Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

bunları biliyormuyuz (2 Kullanıcı)

esef

Kayıtlı Kullanıcı
RE: bunları biliyormuyuz

selamün aleyküm
bu guzel yazı ve resimleri nasıl cıkartırız

esra can

Kayıtlı Kullanıcı

yusuf kardeşim verdiğin bilgiler için allah razı olsun senden.benim bir sorum olacaktı benim namaz borcum var ama gece namazıda kılmak istiyorum. borcum olan namazları kılmadan nafile namaz kılamazmışım bu gece namazı için de geçerlimidir.

hafize

Kayıtlı Kullanıcı

haddim olmayarak ben söylesem esra kardeşim gece kalkıp bir günlük namaz kaza namazını kılsan gece namazı yerine geçer bence pegamber efedimiz s a s gece namaz kıldıktan sonra aliimran suresinin son on ayetini okurmuş s a :DB):p

yusufk

Kayıtlı Kullanıcı

Eger namazımızı kazaya bırakabilecegimiz haller dahilinde kazaya bırakmışisek Kuşluk namazı, tehiyyatülmescid namazı ve diğer hakkında Hadis varit olmuş nafile namazları kılmak da kaza kılmaktan evladır. Çünkü kazayı bir özürle bıraktık. O an ölsek kaza borcu ile ölmüş sayılmayız. Böyle kazaya kalmış namaz, bir vakit iki vakit olur en fazla üç veya dört vakit olur. Fazla olmaz. Sünnet ve bu nafileleri kılmak, kaza kılmaktan evladır. Sünnetle kazayı beraber kılmaya hiç ihtiyaç yoktur. Ama birkaç sene gibi çok kaza borcu olunca bir zaruret doğuyor. Geciktirdikçe günah yazılıyor

yusufk

Kayıtlı Kullanıcı

Camiye girince ön safa durmalı, yaşlılar var diye geride durmamalıdır! Birinci safa sıkışma imkanı varken, ikinci safta durmak mekruhtur. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

(En hayırlı saf, ilk saftır. Sevabı en az olan da geri saflardır.)

(İlk safın fazileti bilinseydi, oraya geçmek için kura çekilirdi.)

(Melekler ilk safta namaz kılanlara dua eder.)

cigdem

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH RAZI OLSUN ÇOK GÜZEL PAYLAŞIMLAR.

yusufk

Kayıtlı Kullanıcı

Mazeretsiz Ramazan-ı şerifte bir gün oruç tutmayan, ömür boyu nafile oruç tutsa kabul olmaz. Hatta Ramazandaki farz orucunu kaza ettikten sonra, yine her gün oruç tutsa, Ramazan-ı şerifte tutmanın sevabına kavuşamaz. Kaza edince, yalnız borçtan kurtulur. Ramazanda tutmuş gibi sevap kazanamaz. Bir hadis-i şerif meali şöyledir:
(Ramazanda bir gün oruç tutmayan, onun yerine bütün yıl oruç tutsa, o bir günkü sevaba kavuşamaz.) [Tirmizi]

yusufk

Kayıtlı Kullanıcı

Gece yatarken yemeği yiyip veya yemek yemeden niyet edilse, sonra gece uyanınca, sahura kalkınca yemek yemekte mahzur yoktur. Akşam yemeği yerken niyet etmek iyi olur. Niyetten sonra da, imsak vaktine kadar yiyip içmekte mahzur yoktur. Ramazanda, Yarın dişim ağrımazsa oruç tutarım, ağrırsa tutmam................ diye akşamdan niyet edilse, böyle şüpheli niyet ile oruç tutmak sahih olmaz.

yusufk

Kayıtlı Kullanıcı

Farz ve vâcib olmayan namazlara nâfile namaz denir. Beş vaktin sünnetleri de nâfiledir. Nâfile namazlar çoktur. Kuşluk, evvâbin, teheccüd, tehiyyatülmescid gibi. Pazar günü 4, pazartesi 2-12, salı 10, çarşamba 12, perşembe 2, cumartesi 4 rek'at nâfile namaz kılmanın fazîleti hadîs-i şerîf ile bildirilmiştir. Nâfilelerin sevâbı çoktur. Meselâ kuşluk ve teheccüd namazları için hadîs-i şerîflerde buyuruldu ki: (Her gün iki rek'at kuşluk namazı kılanın günâhları deniz köpüğü kadar da olsa affedilir.) [İbni Mâce] (Farzlardan sonra en fazîletli namaz gece namazıdır.) [Müslim]

havvabahar

Kayıtlı Kullanıcı

Allah razi olsun. Allah cumle ummeti Muhamedin hidayetini arttirsin.Amin. Allaha emanet olun.

yusufk

Kayıtlı Kullanıcı

Buraya herkesin bilmedigi dini bilgilerinizi paylaşmanızı beklerdim

yusufk

Kayıtlı Kullanıcı

Hz. Peygamber (a.s.) söyle buyurdu: "Namaza çagrildigini isittigi vakit seytan müezzin sesini duymamak için yellenerek hizla kaçar, müezzin susunca döner vesvese verir. Kameti isittigi zaman, sesini duymamak için yine kaçar. Müezzin susunca tekrar döner ve vesvese vermeye çalisir."

ercan7680

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH C.C. razı olsun arkadaşlar bilmediğimiz şeyleri bilenlerle paylaşmak çok güzel bir şey işte dinin temeli kardeşlik ruhu bu diyorum ALLAH C.C bu güzel ahlakı olan kardeşlerimizi faydalı bilgileri din kardeşleriyle paylaşan güzel insanları o güzel CENNETİNLE mükafatlandırır inşallah AMİN.AMİN.AMİN.

yusufk

Kayıtlı Kullanıcı

Allah Rasulü efendimiz her gece yatmadan evvel iki elini açarak birleştirir,İhlas,felak va nas surelerini okuyarak ellerinin içine üfler sonra başından ve yüzünden başlayarak üç defa elinin eriştiği kadarıyla bütün vücudunu sıvazlar ondan sonra yatardı.Hz Aişe validemiz efendimizin bunu her gece üç defa yaptığını rivayet etmektedir.

esedturkey07

Kayıtlı Kullanıcı

ya ben bunu bilmiyodum ama;nasıl alıştım onu da bilmiyorum her zaman tıraşa sol tarafımdan başlardım....paylaşım için teşekkürler....

yusufk

Kayıtlı Kullanıcı

Kardeşlerim sizinde böyle bilgilerinizi okumak isterim
ALLAH razı olsun

yusufk

Kayıtlı Kullanıcı

Kardeşlerim sizinde böyle bilgilerinizi okumak isterim
ALLAH razı olsun

yusufk

Kayıtlı Kullanıcı

Pantolonu katlayıp koymanın ve Pantolonu oturarak giymenin sünnet oldugunu biliyormuyuz

yusufk

Kayıtlı Kullanıcı

Tırnak kesmeye şehadet parmağından başlamanın ve Tırnağını Cuma günü kesmenin
sünnet oldugunu biliyormuyuz

Sanem

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Selamin Aleyküm arkadas

RE: Selamin Aleyküm arkadas

Nafile Namaz kilmak cok sevapmis diyorsunuz ama neden kaza namazlarini kilmadiktan sonra nafile namazlar hic sayilmiyormus? Bunu anliyamiyorum...?
Camilerde sayiliyor diyorlar... allah razi olsun iyi günler

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt