Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Cahiller İctihad Yaparsa... (2 Kullanıcı)

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
Nevin Kardeşim...

Allah CC. razı olsun bu paylaşım için...
Aminenur Kardeşimi de katkılarından dolayı tebrik ederim...:a12:​

roseskg7.jpg

gul0002zc0.jpg

hak teala razı olsun abi..
Ey iman edenler! Allah'tan korkun ve sadıklarla beraber olun.
tövbe süresi119

zaten abi bu emre uyamıyoru/m/z..bunun vicdan azabı üzüntüsü var...
rabbim affetsin..
bununda üstüne hakaret edilmesi ALLAH dostlarına buna şahit olmak birşey yapamamak bir şey söyleyememek çok üzüyor.. bunun hesabını nasıl vereceğimi düşünüyorum.. rabbim af etsin bizleri inşaALLAH...

selam ve dua ile hayırla kalınız inşaALLAH...

mavci

* ZİKİR * FİKİR * ŞÜKÜR *
Yönetici
Selamünaleykum...

Selamünaleykum...

Hak teala razı olsun abi..
Ey iman edenler! Allah'tan korkun ve sadıklarla beraber olun.
tövbe süresi119

zaten abi bu emre uyamıyoru/m/z..bunun vicdan azabı üzüntüsü var...
rabbim affetsin..
bununda üstüne hakaret edilmesi ALLAH dostlarına buna şahit olmak birşey yapamamak bir şey söyleyememek çok üzüyor.. bunun hesabını nasıl vereceğimi düşünüyorum.. rabbim af etsin bizleri inşaALLAH...

selam ve dua ile hayırla kalınız inşaALLAH...

Allah CC. razı olsun kardeşim...
Allah CC. bizleri yanlış, hata yapmaktan muhafaza etsin...Bizleri dostlarına dost, düşmanlarını da düşman eylesin...
Allah CC. yar ve yardımcımız olsun kardeşim...

meltem

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
sonsuznurr.blogcu.com
bak şimdi ben seni yanlış anlayacağım...

birincisi .. bir iki kişin yaptığı bir hatayı genele yayamayız bu çok sığ bir düşünce olur...hüsnü zanla memuruz !!!

ikincisi ..
ne demek mektubatla risaleleri bir tutamayız...
farklı şeylerden mi bahsediyorlar... yooo değil aynı şeylerden bahsediyorlar ..* iman hakikatleri *

aynı yolun yolcusu varacağı yer aynı...güzel kardeşim...
birinde çiçekli bir yoldan gidilmiş.. papatyalara çiçeklere bakarak .. tevekkül ederek .. tesbih ederek gidilmiş ..

diğerinde dağların azametine heybetine bakarak gidilmiş..rabbimizn büyüklügü sonsuz güç ve kudreti tesbih edilmiş...

yol aynı

selam ve dua ile

Duygularıma tercüman olmuşsun Dost!!! Nevin bak bacım gördüğün birkaç şeyi (kendince yorumlayıp) geneli suçluyorsun...
bu büyük bir vebaldir...suizzanda bulunuyorsun...
daha dikkatli olmalıyız selametle....

Nevin_1982

Kayıtlı Kullanıcı
Duygularıma tercüman olmuşsun Dost!!! Nevin bak bacım gördüğün birkaç şeyi (kendince yorumlayıp) geneli suçluyorsun...
bu büyük bir vebaldir...suizzanda bulunuyorsun...
daha dikkatli olmalıyız selametle....
Ama aminenur kardeşim selmacım beni yanlış anlamış.Tamam ben yanlış yorumlamışsam sayın eygide mi yanlış yorumlamış ve kendince??Bana göre değil kiliselerde oruç açmak papazlarla birlikte. cihat yapan kardeşlermize terörist demek(yazısını okudum)ama öldüren kişiler hakkında hiç birşekilde makale yazmamak.Kızdığım ana tema budur.Meltemcim.Sen içindesin bilirsin erkek kardeşim aydında okuyor oda diyor neden bir öğrenci evine bir kaç tane gazete alıyorsunuz?bana istemediğim halde zorla dergi gönderdiler yinede istem dışı zorla abone yaptılar.Bunun adına allah yolunda hizmette dediler?

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
Ama aminenur kardeşim selmacım beni yanlış anlamış.Tamam ben yanlış yorumlamışsam sayın eygide mi yanlış yorumlamış ve kendince??Bana göre değil kiliselerde oruç açmak papazlarla birlikte. cihat yapan kardeşlermize terörist demek(yazısını okudum)ama öldüren kişiler hakkında hiç birşekilde makale yazmamak.Kızdığım ana tema budur.Meltemcim.Sen içindesin bilirsin erkek kardeşim aydında okuyor oda diyor neden bir öğrenci evine bir kaç tane gazete alıyorsunuz?bana istemediğim halde zorla dergi gönderdiler yinede istem dışı zorla abone yaptılar.Bunun adına allah yolunda hizmette dediler?

canım benim anladım ... ;)

_SeNaToR_

Yasaklı Kullanıcı
Bende Risale-i Nur Çalışmalarına Katılıyorum.Allah Razı Olsun Bir çok konuda bilgi edinmişimidr.Ama Üstadın yanlışlıkları yok mu var kimse 4 -4 lük olamz bunu kabul edelim ama bir kaç yanlışını görerek Herşeyi yanlış deyemeyiz.Üstad Muhabbetullah ve Marefetullah üzerine güzel eserler yazmıştır.Başkalarıda başka konuda yazmıştır.Yani her insan değilik konuda islama katkısı olmuştur.Kimse çıkıpta onun hiç katkısı yoktur zararı vardır diyemez.Önce kendisine bakmamalı ve sormalı acaba benim ne katkım oldu diyebilmeli.
Allah Razı olsun Paylaştığınız için.

sengul

Kayıtlı Kullanıcı
Es Selamu Aleykum..

Bismillah..

Sevgili kardeşim sorunuzun cevabını alt satırlarda göremedim.Sorunuzun muhatapları sitede mevcuttur.Eğer siteden cevap bulamazsanız,en yakın zamanda daha önce iştirak ettiğiniz cemaate bu soruyu sormanız sizin için daha hayırlı olacaktır.

Rabbim hayırlara vesile etsin inşaAllah..

Selamün Aleyküm kardeşim bende yaklaşık bir sene kadar bu cemaatte sohbet dinledim ve son zamanlarda görev almayada başlamıştım. Daha sonra istenmeyen bir sebepten dolayı atık devam edemedim. Oranın eksikliğini hep duydum halada duyuyorum manevi açlık çekiyorum. Daha sonra bir takım arkadaşlarım başka bir büyük cemaatten üstada dair olmayacak sözler ettiler. Site için bir sakıncası olmaığını bilsem yazmak isterdim ama doğru olurmu bilmiyorum. Çünkü hiçte hafife alıncak şeyler değildi bu söylenenler. Bir ara aklım karıştı ama sonra düşündükçe olamz diyebildim. Çünkü ben o sohbetlere gitmeden önce halim çok vahimdi. Ve ben ordaki insanlara bakarak ibret aldım. Daha benden çok küçük olanlar vardı ama bilgisi yaşayışı benden çok ilerydi. Bahsedilen konular yaşamlarındaki titizlik ve üstadı örnek almaları beni etkilemişti. Bu yüzden mantığım o söylentileri kabul etmedi.Sohbetlerden önce kitaplarını okumaya başladım eski türkçeydi anlamıyordum ama içimde bir ferahlama vardı. Sonra sohbetlerde daha bereketlendim. Çok şükür şimdi o eskisi gibi değilim ama sohbete gittiğim zamanlardaki gibide değilim çok mutsuz ve huzursuzluk çekiyorum içimde öyle bir ana geliyorki bomboş gereksiz olduğuımu düşünüyorum. Artık ibadetlerimde de eskisi kadar samimi değilim bir arayış içindeyim. Ve kardeşim bunu çok merak ediyorum neden kendi kitaplarından başka bir iimihal olsun bir fıkıh kitabı olsun okunmuyor. Bu sorunun cevabını yazarsanız sevinirim. Sizlerinde dualarını istiyorum Allah Azze ve Celle'ye emaet ol kardeşim selametle.

Nevin_1982´isimli üyeden Alıntı
ve aleyna aleykum selam kardeşim.Şimdi şunu ayırmak lazım çünkü karıştırıyorlar.Gülen cemaatiyle nur cemaatini ayırmak lazım.2 grup farklı kulvardalar.Evet gülen cemaatinde teheccüde kalkıyorlar,namaz kılıyorlar diğer ibadetlerde mevcut.Şimdi bediüzzaman üstadın hayatına bakıyoruz nasıldı?1.dünya savaşına katılmıştı öğrencileri.Bir çorbayla gününü geçirirdi.Ama onlar öylemi?Savaşa hayır diyorlar,dialogla işler çözülmeliymiş..Yardım topluyorlar.Üstelik afaki yardımlar.1 ışık evinde dikkat ettiyseniz 1 kaçtane kendi gazetelerini bulursunuz.Ben şahidim.Ntde magazinsel dergiler gördüm kütahyada.Sohbetlerinde bidat olan şeyler anlatılıyor.Kurana hayızlıyken tutulur gibi..Şimdi bunların amacı ne olaki inanın derin konular.Kendi içlerinde evlenmeler..Buda nedendir bilinmez.Aslında islam bir bütündür.Sonuçta bir mektubatla üstadın yazmış odluğu eserleri bir tutamayız yada üstün göremeyiz.Onların bu tavrı çok yanlış....

Daha okadar çok şey varki inanın sürekli söylüyorum.Tartışma çıktığından dolayı kapatılıyor konularım.O yüzden kimse yanlış anlamasın beni.Sizde aziz kardeşim.Biraz karışık anlattım ama nedemek istediğimi tam olarak anlatamasamda anlamışsınızdır umarım.Dua ile kalın

...........................

Konu ideolojik tarzda ilerlediğinden, cevap içeriğindeki bazı yorumlar , bazı site kurallarına aykırıdır.İlgilenenlere duyurulur.

VesSelam..
Elhamdülillah.

Nevin_1982

Kayıtlı Kullanıcı
Es Selamu Aleykum..

Bismillah..

Sevgili kardeşim sorunuzun cevabını alt satırlarda göremedim.Sorunuzun muhatapları sitede mevcuttur.Eğer siteden cevap bulamazsanız,en yakın zamanda daha önce iştirak ettiğiniz cemaate bu soruyu sormanız sizin için daha hayırlı olacaktır.

ve aleyna aleykum selam kardeşim.Şimdi şunu ayırmak lazım çünkü karıştırıyorlar.Gülen cemaatiyle nur cemaatini ayırmak lazım.2 grup farklı kulvardalar.Evet gülen cemaatinde teheccüde kalkıyorlar,namaz kılıyorlar diğer ibadetlerde mevcut.Şimdi bediüzzaman üstadın hayatına bakıyoruz nasıldı?1.dünya savaşına katılmıştı öğrencileri.Bir çorbayla gününü geçirirdi.Ama onlar öylemi?Savaşa hayır diyorlar,dialogla işler çözülmeliymiş..Yardım topluyorlar.Üstelik afaki yardımlar.1 ışık evinde dikkat ettiyseniz 1 kaçtane kendi gazetelerini bulursunuz.Ben şahidim.Ntde magazinsel dergiler gördüm kütahyada.Sohbetlerinde bidat olan şeyler anlatılıyor.Kurana hayızlıyken tutulur gibi..Şimdi bunların amacı ne olaki inanın derin konular.Kendi içlerinde evlenmeler..Buda nedendir bilinmez.Aslında islam bir bütündür.Sonuçta bir mektubatla üstadın yazmış odluğu eserleri bir tutamayız yada üstün göremeyiz.Onların bu tavrı çok yanlış....

Daha okadar çok şey varki inanın sürekli söylüyorum.Tartışma çıktığından dolayı kapatılıyor konularım.O yüzden kimse yanlış anlamasın beni.Sizde aziz kardeşim.Biraz karışık anlattım ama nedemek istediğimi tam olarak anlatamasamda anlamışsınızdır umarım.Dua ile kalın

Konu ideolojik tarzda ilerlediğinden, cevap içeriğindeki bazı yorumlar , bazı site kurallarına aykırıdır.İlgilenenlere duyurulur.

VesSelam..
Elhamdülillah.
ve aleyna aleykum selam şengül kardeşim nezamandır yoktunuz.umarım iyisinizdir.Dua ile kalın

islamcı2

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun kardeş çok teşekkürler

nurışığı

Kayıtlı Kullanıcı
Es Selamu Aleykum..

Bismillah..

VesSelam..
Elhamdülillah.

Ve Aleyküm Selam kardeşim
Kardeşim ilgin için teşekkür ederim Allah Teala razı olsun.
Ben bu soruyu sohbetlere devam ettiğim zamanlarda iligili kişilere sormuştum zaten ama şöyle bir cevap geldi bana; "Zaten Risale_i Nur içinde herşey var diğer kitaplarda olan herşey." Ama baktım namazın nasıl kılındığı, Abdestin farzları, sehiv secdesi, seferilik bunların hiçbirini bulamadım. Yanlış anlaşılmak istemiyorum, Nur Külliyatının gereksiz yada faydasız olduğunuda kastedmiyorum, ama yalnızca Nur Külliyatı herşey değil. Ben bildiğim birçok şeyi o zamanlar öğrendim ama seferi nasıl olunur bunu sorarak öğrendim, Nur Külliyatından değil. Ayrıca cemaatim Gülen cemaati de değildi. Biz yalnızca okuyor ve günümüz türkçesiyle açıklıyorduk. Tekrar söylüyorum öğrendiğim bir çok şey ve öğrenme şevkim orda başladı ama tüm aradıklarımı orada bulamadım.
Tekrar teşekkür ederim ilginiz için. Ayrıca bu konuda yorum yapmak isteyen yada faydalı olabilceğine inanan kardeşlerimde cevaplarsa sevinirim. Selametle Hakk Teala'ya emanet olasınız.

Nevin_1982

Kayıtlı Kullanıcı
Ben bu soruyu sohbetlere devam ettiğim zamanlarda iligili kişilere sormuştum zaten ama şöyle bir cevap geldi bana; "Zaten Risale_i Nur içinde herşey var diğer kitaplarda olan herşey." Ama baktım namazın nasıl kılındığı, Abdestin farzları, sehiv secdesi, seferilik bunların hiçbirini bulamadım. Yanlış anlaşılmak istemiyorum, Nur Külliyatının gereksiz yada faydasız olduğunuda kastedmiyorum, ama yalnızca Nur Külliyatı herşey değil. Ben bildiğim birçok şeyi o zamanlar öğrendim ama seferi nasıl olunur bunu sorarak öğrendim, Nur Külliyatından değil. Ayrıca cemaatim Gülen cemaati de değildi. Biz yalnızca okuyor ve günümüz türkçesiyle açıklıyorduk. Tekrar söylüyorum öğrendiğim bir çok şey ve öğrenme şevkim orda başladı ama tüm aradıklarımı orada bulamadım.
Tekrar teşekkür ederim ilginiz için. Ayrıca bu konuda yorum yapmak isteyen yada faydalı olabilceğine inanan kardeşlerimde cevaplarsa sevinirim. Selametle Hakk Teala'ya emanet olasınız.

ben sadece fikirlerimi söylemiştim.bir bilene sormak en güzeli tabii.dua ile kalın.rabbim yar ve yardımcınız olsun

mavci

* ZİKİR * FİKİR * ŞÜKÜR *
Yönetici
Selamünaleykum...

Selamünaleykum...

Allah CC. razı olsun kardeşim...
Namaz, oruç, zekat gibi ilmihal bilgilerini Ömer Nasuhi Bilmen'in BÜYÜK İSLAM İLMİHALİ kitabında bulabilirsiniz...
Bediüzzaman Hazretleri de öyle demiştir zaten...
Allaha emanet olunuz...

sengul

Kayıtlı Kullanıcı

Bismillah..

Sevgili kardeşim bizler ,imanla ilgili ilimlerde,tebliğ-neşir ve fetva göreviyle ..görevlendirilmiş bir ekolün öğrencileriyiz.. sizin ithamınızıda bir ayrıntıyı..bir ayrıntıyla pekiştirmek isteriz...

Bir Müslümanın farz olarak bilmesi gereken ilmihal(ilimleri) vardır...oysa her ilmihal bilgisini bilmesi farz değildir...Soru- cevap sistemimizde de düsturlarımız vardır..yani.. ders edebiyatsa edebi ilimleri anlatırız...soru matematik alanından geliyorsa..elbette temel matematik kuramlarını öğretmekle de vazifeliyiz..ancak konu matematikle bağlantılı uzay bilimlerine girerse hoca anlatmamakta haklıdır...bir edebiyat kitabında elbetteki matematikle ilgili bir konu yoktur..fakat yazar matematikten örnek vermemiş demek ,edebiyatı bilmemek anlamına gelirki..bu da yorumu yapan için talihsiz bir açıklama diye tarihe geçer...

Elhamdülillah..

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt