Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

bunları biliyormuyuz (3 Kullanıcı)

yusufk

Kayıtlı Kullanıcı
RE: bunları biliyormuyuz

yusufk yazdı:
Eger namazımızı kazaya bırakabilecegimiz haller dahilinde kazaya bırakmışisek Kuşluk namazı, tehiyyatülmescid namazı ve diğer hakkında Hadis varit olmuş nafile namazları kılmak da kaza kılmaktan evladır. Çünkü kazayı bir özürle bıraktık. O an ölsek kaza borcu ile ölmüş sayılmayız. Böyle kazaya kalmış namaz, bir vakit iki vakit olur en fazla üç veya dört vakit olur. Fazla olmaz. Sünnet ve bu nafileleri kılmak, kaza kılmaktan evladır. Sünnetle kazayı beraber kılmaya hiç ihtiyaç yoktur. Ama birkaç sene gibi çok kaza borcu olunca bir zaruret doğuyor. Geciktirdikçe günah yazılıyor

Kardeşim nedemek sayılmıyor ALLAHÜ TEALA bilir fakat kaza namazlarımız olmazise daha iyi olur

abab58

Kayıtlı Kullanıcı

muhammed kutsal yazdı:
PEKİ CUMA GÜNÜ EZANDAN ÖNCE 80 TANE SALAVAT ÇEKENİN 80 YIL GÜNAHLARININ SİLİNECEĞİNİ BİLİYORMUYDUNUZ (H.Ş)

Sayılarla iman ve inanç olmayacağı kanısındayım...!

abab58

Kayıtlı Kullanıcı

yusufk yazdı:
Camiye girince ön safa durmalı, yaşlılar var diye geride durmamalıdır! Birinci safa sıkışma imkanı varken, ikinci safta durmak mekruhtur. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

(En hayırlı saf, ilk saftır. Sevabı en az olan da geri saflardır.)

(İlk safın fazileti bilinseydi, oraya geçmek için kura çekilirdi.)

(Melekler ilk safta namaz kılanlara dua eder.)

Ben baştan sona yanlış ve gerçek olmayan hadisler derim bunlara... Tabi bu benim düşüncem... Paylaşımınız için teşekkürler

yusufk

Kayıtlı Kullanıcı

abab58 yazdı:
muhammed kutsal yazdı:
PEKİ CUMA GÜNÜ EZANDAN ÖNCE 80 TANE SALAVAT ÇEKENİN 80 YIL GÜNAHLARININ SİLİNECEĞİNİ BİLİYORMUYDUNUZ (H.Ş)

Sayılarla iman ve inanç olmayacağı kanısındayım...!

Kardeşim görüş sana ait fakat sayılarla iman olmaz ne demek İslamın şartını imanın şartını kafamıza göremi belirleyelim namazı istedigimiz rekat sayısındamı kılalım selametle kal

ferit

Kayıtlı Kullanıcı

abab58 yazdı:
yusufk yazdı:
Camiye girince ön safa durmalı, yaşlılar var diye geride durmamalıdır! Birinci safa sıkışma imkanı varken, ikinci safta durmak mekruhtur. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

Ben baştan sona yanlış ve gerçek olmayan hadisler derim bunlara... Tabi bu benim düşüncem... Paylaşımınız için teşekkürler

2796 - Câbir İbnu Semüre (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:
" Meleklerin Rabbleri indinde saf tutmaları gibi siz de saf tutmaz mısınız?" Biz:
"Melekler nasıl saf tutarlar? '' dedik.
"Onlar dedi, ön safları tamamlarlar ve safda muntazam dururlar."
Müslim, Salât 119, (430) ; Ebu Dâvud, Salât 94, (661 ) ; Nesâî, İmâmet 2 8, (2, 92).
2797 - Ebu Hüreyre (radıyallhu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:
"Eğer birinci safta ne olduğunu bilseydiniz, mutlaka kur'a çekilirdi."
Müslim, Salât 131, (439).

SelamünAleyküm yusufk kusura bakma forumuna müdahale eder gibi oldum...Hakk'ını Helal et...galiba kardeşimiz kaynak belirtilmediği için inannmıyor.kardeşim burdaki Hadislerde kaynak var İnşaAllah yardımcı olabilmişimdir...Allah'a emanet olun...;)

yusufk

Kayıtlı Kullanıcı

ferit yazdı:
abab58 yazdı:
yusufk yazdı:

2796 - Câbir İbnu Semüre (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:
" Meleklerin Rabbleri indinde saf tutmaları gibi siz de saf tutmaz mısınız?" Biz:
"Melekler nasıl saf tutarlar? '' dedik.
"Onlar dedi, ön safları tamamlarlar ve safda muntazam dururlar."
Müslim, Salât 119, (430) ; Ebu Dâvud, Salât 94, (661 ) ; Nesâî, İmâmet 2 8, (2, 92).
2797 - Ebu Hüreyre (radıyallhu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:
"Eğer birinci safta ne olduğunu bilseydiniz, mutlaka kur'a çekilirdi."
Müslim, Salât 131, (439).

SelamünAleyküm yusufk kusura bakma forumuna müdahale eder gibi oldum...Hakk'ını Helal et...galiba kardeşimiz kaynak belirtilmediği için inannmıyor.kardeşim burdaki Hadislerde kaynak var İnşaAllah yardımcı olabilmişimdir...Allah'a emanet olun...;)

ALLAH razı olsun nedemek gerçekten menmun oldum selametle

esedturkey07

Kayıtlı Kullanıcı

gecenin içinde mutlaka duaların kabul olacağı bir saat olduğunu ve bu saati bulabilmek için akşam yatarken........

bir fatiha üç (yanlış htırlamıyorsam) kevser suresini okuduktan sonra "ya rabbi bu gece senin dualarımızı kabul buyuracağın hayırlı saatte kalkmayı bana nasip et,kalkamazsam mes'uliyeti görevli meleklerinin üzerine olsun" deyip uyuduktan sonra meleklerin mutlaka o saatte sizi uyandıracağını ,uyandığınız halde yataktan kalkmakta tereddüd ederseniz,onların tereddüd etmeden sizi al aşağı edip yataktan atacağını

biliyor muydunuz?

arkadaşlar bu aciz kardeşiniz hep yapardı bunu bi keresinde kalkmak istemedi.....
ve olan oldu,az daha bacağım kopacak sandım,aniden kramp girdi ve yataktan öyle bir atladım ki.....deniyorum şimdi öyle atlamayı boş zamanlarımda ama olmuyor....atlayamıyorum o şekilde......

o günden beri bi daha denemedim...

yusufk

Kayıtlı Kullanıcı

Biraz geç kaldım fakat yinede sonraki yıllarda inşallah uygularım ve bilmeyen arkadaşlar uygular inşallah Oruç için niyet ederken sabah ezanından önce niyet ederisek yarınki oruç için niyetlenmeliyiz sabah ezanından sonra niyetlenirisek bugünkü oruçiçin niyetlenmemiz gerekmiş Çünkü asıl olan imsakmış.

Sanem

Kayıtlı Kullanıcı

Selamin Aleyküm kardesler, imsaktan 1-2 dakika sonra Sabah namazi kilinirmi??

yusufk

Kayıtlı Kullanıcı

Sabah namazı vakti
İmsak vaktinden (30dk gibi) bir süre sonra, fecrin doğuşuyla(beyazlığın ortaya çıkmasıyla) başlayıp güneşin doğuşuna kadar olan vakittir. Bu vakitte kılınması daha hayırlıdır

Sanem

Kayıtlı Kullanıcı

S.A. ama peki ya imsaktan sonra sadece 10-15 dakika zaman varsa?
Kilabilirmiyim ozaman? Cünkü kazaya biraksam daha günah degilmi??

Sanem

Kayıtlı Kullanıcı

S.A. ama peki ya imsaktan sonra sadece 10-15 dakika zaman varsa?
Kilabilirmiyim ozaman? Cünkü kazaya biraksam daha günah degilmi??

ahsen-1

Kayıtlı Kullanıcı

Peygamber Efendimiz buyurmuşlarki "devamlı misvak kullanın.o ağzı temizler.Allah ın sevgisi ondadır.misvak kullanma üzerine Cebrail aleyhisselam bana o kadar ısrarlarda bulunduki,misvakın bana ve ümmetime mecburi(farz)olacağından korktum"B)

yusufk

Kayıtlı Kullanıcı

Cinlerin birçok türü vardır. Kimisinin kanatları vardır, havada uçarlar. Kimisi yılan ve akrep şeklindedir. Ve değişik hayvan şekillerine girebilirler. Bir başka şekli insanların içerisinde yerleşip hayat sürerler. Ekseriyetle cinler insanların bulunmadığı yerleri tercih ederler. Kasvetli, pis, rutubetli, çöplük ve derelerde, dağlık olan yerlerde yaşamayı severler. Cinler, dumansız ateşten yaratılmış varlıklar olduklarından, hız ve zaman onlar için söz konusu değildir. Çok süratli hareket eden varlıklar olduklarından, tahmini 800 ile 1000 yıl arasında yaşarlar. Hz. Allah şöyle buyurmaktadır: "Cinne gelince onu da (insandan) daha önce vücud gözeneklerine nüfuz eden kavurucu ateşten yarattık."

İnsanlar çamurdan, Cinler dumansız ateşten yaratılmıştır. Cinler ateşten çok korkarlar ve yanarak ölürler.

yusufk

Kayıtlı Kullanıcı

yusufk yazdı:
Cinlerin birçok türü vardır. Kimisinin kanatları vardır, havada uçarlar. Kimisi yılan ve akrep şeklindedir. Ve değişik hayvan şekillerine girebilirler. Bir başka şekli insanların içerisinde yerleşip hayat sürerler. Ekseriyetle cinler insanların bulunmadığı yerleri tercih ederler. Kasvetli, pis, rutubetli, çöplük ve derelerde, dağlık olan yerlerde yaşamayı severler. Cinler, dumansız ateşten yaratılmış varlıklar olduklarından, hız ve zaman onlar için söz konusu değildir. Çok süratli hareket eden varlıklar olduklarından, tahmini 800 ile 1000 yıl arasında yaşarlar. Hz. Allah şöyle buyurmaktadır: "Cinne gelince onu da (insandan) daha önce vücud gözeneklerine nüfuz eden kavurucu ateşten yarattık."

İnsanlar çamurdan, Cinler dumansız ateşten yaratılmıştır. Cinler ateşten çok korkarlar ve yanarak ölürler.

medyum memişin bir röpörtajından alıntıdır

yusufk

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Bir günlük namazla ne kazanıyoruz?

RE: Bir günlük namazla ne kazanıyoruz?

Namazın bütün ibâdetleri içine alan bir ibâdet olduğunu bilmem biliyor musunuz?

Konuyla ilgili bâzı teknik rakamlar vermek istiyorum:

• Günde 40 rek’at namaz kılıyoruz. Bu 40 rek’atın 17’si farz, 3’ü vâcib, 20’si sünnettir.

• Bir senede 14.600 rek’at namaz kılıyoruz.

• Ramazan’da 600 rek’at teravih namazı kılıyoruz.

• Toplam bir yılda 15.200 rek’at namaz kılmış oluyoruz.

• Akşam namazından sonra kılınan evvabin namazı, kuşluk vaktinde kılınan duha namazı, gece kılınan teheccüt namazı gibi nâfile namazlar 15.200 rek’at sayısı dışındadır.

*

Namaz kılan bir mü’min bir günlük namazında neyi ne kadar zikrediyor; hiç düşündünüz mü? Gelin ortalama bir rakam çıkaralım:

Namaz kılan bir mü’min bir günde en az

– 40 def’a Besmele çekiyor.

– 40 def’a Fatiha sûresini okuyor.

– 80 def’a Rabb’imizin er-Rahman ismini söylüyor.

– 80 def’a er-Rahim ismini söylüyor.

– 213 def’a Allah-u Ekber diyor.

– 120 def’a Sübhane Rabb’iye’l-Azim, diyor.

– 240 def’a Sübhane Rabbiye’l-Âlâ, diyor.

– 15 def’a Sübhaneke duâsını okuyor.

– 40 def’a Semi Allahu limen hamideh diyor.

– 40 def’a Rabbena ve leke’l-hamd diyor.

– 40 def’a Âmin (Ya Rabbî! Duâlarımı kabul buyur) diyor.

– 33 def’a Zamm-ı Sûre okuyor.

– 21 def’a Ettahiyyatü’yü okuyarak Peygamberimize selâm gönderiyor.

– 21 def’a Kelime-i Şehadet’i söylüyor.

– 26 def’a omuzundaki meleklere ve yanlarındaki Müslümanlara Selâm veriyor.

– 13 def’a Allahümme ente’s-Selâmü ve Minke’s-Selâmu Tebârekte ya Zelcelâli ve’l-ikrâm, diyor.

– 13 def’a Rabbenâ Âtina, duâsını okuyor.

– 13 def’a Rabbenâğfirli, duâsını okuyor.

– 15 def’a Allahümme Salli selâvatını okuyor.

– 15 def’a Allahümme bârik selavatını okuyor.

– 15 def’a Euzübillâhimineşşeytânirrâcîym diyerek şeytanın şerrinden Allah’a sığınıyor.

Bu zikrettiklerimiz sâdece namazın içinde okunanlardır. Namazdan önce ve sonra okunanlar ve tesbihatlar bu rakamların dışındadır.

60 yıl yaşayıp da kulluğunun gereklerini yerine getiren bir mü’minin yaptıklarını ve söylediklerini bu kadar yıl hesabıyla hesaplayın bakalım, ne çıkacak karşınıza.

Ya kulluk şuurundan uzak, ibâdetlerden mahrum ömrünü zilletle geçirmiş bedenini ibâdetsizlik illeti (hastalığı) istila etmiş olanlara ne diyeceksiniz. Gerçekten çok büyük kayıp içindeler değil mi?
Allah şerlerinden korusun ve kurtarsın...

tekin

Kayıtlı Kullanıcı

yusufk yazdı:
Eger namazımızı kazaya bırakabilecegimiz haller dahilinde kazaya bırakmışisek Kuşluk namazı, tehiyyatülmescid namazı ve diğer hakkında Hadis varit olmuş nafile namazları kılmak da kaza kılmaktan evladır. Çünkü kazayı bir özürle bıraktık. O an ölsek kaza borcu ile ölmüş sayılmayız. Böyle kazaya kalmış namaz, bir vakit iki vakit olur en fazla üç veya dört vakit olur. Fazla olmaz. Sünnet ve bu nafileleri kılmak, kaza kılmaktan evladır. Sünnetle kazayı beraber kılmaya hiç ihtiyaç yoktur. Ama birkaç sene gibi çok kaza borcu olunca bir zaruret doğuyor. Geciktirdikçe günah yazılıyor
kaza namazında gamet gerekirmi sırası ve niyeti nasıl olmalıdır önce yatsının farzı sonra vitr mi kılınır yine

yusufk

Kayıtlı Kullanıcı

kaza namazında gamet gerekirmi sırası ve niyeti nasıl olmalıdır önce yatsının farzı sonra vitr mi kılınır yine?

Evet kardeşim neticede kazaya bırakıpta kıldıgımız namaz farz namazı onun için kamet ten sonra kılmalıyız.Vitr namazınıda yatsı namazından sonra kılmamız gerek diye bir zorunluluk olmadıgını biliyorum.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt