Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Bugün Kuran-ı Kerim Okudunuz mu..? (1 Kullanıcı)

nihalim

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.hatim-online.com
selamün aleyküm

nihalim kardeşim:H

ellerinize sağlık....bu bilgiler çok önemli....
ben kuran dinlerken kulaklık takıyorum ..sanki bütün vücuduma yayılmasını istermiş gibi...şeytana fırsat vermemek ve başka birşeyle alakadar olmamak için bu yolu seçtim

ellerinize sağlık tekrar.Allah(c.c.)'a emanet olunuz

Aleykümselam ablacığım ALLAH c.c. razı olsun...
teşekkür ederim...güzel düşünmüşsün ablam...
ALLAH c.c. emanet olun...selam ve dua ile...selametle İNŞALLAH...:H

RABBİM KUR' AN 'ın ŞEFAATİNDEN MAHRUM BIRAKMASIN...İNŞALLAH...

Kaan Erdem

Yönetici
Kur'an "RUH"tur...
Kur'an dirilere ŞİFA, ölülere ise NUR yani aydınlıktır..
Okuyunuz...Okutunuz..
Allah Razı Olsun Okuyanlardan, Okutanlardan...

Kaan Erdem

Yönetici
KURAN-I KERİM KENDİSİNİ OKUMAYAN VE YAŞAMAYANLARDAN HUZURU İLAHİDE
ŞİKAYETÇİ OLACAK.

Kaan Erdem

Yönetici
"Kitab'a sımsıkı sarılıp namazı dosdoğru kılanlar var ya, işte biz böyle
iyiliğe çalışanların ecrini zayi etmeyiz" (A'râf, 170).

Kaan Erdem

Yönetici
Bugün Kuran-i Kerim Okudunuz Mu?

ŞİKAYETÇİ OLACAK.

berat05

Yönetici
selamün aleyküm Değerli kaan kardeşim:H

hatırlatmalarınız çok güzel ve de hayırlı
ben bakalım kuranı ezberleyebilecekmiyim..(yalnız sırayla mı bunu yapmam gerekirdi bilmiyorum farklı surelerden başladım) şimdi Abese suresi var..onu ezberleriyorum...kısa bir sure ... peygamber efendimiz(s.a.v.) yanına gelen ileri derecede bir kureyşliye suratını astığı ve cevap vermediği için bu sure inmiş.(yanlışsam düzeltin.Rabbimin affına sığınırım)

izninizle bu konuyu hep hatırlatacak ve ezberledikçe yazacağım:G

selamün aleyküm

gecekondu

Kayıtlı Kullanıcı
SELAMUN ALEYKÜM KAAN ABİ PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLER .. ABİ BİŞEY SÖYLEMEK İSTİYORUM BEN KURAN'I KERİM OKUMAYI BİLMİYORUM ARAPÇA OKUMAYI BİLMİYORUM .. BİZİM MAHALLEDE KÜÇÜKKEN HERKES CAMİYE GİDERDİ YAZ TATİLLERİNDE KURAN OKUMAYI ÖĞRENMEK İÇİN BİR ÇOK ARKADAŞIM ÖĞRENMİŞTİ AMA NE YAZIKKİ KURAN'IN HAYATIMIZDA NE KADAR DEĞERLİ OLDUĞUNU KÜÇÜK YAŞTA ANLAYAMADIĞIM İÇİN HEP AKLIMDA OYUN OYNAMAK FALAN VARDI ÖĞRENEMEDEN OKULLAR AÇILIRDI :( ŞU AN İSE İŞTEN VE OKULDAN VAKTİM OLMADIĞI İÇİN YARDIMCI OLABİLECEK KİMSE YOK BENDE HER AKŞAM KENDİ BAŞIMA OKUYORUM BAYA İLERLEDİM SAYILIR .. ÖĞRENEBİLİRMİYİM KENDİ ÇABALARIMLA BİLMİYORUM AMA HAYIRLISI ... ÖĞRENDİKTEN SONRA ALLAH(C.C.) NASİP EDERSE HER GÜN KURAN OKURUM İNŞALLAH ...

Allah'a bağlanmayan kalblere hakiki ve daimi
huzur haram kılınmıştır.. Allah'a emanet olun selam ve dua ile ...

berat05

Yönetici
:)
SELAMUN ALEYKÜM KAAN ABİ PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLER .. ABİ BİŞEY SÖYLEMEK İSTİYORUM BEN KURAN'I KERİM OKUMAYI BİLMİYORUM ARAPÇA OKUMAYI BİLMİYORUM .. BİZİM MAHALLEDE KÜÇÜKKEN HERKES CAMİYE GİDERDİ YAZ TATİLLERİNDE KURAN OKUMAYI ÖĞRENMEK İÇİN BİR ÇOK ARKADAŞIM ÖĞRENMİŞTİ AMA NE YAZIKKİ KURAN'IN HAYATIMIZDA NE KADAR DEĞERLİ OLDUĞUNU KÜÇÜK YAŞTA ANLAYAMADIĞIM İÇİN HEP AKLIMDA OYUN OYNAMAK FALAN VARDI ÖĞRENEMEDEN OKULLAR AÇILIRDI :( ŞU AN İSE İŞTEN VE OKULDAN VAKTİM OLMADIĞI İÇİN YARDIMCI OLABİLECEK KİMSE YOK BENDE HER AKŞAM KENDİ BAŞIMA OKUYORUM BAYA İLERLEDİM SAYILIR .. ÖĞRENEBİLİRMİYİM KENDİ ÇABALARIMLA BİLMİYORUM AMA HAYIRLISI ... ÖĞRENDİKTEN SONRA ALLAH(C.C.) NASİP EDERSE HER GÜN KURAN OKURUM İNŞALLAH ...

Allah'a bağlanmayan kalblere hakiki ve daimi huzur haram kılınmıştır.. Allah'a emanet olun selam ve dua ile ...

ALEYKÜM SELAM

gecekondu kardeşim siz Kaan kardeşime yazmışsınız ama ben naçizane cevap yazmak istedim..Kaan kardeşim ve sizkusuruma bakmazsanız inşallah..
Bende küçük yaşta ve gençken kuran öğrenmeye gittim ama devam etmeyince unutuluyor.İnternette mülk suresiyle dinlemeye başladığım kabe imamlarından MİSHARY ALAFASY okuması bizim gibi bilmiyenler için mükemmel anlaşılır.
Birde çocuklara öğretirken çekilmiş videoları var.. size siteyi yazacağım...

Naçizane fikrimi yazdım..<hakkınızı helal ediniz.Selamün aleyküm :)

Kaan Erdem

Yönetici
aleykümselam değerli ablacım.ALLAH cc sizi daha iyi etsin inşaALLAH.sonuçta ALLAH kelamını ezberliyor ve manaları ile kayıt ediyorsunuz kalbinize.inşaALLAH hakkı ile öğrenir,tatbik edersiniz.

kuran-ı kerim-i hakkıyla öğrenen,okuyan,hayattında yaşayan ve öğrendiklerinin neyi anlatmak,yaşatmak istediğini anlayanlardan olmak duası ve ümidi ile ablacım.

konuya olan ilginiz,alakanız ve çabanızdan dolayı ALLAH cc razı olsun.selam ve dua ile kalın hayırlı ve bereketli günler olsun inşaALLAH.

selamün aleyküm Değerli kaan kardeşim:H

hatırlatmalarınız çok güzel ve de hayırlı
ben bakalım kuranı ezberleyebilecekmiyim..(yalnız sırayla mı bunu yapmam gerekirdi bilmiyorum farklı surelerden başladım) şimdi Abese suresi var..onu ezberleriyorum...kısa bir sure ... peygamber efendimiz(s.a.v.) yanına gelen ileri derecede bir kureyşliye suratını astığı ve cevap vermediği için bu sure inmiş.(yanlışsam düzeltin.Rabbimin affına sığınırım)

izninizle bu konuyu hep hatırlatacak ve ezberledikçe yazacağım:G

selamün aleyküm

Kaan Erdem

Yönetici
aleykümselam değerli kardeşim.maşaALLAH.konu hakkında kendi başınıza öğrenmeye çalışmak ve gayret etmenizde güzel bir hareket.ezberden bir şeyleri almak bir yere kadardır.eksiklerimizi farkedemeyebilir ve doğru olduğunu sanarız.kısa ve öz olarak çevrenizdeki en yakın cami hocasından yada kurslardan (talebe yetiştiren kuran kursu) buradaki değerli hoca abilerimizden yardım alabilir ve böylelikle hakkını daha iyi verebileceğiniz şekilde öğrenebilirsiniz.

konu hakkında hayırlı ve güzel haberlerinizi bekliyorum kardeşim.ilmimiz ve bu konuda donanımlı bilgimiz olsa bir çok vazifeyi yanlışa düşmeden başarabiliriz.ama bizler hayat ve yaşantı olarak eksik insanlarız kardeşim.sözüm biz gibi olanlara bende dahil.selam ve dua ile kalın kardeşim.selametle.hayırlı ve bereketli günler olsun inşaALLAH.:evet:H:G

Allah'a bağlanmayan kalblere hakiki ve daimi huzur haram kılınmıştır.. Allah'a emanet olun selam ve dua ile ...

firdes

Kayıtlı Kullanıcı

değerli gecekondu rumuzlu büyüğüm;ben de küçükken hep camilerde yaz tatillerinde kuran okumayı öğrenmeye çalışırdım..ama çok fazla çocuk olduğu için,bana sıra gelene kadar zaman geçerdi.tam cüzün son derslerine doğru tatil biterdi ve ben her defasında öğrenemeden okula başlardım.
değerli anneciğim sağolsun,öğretti,ben ve kardeşlerim bu konuda çok şanslıyız..ortaokul dönemimde de değerli HOCAM ABDÜLKADİR BEY le bir köy camisindeki yaz kursunda karşılaştık ve tecvidli okumayı öğretti.ilahi grubu yaptı bizden,bir çocuğun sünnet mevlidinde okuduk.bizleri RAHMAN A VE İSLAMİYETE VE PEYGAMBERİMİZ sav EFENDİMİZE YAKLAŞTIRACAK İNSANLARLA MUHABBET ETTİRSİN RABBİMİZ İNŞALLAH..

"SİZİN EN HAYIRLINIZ,KURAN_I KERİMİ ÖĞRETEN VE ÖĞRENENİZDİR"____HADİS_İ ŞERİF

SELAM VE BAKİ DUALARIMLA..

Kaan Erdem

Yönetici
"Allah sözün en güzelini, birbiriyle uyumlu ve bıkılmadan tekrar
tekrar okunan bir kitap olarak indirdi. Rablerinden korkanların, bu
Kitab'ın etkisinden tüyleri ürperir, derken hem bedenleri hem de
gönülleri Allah'ın zikrine ısınıp yumuşar. İşte bu Kitab, Allah'ın,
dilediğini kendisiyle doğru yola ilettiği hidayet rehberidir. Allah kimi
de saptırırsa artık ona yol gösteren olmaz"
(Zümer, 23).

nihalim

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.hatim-online.com
KUR’AN NURU ve AKIL GÖZÜ

KUR’AN NURU ve AKIL GÖZÜ

KUR’AN NURU ve AKIL GÖZÜ

GÖZ görme âleti, akıl ise anlama âletidir. Gözün, güneşe muhtaç olması gibi, akıl da hakikatları görmekte Kur’ân’a muhtaçtır. Bir kimse, benim gözüm var, o halde güneşe ne ihtiyacım olacak? dese ve karanlıkta görmeye çabalasa gözünü bir çiviye çarpıp kör edebilir.
Aynen bunun gibi, Kur’ân nurundan gaflet ederek hakikat arayan akıl da kendini yaralayabilir ve öldürebilir.
İlkokula giden bir talebe, ilim öğrenebilmek için, hocanın A dediğine A, B dediğine ise B demeye mecburdur. Bir talebe, ben hocanın her dediğini kabul ettikten sonra bendeki aklın ne hükmü kalıyor? Gibi bâtıl bir fikirle aklını anlama âleti olmaktan çıkarıp itiraz âleti haline soksa, bu talebe okuldan diploma yerine belge alacak ve cehaletten kurtulamayacaktır.
Bu âleme nereden geldiğimiz, bu dünyadaki vazifemizin ne olduğu ve bu dünyadan sonra nereye gideceğimiz gibi hususlarda, bütün akıllar mezkûr ilkokul talebesinin aklı gibidir. Bu mes’eleler, mücerred akılla tartılmayacak kadar azîm ve insan hayâlinin avlayamayacağı kadar geniştir.
İstisnasız olarak bütün insanlar bu âleme iradeleri haricinde geldiklerinden ve bu âlemden gidişleri de yine kendi ihtiyârları dışında cereyan ettiğinden, hiçbir kimse yukarıda bahsedilen mes’eleleri, Kur’ân hakikatlarına göz kapayarak kendi aklına göre izah edemez.
Mehmed Kırkıncı
alıntı

nihalim

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.hatim-online.com
Kur'an kissalari Efendimiz'i teselli ediyordu

Kur'an bazen meseleleri anlatirken konuyu acar, bir yere kadar getirir ve insani irsat eder. Kur'an'daki vakalarda oyle bir elastikiyet, revnakdarlik ve canlilik vardir ki, ayni vaka baska taraflarda baska bir misal olarak gelir, adeta, "ben bir daha gorunebilir miyim!" der. Her defasinda ayni seyi arz edilse de dinleyenler onda farkli seyler gorur.

Ancak nâdânlardir ki, isin nuanslarini anlamaz, ayni seylerin tekrar edildigini zannederler.

Meselenin muhim bir yonu de, Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem)'in kuvve-i maneviyesinin takviye edilmesidir. Sik sik peygamberan-i izamin misalleri anlatilmak suretiyle, "Ey Nebiyy-i Azam, ey Resûl-i Emced! Senden evvel baska peygamberler de geldiler. Senin basina belalar geldi ve Sana yalanci dediler. Iste Sana Nuh, ona da yalanci demislerdi. Ey Nebiyy-i Efham! Kendi kavmin dahi Sana iman etmediler diye uzuluyorsun. Bak, Hazret-i Musa'nin cemaati ona neler yapiyor; Sen bir adamindan -mesela Hatib ibn Beltaa'dan- onu kufre goturmeyecek bir ihanet gordun. Belki kalb-i pâkin muteessir oldu. Unutma! Hazret-i Isa'nin ummetinden biri de kendisine ihanette bulundu ve onu Yahudilere teslim etti. Oyle ise sen de maruz kaldiklarina aldiris etme!" denilmektedir.

Kur'an, Peygamberimiz (sallallahu aleyhi ve sellem)'in maruz kaldigi musibetlere karsi, bir bakima onu teselli edici ve kuvve-i maneviyesini takviye edici mahiyette her firsatta kalb-i pâk-i Nebevi etrafinda itminan esintileri meydana getirmis ve onun kuvve-i maneviye-i imaniyesini takviye etmistir.

alıntı​

gecekondu

Kayıtlı Kullanıcı
:)

ALEYKÜM SELAM

gecekondu kardeşim siz Kaan kardeşime yazmışsınız ama ben naçizane cevap yazmak istedim..Kaan kardeşim ve sizkusuruma bakmazsanız inşallah..
Bende küçük yaşta ve gençken kuran öğrenmeye gittim ama devam etmeyince unutuluyor.İnternette mülk suresiyle dinlemeye başladığım kabe imamlarından MİSHARY ALAFASY okuması bizim gibi bilmiyenler için mükemmel anlaşılır.
Birde çocuklara öğretirken çekilmiş videoları var.. size siteyi yazacağım...

Naçizane fikrimi yazdım..<hakkınızı helal ediniz.Selamün aleyküm :)

teşekkür Ederim Abla Allah Razı olsun .. Sizin zaten Herşey MÜLK Suresi ile başladı başlıklı konunuz çok dikkatimi çekmişti çünkü ne tesadüftür ki Bende o gün sizin açmış olduğunuz konu açılmadan Önce MÜLK suresini bilgisayara indirmiştim .. Sizinde etkisinde kaldığınız gibi KURAN'dan etkilenmemek mümkün değil KURAN okumayı öğrenmeye çalışıyorum tabiki Paylaşırsanız sevinirim .. Allah'a emanet olun selam ve dua ile ...

gecekondu

Kayıtlı Kullanıcı
aleykümselam değerli kardeşim.maşaALLAH.konu hakkında kendi başınıza öğrenmeye çalışmak ve gayret etmenizde güzel bir hareket.ezberden bir şeyleri almak bir yere kadardır.eksiklerimizi farkedemeyebilir ve doğru olduğunu sanarız.kısa ve öz olarak çevrenizdeki en yakın cami hocasından yada kurslardan (talebe yetiştiren kuran kursu) buradaki değerli hoca abilerimizden yardım alabilir ve böylelikle hakkını daha iyi verebileceğiniz şekilde öğrenebilirsiniz.

konu hakkında hayırlı ve güzel haberlerinizi bekliyorum kardeşim.ilmimiz ve bu konuda donanımlı bilgimiz olsa bir çok vazifeyi yanlışa düşmeden başarabiliriz.ama bizler hayat ve yaşantı olarak eksik insanlarız kardeşim.sözüm biz gibi olanlara bende dahil.selam ve dua ile kalın kardeşim.selametle.hayırlı ve bereketli günler olsun inşaALLAH.:evet:H

selamun aleyküm KAAN Abi teşekkür ederim Allah(c.c.) razı olsun inşallah .. (eksiklerimizi farkedemeyebilir ve doğru olduğunu sanarız).
Bende öyle düşünüyorum Rabbim bu gayretimi Hayırla sonuçlandırsın :( Tavsiyelerinize uycam abi inşallah.. Öğrenene kadar Böyle devam edecek Allah'ın izniyle inşallah Öğrendiğim günü size haber veririm :) Hatimlere Katılırım .... Allah'a emanet olun Selametle ...

gecekondu

Kayıtlı Kullanıcı
değerli gecekondu rumuzlu büyüğüm;ben de küçükken hep camilerde yaz tatillerinde kuran okumayı öğrenmeye çalışırdım..ama çok fazla çocuk olduğu için,bana sıra gelene kadar zaman geçerdi.tam cüzün son derslerine doğru tatil biterdi ve ben her defasında öğrenemeden okula başlardım.
değerli anneciğim sağolsun,öğretti,ben ve kardeşlerim bu konuda çok şanslıyız..ortaokul dönemimde de değerli HOCAM ABDÜLKADİR BEY le bir köy camisindeki yaz kursunda karşılaştık ve tecvidli okumayı öğretti.ilahi grubu yaptı bizden,bir çocuğun sünnet mevlidinde okuduk.bizleri RAHMAN A VE İSLAMİYETE VE PEYGAMBERİMİZ sav EFENDİMİZE YAKLAŞTIRACAK İNSANLARLA MUHABBET ETTİRSİN RABBİMİZ İNŞALLAH..

"SİZİN EN HAYIRLINIZ,KURAN_I KERİMİ ÖĞRETEN VE ÖĞRENENİZDİR"____HADİS_İ ŞERİF

SELAM VE BAKİ DUALARIMLA..
teşekkür ederim kardeşim Duanıza canı Gönülden AMİN diyorum inşallah .Çok Şanslısınız gerçekten Bende Küçükken yaz tatillerinde KURAN KURSUNA Gidiyordum ama öğrenmek nasip olmadı :( .. Rabbim KURAN'ı KERİM'i Öğrenen , Öğreten ve yaşayanlardan Razı olsun ... Allah'a emanet olun selam ve dua ile ..

Kaan Erdem

Yönetici
aleykümselam kıymetli kardeşim.inşaLALAH.selam ve dua ile kalın hayırlı ve bereketli günler olsun inşaALLAH.

selamun aleyküm KAAN Abi teşekkür ederim Allah(c.c.) razı olsun inşallah .. (eksiklerimizi farkedemeyebilir ve doğru olduğunu sanarız).
Bende öyle düşünüyorum Rabbim bu gayretimi Hayırla sonuçlandırsın :( Tavsiyelerinize uycam abi inşallah.. Öğrenene kadar Böyle devam edecek Allah'ın izniyle inşallah Öğrendiğim günü size haber veririm :) Hatimlere Katılırım .... Allah'a emanet olun Selametle ...

Kaan Erdem

Yönetici
ŞİKAYETÇİ OLACAK.

Kur'an "RUH"tur...
Okuyunuz...Okutunuz..

Kaan Erdem

Yönetici
ŞİKAYETÇİ OLACAK.

Kur'an "RUH"tur...
Okuyunuz...Okutunuz..

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt