Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Bütün kardeşlerimizin hep beraber hayır kapılarımızın açılması için dua edermisiniz:( (1 Kullanıcı)

SerkanMuhammedSAV

Kayıtlı Kullanıcı
laf atıyorlar bende cevabını veriyorum yaptığım bu kötülemiyorum ben kişiliksiz değilim hiç kimseye durup dururken birşey yapmam

SerkanMuhammedSAV

Kayıtlı Kullanıcı
Abla ben Onları sevmiyorum muhattab olmalarını istemiyorum İnsansa bundan sonra olmazlar zaten.

Hatice-tül Kübra

Kayıtlı Kullanıcı
laf atıyorlar bende cevabını veriyorum yaptığım bu kötülemiyorum ben kişiliksiz değilim hiç kimseye durup dururken birşey yapmam

"İyi insan olmak"; öğrendiğimiz ilk ve en önemli kavram. İnsan, küçük yaşlardan başlayarak iyi bir insan olmak için çaba gösterir. Ancak farkında olmasa da gerçekte kötülük de insana çok yakındır. Farkında değildir; çünkü insanın ölçüleri, Kuran'daki gerçekler değil, toplum bireylerinin kendi belirlediği ölçülerdir.

[h=2]Allah'ın İyi Kulları[/h]Dünyadaki tüm kötülüklerin kökeninde, Allah'a olan başkaldırı ve dünyevi çıkarlar elde etme tutkusu vardır. İyilik ise ancak Allah'a derin sevgi ve saygıyla, Allah korkusuyla, ahrete imanla ve Allah'ın hoşnutluğu amaçlandığında gerçek anlamda yaşanabilir. Tüm olayların Allah'ın kontrolünde olduğunu bilmek, her şeye hayır ve hikmet gözüyle bakmak, her davranışından sorgulanacağının bilincinde olmak insanı sürekli iyiye ve güzele yönlendirir.

Çevrenizde din ahlakını yaşamadığı halde "iyi insan" olduğunu iddia eden ya da toplumun kıstaslarına göre "iyi insan" olarak nitelendirilen çok sayıda kişiye rastlarsınız. Toplumda yerleşik "iyilik" anlayışı ile Kuran'ın tarif ettiği gerçek iyilik, kuşkusuz birbirinden farklı kavramlar. Bakara Suresi'ndeki bir ayette oldukça detaylı bir iyilik tanımı yapılır:

"Yüzlerinizi doğuya ve batıya çevirmeniz iyilik değildir. Ama iyilik, Allah’a, ahiret gününe, meleklere, Kitaba ve peygamberlere iman eden; mala olan sevgisine rağmen, onu yakınlara, yetimlere, yoksullara, yolda kalmışa, isteyip-dilenene ve kölelere (özgürlükleri için) veren; namazı dosdoğru kılan, zekâtı veren ve ahidleştiklerinde ahidlerine vefa gösterenler ile zorda, hastalıkta ve mücadelenin kızıştığı zamanlarda sabredenler(in tutum ve davranışlarıdır). İşte bunlar, doğru olanlardır ve muttaki olanlar da bunlardır." (Bakara Suresi, 177)

Yukarıdaki ayetle de açıklandığı gibi Kuran gerçek iyileri, "ahidleştiklerinde ahidlerine vefa gösterenler" ifadesiyle tarif eder. Vefa, bir mümin özelliğidir; samimi, sağlam ve sarsılmaz kalp bağlılığıdır. Örneğin, 'Ben Müslüman’ım", "Ben yalnızca Allah'a kulluk ederim..." ifadeleri söz vermedir. "İyi insan", vefalı olan, bu sözleri fiili olarak da doğrulayarak sadakatle Allah'ın sınırlarını koruyan, kulluk sorumluluğunun bilincinde olan ve Allah'ı derin bir aşkla seven insandır.

Kuran-î ölçülere göre, diğer güzel ahlak özelliklerinin yanı sıra iyilik ve yardımı karşılıksız yapan, başkalarını da iyiliğe özendiren, kendi ihtiyacı olsa bile yoksula ve yetime yardım eden, sevdiklerinden özveride bulunan samimi kul, Allah'ın iyi kuludur. Ve onun asıl hedefi, "Biz size, ancak Allah’ın yüzü (rızası) için yediriyoruz; sizden ne bir karşılık istiyoruz, ne bir teşekkür. Çünkü biz, asık suratlı, zorlu bir gün nedeniyle Rabbimizden korkuyoruz." (İnsan Suresi, 9–10) ayetiyle de bildirildiği gibi, Rabbinin hoşnutluğudur.

Kimi insanlar rahat yaşamlarının verdiği güvenle 'Allah'ın sevgili kulu' olduklarını düşünür, "Allah beni sevmeseydi bu aileyi, evi, malı, mülkü, vermezdi" ya da "Allah her dileğimi kabul etti" diyerek doğru yolda olduklarını ifade ederler. Oysa bunun bir ölçü olmadığı Kuran’daki, "Onlar sanıyorlar mı ki, kendilerine verdiğimiz mal ve çocuklarla Biz onların hayırlarına koşuyoruz (veya yardım ediyoruz)? Hayır, onlar şuurunda değiller. (Müminun Suresi, 55-56) ayetiyle haber verilir.

Dünya bir imtihan mekanı ve insan imtihan amacıyla bu mekanda yaşar. İmtihan gereklidir; Allah'ın huzuruna arınmış olarak çıkabilmek için insan bir şeyleri aşmalıdır.

Allah, "Yoksa sizden önce gelip-geçenlerin hali başınıza gelmeden cennete gireceğinizi mi sandınız? Onlara öyle bir yoksulluk, öyle dayanılmaz bir zorluk çattı ve öylesine sarsıldılar ki, sonunda elçi, beraberindeki müminlerle; ‘Allah'ın yardımı ne zaman’ diyordu...” (Bakara Suresi, 214) buyurarak cennete girebilmek için zorlu imtihanlar yaşamış olmak gerektiğini haber verir. O halde insan imtihan olmalıdır ki Allah'a bağlılığını, sadakatini ve sevgisini kanıtlayabilsin.

Bazı kişiler de yaptıkları bir iyilikten sık sık söz ederek, haklarında "ne iyi insan" denilsin isterler. Böylece karşılarındaki kimseler üzerinde "iyi insan" izlenimi bırakmaya çalışırlar.

Birçok insan kendilerince, bir "iyi Müslüman" kavramı üretir. Allah'ın tarif ettiği iyi insan modelinin özelliklerinden olan ibadetlerini yerine getirmez, gerekçe olarak da "fırsatım olursa namazımı kılar, ibadet ederim, kimse hakkında kötülük düşünmem, hırsızlık yapmam, iyi bir insanım, neden ahirette azap göreyim?" gibi din dışı sözler söylerler. Oysa Müslümanlık, yalnızca 'insanlara kötülük yapmamak' değildir. Gerçek Müslümanlık samimiyettir; ihlasla Allah'ın sınırlarını koruma çabasıdır.

Toplumda "iyi insan" olarak nitelendirilen birçok insanın, gerçekte Kuran’ın iyilik kıstasına uygun yaşamadığı açıktır. Kuran’ı ölçü alan insan, Kuran’a tabi olur. Ve onun işaret ettiği ölçüler ve doğruları benimser.

İnanan insanlar yaşamları süresince çok farklı karakterde insanla karşılaşabilirler. Ancak karşılarındaki kişilerin davranışlarına göre, ahlak özelliklerini değiştirmezler. Mümin, alaycı konuşan, çirkin sözler söyleyen, öfkelenen, kötülük ya da düşmanlık yapan kişiler karşısında da efendiliğini, mütevazı, merhametli ve yumuşak başlı tavrını her zaman korur. Yapılan davranışa aynısıyla karşılık vermez. Allah'ın buyruğu gereği, kötülüğü iyilikle uzaklaştırır. Allah'ın beğendiği ahlak budur. Peygamberimiz (sav)'in bize örnek olduğu ahlak da budur. O (sav), şu hadisiyle bu konuyu müminlere hatırlatır:

Hiçbiriniz: "Ben insanlarla beraberim. İnsanlar iyilik yaparsa ben de yaparım, kötü davranırsa ben de kötü davranırım" diyen şahsiyetsiz kimselerden olmasın!' Aksine insanlar iyilik yaparlarsa iyilik yapmak, kötü davranırlarsa, haksızlık etmemek için nefsinizi terbiye edin.” (Tırmizi, Rudani, Büyük Hadis Külliyatı Cem'ul-fevaid, cilt 5)

İyilik konusunda birbirine destek olan, hayırda yarışan samimi müminler, hem dünyada hem de ahirette güzel karşılık alırlar. Allah, iyi ve güzel davranışlarda bulunarak örnek olan, diğer insanlara da iyiliği tavsiye edenlerin iyiliklerini artıracağının müjdesini “... Kim bir iyilik kazanırsa, Biz ondaki iyiliği arttırırız...” (Şura Suresi, 23) ayetiyle verir.

Yapmamız gereken; Allah’ın buyruklarına uymak, her ortam ve koşulda iyiliği yaşamak ve iyiliği tavsiye edip kötülükten sakındırmak... Allah'a yakın olmak ve Onunla birlikte olmayı istemez miyiz?

“Şüphesiz Allah korkup-sakınanlarla ve iyilik edenlerle beraberdir.” (Nahl Suresi, 128)

FUAT TURKER

SerkanMuhammedSAV

Kayıtlı Kullanıcı
beni amacın kötülemekse kötüle Beni Annem ve Bababm ve arkadaşlarım tanır

SerkanMuhammedSAV

Kayıtlı Kullanıcı
burda kimseye yanlış tanıtmam kendimi anladın mı İnsan gibi davranmıyacaksanız muhattab olmazsınız bu kadar basit :) ne diye uğraşıyorsunuz

SerkanMuhammedSAV

Kayıtlı Kullanıcı
ben kusurluyum Kusursuzum demedim ayrıca abuk sabuk yorum atmayın rahatsız oluyorum Allah aşkına rica ediyorum.

SerkanMuhammedSAV

Kayıtlı Kullanıcı
ben çıkarcı değilim bana birdaha İftara atmayın Alın Cennet Sizin olsun çirkinlik benden uzak olsun .

SerkanMuhammedSAV

Kayıtlı Kullanıcı
Allah biliyor Senin ve Senin gibi kötüleme amaçlı kişilikler dışarda çok

Hatice-tül Kübra

Kayıtlı Kullanıcı
benimle uğraşma lütfen psikolojim bozuluyor sinirden d0olayı

KArdesim seni kirdiysam cok ama cok ozur dilerim amacim ne seni kirmak ne de yargilamak bu benim hadim degil zaten seni incitmek istemememistim kusura bakma sadece bu yaziyi okuyup iyi bir insan olmak icin gorevlerimizi bir kez daha hatirlamakti ama sen zaten bunlari biliyormusun hadime dusmeyen bir davranis sergiledim icin ozur dilerim senden... hemen yaziyida kaldiriyorum
COK OZUR DILERIM SENDEN

SerkanMuhammedSAV

Kayıtlı Kullanıcı
hayır özür dileme istemiyorum kaldırma kalsın Büyüklük SENDE KALSIN yanlış anladım

SerkanMuhammedSAV

Kayıtlı Kullanıcı
Senden af diliyorum Affedermisin ? :) Senin gibi çok özür diliyorum cevabını bekliyorum O Söz Sana değil Öyle Olan İnsanlara yani

SerkanMuhammedSAV

Kayıtlı Kullanıcı
neyse tm Affetmek Sana kaldı affetmiyosan konuyu kapatıyorum :) bilgin için saol

SerkanMuhammedSAV

Kayıtlı Kullanıcı
Kıyamet gününde davacı ol Kardeşim deme birdaha demmek ki haketmiyormuşum Sonsza kadar çıkmam karşına merak etme

Hatice-tül Kübra

Kayıtlı Kullanıcı
kardesim ben sana kirilmadim pc basindan kalkmam gerekti bu yuzden onemli olan senin bana kirgin olmaman hatali olan benim...
hadime dusmeyen bir davranis sergiledim sen benimle konusanda konusmasande ben seninle konusurum selametle kal kardesim ...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt