bazense linklerinizi takip ediyorum

Allah c.c. razı olsun.

Rabbim şevkinizi artırsın-ki bilmeyen bizlere ve bizlerde başkalarına öğretebilelim

Selam ve dua ile Rabbim'e c.c. emanet olunuz

Ve aleyküm selam ve rahmetullahi ve berakatühü.

Cenabı hak cümlemizden razı olsun efendim.

büyüklerimizden ne öğrendiysek nakletmeye çalışıyoruz. Bizim boş kafamıza ait bir şey yok. Bu sebebden kıymetli yazıları. Kendimizden yassak zerre kadar kıymeti olmaz zararıda olur. Rabbim cümlemizi ilmiyle amel eden ihlaslı kullarından eylesin.

Selam ve dua eder dua beklerim.

Huyela

Kayıtlı Kullanıcı
İyi eş mutluluk sebebidir

İyi eş mutluluk sebebidir

Sual: Dinde uğursuzluk yoksa, (Kadın, at ve ev uğursuzdur) hadisi uydurma değil mi?
CEVAP
İslamiyet'te uğursuzluk yoktur. O hadis-i şerifin aslı da şöyledir:
(Bir şeyde uğursuzluk olsaydı, atta, kadında veya evde olurdu.) [Buhari, Müslim, Muvatta, İmam-i Ahmed, Ebu Davud]

Görüldüğü gibi, uğursuzluk var denmiyor, olsaydı deniyor. Atın da, evin de, kadın veya erkeğin de iyisi makbul, kötüsü de elbette kötüdür. Aşağıdaki iki hadis-i şerif de, yukarıdaki hadis-i şerifin açıklaması mahiyetindedir:

(Evin, hanımın ve atın kötü olması, talihsizliktir. Dar olan ve komşuları kötü olan ev kötüdür. Bindirmeyen at kötüdür. Huysuz kadın kötüdür.) [Taberani]

(Saliha bir hanım, iyi bir binek, geniş ve rahat ev mutluluğa sebeptir. Huysuz kadın, kötü binek, dar ve sıkıntılı ev de bedbahtlığa sebeptir.) [Ebu Davud]

haya87

Kayıtlı Kullanıcı

Sual: Dinde uğursuzluk yoksa, (Kadın, at ve ev uğursuzdur) hadisi uydurma değil mi?
CEVAP
İslamiyet'te uğursuzluk yoktur. O hadis-i şerifin aslı da şöyledir:
(Bir şeyde uğursuzluk olsaydı, atta, kadında veya evde olurdu.) [Buhari, Müslim, Muvatta, İmam-i Ahmed, Ebu Davud]

Görüldüğü gibi, uğursuzluk var denmiyor, olsaydı deniyor. Atın da, evin de, kadın veya erkeğin de iyisi makbul, kötüsü de elbette kötüdür. Aşağıdaki iki hadis-i şerif de, yukarıdaki hadis-i şerifin açıklaması mahiyetindedir:

(Evin, hanımın ve atın kötü olması, talihsizliktir. Dar olan ve komşuları kötü olan ev kötüdür. Bindirmeyen at kötüdür. Huysuz kadın kötüdür.) [Taberani]

(Saliha bir hanım, iyi bir binek, geniş ve rahat ev mutluluğa sebeptir. Huysuz kadın, kötü binek, dar ve sıkıntılı ev de bedbahtlığa sebeptir.) [Ebu Davud]

Allahü teala razı olsun.Dua buyurunda Cenabı Hak bizleri o hanım sahabelerin ve hanım evliyaların ahlakıyla ahlaklandırsın.Din ve dünya seadeti ihsan eylesin cümlemize.

:a36:

Huyela

Kayıtlı Kullanıcı
Allahü teala razı olsun.Dua buyurunda Cenabı Hak bizleri o hanım sahabelerin ve hanım evliyaların ahlakıyla ahlaklandırsın.Din ve dünya seadeti ihsan eylesin cümlemize.

:a36:

Amin CEnabı hak cümlemizden razı olsun. rabbim isteğinizi ihsan eder inşaallahü teala. Vermek istemeseydi istek vermezdi. İstemek kavuşmanın müjdecisidir buyuruluyor. Bizde dualarınızı bekleriz efendim.

mektubat

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.caglarnetwork.com
Amin CEnabı hak cümlemizden razı olsun. rabbim isteğinizi ihsan eder inşaallahü teala. Vermek istemeseydi istek vermezdi. İstemek kavuşmanın müjdecisidir buyuruluyor. Bizde dualarınızı bekleriz efendim.

Huyela kardeşim nerelerdesiniz özlettiniz kendinizi sizde siteyi terk edenlerin kervanına katılmaya karar vermediniz İnşallahü teala.Kıymetli paylaşımlarınızı dört gözle bekliyor ve dualarınızı istirham ediyoruz Selametle kalın kardeşim..

haya87

Kayıtlı Kullanıcı

Amin amin. İnşaallahü teala. Allahü teala razı olsun.Bizleri bir an bile kendisinden başkasıyla bulundurmasın inşaallahü teala.

Allahü teala sizlere selamet ihsan eylesin.

Huyela

Kayıtlı Kullanıcı

Huyela kardeşim nerelerdesiniz özlettiniz kendinizi sizde siteyi terk edenlerin kervanına katılmaya karar vermediniz İnşallahü teala.Kıymetli paylaşımlarınızı dört gözle bekliyor ve dualarınızı istirham ediyoruz Selametle kalın kardeşim..

Allahü teala razı olsun abicim. Henüz tam dönmedim. Biraz yoğunluk var. İnşaallahü teala ileride daha sık görüşücez.

dua eder dualarınızı beklerim efendim.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt